No. 17311 Donderdag H Augustus,' Eerste Dl ad. A0. 1916. §eze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering Zon- en feestdagen, uitgegeven. van Dit nommer bestaat uit TWEE BSaden. fêederiani! en de Oorlog. LEIDSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 15 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.20, Kleine advertentiën van 30 woorden 40 0ent3 contant; elk tiental woorden meer 10 Cents, Voor het incasseeren wordt /"0.05 berekend, Bewijsnnmmer 5 Gents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden pep 3 maanden ƒ1.60; per week. II f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week.' 0.12. Franco per post J 2. LEIDEN, 3 AUGUSTUS. Bij het te 's-Gravenhage gehouden eind examen voor het diploma B.-S. 5-ja^ rigen cursus zijn o.m. geslaagd J. G. Luzac en M. C. F. J. Cosijn, alhier. Aan het postkantoor Leiden en de' daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli 1917 ingelegd f 93.2i5.67'en terugbetaald f60.899.17. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 40939. Bezoek Instractie-fiiataljon aan Leiden. Men schrijft ons Door het Instructie-Bataljon uit Kampen zal dezer dagen een meerdaagscho oefe- ningsmarsch door een deel van ons land ge maakt worden. Den lOden Augustus zal de troep, bestaande uit een 340-tal korporaals, onder commando van onzen vroegeren stad genoot, den kapitein J. van Kaathoven, ook Leiden bezoeken. Reeds zijn er eenigo inge zetenen doende om te maken, dat deze jon gelieden allen adspirant-onderofficioren een aangename herinnering aan hun ver blijf te Leiden zullen behouden. Veler medewerking zal echter noodig zijn. Do troep zal rin den omtrek van het Kort- Rapenburg voor éón nacht ingekwartierd moeten worden. Het is ons bekend, dat het den commandant, met het oog op den jeug digen leeftijd dier korporaals (1619 jaar) aangepaam zou zyu, indien de jongens in fatsoenlijke kwartieren kwamen en "bleven. Daarom, Leidenaars, toont uw gastvrijheid, besteedt de u toebedachte leerlingen van h'efc Instructie-Bataljon niet uit, maar werkt me de om hun een goed onderkomen, na del zware oefeningsdagen te bezorgen, in uw eigen woning. Ge doet dan een'goed werk', waar zeer vélen u dankbaar voor zullen zijn. GIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. OORLOGSTOESTAND 1914. Staat van ontvangsten en uitgaven over de maanden Juni en Juli 1916- Vorige opgaaf 5 3 l f 124850.31» Sedert ontvangen van Collecte Dubb. of Cent f 418.19 id. 314.52 732.71 Kon. Nat. Steuncomité (bijdr. gedemobilia.) f 313 31 Kon. Nat. Steuncomité (rost. op huurbons 545.94 Kon. Nat. Steuncomité (bijdragen) s 443.48 f 125623.02» Terugontvangen koslen "Week bij dragen f 8.80 Maandbijdragen s 20.-= Beambten en ambtenaren ..Endegecst", „Khijn- gee^t". „Voorgeo3b"- 32.85 N. N. 3 9.- Terg. van Lei&scho Gemeente-ambten aren 53.15 Opbrengst verloting 6ohi!\-(crijen BelgisctL vlucb telingen 26.—= f 126925.755 313.10 Uitgaven j 3 o tot 92e week 92e tot 101e week f 119636.06» 2393.15 122429.21' 4959.44 UIT ONS LAND. I>e „Zeeland" in «lean grond geboord. Reuter seint ons uit Londen: De bemanning1 van het Nedelrla&ds'clfe stoomschip „Zeeland" is te South Shields geland en meldde, dat het s.s. „Zeeland"' gisteravond door kanonvuur Van een Duit- sche duikboot in do Noordzee tot zinken, gebracht is. Het s.s. „Zeeland", 1 Augustus van Methil naar- Rouaan vertrokken, groot 1293 ton, behoorde aan 'de Scheepvaart- en Steenkolen- maatschappij te Rotterdam (dir. [Victor. R. Los en W. v. d. Vorm). De. „Zeeland" is de vyfde' boot varende' onder, het beheer van do heeren Victor R. Los en W. van der Vorm, welke gedurende den "oorlog verloren is gegaan. De „Olanda" liep 18 April 1915 op een mijn; de „Duiveland" onderging op 27 April j.l. hetzolfde lot; de „Nieuwland" stootte 3 October 1914 op een myn en zonk; do: „Schieland" is 2 April 1915 op een mijn geloopen. Volgens de „South Shields Gazette" deed een Duitsche duikboot de „Zeeland" in dé Noordzee stoppen. De duikboot-commandant nam de scheeps papieren en beval den gezagvoerder van de „Zeeland" met.de bemanning het schip té verlaten. Hierna werd dé „Zeeland" door, kanonvuur en bommen tot zinken gebracht. Do „Tel." verneemt, dat de lading bestond uit steenkolen. VlissingeaEiigeliiud. Het „Hbld." verneemt, dat er op de weder-opening van do vaart door de' maat schappij „Zeeland", alle kans bestaat, daar een der oude dagbooten weer gereed ge maakt wordt, voor het vervoer van de En- gelsche mail. 1 0© IHfolkoorlog. Te Dordrecht is een vergadering gehou den der afd. Papendrecht, Zwijndreclit en Dubbeldam v. d. Ned. Bond van Melkvee houders, ter bespreking van de maatregelen welke worden getroffen tot opheffing van den toeslag op melk van 1 cent per liter, welke toeslag de melkveehouders genieten door tusschenkomst van de kaasvereenigin- gen. .Vorige week is het bedrag reeds geredu ceerd tot een halven cent per liter, terwijl bekend is geworden, dat dezer dagen de toe lage geheel zal vervallen. Na uitvoerige discussies, werd onderstaan de verklaring door alle aanwezigen getee- kend: Ondergeteek'enden, leden der aid. Dubbel dam, Papendrecht en Zwijndrecht, van den Ned. Bond van Melkveehouders, verklaren bij deze, om desnoods ook op zegel te tee kenen, op een nader te bepalen dag1 en vol gende dagen, in geen geval melk in de gemeente Dordrecht te leve ren, zoolang de één-cent-toeslag niet ton volle betaald wordt en verplichten zich bij niet nakoming .een boete: van f200 te be talen aan de drie bovengenoemde vereeni- gingen. De besturen van de Coöperatie „De Da geraad, den Amsterdamschen Bestuurders- bond en de federatie Amsterdam van de S.-D. A.-P. hebben een adres gezonden aan den minister van Landbouw, waarin zrj vra gen maatregelen te willen treffen, opdat voorkomen wordt, dat de arbeidersklasse opnieuw met de ramp van verhooging van den melkprijs wordt geteisterd. Do burgemeester van Haarlem heeft mee gedeeld, geen bezwaren te hebben, dat de melkprijs met ingang van 5 Augustus van 12 op 13 cent wordt gebracht. Waarschiswing voor de scheepvaart. In verband met het zinken van de' stoom schepen „Maas" en „Koningin Wilhelmina" wordt gewaarschuwd tegen mogelijke geva ren bezuiden het lichtschip „Noord-Hinder". De vaart benoorden het lichtschip wordt als de minst onveilige aanbevolen. Postdienst Nederland Engeland. De directeur-genera-al der postergen on telegrafie maakt bekend, dat de verzending van de post voor en over Engeland via' Ylissingen, door middel van de booten der Maatschappij „Zeeland", iu verband met het vergaan van het s.s. „Koningin Wilhel mina" dier Maatschappij, voorloopig is ge staakt? Bedoelde post zal Donderdag 3 dezer en Zaterdag 5 dezer en vervolgens des Maan dags, Woensdags en Zaterdags worden ver zonden van Rotterdam met de booten der Batavierlijn, welke te 10 u. av. vertrekken. Smokkelarij. In aansluiting met het bericht over dé handelwijze van sommige smokkelende Bel gen wordt gemeld, dat er to Sas-van-Gont proces-verbaal opgemaakt werd tégen twee. Belgische oud-soldaten. Te Retranchemeht bij Sluis werd een baal van 100 K.G. suiker in beslag geno men. Deze was zonder geleibiljet, nog wel met een militairen, wagen, tot op oen halvesi kilometer van de grens vervoerd. Te Yenlo hoeft zich een bende gevormd, die zich de weelde permiteert om' per fiets de smokkelaars to helpen, zelfs zijn 'er uit Tilburg. De hoofdman dier bende, kenbaar, aan zyn groenen hoed, geeft do bevelen, die in hoofdzaak bestaan uit do smokke laars seinen to geven, wanneer de ambte naren in aantocht zijn of de plaats opzoeken,- waar 'die zich verdekt opgesteld hebben. Zoodra nu de smokkelaars in aantocht zijn, geven de lodon dier bende op verschillende manieren seinen, is er z.g. onraad, keeren zij terug en iiulien de weg veilig, kunnen zij doorgaan tot den volgenden post. Langs de grens bevinden zich zoogenaam de rendez-vous, waar, de smokkelwaar opge borgen wordt, tot trjd en wijle de weg over de grens veilig voor hen is. Dat do commiezen ook veel last hebben van die bende, blijkt wel als men do toe gangswegen naar de grens bewandelt. Staat een commies op post, onmiddellijk een paar leden er om heen en trachten op die manier de ambtenaren af te leiden van die punten, waar de smokkelaars vandaan komen. Hadden de leden dier bende vroeger geen bestaan, nu echter kunnen zij zich de weelde veroorloven, om er een fiets op na le houden. Mede wordt het smokkelen in do hand gewerkt door het clandestien winkelhouden in particuliere huizen, waardoor het den smokkelaars mogelijk is, zich van het noo- dige te voorzien, daar do winkeliers het niet aan hen verkoopen. Opheffing gcmeentowinkels. Ia een gistermiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Alkmaar, belegd aaar aanleiding van een voorstel vaa de raadsleden mr. Leesberg, Cloeck en Udo, om ten spoedigste over te gaan tot opheffing van de in het leven geroepen gemeentelijke groen benwinkels, werd met 9 tegen 6 stemmen tot opheffing besloten. In het vervolg zal do gemeente zich met den aankoop blijven belasten en de inge kochte groenten tegen vastgestelde maxi mumprijzen, waarin een matige winst be grepen, ter beschikking van den tusschen- handel stellen. Rijwielbanden. Naar wij vernemen heeft de N. O. T. ge meend de bepalingen van het importeurs- contract voor rijwielbanden te moeten verscherpen, en wel in dien zin, dat de importeur aan de N. O. T. het recht geeft een persoon aan te wijzen, die ten allen tijde toegang heeft "tot de" plaatsen, waar do in het contract bedoelde rijwielbanden waarschijnlijk te vinden zijnom zich door alle gepaste middelen van de aanwezigheid daarvan to vergewissen en cventueele niet- nakoming van het contract te constatee- ren. Voorts verbindt de -importeur zich de goederen, voor zoover niet weder uit gevoerd naar do koloniën binnen drie maanden, nadat zij te zijner vrije beschik king zijn gekomen, te .verkoopen en te le veren (na ze voorzien te hebben van eigen merk, indien ze ongemerkt waren) aan te goeder naam en faam bekend staande personen en handelshuizen, in hoeveelhe den, ten opzichte waarvan hij te goeder trouw van oordeel is, dat zij de normale behoefte van den afnemer niet te boven gaan. Hij verplicht zich om wekelijks aan de N. O. T. een opgave te doen van de in die weck door hem verkochte en gele verde rijwielbanden. Op deze wijze is een behoorlijk toezicht verzekerd op alle door bomiddeLing der N. O. T. aangevoerde rijwielbanden, tot aan den consument. Een «lieregge tooi* haar land. Te Alkmaar is een 19-jarige Duitsche jongedame door de rechtbank veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wijl zr} er naar werk van maakte, om fietsen te stelen en deze dan naar haar geboorteland to expedieeren. Gemobiliseerde ingenieurs. Volgens de „Soldaten-Courant" hebben eenige gemobiliseerde ingenieurs zich ver- oenig'd ten einde te trachten een corps te organiseeren uit de thans tijdelijk in dienst zijnde militairen, die in hun burgerposirio: den graad van ingenieur bekleelén. Goed bijtijds verkocht. Een landbouwer te Druten heeft het fruit, dat in 1917 zal groeien in zrjn 3 hectaren grooten boomgaard, nu reeds verkocht voor f1500. Dit jaar, heeft hij or f2100 voor gemaakt. i Nederlander gearresteerd. Te Emmerik is een Nederlander, zekere S., uitBergh, aangehouden. Hij maakte zich schuldig ban het smokkelen naar Duitscii- land van brieven. Het dienstweigerings-ninnitest. Naar de „Avp.meldt, is aan de auto riteiten van de landmacht een naamlijst gezonden, bevattende 704 namen, allen on derteekenaren van het dienstweigerings- manifesit, met opdracht na te gaan, of zdch daaronder personen bevinden, die beboe ren tot het leger. Bloembolleucuitsmr iu Engeland. Do „Times" mek&: Het verbod van invoer van Nederland- sche bloembollen lieefb den ondernemings lust van Engelsohé kweekers geprikkeld. De Koninklijke Tuinbouw-vereeniging heeft' Dinsdag in do Horticultural Hall een tentoonstelling van bloemen gehou den, gesneden van in Engeland gekweekte bollen. Deskundigen verklaarden, d&t uit de tentoongestelde exemplaren bleek, dfcit in Engeland evengoed© bollen kunnen wor den geteeld als in Nederland. I>© jpassesjlasit. Met ingang van 1 Augustus is het over schrijden der Duitsohe grenzen weer moeilijker geworden. Ook do in Holland wonende Ehiitschers moeten nu, naast hun gewonen pas, in hot bezit zijn van een visum van den Duitschen consul. Geïnterneerde Eugelsclie officiereBi bij oud minister Cremer. Oud-minister Cremcr to Santpoort heeft Dinsdagavond op zijn buiten. „Duin en Kruidbcrg" aan 35 geïnterneerde Engcl- sche officieren uio Groningen, die te Haar lem aan een crioket-wods fcrijd hadden deelgenomen, een souper aangeboden. Goedkoop rundvieeaeh. Door de Leeuwarder Slagersvereeniging wordt goedkoop rundvloeseh verkrijgbaar gesteld, voorloopig eenmaal per week, tegen den prijs van 50 cent per pond. Voor dien verkoop is van gemeentewege het waaggebouw kosteloos ter boschikkLnsf gesteld. Heb publiek dient zelf voor het papier enz. voor de verpakking to zorgen. B»e trek uit JDuatschlaad. Bijna iederen dag komen te Enschedé Hollandsoho gezinnen uit Duitschland aan, die het er, zoo zeggen de mensoh'en zelf, niet langer konden uithouden. De levens middelen zijn slecht en enorm duur. Vooral de arbeidersklasse, die do cnormo prijzen niet betalen kan, heeft hot hard te verant woorden. Do gezinnen vertrekken naar heb kamp te Udon. Scherper toezicht op «1,© grens van U>EEicSch© zajde. Was het Dinsdag te Venlo nog bijzonder •druk door de vele Duitschors, die nog van de gelegenheid wilden profitcercu om levensmiddelen te halen, van gister af is het zoo goed als afgeloopen. Van Duitsche zijde is nu besloten dab niemand meer zonder pas de grens naar Holland mag passseron. Do grenswacht is uitgebreid. Deze maatregel moet een gevolg zij a van klachten, dat de Duitschcrs afgezet zouden zijn, terwijl hun do gekochte waren boven dien nog werden afgenomen. Moeilijkheden in den (abakshandel. Volgens berichten die in tabakshandels kringen zijn binnengekomen, zal de Brit- sche regeering eerstdaags geen Nedcr- landsch-Indische tabakken meer doorlaten, die niet van wettelijk gevormde en be kende maatschappijen afkomstig zijn, ten zij ze aan de N. O. T. worden geconsig neerd. Bedoeld is dus om do tabakken, afkom stig van particuliere boerenplanters in Ned.-Indië (Java) onder N. O. T.-verband te leggen, en de verschepingen der grooto plantage-maatschappijen ongemoeid te laten. („Hbld.") Ontvluchte Krijgsgevangenen. Te Vlagtwedde zrjn Dinsdag drie uit Duitschland ontsnapte Russische krygsge- vangenen over de grens gekomen. Te Haaks bergen arriveerden twee Russen, die uit Cassel waren ontsnapt. Bij Aalten kwamen drie Russische en één Fransche krijgsge vangene over de grens, allen ontsnapt uit het kamp te Minden, hij Hannover. Te Herkenbosch, in Limburg, zijn vier Russen over do grens gekomen. Te Sittard kwa men twee Siberiërs aan. Een bijzonderheid mag het wel genoemd worden, dat beiden broeders zijn, die in hetzelfde regiment dien den, samen in de Karpathen gevangenge- nomen werden en dat zij samen wisten te ontvluchten. Te Posterholt zyn drie ontsnapte Russen over de grens gekomen. Maandag kwamen te Maastricht zeven uit Duitsche krijgsgevangenschap ontsnapte Rus sen aan, Dinsdag nog vier en gisteren weer één. De opgebrachte vls-scliersscliepcii. Naar de „N. Ct." verneemt, hebben zich.' gistermiddag bij don Britschen vice-consul in Den Haag, den heer G. Barger, een vijftal Scheveningscho vrouwen vervoegd, die namen3 haarzelven en een 400-tal anderen de medewerking van den vice-consul kwa men inroepen, om te bewerken, dat bij de Engelsclie Regeering stappen werden ge daan tot het loslaten van de bemanningen der opgebracht© visschersschepen, zaodat dé visschers weder in de gelegenheid- werden gesteld voor hun gezinnen het brood te verdienen. De vice-consul gaf aau do vrouwen té kennen, dat hij haar verzoek aan den con sul-generaal van Engeland te Rotterdam zou overbrengen. „Statendam'». In verband met het gerucht ter Beurze, dat het s.s. „Statendam", van do Holland- Amerika-lijn, voor een zeer hoog bedrag aan do Engelsclie regeering zou zijn verkocht, lieeft de „Tel." zich voor nadere inlichtin gen tot de directie te Rotterdam gewend. Deze gaf de stellige verzekering, dat dé „Statendam" nog niet is verkocht, doch da" de onderhandelingen over den verkoop nog. voortduren. Kanongebulder. Op verschillende plaatsen langs onze kust is gisteravond van half acht tot negen, uur met korte tusschenpoozen afwisselend zwaar en. licht, cix?h moest zwaar, kanon gebulder gehoord. In IJmuiden hoorde men 't uit westelijke, in Hoek va-n Holland uii noord-westelijke richting. Waarschijnlijk dus een treffen niet ver van onze kust. Men meldt ons uit Katwijk-aan-Zse: 1 Het ^eliieten met buitengewoon zwaar ge schut, dat gistermiddag reeds u.t zuid-wes ten en noord-westen in zee gehoord werd, heeft den geheelen nacht geduurd, tot vair morgen omslreeks ha'fvier. Meerma'en tri'- den de ramen zoo hevig, dat men dacht, dat de (ruiten zouden stukspringen. Heden morgen voer een Zeppelin langs de kust, welk vaartuig uit zee kwam en zeer goed* zichtbaar was. Plotseling draaide het vaar tuig om en verdween in noordelijke richting. Dc oorlog tegen visschcrsvaartuigcn. Do schipper van een to IJmuiden bin nengekomen logger deelt mede, dat hij gepraaid was door den logger „K.W. 125", die dbn schipper mededeelde, dat hij ge tuige was geweest van het in den grond schieten van 19 Engelsclie stoomtrawlers. Soppcüus en Vliegtuigen. Gister zijn er op vele plaatsen Zeppelins en vliegtuigen waar genomen. Bij Texel zag men tweo Zeppelins weste waarts stevenen en bij Ameland merkte men er zelfs zeven op. Op Schiermonnikoog telde men er acht. Vliegtuigen zijn vooral in Zeeuwsch-Vlaan- deren gezien. Ze waren dicht bij elkaar en gingen in westelijke richting. To IJzendijke passeerden gistermiddag halfdrie vijftien machines. Het was niet» mogelijk de nationaliteit vast te stollen wegens de groote hoogte, waarop ze vlogen Dit eskader is op meerdere plaatsen in heb westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen ge zien, zooals de tien, die boven Terneuzen vlogen op meerdere plaatsen in het oostelijk deel zijn opgemerkt. Dc socialistische conferentie van neutralen. Na de oeconomische resolutie kwam dé politieke resolutie aan de orde, die verdedigd werd door mr. Troeistra. Deze wees er op, dat in de bom missie-vergadering het ver schil tusschen hem en Branting (Zweden) minder groot bleek dan uit de discussie na .dé openingsrede werd gedacht. Het oogenb.ik voor den vrede blijft spre ker thans gunstig achten. Niemand kan be weren dat voortzetting van den oorlog noo< dig is voor de verdediging van Duitschland. Het oógenbiik is gekomen vcor de Duitsche' sociaal-;!emocratie, uitsluiten! voor den vrede te werken. De Entente stond tot dusver schijnbaar strategisch er minder gunstig voor dan Duilschl m:l. Maar de strategische kaart is niet dezelfde als de pol tieke kaait Duitschland heeft aangevallen. Deze aan val is mislukt. En als de aanval mislukt js, dan heeft Buitschlanl nkt gewonnes, maai, verloren. Duitschland komt niet verder; ge tuige Verdun. Do toestand van Duitschland Ls ó.cono- misch ongunstig, de reserves der Entente zijn onuitputtelyk; Engeland beheerscht dé zee en een nieuwe phase in den oorlog is aangebroken, waarbij de Entente er beter, komt voor te staan. Eenstemmig meent dan' ook de Commissie, dat thans het oogenblik is aangebroken om over den vrede te on derhandelen. De eisehen in de rcrolutie opgesomd, zijn dezelfde als genoemd door mr. Troelstra in zijn openingsrede. Na eenigo discuss'e, wordt de mct'c aan genomen, waarna de heer Eio Timmen een verklaring aflegt namens de vakbeweging. Vervolgens 'werd een resolu ia vo fg.steid waarin de Conferentie Drotesteert tegen de terechtstelling door de Oo:tenrijksche regee ring van Cesare Baltistj lid van de inter nationale socialistische parlementaire com missie cn van den Oost-enrijkschen Rijksn ad, omdat hij voor zijn natie streed; alsmedo een resolutie van den volgenden inhoud: Do Conferentie protesteert tegen de vor- oordeeling van Karl Liebkuecht, die ter- wijL de reactie van alle richtingen openlyk en zonder hinderpalen haar aanva^politiek voortzette, den moed heeft gehad daartegen over te zeggen wat hij beschouwde als dc [uit drukking der waarheid en heeft durven rea- geeren tegen een politiek stelsel dat een ge vaar blijft voor de vreedzame ontwikkeling van de geheele beschaafde wereld. De Conferentie pro testeert, tegen alle der gelijke veroordeeiingen en met name tegen de veroordeeling van do Zweedsche propa gandisten Ilöghmd, Heden en Olgelund voor hun actie tegen een politiek' die Zweden in het wereldconflict moest betrekken. Do voorzitter, de heer .Vliegen, sprak! hierop een kort slotwoord. De heer Brau'.ing (Zwelen) bracht d arop zijn diep_ gevoelden dank aan de Nederland-

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1