Db Europ88so!i8 Oorlog. Eerste Kamer. 412e Staatsloterij. Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag j/Den, B.urchtf'; Promenade-Concert. 8 uu& Zaterdag „Den "Burcht": Zomerfeest Onderofficiers- Vereeniging „D. "V, V.". 8 uur. Zondag: wZomerzorg"i „D.e Boemelbaron". 8 uur. Dagelijks: Thalia Bioscope en Yariété-Théater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondag3 alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur)* ■cJo Purmer, zal binnenkort een verzoek tot de Regeering gezonden Worden tot het ver krijgen eener zelfstandige gemeente, onder den naam Purmer. Thans behoort dezo droogmakerij tot cle gemeenten Edam, Purmcrend, Monnikendam en Ilpendam. Beroepen is bij de G-eref. Kerk te Hal- lum (vac.-ëib. Bouwman, die naar Leiden vertrok) ds. B. van Halserna-, te Haastrecht (Z.-H.). Door de Kamer van Koophandel te Apeldoorn zal een adres gericht worden aan den Baad van Arnhem, met het ver zoek te besluiten tot. deelnemen voor 150.000 in de op te richten N. V. ,,De Hooge Yeluwe" voor den aanleg van een _electrische tramverbinding van Arnhem met Apeldoorn, benevens een stoomtram- zijtak van Hoenderloo over Ede naar Lun- teren. Deelneming tot deze som is bij een vorige gelegenheid door den Arnhemschen Baad op advies va.n B. en W. afgewezen, niettegenstaande de gemeenten Apeldoorn en Ede onmiddellijk besloten, om in het aandeelenkapitaal bij te dragen voor een som respectievelijk van 100.000 en 50.000. Eet provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft de leden van den ker- kera-ad der Herv. Gem. te Bergambacht en den predikant dier Gemeente, ds. D. Th. Keek, uit hun bediening ontzet, met uitzondering van een diaken, wiens provi- sioneele schorsing is opgeheven. UIT NED. OOST-IN DIE. „De Tel.-1' verneemt.uit Weltevreden Daar de resident van Samarang gedreigd had, dr. Tjipto Mangoerilcoesorno to zullen interneeren in verband met diens ongeoor loofd optreden tegen het Nederlandsehe ge zag, heeft Tjipto het voornomen te kennen gegeven, zioh eenige jaren uit het. partijle ven terug te trekken, ten einde zich op den landbouw toe te leggen. DAAGSCII GERECHTSHOF. Het toebrengen van. bajonetsteken door een vader aan zijn kind. Dit Gerechtshof behandelde de zaak van "H. J. y., 36 jaren, varensgezel "te DeiTs- .Javen (itoYteraam), Cekiaagü van m oen öacht van Zaterdag IS op Zondag 19 Maart J.l. in zijn woning aan de Wijde Steeg te Botterdam te hebben gepoogd zijn tweejarig boontje Marinus van het leven te hero oven door het toebrengen aan dat kind (dat later 14 dagen na ontslag uit het ziekenhuis is overleden), van bajonetsteken, ter wijl hij dronken was, en door de rechtbank te Rotterdam overeenkomst'g de vordering van het 0. M. veroordeeld tot 1 jaar en 6 baanden gevangenisstraf. Bekl. beweerde, zich net meer te herin neren wat hij' gedaan heeft, en niet te kun nen gelöoven en zich niet te kunnen voor stellen, dat hij* zijn kind gestoken heeft. Dat woede op zijn vrouw de oorzaak voor hem geweest zou zijn om zich tegen zijn kind to keeren, zooals de pre:ident van het Hof meende te mogen aannemer, beweerde bekl. ook niet aannemelijk te achten. Advocaat-generaal jhr. mr. Van den Bran- deler herinnerde, dat een onderzoek naar beklaagdes geestvermogens is ingesteld en dat daaruit is geblekem dat geen enkele afwijking was te con..tit.eren. Vco.t; achtte advocaat-generaal beklaagdes opgaven on aannemelijk en het door hem bedreven feit zóó ernstig, dat de opgelegde straf te ge ring moet worden genoemd; hij verderde ver zwaring van straf tot 2 jaar en 6 [maanden, zonder aftrek der prevent'eve hechtenis. Mr. C. A. de Groot, advocaat te 's-Gra- venhage, als verdediger optredende, pleitte clementie, wijzende op bek'aagdes pngeduk- kig huwelijksleven. Uitspraak 16 Augustus. Vergadering van Woensdagnamiddag te halfvier. VoorzitterJ. J. G. Baron Van Voorst tot Voorst. Engclschc maatregelen tegen visschersscbepcn. De heer STAAL brengt als voorzitter der commissie voor de verzoekschriften rap port uit omtrent een door eenige yisschc-r3 en andere veresnigingea tot de Kamer ge richt adres, waarin kennis gegeven wordt van liet tot den Minister van Buiteniandsche Zaken gericht request in zike de onrecht matige maatregelen van de Britsche Ke- geering tegen Nederlandsclie vissc'nersache- pen. In het adres worden krachtige mede werking en steun der Kamer verzocht om de dientengevolge dreigende ramp af te wenden. De VOORZITTER stelt voor, gezien de sleliigo verklaring van den Minister van Buitenland3cho Zaken in de Tweede Kamer, dat de Eegeering haar voile aandacht aan deze voor een belangrijk deel van ons volk zoo gewichtige aangelegenheid zal blijven schenken, het ïdres ter grifiia te deponee- ren, ter inzage van de: leden. Dienovereen komstig werd besloten. j u_i J iJ I Versehillendo Wetsontwerpen. Aan de orde zjjn de navolgende wets ontwerpen: 1. Naturalisatie van H. P. L. Lobbeek. 2.Naturalisatie, van H. Thielen .en 6 an deren. S. Naturalisatie van dr. G. Ai. I\ Mo lengraaf! en A. M. H. Irnkamp. 4. Naturalisatie van L. ten Seldam ;en 4 anderen. 5. Naturalisatie van A. B. Winkel en 2 anderen. 6. Naturalisatie van dr. N. Mansvelt 7. Vrijstelling van successierecht voor de schenking van kaarten, teekeningeu, enz., door mr. S. van Gijn aan de gemeente Dordrecht. 8. Goedkeuring van'een overeenkomst van ruiling van grond met de gemeente Gro ningen. 9. Onteigening ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Winsum naar Zout kamp. De wetsontwerpen worden achtereenvol gens z. h. st. aangenomen. De VOORZITTER deelt mede, dat liet zijn voornemen is do Kamer Donderdag 17 Aug. a.s., om haiftwee bijeen te roepen, in het vertrouwen, dat de noodwetten dan in s'taat van wijzen zullen zijn. Anders zal de Kamer op 22 Augustus worden bijeen geroepen. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Donderdag 17 Augustus. TWEEDE KLASSE, Trekking van 10 Augustus 1S1Q. Nos. 3418, S.441, ieder f100. Prijzen van (30. 161 17G 1390 1502 J590 2012 2018 2174 2GG1 2842 2S44 3001 3356 S462 3GG3 3GS1 3S3S 3988 4053 42 IS 529S 5148 5151 5547 55G1 55G2 58S2 3275 G313 6538 6732 07G7 G794 G837 6920 7531 7837 7914 8264 S32G 84G1 8817 89S7 8994 904S 9161 9214 9325 9406 9523 PS49 10024 10094 30404 10567 10973 11103 31120 11484 11539 12172 J2535 12745 12772 12932 129S9 1S6S9 13737 13S39 13864 1390S 13925 14599 14957 15005 15103 35214 15803 15963 159SS 16009 16020 1G043 16175 16270 1G330 1673J 17240 18102 18180 1S696 18933 19319 .19562 19619 19391 200sl 20508 Snelheid s-p aardenkeuring. Een merkwaardig staaltje van snelheids- paardennienstering beioeft "de firma G. M. van der Kuvlen, uit 's-Gravenhage, morgen te geven. De commissionair dier firma heeft dien dag piet minder dan 36 paardenmonsterin- gen uitgeschreven, die van 's morgens half- aoht tot des avonds 7 uur 50 moeten wor den afgereden. Gevraagd worden paarden van 5 tot 15 jaar, te vertoonen te Halfweg, Sloten, Amstelveen, Aalsmeer, Hoofddorp, Nieuw-Vennep, Leimuiden, Nieuwveen, Nieuwkoop, Aarianderveen, Zwainmerdam, Alp hen. Ondshoorn, Hazerswoude (op 'tiveo plaatsen), Benthuizen, Zoetermeir, Bleiswrjk, Moerkapeile, Zevenhuizen, Waddinsvein, Gouda, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Vleuten, Maarsen, Breukelcn, Nieuwersluis, Baambrugge, Abcoude, Duivendrecht, Die- merDrug, Muiden, Weesp en Weesperkarspel. Bloemen- en planten keu ring. De groote bloemen- en plantenkeuring te Nijmegen van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde belooft schilferend te worden. Do gemeente Nijmegen heeft een belangrijke subsidie verleend, terwijl het gemeentebestuur van Ubbergen eveneens een blijk van belangstelling schonk. De aan vragen om plaatsruimte blijven geregeld inkomen, zoodat roeds meer dan 1200 vierk. M. tentoonstellingsruimte is beno'i Aalsmeer komt met een collectieve inzen ding snijbloemen over een oppervlakte van ruim 200 vierk. M. Een andere belangrijke toezegging is die voor oen groepeering van vaste planten met rots en waterpartij van ruim 100 vierk. M. Wat afgesneden bloemen betreft, zijn er zeer omvangrijke inzendin gen toegezegd, zoodat het getouw der „Ver- ceniging"' reeds geheel bezet is. Knoeier ij met vieesch leve- ranties. Aan het gemeentelijk abattoir te Amsterdam ie een ernstige knoeierij met vleeschleveranties ontdekt. Déze knoeierij betreft de leverantie van vieesch voor het krankzinnigengesticht „Meerenfcerg*. Acn „De Tel." ontleenen wij de volgende bijzon derheden: „Tot goed begrip van de zaak diene het volgende: Het vieesch, dat bestemd is voor de gemeentelijke gasthuizen en voor het krankzinnigengesticht, moet naast het keu- ringsmerk nog een ander stempel dragen. Voor de gemeentelijke gasthuizen is dit een rood merk, het z.g. gasthuismerk; voor het krankzinnigengesticht een langwerpig stam pei, vermeldende den naam „Meerenberg". Deze speciale stempels zijn naast het keu- ringsmerk afgedrukt op last van het Bur gerlijk Armbestuur, dat meende, dat het vieesch, hetwelk voor zieken bestemd is, niet alleen op het stedelijk merk moest „dri ven". Aan deze voorschriften wordt streng de hand gehouden. Vrijdag j.i. nu bemerkten twee keur meesters, dat op S bouten vieesch, geleverd door de firma J, B. Zeehandelaar en he- stemd voor het Rijkskrankzinnigengesticht „Meerenberg?'; vermoedelijk valsche stem- pals stonden naast de gemeentelijke merken. Wed vermeldde het stempel den naam van'de inrichting, maar er waren gronden om aan te nemen, dat deze stempels niet echt waren. Het bleek, dat het vieesch niet voor het gesticht gekeurd was. En al heel spoedig kwam aan het licht, waarom dat niet ge-' beurd was. Er was namelijk stierenvleesch voor koevlees'cli en „gras"-vlocsch voor kalfsvleesch geleverd. Naar aanleiding van deze feiten werd door de keurmeesters proces-verbaal opge maakt en het vieesch in beslag genomen. Do directeur; van „Mgerenb'erg" deed hiejj- van aangifte bij de justitie tel Haarlem, die deze zaak verder zal onderzoeken."1 Er is ingebroken in Je woning van den heer A. A. Peierin, officier van justitie te Haarlem, aan do Dreef. Het huis ia van onder tot boven doorzocht. Alle kas ten waren opengebroken. Wat er vermist wordt, is nog niet bekend, omlat de familie uitstedig is. Een mijnwerker uit Maastricht. J. F. genaamd, die met da nachtploeg werkte, had zich boven op de helling van den St.- Pjetersberg in het gras te rusten gelegd. In zQn slaap rolde hij, naar beneden. Ter hoogte van het onlangs aan den Cannerweg inge storte gedeelte van den ouden ingang, stortte hij van een aanzienlijke hoogte, zoodat hjj bewusteloos bleef liggen. Toen men hem opnam, klaagde hij over pijn in de zijde. Behalvo eenige kneuzingen en ontvellingen, had hij een paar ribben gebroken. Htj ia tor verpleging in het geslicht Calvariënbarg opgenomen. Des nachts heeft men bü den heer H., te Achteveld, ingebroken. Toen do bewoner de. inbrekers bemerkte, loste hij een schot om hun angst aan te jagen, waarop drie personen de vlucht namen, van wie ééa 'den bewoner nog een slag toebracht. Terschillende inbrekerswerktuigen zijn ge vonden^ doch er is niets vermist. In een der ovens dor gemeente- gasfabriek te Barneveld heeft eon hevige gasontploffing plaats gehad, waardoor een schade van ongeveer f500 is aangericht, welke echter door assurantie gelekt is. 'Gelukkig hadden bij deze ontploffing ge.n persoonlijke ongelukken plaats. Een fraai natuurverschijnsel. Dinsdagavond kort ca zonsondergang kon men aan den noodwestelijken hemel een na tuurverschijnsel zien, dat zich wellicht zal herhalen. De lucht wyis helder, maar allengs vertoon de zich de bovenlucht aan de zijde, waar de zon was ondergegaan, als een zeer hoog zilverachtig glanzenu x'.o-rrs en een rossige lichtkolom verhief zich breed als de zon, helder en duidelijk afteekenend tegen den zilveren glans van het jjie floers tot een hoogte van ruim 30 graden. De kolom verplaatste zi:h langzaam noor delijker (naar rechts), volgende de bewe ging van de zon, en zij stond verticaal pg den horizon. Zij moet dus tot de halo- verschijnselen hebben bekoord, doch behalve de opmerkelijke witte g'ans van het floers, waren geen iichtbogen of bij-zonnen zicht baar. Het verschijnsel hield geruimen tijd aan, zelfs drie kwartier na zonsondergang was het nog waar te nemen. Spoorwegongeval bij Gro- ningen. Een ongeval, dat den D-trein No. 148 heeft getroffen tussohen de stations Haren en De Plint is merkwaardig goed a£- geioopen, al is de mnterieele schade ook niet onaanzienlijk. Te 4.31 uit Groningen ver trokken, reed de trein op de bewuste plaats bij wachtpost 55 met beperkto snelheid op een deel van het nieuwe spoor, waar, om redenen den dienst betreffende, niet harder dan 60 KM. per uur mag' worden gereden. Het bedienend personeel gaat vrijuit. Bij den proefrit, die indertijd onder toé- zicht der autoriteiten op dit nieuwe spoor is gedaan, werd gereden met een snelheid van 100 K.M. on werd de lijn volkomen in orde bevonden. Bij genoemden wachtpost gekomen, voel den het machinepersoneel en ook de inzit tenden van de wagons plotseling eein nogal hevigen schok; de Westingkouse-rem werkte en do trein stond stil. Het bleek, dat het achterste rijtuig, een bagagewagen, was ge kanteld en naast den spoorweg lag op onge veer 250 meter afstand van het overige gedeelte van den trein. Een C-rijtuig, dat voor den bagagewagen was gekoppeld ge weest, stond met de vier achtersts wielen naast de rails. Door den schuinen stand waren de buffers van dezen wagen en van den eetwagen, die aan het C-rijtuig vooraf ging, erg verschoven en de eetwagen, zon der verder onheil te berokkenen, tegen "het er voor gekoppelde AB-rjjtuig gedrukt. In den bagagewagen bevond zich de la- dingmeester, dié er zonder letsel is afge komen. In den eetwagen was een kok over het fornuis gevallen en kreeg een heete, gebakken schol over zijn arm, waardoor hij geringe brandblaren opliep. Na een half uur vertraging, kon de trein, op de vier laatste rijtuigen na, dus -ook zonder eet wagen, zijn reis vervolgen. Intusschen waren ter plaatse gearriveerd de officier van justitie uit Groningen, mr. Steenlack, de inspecteur der S. S., de heer Keun; de waarnemende sectie-ingenieur jhr. Boreel; mr. Van Kreel, adjunct-inspecteur en de heer De Jongh, districts-inspecteur, alsmede de burgemeester van Haren, itfr. D. Boerema. Een ploeg werkvolk begon met de sterk verbogen rails recht te ma"ken, die vooral door het meesleuren van genoemd ü-rjjtaig over een afstand van 250 M. nog al gehavend, hoewel nergens gebroken waren. De oorzaak kon nog niet worden vastge steld. Ook in den kring van spoorwegautori teiten wordt rekening gehouden met moge lijk invloeden van de warmte, waardoor de rails te sterk uitgezet zouden kunnen zijn. Echter wordt daartegen opgemerkt, dat da temperatuur niet buitenmatig hoog was en de lijn naar de eischen der spoorwegtech niek is gelegd. Ook wordt gesproken over den invloed, dien enkele korte stukken rails kannen hebben gehad op do uitzetting van de lgn, i j Bravo, voor den Belgl -Men schrijft ons uit Amsterdam: Woensdagavond even na negen uur op hef Eembrandtploin. De 'terrassen voor de oafé's zijn dichtbezet, «n op fiet preih is het vof wandelaars, 't Is een prachtige zomeravond. Opeens, dichtbij, een gestamp feu ge schreeuw. Het paard van een bestelwagen van de spoor is op hol geslagen. In woeste vaart stormt het voort, vlak langs het trot toir. Alles rijst op; all'ea vlucht! Stoelgn ■en' tafeltjes worden omgeworpen; ytouwen 'en meisjes gillgn. Onder dé kap van 'den wagen ziet men koetsior en besteller uit alle macht aan de teugels trékken; vruchteloos, afuar een slanke, grijze figuur, rent mee naast het paard. Het is een sergeant van het Belgische leger. Ilij heeft iiet wilde dier bij den teugel gevat, vlak bjj het bit en rukt er sterk aan, nog eens en nog eens. Zal het hem lukken? Ja! Vlak voor het Kembrandttheater mindert het paard zijn vaart. Het gevoelt do krachtige hand; het aarzelt enwordt meteen overmand. Het publiek haalt ruimer adem; de kjjkers snellen toe. Maar da redder heeft zich al verwjjderd. Daar loopt hij in snellen stap terug ]ang3 de café's, zjjn mouwen omlaag trekkend en de gekreukte manchetten glad strijkend. Maar zéé komt hij er niet van af! Als hjj langs „De Kroon" snelt, staan de meïischea opeens vol bewondering op. Handgeklap 'weerklinkt en men roept hem bravo's nat Een vaandrig van het Nederlanlseha leger salueert hem eerbiedig midden op 't trottoir. Bravo, voor den Belg! Bravo! j i (,,N. E. Ct") DeTwentschebijenhoudersheb- jben hun korven naar de heide gebracht Door het slechte weer in Juni en Juli was er geen honig in. De dopheide bloeit ech ter mooi; struikheido begint. Blijft het mooie weer nog wat aanhouden, dan kun nen sterke bijenvolken in dén bloeitijd dor heide nog honig genoeg j>inneo halen. Dé toeloop van logeergasten is dit jaar in Valkenburg zéé enorm, dat ner gens ruimte meer is en men in Maastricht moet overnachten. Het is vermakeljjk te zien hoe velen, thuis weelde gowend, in Valkenburg graag genoegen nemen met een zolderkamertje, om te overnachten, al is dit oök piaar voor eenige nachten. I i („Centrum.") A ABT.ANDERVEEN. De B-a-ad vergadert morgenochtend te halftien. AALSMEER. Bij de stemming ter verkiezing van een lid van den Baad werden uitgebracht 935 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heere-n P. van Egmond (R.-K.). 296 stem men, J. C. M. Mensing (L.) 332 stemmen en C. Spaargaren Dz. (S. D. A. P.) 299 stem men. Van onwaarde 8. Herstemming tus sohen de hoeren J. C. M. Mensing en C. Spaargaren Dz. BODEGRAVEN. De hoeren S. en V., alhier, kwamen met motorfiets met zijspan wagentje van dfe markt te Woerden. Bij Nieuwerbrug moesten zij een rijtuig voorbij, dat niet vol doende uithaalde, waardoor zij tegen een boom aahreden. De heer V. bekwam bij dit ongeval een nog al ernstige kneuzing aan de knie, terwijl de heer S. er met een paar schrammen aan het gezicht afkwam. Per auto werden beiden naar hier gebracht. HAARLEMMER.MEER. Do „Sts.-G'rt." beyat de statuten van -do Wagenmaikerspatroonsver. „Door Een dracht Verbetering" voor Haarlemmer meer en Omstreken. HILLEGOM. Aan de Chr. Burgerschool voor M. U. L. 0. (hoofd de heer H. C. van der Schuur) is tegen 1 September a'.s. atè onderwijzer benoemd do heer M. A'. de Baan, van Maas land, die de benoeming heeft aangenomen, KATWIJK-AAN-ZEE. Hier kwamen aan de marlet drie par tijen haring, waarvoor de volgende prij zen besteed werden: Volle haring 47.30, ƒ47.85 en ƒ47.50. Maatjes zalm ƒ46.10, ƒ47.10 en ƒ46.50. Makreel ƒ45.90, ƒ46.35 en 43.95. De muziekvereeniging „Uitspanning na Inspanning" gaf gisteravond op den strandboulevard een uitvoering. Er - Was zeer veel belangstelling. LEIDERDORP. De Baad vergadert mórgenavond, te halfacht Tot hoofd der BeWjaJarschool alhier werd benoemd, mej. Adriana Luitirck, w:onendc te 's-Gravenhage. NOORDWIJK. I I f De Raad vergadert morgennamiddag te kwart over tweeën. RIJNSBURG. 7 De veiling van droge bloembollen, g's- teren gehouden in het Veilmgsgebouw bij "den heer Verbroe, fen uitgaande van den veilings- kring „Rijnsburg", van het H. B. G., is uit stekend geslaagd, zoodat reeds een tweede veiling is aangekondigd. Er werden onge veer 6000 nummers geveild tegen goede prijzen. Vooral de hapdelssoorten gingen graag en tegen goede prijzen weg. Vrijdagavond zal de Raad om acht Uren bijeenkomen. WASSENAAR. Do Baad vergadert morgenochtend te tien uren. WADDINXVEEN. In Den Haag is geslaagd voor do akte Fransch l.o. mcj. A. Tom, alhier. WARMOND'.M Cncfeïl leiding van den fi^er Teljeur, van Leiden, werd gisteravond in de muzi.k- tent bij „De Stad Rome", een uitvoering gögeVen van het gemengd koor „Excelsior", welke zeer, goed voldeed. Gemeenteraad. Voorzitter: dé wethouder, loco-burgemees ter de heer W. 'H. Heemskerk. Afwezig: do heer Krusemam Bij de ihgekomen stukken kwam ö.m. voor de mededeeling van de Stedelijke Lichtfabrie ken té Deiden, da-t vap 1 Sept. tot 31 Dec. 1916 de gasprrjs verhoogd is mèt 1' ct. per kuö. M. f Met betrekking tot het bekende adres vart Geel. Staten over de regeling der jaa,rweddeni van burgemeester, secretaris, enz., werd be sloten goed .te keuren het aanvangssalaris van den burgemeester op flOOO (met 4 verhoogingen van fl5), van den secretaris op flOOO (met 3 X f75), van den ont vanger f 400 (met 4 verhoogingen van f 50). Met betrekking tot dé wethouders] aar wed den, nu f50, werd voorgesteld geein vet-s hoogingen in aanmerking te nemen §n zé te bepalen op f75 zonder meer. De heer, Hejjl vr^-eg nog stemming .ove# de regeling van wedde van den ge meente-ontvanger en wensohte het aanvangs salaris op f 300 met 4 verhoogingen op; f500, wat echter, werd afgestemd. De voorloopige vaststelling der gemeen- terekening 1915 had hierop plaats, waarvan, de eindcijfers waren, voor ontvangsten 30.579.78, uitgaven 26.737.81-^; saldQ 3841. 96A Goedgekeurd werd een crediet-verleening van 400, voor meubileering van de Raad zaal, waarvoor nieuw behangen, kleedleg- gen, enz. noodig was. Als zetters werden aangewezen de beeri J. M. Heemskerk en in plaats van den heer; L. P. de Haas de heer A. P. v. d. Geest Pzn. Bij de rondvraag bracht de heer Do Vroo- men de relletjes ter sprake, waardoor do gemeente dezer dagen in opspraak was ge komen. Hij betreurde hot, dat .dit ten slotte op liet Raadhuis nog een slotscène had ge geven, en zou, daarmede in verband, het wenschelijk vinden, dat door den secretaris 's avonds niet meer op het Raadhuis ge werkt werd. De Voorzitter, hierover ondervraagd door/den heer Van Stijn, die niet op de losse praatjes wilde afgaan, gaf nog nadere inlichtingen, waarna door den Secretaris de geheel© toedracht der zaak werd verteld. Volgens spreker had hij nog Iaat zitten' werken, en warén toen een paar personen nog op bezoek gekomen, om te klagen over familieonaangenaamheden. Spreker had die menschen ingelaten en even te woord ge staan, Bij het uitlaten was hij plotseling door anderen, in de kwestie betrokken, over vallen, en had'hij daarbij een hardhandige behandeling ondergaan. Toen later de loco burgemeoster was gekomen, kwam alles weer in het reine. De Raad oordeelt, dat zoo de werkzaam heden ook nog arbeid in den avond vragen, er moet voorzien worden in de werkkrach ten, doch zal hiervoor eerst de terugkomst van den burgemeester in de gemeente af wachten'. Dc algcmcenc toestand. Er is veel belangryk nieuws van de slag velden. Voor de geallieerden zijn 't wel goed$ dagen tegenwoordig. Het duet dan wel vreemd aan op 't oogenblik de Duitsehers afgeronde eischen te hooren doen, als Bel gië onder Duitschlands macht en meer van dien aard. Men kan een groot beginsel voo: oogen hebben en daarover spreken, maar om nu precies uit te maken hoeveel grondgebied men wil inlijven en hoeveel schade vergoedng eischen, daarvoor is 't nu juist niet d* meest geschikte tijd. Want al hebben de Centralen een paar kleine succesjes, n.l. eerd en v:ortgang fcdj do Kaxpathen zeer problemat'sch echter in verband met de vorderingen dar Russen ten zuiden van den Djnestr en een paar vorderingen der Turken in Klein-Azië, wat verloren werd is van meer gawirht. De Italianen hebben een succes behaald,- wat wel in staat is, een groot enthusiasme in het land te verwekken. Görz is geval len! Vijfmaal reeds was in die buurt een; Italiaansch offensief geweest, a'tijd fea .ver geefs, maar bij het zesde offensief hebben de Oostenrijkers moeten wijken. Dat zal Italië wel in vLaggentooi zetten. De val was te wachten, dat deden de laatste communiqué's reeds zien. De val van- de Monte San Michele en van den Sa- botino beteekenden het einde.'Dit succes is voor de Italianen evenwel te mooier, wijl ze eerst het geweldig Oostenrrjksche offen sief moesten tot staan brengen. Te gelij- lijkertijd werden toen aan de Iscnzo de voor bereidingen getroffen. De hoogten van Oslavia en van Podgora vielen .Woensdagmorgen den Italianen in handen. De schansen lagen er vol lijken en krijgstuig. Woensdagavond kon men begin nen zich op den linkeroever te versterkeïk Onder een geweldig vuur legden de Italiaan- scho genietroepen bruggen over de Isonzo en herstelden de door de Oostenrijkers be schadigde bruggen. Toen konden in grooter, getale wielrijders en bergsaglieri over de rivier k'omen. Het lot van Görz was beze geld. Hoe groot de buit der Italianen is, valt nog niet te zeggen. Maar die zaj in een zóó versterkte plaats niet gering zijn. Het communiqué zegt reeds, dat de buit enorm is. Het aantal reeds aangebrachte gevan genen overschrjjdtde 10.000. 0£ hierbij ook die genomen zijn, welke de paar, laatste dagen op dit punt gemaakt zijn, wordü er niet bij gezegd. De berichtgevers van Oosbenrijksche bla- cfcn vertellen, dat deze vooruitgang den Italianen 3000 man aan gevangenen kostte. Men zal 't er over eens zijn, dat de ruil geen slechte is. Toch moet men de Italiaansch© zegen niet overschatten. Görz is het Oostenrijksche Verdun. Om elk stukje is verwoed gestre den en 't ligt voor de hand, dat achter do stad onmiddellijk wel weer rijen verster kingen liggen. Er valt ook door do R-us son weer vöbruitgang te boeken. Ze hebben Tysmenica bezet en zijn daarmee weer een aardig eindje op geschoten in de richting van Stauislau. Er ia bij dit offensief ten zuiden van den. Djnestr do paar laatste dagen weer eer. goede buit gemaakt: 88 officieren ca 7400 soldaten hieronder 3500 Duitsehers 5 kanonnen, 63 machine-geweren en veel caissons en ander materiaal-

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2