Nederland en de Oorlog. No. 17313. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Augustus. Tweede Blad. Anno 191ö. Brieven van een Leidenaar. Binnenland. Brieven uit Parijs. DLXXXIIL i Juist op 3eh dag, dat jte volkeren liet derde vreeselijke oorlogsjaar ingingen, ty-of het mij, dat het voorplein van het station ,van de Holl. Spoor vol lag met boffers, plan den, doozen, huisraad, etz., toebehoorend' aan menschen, die onderweg waren naar een of andere badplaats, in dit geval Katwjk of 'Noordwijk en wier bagage hun voorafging of volgde. De Gids van Vreemdelingenverkeer, met wien ik over dit eigenaardig verschijn sel sprak, deelde mij mede, dat hij het zoo in feen jaren gezien had. Het reizen en vooral et korter of langer tijd verblgfhouden van menschen in enkele uitverkoren plaatsen, is in dit oorlogsjaar grooter dan het ooit in normale jaren is geweest, meende hjj. Epn onderzoek, dat ik door toevallige om standigheden moest instellen in de twee na bijgelegen badplaatsen Katwijk en Noordwijk, bevestigde deze opvatting. Daar is op bet oogenblik geen plaatsje meer onbezet en de pensionprijzen en kamerhuren zijn er sinds enkele weken zelfs met 40 pCt. opgeslagen. In Scheveningen en Zandvoort is het pre cies gelijk. In de mooie streken in het mid den en in het Oosten van het land zit het eveneens vol. De Friesche meren vormen een bijzondere attractie en Zuid-Limburg, dat in do laatste jaren weder iets van zijn groute aantrekkelijkheid had verloren, deelt nu weer In de gunst. Tav co factoreu, die in nor male tijden niet in aanmerking komen, heb ben daartoe medegeAverkt. Monschen, an ders gewoon haar het buitenland te gaan, Zijn nu genoodzaakt in het land zelf de va cantia door te brengen en tal van buiten landers zijn de misère van hun eigen land ontweken en trachten hier in de verstrooiing het leed, dat hun vaderland drukt, te verge ten. Vooral Scheveningen moet, naar mij' verzekerd is, tegenwoordig zoo'n metropool zijn van allerlei landaard en taal. Doch ook als men deze factoren uitscha kelt, komt men nog tot de gevolgtrekking, dat er dezen zomer meer uitgegaan wordt, als voor den oorlog. Steekt men zijn licht op bij personen, die de loketten aan de stations bedienen of reisbureaus hebben, dan krijgu Uien ook een krjk op de soort van reizigers. Het zijn nu niet bij voorkeur de menscnjes, die één of twee dagen, hoogstens een week uitgaan en anders heel wat drukte aan de stations veroorzaken, het zijn de lui, die we ken en maanden van het goede vacantieleven genieten. Was de verhouding van 3de-klassê-reizi- gers tot die der tweede en eerste klasse vroeger bijvoorbeeld pis 8, 2 en 1, nu kan men de cijfers haast omkeeren. Het gebeurt Üat reizigers met 2de-klasse-kaartf>n, om toch mee te kunnen reizen, naar een leegen of balfleegen 3de-klasse-eoupé worden ver wezen. Goedkoope uitstap- of vacantiekaarten Avor- den dan ook niet meer uitgegeven. De oorzaak van een eu ander ligt a-oor de ind. De oorlogstoestanden veroorzaken een geduchte prijsstijging, waardoor de gezin nen met kleine inkomens het meest worden getroffen. Het wordt in arbeiders- en kleine amb tenaarsgezinnen hoe langer zoo meer een reuzentoer met bet gewone week- of maand geld rond te komen. Er kan geen enkel uitstapje af. Doch daar staan tegenover de grootc en kleine winstmakers, rechtstreeks of indirect. Ze zijn er meer dan men opper vlakkig zou denken, wat ons toch ook* weer niet behoeft te a-erwonderen, als we beden ken, hoe samengesteld onze maatschappij is. En Avis het breed hoeft, laat het meestal breed hangen. Wie vroeger derde klasse reisde, gaat nu een kilometerboekje 2de klasse nemen 'en de eecste-ktasso-coupé borgt in h.t derde oorlogsjaar menschen, die er vóór flwee jaar niet eens over gedroomd zouden hebben, ooit op die mooie roods kussens te mogen zitten. Zoo gaan we het derde oorlogsjaar Aveer in. Ze moorden daarginds mot vernieuwden lust en vechten er op los a raïson van vier dooden of zwaar verminkten per minuut. Tenvijl pr hier duizenden gezinnen zijn, waarvan de huisvrouw niet weet, hoe zs de twee einden der week aan elkaar zal knr-pen en do regeering maximumprijzen instelt en opheft, consenten verleent eu in trekt, lachen honderden in hun vuistje en zouden een schrik op het lijf krijgen als ze straks de vredesklokken onverwacht hoor- 'den luiden. De oorlog is wel geen „fris3che, vroolijke krijg" gebleken, zooals de Duitsche kroon prins in zijn militairistiscken waan eenmaal droomde, maar hij is toch, tegen de ver wachting in, voor velen in neutrale lauden een bron van win- eu baatzucht geworden, die op haar beurt weer zucht tot sveelde en genot met zich meebrengt. Do groote vacantierace is een der vruch ten er van. Het lijkt zoo mooi, dat er zooveel geld ons land binnenstroomt. Of het echter tot zegen gedrjen zal, staat nog te bezien. Men spreekt van het zedelijk kwaad, van de geestelijke verwording, die de oorlog te weeg brengt in landen, waar de krijg woedt, maar zouden ook wij er ook Avel geheel aan ontkomen? In ieder geval doet het zeer onaange naam aan, te midden van de winstmakenda en daarom genotzoekendo menschen, mede als Pen gevolg van de oorlogstoestanden, gevallen te moeten constateeren van onder voeding en gebrek, gevolg van do abnor male prijsstijging, waardoor aan anderen weer groote winsten in den schoot vallen. Daar is niets aan te doen, zegt men. Wij kunnen de gerechtvaardigde en ongerecht vaardigde winstmakers toch niet dwingen van hun overvloed meo te dealen aan huu medeburgers, die er onder lijden? Maar kan de overheid het dan niet doen? Staat on gemeento zitten ook om geld te springen. Waarom heeft men al niet Iau» een flinke oorlogswinstbelasting geheven? Koudon avo ook niet een keusohe reisbelas- ting heffen? Juist in den tiid. dat de Zogoede ingë-_, zotenen zich opmaken om hun geld buiten de gemeente te verteren, gaat de gemeen teraad van Leiden den gasprijs verhoogen, waarmede zelfs de arme muntgasgebruikers niet onaanzienlijk worden getroKen. Het zal wel noodig geweest zijn, anders zou eer. zoo groote meerderheid onzer Vroe de Vaderen er niet vóór gestemd hebben, maar het heeft mij toch onaangenaam aan gedaan, toen ik, daar nog over denkende, zoovee! reisgoed Leiden zag verlaten \-an menschen, die het er nu maar eens echt vau zouden nemen. Zij hebben niet eens aa,n één cent extra gasverhooging gedacht. Mogelijk gebruiken ze ook geen gas meer, nu de electrisclie verlichting zooveel gemak ken geeft. Een avontuurlijke reis. Onder de passagiers van de mailboot „Koningin Willi el mina", die Maandagmid dag op een mijn is geloopen on gezonken bevond zich een 19-jarige jonge man, een Belg, op weg naar Engeland en vervol gens naar Frankrijk, om daar mede t-e gaan helpen in den grooten strijd. Kort voor zijn vertrek deed hij ons het volgende verhaal Sedert Januari 1911 had hij in Duitsch- land gewerkt. Toen in het laatst van Juli 1914 het Duitsche leger gemobiliseerd werd en alles er op wees, dat een oorlog onver mijdelijk was, trachtte hij de grens te overschrijden en zijn geboorteland te be reiken. Geen. gehoor gevende aan de-n aanroep van oen Duit&ehcn schildwacht werd hij in een been "geschoten en 10 weken lang in een gevangenis opgesloten. Na zijn ontslag uit de gevangenis deed hij weer een poging tot ontvluchting, doch werd' opnieuw aangehouden en in een in- terneeringskamp opgesloten. Op 15 Dec. werd hij daar los gelaten en te werk ge steld op een gasfabriek te Viersen. Zijn verdiensten waren daar vrij goed. Hij moest 3.50 mark kostgeld per dag geven en kocht dagelijks van smokkelaars nog voor 2 mark levensmiddelen. Dinsdagmiddag, d>en 25sten Juli, vroeg hij vrij om een costuum te gaan koop en. Met het nieuwe pak aan toog hij opnieuw naar de grens, alwaar hij 's avonds 11 uur kans zag over te steken. Niet zeker wetende waar hij zich bevend, verborg hij zioh in een moeras om het dag licht af te wachten. Maar hij kon het niet langer dan een uur in zijn netelige positie uithouden. Op goed geluk ging hij op weg. Door de duisternis niets kunnende onderscheiden, viel hij in een put, waarin toevallig een bende smokkelaars een conferentie hield. Een van hen nam hem mee naar zijn wo ning, waar de jonge man 4 boterhammen met spek nuttigde, een waTe tractatie. Na dit ontbijt ging hij op weg en droogde zijn lel eer en bij een steenoven. Toen hij weer toonbaar was, begaf hij zich naar Venlo, waar hij zijn: maag in evenwicht bracht. In 6 uur tijds verorberde hij daar 1 pond bloedworst, een half pond spek, 1 pond ham en 12 broodjes. Donderdag -kwam bij te Ylissdngen aan en scheepte zich Maandagmorgen op do „Wilhelraina" in. („Mi dei. Ot.") Uitwisseling; Engelsclie en Dnitsche gevangenen. Uit Rotterdam meldt men aan de „Tel." De eerstvolgende uitwisseling van En- gelschc en Duitsche zwaargewonde krijgs gevangenen over Hoek van Holland zal plaats hebben 7 en 8 dezer. De Engelschen komen 7 dezer per extra trein via Esschen—Rotterdam te Hoek van Holland 's middags 1.50 aan, terwijl de Duitschers van daar 8 dezer 's morgens 5.17 vertrekken, en ongeveer 8.50 te Es schen zullen aankomen. Duurtetoeslag. Door den heer Marehant is naar aan leiding van de mededeeling van. den minis ter van Landbouw enz. in de memorie van Antwoord betreffende het z.g. 20 millioen- ontwerp (levensmiddelenvoorziening), dat de loonen. in tal van particuliere bedrijven tijdens den oorlog belangrijk zijn verhoogd en geregelde duurtetocslagen van beteeke- nis worden gegeven d.d. 12 Juli j.l. ge vraagd, ~of de regeering in dezQ^omstandig- heden niet aanleiding vind om den duurte toeslag voor ambtenaren en werklieden in Rijksdienst te verhoogen. De minister van Finajntfën, de heer Yan Gijn, heeft daarop 2 Augustus 1916 het vol gende antwoord ingezonden De omstandigheden, waarop in de vraag wordt gedoeld, waren der regeering niet on bekend ten tijde van de behandeling va-n do wetsontwerpen, waarbij de gelden voor den duurtetoeslag voor ambtenaren en werklie den in 's Rijks dienst, alsmede voor do on derwijzers, werden aangevraagd. Hieruit volgt, dat in die omstandigheden geen aan leiding wordt gevonden om den thans ver leenden duurtetoeslag voor ambtenaren en werklieden in 's Rijks dienst belangrijk te verhoogen. In hoeverre heï na de uitbetaling van dien duurtetoeslag noodzakelijk zal zijn opnieuw een duurtetoeslag te verleenen en of deze alsdan tot een hooger bedrag zal worden ver- loend en aan een grootere categorie van ambtenaren, zal tijdig worden overwogen. Goedkoope cokes. Evenals het vorige jaar wensoheh B. W. van Groningen dé gelegenheid open te stellen, om in de laatste maanden van 1916 en in de eerste maanden van 1917 goedkoope cokes te verkrijgen. Hoofden van gezinnen, die zich daartoe aanmelden, en tegen wier toelating door B. en W. geen bezwaar wordt gemaakt, kun nen tegen den prijs1 vatt 55 Cent per. {LD.; ongeklopte pokes bekomen'. 't Vorig jaar hebben 12.000 aanvragers van de gelegenheid gebruik gemaakt. "Waarscbynlyk wordt het geacht, dat in de' wintermaanden aan ieder aanvrager totaal 9 H.L. kan worden verstrekt. Aan de commissie van algemeenen on derstand zal ook dit jaar weer kosteloos ten behoeve van degenen, die voor de ontvangst van cokes in aanmerking komen, cokes wor den verstrekt- Nederlands afzetgebied in Frankrijk Yan allergewichtigst belang is het on getwijfeld voor de Hollandsche fabrikanten en producenten, met het oog op den oeco- nomischen strijd die zich na den huidigen oorlog zal ontwikkelen, zich in bevriende landen een afzetgebied voor hun waren te verzekeren. Voor dé Nederlandsche nijverheid is een uitstekend aTzetgefned te vinden in Frank- rjrjk, waar de strijd tegen Duitscho artikels stelselmatig zal doorgevoerd worden. In de Fransche Rivièra wordt een ten toonstelling geopend van stalen, catalogen en tarieven: een "Y-aar inlichtingsbureau, be stemd oin aan belanghebbenden tijdverhes en moeilijke opzoekingen te besparen, om aan de handelaars op practische wijze de producten aan "te toonen, die zij kunnen van noode hebben en aan het groot publiek', die het tot koopers wil cple'den, een uitge breide keus artikels- van allerhanden aard voor te leggen, met aanduiding der firma's waar men ze zich kan aanschaffen. Inlichtingen nopens de tentoon: telling wor den bereidwillig verstrekt door den algemee nen commissaris, 27, Jtue Biscarra. Nice. Negem maanden in gevangenschap. De heer S. van Gelder, handelsagent te Amsterdam, deelt aan het „Hbld." net vol gende verhaal mede, omtrent het iu Duiteche gevangenschap verkeeren van ^yn broeder sinds 3 November 1915. Op dien datum vertrok de heer J. L. van Gelder, manufac- turierte Arnhem, naar Duitschland, om daar katoenen stukgoederen te verkoopen, Zoo als hy dat in den laatsten tijd herhaaldelijk had gedaan. Toen hij het grensstat:on E!ten passeerde en daar zyn pas liet controlee ren, werd hj} vastgehouden op vermoeden van 6pionnage en terstond overgebracht naar Emmerik, waar hij in de gevangenis werd gezet. De heer Van Gelder, die zich nooit had ingelaten met eenige spionnage, werd in een cel geplaatst, waar hem toch eenige vrijheden werden toegestaan: hij mocht roo- ken, mocht vrij door het gevangenisgebouw zich bewegen, en ook naar huis schrijven. Terstond toen zijn gevangenneming te Arn hem bekend werd, werden door verschillende stadsautorite it. n, door pverhe dspersoneji In Den Haag en door den Nederlandschcn ge zant in Berlijn alle pogingen aangewend, de invrrjheidsstelliug van den gevangen Ne derlander te bewerkstelligen."Niets mocht echter baten en evenmin werd öp herhaald, aandringen van advocaten en autóriteiten inzage gegeven van de a.cten van beschuldi ging- - De gevangene werd ia het begin van 1916 van Emmerik overgebracht naar de gevangenis te Duisburg; hier werd de be handeling minder goed; de heer Van Gelder moest in zijn cel blijven, mocht niet meer rooken en de poeders, die hem in verband met zyn minder sterke constitutie (hij werd reeds eerder te Davos verpleegd) door den geneesheer te Arnhem werden toegezonden, werden ingehouden. En hoewel hem door het General Kommando te Munster zooveel mo gelijk faciliteiten waren toegezegd, ontbrak het niet aan kleine plagerijen - speciaal in verband met zijn godsdienstige overtuiging. Einde Maart werd de lieer Van Gelder door het Reichsgericht te Leipzig vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde; deson danks werd èn door een der advocaten te Essen, die zich voor de zaak hadden geïn teresseerd, èn door Haagsche en Arnhein- sche autoriteiten hier te lande bericht ont vangen, dat de Duitsche militaire autoritei ten hem nog niet uit de Militaire Sicher- heitshaft wilden vrijlaten. Ook ontving de minister van Buitenlandsche Zaken in Den Haag bericht van onzen gezant in Berlyn, dat de heer Van Gelder in Duitschland niet: kan worden gestraft, omdat hij daar zich niet aan eenig strafbaar feite tegen Duitschland heeft sebuldig gemaakt; hij zou in Holland valsche passen hebben verzorgd, een feit, waaraan de heer Van Gelder, die in Arnhem bekend stond als iemand met Duitschgezin- do neigingen, zich nimmer heeft schuldig gemaakt. De Duitsche overheid is in dezen geen oogenblik in overleg getreden met de Hol landsche autoriteiteu en de zaak bjijft han gen. Een Nederlander zit thans negen maan den onschuldig in Duitsche gevangenschap. Dnitsche spionnen allcrwege. Wij spraken heden een kellner, meldt do Rotterdamsche correspondent vau "de „Tel.", die zooi juist uit Vlissingen gearri veerd was en daar een eigenaardig avontuur heeft meegemaakt. Onze zegsman is een Rot terdamsche jongen, doch spreekt perfect tal len. Toen hij in een koffiehuis aldaar éeU Duitscher bediende, deed deze hem in het Fransch een bestelling. De kellner ant woordde ook in het Fransch. In het Duitsch vroeg de Duitscher hem daarna, of hij niet gaarne veel geld wildé verdienen, het kon in een week tyds wel 400 gulden worden. De kellner hoorde don Duitscher uit én zie hier wat deze van hem verlangde. Het Duitsche bestuur in België had ont dekt, dat, ondanks de strenge afsluiting der grenzen, nog steeds boodschappers over kwamen, die allerlei mededeelingen uit het bezette gebied overbrachten en van nieuws voorzien de terugreis aanvaardden. Het overdragen van nieuws bad meestentijds plaats in yiissingsche koffiehuizen èn daarom had de Duitscher zich in verbinding ge steld met kellners uit verschillende café's. In ieder café had men zoodoende; een of twee' relaties gekregen. Zoodra de kellneï iemand zag, wien hij er van' verdacht, dat zij 'tot do koeriers behoorden, moest hyi den Duitscher waarschuwen. Deze: zou hem' dan in staat stellen' uit zyn betrekking tg gaan en den verdachte te volgen. De op dracht was dan te trachten den verdachte te naderen en het te doen voorkomen, alsof men zoo gaarne naar België terug wilde. Desnoods kon men daar geld voor bieden. Nauwelijks op Belgisch gebied, moet men den koerier dan aanwijzen jian de Duitsche autoriteiten en tevens de truc bekend ma ken, waardoor het mogelijk was de grens te overschrijden. Ten slotte moest men ook de plaats opgeven, waar de grens gepasseerd was. Zoodra de slag geslagen Was, zou men het Judasloon in ontvangst kunnen nemen. De Duitscher liet zich er over uit, dat enkele collega's van den kellner op het plan waren ingegaan. Onze zegsman heeft voor het aanbod be dankt, doch gaf er de voorkeur aan, ons op de hoogte te stellen van deze intriges, op dat de helden, die als koerier hun leven wagen, gewaarschuwd zijn tegen de. prac- tijken van rondjesgevende, vriendelijke spionnen. -Bij de Ned.-Herv. Gem. te Zevenhoven is beroepen ds. R. Bartlemn, te Ënst. Op 90-jarigen leeftijd is gisteren té Amsterdam overleden de heer A. Duparc, oud hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Friesland, oud-lid van den Gemeente raad van Leeuwarden. De heer H. van den Berg, arts te Haar lem, was gisteren 25 jaar lid van den Gemeenteraad aldaar. Namens een commissie van ingezetenen werd hij gistermorgen door den voorzitter der commissie, dr. H. L. van Linden van den Heuvell, gecomplimenteerd, waaiby de voorzitter den heer Van den Berg een enveloppe aanbood aan welks in houd de jubilaris de bestemming zou kunnen geven die hem goeddacht. Bloemstukken wa ren er voorts van B. en W. van Haarlem, van het Witte Kruis en van den Bond voor R.-K. Ziekenverpleging. Bij kon. besluit is benoemd, bjj het wa pen der artillerie, tot generaal-majoor, de kolonel A. van Doorninck, van het wapen. By kon. besluit is met-ingang van 1 November 1916 benoemd tot ingenieur van het kadaster in de 4e divisie te Zufcphen LI. de Vos, thans landmeter van het kadaster te Amsterdam. Door wijlen den heer J. Krol, 14 Juli j.l. te Haarlem overleden, is aan de Maat schappij van Weldadigheid te Frederiks- oord f 5000 gelegateerd vrij van successie rechten. De gemeenteraad van Gcldermalsen. loop leeg. De heeren: dr. A. Bloemsma, V. G. A. van Gellioum, W. D. van Wijk, J. W. Hilbron, H. Spaan, J. Borgers, D. Gran- dia, N. A. van Beekum en A. A. van Val beek hebben hun ontslag als lid van den gemeenteraad genomen, zoodab alleen nog lid is de lieer G. W. van de Water. Volgens het versla-g van het .„Selskip for Fryske tael- en schriftenkeImisse,' over hef; dienstjaar 19151916, ls in dat jaar het getal leden geklommen van 1296 tot 1424. Er zijn 17 kriten (afdeelingen), en bui ten Friesland 30 Vereenigingen, waarvan 3 in Amerika, die buitengewoon lid van het Selskip zijn. In de afgeloopen wintermaanden is aan 6 openbare lagere scholen en aan één bijzon dere school, buiten de gewone lesuren, ort- derwijs in liet Friesch gegeven. Dat onder wijs werd gevolgd door 43 jongens en 67 meisj es. In de Donderdag gehouden vergade ring van den Raad der gemeente Ambt-Doc- tinehem staakten de stemmen over een voor stel om Ged. Staten in gunstigen zin to adviseeren omtrent het aanhangige wetsont werp tob vereeniging van Stad- en Ambt- Doe tin ehem. Een der leden stemde tegen, omdat naar zijn meening do meerderheid van dén Raad der nieuw te vormen gemeente geen reke ning zou houden mot God en zijn gebod. (In Ambt werden de raadsvergaderingen ge opend en gesloten met gebed, in de stad niet). De „Maasbode" schrijft: Zooeven bc- reikb ons het verrassend bericht uit Frei burg, in Zwitserland, waar het generaal kapittel der Dominicaner-orde gehouden wordt, dat op don vooravond van den feest dag van St. Dominicus tot generaion overste der Dominicaner-orde gekozen is pater Lu- doricus Theissüng. Het bericht, van deze verkiezing heeft niet alleen beteekenis voor do orde van Sinb Dominicus zelvo, maar speciaal ook voor Nederland, omdat 'tede eerste maal is in de eeuwenoude geschiedenis der orde, dat een Ho-llander tot deze hooge waardigheid wordt verkozen. Pater Lud. Thoissling werd in 1856 to Alk maar geboren, en heeft dus den leeftijd van zestig jaren bereikt. Gisteren herdacht prof. Fabius den dag, waarop liy vóór 26 jaar gekozen werd tot lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Hoewel prof. Fabius zijn mede-raadsle den had te kennen gegeven, geen bewijs van buide te wenschen ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum, hebben welen hunner hem gisteren telegrafisch van liun gevoelens van achting doen blyken. Van het bestuur van Nederland en Oranje iVII ontving prof. Fabius een telegrafische gelukwensch. Het dezer dagen gemelde bericht, dat de soc.-dem. raadsfractie te Arnhem op audiëntie zou gaan by den minister van Bin- nenlandscho Zaken om te spreken over de houding door don burgemeester onlangs aan- genomeu tegenover den duur te-op tocht, Wordtin de „N. Arnh. Ct.'\ door de socia listische raadsleden Borgardyn en Zoestber- gen tegengesproken; van een dergelijk plan is in de fractie niets bekend en het bericht ïs uit de lucht gegrepen. „Het Volk" deelt' mede, dat door het Vry'z.-dem. raadslid Franzie Berenstein, be middeling is aangeboden in de Haagsche sla gersstaking, en deze door beide partyen is aanvaard. De conferentie heeft Donderdag middag plaats gehad met drie vertegenwoor digers van de patroons- en drie van de gc- zellenorganisatie. Zeer .waarschijnlijk zouden de patroons in hun vergadering van gister avond wel ingaan op de voorstellen van het bestuur. De herstelling van den Paleisgevel. De restauratie van (feu fcympan aan den achtergevel van het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam, is reeds zoover gevor derd, dat van een der vernieuwde gedeelten een afgietsel van gips is genomen, bestemd voor het Rijksmuseum, waar ook van deu tympan aan den voorkant afgietsels zijn. Gistermiddag werd, meldt het „N. v. d. D.", een afgietsel van den steiger neergelaten, onder groote belangsfcelliug der voorbijgan gers. (Van onzen Parijschen Briefschrijver.) (Nadruk verhonden.) Da veertiende Juli, <le verjaardag van het groote historische feit, dat het volk van Parijs de Bastille nam, en, door dit sym bool A'an knechting tegen den "grond te' gooien, zich door de eeuwen hoon de repu tatie verwierf, de grondvesters te zijn var» ik> vrijheid, do veertiende Juli is, zoo do lezer weet, het nationale feest in Frank rijk. Het werd in vroegere dagen, toen ert nog vrede heerschte in Europa, gevierd door een schitterende troepen-revue op hef renveld van Longchamp, bij gewoond door den President van do Republiek, de leden van Kamer en Senaat, het Corps Diploma:- tique, alle lioogwaardigheidsbekleeders en honderdduizenden Parijzenaars, die, om het militaire schouwspel te zien, 6f 's morgens om 5 uur al op het pad waren, óf den vorigen avond naar het Bois de Boulogne waren getogen, daar den nacht halden ge kampeerd, en den volgenden ochtend want de revue begon, meen ik, om zeven uur kans hadden op plaatsen, waar wer kelijk iets van de revue te zien was. Ik ben altijd te zeer anti-militairist ge weest in den goeden zin: niet de anti- militairist, die tot dienstweigering zou heb ben opgeruid, maar de anti-militairist, die het idee „oorlog" te verfoeilijk vond, om te kunnen sympathiseeren met alles, wat de voorbereiding van oorlog raakte en ik moet er bij zeggen: ik heb altijd te veei van slapen gehouden, om voor het pretje van een mifitaire revue 's nachts om viej' uur op te staan; laat staan een nacht door te brengen in het Bois de Boulogne. En zoo komt het, dat ik elf jaar in Parijs gewoond heb, zonder ooit „la revue du quatorze juillpt" te hebben gezien. Maar van daag Avant ik schrijf dit op dstj veertien den Juli zelf heb ik voor het eerst do revue bijgewoond: vandaag, terwijl het Fransche Vclk strijdt om een a-eet' gewel diger Bastille, die de volken van Europa' knechten wil, omver te gooien; vandaag uu niet alieen Fransche troepen, maar troe pen- uit alle werelddeelen, sameu strijlende voor het Recht, gedefileerd hebben, niet over een renveld in het verre „Bois", maar door de Champs-Elysées en over de groota Boulevards van Parijs; vandaag, nu héét Parijs, héél Parijs, deu schitterenden stoet van dapperen is gaan zien, omdat het niet gold een optocht van mooie pakjes en kla tergoud, maar de huldiging A'an braven, van het slagveld naar-Parijs gekomen, om voor het heele leger de huldigende dankbaar heid van het heele volk in ontvangst te nemen; vandaag, nu het voldoende avos tus- schen 10 en 12 op den boulevard te zijn, in plaats om 5 uur 's morgens in Long champ. Het was vandaag -evenals een jaar ge- leden weer „La Journée de Paris", d. w. z., dat er in Parijs insignes verkocht avor- den, waarvan de opbrengst voor de dappere voruédigers A;an het A'aderland is. De beeld houwer Aug. Maillard, die de medaille voor dezen dag heeft gemaakt, heeft de geluk kige inspiratie gehad, een prachtigen beelde naar te maken van den pas-gestorveu ver dediger A'an Parijs, generaal Galliéni. Op de voorzijde van de verzilverde medai le prijkt zijn even sympathiek als intelligent profiel; op do achterzijde staat: „Paris 19141916." En daaponder de onsterfe'jj'.e woorden van zijn historische proclamatie: „JUSQU'AU BOUT". Galliéni. De naam is liet fac-simile A'an de hand- teekening van den generaal. En zoo droeg A'anmcrgen, toen ik og ,ien houievara kAvam, ïetfer Parjjzenaar, die een franc voor de 'poilus te missen had, liet motto op zjjn borst, dat het is geen fraze, maar een eenvoudige waarheid, in alle Fransche harten gegraveerd is. Ik heb het AAreer heel sterk gevoeld,' toen al die kranige troepen voorbij trokken en er bjj elk nieuw regiment, dat opdaagde, toejuichingen los barstten, die niets gemeen hadden piet het vulgaire demonstreereu van national"sti:ch hoera-patriotisme, maar die uitingen waren van groote beAA-ondering eu dankbaarheid. Vanmorgen heeft Averkelijk het Parijsche volk een grandiose pianifestatie van hulde gebracht aan de dapperen, (lie de meest formidable militaire macht ter wereld heb ben teruggeAvorpen van Parjjs en die haar zullen tegenhouden „jusqu'au bout". Ik heb bloemen en bonbons en kushanden zien vw r- pén naar de soldaten; ik heb jonge meisjes haastig uit de rijen- .van toeschouAvcrs naar het midden zién roopen, om* de vcorbij-mar- cheerende mannen hun bloemen in de hand te geven. En dit alles was zoo echt, zoo spontaan, dat het de arme drommels van poilus, na hun harde leven aan .het front, goed heeft moeten doen te zién. hoe zij met liefde Averden begroet. De stoet» dien ik zag voorbijtrekken op den Boulevard des Capucincs, Averd geopend door een peleton van de Garde Republican!©

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 9