Oe Eiiropeesche Oorlog. Binnenland. AGENDA VAN DE WEEK. Woensdag: „Zomerzorg", Concert. Café Wervolman, Nieuwe Beestenmarkt. Verg. van eb vereeniging van Koffiehuis- Restauraorthoucfcers en Slijters, 10 uur. Dagelijks: Thalia Bioscope en Yariété-Théater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). „Smokkelende Kamerleden". Een inzender in de „N. R. Ct", een zekere heer Vivian Brantsen. is niet geheel gerustgesteld door minister Posthuma's ant woord inzake „Smokkelende Kamerleden" en hij gelooft, dat ook jhr. Lohman niet te vreden zal zijn. 't Ging hier z. niet over Kamerleden, dio koeien over de grens gin gen drijven en hij licht dit toe met* het vof- gende voorbeeld: „In de hier naburige gemeente Wehl" de heer Bra-ntsen woont in Wiel bergen „woont een Duitscher, zeer vermogend land bouwer en grondbezitter, die een der aller- eersten geweest is, die den smokkelhandel in deze streken op reusachtige schaal uit oefende. Reeds in October 1914 kwam hij deswege met de justitie in aanraking. In den loop van 1915 is hem toen door den terri- torialen bevelhebber in Overijsel enz. Set verblijf binnen zijn in staat van beleg ver klaard ambtsgebied ontzegd. Het verbaasde destijds iedereen, dat er geen termen gevon den waren om dezen vreemdeling als „lasti ger Auslander" over de grens te zetten, wat onze buren ongetwijfeld met eiken Nederlander gedaan zouden hebben, die zich gedragen had als de persoon in kwestie. In den aanvang van 1916 nu is deze man niet alleen niet uit het land gezet, maar .werd hem zelfs vergund naar zijn woon plaats Wehl terug te keeren! Geruimen tijd daarna kwam mij ter oere, dat hij zijn terugkomst aan machtigen in vloed en steun in Den Haag te danken had! "Wat oefende dien invloed uit? Zou het niet mogelijk kunnen zijn, dat daarachter lieden schuilden als door jhr. Lohman be doeld? Het lezen der genoemde vragen bracht mij op de gedachte, dit geval te vermelden. Mij dunkt, dat het niet al te moeilijk moet zijn om te weten te komen wie "destijds 's mans terugkeer binnen het in staat van beleg verklaarde gebied bepleitte. Allicht komt men dan op een interessant spoor!" Opdrijving wouhighnren. De Dordrechtsche Be-stuurdersbond en de afdeeling der S.-D. A.-P. daar ter stede stellen een enquête in naar de verhooging der woninghuren. Reeds appelen naar Haiisrihlaud. Uit Kesteren wordt gemeld,_dat de eerste wagen goudreinetten, die anders eerst eind September in den handel komen, reels naar Duitschland verzonden is. Het aftrek kon van overwerkloon van den <Eauurtctoeslag. In antwoord op een schriftelijke vroag van het Kamerlid den heer He's iingen be seffende het aftrekken van over werkloon van den duurfcetoeslag, heeft de minister van Financiën uitvoerig de regelen toege- iicht, welke in dergelijke gevallen worden gevolgd. De minister heeft echter in aanmerking genomen, dat de betrokken personen voor net extra-overwerkloqn diensten aan den Staat bewezen hebben en dat met inkomsten voor in particulieren dienst verrichte werk zaamheden geen rekening kan worden ge houden. Daarom is nader bepaald, dat op dit punt de volgende regelen zullen geldo.i: De duurtetoeslag wordt evenals thans be rekend. Het één derde gedeelte van het aldus gevonden bedrag vormt den eersten termijn van den duurtetoeslag. Blijkt nu, dat de betrokkene in het tijlvak van drie maanden, hetwelk aan de uitbetaling van dien termijn voorafgaat, wegens over- of extra werk meer heeft ontvangen dan ééfi vierde deel van het bedrag, uit dién hoofde begrepen in het op 1 Januari 1916 ge noten jaarloon, dan wordt dit meerdere ge steld naast het hierboven bedoelde één dorde gedeelte van "den toeslag. Van het kleinste dezer twee bedragen wordt de helft in min dering gebracht van het a's eersten termijn uit te betalen bedrag. In het kort samengevat, komt de nieuwe regeling hierop neer, dat in geen geval minder dan de helft van den duurletoss-'ag (zonder _kindertoeslag) zal worden uitge keerd en -dat de kindertoeslag ten volle zal worden genoten. Voor Belgische vluchtelingen. De pensioengelden voor de maand Juli voor het personeel van spoorwegen, poste rijen en telegrafie van den Belgischen Staat zal te Leiden en Den Haag plaats heb ben op Maandag 7 Augustus a.s. tütvoer van jonge fifiaiaeiB. De minister van Landbouw, Nijverheil en Handel heeft bepaald, dat met ingang van 25 Juli 1916 op vertoon van ee.i daartoe strekkend consent voor uitvoer, de uitvoer zal zijn toegestaan van levende jonge hanen, niet lichter wegend dan acht ons: Zij, die als exporteur wenschen te wor den ingeschreven moeten zich daartoe schrif telijk wenden tot de Rijkscommissie (Re- geniesselaan 6, te Amersfoort) en daarbij I' v.rfion overleggen, waaruit blijkt, dat zij vóór 1 Augustus 1914 geregeld pluimvee rteerden, dat die export voor hen eau hcoï-lbedrijf uitmaakte en dat z'j Nederlan der z.bjn. Do uitvoer slechts kan plaats hebben op werkdagen eri over een der navolgende grensstations: naar Duitschland via Olden- zaal, Zevenaar, Grcesbeek, Venlo en Roer mond; naar België via Maastricht en Hans- wèert; over zee via do uitvoerhavens Am sterdam en Rotterdam, Dekking der crisisuifgaven. Verschenen is het rapport, door de com missie tot bestudleering van het vraagstuk van de dekking der crisisuitgaven aan' het bestuur der Vereeniging van Neder Ian d soke gemeenten uitgebracht. De commissie werd gevormd door de heerenjhr. mr. dr. A. E. van Beresteijn, burgemeester van Veendam, voorzitter; A. Roest, Crollius, te 's-Gravenhagemr. A. Jonker, referendaris afd. Financiën, 's-Gra venhage; J. Kardux, chef cler afd finan ciën Prov. Griffie van Friesland J. Si mons, oud-wethouder van financiën, 's-Gra venhage; mr. Ph. B. Libourel te Leid en en A. R. Veenstra, secretaris van Amers foort, de beiden laatst-en rapporteure. Is er naar de conclusie, die de commissie trok uit de gegevens, waarover rij had te beschikken, geen grond om tot de regee ring een verzoek te richten tot algemeen en steun aan de gemeenten terzake vaai die cri- edslasrten, toch is zij van oordeel', dat. die ge gevens aanleiding geven tot het uiten van de volgende wenschen 1 dat de regeering zich zooveel moge lijk beperke in het opleggen van nieuwe fi- nancieele lasten aan de gemeenten 2. dat een herziening en verruiming van het belastinggebied der gemeenten met be kwamen spoed ter hand worde genomen 3. dat een spoedige herziening der finan cieel e verhouding tus$clien Rijk en gemeen ten op rationeelen grondslag worde bevor derd 4. dat bij de veTdeeling van het deel der oorlogswinstbelasting hetwelk zal strekken tot het verleenen van steun aan gemeen ten, het oordoel cal worden ingewonnen hetzij van do vereeniging, hetzij van een commissie, die gracht kan worden de be hoeften der gemeenten naar billijkheid te kunnen bepalen. Fiuancicclo aMeoiiug; vaia do IV. O. T. Yoor kort is bericht, dat overwogen werd de oprichting van een financieele afdeeling van de N. O. T. te Amsterdam. Naar ons gemeld wordt, kan aan dit voor nemen thans uitvoering worden gegeven en zal het nieuwe bureau, hetwelk gevestigd zal zijn Singel 250 te Amsterdam, onder lei ding staan van de heeren O. .J. K. van Aalst, voorzitter;-P. J. van Haren Noman, C. E. ter Meulen en mr. F. H. Abbing, secretaris, j De juisto datum, waarop het bureau zal worden geopend, kan nog niet worden ge meld, aangezien hiervoor nog verschillende maatregelen moeten worden genomen. In- tusschen zal hiermede zooveel mogelijk spoed worden gemaakt. Het bureau zal zich belasten met het ver leenen van zijn bemiddeling onder bepaalde voorwaarden tot het verzenden van gelds waardige papieren naar overzeesche landen en wel op zoodanige wijze, dat de zendinrren, indien zij voldoen aan de bedoelde voor waarden, verzekerd zullen zijn van onbelem merde doorzending. Tevens vernemen wij, dat de Engelsche re- geering na langdurige onderhandelingen ter zake met de uitvoerende commissie van de N. O. T. zich bereid heeft verklaard om onder bij dit bureau te vernemen voorwaar den de thans nog in Engeland aangehouden geldswaardige papieren vrij te geven. De voornaamste dezer voorwaarden is, dat aan getoond moet worden, dat bij de bedoelde geldswaardige papieren uitsluitend neutra le belangen zijn gemoeid Bedoelde vrijgave bestaat daarin, dat de effecten en coupons, welke in Engeland zijn achtergehouden, zul len mogen worden doorgezonden naar de oorspronkelijk geadresseerden in d over zeesche landen. Welk een grootbelang hiermede gemoeid is, blijkt uit hot feit, dat deze geld waardige papieren een waarde hebben van 29 millioen gulden. Et.-SC. 3§iaif5ve«=riSEi£;-Cowiné. Zondag j.l. vond to Nijmegen in het hotel Bellevue", onder voorzitterschap van den heer Ant. Prinzen, uit Helmond, <»;ni a!ge meen e vergadering j/aats van corresponden ten van het R.-K. Huisvestingscomité, Riet het doel te bespreken, hoe genoemd Comité financieel te versterken, opdat het zijn werk met niet onderbroken kracht.kan vooitzetten. Beza vergadering w. s l'jjeer.geroepen naar aanleiding vaa een dooi' aen directeur in de pers geplaatst bericht, dat het Com.té dr n- gend financieele versterking, noodig heeft- De opkomst ter vergadering was schit terend. Met algemeene stammen werd besloten tot het houden eoner grootsch opgezett natio nale loterij. Duurt de oorlog nog langer dan een jaar, dan kan men volgend jaar nog een bloemendag houden. Op voorstel van den waarncmenclen voor zitter wordt' daarna overgegaan tot dc keuze van een hoofdbestuur, bestaande uit 10 per sonen. dat zich alsnog twee leden zal assu- meeren. Onder luid applaus der vergadering doet de lieer Michiolsen, burgemeester der ge meente Houtrijk en Polanen, het voorstel het beschermheerschap aan te bieden aan de. prinses De Ligne te 's-Gravennage. fiet voorstel wordt door den voorzitter, den heer Prinsen van Helmond, overgeno men. Een der aanwezigen doet alsnog het voor- stol, ook de Juodsche afdeeling van "het comi té to doen genieten in de propaganda en de eventueel© opbrengst. Het bestuur neemt ook dit voorstel onder luid aplaus aan. B>c socialistascEiö coateroatie van IVcntraSen. Op de conferentie' zijn nog eenige bespre kingen gevolgd na de openingsrede van mr. -Troelstra. Ook de heer H. H. van Kol er- de het woord. Benoemd worden in de politieke commis sie Troelstra, Branting, Stauning,, Bestei- ro, Lee, Yon Kol. Vliegen en Van Zutphen; in de oeconomische commissie Wibaut, Re- petto, Albarda,. Kimmen en Bruens. Namens de Nederlandsche delegatie heeft de heer Wibrfut een rapport opgemaakt over den ceconomischcn oorlog. De Zwitsersche cn Noorsche gedelegeerden konden niet komen, wijl de Duitsche regee- rmg hun passen niet wil teekenen voor den doortocht naar Nederland. Ingekomen was een telegram van het Duitsche partijbestuur, waarin goed succes wordt toegewenscht aan de conferentie van de Luxemburgsche delegatie, volg( ..3 welke rij geen uitnoodiging tot bijwoning der con ferentie hadden ontvangen; van. de socialis ten uit Polen en Galiciëvan de Russische emigranten in Christiania een brief mcb groeten van de socialistische vrouwen uit Engeland, een brief van de I. L. P. in Entre- land, waarin de toezending van c memo randum wordt aangekondigd. De voorzitter stelde voor, tot secretaris der Conferentie den heer Albarda te kiezen, ten einde te doen uitkomen, dat deze confe rentie autonoom is en'dat de heer Huysmans, die de verschillende redevoeringen had ver taald, Hit niet had gedaan als secretaris van het Internationaal Socialistisch Bureau. Aldus werd besloten. De voorzitter noodigde ten slotte de ge delegeerden uit tot bijwoning van een recep tie in Hotel Victoria, hun Maandagavond aangeboden door het partijbestuur der S.-D. A.-P., gevolgd door een souper te 11 uur. Voorts noodigde hij hen uit om het woord te voeren op de Woensdagavond in Het con certgebouw te Amsterdam door het partijbe stuur der S.-D. A.-P. belegde internationale meeting. ontvlmcht© Rvsitsche geïuterueerdeir. Omtrent de vlucht van vier Duitechers uit Bergen meldt men nog aan de „Tel.": „De Vrijdag uit het interneeringskamp te Bergen gevluchte Duitsche officier, onderofficier en vliegeniers, hadden niet van 2 tot 4, doch van 2 tot 10 uur verlof bekomen, om onder verpanding va-n hun eerewoord naar Bergen aan Zee te gaan. Ze zijn daar in het geheel niet geweest. In gezelschap van een vijfden persoon heeft men ze reeds des middags gekleed in nieuwe burgerpakken over de vlotbrug to Koedijk zien gaan. Aangezien do telegrammen over hun vlucht pas des nachts, om 2 uur op het telegraafkantoor te Bergen zijn aangebo den en waarschijnlijk pas den volgenden morgen uit Alkmaar verder rijn verzon den, spreekt het van zelf, dat geen van hen is opgespoord. Ze zullen wel al over de grens zijn." Gilbert werd indertijd teruggezonden, wijl hij eerst op 't laatste oogenblik rijn eerewoord had teruggenomen. Zouden deze vliegeniers ook weer ter interneering worden teruggezonden 1 Bloembollen naar Frankrijk' D© Franscho regeering heeft thans een besluit genomen, waarbij de invoer van bloombollen uit Nederland wordt toe gestaan. Bij de herstemmingen voor de Prov. Staten van Groningen werd de sociaal-de mocraat Bartels gekozen in do districten Ap pin ge dam en Bedum. Daar hij voor heb district Bedum aannam, moest voor Appin- geeïam een nieuwe verkiezing plaats vinden. Dez-e werd gisteren gehouden met den vol genden uitslag. Uitgebracht 6352 stemmen. Geldige 6303. De heer Harrenstein a.-r. verkreeg 2475; de heer Hilgenga S.D.A.P. 1770, en de heer Jansen lib., 2060 stemmen, zoodat herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren Harreustoin en JaDsen. De heer Jansen, die nu in herstemming komt, was bij de periodieke verkiezing uitge vallen Hij was lid van Gedeputeerden en heef!) dus nu weer kans tot Hd van cle Pro vinciale Staten te worden gekozen. De gewone audiënties van de Minis ters van Koloniën, van Marine en van Justi tie zullen deze week niet plaats hebben. Na afloop der kerkelijke plechtigheden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de B -K. Militairen vereeniging heeft een feestelijke bijeenkomst plaats gehad in het gebouw van de Vereeniging te 's-Gravenhage Kapelaan H. W. van Beek, directeur van de Vereeniging, die de bijeenkomst leidcle, gaf een overzicht van heb ontstaan en de ge schiedenis van de vereeniging. Tenslotte bracht generaal Kleynhens den dank over van de militaire overheid en na'- mens de militaire autoriteiten, voor de vele en goede zorgen door de jmilitairen-vereeni- gimg aan de soldaten betoond. Het hospitaal-kerkschip „Do Hoop" is gistermiddag van de Noordzee te IJmui- den binnengekomen. Door bijna alle winkeliers in manu facturen, kruidenierswaren, enkele boek handelaren en ook nog van meerdere branches te Middelburg, is do acht-uur- winkelsluiting voor de zomermaanden vrij willig ingevoerd, met uitzondering van den Donderdag (marktdag) en Zaterdag. Indertijd heeft de „Kerkbode vcor Alk- ,maar en O.'' bericht, dat de heer Vethake onder den uitroep „Daar gaat mijn ver leden in zijn tuin al de papieren en boe ken uit zijn predikantentijd had verbrand. Do „Kerkbode'' haalde deze gebeurtenis aan als een bewijs van overspanning. Thans komt in do „Hervorming" ds. G. de Leeuw verklaren, hoe die verbrandingsgeschiedenis eigenlijk in elkander rit. „Vethake", aldus deelt de schrijver mede, „had langzamerhand hij had geen vrouw, die hem tot opruimen kon aanzetten eon reusachtige collectie geschreven paperassen verzameld. Een groot contingent bestond uit aanteekeningen. door hem gemaakt tijdens de studie voor zijn doctoraal Evenwel ook nog al de cahiers uit zijn gymnasiastentijd en zooveel meer als een studeerend jong- mensch in den loop der jaren verzamelen kan. Nu hij een ander leven ging beginnen, bovendien zich zeer beknopt insta lieer en moet, kwam de zoo begrijpelijke als gezonde gedachte bij hem op, zich van dat alles, dat voor hem en ieder ander waardeloos was, te ontdoen. Men ontdoet zich^van geschreven documenten bij voorkeur door middel van verbranding. Oók die cahiers met Latijnsche thema's, schooljongensopstellen, aanteeke ningen enz .dragen een te intiem karakter om ze te laten zwerven onder de oogen van iedereen. Hij ging daarom 'een kuiltje ma ken, achter ito zijn tuin. Maar ds. Vethake met een spade in de hand was voor de Koe- dijkers een ongewoon schouwspel. En zelf daardoor ook wat met zijn figuur verlegen liet hij rich tegenover een passeerend Koe- dijker de uitdrukking ontvallen; „Ik ga mijn verleden begraven." Deze eenvoudige gebeurtenis is het, welke ten grondslag ligt aan wat volgens ds, de Leeuw tot een „grie zelige legende" is opgeblazen. Naar wij vernemen, worden thans on derhandelingen gevoerd tusschen de bestu ren van: de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, de Maatschappij tot bevor dering der Pharmacie, en de Landelijke Fe deratie van Ziekenfondsen, bijgestaan door hun adviseurs prof. mr. E. M. Meijers uit Leiden, mr. G. J. Salm uit Amsterdam en mr. J. A. Rosen veldt uit Utrecht, om tot een oplossing te komen van de ziekenfondskwes- tie te Delft.. De bedoeling is om op den grondslag van do eventueel te Delft tot stand komende re geling voort te bouwen, ten einde te komen tot een regeling, die zal geldén voor het geheel© land. Te Dordrecht is plotseling overleden de heer J. W. Lintz, sedert 1914 gemeente ontvanger. Voordien was de overledene be waarder van het groot-zegel te Rotterdam. Bij referendum is gekozen tot 2de secre taresse van den Bond van Christen-socialis ten mevr. Koomans—Timmer en rijn herko zen als bestuursleden mej. Ghr. van der Laeken en de lieer G. J. Ticker. Aan de Kon. Bibliotheek te 's-Graven hage is met ingang van 16 Augustus 1916, benoemd tot conservator mej. dr. E. M, A. Timmer te Delft. Bij Kon. besluit is aan dr. J. W, Moll, hoogleeraar te Groningen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der bij Kon. besluit van 8 Maart 1899 no. 13, ingestelde Parmacopee-commissie. De Koningin met Prinses Julinana en ge volg kwam gistermiddag te half vijf in twee automobielen ten paleize Soestdijk. De Ko ningin-Moeder verwelkomde de Koninklijke familie op het bordes. Met ingang van 1 September 1916 is aan C. E. de Haas, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de Rijks Hoo- gere Burgerschool te VHertogenbosch. Do strijd om de ooriogsdoeteinden in Duitschland. De strijd om de oorlogsdoeleinden wordt in Duitschland in de bladen nog steeds met onverminderde energie voortgezet. Prof. Hans Delbrück werpt thans in de „Tagi" do vraag op, wat beter is: de waar borgen voor onze toekomst aan alle zijden te zoeken, of wel in dezen tusschen onze diverse tegenstanders een onderscheid te maken." Hij beantwoordt die vraagi met het „verdeel en heersch!" Liet men do tegenstanders, aldus de pro fessor, allen in gelijke mate boeten, dan zou daardoor slechts bewerkt worden, dat zij zich nog nauwer aaneensluiten. kien moet de Russen het zwaarst belasten. Frankrijk is na den oorlog toch al voor een tijdlang tot niets meer in staat en tegenover Engeland zijn de „reëele waar borgen" te vinden in „de duikboot". De professor is dus al bezig de huid van den beer te verdeden of beter gezegd van elk der huiden het begeerde brokstuk te nemen. De „Voss. Ztg." pleit nogmaals voor het vrije woord inzake liet oorlogsdoel. Naar haar mcening, zal bij onbevangen gedachten- wisseling blijken, d?.t de partijen in Duitsch land veel dichter bij elkaar staan dan mén wol denkt. Het blad geeft dan. een oeconomische be schouwing tan beste, die hierop neerkomt, dat het van Duitschlands schuldenlast na den oorlog zal afhangen of het den wedstrijd op handelsgebied met andere staten en met name met Engeland, onder gunstige omstan digheden zal kunnen aangaan. Duitschland bevindt zich in den gunstigen toestand, dab het zoowel in het oosten als in het westen uitgestrekte landstreken van zijn tegenstan ders bezet houdt. En ofschoon -de „Vos- eische" van landroof niets wil weten, staat zij op het standpunt,- dat Duitschland recht heelt op een schadevergoeding in geld voor dezen oorjpg. Het bezette gebied moet dan het pand 'zijn voor de betaling daarvan. „Land of geld", zet de „Voss." boven het artikel. De Keulsche correspondent van „De Tijd" meldt: Naar men ziGh herinnert, hadden de zes oeconomische verbonden in Duitschland eischen geformuleerd voor een oorlogsdoel, dat door annexatie van veroverd grondge bied, uitbreiding der Duitsche oeconomische macht en compensaties voor de oorlogsver liezen, veel verder ging dan het oorlogs doel, door den Rijkskanselier in algemeene trekken geschetst. Thans verneem ik uit de beste bron, dat bedoelde verbonden hun eischen hebben herzien. Zij naderen thans in hoofdzaak do formuïeering vau uitbrei- ding der grenzen alleen in het Oosten en waarborgen in het Westen. Inmiddels is in het ^Duitsche Nationale Comité, gesticht om de politiek van den Rijkskanselier te steunen, een stroommg merkbaar, om onder den drang der mili taire gebeurtenissen het reeds door den Rijkskanselier uitgesproken oorlogsdoel nog meer in te perken. De uitbreiding der gren zen in het Oosten zou dan zoo worden uit gelegd, dat oeconomische voordeelen voor de Centralen worden beiongen in een tame lijk zelfstandig Polen, mits de Russen zekere bezette gebieden ontruimen, en dat dc „wer kelijke waarborgen in het Westen" zouden bestaan niet in vestingen, maar in een inter nationale regeling, welke voor alle Staten bindend zou zrjn. Dc winsten der Cent ral én. Aan Het eind van het tweede oorlogsjaar is men in 'Duitschland eens van hooger-. hand gaan nacijferen, hoe 't op het oogen blik met de winst der Centralen gestéld is. Dat officieel©bericht, een kleine opmonte ring voor de Duitschers en Oostenrijker^ in deze dagen, nu 't him niet zoo voor spoedig gaat, wordt door 't Wolffbureau wereldkundig gemaakt. Geheel volledig is 't niet, zoo wordt b.v. met geen enkel woordi er op gezinspeeld, dat de Duitsche koJ<K niën vrij'wel geheel'in handen der vijandéh zijn, en hoeveel weggevoerde burgers eni burgeressen uit België, Frankrijk en Polen onder de gevangenen zijn, maar op zulke dingen let men nu maar niet. Zoo'n opgave heeft een doel, natuurlijk, anders kon zie' wel achterwege blijven, en wie» ze met wel behagen ziet, zal zoo'n abuis niet kv.aijjk nemen. De Duitsche autoriteiten vertellen dan het volgende: De centrale mogendheden hebben thans! óp Europeeschen "badem van het vijandelijk gebied bezet: België'circa 29,009 vierk. K.M., Frankrijk, circa 21,000 vierk. K.M., Rus land, circa 280,000 vierk. K.M., Servië, circa 87,000 vierk. K.M., Montenegro, circa! 14,000 vierk. K.M.; in het geheel dus 431,000 vierk. K.M. De vijand heeft in bezit: in den Elzas, circa) 1000 vierk. K.M.; Galicië en Boekowinn, circa 21,000 vierk. K.M.; in totaal 22,000 vierk. K.M. Aan; het einde van het eerste oorlogsjaar was de verhouding dezer cijfers 180,000 tot 11,00Q vierk. K.M. Het totaal aantal krijgsgevangenen be droeg aan het einde van het tweede öorlogs- jaar: in Duitschland: 1,663.794; in Oosten- rijk-Hongarije 942.489; in Bulgarije circa' 38,000; in Turkije 14.000; in totaal 2.658.283. Een jaar geleden bedroeg het totaal aantal krijgsgevangenen van Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije: 1.695.400. Van de Russische krijgsgevangenen bevin den zich in Duitschland9019 officieren en 1,202,872 man; in Oostenrijk: 4242 offi cieren en 777.324 man; in Bulgarije én Turkije: 33 officieren en 1435 man; in totaal dus 13.294 officieren en 1.981.6311 man. In Duitsche gevangenschap zrjn tot heden geraakt: van de Franschen: 5947 offi cieren en 348.731 man; V3n de Russefq 9019 officieren* en 1.202.872 man; van de Belgen 656 officieren en 41.752 man; van de -Engelscl^n 947 officieren eci 29.956 man en van de Serviërs 25.914 man; in totaal 16.569 officieren en 1.647.225 man. In Duitschland is de volgende oorlogsbuit tot heden vastgesteld: 11.036 kanonnen me* 4.784.038 granaten, 9096 munitie- en andorei wagens; 1.556.132 geweren en k rabijnea- 4460 pistolen en revolvers, 3150 machine geweren. Hierbij wordt opgemerkt, dat slechts opgave gedaan is van den naar Duitschland gevoerden buit, terwijl een niet nader aan te duiden aantal kanonnen, ma chine-geweren en geweren met munitie ter stond in gebruik is genomen. Ho ÉooslaiKl to Konst:ïistinopo?. Do „Times" verneemt uit Constcmza, dat er te Konstant'nopel een demonstrrt e heeft! plaats gehad van duizenden moslim-vrouwen. Zij trokken naar het paleis, protesteerden en smeekten den sultan om .een einde aan den; oorlog te maken. De politie dreef hen uiteen- Dé prijs van levensmiddelen, Speciaal van, vleesch en groente, stijgt voortdurend. Do productie van brood blijft dezelfde, terwrjf- het aantal houders van broodkaarten toe neemt. De Aziatische cliolera breidt zich in de stad uit. Het publiek is ontmoedigd'-' De impopu'arite't van de Duitschers neemt dag aan dag toe. Om het moreel te verhé©-- gen, doet de regeering opwekkende overwin- - ningsverhalen circulceren, die echter niet geloofd worden. To Samsun, waai du'zefidon docr de cho1- lcra verdreven vluchtelingen vertoeven, leg den de autoriteiten de hand op alle mannen tusschen 18 en 50 jaar en bonden hen naar Sivas, het voornaamste pijnt der militair© concentratie. Te Samsun is gebrek aan ftroodv Er worden door de militaire autoriteiten 5; pond booneo por week en per hoofd iiitjjé-' reikt. j Fen tweede draadvewperricf. Eenige gezinnen op Belgisch gebied heb ben hun woningen moeten verlaten. Thans bli'ikt, dat dit geschied is, omdat de Duit schers een tweeden electrischen afsluit ngs- draad gaan aanleggen op ongeveer 50 M. alst^nd van den eersten draad en tusscher deze twee draden mag natuurlijk niemand wonen. Het {aanleggen van den 'twee len id raad dient om het desertcsren van Doit?che Sol daten zooveel mogelijk te bektt n. (LOKTE BERiGKTSru De „Frankf. Ztg." verneemt uit Koning bergen dat de Duitsche vlieger-luitenant Ot-< to Parsclvau, dio onlangs voor het neerschie ten van zijn achtste vijandelijk vliegtuig d? orde „pour le Morite" kreeg, in een lucht gevecht is gesneuveld. Nieuwe postzogols van 8. 15 en 40 centi mes worden in verband met de veriiooging der posttarieven 1 Aug. a.s. in het door Duitschland bezette gebied van Bclgi' ingevoerd. Voorts worden postzegels van 2J/i, en 15 pf. ingevoerd in het genc- raal-gouvernement Warschau en in 't^post gebied van den opperbevelhebber in bol oosten. Dc Parijsche berichtgever der „Gazette - do Lausanno" 6eint aan zijn blacl, dat Rusland en Zweden een overeenkomst hebben aangegaan, waarbij R-tisland zieb heeft .verplicht, na den oorlog de Alands eilanden aa-n Zweden «af te staan. Als dit bericht juist is, zal 't wel in staat zijn de Zweden rustiger te stemmen en hun minder vrees voor Rusland te doeD hebben. Een Duitsch blad meldt, dat de keizer de 2G rcgeerende vorsten van Duitschland tot een bezoek aan Wilhclmshafcn ei Kiel in het begin van September heeft mb- genoodigd, ter bijwoning van feestelijkhe< den, .waarvan de aard niet gemeld wordt.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2