Uit de Omstreken. SPORT. Vragen en Antwoorden. feitelijk de korenschuur der Dubbelmonar chie is, zijn de verwachtingen dit jaar on gunstig in sterk contrast met do hyper-opti mistische berichten, die in den vroegzomer van het vorige jaar gelanceerd werden. EenHollandschcorres pondent over den toestand te "Weenen. Hoe het te Weenen gesteld is, blijkt eeni- germate uit wat de correspondent van de. ,,N. R. Ct." daar ter plaatse in een schrij ven d.d. 30 Juli meedeelt. Hij zegt: Algemeen gaat in de stad het gerucht, dat met primo Augustus groote demonstra ties zullen plaats hebben tegen de duurte en het gebrek aan levensmiddelen. Er wordt gesproken van optochten, van sluiten der winkels, van staken der trams en spoorwe gen. Ik geloof er niet veel van. Aangekon digde betoogingen vallen, evenals aangekon digde revoluties, gewoonlijk in het water. Dit neemt niet weg dat het volk ernstige redenen heeft tot onrust. En mochten de betoogingen (mits ordelijk) er toe bijdragen om de grie ven wat te verhelpen, dan kan niemand daar tegen bezwaar hebben. Toen niet lang ge leden oploopjes plaats hadden om aardap pelen, vet en meik, waren den volgenden, dag die artikelen in voldoende mate aanwe zig. Vetweiders houden veel terug. Sinds er maximum-prijzen zijn V3stge:teld op varkens- vleesch, wordt de Weensche markt door de Hongaarsche mesters geboycot. Maximum prijzen zonder recht van in beslag nemen zijn niet veel waard. En evenzoo de distri- butie>." Het Wolffbureau over de - levensmiddelenkwestie. Het Wolffbureau komt in een laag tele gram op tegen de beweringen, dat het er in Duitschland met de levensmiddelen slecht voor zou staan. "Baarvan^ïs volgens dit nieuwsbureau geen sprake. Hoewel de oogst in 1915 in menig op zicht mipder was dan in 1913, zegt Wolff, hadden wij toch door een goede organisatie en spaarzaam gebruik nog een overschot voor het jaar 19161917, dat ongetwij feld een rijkeren oogst zal opleveren. Van hongersnood of ondervoeding is dan ook geen sprake geweest Waar gebrek aan 'aardappelen was, werd dit door een extra broodrantsoen aangevuld. De groote steden zorgden door massa- tnaaltijden van 20 tot 30 pfennig per portie voor de bevolking, terwijl in de maanden 'Juni en Juli aan de zwaar arbeidenden extra boter, margarine, spek, peulvruchten en be vroren vleesch verstrekt werd. De moeilijk- beid bij de verdeeling der levensmiddelen y/aren dan ook van organisatorischen aard, doch zjjn thans overwonnen. De bewering, dat alle varkens ges'acht en ook de stapel melkvee aangesproken zou den zjjn, is geheel uit de lucht gegrepen, volgens Wolff. Het centraal bureau heeft den gemeenten de verplichting opgelegd, met de varkeniokkers zoogenaamde „Sclnveine- mastvertrage" te slu'tm, ten einde de ver schaffing van varkensvleesch in den ko menden winter nog beter, te waarborgen. De fokkers ïa-ijgen voeder tegen billijken prijs, inaar moeten daarvoor een aantal vetgemeste varkens aan de steden leveren. Melkkoeien gorden alleen geslacht, wannéér ze geen voldoende melk meer geven. De groote ste den krijgen voldoende melk, zoodat nergens jnelkgebrek keersckt. Het vetrantsoen, 90 gram per week en per persoon, is wel niet hoog, maar toch voldoende. De suikervoorraad is niet zeer grpot, daar er iets te veel vervoerd is, maar in et één kilogram per hoofd en per maand kan men het toch wel stellen. Voor het jaar 19161917 werdt de sui kerproductie beter geregeld. Door beperking van de hoeveelheden, die als voer gebruikt werden, zal er voor menschelijk gebruik ,weer evenveel suiker beschikbaar zijn a's in gewone tijden. De aardappelenvoorraad is eveneens vol doende; de grootste gemeenten zul'en niet alleen voor den winter, maar ook reeds voor het voorjaar kunnen inslaan. Aan de uitvoerverboden ligt geen on vriendelijkheid jegens buren ten grondslag, maar een oeconomisch deel, dat in de meeste gevallen in het geheel niet te vermeden js. Met de beste vooruitz'chten gaan wij dus het nieuwe oeconomische jaar in; wij kunnen het niet alleen volhouden, maar ook goed toekomen, zegt Wolft Maar ja, hij had.ook zijn ordelijke"tijden gehad. Dan had hij Nate onder 't oog ge bracht, dat men in zaken zakelijk meet zijn en niemand zou ooit een flinke kerel wor den, als hij daarin niet accuraat was. Hij had dan even nauwgezet als een leerling der zesde klasse voor het overgaan, met zijn hanepooten, die niemand lezen kon en die gaten maakten in 't papier, waarbij de inkt in 't rond spatte, boekgehouden en steeds weer boekgehouden, totdat Nate op 'een goeden dag bemerkte, dat de lijst weer niet bijgehouden was. „Vader, schrijf op, u hebt «lat vergeten." „Ja, ja, later". „Neen, dadelijk". „Ja goed, laat mij toch met wee. Ik schrijf dan alles te zomen op." „Dat doet u immers toch niet, vader. Dus schrijf dadelijk op. Hier is do pen." „Malie meid. je maakt mij werkelijk gek. Een dwaas gedoe. Nu, geef dat verduivelde boek dan maar hier." Dan wist Nate wel, hoe het ging. Vader was weer eenmaal uit het spoor geraakt, alle goede principes waren weer opzij gezet. Een paar maal had Nate zich dan in al haar grootheid getoond. Zij schreef op. Haar kordaat, steil, klein kinderscHrift sloot zich aan haars. vaders eerwaardig gekrabbel aan. Een paar dagen lang. Zij voelde zich dan trotsch, gewichtig, verheven boven haars vaders grenzenlooze onbetrouwbaarheid. Een tijdlang deed zij het stil, heel in 't geheim, om hem zoodoende des te dieper te treffen. En dau' vertoonde zlij hem den een of anderen dag, zwijgend van naamlcoze .opgeblazenheid, de lange reeks. Hi] keek «laarop verbluft neer. „Drom mels", zei hij vol aandacht. „Kijk, vader!" zei zij Iriomfeerend over zijn gTooten, rooden kalen sch.ads1 »Zoo doet men (dat." Het telegram wjjst ton slotte op den op roep bij het begin van het derde oorlogs jaar van het departement voor de volksvoe ding en alle oeconomische verbonden, waarin namens millioenen verklaard wordt, dat men evenals de soldaten in de loopgraven, in den. oeconomischen strijd zal volhouden. HILLEGOM. Bij ondershandsche aanbesteding van het maken van den onderbouw van het Koloniaal Instituut t-e Amsterdam, onder directie van de firma M. A' van Nieuker- ken, architect te 's-Gravenliage, is het laagste ingeschreven door de firma Johs. Kraay Co., alhier, voor de som van f 132,000. Hoewel er indertijd in den Raad dezer gemeente bedenkingen geuit zijn tegen cle oprichting van een groentendrogerij aan de Wilhelminalaan en ook omwonenden bezwaren hadden ingediend, hebben B. en W. toch voorwaardelijk het verzoek tot de oprichting ingewilligd. KATWUK-AAN-ZEE. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor do akte Engelsoh L. O. de heer A. van der Weijclen, alhier. LISSE. De Raad vergadert op Dinsdag 8 Augustus, a.s., 's avonds te zevon uur. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Voor het beroep bij de Ned.-Herv. Gem. alhier heeft bedankt ds. N. G. Veld hoen, te Alphen. SASSENHEIM. Tot besteller bij de posterijen is be noemd D. Bosma Jr. VOORSCHOTEN. Wederom is gisteren brand ontstaan door hooibroei en wel bij den landbouwer Verboom aan den Rijndijk. Twee vakken uit do hooitasch zijn omgewerkt. De brandspuit was spoedig tor plaatse aan wezig, waardoor de.woning en de belen dende perceelen bew7aard bleven. Bij don brand van gisternacht, uitge broken bij den landbouwer C. van Haas teren. alhier, hebbengisteravond een deel der hooiwerkers het werk gestaakt-, zij eischten voor den komenden nacht dubbel loon. Het loon voor een hooiwerkor bij brand is door gemeen to-verordening vast gesteld op f 0.30 per uur. Een viertal hooi werkers bleef echter aan den arbeid. VOORBURG. In den nacht van Donderdag op Vrij dag hadden twee dieven uit de weide een paard gestolen, toebehoor en de aan den landbouwer E. Zij hadden het ongeluk het dier in Den Haag te koop aan te bieden aan iemand, die het herkende, op het aan bod niet inging en onmiddellijk de politie waarschuwde met het gevolg dat- de beide dieven weerden gearresteerd. TER-AAR. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig: J. Hogervorst. Het nieuw benoemde lid, de heer J. K. Koeleman, wordt geïnstalleerd. Mededeelingen: a. verbaal van kasopne- ming op 24 Juli j.l. Een circulaire van het Rijksbureau voor drinkwatervooizieiiiag komt in lezing en besloot den Raad in be- giDsel bereid te zijn medewerking te ver- leenen aan de oprichting ea de exploitatie eener centrale drinkwatervoorziening, door het verleenen van een concessie, enz., doch de exploitatie over te laten aan het Rijk, provincie of vennootschap. Een adres komt in behandeling van J. Munk, telefoonhouder, om herziening zijner jaarwedde, in verband met de uitbreiding der kantooruren. Het Dag. bestuur stelt voor het salaris te bren gen op f325. Na discussie wordt besloten dit vast te stellen op f375, met ingang van 1 Augustus. Voorts wordt gelezen een missive van tied. Staten, waarbij is verzocht het gevoelen van den Raad. te mógen vernemen betref- „Drommels", herhaalde hij nog eens. Hij was dan werkelijk geheel verslagen. Nate's triomf had niet volkomener kunnen zijn. „Wil je 't nu altijd zoo verder doen?" vroeg hij en het scherpe kinderoor hoorde uit die vraag een zweem van wankeling ip de bewondering; hoorde daaruit den eersten aan den horizon opkomenden twijfel. „Nou zei ze slechts vol diepe ver achting. „Och, weet je, Nate eigen'ijk is 't- im mers toch onzin. Eigenlijk heeft het immers volstrekt geen doel. Kleingeestige omhaal." Dat had hij niet moeten zeggen/ Nate och ja, de kleine, zelfvoldane Nate was immers toch geheel vaders kind. Zij kon zich menigkoaal zoo prachtig opbla zen, dat hij er geheel «Ie dupe van werd, en in den grond zat zij in. haar vader als het muisje in zijn hol. Keek uit zijn oogen, dacht met zijn hoofd, schreef ach, schreef met zijn vingers, die zoo'n hekel aan schrij ven hadden, en zondigde met zijn hart. Een paar uren, eon dag, een halven dag hield zij haar deugdzamen ijver nog- vol. Maar reeds deed zij het zóó loom, viel het haar zóó zwaar, als iemand, die een "blok sleept, waarvan hij toch weet, dat hij het nooit tot aan huis brengt. Het vale bijna, het valt werkelijk. 0 laat het #lig-gen, dat malle, gekke ding! Wat heeft men er aan? „Eigenlijk is 't immers toch onzin." Aöh ja,, dat 'arme, ongelukkige patiënten- boek 1 Mevrouw Gropius keek de bladzijden door. Zij ging cle datums na en stond ver steld. Een strenge trek verscheen om haar dichtgeknepen mond. Zij bladerde terug. En fende een herziening der jaarwedde van bur gemeester, secretaris, ontvanger en wet houders. Tegen deze nieuwe regeling is de Raad in beginsel niet, doch de uitgaven, die daaruit voortvloeien, worden voor de ge meente belangrijk geoordeeld. Aangeboden wordt de Tekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over don dienst 1915, met een batig saldo van f755.70. Voor de commissie van onderzoek worden aangewezen de heeren Visser, Van Vliet en Koeleman, Vervolgens wordt besloten een geldleening aan te gaan van f16.500, ter bestrijding van kosten van de nieuwe brug over liet Aarkanaal en die leening op kor- - ten termijn te sluiten. Wordt vastgesteld lo. een staat tot wijziging der begrooting 1916 en af- en overschrijving op de begrooting van denzelfden dienst; 2o. Kohier school geld 2de kwartaal tot 'n bedrag van f 45.04. Door den Voorzitter wordt in het midden gebracht-, dat in verband met den te ver wachten bouw van woningen aan het Papen veer het hem dienstig voorkomt, dat nu reeds maatregelen worden getroffen tot het maken van een uitbreidingsplan eai zulks om te verkrijgen, dat aldaar een geregelde orde van bouw zal plaats vinden. Om hiertoe tej geraken, diene een voorloopig ontwerp in gereedheid te worden gebracht en hij vraagt namens B. en W. of een uitgave daarvoor kan worden goedgevonden, aan eefci deskun dige, die voor dergelijke consepten toch moet worden geraadpleegd. De Raad stemde toe een uitgave daarvoor te doen en mach tigde het Dagelrjksch Bestuur om stappen in die richting je doen en zooveel mogelijk de meest voordeeüge wijze in acht te nemen. Voorts wordt aan de commissie van beheer van den Geerweg op voorstel van den heer Visser f50 crediet verleend voor de voor loopig© verbetering van dien weg, indien mocht blijken, dat de plannen tot geheele verbetering voorshands nog niet kunnen worden uitgevoerd. Bij gelegenheid van de rondvraag wordt door den heer Koeleman gewezen op den gevaarlijken toestand, die door de werken van de provincie aan het Papenveer zijn ontstaan. Hij acht ter voor ziening daarvan het gewenscht, dat een afscheiding wordt geplaatst langs den wal ten noorden van de brug over de Aar en vraagt voorts of Teddingsmateriaal voldoende aanwezig is. De Voorzitter zegt toe maat regelen te zullen nemen wat betreft het vaarlijko punt, -en verder, dat zal worden onderzocht alwaar reddingsmaterieel aan wezig is en blijkt zulks onvoldoende te zijn, het noodige aan te vullen. Daaraai sluit de Voorzitter dó vergadering. KERKELIJKE BERICHTEN. Valkenburg. Ned-Herv. Gem. Zon dagmorgen 10 uur, ds. Rutgers, van Kat- wijk-aan-Zee. Voorhout. Ned.-Herv. Gem. Zondag voormiddag te 10 uur de heer Franck, cand. t. d. H. D. te Noordwïjk. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. NXEU w VEEN. Geboren: Alidu Maria, D. ■van J. Walraven cn M. Klop. Gcrardus Cornc- lis. Z. van A. Verb ij en J. G. van Leeuwen. Ovorle d on: Barth.olomen3 Verhaar 3 w. Dirk Boot 82 j. LEIDERDORP. G o b o ren: Hermanns, Z. van P. van der Hoogt en D. O. Vis. O ve rieden: Cornelia Ba-velaar, is mnd. Ondertrou w d: Antoon de Zwart, te Rot terdam cn Neelt-jo Groen, alhier. LISSE- Qobor en: ThcotLorus Christianus, Z. van G. A. Weijera en A. van der Meor. Clara, D. van J. Kortekaaj en \V. van der Vlugt. Matthcus Lijbertus, Z. van Th. F. v. Riji^ cn O. Th. Huijg. Antonius, Z. van P. van der* Voort en Th. Koek. Gcertruida Hendrica, D. van O. Niouwenhuis en E. van der Maarl. Ondertrouwd: W. O. Kaak cn H. J. van Straaten. Over 1-oden: Ingetjo van Zonneveld, wed. van P. Knik, oud 81 j. NOORD WIJKERHOUT. Ovctlodon: Theo doruö Majoor, 47 j. van Laren St. Bavo- Ondertrouwd: Hendrikua Evers, 32 j. V. Den Haag en Wülempje Heiwegen, 19 j. Gehuwd: "W. G. Langeveld en M. Dieben. NOORDWÏJK. Qeboron: Cornelia, Z. van Jao. v. d. Niet en T. Spaanderman. Getrouwd: Pietor van Bever en, 39 j. wedr. van T. v. d. Luyt. te Noordwijlr, en Huberta Jo hanna Plug, 33 j., te Noordwijk, onlangs te Rot terdam. RIJNSBTJRG. Geboren: Jannetje, D. van B. Star en J- v. d. Meij. Jaooba, D. van P. Wiscli- meyer en J- Dubbelaar. Johanna Suzanna, D. van D. de Koning en H. Gobuis. Albertus, Z. v. O. Ravensbergen cn A. M. ïfogewoning. Pe- tronella Cornelia. D van Jac. Zwaan en P. C. \ViseJimey6r. Abraham, Z. van A. v. d. Vijver en J. Glasbergen. nu viel haar Nate's handschrift in 't oog en hoe dat dan ook in het blanco overging. „Ei, e-i, maar dat is eigenaardig zei zij met nadruk. En na een korte pauze voegde zij er bij ,Dan was 't toen betér geweest, als ik in jouw plaats ik heb natuurlijk gemeend, dat jij jo vader werkelijk hielp." Nate was donkerrood geworden. Zij zei haastig en met een krachtigen knik van haar hoofd naar het ongelukkige boek: „Daarop komt 't in 't geheel niet" zoo aan," Zij zei dat als iemand, die weet wat hij zegt. „Zoo Daarover denk ik dan toch anders", zei de doktersvrouw op een toon van meer derheid. „Wie moet dan nu de rekeningen uitschrijven? Wij hebben immers niet het minste houvast. Wij krijgen immers nu het geld niet binnen, waarop wij aanspraak hebben." „Ach zei Renate, wanhopig afwerend. En zij voegde er op uitdagenden toon bij „Dat komt vanzelf. Dat is altijd vanzelf ge komen. „Jij bent een prachtige menschenkenster," zei de moeder spottend. „Altijd vanzelf ge komen Nu, daarover moeten wij liever maar niet nader spreken. Ma-ar vóór alles: zoolang vader leefde, geloofde ik wel, dat vele menschen zich daartoe verplicht reken den. Maar nu! Wat zouden zij er. nu aan hebben? Uit rechtschapenheid en medelij den met ons zal er niet veel gebeurendat zeg ik je vooruit, kindlief. Die zullen zich wel wachten I Die lachen bovendion nog ovor het beheer, dat hier werd gevoerd, Wij kun nen het achterna kijken, dat zeg ik je, en ons den mond afvegen." Nat-e was vuurrood. Met tranen in de oogen zei zij„Vaders patiënten zijn allen rechtschapen. Die zijn niet zooals u zegt." Overleden: JillC3 Oostenrijk 7 j. I Gehuwd: W. Leeuwenburg jm. 22 j. te Rot- j ierdam en L. Tavenier jd. 23 j. te Rijnsburg- Jac. Zv.aon jm. 25 3. tc Leiderdorp en M. do Mooij jd. 24 j. to Eijnsburg. Ondertrouwd: H. Oosterveen jm. 25 j. t-o I Rotterdam en G. v. d. Mcij jd.,21 j. to R-ijnsburg. OJJDSHOORN. Bevallen: G. Laroa geb. van Ewijk, Z. J. de Jong geb. Iloogcboom, Z. J. van 't Triest geb; Rc-ncs. Z. L. E. van don Boom geb. Bargor. D. Ovorlodon: D. Groen in 'l Woud <35 j. wedr. van O. van Velzcn. SASSENHEIM. Gob or on: Huiberta PotroneJ- la, D. van J. Plagmeijer en F. H. v. Waarden- burg. Marinue. Z. van A. v. d. Burg en H P. BTama. Margaret-ha. D. van Th. Eibers en P. v. d. Meij. Everardus Johannes, Z. van II. Zeestraten en M. G. J. Woutero. Over led en: M. v. d. Berg eohtgenooto van A. v. d Zwaan. Watersport. Rondvaart door Nederland. Bij de rondvaart door Nederland, heelt in de pfdeeling roeien 6 wimpels behaald het „Njord"-]id W. E. Sprenger. Gewijzigde vaartsnelheid in Rjjnland. In Jannari 1916 werd door het bestuur van ,,De Kaag" het verzoek gericht tot Dijk graaf en Hoogheemraden van Rijnland, om de vaartsnelheid in verschillende wateren^ te willen wijzigen en gevraagd de voorge schreven snelheden eens ter plaatse te mo gen demonstreeren met motorbooten. Aan dit laatste verzoek werd voldaan en 23 Januari jl. ontving het bestuur genoemd college aan boord van het motorjacht „De Meeuw", daartoe door den heer Ch. van Spall welwillend beschikbaar gesteld. Teen werd, met behulp van het kleinere motorjacht „Nell" aangetoond dat de snelheid van 90 M. per minuut in Sprietlaak en een gedeelte der Warmonder Leede een onnoodig groote belemmering van het verkeer is. Op deze actie volgden meerdere adressen van adhaesie-betuigingen van vereenigingen, zich bewegende op het gebied van water sport en toerisme. Deze actie is met goed resultaat bekroond. In de vergunningen tot het varen met motorvaartuigen zal niet meer de beperkende bepaling worden opgenomen, dat in het ge deelte van de Wannonderleede en de Spriet laak langs den Vereenigden Hof, Groot en Klein Hemmeerpolder slechts met een snel heid van 90 M. per minuut mag worden gevaren. In de beide genoemde wateren zal de snelheid voortaan overal 120 M. per minuut mogen zijn. Verder wordtin de Ke ver, de Spijkerboor en den Eimerp'oel voortaan een vaartsnelheid van 200 M. toege laten. Houders van bestaan 'e vergunningen, die daarin de bedoelde wijzigingen zouden wen- schen te zien aangebracht, kunnen die thans inzenden. Het aanvragen van een nieuwe vergunning is onnoodig. Op 24 Juli 1916 werd door het bestuur van „De Kaag" een request gericht tot Ged. Staten van Znid-Hollnnd, houdende verzoek om, zij Tiet ook met behoud van een 'Billijk maximum der vaartsneïheid, de provinciale verordening dusdanig te wijzigen, dat geen vergunning meer noodig zal zijn voor het varen met motorjachten in de Warmonder Leede, de Spriet de Warcker Lee, de Eymerspoe), Spijkerboor, Kever en Ralgerij. RECLAME A 40 Ots. itr Regel. A LA CORSETiERE RAMONDT. LEIDEN. Breestraat 34. Tel. Int. 1425 Wasschen, Repareeren en Vermaken van Corsets. 637. 4 Vraag: Wij hebben plan a.s. Dinsdag 8 Ang. een reisje te maken naar Hoofdplaat. Hoe moeten wij die reis maken, 't makke lijkst en voordeeligst en ongeveer de kosten? Antwoord: Dat wordt een heele reis. U gaat 's ochtends 8.21 met de Hol!. Spoor via Rotterdam naar Vlissingen, waar n 12.02 aankomt. Dan kan u 12:10 met een boot gaan naar Breskens en van daar per tram naar Schoondijke. Verder per fiets of per rijtuig naar Hoofdplaat, waar u eerst laat De moeder, barstte in lachen uit-, „Allen rechtschapen! Prachtig! Ik wist, toen ik twaalf jaar was^ meer van de we reld af, Renate, dan jij met zeventien. Toen zou ik zoo iets niet meer ^gezegd hebben." „Ach moeder, laat dat toch." smeekte Renate vermoeid. „Er is toch nog niets erg3 gebeurd. Wacht t-ocli af. U zal zien, dat ze het allen zegden. Laat dat toch. Waarom nu over gelei „Ach zooJo bent idealistisch," zei de doktersvrouw op hoonenden toon„ja haTtjo, ik zou 't ook graag wezen .Ik zou, lieve hemel, ook liever den dag na vaders begrafenis over andere dingen dan over gekl en geldswaarden spreken. Maar mijn kind, ik sta mij zelf die gevoelsweelde niet oe. Ik verman mij° Ik weet, dat het mijn plicht is, onze toekomst nu duidelijk onder dc oogen te zien. Wij kunnen niet van onze droefheid en onze mooie herinneringen le ven. Ik zal immers vanmiddag hooron, hoe heb met onze financiën staat. Naar tc voor zien is, valt het geheele laatste jaar van de praktijk voor ons weg. Wij moeten maar zien wat er van ons wordt. Misschien Haar stem beefde, haar schouders begon nen heftig to schudden. „Mogelijk gaan we nu de ellende te gemoct." „Marnal" bezwoer Nate haar. ^Oeh, praat niet moer!" Zij sloeg het na- tientenboek dicht en greep met bevende, als 't. ware bcgeerige handen diep in 't vak. Het leek vr-eeselijk, dit tasten oil woelen. Nale beefde over haar geheele lichaam, het suisde en gonsde haar in het hoofd, „Wat is dat?" Een pakje brieven kwara te voorschijn, waarom een verbleekt rood zijden bandje was gebonden. „Kijk eens aan, wat kan dat zijn?" Nate boog zich naar voren, slaakte een in den namiddag aankomt. Voor heen en te rug kunt u minstens op f 10.- rekenen. Vraag: Kunt U mjj ook een afdoend en onschadelijk werkend middel opgeven, onï (liefst pijnloos) overtollig haar op de handen te yerwrjderen? Antwoord: Zóó verwijderen, dat het niet weer terugkomt, zal u niet gelukken. Ge zult het met uw Ezau-handen móeten doen. Vraag: Ik heb' een belastingbrief thuis gekregen en heb ingevuld, dat mgn inkom sten f650 waren. Maar nu ben ik zoaideT werk en is mijn inkomen f325 geworden'. Moet ik nu toch dede belasting betalen? Antwoord: Als in den loop van het jaar het inkomen vermindert, moet het verschuldigde toch 'evengoed betaald worden. U zult dus wel niet vrgkemón. .Vraag: Een landstormplichtige van dfc jaar klasse 1910 is bij de keuring ingeschre ven voor de veld-artillerie. Kan ik eT hu op reketfen, dat ik er hg ingelgfd wordt Liefst zou ik in Leiden geplaatst willen worden en wanneer moöt ik in dienst treden? Antwoord: Of u daar vast op kunt rekenen, kunnen wij u niet zeggen. Er kun nen zich omstandigheden voordoen, welke een wijziging in de indeeling noodig maken. Informeer daarom eens bij den Provincialen Adjudant in Zuid-Holland te 's-Graven' age, die deelt de menschen in. Vraag: 'KunLU mjj ook inlichten hoe of het komt, dat Oen arbeider, die met zijn gezin 30 h 40 gulden, ja soms nog wel meer in één week verdient, toch vrij is van rgksinkomsfcenbelasting. Iemand, die f20 verdient moet wel die belasting betalen. Antwoord: Iemand, die f20 per week' verdient, valt in de termen rijksinkómsten- belasting te betalen, hoeveel te meer iemaud, die een inkomen van f30 h f40 verdient. Of zoo iemand arbeider is, doet er niet toe. En de fiscus is er in den regel wel bij. De loonlijsten worden eenvoudig opge vraagd. Maar bet moeten natuurlijk gere gelde verdiensten zijn. Vraag: Ik ben in het bezit van een loterjjbrief van een geldleening c f 1.000.000 van de Vereeniging tot bevordering van 's^Lands Weerbaarheid, van welke geldlee ning de laatste loten in 1929 uitloten. Kimt U mij zeggen, waar ik de uitloting van deze leening zou kunnea nakijken, b.v. bij een loterjj-kantoor, enz.? Antwoord: Op elk kassierskantoor kan men u daarover inlichten. Vraag: Ik ben in de plaatselijke directe' belasting aangeslagen in da 2de klasse, naar een inkomen van f 650, voor f 9.20. Daar mijn belastingbiljet niet de minste aanwijzing geeft hoo of het progréssieve stelsel werkt, vraag ik of U dit mij kunt zeggen. Ik ben gehuwd en heb' geen kinderen. Wordt toe slag ook bij" het loon gerekend, of is dit niet belastbaar? Antwoord: Uw inkomen kan bij dezen aanslag varieeren van f600f700, mid- denerjfer f650. Naar dezen maatstaf is het bedrag juist. Toeslag is ook inkomen en wordt dus ook mede in aanmerking geno men. Om in deze rubriek het in onze be lastingverordening toegepaste stelsel van progressie of liever degressie uiteen te zetten, zou te veel plaatsruimte vergen. De degressie werkt tot ongeveer f2400 en wel het sterkst bij de laagste inkomens. Terwij? het gemiddeld heffingspercentage 5.58 pCt. bedraagt, is het voor u slechts 1.41 pCt. Vraag: De loonstandaard in ons vak is vastgesteld op 113.68 per. .week, bij een werktijd van 57 uren. Nu ben ik aange slagen in 'de gemeentelgko inkomstenbelas ting voor Ï750 per jaar, met 4 kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar, waarvoor, ik moet betalen f 10.09. Is deze aanslagj juist of kan ik gaan reclameeren? Antwoord: Met de loonstandaard wordu niet gerekend, maar alleen met bet in komen. Als u f 13.68 per week verdient is de aanslag niet juist. U zou dan een klaö lager moeten aangeslagen zijn. Naar eeh inkomen van f750 gerekend, is hot bedrag van f 10.09 juist. Vraag: Zou H mij ook kunnen zeggen, wanneer letter P van de lichting! 1917 or- der de wapenen moet komen? Antwoord: Neen, dat kunnen wjj'h met geen mogelijkheid zeggen. lichten kroet en greep er naar. Zij kende liet pakje. Haar vader had bet Kaar laten zien, nog geen acht weken geleden, op den dag, dat zij zeventien jaar werd. Het haar alleen laten zien van don buitenkant. „Dat zijn do verlovingsbrieven van je moeder. Ik lees ze altijd, als het hoele leven mij te hol wordt. Dan is mij alles opeens weer in 't evenwicht Deze brieven leg je bij mij in de kist, meisje lief, boor je? Je legt ze op mijn hart, be grepen? Jo weet toch waar dat zit, ook al klopt het niet meer. Juist op het hart, ik heb daarbij zoo mijn gedachten." Twee dagen later bad hij haar, toen zij hem voorbij wilde loop en, bij den arm vast gehouden en tegen baar gezegd„Nate, kind, wat ik je van je moeders brieven heb gezegd over dien zwarten kuil, weet je nog? en het hart laat dat liever maaT. Dat zuil en wij maar niet doen. Dat zou ma ma merken cn wie kan het weten, misschien zou haar dat hinderen. Ah bah, waartoe dat romantisch "gedoe, 'k Ben een oud-, aftand- scbe baas en moet me toch niet meer met zulke dwaasheden ophouden. Als ik dood ben, ben ik dood en lees geen kratmelpootjes meer. Maar één ding moet je doen, kleintje als ik er niet meer ben, dan steek je dat in het vuur en blijft er bij zitten totdat geen schepsel ook maar een vierde letter meer kan lezen. Begrepen?" „Ja, Vader „Je rechterpoot er op „Daar vader 1 En schei nu uit met dat praten over sterven. Ik verzoek daarvan verschoond te blijven." „Om u te die.nen, juffrouw onderofficier.^ (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 6