Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. AGENDA VAN DE WEEK. Zondag Zomerzorg. Buitengewoon Concert. Dagelijks: Thalia Bioscope en Variétó-Théater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. '8 Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). gend jaar werd hij benoemd tot lid van den Raad van Defensie. Ook werd de heer Smit- o.a. benoemd tot lid der Staatscommissie inzake den. toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal, van do Technische Commissie tot adviseering voor verschillende vraagstukken van Marine- beleid. In Februari 1913 werd kolonel Smit ge committeerd naar Dnitschland ter bestudee ring van artillerie-aangelegenheden. Schout-bij-nacht Smit is drager van het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen met de gesp. Atjeh 1S73/90, offi cier in de orde van Oranje-Nassau en rid der in de orde van den Nederl. Leeuw. Een Indisch*Democratische partij. De „Tel." verneemt uit Weltevreden: Te Solo (Soerakarta) is de Indisch-Demo- cratische Partij opgericht-, die zich ten doel stelt do belangen der Indo-Europeanen te behartigen, doch zich tegen elke revolution- naire actie verklaart. Xedj Onderwijzers Genootschap. In de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage werd gisteren de zeventigste al.gemeene vergadering voortgezet, Aan de orde kwamen de yolgende con clusies inzake het Bevredigingsrapport: 1. Het N. 0. G. aanvaardt de financieelo gelykstelling, onder voorwaarde, dat de Grondwet voldoende waarborgen biedt, dat overal in het Rijk voldoend openbaar 1. o. wordt gegeven met eerbiediging van iedere godsdienstige overtuig'ng. 2. a. De bepaling, dat in elke gemeente de gelegenheid wordt gegeven tot het ont vangen van voldoend openbaar algemeen vor mend 1. o., geeft geen voldoenden waarborg, dat overal in het rijk, waar 'dit gewenscht vrordt, openbaar onderwijs zal worden ge geven. b. De wijziging, welke mr. Tydeman aan geeft in iedere gemeente een school is een nog onvoldoende correctie. (Men denke aan de gemeenten van den omvang van verschillende Friesche gemeenten). c. Een bepaling, dat overal in het Rijk voldoend openbaar 1. o.'wordt gegeven, dient gehandhaafd te worden. 3. Het wctsontwvrp bea twcorêt n:e' can de wenschen van het N. 0. G. in zake on- derwijs-Rijkszaak; wel stelt het Rijk de sa larissen vast en keert die u t, doch het overige wordt aan de gemeenten overgelaten. 4. De instelling van een Onderwijsraad Kan van goeden invloed zijn op de beharti ging van de belangen van het onderwijs en de onderwijzers. 5. De stichting van een bijzondere school vrordt te gemakkelijk gemaakt a. Het aantal leerlingen, voor de sticht'ng vereischt, is te klein. b. Ook de vereischte waarborgsom is te gering. 6. Als waarborg vcor geel onderwijs aan de bijzondere scholen, moet worden aange drongen op goedkeuring van het leerplan door den schoolopziener, van wiens beslissing de schoolbesturen in hooger beroep kunnen komen bij den Onderwijsraad. 7. Betreffende de oprichting van U. L. 0. en M. U. L. 0. scholen verkeeren openbaar en bijzonder onderwijs niet in gelijke pos.lie; het bijzonder onderwijs krrjgt de school als aan de voorwaarden is voldaan; de stichting ?an openbare U. L. O. of M. U. L. O. scho len is afhankelijk van een besluit van den Raad. 8. De voorgestelde wijziging van art 21 beantwoordt niet aan de wenschen in zake art 21 van het N. O. G. 9. In zake de voorgestelde wijziging van art 26 moeten de volgende opmerkingen worden gemaakt: aw De classificatie der gemeenten dient te vervallen; er moet komen een un;Iorme regeling met standplaatstoelage. tv Het verschil in salaris van hcofdea van groote en kleine scholen meet blijven be- c. Het salaris vcor onderwijzers en onder wijzeressen moet gelijk zijn. d. Het beginsel, dat het Rijk de salarissen vaststelt en geen minima bepaalt, verdient krachtige instsmm'ng. e. Aanvang- en eindsnlarirsen d.enen aan merkelijk hooger te zijn. 10. De wen-ch wordt uitgesproken, dat het schooltoezicht deskundig zij. 11. Do verbetering in de opleiding wordt toegejuicht. 12. Aan de wenschen van het N. O. G., inzajre de verhouding van het aantal onder wijzers tot het aantal leerlingen, wordt niet Je gemoet gekomen. De sprong 25 op 91 is 6e groot. 13. Het in'jasschen van disc'plinaire straf fen geeft geen aanleiding tot bestrijding. 14. Het vervangen van bet onderwijs in jrije en ordeoefeningen door volledig gym nastiekonderwijs verdient toejuiching; even zeer de mogelijkheid tot meer algemecne in stelling van schoolartsen en schoolbaden. 15. De wettelijke regeling van het be- waar schoolonderwijs wordt gewaardeerd, doch er dienen voldoende waarborgen^ te komen, dat het openbaar bewaarschoolonder- wijs niet zal worden achtergesteld bij het bijzonder. De voorzitter gaf ter toelichting een breed historisch overzicht. Bij de lange discussies, vwa.blj velen hun vrees te kennen gaven, dat de kerk het on derwijs zou gaan beïnvloeden, werd aan genomen een amendement-L e i d e n, ge steund door Amsterdam, om gelijke deug delijkheid van onderwijs te eischen. Conclusie S werd verscherpt dcor daar te lezen: „Het N. O. G. betreurt ten zeerste, dat de voorgestelde wijziging niet beant woordt aan de wenschen van het N. 0. G." Bij conclusie 9a wordt verworpen de stand- j plaatstoelage en aangenomen een amende ment-Hoorn om gelyk salaris voor stad en land. Bij 9b wordt aangenomen een amende ment om de salarissen voor kleine en groote scholen gelijk te stellen en hoogstens eenig verschil in vergoeding te maken voor ad ministratie. Bij conclusie 15 wordt overgenomen een amendement-Hoorn, luidende: „salaris, pen sioen en wachtgeld, worden behoorlek by de wet geregeld* Een commissie werd benoemd ten einde te bestudeeren de noodige wijzigingen in de exam en-programmal voor onderwijsakte en hoofdakte. Aangenomen is een vcoislel-Hoorn, om bij de verkiezingen van 1917 een krachtige actie te voeren voor algemeene rykssalarisrege- ling. Afkeuring w.rd uitgesproken, dat bij sol licitaties wordt geïnformeerd naar gods dienstige en politieke overtuiging. Aangenomen werd ook nog een voorstel, waarin de wenschelijkheid werd betoogd, dafc gemeentebesturen in be'angrijke onder was-aangelegenheden de onderwijzers vak- vereenigiogen zullen raadplegen. Nog werd o.m. betreurd de uitbreiding van het aantal volontairs by het christelijk on derwijs en een wettelijke regeling, ter bestri ding van dit euvel wenschelijk geacht. HIT OOST-INDIE. Burgemeesters ia Iiidië. Do correspondent van do „N. R. Ct" te Sceraba.ja seint, dat benoemd zijn tot-bur gemeester van Batavia mr. Bisschop, van Bemarang de heer D. de Jong, en van Soerabaja mr. A. Meijroos. Reeds dikwijls waren bij het bureau van politie aan den Singel te Am sterdam klachten* ingekomen, dat in do Kalverstraat en in groote winkels dames- taschjcs en portemonnaies werden gesto len. De reeherohe zocht ijverig en vestigde ree-ds sedert cenigcn tijd vermoedlen op een zekere juffrouw v. d. B., oud 21 lentes. Op een goeden dag verzocht de recher che haar op liet bureau Singel, doch ze kon weer vrij in de Kalverstraat gaan wandelen, bij gebrek aan bewijs. Toen du echter het bericht kwam van een diefstal van f 2000, die in de Kalver straat was gepleegd, herinnerclb de recher che van het bureau Singel zich onmiddel lijk haar „oude" kennis en arresteerde de dame. En dezen keer was het' een geluk kige vangst, want or werd nog een bedrag van f 1100 op haar bevonden, terwijl ze de rest had besteed op vorstelijke wijze. Bij Hirsch had ze groote inkoopen gedaan en het eerste biljet van f 1000 gewisseld en bet tweede bij den juweliers-firma Schmidt in de Kalverstraat, waar ze een ring kocht van 450. De portcmonnaie had ze weggegooid. Dat was zoo haar mebhodo. Juffrouw v. d. B., 'die nog 6 maanden voorwaardelijk te goed heeft-, lijdt aan epilepsie, zoocfob ze voorloopig vermoede- 'lijk naar h et gasthuis zal worden over gebracht. Dank zij het ijverig werken der recherche vp-ji het bureau Singel is deze gerouti neerde straatdüovegge thans tijdelijk on- seh ad el i jk gemaakt. Te Leeuwarden hdeft zich een zeer acuut verloopend gevat van nek kramp met doodel ijken afloop voor gedaan. Woendag is de schoonfa bri- kant M. te Dongen tusschen een wals- machine beklemd geraakt en gisteren aan de bekomen wonden overleden. G ist er mi d d ag is in het S lik- gat bij do Visscbersha-ven te Schcveningcn bij het baden verdronken, de sergeant der jagers R. Men herinnert zich de oplich- ting to Amsterdam door middel van val- sclie vrachtbrieven, van verschillende ban ken voor een bodrag van f 35,000. Het zooken was nog naar zekeren De Groot. Thans is bij de justitie bericht ingekomen, dat hij zich in een <3er steden van de Vereenigde Staten bevindt. Er zullen stappen worden gedaan om zijn uitleve ring te verkrijgen. Te Schoten wilde een bewoon ster c9en deurwaarder der belastingen niet toelaten, om 'n dwangbevel" te beteek én en, ofschoon de burgemeester er aan te pas kwam. „Jij komt d'r ook niet in", zei do ■kwade vrouw oneerbiedig tegen den ma gistraat. Een smid kon tegen de goed ge sloten deur evenmin iets uitrichten. Maar de veldwachter kreeg een inval. Hij zette een ladder tegen het huis, klom naa-r boven en klauterde dbor een vensterope ning naar binnen, waarop hij de' deur van binnen opende en den .deurwaarder binnen liet om het dwangbevel te bctoekenen. In verband met het misnoe gen, dat bij de uitbetaling der watersnood- schade in Waterland en do Zaanstreek is verwekt, is door den heer D. Donia, lid der Provinciale Staten van het district cn wethouder van Zaandam een schrijven aan het Centrale Watersnood-Comité to Amsterdam gericht, waarin hij uiteen zet, op w£lk een zonderlinge manier met de lijsten is rondgesprongen. Het blijkt, dat er tal van personen op onverklaarbare wrijze geschrapt zijn e-n dus verstoken blij ven van elke vergoec/ing. Het spreekt van zelf, dat dit aanleiding geeft tot groote ontevredenheid. Ook komen sommige menschcn zich thans beklagen, dat welgestelde landbouwers en boeren een tamelijk royale vergoeding hebben ontvangen. Het Statenlid Donia is dan ook zoo vrij geweest bij de Centrale Commissie er op aan te dringen oen her nieuwd onderzoek in te stellen. Om dit hernieuwd 'onderzoek tot een goed einde te leiden, heeft do heer Donia zioh dan ook nogmaals beschikbaar gesteld. Gistermiddag stapte een 2de luitenant der artillerie op de brug bij den Admiraal do Ruyterweg te Amsterdam uit een auto, waarmede hij de electrische tram naar Haarlem had achterop gereden. Hij sprong aan de vorkeerde zijde op de tram, waar dé deur gesloten was, zoodat hij op de brug kwam te vallen. Hij werd ernstig verwond weggedragen. De 28-jarige militair M. Bau- man, te Zevenaar, in dienst te Woudri- chem, is a|d!aar, tijdens het zwemmen ver dronken. De man is gehuwd en vader van één kind. Bij een in aanbouw zijnde vil la te Zeist had de metselaar C. S. het onge luk van een trap te vallen. Met schedel breuk opgenomen, werd hij naar de zie- keninrichting vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Gistermiddag vergaderden de besturen der Ned.-Herv. Kerk uit de dbr- pen van Waterland in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, in overleg met de overige besturen der Horv. kerken in ons land^ ten einde tot een goede oplossing' te komen, wat betreft het herstel der kerken in Waterland, die door de overstrooming werdbn vernield of beschadigd, Reed3 is besloten, dat te Holysloot een nieuwe kerk zal worden gebouwd. Bij ministerieele bjeschikking is met betrekking tot gecosturaeerde voet balwedstrijden bepaald Het is aan mili tairen verboden zich bij voetbalwedstrij den en dergelijke sportspelen in vrouwen kleed eren te steken. In een hotel te Rotterdam lieeft de politie den 19-jarige W. F. S. A. aangehouden, die verdacht wordt van dief stal met braak in een tijdelijk onbewoonde villa te Nijmegen Een gedeelte van de groote partij ontvreemd zilver, waaronder zich antieke stukken bevinden, is te Rotter dam bij opkoopers in beslag genomen. Te Arnhem is beslag gelegd op het gestolen porselein. A. is in Atjeh geboren, be hoorde tot de koloniale reserve, doch deserteerde. Hij is gevankelijk raar Nij megen gebracht. Bij het baden is in den Kral ing- schen Plas verdronken do 7-jarige A. v. H. Het lijkje is na-ar dte ouderlijke woning in hot Broedershofje te Rotterd!am over gebracht. Woensdagmiddag heeft in de bosschen tusschen Renkum en Bennekom een soldaat twee dames, te Bennekom in ponsion, aangerand. Hij ontrukte do dochter haar handtaschje, waarna hij de vlucht nam. In het tasohje bevond zich een portemonnaie, inhoudende ruim f 25, een gouden horloge cn een gouden ringetje. Hoewel onmiddellijk een onderzoek is ingesteld, is het niet gelukt den aanrander aan te houden. Eon bewoonstler van de 1ste Nieuwstraat te Hilversum, kreeg Zaterdag bericht, dat aan haar echtgenoot, die onder d'e wapenen is on te Nieuwikuik, in Noord- Brabant gedetacheerd, een ernstig onge luk waa overkomen en hij in stervens gevaar verkeerde, zoodat spoedige over komst gowenscht was. Men kan zich den schrik cJer familie voor stellen! Nog den zelfden mid dag trok zij met haar ouders en een zuster naar Nieuwkuik, waar zij 's avonds laat arri veerden. Wie schetst echter hun verba zing, toen zij vernamen, dat hun echt- gonoot en zoon heel rustig lag te slapen. Deze keek op zijn beurfc vreemd op van het onverwachte bezoek zijner familie. Het bleek dat men de dupe was gewor den van een misplaatste grap. De politie heeft men van het geval in kennis gesteld cn deze tracht nu dien verzender van den brief op te 9poren. („Gooi- en Eemlander".) Men meldt ons uit Harderwijk: Bij een Belgisch militair alhier is een geval v van nekkramp voorgekomen. Men meldt ons uit Amsterdam: Hedenmorgen heeft nabij de Tolhuisboot op het IJ een ongeval plaats gehad tusschen de sleepboot „De Keulsche vaart" uit Vrees wijk en 'n motorbootje, dat 'n puntscbeepje uit Landsmeer, beladen met eieren, sleepte. Beide vaartuigen wilden tegelijk uitwijken, waarvan het gevolg was, dat het laag op het water liggend puntscheepje van den schipper P. Slecht, uit Landsmeer, vol water liep.' Do schipper en zijn 10-jarig zoontje geraakten te water. Do eerste wist zich te redden, doch de knaap verdween in de diept?. ALPHEN. Te 's-Gravenhage slaagde voor de akte Fransch 1. o., mej. H D. de Groot, alhier. HAARLEMMERMEER. Bij de boerderij van P. Bus, aan de Hoofdvaart zou een motor met twee mili taire berijders het rijtuig van B. voorbij rijden, toen deze juist het damhek van zijn erf inreed. Passeeren kon niet meer en de motor met berijders kwam in de diepe weg sloot terecht. Hoewel niet zonder kneuzing of bezeering, liep het ongeval toch zonder ernstige gevolgen af. Bij een geneesheer te Hoofddorp werd geneeskundige hulp inge roepen. HILLEGOM. De heer M. P. Vry, alhier, is gisteren te Haarlem geslaagd bij de examens ter verkrijging van do hoofdakte. KATWIJK-AAN-ZEE. Het bericht over het concert aan den Boulevard door de stafmuziek van het '4de regiment infanterie heeft door een kleine on volledigheid velen een teleurstelling be zorgd. Naar we vernemen zou liet concert worden gegeven, indien het corps op gister avond disponibel was geweest. Waar nu niet vernomen werd, dat dit niet het geval was, lag liet vermoeden voor de hand, dat het concert gegeven zou worden. Jammer voor de vele muziekliefhebbers, dat ze dit kunst genot niet hebben mogen smaken. Door den geneeskundigen dienst van het Rpode Jlruis werd beiden een, militaire oefening gehouden. Yoor gemeld doel was feeu groote tent in de gemeente geplaatst en een op den duinreep in de duinen. Reeds fn het vroege, morgenuur was alle3 in de» weer, om de z.g.n. gewonden te! ontvangen. Weldra kwamen de verschillende brancards aangereden, waarin de. licht- of zwaarge wonden "werden vervoerd, om in de tent verder te worden behandeld. Een voorloo- pige behandeling was vóór het vervoer reeds toegepast. Dat deze oefening heel wat nieuwsgierigen op den been bracht, vooral in de omgeving van de tent, behoeft zeker niet nader te worden vermeld. Heden kwam alhier een postduif aan gevlogen, gemerkt 7525.2 B, 1916. De duif was zeer vermoeid en wordt ter beschik king van den eigenaar gehouden. - Heden kwam alhier aan de' markt een partij haring. De volgende prijzen werden besteed. Volle haring f47.30. Maatjes-haring f 46.60. Makreel f 45. De K.W. 135 van de reederij N. Pay- levliet, alhier, besomde in twree reizen de kapitale som van pl.m. f37.000. OEGSTGEEST. Onze plaatsgenoot© mej. P. J. Goedeijee slaagde to 's-Gravenhage voor de akte Fransch 1. o. VOORSCHOTEN. Hedennacht ongeveer to half twaalf ont stond er brand bij den landbouwer C. van Haasteren aan den St.-Nicolaasbrug alhier. Eenige soldaten komende met den laatsten tram van Leiden zagen vanaf den straatweg don brand en klopten den landbouwer met zijn gezin, dat zich reeds ter ruste had be geven, pp en hielpen een gedeelte der in boedel redden. De woning en stal waren spoedig geheel afgebrand. Mot eenige slan gen op de waterleiding poogde men den brand meester te worden. Do oorzaak van den brand is hooibroei. Verzekering dekt de schade. WOUBRÜGGE. Van de 125 uitgebrachte stemmen voor een lid van 't bestuur van den polder „Vier- ambaelit" verkreeg de heer P. den Hert-og 90 stemmen en is alzoo verkozen, in de plaats van zijn vader, de heer W. den Hertog. BURGERLIJKE STAND -OMSTREKEN. REEUWTJK, E o v a lion: Q. v. d. Wal geb. Roos, D. L. Brauiis geb. Marohand, Z. A. J. M. do Wit geb. Rath, D. L. M. van der Hoijden geb. Van Vliet, Z. T. van der Wolf geb. van Dijk. Z. Overleden: I. v. d. Laan 81 j". Gehuwd: W. van Lint en J. P. Ballering. TER AAR. Bevallen: A. 0. van dor Pijl geb. Ubinlk. D. M. Eikelenboom geb. Kroon, D. G. v. Dijk geb. Eijkae, D. T. den Braver geb. Broekensteijn, Z. Overleden: P. Pijper 70 j. echtgen. van 31. van Poelgeest. VOORSCHOTEN. Geboren: Arnoldus Jo hannes, Z. van C. A. van den Bos en A. Lelie veld. Adrianus. Z. van N. Schraina en C. J. Al kemade. Laurens, Z. Yan N. W. Wassenaar en Q. Glazenborg. Overleden: Krijna Ycrbeul, 21 j". Johan na Albertus Vcelo, 81 j. Gehuwd; Kobus van der Zwart 22 J. cn Adrio- na Johanna van Zijll, 2-3 j. ZOETER WOUDE. Geboren: Jacobus Johan nes, Z. van Nic. dc Jong en A. 31. Kelder. Ja cobus, Z. van Jae. van Leeuwen en O. T. van der Zalm. Bernardus Henrious, Z. van L. v. Teij- lmgan en O. 3T. Dolle. Quinnus. Z. van Jao. do Jong en 0. v. Leeuwen. ALKEMADE. Bevallen: O. Hesseling geb. Van der vl'igt. Z J. Kl-m geb. Kuiper D E. C. v- Veen gtb. Mollers, D J. 31. Mollera geb. Zoetendaal, D. J. 31- v. d. Broek geb. Borst Z. O. y. Amsterdam geb. v. Hameren, D. J. Strijk geb. Hartman D. K. Turk geb. v. Klink. Z. A. v. d. Hulst geb.. Vink D. A ïïoo- genboom geb. Hoemskork Z. Th. Zoetemelk geb. Perridon D J. C'. v. Amstc-rdam geb. v. Zoljl D. Overleden: Maria Jacoba van Leeuwen 9 m n il Ondertrouwd: J. Donk jm. 31 j. en O. M. v. d. Kruijl'f jd. 31 j. P."Desc-1 jm. 25 j. en E. v- d. Kruijlf jd. 23 j. J. H. Yesscur jm. 36 j. en E. M. Hcrt-swoude jd. 34 j. KERKELIJKE BERICHTEN. 0®g-stgeest. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren, de heer G. Postma, cand. tot den H. D. De algemeene toestand. De Franschen hebben Oj> 't oogenblik succes bü Verdun. Dat blijkt uit de berichten van beide partijen. De Duitschers hebben 't in hun oflicieclo mededeeiing van gisteren toegegeven. Alleen nog niet over den alstaml, dien ons do Franschen aange ven. De Duiteehers vertellen, dat de Fran schen vasten voet kregen op het westelijk gedeelte van de Cöte de Poivre en ton zuid westen van Fieury en dat ze-hct-kleine bosch van Lauft-e veroverden. Blijkens latere Fran- sche betichten is hun ook Fieury in handen gevallen en ze vermeesterden nog loopgraven op het front Thiaumont-Fleury. Een onduidelijkheid zit er in de Fransche communiqués wat betreft htt aantal krijgs- fevangenen. In den loop van Woensdag zou- en' de Franschen 700 gevangenen hebben gemaakt. Het aantal valide krijgsgevange nen op den rechter Maasoever sedert 1 Augustus is daardoor gestegen tot 11.000. Is <jat wel juist? Moet dit misschien 1 Juli zijn of wel 1 Augustus blijven én 1100 worden. Maar de 800 van Dinsdag met de 700 van Woensdag is reeds 1500. Aan het Somme-front is niets van befceke- nis gebeurd, dan wat afgeslagen aanvallen. De Duitschers hebben den val van het ge hucht, de Franschen spreken van een hoeve, Monacu, toegegeven. Volgens Fransche ver klaringen moeten de Duitsche verliezen daar ontzaglijk zijn. De laatste Zeppelinraid schijnt ook al geen succes te hebben opgeleverd! Het Engelsche olficieele bericht vertelt, dafc de schade verwonderlijk gering is. Weersproken wordt ook, dat Londen weer met bommen zou zijn bestrooid. Ieder weet, dat binnen mijlen afstands van Londen geen luchtsche pen zijn geweest, meldt Reuter. Het is nu ook opgehelderd, welke vlieg machine s boven Zeeuwsch-Vlaandereuzijn geweest. Het waren machines van de geal lieerd en, die de buurten van Gent bezochten. Het Duitscho Iegerbeiicht zegt, dat voel burgers getroffen zijn; berichten yan do Nederlandsch-Belglsohe g.ena mél den ons nog, dat ook het arsenaal van óent getroffen is. Het voornaamste wat zich heeft afgespeeld tusschen Oostenrijkers en Italianen is, dat de laatsten een torpedoboot, do „Magnet" hebben kapotgeschoten. Het zwaar beschadigde vaartuig kon, naar do Oostenrijkers melden, nog in een Oostenrijk- sclio haven worden gebracht. Van het oostelij 1; front vormeidon de Centralen afgeslagen aanvallen der Russen en de Russen zeggen hetzelfde van hun te genstanders. In Klein-Azië hebben de Russen hun posities verbeterd, door Turksche verdedi gingswerken bij Ognoet te nemen, waarbij zo 300 gevangenen maakten en één kann en drie machine-geweren veroverden. Een Duitsch kruithuis in oen fort ontploft. Naar gemeld wordt is te Givet een Duitsch kruithuis in de forten ontploft Meer dan 40 soldaten werden gedood. De schade is zeer groot, te meer daar in het magazijn juist nieuwe voorraden waren aangekomen, voor het front bestemd. Honing Nikita na»' Parijs. Volgens berichten uit Zwitserland, is de koning van Montenegro uit Vichy vertrok ken -naar Parjs. Hij zed daar slechts enkele dagen vertoeven en Woensdag een samen komst hebben met presilent Poincaré. Ife geïnteraiccrdo Ïèngqlsciieiï. In het Lagerhuis is de volgende mede- deeling gedaan over Britsche geïnterneer den in neutrale landen. Het zijn er: marine- troepen: In Nederland 1532, in Noor wegen 105, Denemarken 14 en Zwitserland 4; totaal 1655; land-troepen: Neder Tand 27, Spanje 1. Zwitserland 446; totaal '474. In Zwilseriand bevinden z'cli de soldaten, die tot herstel van gezondheid u t de kr-öi-ë- gevangenschap zijn losgelaten. Do Stauiletgdniktoot „Slentschiiuie Omtrent de vrachtduikioot „Deu.schland", die dan nu weer uit Baltimore is vertrok ken, werd Dinsdagi uit New-York aan Re „Matin" gemeld: De havensleepboot „Tb> mas Timmons" is HaandagtniJdag begon nen alle lichters en andere vaartuigen Uit het vaarwater van do „Deutschland" te ver wijderen. Er waren alle aanwijzingen voer «en op handen zijnd pcrtrek. Dinsdagochtend zou de duikboot do Ckesapenke-baai uit varen. Volgens do bemanning van do „Deutoch- Iand" zou het zusterschip „Breinen" Dinsdag nacht de Amerikeansche wateren bereiken De „Köln. Ztg." ontleent aan do „New- York Herald" van 28 Juli hot bericht, dat den 21sten Juli een klein Eoge'sck stoom schip do haven van Baltimore binnenliep or. dicht bj do „Deutschland" voor anker ging. Den 25sten liet het stoomschip do anker ketting slippen en zou mot vollo kracht tegen de „Deutschland" zijn aangevaren, als niet do sleepboot „Thomas Timmons" er tusschen was gfekomeu on het Eugel- scho stoomschip op zjd,o had aangevaren De Itelecu van 18 tot 40 jaar opgeroepen. Er is een wet uitgevaardigd, waarbij do Belgen van 18 tot 40 jaar, buiten het jbe- zetto gebied woonachtig, onder de wape nen worden geroepen. De mannen worden in groepen ingedeeld en in volgorde onder da wapenen geroepen. Do commissies deelen in hun beslissin gen do voor den dienst aangewezen mannen in een der zeven volgende groepen: I. De gehuwden, geboren na 31 Decem ber 1S94 en vóór 1 Juli 1898 en de onge- huwden geboren na 30 Juni 18S6 en yéér 1' Juli 1898; II. De ongehuwden, geboren na 30 Juni 1881 en vóór 1 Juli 1886; III. Do ongehuwden, geboren na 30 Juni 1876 en vóór 1 Juli 1881; IV. De gehuwden, geboren na 30 Juni 18S6 en vóór 1 Januari 1895; V. Do gehuwden, geboren na 30 Juni 1881 en vóór 1 Juli 18S6; VI. De gehuwden, geboren na 30 Juni 1876 en vóór 1 Juli 1881; VII. De mannen, geboren na 30 Juni 1S76 en vóór 1 Januari 1895, waarvan het onmiddellijk in werkeljken dienst treden noodlottige gevolgen zou hebben uit reden' van een uitzonderingstoestand van hun famb lie of hun zaken. Zal altijd beschouwd worden als in de zen toestand verkeerende: De man, die, op den datum van dit be sluitwet, zich in een der volgende gevat len bevindt: A. Getrouwd of gescheiden, hebbende ten minste "6 kinderen in leven. B. Weduwnaar of gescheiden, hebbende een of verscheidene kinderen in leven. C. Gehuwd, hebbende ten minste drie kin deren in leven op voorwaarde, dat zijn ar beid noodig is voor hun onderhoud. Het oordeel van den Bttissischen minister van Worlog. In een interview, dat een der modewerkers van de „Russkoje Slovo", onlangs met den Russischen minister van Oorlog, gehad heeft, verklaarde de laatste o.a.: „liet getij van dezen oorlog is roods gekeerd. Dat i3 een feit, waarvan men zich in de landen der geallieerden, zoowel' als fn Duitschland be wust is." De minister wees daarbij in do eerste plaats op het gebrek aan levensmiddelen', dat den laatsten tijd in Duitschland hoel langer hoo njpender begint te worden en in de tweede plaats wees hj met nadruk op het feit, Rat do kwaliteit der Duitscho troepen op zeer merkbare wijze was ach teruitgegaan. Vroeger kwamen onder hen bij uitzonde ring jongens van 17 en mannen van 50 jaar, voo*r. Waarschijnlijk waren dat destijds vrij willigers. Thans echter vindt men die bij hen in groote getale. Ook is liet zeer goed merkbaar, dit het moreel der Duïlsclio troe pen in den laatsten tijd hard achteruit ge-

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2