Brieven uit Parijs. Uit da Omstreken. (Van onzen Parijschen Briefschrijver,) (Nadruk verboden.) TWEEDE OORLOGSREIS. Dat wil zeggen: niet een tweede of fcelfs eerste reis naar het oorlogsveld. Mijn lezers en ik kunnen tot dusver" van geluk spreken, dat we Hollanders zijn )en dat we er tot nu toe buiten fcajjn gebleven. Ik bedoel met „oorlogsreis": reis in oorlogs tijd. En wel van Parijs naar Holland, via Londen. Ik heb, in April en Mei 1915, uitvoerig 5n dit blad verteld, hoe ik in Maart van dat jaar heen en terug reisde naar het vaderland, en welke hevige avonturen ik op die reis had te bekampen."Allicht interesseert het den le zer ik hoop het! te weten, hoe het tegenwoordig met den overtocht gesteld is. Ik zal het hein, evenals een jaar geleden, in $11 e bijzonderheden vertellen. Gegeven dat ik, van verschillende kan ten, gehoord had, dat het aanvragen en la ten viseeren van een paspoort hoe langer hoe moeilijker was geworden, en hte langer hoe meer tijd nam, besloot ik al in Mei 1.1. m'n paspoort aan te vragen, dat ik pas jn Juli dacht te gebruiken. Ik ging dus op 24 Mei 1916 naar het Nederlandsche con sulaat te Parijs, met m'n paspoort van Maart 1915, om die te laten vernieuwen. Er staat n.l. onder aan de paspoorten, door dat consulaat ik geloof trouwens door alle consulaten afgegeven: „Vala- ble pour un an." Het is niet duidelijk, waar om een paspoort maar één jaar geldig is tenzij het mocht zijn om na een jaar het publiek opnieuw te kunnen laten betalen. Dat Cen paspoort niet voortdurend geldig kan bleven, vooral met het oog op het veran deren van uw physionomie mitsgaders foto grafie, is duidelijk. Maar waarom is een pas Met b.v. drie jaar geldig? Het Nederlandsch consulaat te Parijs, dat vroeger in de Rue Boissière "was, is ver plaatst naar de Avenue Malakoff, vlak bij de Porto Maillot, ingang van het Bois de Bou logne. Het was al ver uit het centrum van de stad; het is nu nog een beetje verder verlegd. Het ligt aan de uiterste westgrens van de stad. En het is geopend voor het pu bliek' van 10 tot 12 uur v.m. Tweede vraag: is een consulaat er eigen lijk voor het publiek, of is het publiek er voor het consulaat? Wie is de verantwoor delijke persoon voor het kiezen van een do- jnicilie, dat misschien practisch is voor een .enkel in-h et-westen-won end rentenier, maar dat voor zakenmenschen uit het centrum een .enorm tijd- en geld-verlies beteekent bij elk noodig bezoek? Wie heeft van uit z'n hoogste hoogte vastgesteld, dat het consu laat alleen geopend is van 10 tot 12, dati wil zeggen op een uur, dat ieder koopman voor z'n zaken noodig heeft? Waarom kan het niet tevens geopend .zijn van 3 tot 6 n.m.? Of van 2 tot 5? Weet men dit alles in Den Haag? Di' elk geval: ik voor mij wist het niet. Zoodat ik, iop dien namiddag van 24 Mei, na van de Rue Lafayette uit naar de Porta Maillot te zijn gereisd zij die Parijs ken nen, weten welk tijdverlies dit l>dt?ekent 4&n ons consulaat werd teruggestuurd. Ge lukkig was -de kantoorknecht van het con sulaat beleefd genoeg om mijn pas te. willen dn ontvangst nemen, en mij te beloven, dat lik den volgenden dag m'n nieuwen pas zou klaar vinden. Dank zij de tfelwi lendheid van ilezen ondergeschikten beambte kon ik dus den 25en Mei opnieuw in den namiddag komen nieuwe reis naar de grens van de stad.' en vond toen inderdaad een jiieuw paspoort klaar. Kosten: 12 franc of 12Va franc, dat weet ik niet zeker meer. Een jaar geleden kostte hetzelfde papier lOVa' franc. Sedert is zeker gevonden, dat IOV2 franc werkelijk te goedkoop was. Dat er °;e]d bij moest. En- omdat lipt publiek niet naar den buurman-concurrent kan gaan, heeft het alleen maar te betalen en te zwij gen. De lezer herinnert zich misschien nog uit m'n reisverhaal van verleden jaar, welk een warboel het was in de passenkwestie; hoe jk in Boulogne ik reisde toen nog via BoulogneFolkestone een apart Fransch paspoort kreeg; hoe ik verder doorreisde op m'n Hollandsch paspoort-; hoe ik op m'n terugreis aan 't Fransch consulaat te Londen, oen annexe de passeport had moeten krij gen; hoe het mij; niet gegeven .Werd en hoe fk bijnaJ in Dieppe zou zijn teruggestuurd naar Engeland. Aan dezen warboel is ge lukkig een einde gekomen. Het doel van dit alles: dat vreemde reizigers toch een door-Fransche-autoriteiten geviseerd papier in handen moesten hebben, is op veel een voudiger manier bereikt door te bepalen, dat voortaan alle paspoorten, ook' die van buitemlandsche consulaten,- eerst moeten ge viseerd worden door de Préfecture de Po lice in Parijs. Het is eenvoudig als het. ,ei van Columbus, maar het moest worden ge vonden. Ik ging dus een paar dagen later want er was geen liaast bij m'n vertrek' naar de Préfecture, met verzoek m'n paspoort van 't Fransche visa te voorzien. Ieder aan vrager ondergaat daar een verhoor. Wie hij is, wat hij doet, waar hij woont, waar hij naar toe wil, en met welk doel. Dan moet hij twee namen geven van Fransche inge zetenen, die informaties omtrent hem kun nen verstrekken, en daarna wordt hem ge zegd,- naar huis te gaan en te wachten op bericht van- de Préfecture. Dat bericht is bf het verzoek uw paspoort te' komen laten viseeren, óf de mededeeling zonder op gaaf van redenen dat het visa' niet kan worden gegeven. Gelukkig behoorde ik blijkbaar tot -de eerste categorie, want acht dagen later het schijnt dat acht dagen héél gauw is kreeg ik een brief, mij uitnoodigende m'n pas te komen laten viseeren. Ik spaar den lezer het verhaal, hoe ik bij deze twee be zoeken aan de Préfecture queue moest ma ken. Hij herinnert zich dit nog uit m'n reisverhaal van verleden jaat. Het grootste werk was nu gedaan. Bleef over het visa te vragen van het Engelsche consulaat, of liever van het speciaal pas- pcort-contröle-bureau van dat consulaat, dat gelukkig wat meer bij het centrum ligt 11.I. iu de buurt van de Madeleine dan het consulaat der Nederlanden. Maar dit Engelsche visa liet ik wachten tot onmid dellijk voor mijn vertrek, overmits de rei ziger gehouden is te vertrekken binnen de drie dagen na den datam van het viseeren door de Engelsche autoriteit. En eerst op 17 Juli ging ik de Britsche heeren verzoe ken, mij wel te willen dóérlaten over hun gebied. Hetgeen mij werd toegestaan na het gebruikelijke wachten van pl.m. I1/2 uur plus een verhoor door een Engelsch offi cier, plus diens visa, plus een nieuw visa van den vice-consul, met de gebruikelijke consulaire kosten van twee shilling. ïncusschen deed de consul mij de onpret tige mededeeling,dat de eenig-geopende route voor reizigers naar Engeland, die v:a Ilavrp-Southampton was. Een jaar geleden vertrok ik via Boulogne, een zee-overtocht van li/» upr. Op m'n terugreis moest ik Folkestone-Dieppe nemen; zeereis .4 uur. Havre-Southampton is 7 uur zee. Eu ik kroeg opgave van de route: vertrek uit Pa rijs kwart voor 5 n.m. Aankomst Havre: ruim 8 uur 's avonds. Vertrek van de boot: halftwaalf 's nachts. Aankomst Southampton 7 uur 's morgens. Een dagboot loopt niet. U kunt de nacht boot nemenof aan wal blijven. He weet niet of u, in deze tijden van mijnen en torpedo's, met veel genoegen bij: nacht het Kanaal zendt oversteken. Hei ge noegen, dat het vooruitzicht bij mij wekte, was zéér middelmatig. Maar er vief niet te kie-zen. Ik ging dus naar het bureau van do „London and South Western Railway Cy." in de rue St. Honoré,- nam m'n biljet en besprak een hut aan boord van de „Vera", die op Woensdagavond 19 Juli uit Havre zou vertrekken. Den volgenden morgen kwam ik een Hol- landschen vriend tegen, die de lijn Havre- Southampton op z'n -duimpje kent. „Wanneer ga jij naar Holland?" „Wel," zei ik, „ik heb m'n 'biljet in m'n zak. Jk ga morgenavond over." „Heb je al een cabin?'' „Ja zeker." „Aan boord van welke boot?" „De „Vera"." „De „Vera"?" vroeg ie, met verbaa&J ge zicht. „Ja," zei ik, „wat zou dat?" „Kijk eens," zei-ie, „wacht liever een dag. Heb je haast? Nee? Ga dan Donderdag avond!" „Maar wdarom dan toch?" „Omdat de „Vera" de oudste boot van de lijn is, die er bijna een uur langer over vaart dan de anderen, en die de eenigste ling een bevlieging van ongeduld naar haar .werk en wou, dat de dokter maar vast weg .was en zij hier alleen kon regeeren. Zij tracl op het bed toe. De dokter zat er voor en sprak zacht met de zieke. Nu kon men die ook zien. Zij zat half overeind cn had gloeiende wangen. Natuurlijk had zij koorts. Het was een gezicht van iemand van ongeveer twintig jaarblond, met re gelmatige trekken. Zij klaagde, dat zij niet kon slapen, dat zij vroeselijk© droomen had en veel pijn Zij had dien nacht gedacht, dat zij stierf. De dokter onderzocht en beklopte haar een beetje oppervlakkig, vond Een ate. Hij scheen haar verstrooid en misnoegd. Toen schreef hij een recept op, stak dat met een wrevelige gebaar iu zijn vestzakje, stond op en ging handenwrijvend naar het raam, waarvan oen vleugel openstond. „Dokter, dokter!" 6ohreeuwdc de zieke, *,wat scheelt mij 1" „Nietsach, immers niets", zei hij knor rig over zijn schouder heen. Renate was hem gevolgd. „Nu ja," zei hij op gedemptcn toon, maar nog altijd even. knorrig, alsof hij er eigen lijk niets van wilde weten. „Het is longont steking en vrij ernstig, 't Hart is ook aan gedaan. 'k Weet niet waarom zoo'n per soon hij trok zijn schouders op en stak zijn onderlip naar voren „zoo iets uit haalt." „Maar dokter!" zei Eenate, ten zeerste verbaasd, „hoe komt u er bij?" „Ja, en ik moet u hier toch laten, 't Is noodigdie persoon moet omslagen hebben, ijsomslagcn. Anders Hij hield op. Hij dacht zeker: „Veel was er aan clio niet verloren." Er had hem zel den iets zoo geërgerd als 'die verliefde heer des huizes daar beneden en die domme vrouw hier boveir, die in. zoo'n vuile lucht kon liggen. Het was, omdat hij dit reine, frissche, jonge ding hier moest laten, en haar nog niet eens kon zeggen, hoe alles hier gesteld was. Maar, zooals hij haar ken de, ging zij zeker, zonder iets te bemerken of to vermoeden,, tussohen alles door en zag niets van het onbehoorlijke om haar heen. „Het is "echter geen werk voor u", zei hij„morgen zend ik een zuster uit het zie kenhuis. Dit wordt hier nog een lange ge schiedenis." „Wel", zei Eenate, „juist daarom, Daarom moet ik hier blijven. Kijkt u eens, hoe alles er hier uitziet. Deze bekleede stoelen 1 Die moeten er vandaag nog udt. Zeg het maar dadelijk, anders krijg ik heb niet gedaan." ,,'t Is ook de moeite waard mompel de de dokter. Hij keek Eenate ongelukkig aan, als een hulpeloos oud paard. Het was weer de oude geschiedenishij wou iets en wist niet hoe hij het moest aanpakken. In lange jaren had hem iets niet zoo zenuwachtig gemaakt als nu de gedachte, Eenate hier te moe ten laten. En toch kon hij totaal niets doen tegenover Eenate'e onverstoorbare onbe vangenheid. Zij begon de stoelen reeds weg te sleep en en het grootc karpet met eigen handen op te rollen. Toen vermande hij zich en belde eindelijk om hulp voor haar. De zieke begön zich heftig te verweren, toen zij plotseling haar kamer zag leeg rui men. Dit trof haar gevoeligste punthaar trots op de haar gegeven inrichting, die be wees, welke positie zij bier in hujs bekleed de. Zij ging overeind zitten en schreeuwde. Maar Eenate kwam-bij haar en sprak haar toe. „Het komt er alles weer in, zoodra u boot is zonder, draaidlooze .telegraftie aan boord!" j,Is dat alles?" >,Dat is dunkt rae genoeg!" „Niet genoeg om een dag te verliezen." „Dan wensch ik ie goeie reis." „Merci." En zoo stapte ik Woensdagmiddag om kwart voor 5 in den trein, die precies op, tijd vertrok hoezeer dit allen Holland- schen spoorbeambten moge; verbazen van de Gare St. Lazare. CABOQHON. (Wordt vervolgd.) HAZERSWOUDE. Da w:nke!i rsvereeniging „Ons Doel", opgericht op het Dorp, heeft in een alge meens vergadering met algemeene stemmen besloten de spaorzegels eu bons af te schaf fen en de toegiften te beperken, HILLEGOM. Do gemeenfcereke iug over het dienst jaar *1915, wijst de volgende cijfers aan: ge wone ontvangsten f98.597.60, buitengewo ne ontvangsten f38.066.89, totaal dus de som van f 136.664.49. Gewone uitgaven f 97.I89.I6V2» buitengewone uitgaven f 36.275.40i/o, totaal f 133.464.57. Het ba tig ?a!do is respectievelijk f 1408.431/2 en f1791.481//, in totaal dtis f3199.92. Donderdag was de Dloembóllenbeurs alhier druk bezocht. Er werd vrij veel om gezet. Voor het examen schoonschrijven M. 0., is te Utrecht geslaagd de lieer S. Osinga, alhier. VALKENBURG. De Raad. vergadert a.s. Maandag, 'des avonds om halfacht. Voor de eerlang vacant komende be trekking van onderwijzer alhier, meldden zich twaalf sollicitanten aan. VOORHOUT. De Raad vergadert Maandagavond te zeven uren. Morgen vangt hier de kermis aan zonder kramen. Officieel is vergeten de ker mis als vorig jaar te schorsen, doch het ge meentebestuur gat' toch geen vergunning tot het plaatsen van kramen en vermakelijkhe den. Of men nu toen nog een beetje kermis vieren zal, zonder kramen? ZOETERMEER. De gemeenten Zoetermeer en Zegwaart hebben één gemeenschappelijke school. De kosten voor het onderhoud worden door elk der gemeenten zooa's vastgesteld op 22 October 1880 voor de helft betaald. Nu is de bestaande school afgekeurd en moest overeenkomstig de bestaande regeling overgegaan worden tot den bouw van een nieuwe gemeenschappelijke sohooh De Raad van Zoetermeer wilde echter een eigen school bouwen. Hierop stelde de Raad van Zeg waar t aan Zoetermeer een nieuwe regeling voor, waarbij Zegwaart 2/3 en Zoetermeer 1/3 in de kosten van bouw en exploitatie' zou betalen. De Commissaris der Koningin, die in verband met deze kwestie eenigen tijd geleden beide; gemeenten bezocht, adviseer de in het belang der beide gemeenten over, te gaan tot den bojjw van ,één gemeen schappelijke school. Ook de districteschool opziener te Gouda adviseerde daartoe. In de vergadering van den Raad van Zoetermeer kwam de door den Raad van Zegwaart voorgestelde nieuwe regeling aan de orde. De voorzitter raadde aan deze aan te nemen, doch de Raad besloot met 6 tegen 1 stem rechts tegen links Öe bestaande regeling op te heffen en over te gaan tot den bouw van een eigen school. KERKELIJKE BERIQHTEN.' Noordwij'kerhout. Ncd.-Herv. Gem. Zondagnamiddag te twee uren, ds. H. van Druten, pred. te Rijnsburg. Rijnsburg. Ned.-Herv. Gem. Zondag1- morgen te kwart voor tienen, ds. H. van Druten; 'snamiddags te kwart over vijven, ds. Rutgers, van Katwijk-aan-Zee. Dir. Ger. Qem. Zondag ds. J. Jonge"!een, van Noordeloos. beter is. Maar nu vangt de bekleeding ziek testoffen op en u wil toch gezond worden. Alles, wat dat verhindlort, moet weg." On der liet spreken knipoogde zij de dienst meisjes voortdurend tóe. „Dit nemen dat nemen." Toonloos zed ze met do lippen „De vogelkooien." Dan„nu de hemel van het ledikant." Het gaf een nieuw ge schreeuw, toen do beide meisjes, om dat te bewerkstelligen, op stoelen klommen. „Mijn gordijnen! Mijn gordijnen! Ik kan niet sla pen, als 't zoo licht is! Ik zeg 't aan mijn heer Pagel „Voor dennog eons kwam de dokter tussohenbeide. Maar Eenate duwde hem tot aan de deur. „Gaat u nu toch ein delijk weg. Ik weet nu immers alles. Ik speel 'b veel beter alleen met haar klaap, dan wanneer u daartusschen in vloekt." Hünefeld schoof achterwaarts de deur uit en keek haar treurig aan. „Och neen, dat is toch allemaal Zij luisterde al niet meer naar hem, maar had zich omgedraaid en ging zacht en be slist met bevelen voort. „De tafel ook weg. Ik moet er een van planken hebben, waarop ik het ijs kan kloppen." Eindelijk, eindelijk kwam er rust, n.l. wat men onder deze omstandigheden rust kon noemen. De kamer was niet te herken nen. Nu was het een ideale ziekenkamer geworden. Renate voelde zich geheel in haar element. Nu had niemand hier meer iets te maken. Zij maakte d'e zakken met ijs klaar en legde ze de zuchtende, jamme rende zieke aan. Die brandde letterlijk van koorts. Zij tastte met droge, heete handen naar Renate en trok haar naast zich op dten Hand van het Jxed. „Zuster", zei ze men Stokkende jadem, „zeg eens ronduit af JK soffi>4 fetcmnr Warmond. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren, ds. Haselager, en avonds te zes liren, ds. De Stoppelaar, van Ylaardingeri. NOORD WIJK - "v-.- Gemeenteraad. Aanwezig 11 leden. Afwezig de heereti G. W. G. Alkemajde en W. van Beelen. Voor zitter: jhr. W. C. van Panhuis, burgemeester. De notulen der vorige vergadering wer den na een kleine aanvulling vastgesteld. Op de mededeeling van den Voorzitter, dat de bovengenoemde heeren van hun ver hindering kennis hadden gegeven, gaf 'de heer N. W. Alkemade in overweging, in den zomertijd des avonds te vergaderen. De Raadsleden kunnen er daags moeilijk uit breken. De .Voorzitter merkte op, dat de vorige maal reeds des avonds vergaderd werd. Behalve missives van Ged. StateD, hou dende goedkeuring vau Raadsbesluiten, was' ingekomen, een schrijven van het Hoofdbest. van den Alg. Ned. Politiebond, betreffende het verleenen van een düurtetoeslag aan la gere politiebeambten; de rekening van het Weeshuis, dienst 1915, in ontvangst f4102.47, in uitgaaf i 654.75, voordeelig slot alzoo f 3447.72. Het- kapitaal is toe genomen met f3917.93 en bedraagt thans f81.111. Deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Door B. en W. werd aangeboden de gc- meenterek'ening 1915, sluitende de gewo ne ontvangsten ei uitgaven met een batig saldo van fl4.812.63V2 en de buitengewone met een nadeelig saldo van f 126.35. Deze rekening werd voorloopig vastge steld. Hierna kwamen in behandeling adres sen, houdende bezwaren tegen den bouw van den watertoren, ten behoeve der drinkwater leiding in de Zuid-duinen. Na ingewonnen advies van den ingenieur, belast met uitvoe ring van het werk', den heer Van Royen, werd door B. en W. voorgesteld afwijzend op deze adressen te beschikken. Aldus be- sioten. Het voorstel tot benoeming van drie des kundigen ter waardebepaling van door de gemeente aangekochte perceelen, noodig voor verbetering van wegen te Noordwijk-aan- Zee, waarop door Ged. Staten was aange drongen, lokte heel wat debat uit. De heer N. M. Alkemade begreep niet waarom Ged. Staten nu die Commissie wen- schen. Wordt dit in het vervolg misschien regel? De heer Van Limburg Stirum sprak vao meten met twee maten door Ged. Staten en wilde vooraf vragen met welke bedoeling zij de Commissie wenschterf. De heer Admiraal herinnerde aan aan- koopen vp-n grond voor veel grootere be- diagen, toen hebben Ged. Staten deze con trole niet noodig geacht. De heer G. J. C. wan der Meer zou met B. en W. de Commissie willen benoemen. Het resultaat zal zijn, een advies, dat de' grond niet te duur is gekocht Hij stelde echter voor aan de Gedep. 'sRaadfe ver wondering te kennen te geven en te vragen of deze gedragslijn voortaan alt'jd zal wor den gevolgd. Dit voorstel werd aangenomen cn daarna werden tot leden der Commissie benoemd de heeren C. G. J. Alkemade, N. den Hol lander en H. Liefrink. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van de leden Graaf van Limburg Stirum en N. M. Alkemade, om vanwege de Gasfa briek dezen winter Weder een quantum cokes voor on- en minvermogenden beschikbaar te stellen. Adressen van adhaesie waren op dit voorstel ingekomen van de zijde der werkliedenorganisates. B. en W. sterden voor 5000 H.L. voor dit doel te res^rveeren voor f 0.80 per H. L. Zonder discussie en hoofde'ijke st?mming aangenomen. Hierop werd voorgelezen een miss've van Ged. Staten betreffende een regeling der jaarwedden van burgemeester, secretarial, en wethouders. Daaruit bleek, dat Ged. Sta ten normen willen stellen omtrent de jaar wedden vhn deze ambtenaren, speciaal'voor gemeenten met 12.000 en minder inwoners. Daarbij willen zij voor burgemeesters van gemeenten, die een stadskarakter dragen, gelegen zijn bij een grooto stad of waarin gemeentebedrijven worden geë.vp oiteerd bo1- ven den gestelden norm 'n oijsla-g van 1250 verleenen. Naar dien maatstaf wenschen zij de aan van gs-salarissen van den burgemees- V Renate weerde dat lachend af. De over- I tuigende toon, waarop zij: „Onzin, juffrouw Bicrmann!" zei, werkte bijna als een too- verwoord. Juffrouw Eiermann was opeens onuitsprekelijk gekalmeerd. Maar zij liet Re- nate's hand nog niet los. Zjr sperde haar oogen wijd open, zoodat zij onnatuurlijk' schitterden, cn fluisterde met naar voren gebogen, half opgeheven hoofd: „TVant, zus ter, die daar beneden willen namelijk niets liever, dan dat ik hieraan wegga „Wie beneden?" vroeg Renate minach tend. „Dat i3 toch do grootste onzin, juf frouw Biermann." „Ach, zuster," zei juffrouw Biermann, „en zij zag er plotseling veel minder wild cn koortsachtig uit, eer erg moe en uïep neer slachtig. „U weet dat zoo niet. zuster. U komt hier voor het eerst; u weet immers niet Wat hier gebeurt - „Wat er ook gebeurt', zei Renate mc-t groot© overtuiging, „men wenscht niet, dat Ben zieke sterven zal. Zoo iets bestaat niet. U moet zich niet zoo iets onzinnigs verbeel den. Morgen, als u gezond is, lacht u ©r zelf over." „Ja; ik lach', als ik gezond bon zei de zieke. Het lcwam er letterlijk sissend uit. „Pau zal ik maar al te graag lachen. Maak mij Weer gezond, zuster wat is dat?" Er was zacht, maar duidelijk, een paar malen achtereen geklopt. „Wat wil men toch?" zei Renate wrevelig. Het van kooit, hoogroode gezicht der zieke was hog iets Tooder geworden. Haar half opgeheven hoofd was luisterend naar de deur gekeerd. Renate ging open doen. Tot haar gren- zenlooze verbazing stond, in plaats van een der dienstmeisjes, de heer Bagel v.or haar. „Hoe gaaf het?" vroeg hij gejaagd. En yo.ffl.dat Renate. kon antwoorden, zemhij: „Ik ter, den Secretaris en den ontvanger bepaald 1 zien op resp. f2050, f 1600 en f1150, mefi viel' verhoogingen om de 3 jaar, van f.lOO, foO en f25. (De wedden bedragen 'thans .f1600, f1600 en Ï1000). De vergoeding voor de wethouders zouden' Ged. Staten willen verhoogen van f200 opj f225, alles in te gaan op 1 Jan. 1917. Vóór 15 Aug. verwachten Ged. Stated hierover het gevoelen vaii den Raad. De heer Van der Meer was 'van oordoeJ; dat Ged.»Staten ten opzichte van de driei eerstgenoemden nogal royaal zjjn, doch acht te de vergoeding van de wethouders veel te laag. Hij is zelf wethoudelr geweest en weet, wat er aan vast zit. Hij stelde voon Ged. Staten iu overweging te geven de ver goeding te brengen op f400. De heer Van Limburg Stirum wilde zich neel leggen bjj het voorstel-Van der Meer. betreffende de wethouders, doch veroordeel de de verhouding bij do andere voorgestelde bedragen, niet juist. Burgemeester en secre taris zijn altijd voor de gemeente werkzaam/ do ontvanger slechts op bepaalde uren. Hij moet een, borgstelling leveren, repli ceerde de Voorzitter. De heer Van Stirum stelde voor f2000,; f1800 en f1150, als aanvangswedde. De heer Kruiswijk wilde den wethouders een bedrag van f300 toekennen. Over het voorstel-Van der Meer staakten de stemmen. Vóór: de heeren Passchier, Dg Went; N. M. Alkemade, Van der Meer en Van Stirum; tegen: de heeren Balkenende; Wassenaar, Admiraal, Kruiswijk en Van der Niet. Wethouder Alkemade bleef buiten stem ming, wat de heer Van der Meer niet noodig oordeelde. „Dan Ben ik er voor", zeide hij. Het voorstel was dus aangenomen. Even later, verklaarde de heer Alkemade niet te hebben mee gestemd, al bleef hij van meening, dat f225 te weinig was, vooral voor den oud sten wethouder, die meerma'.en den burge meester moet vervangen. Over het voorstel-Kruiswijk staakten dg stemmen weder. Het voorstel-Van Stirum werd'brj acclamatie aangenomen. Van een en ander zal Ged. Staten kennis worden gegeven. Alsnu wordt besloten tot aankoop vau 1245 vierk. M. grond in de Zuid-duinen voor den bouw van den watertoren Van de Maatschappij „Do Toekomst", onder voor waarde dat het bestuur der Maatschappij de plannen moet gpedkeuien. De duuit.toeslag aan werklele-, beamb ten en ambtenaren, ia dienst der gemeente,- met inkomens benelen f 19.10, werd b:sten- digd tot 31 Dec. 1916. Besloten werd bij onlershandscle eante- steding de levering «a gangvaard'ge opstel ling van machines en werktuigen, ten be hoeve der waterleiding, te gunnen aan den laagste der 7 uitgenoodigde inschrijvers, zijnde de N. V. Grossbymotoren, filiale te 's-Gravenhage, voor f 16.605. BURGERLIJKE STAND -OMSTREKEN. tttt.tv.ciiM Bevallen- 0. vnn Baltol eeb. Zijm. Z. P- L. Blokker E»l>. Verheul. D. A. J. BaaJt cel). Kortekaaa. Z. - M. Warmerdam eel). Slootbeok. II. NL J. Fijma seb. Maaskant. A. E. Duwel eob. Seijacnc-r, D. r K Spilkor L'eb. Doiiia, D. A. van Zuijlen freb. Hijnoi"tin, D Overleden: J van Helft, 1.4 j. A- M. Hij- kolijkhulzen, 2 mnd. J. Hermans, 76" j. Ondertrouwd: P. C. Kaufïman en M. II. van Ruiten. P. F. Scheepmaker on M. Jansen. LISSE. Geboren: Antonius Johannes. Z. van Til. van Steijn en M. Jolierse. "Willem Georcius» Z. van J- W. A. Lefeber en J. O. Pijnacker. Ondertrouwd: J. Driesen en W. Langolaan. Overleden: Johannca Jacobus Eakhof, 6 j. NOORDWIJK. Geboren- Gerardus Johannes, Z. van F. v. d. Berg cn S. v. d. Berg. Maarten, Z. van W. v. d. Niet on M. Guyt. Jo'oanna Eli sabeth. D van N. G. v. d Berg en M J. Koelowijn. Marijtje, P. van P. Sohrier en D. Hoek. OverledoA: Cornells Hoek, <11 j-, gehuwd met M. v d. Voet. Maria Apollonia Klijn, 69 j., gehuwd met C- Corel- Johannes' Wilhelmus Paardekooper. 67 j., gehuwd met M. v. d. Heuvel, we<lnr. van M. van Stcyn. Ma3je Znidhoek, 71 j., wed. van H. .Grocnewoud. NIEUWKOOP. Bevallen: L, Schinkel geb. Koole. Z- O. van Lith geb. Van Soest, Z. A. van Leeuwen gob. Luneburg, D. M. Leliveld geb. Boeman, lovenl. Z. Overlodon: Joh. Immerzeel, jm. 20 d. OTJDSnOORN. Bevallon; O. van 't Hoff geb. Duiker, Z. Overleden: A. Huisman, 33 j. tJ. de Jong 1 jaar. SASSENHEIM. Geboren: Maria Clara. D. van J. v. Kesloren en C. M. Clemens. Martina Ca- tharina, D. van C. Th. Noordermeer en H. Bos kamp. Grietje Hubcrta Maria, D van A. Kort en W. v. d. Plas. Elisabeth, D. van P. Nieola en C. Moolenaar. Laurens, Z. van S. Stutvoet en M. C. C. Boon. OndertTOUwd: J- Wiepkema, 30 J.. en H, P. Dijkstra, 32 j. Ovorledcn: H. Dannijs. 77 j. 1 zou baar graag eens even willen zien. Een oogenblik maar. Ik ik. beb er verstand van „Maar neen!" riep Renate ontsteld. „Ja, ja!" riep de zieke. „Hij moet kom toch! Kom toch, Zachertje, kom Renate wist niet, hoe zij het had. IJlde zij plotseling in de koorts? Maar de heer Pagel was reeds bij het bed, boog zich over haar hoen en sprak fluisterend tot haar. Zij a twoordde evenzoo, naar het scheen met haastige vragen. „Neen, neen, och beware. Neen wees toch be daard, kind zij vertrekken immers mor- gen'—" Toen richtte hij' zich met een ruk op en trad op Renate toe. Hij was donkerrood en beefde letterlijk. „Verpleeg ha-r, zooals u nog niemand verpleegd hebt zei hij op gedempten toon. „Ik het zal.u nu, ik behoef wel niets te zeggen. Ér is mij veel Hij brak af, keek nog» eens naar het bed en begaf zich toen haastig naar de deur. Renate ging half verbijsterd naar de zieke. Die staarde haar met groote, van koorts gloed flikkerende oogen aan; maar toch' bewust, heel helder. En nu stak zij 'haar heide handen toe. „Ik' moet gezond worden, ik moet! Die daar beneden zijn bloedverwanten die wenscheq dat niet Wegens de erfenis, be grijpt u het nu? Zij willen alles hebben 1 en'als mek miJ taouwt> krijgen Zij hefl niet (Wordt vérvolgd)*

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 6