üeteland en de Oorlog. N°. /17319 Het a! te goede hart. Zaterdag Aiio-ustus. Eerste 3Blad.. A0. 1916. t§>#5§> Mond- en Klauwzeer.heffing. Uit „DE GELDERLANDER" is het volgende Overgenomen uit .een artikel betreffende de anond- en klauwzeerlïeffing. Gelooft ge niet met me, dab heb nieuw product van minister Posthuma's regelend IVermogen een bijbedoeling heeft? 't Ligt (er ^oo dik op! Ik, steeds de bóeren-minister, jgienoemd, zal toonen ook burger-minister, 'te zijn. Of misschien ook wel moet het idienen voor de verkiezingen in 1917. "Want !dat dan links het verwijt naar de ooren zal geslingerd worden, dat het ontevreden heid heeft gewekt in "de harten van velen, liet staat voor ons vast. In de harten, ivoioral van de stadsohe luiden leeft het immers, dat alles voor den b'o'ér en nog leens voor den boer gedaan wordt, en niets, izoe goe'd als niets althans, voor hen. Daar om misschien die mond- en klauwzeerheffing! Oiu ontevredenheid te sussen? Om althans iets tö hebben, waarheen zoo noodig kan [Verwezen worden. Ilr weet het niet. Wel .weet ik 'echter, dat, zoo in bree'de lagen Van ons volk ooit ontevredenheid is ge zaaid, dit door de aanneming van dit ont werp zou geschieden. Een heffing, een reu- zenheffing, is de bestrijding van liet mond en klauwzeer. Een belasting, die veroorza ken zal, dat roekeloos met het geld wordt omgesprongen. Een belasting voorts, waar- 'door het door velen toch zoo gehate af- !maak-systeem hechter wordt vastgelegd en bestendigd. Een belasting eindelijk, die van d a boer. geld vraagt, vfaar ook de; burger San pro.''eert. i Dat zijn gedachten, uitgesproken over het ontwerp, die gij zoo niet kunt, niet moogt ihan raarden. Die een bewijs vragen. En be wijs willen wij geven als "buitenstaander, als belanghebbende: in zoover dat, indien het alleen om d kwestie mijn of zijn ging, Iwij zouden moeten zeggen: Laat die wet maar tot stand komen, dan behoeven wij let althans niet aan te be Uilen. Ter: zake. Wij zeiden: 't Is een reuzenheffing, vcoC- vélen oen zware belasting. Wat wil de Mi nister toch? Voor ieder volwassen' rund één gulden heffen. Voor ieder onvolwassen 0.50. Deze bedragen worden nog verdub beld in specifieke veestreken, waartoe Gel derland niet gerekend wordt. Allereerst zrjn >er geen streken van Gelderland, waar de veehouder^ hoofdzaak is. Laat minister Posthuma eens een reisje maken van Dordfc ^naar Njjmegen. Ut) zal het anders gewaar- worden. Maar nu in het gelukkigste, geval, dan zal een boer met 20 koeien, zeg 10 kalveren of pinken, toch moeten betalen 'f25. Er is al lang geschreeuwd over do grooto onbillijkheid dat de boer geen bedrijfs belasting had te betalen on wij, burgers wel. ■Nu draait men do zaak om. In de bedrijfs belasting is thans gelijkstelling jen voor den bóer bovendien wat extra's daarboven. - 't Zal voor velen een zeer zware belas- fiDg zjjn. Een huurboer in oen veestreek! •bijv. f50 alleen te laten betalen in dezd heffing is veel. Komt ons veel te' veel voor. Afgescheiden van het beginsel nog. Zij, die-op het platteland verkeeren, weten zèer goed, dat er jaren zijn, dat menig Veehouder dit niet kan dragen. Misschien 'thans wel! We gelooven dit" gaarne. Maar ?t is nu eenmaal geen heffing voor zoo lang de landbouwproducten duur zijn, doch' voorgoed! Er zal roekeloos met het geld worden' .omgesprongen. Net. zoolang totdat alles be taald is, wat voor mond- en klauwzeer werd uitgegeven, blijft da' boer immers betalen. Men zal 'er niet tegén opzien, een rund meer .of minder af te maken, 't Bestaande systeem' zal ongetwijfeld worden doorgezet, zonder pardon. Wat kost het veel aan 's lands kas! zal niet meer gelden. Een onbillijke belasting eindelijk. Heeft niet ieder toch belang bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer? Is het deels ook niet 'een kwestie van de volksgezondheid? Ongetwijfeld gold dit tot nu toe mede. Daarom behoort ook een ieder er toe bij te dragen, m. a* w. behoort althans een ge- deelto uit 's Rijks schatkist te worden be taald. Gaat de wetgever de door den Minister, voorgestelde richting uit, dan zal heel wat te herzien zijn.. Want zou dan voor de; bestrijding van besmettelijke menschenziekte ook geen bijdrage moeten worden gevor derd? Ge antwoord: dit geldt voor ieder. Zeker, lhaar in de steden, in m'enschen- centra, is 'de besmettingskans toch veel groo- ter. Juist daar wordt het geld voor 'die doel einden uitgegeven. Daarom daar dan ook wat laten 5'etalen ter zake. Zoo zouden we meer kunnen noemen. Bijv. de kostdn van middel baar en liooger onderwijs. Enz. Wat profiteert de plattelands-bevolking daarvan? Rcsumeerende moeten wo vfol tot de con clusie komen: Geen mond- en klauw zeerheffing! Terecht zou daar óntevreden heid door gewekt worden. i Of de Regeering dan ook liet ontwerp spoedig San 'de .orde zal stellen, we' kunnen, het geenszins gelooven en verwachten 'dit ook niet Dnitsclte kinderen In ons land. Uit verschillende plaatsen komen berich ten over de aankomst van Duitsche kin deren. Zoo te Bussum 250, die naar. de modelboerderij „Oud-Bussum" gaan. Er zul len nog 250 volgen. Deze kinderen, "kwa men uit Dusseldorf. Uit Zevenaar wordt gemeld, dat 't eene transport na 't andere arriveert. Het be richt over de zending van; .300.000 kinde ren, hoe vreemd het leek, Schijnt te worden bewaarheid. Er wordt nogal veel critiek geleverd op 'dezen maatregel. Zoo wordt opgemerkt, 'dat deze zaak zoo geheimzinnig is gegaan. Een andere opmerking is, dat 't verkeerd is ge zien hier, al die kinderen te brengen, terwijl Cr in ons eigen land zoovelcm aan ónder- Voeding lijden, die dan 'eerder aan de beurt zouden moeten komen. De voornaamste grief is, dat men hier het land in ongelegenheid kan brengen. Men acht 't 'de' vraag of de geallieerden, zullen 'dulden, dat hier: die' duizenden "kleine Duitschers worden gevoed, waardoor de gToote Duitschers den krijg langer kunnen volhouden 'en of dit geen nieuwe maatregelen tegen onzen overzee se hen handel tengevolge zal hebben. In 'dezen geest zijn de ingezonden stukken, die we over deze kwestie in de bladen vonden. Een lezeres van de „Tel." vraagt of het niet mogelijk is, dat in plaats van Duitsche kinderen, de kinderen, die door de Duit schers uit Noord-Frankrijk zijn weggevoerd, hierheen worden gebracht. En zij' wjjst er. tevens op of het millioen, "dat Yon Bissing kort geleden Brussel als boete oplegde, niet voor kindervoeding gebruikt kan worden. Te Zand voort worden, Volgens het hier genoemde blad, 'eiken dag giften verzameld voor „arme kinderen". Bij navraag bleek, dat deze collecte uitgaat van heb geheim zinnig kindercomité en do opbrengst aan gewend wordt ten bate van Duitsche kin deren. 'fc Is de vraag of het aangaat voon dergelijke pro-Duitscho liefhebberijen de openbare liefdadigheid orn. den tuin te' lei den, merkt 'de „Tel." op. Dit blad is verder op onderzoek uitge gaan en schrijft o.m.: Langzamerhand wordt er iets meer be kend over de organisatie, die zich ten doel stelt Duitsche kinderen hier te lande gedu rende twee: maanden onderdak en voedsel te verstrekken. Er zijn twee wijzen waarop mon helpen kan. 'Of men neemt zelf een kind in huis of wel men betaalt voor de twee maanden verzorging f60 ineens. Is dit laatste bet geval, dan worden de kinderen bij .elkaar in een of ander gebouw gebracht, waar. oudere Duitsche meisjes het toezicht hou den. Hoe goed dö organisatie in elkaar zit, blijkt hieruit, dat elk kind een attest mede krijgt, waarin beschreven staat, hoe het in den beginne verzorgd moet worden. Do organisatie 'drukt al do deelnehiers op het hart, de zaak zoo gesloten mogelijk te behandelen en zp is doodsbenauwd, dat men haar eenig officieel cachet zal geven uit vrees, 'dat de Entente-mogendheden zich" anders wel eens konden v.erzetton tegen haar: werken. Daarom is er. geen officieel comité en wordt er zoo min. mogelijk over geschreven in couranten. Deza laatste rne- dedeeling, die' do „Tel." opteekende uit den mond van een der ijverigste leden vain het comité, dat er niet heet te zijn, is zeer merkwaardig, want de conclusie ligt voor dö hand, dat de zeer officieele heeren, die achter do schermen blijven Baron Yon Kühlmann is de ziel der geheime beweging over couranten beschikken, waaraan zij een- v.oudig bevelen: over de Duitsche kinderen in Nederland wordt door u niet geschreven! Slapte in oorlogstijd. Men schrijft van de Zaan aan „Het Yolk": Nog nooit beleefden we hier zoo'n slappen tijd voor de schipperij, als thans. Er is sedert weken niemendal te vervoeren. Te Wormer- veer. b.v. ligt de heeld vloot zoo goea ais stil. Er zijn daar schippers, die al maan den aan den wal liggen. Ook op de: fabrie ken gaat bet slap, behalve in 't papier te iWiormer, waar, men echter af en toe nogal eens gebrek aan de noodige' grondstoffen beeft. De chocoladefabriek Kamphuis te' Zaandjjk staat al eenige maanden, de olie slagerij „Do Pijl" onder Wormerveer sedert eënige weken, en ook de zeepfabriek „De. Adelaar" der firma' Dekker kan niet gere geld meer, doorwerken. In de' ïijsb gaat al sedert maanden uiterst weinig om en de laatste dagen staat het ör, met dö meel- en peUerrjfabrieken ook weer niet best meer voor. Gebrek aan granen is dö. oorzaak der. slapte. Uit den aard der zaak is er ook in het losse werk der sjouwerlieden weinig te 'doen. ülilitZeplichiigen lichting 3907. Naar de „Avp." verneemt, zullen de mi- li tieplichtigen der lichting 1907, omstreeks 1 Oct in het genot, van onbepaald verlof worden gesteld. Stop gezet. Zoo nu cn dan moet er in ons land weer, een fabriek het bedrijf stop zetten bij ge brek aan aanvoer van grondstoffen van elder3. In die noodzakelijkheid verkeert na weer de stroocartonfabriek „De Halm" te HoogkerE Het bedrijf wordt gestaakt tot den volgenden oogst. Uitvoer van versche em verdmtar saanide groen tem. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat, in afwijking van zijn beschikking van 19 Juli, aan bij de Rijks commissie van Toezicht op de Vereeniging Groenten centrale als exporteurs ingeschre- pen fabrikanten van verduurzaamde groen- tem( uitvoervergunning kan worden ver leend voor verduurzaamde groenten, ook wanneer die groenten niet op een veiling voor het buitenland zijn geveild, o.m. onder voorwaarde, dat die groenten zijn geteeld door of blijkens over te leggen contract voor rekening van den fabrikant die ze ver duurzaamde. JKrokiasaoii als veevoeder. Men schrijft ons uit Lisse: Zooals algemeen Lekend is, is de invoer Van bloembollen naar Engeland verboden, [waardoor speciaal het artikel krokussen zoo goed als waardeloos is geworden. Nu Enge land hen echter niet wal als genotmiddel, gaan zij. naar Duitschland a!s veevoeder, en wat meer is, voor een tamelijkén prijs, den toestand van dit artikel in aanmerking ge nomen ten minste. Als men dit in Engeland eens wist! Ontvluchte Krijgsgevangenen. Het aantal ontvluchte krijgsgevangenen is weer geweldig groot. Te Vlagtwcdde kwam een Rus over -de grens. Onder Emmen trof men vijf ont vluchte Russen aan. Te Yal therm on cl, eveneens in Drente gelegen, arriveerden drie Russen die twintig dagen hadden rondgezworven en de beide laatste dagen in het geheel niets hadden te eten. In do provincie Overijsel kwamen uij Hengelo drie Russen over de grens, die uit Quedlinburg waren ontsnapt. Na een tocht van 39 dagen bereikte een uit het gevangen kamp te Langensolzen, in Thüringen, ont snapte Rus bij Glanerbrug de grens. Bij Broekheurne kwamen over de grens twee Russen, resp. 17 en 21 jaar oud, die bij de inneming van Warschau als bur gers door de Duitschers waren gevangenge nomen en medegevoerd. Na dien werden zo werkzaam gesteld in het landbouwbedrijf in Westfalen en kwamen nu van Bettrop, vanwaar ze vluchtten en in twee dagen Ne derland bereikten. Te Winterswijk arriveer en stee dis veel krijgsgevangenen, die genoeg krijgen van hun onvrijwillig verblijf. Zes Russen kwa men daar, die in de gemeente Eibergen over do grens waren gekomen. Er kwamen drie Finnen en drie Engelschen non-co ni- bat tail ton die meegenomen waren van de bemanning van oen getorpedeerd schip. Verder kwamen er drie Belgische krijgs gevangenen, die do recordhouders dier ont vluchten zijn geworden. Op 14 Juli waren zo bij Dixmuiden gevangen genomen, ver bleven eerst 7 dagen op de Kommandatuur te Brussel, vertrokken van daar naar het kamp te Dulmar, waar zo op 24 Juli aan kwamen, en reeds in den nacht van 2 op 3 Augustus zagen zo de kans schoon te ont vluchten. Na vijf dagen kwamen ze op Hol- lamdsohen bodem. Ze konden zoo spoecMg ontvluchten, wijl' zo van een Franschinan, die zelf den moed niet bad voor den vlucht, do noodige mid delen compas en kaarten konden over nemen. -Over de verschillende trucs bij de ontvluohtdng zal later nog wel heel wat worden vernomen. Nu deelt niemand cïie mede om z'n achtergebleven kameraden niet in ongelegenheid te brengen. Deze Belgen moesten de beide laatste dagen uitsluitend, van graankorrels leven, terwijl zo het laat ste gedeelte tot aan de grens kruipende moesten afleggen. Toen zo eindelijk aan het opschrift: „Halt, wanneer de trein na dert", bemerkten op Hollandsch gebied te zijn, dansten zo van blijdschap, doch schreiden tevens van aandoening. Zo hopen, na de noodige rust, weder spoedig naar het front terug te lceeren want, zeiden ze, we weten dat we vechten' óm ons arm landje terug te krijgen. Bij het grenskantoor in do Heurne geluk te het een Russisch zeeman, te Dortmund geïnterneerd, op Noclerlandschen bodem te komen en to Duiven ontmoette de politie' twee ontvluchte Russen. Het zijn vooral Russen, die in ons land komen, mede natuurlijk in verband met het groote getal dat in krijgsgevangenschap verkeert. Te SwaJknen, in Limburg, bij voorbeeld, waren het ook drio Russen, die' over de grens kwamen, bij Sittard kwa men twee Russen over de grens en bij Ber-. gon (L.) eveneens twee. Te Milsbeek, in dö gemeente Ottorsum arriveerde een Rus-? sisch onderofficier en,te Maastricht ween drie Russische soldaten. SPORT. Watersport. Do rondvaart door Neder 1 and. De activiteit der toervaarders heeft nu haar hoogtepunt bereikt. Zondag j.l. werd de 1000ste wimpel uitgereikt, een gebeur-- tonis die bij den Yijf Provinciën Toer van verleden jaar eerst op 20 Augustus plaats vond. Aan het tijdig voorzien van wimpels der; 32 stations schijnen -onoverkomelijke be-' zwaren verbonden te zijn. Het maximum! der op een station uitgereikte wimpels ia' thans 75het minimum slechts 4 en het ia vooruit onmogelijk to voorzien, hoeveel wimpels op ieder station binnenkort noo dig zullen zijn. Wanneer hier en daar del wimpels tijdelijk mankeeren, zoo is dit t-e( wijten aan onoverkomelijke technische! moeilijkheden. Overigens komen van de toeristen slee-litë aangename medcdeelingen binnen en vec-1 nuttige aanduidingen, die voor de verbrei ding van het watertoerisme in Nederland van groot nut kunnen zijn. Het prachtige zomerweder der laatste weken doet den toeristen hun rondvaart naar volle waarde genieten. In de afcleeliing roeien en zeilen verwier ven vijf wimpels o.m.de heeren R. G. O. Ouwerkerk („Njord") en E. R. A. Luyke Rcskott („Die Leythe"). In de afdceling motorbooten acht wim pels dc heer Ch. van Spall (Ned. Motor- bo otc-lub). De heer W. D. H Rosier („-Die Lej^the") heeft met de single wherry „Gorme" de tocht volbracht. Hij deed dit in gezelschap van den heer K. W. Roem, beurtelings den geheclen tocht lang een uur roeiend. 27 Juni begon de tocht en einchgde do rusttijden in velschillende plaatsen mee gerekend 9 Augustus. Blijkens liet jour naal is de route geweest van De Kaag naar Haarlem, van daar Amsterdam, Loos-» drecht, Utreoht, Wageningen, Arnhem, Zutphen, Deventer, Zwolle, Meppol, 01- decmarkb, Grouw, Leeuwarden, Stavoren cn Hoorn. Ya-n Stavoren naar Enkhuizon ging de wherry 'per boot. Ongerekend de afbrekingen duurde dö' tocht 17 dagen. Het weer was ongunstig; herhaaldelijk plasregens en op heb traject Arnhem—Zwolle stond soms 4 c.M. regen water in do boot. Lawn-Tennis. Wedst rij dön te No oir cE wijk. De internationale Iawnten niswedstrij den, uitgeschreven door de Lawntennis- match vereeniging te Noordwijk, zullen, worden gehouden op Zondag 20 Augustus en volgende dagen. •Yan 10 tot 17 September zullen de kam pioenschappen voor Nederland er gespeeld worden. FEUILLETON. Roman naar het Duitsch van MARIE DIERS. (Nadruk Verboden). 10) DERDE HOOFDSTUK. Op een dag in Mei vroeg dokter Hiine- feld Re'nate of zij hem naar het landgoed Breiteldamm, dat aan de Pagcls toebehoor de, wilde vergezellen. De rijke eigenaar Zacharias PageJ. liad hem een eenigszins Verwarden brief geschreven over iemand, dio ziek was geworden de dame, clie do huishouding bestuurde, longontsteking, verpleegster meebrengen en daarbij zulk een haast en gejaagdheid aan den dag gelegd, dat men er niet recht wijs uit kon *worden of iemand van zijn familie of wer kelijk slcohts de gezelschapsdame ziek was. Ren ate had een paar nachten kuinnen uit slapen; zij voelde zich opgewekt en frisch en deed haar dokter gaarne dat genoegen. Het \va9 een lange, aangename rit. De eerste morgenuren waren reeds voorbij, de zon stond hoog en warm aan den blauwen hemel, maar oen zachte Mei-wind streek over de v.eldcn en speolde met het jonge groen. Leeuweriken stegen rechts en links omhoog. Toen kwam bijna een uur lang een effen we.g door een groot, lommerrijk beukenbosch. ÏTct zonlicht flikkerde door dc bladeren, vroolijk klonken dc hoeven der paarden tegen de wortels, die over den weg heep «groeiden, Sinds den dood van haar vader had Re- nate zich nieb diep in haar gemoed zoo ver wonderlijk gelukkig gevoeld als nu. Er lag iets in de lacht, dab haar vroolijk en le vendig, bijna hoopvol stemde. Zij was ge neigd- tot lachen, tot zingen, tot schertsen. Do oude, dikke dokter verheugde zich over haar en werd zelfs aangestoken door haar vroolijkheid. Hij begon haar op liaar over moedige scherts gevatte antwoorden te ge ven, zoodat de vroolijkheid steeds hooger steeg en zich ook aan den jongen man op den koetsiersbok meedeelde. Renato hoorde hem nauwkeurig uit wie al op Breitendamm woonden, wie moge lijk de zieko kon wezen. Hij zoclib in zijn brein zoo goed hij kon, kwam echter altijd slechts mot den ouden Zacharias voor den dag, met diens zuster, die reeds heel, heel lang, zeker reeds dertig jaar, met een adel lijken officier was getrouwd, en clan was er neg een neef, maar die verscheen alleen met do groote vacantie in Breitendamm. Ycrder was er niemand, of er moest een of ander familielid bij hem te logecren zijn. De dikke dokter werd ongerust e-n stil. Hij hoopto maar niet, dat dé dame, die de huishouding bestuurde, cle ziëko was. Zoo'n opgewonden brief! Wellicht bestonden er op Breitendamm toestanden, waarin hij zijn kleine helpster liever niet zou gebracht hebben. Maar zijn hoofd, zijn hoofd"! Ver standige overwegingen kwamen bij hem im mers altijd te laat. Toen het bosch ophield, lag onverwacht Voor hem, om een binnen plaats heen, het complex van de Beiten- dammer bijgebouwen. In onafzienbare een tonigheid strekte zich rechts te# aan don horizon vlak weiland uit en links een groen korenveld, in welks zee van halmen zich al wel „een haas kon verbergen". Nuchter, maar rustig en als met een zelfbewuste grootschheicl, lagen- daar de grooto gebou wen. De rijweg leidde voorbij een paar denweide, waarin do nieuwsgierige veulens tot aan do omheining galoppeerden, ver volgens langs een achtermuur van massieve schuren.. Onmiddellijk daarop voorde cle weg den breeden inrit door on leidde die naar het heerenhuis. Het was een" groot, geelblok van twee verdiepingen, dat echter bij al zijn massief heid cn ook bij al zijn stroefheid, iets feu daals, iets kasteelachtigs had. De uitgoi strekte rijen vensters zagen cr zoo doodsch uit, alsof er geen leven achter was. Bij de stoep stond een knecht in een, on danks heb vroege morgenuur, al te rijk ge galonneerde livrei. De man maakte den in druk van blufferigen pronk. Terwijl hij den onbeholpen dokter bij het afstijgen hielp, antwoordde hij op diens Vraag naar den pa^ tiënt „Het ia juffrouw Biermann". „Wie?" vroeg Hiinefeld. „Juffrouw Biermann. De huisdame." „Zoo, zoo. Hm. Dus toch. Hm De dokter was zoo ontstemd, als zijn fleg ma dat zelden toeliet. Hij keerdo zich naar Renate.om, die nu pas op de hooge wagen- trede balanceerde, deed den. mon'cl half open, alsof hij wou zeggen„Blijf boven, rijd liever dadelijk weer terug maar zijn gebrek aan energie maakte, dat hij niet kon verhinderen, dat Renate reeds van het rijtuig sprong en vóór hem de stoop opging. „Is het erg?" vroeg hij nu, slechts op zijn onzekero, weinig waardige manier, die hij bijna altijd had, wanneer hij die niet bepaald door luidruchtigheid overstemde. „Wij gelooven het wel, dokter", zei de knecht gereserveerd.: In de groote vestibulo, waarin kolossale kasten met oud snijwerk stonden, geweren en geweien hingen en een reusachtige ^ta fel in heb midden prijkte, kwam de heer des huizes Zacharias Pa-gel, hem reeds te ge- moet. Hot was een kleine kogelronde man, op en top een buitenman met zijn rond door de zon verbrand gezicht, dat roodbruin tot boven de oogen Was. Zijn sneeuwwit voor hoofd stak daartegen af. Het dunne haar, dat grijs, maar ook blond kon zijn, kleefde tegen de slapen. Hij scheen zeer zenuwachtig en terwijl hij zich tot den dokter wendde, nam hij tegelij kertijd Renate met een wantrouwend-onder zoekenden blik van boven tot benedon op. „Mijn huisdame is zwaar ziek," zei hij haastig. „Wat zou 't zijn 1 Mogelijk iets ergs Doet u wat u kan en druk uw helpster op ?t hart. da-t zij de zieke goed verpleegt. Ook in do eerste plaats 's nachts." „Wij zullen 7,ion," mompelde de dokter. De knecht van daareven stond klaar om hen te geleiden. In de vestibule opende' hij een deur, dio toegang gaf tot een trap. Renate, ongeduldig en zeer onderne mend gestemd, liep al naar boven en haar onbehouwen metgezel vóór. Hij werd plot seling in de vestibule clöor den heer des huizes aan de mouw getrokken. „Als u mij cle dame in acht dagen gezond maakt-.", fluisterdb hij hem op dringenden; bijna dreigenden toon toe, „dan betaal ilc u vijf honderd mark voor do kuur, het waken niet meegerekend Het ontbrak den dokter totaal aan tact, om zijn meening op waardige wijze te ken nen te geven. Hij knikte slechts brom mend., en kneep zijn slappen mond een wei nig samen. „Ouwe, verliefde kérel", dacht hij minachtend. Maar cle genoemde som bleef hem toch opwekkend in de ooren klinken. „Hier is 't, dokter", zei Renate boven. Zij was reeds bij een deur, waarvan do knecht cle kruk in de hand hield. „Kom u nu t-ooh eindelijk." Zij traden een groot, diep vertrek met boogramen binnen, waarvoor dikke gordij nen hingen. Het "was met een ietwat boer- sche elegantie ingericht. Om een haard een reeks lage stoelen ctaarbij een groote sofa, een kostbare, ingelegde tafel, een dik, zwaar tapijt, schilderijen, beelden, vo gels in kooien. Het was er benauwd. Links tegen den muur stond een groot ledikant met hemel en gordijnen. Een kamermeisje, met oe-n wit mutsje, dab er naast zat, stónd nu op, trok de zware gordijnen wat weg en: ging heen. „Lucht!" hijgde de deleter. Renate stond reeds voor het raam. Het kostte letterlijk moeite de gordijnen weg te trekken. En nu had zij bijna een luiden kreet geslaakt. Men had van daar het uit zicht op het uitgestrekte, groene land. In het verschiet glinsterde door het weiland een rivier in den zonneschijn. En men kon liier in hot dónker liggen en in zulk een atmosfeer! Zij stiet den cenen vlelugel wijd open. Lust tot handelen vervulde haar. „Jullie schijnt mij hier mooi oudterwetsch to zijn," dacht zij. „Wij moeten hier eens aan 't werk. Dat zal een genot worden!" Er was nog veel van oen kind in haar het liefst ging zij op iets af, dat zwaarden moeilijk voor haar was, waarbij men kon zien, dat het iets uitwerkte. Dat eeuwige beetje lappen -en bijwerken en- dat zachte gedoe vond zij dikwijls afschuwelijk verve lend. Maar" rioli op oen geduchten warboel werpen, dat had nog zinZij kroeg plotse-

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5