No 17307. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 Juli. Tweede Siad. Anno 1916. Twee jaar oorlog. Brieven van een Leidenaar. Gemengd Nieuws. Het Oranjeboek. Vrageïi en Antwoorden. We leven In dagen van min-oangename herinneringen. En de 29e Juli sal nooit wor den urtgewisokt uit heb geheugen van hun, die dien noodlotbigen dag hebben be loofd. 29 Juli! Oost-cnrijk-Hongarije verklaart Servië den oorlog Als een wervelstorm was het ongeluk over Europa gekomen. Niemand geloofde aan oorlog en toen Oostenrijk het bekende ultimatum, dat Sorvië'a geheele zelfstandig heid aantastte, den 23sten Juli aan de re geering te Belgrado richtte, schreef die Fransche pers nog, dat men hier niet te deen had met een nota, die het karakter had van een ultimatum. Do moordaanslag op het Oostenrijksche kroonprinselijk echt paar, was reeds zoo lang geleden, dat men aan ernstige verwikkelingen niet. daoht. In Engeland interesseerde men zioh slechts voor den home-rule-strijd, Frankrijk genoot van het proces tegen mevrouw Caillaux en in Rusland waren de stakin gen en relletjes haast niet te tellen. Poin- caré was zelfs met een gerust hart op weg gegaan naar Petrograd en Zwed'en. Eu wij in ons land schonken ook meer aandacht aan een andere kwestie n.l. aan de Haag- sohe tramstaking. Maar snel zou daarin verandering ko men. O, telkens kwamen er geruststellen de mededeelingen cn bleven voorloopig <5e nationale kwesties de belangstelling vra gen boven do internationale vraagstukken, maar er kwam benauwenis over de volke ren. Men durfde haast niet jneer doorden ken, wat er gebeuren kon, als de verontrus tende berichten waar zouden, worden. De toestand werd ernstiger. Den 24sten Juli mochten Duitsche officieren alleen nog met verlof gaan, wanneer ze maatrege len troffen onverwijld terug te kunnen kee- ren en den volgenden dag kwamen berich ten van de oorlogstoebereidselen uit Ser vië en Oostenrijk. Toen verliet ook de Oos tenrijksche gezant Belgrado en dat alles veroorzaakte te Wcenen en Berlijn een ge weldige opwinding, als de geschiedenis steeds aanwijst, in dagen voorafgaand aan oorlogsverklaringen. Te Parijs bleef 't n0o kalm. Met zat er nog volop... in het proces- C-niliaux. Het zou nog wel in orde komen, oordeel de en hoopte men, en 26 Juli kwam' het voorstel van Engeland, gesteund door Italië en Frankrijk, om bemiddelend op te treden. Doch 't had er Joen reeds van, dat de storm niet voorbij zou dryven. Den 27sten Juli kwamen van verschillende zijden be richten over militaire maatregelen, vooral in Duitschland en Rusland en ook in onsi land werden de eerste voorbereidingen ge troffen. De uittocht van badgasten, voor Duitschers, uit ons land begon. In de eerste plaats de Duitsche officieren. Men herin nert zich ongetwijfeld nog dat overhaast vertrek van de duizenden, die hoopten een rustige vacantie aan liet koele zeestrand door te brengen. De vrees had allen aangepakt. Hier zoo-- wel als in die landen, die in het conflict konden worden betrokken. 't Is overbodig te herinneren, wat zich in die dagen in ons land, in onze .onmiddel lijke omgeving afspeelde. Hoe toen de runs op spaarbanken en winkels Jen angst nog verhoogden. En den 28sten Juli oordeelden de autoriteiten op financieel terrein, dat in die paniekstemming van geldhandel geen sprake mocht zijn en sloot de Amsterdam- sche beurs. 't "VVas de laatste dag van den vrede, want 's avonds verscheen Oostenrrjksch besluit, dat met ingang tvan 29 Juli het rijk zich jin oorlog achtte met Servië. 1 Sein voor den Europeeschon krijg \Vas gegeven. 'Nog een paai' dagen werd gehoopt, dal deze drinkbeker aan de Europeesche volkeren mocht voorbijgaan, al ^gevoelde ieder dat 't toch niet meer kon geschieden, en de groote rijken waren in het conflict betrokken. Den 29sten begon ook in ons land de ver dere voorbereiding voor de handhaving on zer. neutraliteit. Dien dag, 't was op een Donderdag, verschenen op verschillende pun ten de groen-witte biljetten, die de landweer- kustwacht, -grenswacht en -bruggemvacht onder de wapenen riep. Het begin van jarenlange ellende was aangebroken. - DLXXXII. Do regeling dor loonen en salarissen van werklieden, beambten en a,mbtenarea in dienst der gemeente, vooral wat betreft die der minst- en middelmatig1 bezoldigden, wekt tegenwoordig buitengewone belang stelling. Het onderwerp is thans actueel, zooals liet streven van werklieden en amb tenaren in particulieren dienst naar een tijdelijke of blijvende positie-verbetering sinds eenigen tijd ook aan de orde is. Daarvoor bestaat een algemeens en spe ciaal voor de gemeenteambtenaren in Lei den ook nog een bijzondere reden. Toon bij het uitbreken van den oorlog, ln Augustus 1914, liet leek, dat alles op losse schroeven zou komen gezet, en door het stilstaan van verschillende bedrijven of de vrees daarvoor, een periode Van werk loosheid intrad, waardoor uit den aard der, zaak vooral personen in particulieren dienst in do knel kwamen, werd het door men- schon in openbare diensten vooral gevoeld, 'dat hot io-vaste-betrekking-zjjn veel yoor heeft. Gemecnto ©Ti Rijk voldoden aan hun .Verplichting; lóón on sarins werden ge regeld uiti>etaa«I. Voer zoover hot leven oneer 'den druk (lor oorlogsomstandigheden 'duurder werd, leden ook zij er wel onder, amr toch niet in do mate als pnderen, die hun iukiaifflsten zagen inkrimpen of ge heel Aeesten missen. Ka het eert h'un karakter, 'dat zij in die 'drgsn van i/Un loon of safaris nog geregeld iets afstonden ten behoeve van het Steuncomité, zooal3 uit de lijsten der ingekomen bijdragon uit dien tijd blijkt. Stadswerklieden, beambten, onderwijzers en anderen droegen geregeld, bjj de ontvangst van 'het week- of maandloon een percentage daarvan voor het Steuncomité af. Do afdee- liug Leiden van den Bond van Ned. Onder wijzers, die juist véér-den'oorlog een ver zoek tot salarisverhooging had ingediend, bij den Gemeenteraad, achtte zich, met het oog op de tijdsomstandigheden, verplicht dit terug te nemen. V/y hieven tot op dit oogenblik gelukkig buiten den oorlog en de oeconomische om standigheden ontwikkelden zich anders dan wij gevreesd hadden. Wel werden do levens behoeften duur, doch daarvan profiteerden ook Verschillende groepen der bevolking. Er werden on worden nog groote en kleine oorlogswinsten gemaakt. Het land- en tuin bouwbedrijf floreert uitermate, menige in dustrie bloeit, vele handelaren en koop lieden, en daaronder zelfs dilettanten, ma ken goede zaken en de loonen stijgen in vele bedrijven ook en zoo zijn in menig opzicht de rollen omgekeerd. De menschen in vasten loondienst bij openbare lichamen hebben nu veel eer te klagen dan menig ander. De eerste levensbehoeften zijn dooreen- genomen 40 pCt. gestegen en wie in nor male tijden behoorlijk rond kon komen met zjjn loon of traktement, komt nu te kort. Ik heb voor jaren een sociaal econoom' ik' meen den lieer P. van der Goes eens hooren betoogen, dat sparen uit den booze was. Het ligt niet ia mijn bestek ,de gronden van zijn betoog hier. uit te werken of te critiseeren, maar 'ik denk, dat menig een nu wel graag zou wensclien, dat men' in den goeden tijd den levensstandaard een beetje beneden zijn inkomen had aangelegd; dan zou het nu minder moeilijk vallen om rond te komen. Hoe het zrj, wis met een vast inkomen vóór den oorlog even kon rondkomen, moet nu noodzakelijkerwijze een tekort hebben. .Vrij algemeen wordt daarin door liet toeken nen van duurtetoeslagen aan sommige groe pen te gemoet gekomen, doch deze zijn veelal niet voldoende om den levensstandaard pp. peil te houden, er bljiven verder boven de maximumgrens altijd nog gezinnen over, die onder den toestand ljjden en waaraan vergelijkenderwijs door het systeem nood wendig' onrecht wordt gedaan. Zoo is schier overal in de leringen van werklieden en kleine ambtenaren in open bare diensten d© actie naar een andere loon- of traktemenstregeling, weer actueel gewor den. De openbare lichamen ontkomen er niet aan die kwestie onder de oogen te zien.1 Daar komt voor Leiden nog een tweede factor bij. Er is immers in deze gemeente een Raadscommissie benoemd, welke tot taak gesteld is te onderzoeken, in hoeverre de loonen en salaris-regelingen der Werklieden en ambtenaren in dienst der gemeente Lei den wijziging behoeven. 'Op die commissie is nu liet oog gericht en de hoop geves tigd van allen, die meenen, dat zij absoluut of in vergelijking met anderen, niet behoor lijk gesalarieerd worden. De taak van deze commissie lijkt mij zwaar en ondankbaar toe. Hoe zrj die taak denkt te vervullen en wanneer zij er mee klaar zal komen, 'daar over zal ik mij hier niet uitlaten; ik kan mij echter begrijpen dat onder belangheb benden het loonvraagstuk en de rechtsposi tie-regeling door deze commissie weder nieu we actualiteit heeft verkregen. De commissie zal den m. i. goeden weg volgen de belanghebbenden of de leiders hunner organisaties te hooren. Een der or ganisaties, n.l. de afd. Leiden van den Aïg. Ned. Ambtenarenbond, heeft het daarop ech ter niet laten aankomen. Ongevraagd heeft zjj< in een rapport haaT wenschen en in zichten omtrent een salarisregeling der com missie kenbaar gemaakt.. Deze zal haar daar voor dankbaar zijn. Zij heeft het rapport ook met. toelichting laten drukken en op ruime schaal doen verspreiden. Ook mij werd een exemplaar toegezonden, vermoedelijk met do bedoeling om er wat van te zeggen. 13 dit zoo, dan mag ik niet naldten te verklaren, dat ik met genoegen liet ge schriftje heb gelezen en erken, dat er heel wat in staat, dat behartigenswaardig is, en dat naar mijn nieening ook wel mee op den! voorgrond zou zijn gekomen, al ware de brochure niet verschenen. Laat de afdee- ling, voor zoover dat later eens het geval mocht zijn, niet zeggen, dat de commissie dit alleen op haar "initiatief deed. Aan het slot harer beschouwingen leest men tussohen de regels in, dat het voorstel van B. en W. tot instelling der commissie ad. hoe, eigenlpk! ook aan haar, actie is te danken. Ik geloof, dat men beter had gedaan dit in het' midden te laten. Met de zaak zelf heeft dit niets uit te staan. Ongetwijfeld zal de commissie met andere zaken van meer of minder belang aan d'C 'drie punten, door de afdeeling naar voren gebracht, n.l. vereen, en systematische in deeling der titelatuur, uniforme regeling van de salarissen voor rangen, die naar hun aard! kunnen worden gelijk gesteld en lotsverbete ring voor de lager bezoldigde groepen van ambtenaren, de aandacht schenk'en, welke ze in hoog© mate verdienen. Ernstig: .tTamonge 1 uk. Men meldt ons uit Amsterdam: Hedenmorgen om streeks acht uren kwamen, rijdende in dö richting Ceintuurbaan-Weteringschans, [tweS motorwagens van lyn 4 kort achter elkaaï 'door de Ferdinand-Bolstraat. De 50-jarige C. B., wonende Govert-Flinckstraat, wenkte by een halte den bestuurder van den eersten motorwagen, doch deze beduiddè, clat hg dom'reted met het oog op den hem Onmid dellijk volgenden Wee den wagentrein. C. B. trachtte toen toch' op den eersten' motorwagen te springen, gleed uit, kwam' te vallen en geraakte met zijn hoofd ondeif den bijwagen. Nadat hij er mot voel moeite onderuit wo9 gehaald, bleken de lovensgccs ten reeds geweken. Het stoffelijk overschot werd naar het Wilhelmina-Gasthuis overge bracht. Vliegongeluk te Breda. Bij do militaire demonstratie, welke gisteren to Breda gehouden werd ter gelegenheid van den legerdag van de Vcreeniging „Ons Leger", bijgewoond door talrijke militaire autoriteiten, onder wie do opperbevelheb ber generaal Snijders, verscheen boven hot terrein, gelegen nabij heb klooster, een mili taire vliegmachine. Toen de tweedekker landde, sloeg dezo over (Ten kop, waarbij de beide inzittenden, de 1ste luit. Wal last, vlieger, en Van Hecking Colenbrander, waarnemer, onder den nog weneenden motor terecht kwamen. Beiden werden niet zeer ernstig gewond. De eer9te heeft een ont wrichten arm, de tweede een wond aan het oog. De vliegmachine is zeer beschadigd. Omtrent de oorzaak wordt algemeen aan genomen, dat deze lag in een defect aan con der wielen. Of dit- is afgebroken dan wel liet is van de as geloop en doordat de moer er op ontbrak; de vliegmachine helde toen, ging bovendien door een kuil en sloeg daar na voorover. Gisternacht verbrandde van den ymker E. de H., te Nijverdal een stal met 98 stuks bijenkorven, die pas waren uitgezet io de heide, te buurtschap Hul zen. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade. In don laatste n tijdkwamen bij de politie in Den Haag herhaaldelijk klachten in, dat uit tuinen van villa's, enz. tuinsproeiers worden ontvreemd. Thans is het aan de politierecherche ge lukt een 30-jarige tuinman, die in een der volkslogementen verblijf hield, aan te hou den, die verdacht wordt de dader van deze diefstallen te zijn. De verdachte is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Eenige ontvreemde voorwerpen zijn in beslag ge nomen. Eikels en beukenootjes. Uit het Gooi schrijft men ons In verband met de wederom opduikende advertenties, waarin eikels en beukenootjes te koop worden gevraagd, kan gemeiu wor den, dat do oogst van deze vruchten in heb Gooi niet groot belooft te worden. In de meeste bosschen zal geon enkel beukenootje dit najaar te vinden zijn. („Hbld. De aardappelziekte woedt op het eiland Tholen, waar een groot deel van het land voor aardappelteelt wordt ge bruikt, met groote kracht voort, en heb is to voorzien, dat de opbrengsb belangrijk minder zal zijn dan verleden jaar. In Oostelijk Zeeuwsck Vlaan deren wordt, ten gevolge van gebrek aan maïs en duurte van dit artikel, en wegens gebrek aan kleine aardappelen en ander varkensvoer, thans zeewier en wel de zoo genaamde klappers" aan de varkens ge voerd. Zij, die de klappers op heb strand langs do Wesfcerschelde gaan bijeenrapen, verdienen daarmede een goed daggeld, daar de varkenshouders gaarne GO cents voor een zak betalen. De varkens laten zich dit nieuwe voedsel goed smaken. Een bewoonster der Wal- deck-Pyrmont-laan in Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan, dat door een jongen, onder valscbe voorgevens, een rij wiel te haren huize is afgehaald. De jongen vertelde door den rijwielbandelaar, Hij wien bedoelde bewoonster baar rijwiel laat repareeren, te zijn gezonden, hetgeen onwaar bleek te zijn. Eenzelfde geval heeft zich voorgedaan, eveneens bij een bewoon ster der Waldeck-Pyrmont-loan. Ook hier was het een jongen, die het rijwiel kwam halen om het te doen repareeren. In de fabriek Schuttersveld te Enschede, is de 41-jarige E.G. tusschen de krassen geraakt en met een vreeselijke hoofdwonde naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Gisteren is bij het zwemmen in het Hollandsch Diep te Numansdorp de 1 andst-ormplichtige soldaat van de infanterie v. d. G-., woonachtig te Maasdam, verdron ken. De arbeider D. V., werkzaam op de scheepswerf „De Klop", te Slied recht ia gisteren van een stelling gevallen. Hij greep den draad van een electrische gelei ding en bleef op de plaats dood. Gisternacht is te Prinsen- hage een milicien door de stoomtram over reden en gedood. Gistermiddag heeft een be spreking plaats gehad tusschen de directie van de Zuid-Holl. Melkinrichting in Den Haag en eenige bestuursleden van de per- soneelvereeniging. Het personeel heeft in een daarna gehouden vergadering een motie aangenomen, waarbij het aanbod van de di rectie wordt aanvaard: den arbeiders een toeslag van) 1 week extra-loon te geven; het loon over den duur der staking uit te beta len; het opnieuw verstrekken van 1 week extra-loon in overweging te zullen nemen, evenals het doorvoeren in de naaste toe komst van een voor de arbeiders voordee- liger arbeidsvoorwaardegeen rancune maatregelen to zullen nemen. Het personeel besohouwfc echter de week extra^loon als een loonsverhooging voor den tijd van tien weken en zal na dien tijd op nieuw op loonsverhooging aandringen. De stakers hervatten hedenmorgen liet werk. Gistermorgen ontstond een begin van brand in de aan de Merwedekade te Dordrecht liggende motorboot „Heen en Weer UI" van de expediteursfirma Yan Loon. Do oorzaak was een ontploffing, die ver oorzaakt werd door het springen van een dop tijdens een verandering aan de pomp. Daardoor liep er benzine uit het reservoir, waarna de ontploffing volgde, toen die ben zine in aanraking met de vlam kwam. Door de ontploffing liepen dë schipper L. H. Schot, 'de dekknecht J. P. van Loon en een kleine jongen J. van Loon brandwonden op, de eerste vrij hevig aan gelaat en handen, de laatste het minst. Allen werden in hot politie-posthuis aan het Groothoofd verbon den. (,,Dordr. Ct.") Het Buitenlandscb beleid over bet tijdvak October 1915 tol Juli 1916. IV. Een hierop volgend deel van het Oranje- boek is gewijd aan mededeelingen betref fende het vergaan of de beschadigen van Nederlandsche schepen door torpedo's. Onder deze rubriek vallen de „Tubantia", de „Eemdijk" en de „Rijndijk". Ten aanzien der ,.T uban tia" bevat het Oranjeboek, onder herinnering, dat de achtereenvolgens van de departe menten van Buitenlandsche Zaken en van Marino uitgegane communique's den loop dezer aangelegenheid bekend gemaakt heb ben, nog een kort overzicht, waarin voorop gesteld wordt, dat de verklaringen der ge tuigen van de ramp brj de Nederlandsche regeering de vaste overtuiging hebben ge vestigd, dat de „Tubantia" is ten onder gegaan door een tegen het schip gelanceerde torpedo, een overtuiging, die berust op het feit, dat twee der ooggetuigen vóór de ont ploffing de het schip naderende bellenbaan hebben waargenomen. De nota, welke de gezant te Berlijn ter. zake tot de Duitsche regeering richtte en het antwoord dier regeering, benevens twee van de bijlagen daarin, zijn in het Oranje- boek afgedrukt. De Nederlandsche regeering, aldus wordt de „Tubantia"-zaak in liet Oranjeboek besloten acht het haar plicht niets onge daan te laten, dat licht zou kunnen brengen in deze aangelegenheid. Zij handhaaft het door haar uiteengezette standpunt en heeft in verband daarmede op verschillende pun ten nadere inlichtingen aan de' Duitsche regeering gevraagd. Aangezien de gedachtenwisseling ter zake, die van vertrouwelijken aard is, nog niet is afgeloopen, kunnen dienaangaande voor alsnog geen mededeelingen worden gedaan. Omtrent de „Eemdijk" wordt het volgende medegedeeld: Den 6deu April 1.1., te 10.15 's avonds, bad aau boora van het Nederlandsche s.s. „Eemdijk", van de reede'rij firma Solleveld, Van der Meer en Van Hattem te Rotterdam, met een lading op weg van Baltimore naar Rotterdam, een ontploffing plaats. Zoodra de Nederlandsche regeering ver nomen had, dat de Britsche autoriteiten aan boord van de „Eemdijk" stukken staal en geel koper hadden aangetroffen, ver zocht zij 'de Britsche regeering, om die stuk ken aan haar over te leggen en haar mede- deeling te doen van het rapport harer des kundigen dienaangaande. De Britsche regeering vóldeed aan dat verzoek en de Nederlandsche marine-auto riteiten onderwierpen de overgelegde stuk ken aan een nauwkeurig onderzoek. Zij kwa men daarbij tot de slotsom, dat eenige der overgelegde stukken' afkomstig waren van een torpedo. Den gezant te Berlijn werd vervolgens opgedragen het feit, dat de „Eemdijk" door een ontploffing zwaar lek werd geslagen, ter kennis van de Duitsche regeeriug te brengen met aanwijzing van plaats, tijd en uur en liaar te verzoeken een onderzoek te willen doen instellen of de „Eemdijk" door een Duitsch oorlogsvaartuig is getor pedeerd. Het antwoord der Duitsche regee ring wordt afgewacht. Ten aanzien yan de „Rij n d ijk" vermeldt het Oranjeboek bijzonderheden In denzelfden getest als van de „Eemdijk" met verschil natuurlijk van de plaats, waar de torpedeering geschiedde. Ook hier wordt het antwoord der Duitsche regeering thans .afgewacht. Internee ring Dnitsclie en Ëngcleclie onderzeeërs. Het volgende hoofdstuk behandelt de toe passing Van art. 4 der Neutraliteits-procia- matie en houdt zich in het byzonder bezig met de interneering van de Duitsche onder zeeboot „U. C. 8". De Duitsche regeeriug stelt zich op het standpunt, dat deze onder zeeër, die nabij Terschelling met averij was aangetroffen, ten onrechte was geïnterneerd. 'Onze regeering bestreed deze meening in verscheidene nota's. Hetzelfde hoofdstuk behandelt de inter neering vaji de Britsche onderzeeboot „H. 6", de interneering en beschieting van lucht vaartuigen en 'de interneering van schip breukelingen. Verder bespreekt het Oranjeboek de vrij lating ,van geïnterneerde deserteurs. De regeering verklaart van oordeel te zyn, dat deserteurs ten opzichte van de onzydige mogendheid, wier. grondgebied zij betreden, hun karakter van oorlogvoeren den hebben vevloren en dientengevolge niet behooren te worden geïnterneerd gehouden. Als gevolg .van het hierboven bedoeld on derzoek zijn onlangs verscheidene Duitsche 'deserteurs in vrijheid gesteld. Over het J j station voor draadlooze telegrafie te Banrle-SEertog. wordt o.m. het volgende gezegd: In het eind van het jaar 1915 vernam de Nederlandsche regeering. dat een station voor draadlooze telegrafie was opgericht op een der geheel binnen bet Nederland sche grondgebied geënclaveerde gedeelten van de Belgische gemeente Bnarle-Hertog. De regeering liet niet na te overwegen,, welke maatregelen zij, in verband met den toestand hierdoor geschapen, diende te no-, men ter handhaving van een strikte onzy- digheid. Zij kwam tot de slotsom, dat efl tegen diende te worden gewaakt, dat dol goederen, die voor de werking van het sta tion van nut konden zijn, van uit Nederland naar de bewuste enclave werden vervoerd, Immers de aanwezigheid van het radioi- station daar ter plaatse, maakt van dei enclave een operatiebasis der Belgische strijdmachten en het zou met de in-achtk neming eener strikte onzijdigheid ia strijd zijn, indien gebruikmaking van "het NederV landsche gebied werd toegelaten, om aan' teen zoodanige operatiebasis- van een den oorlogvoerenden, welke aan alle zijden doofl het onzijdig gebied tegen een aanval van de tegenpartij wordt beschermd, de voon haar werking benoodigde artikelen toe te( voeren. Daarentegen is bij het feit zelf, (lat binnen de enclave een station voor draad looze telegrafie werkt, de verantwoordelijk heid der Nederlandsche regeering in geenen deele betrokken, 'daar de enclave Belgisch! grondgebied is. Ter uitvoering van het bovenvermelde' door de regeering gestelde beginsel, heeft de militaire overheid de bewuste enclave door een draadversperring, opgericht op Nederlandsch gebied, omringd en een ver bod van vervoer uit Nederland naar het binnen den afgesloten kring gelegen ge bied uitgevaardigd van alle goederen, die. voor liet radiostation van nut kunnen zijn. Dezo afsluiting dient tegelijkertijd on? toezicht te kunnen uitoefenen op de per sonen. die zich naar de bedoelde operatie basis begeven of, omgekeerd, haar verlaten. Deze personen moeten een Nederlandschen militairen post passeeren, alwaar een onder zoek naar hun identiteit wordt ingesteld en waar tevens wordt onderzocht of zij geen smokkelwaar vervoeren. Ten gevolge zoowel van deze uitvoerverbo den als van den speciaal voor Baarle-Hertog getroffen maatregel, deden zich bij "de voorziening van Baarle-Hertog met levens middelen en andere noodige artikelen zekere moeilijkheden voor. Er is echter al sinds geruimen tijd een bevredigende regeling ge troffen. Ten slotte bespreekt bet Oranjeboek d€ Vermoliaig; van liet Nedorlaiulsche Consulaat t© Durban. Ten opzichte hiervan heeft de Nederland sche regeering met teleurstelling van den inhoud der Britsche nota, d.d. 14 Februari j.l. kennis genomen en geantwoord, dat zy, hoewel de betuiging der vriendschappelijke gevoelens der Unie-regeering waardeer oude, bezwaarlyk zich bij de beslissing der Unie kon neerleggen en de overtuiging uitsprak, dat deze alsnog er toe zou kunnen gebracht worden haar standpunt te wijzigen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Fransohe bladen vernemen uit Athene, (lat do personen, die onder verdenking den brand te Tatoi te hebben gesticht, gemn gen waren genomen, weder op vrijo voeten zijn gesteld. Er moet toch gebleken zijn, dat er geen kwaadwilligheid in het spel i* geweest cn dc ramp aan een toeval te wij ten is. Reuter meldt uit Petrograd, dat Zwe^ den en Rusland een overeenkomst hebben goteekend, strekkende om de spoorwegnet ten van beide landen door een brug ovei de Tornea te verbinden. Yolgens het „Petit Journal'' is te Bor deaux een groote brand in alcohol-pakhui zen uitgebroken, die op naburige pakhui., zen oversloeg en ook tal van woonhuizen in den asoh legde. De schade wordt op 10 tot 12 millioe.n franc geschat. Er is 24,000 H.L* alcohol verbrand. Verscheidene fabrieks gebouwen. zijn vernield. Deense li V>est-Iudic verkocht. We hebben indertijd melding gemaakt van geruchten, dat Denemarken, zijn eilanden in West Indië aan Amerika zou verkoopen». De tegenspraak volgde al heel spoedig, maar toch blijken de eerste mededeelingen juist te zijn geweest. Voor 5 millioen pond zijn de drie eilanden verkocht. De Dcenschn volksvertegenwoordiging moet hieraan nu nog zijn goedkeuring hechten. Amerikaansche marine-autoriteiten roo- men naar dc „Times" uit Washington verneemt de waarde der door de Ver. Staten gekochte Deensche Antillen als vloot-basis Zoo zij het eigendom van een vijand van Amerika geworden waren, zou den zij vooral voor het Pa na ma -gebied een ernstige bedreiging geweest zijn. Vandaar de hooge prijs van -C 5 millioen die Amori- ka er voor betaald heeft. Het oorspronke lijke bod moet 800,000 zijn geweest. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Leiden naar Hock van Hollafitï'? Antwoord; Leiden, Voorschoten, Vedr, Hoornbrug, Wateringen, Naaldwijk, 's-Gra-- venzandc, Hock van Holland. 36.7 K. M. Schiedam- overstappen. Vraag: Wat is de kortste weg naar Maassluis? Hoeveel K. M. Hoolmg fietst men er over Antwoord: Leiden, Voorschoten, Voorburg, Delft, Den Hoorn, Schipluiden, Maasland, Maassluis, 33.8 K. M. Ongeveer 2J/> uur fietsen. Vraag: Als ik per spoor naar Hoek van Holland ga, waar moet ik dan overstap- ren, Schiedam of Rotterdam? Antwoord: Schiedam overstappen. V raag: Wat is de kortste weg van Lel den naar Vlaardingcn per fiets'? Hoeveel K. M. 1 Hoeveel uren fieteen? Antwoord: Leiden, Delft., Don Hoorn. Schipluiden. Vlaardingen, 3*1,1 K. M.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 9