Nederland en de Oorlog. No. 17306 A°. 1916. <§eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. f 0.12. 0.12. 2 - 2.—. Dit raomsTier bestaat uit TWEE BSaden. Officieels Kennisgevingen. Onder onze Vroede Vaderen. Vrijdag SS Juli, Eerste 131 ad» PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 15 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.20. Kleine advertentien van 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents, Voor het incasseeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Cents. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.60; per week. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per Franco per post DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter ülgemeene 'kennis, 'dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gestald het kohier der Personeele belasting No. 16 van, den dienst 1916, executoir verklaard den '26en Juli j.l. en herinnert voorts den belang hebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester van Leiden, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, den 28en Juli 1916. Normaal Margarine. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt 'ter 'algemeene kennis, dat vanaf 1 Augustus e.k., zal worden verkrijgbaar ge steld g.g. NORMAAL MARGARINE, tegen den prijs "van 45 cent per 1/2 K-G. Deze margarine wordt door de margarine- Hbrikanten aan winkeliers geleverd tegen den prijs van 39 cent per i/g K.G. netto contant-, zonder eenige korting, verpakt in stukkeu van J/e en ',t K.G. Gewikkeld in perkamentpapier en kisten van 10 of 5 K.G. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 27 Juli 1916. BlAXlUt'H GStOEMTESiPSSajZlStf, De Burgemeester der Gemeente Leidon brengt ter algemeen^ kennis, dab door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de navolgende maximum-prijzen voor groenten zijn vastgesteld. G rossiei'aprijzeM. Bloemkool, le soort 12 cent per stuk. Bloemkool 2e soort 5 cent per stuk. Bloemkool, uitschot? 2* cent per stuk. Boon (jonge) le soort (25 wortelen per bos) 4 cent per bos). Been (jonge) 2e soort (25 wortelen per bos) 3 cont per bos. Peen zware, le soort <18 wortelen per bos) 4 cent per bos. Peen zware, 2e soort (13 wortelen per bos) 3 cont per bos. Doperwten, le soort 14 cent per K.G. "Doperwten, 2o soort 10 cent per K.G. Tuinboonen 4 cent per K.G. Kropsla, le soort 1 per 100 krop. Kropsla 2e soort, 0.75 per,10O krop. Vroege aardappelen (ronde) (I) 6\ cent per K.G. Vroege aardappelen (muizen) (T) 5} cent per K.G. I£leiiiiinudeipii-ijzeo. (Afgohaald aan den winkel of bij straat verkoop door venters, die gc 1 winkel hebben.) Bloemkool le soorst 15 cent per stula Bloemkool 2e soort 8 cent per stuk. Bloemkool, uitschot, 4 cent per stuk. Peen (jonge) le soort (25 wortelen per bos) 6 cent per bos. Peen (jonge) 2o soort (25 wortelen per bos) 4 cent per bos. Poen (zware) le soort 18 wortelen per bos) 6 cent per bos. Poen (zware) 2e soort 13 wortelen per bos) 4 cent per bos. Doperwten lc soort 19 cent per K.G. Doperwten 2e soort 15 cent per K.G. Tuinboonen 7 cent per K.G. Kropsla lo soort 2 cent per krop. Kropsla 2e soort 1 cent per krop. Vroege aardappelen (rondo) (I) 9 cent per K.G. Vroege aardappelen (muizen) (I) 8 cent per K.G. Alle prijzen gelden voor vèrsche waar van gewone hoedanigheid. KLACHTEN over n iet-in achtneming van bovenvermelde maxi ma, alsmede om voor bepaalde, op de lijst niet vermelde artikelen maxöüha vast te stellen, of wel om met het oog op plaatse lijke omstandigheden wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht to worden tot den Burgemeester, Raadhuis kamer No. 10, tot de Commissie voor de maximum-prijzen, Nieswe-Jlijn 28 of tob het Distribntiebureau Vischmarkt 18. BIJ OVERTREDING ZAL TOT TOEPASSING DERI ONTEIGE NINGSWET V/ORDEN OVERGEGAAN. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 28 Juli 1916. (I) Dezo prijzen hebben betrekking op do gewone soorten vroege aardappelen, dus niet op de fijne zandaardappelcn. Heb absenteïsme, dat meer en meer. een chronische kwaal in onze openbare licha men wordt, mob name.in de Tweede Kamer, heeft onzen Gemeenteraad nog niet aange tast.. Midden in den vacantietijd en nog wel op den eersten zonnigon zomerdag van dezen zonarme Juli-maand waren er toch nog 27 leden. Van do* vier, die or misten, konden nog twee gezondheidsredenen doen. gelden, een derde riepen ambtsbezigheden olders en de vierde zit op dit ©ogenblik in Indië. Wie met eenige mogelijkheid kon komen, was op het appel, een bewijs, dat de heeren nog niet van plichtsbesef zijn ge speend. Zij wordon allcrecrsb vergast op een mis sive van de Kamer van Koophandel i]n broeden stijl, waarin de wenschelijkhcid werd uitgesproken van maatregelen, waar door do welvaart der ingezetenen zou kuu- nen worden verhoogd. Er word gesproken van een tram uit het oostelijk deel der provincie, een grooter spoorwegemplacement, oprichting van een industrieschool, enz., enz,al te maal dingen, die wij zeer gaarne zouden tot stand zien ko men en waarover ook buiten dc Kamer van Koophandel wel is gedacht. Maarwie zal het betalen"? Getuigen alleen beteekent nog niet veel, al erkennen wij, dat de Ka mer al niet veel anders doen kan. Zij moet zoo af en toe toch ook laten Hooren, dat zij er nog is. S. D. A. P. en Leidscho Bestuurdersbond haddon heb nu eens niet over maatregelen, den duurtotoestand rakond gepetitioneerd, doch aangedrongen op een verandering van dé verordening op do heffing der plaatse lijke dirocto belasting. Het trof d B. en W. eerstdaags ook een wijziging dezer verorde ning wonschen voor te stellen. •Aan dit adres zal dan meteen aandacht kunnen worden geschonken. Hebben enkele Raadsleden ook nog niet eens een voorstel t-ot wijziging met betrekking tot een meer progressieve heffing in uitzicht gesteld? Zal men daarmedo dan ook komen? KefT eerste dozijn punten der agenda gaf zoo goed als geen aanleiding tot debat. Een subsidie van f 125 ten behoeve van de vac cine- afdecling van het laboratorium vau prof. De Jong is zeker goed besteed. Het Rijk neemt trouwens het leeuwenaandeel dor kosten voor zijn rekening. Aan het vrij grooto bedrag dat do Ambachtsschool de gc- moonto voortvaan zal kosten, was evenmin tc ontgaan, en ook deze subsidie zal in den vorm van good onderlegde vaklieden do ge- meonschap ten goede komen. Eindelijk, bij wijze van spoedeischend voorstel, bosloot do Raad om een bedrag van f 90 (waarom heb bedrag niet afgerond tob 100) aan de Leidsche Zwemclub to verlcc- non voor een Yolkszwemfeesb in de zwemin richting aan dc voorm. Hoeronpoorb. Het voorstel tot verhooging van den gas- prijs, heeft den geheelen namiddag verder in beslag genomen. De heer. Sijtsma mocht zeggen, dat het langzamerhand vervelend wordt de gaspolifciek in den Leidschen Raad te bespreken, telkens, als een gasprjjsver- hooging aau de orde komt, krijgen wij het pro en contra toch weer terug. En inc-t eenige variatie komen telkens weer de oude argumenten naar voren. Dok «ïu waren het weer de heeren Sijtsma en Yan der Pot, dio het voorstel bestreden, ditmaal bijge staan door den heer Van Tol, die daarbij vooral zijn arbeidershart liet spreken. Het eert hem, dat hij, hoewel zijn partijgenooten er allen voorstemden en dc heer Aalberse zelfs een cler meest krachtige verdedigers was, in dezen een geheel zelfstandig stand punt innam. De verdedigers waren talrijk. Met den .Voorzitter teaden daarvoor achtereenvolgens prof. Aalberse, mr. Fokker en de heeren Pera en Vergouwen in het krijt. Opmerkelijk, dat de verdedigers ditmaal niet zoo sterk als anders het argument po seerden dat de recognitie voor het loggen van de buizen in gemeentegrond' als winst kan beschouwd worden. Krachtiger echter dan to voren werd er de nadruk op gelegd, dat de groote winsten, in de laatste 15 jaar dooreen genomen f 100.000, zooals de heer Sijtsma becijferde, eigenlijk fictief waren, omdat er te weinig is afgeschreven gewor den. Men zal echter niet kunnen ontkennen, dat deze sommen dan toch in de gemeente kas zijn gevloeid en dat het belastingper centage er door naar beneden kon worden gedrukt, zoodat de belastingbetalenden er van hebben geprofiteerd. Eu nu geven wjj gaarne toe, dat een goed commercieel be heer eischt, dat.er voldoende afgeschreven wordt-, doch' moet daar eerst thans, nu de tijden abnormaal zijn, de volle nadruk' op worden gelegd? O.i. werd er ook' met recht om meer lioht gevraagd. Het bleek wel, dat de leden der Commissie van Financiën met die der* Gas- commissie beter waren ingelicht Zij hadden, zooals de heer Van der Pot in zijn becijfe ringen deed uitkomen, de rekening der Gas fabriek over 1915 reeds onder oogen gehad. De overige Raadsleden moesten het echter alleen met een in de Leeskamer liggend staatje doen. Do heer Van der Pot had daar in ten overvloede nog een fout ontdekt Er was 100.000 kub. Meter gas te weinig ge rekend. De heer Pera bestreed dit wel met een algemeen praatje, maar de Voorzitter moest de fout later erkennen, al achtte Ijjj het slechts een kleinigheid bij de groote bedragen. De heer Fokker, "die als lid der jjas'cöm- missie, den Voorzitter krachtig ter zijde stond, verdedigde de verhooging van het muntgas, mede op grond, dat men anders zou zien <g|ebeuren, dat in arbeiderskringen het gas zou gebezigd worden voor keuken gebruik en verwarming der huiskamer, waar door, do fabriek, die er bij niet-verhooging op het gas zal moeten toeleggen, nog groo- tero schade zal lijden. Ondanks de cijfers, door hem en door den, .Voorzitter gegeven, waaruit inderdaad e#n aanzienlijke toeneming van het munt- gasgeb'ruik in den laatsten tijd bleek, geloo- ven wtf toch, dat die vrees ongegrond' is. Er, zal nog heef wat moeten veranderen, voordat in arbeidershuiskamers de gas kachel haar intrede, kan doen. Ook het argument van den heer Aalberse, dat de overheid! als producent of 'leveran cier niet mag rekenen met de sociale po sitie der gebruikers, lijkt ons wef ©enigs zins in strijd met de feiten. Wij deuken hierbij niet alleen aan de levering van voedingsmiddelen aan mingegoelen beneden marktprijs in deze tijden, doch o.a. ook aan goedkoope arbeidskaarten op tram en trein, die al lang gelden. Gaarne erkennen wij echter, dat er ook wel zeer steekhoudende argumenten door do voorstauders in het debat zijn gebracht. De becijfering van den Voorzitter, dat, a!s de oorlogstoestand voortduurt, men ook bij den prijs wan 8 cents in 1917 nogi een enorm verlies zal Ljden, maakte vooral indruk. De groote meerderheid ging ten slotte dan ook met het voorstel mee. De gasver- bruikers zullen -voortaan hun rekening met ruim 30 pCt. zien vermeerderd. Do nieuwe regeling betreffende den duur- tetoeslag, ontstaan door overleg tussohen het College van B. "en W. en de organisa ties van gemeentewerklieden en -ambtenaren, ontmoette bij den Raad geen bezwaar. Zij zal de gemeente, aas zij een jaar mocht duren, rond f57,000 kosten. Eindelijk werd door den heer Van der Lip als waarnemend wethouder, een in de vorige Raadszitting door den heer Sijtsma ge steld© vraag omtrent overplaatsing van leerlingen der 2de-.klasse-scholen, 'tót be vrediging van den vrager beantwoord. Hierna werd do vergadering gHüsehorst tob 's avonds half negen. De .Voorzitter was voornemens dan in geheime zitting te ver gaderen. 1 Aldus geschiedde en toen tegeto elf uren dö deuren weder open gingen, was het pooverro resultaat, 'dat in openbare vergade ring B. en \V. een crediet verleend werdi van f6800 voor restauratie van de Stads gehoorzaal, die door de legering der mili tairen zeer geramponeerd schijnt. Een der stenografen, die had moeten wachten om dit resultaat in stenografische letterteekens te boek te stellen, was lich telijk onthutst toen er niets meer te doen viel. 1 Onze zccvissohcrij. De door de gezamenlijke visscherijreede- rijen naar Engeland gezonden commissie, bestaande uit do heeren Parleviïet, Den .Duik en H. Dirkzwager, zijn in Nederland teruggekeerd. Heden zal er in Den Haag met de rea ders, worden vergaderd en dan zal besloten worden wat .er zal moeten worden gedaan. De drie gevolmachtigden hebben niet eigenmachtig een beslissing genomem. Zij koeren met de voorstellen van Engelscho zijde naar Nederland terug om vooraf over. het te nemen besluit met alle belangstel lenden te beraadslagen. j Gistermiddag zijn mr. Ankerman, A". v. d. Toom, N. Parlevliet ©n L. J. van Gel deren, leden, en mr. De Mos, secretaris van het hoofdbestuur der Vereeniging tot Bevordering der Nederlandsche Visscherij, door den minister van Buitenlamdsche Zaken ontvangen. Zij hebben den minister de in de vergadering van Woensdag aangenomen motie overhandigd mejöhet verzoek deze ook ter, kennis van den Engelschen gezant te brengen. De organisaties van werknemers hebben gisteren een vergadering belegd te Scheve- ningen. Er was van alle zijden veel belang stelling. Een motie werd niet aangenomen, wyl men meerdere moties niet noocfig acht. 't Komt er .thans slechts op aan, om door een grooto opkomst op de vergaderingen indruk te maken. De sociaal-democratische Kamerfractie heeft afgezien van haar voornemen om in zake de aanhouding van Nederlandsche vis- schersschepen door de Britsche rogeering, tot de regeering een interpellatie te richten, echter zal de fractie gebruik maken .van het vragenrecht en tot den minister van Bui- tenlandscho Zaken eenige vragen richten, waarop de minister dan, volgens gebruik, "ran antwoord 'dient. De lieer Kleerekooper zou beden de des betreffende vragen tot minister Loudon richten. - Ook da Vaderlandsche Club' zal de ingrij pende maatregelen van Engeland tegen de Nederlandsche haringvisscherij op haar ver gadering va.n Zaterdag a.s. in behandeling nemen. U 1 1 1 Het opbrengen 'der visschersvaartuigen duurt voort. Volgens een ingekomen bericht van den schipper van het bomvaartuig K.W. 106, van do reederij N. Parlevliet te Katwijk, is be doeld vaartuig naar Edinburgh opgebracht. Bij do firma l'Jzermans te Vlaardingen is bericht gekomen, dat haar stoomschepen vVL. 3 en VL 50 door de Engelschen zijn opgebracht. De zeilloggers Nora" en „Olga." van de' „Mij. tot Beheer van Stoomtrawlers" te IJmuiden zijn door een Engelsch marinevaar tuig naar Lerwick opgebracht. Do oorzaak van den Engelschen maat regel is, dat de Nederlandsche visschers- vloot eigenlijk rechtstreeks do geheelo vangst voor Duitschland disponibel stelt door middel van een hier te lande opgericht bureau, dat den prijs vaststelt. De Botterdamsehe correspondent van het „Hbld." meldt, dat de onmiddellijke aan leiding zou zijn het feit, dat onlangs de stoomtrawler ,,Java" van J. Schippers en Wcudstra te Vlaardingen "binnengekomen is en zijn geheele lading, met voorbijgaan van de binnenlandscho handelaars, direct aan een Duitsche firma' verkocht heeft. Is er hier eenige' twijfel over een voortge zette reis?" hebben de Engelschen zich hieromtrent afgevraagd. De „Tel." meldt nog, dat de Engelsche regeering reden heeft om er zich over te beklagen, dat de Hollandsche visschers voor do Duitschers ook nog spionnendienst ver richten, en zelfs over zee smokkelwaar naar Duitschland brengen. Kr moet voor eea Ne- derlandsch trawlerkapitein alle gelegenheid bestaan als machinist of zoo ieta een Duitsch marine-officier aan boord te nemen, die dan op zee heel wat van de Engelsche vloot met kennersblik te zien kail krijgen. Een Nederlandse-li Oraujeboek voor liet buitenland. Naar wij vernemen zal in den loop der volgende weelc door het departement van Buitenlandscho Zaken, ter verspreiding in het buitenland, worden uitgegeven oen „Recucil de diverses communications du Ministère des 'A ff aires Etrangères aux Elats- Généraux, par, rapport a Ia neutrafité des Pays-Bas et au respect du Droit des Geus". Dit is oen publicatie in de Fransche. taal nopens de voornaamste aangelegenheden, b> handeld in de Oranjeboeken on andere ver zamelingen van diplomatieke bescheiden, zooals het Noordzee-boek, welke gedurende den oorlog tot op heden zijn verschenen. Uien. Do minister van Landbouw heeft bepaald, dat voor pootuien dezelfde bepalingen van kracht zullen zijn, welko voor zilver uien en sjalotten gelden, en mitsdien den uitvoer van pcotuien onder consent op de voor zilveruien on sjalotten .geldende voorwaar den' toegelaten. Inbeslagneming tarwe, gerst en haver. Naar we vernemen, is door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in verband met den aankoop van tarwe, gerst en haver, het volgend besluit genomen, dat door bemiddeling der broodcommissiën, ter kennis van de burgemeesters zal woröèu gebracht ,,Hefc is mij in het belang der voeding van mensch en dier noodzakelijk gebleken, dat het Rijk de beschikking verkrijgt naast de rogge ook over de in ons land geteelde tarwe, gerst en haver. Ik noodig u derhalve uit, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den aankoop van alle in uw gemeente verbouwde tarwe, gerst en haver, met uitzondering van voor eigen behoeften, noodige zaaikoren en daar bij gevolg te geven aan de voorschriften, dio u namens mij door de Provinciale Broodcommissies zullen worden verstrekt. In hot belang der veevoeding zal aan de landbouwers, die dit verlangen, kunnen worden toegestaan, dat zij de beschikking houden over dat gedeelte der gemelde graan soorten, dat noodzakelijk is voor bet voede ren van hun vee- gedurende de eerste acht maanden. Van regeeringswege zal de distributie van veevoeder ter hand worden genomen, opdat zooveel mogelijk wordt voorzien in de behoeften aan veevoeder, ook van die veehouders, die niet in het bezit zijn van voldoende eigen verbouwd graan, terwijl ook maatregelen zullen worden getroffen voor het verstrekken van veevoeder in do zomer maanden (Mei-Augustus) van 1917. De prijzen door u te betalen zijn als volgt door mij vastgesteld: tarwe per 100 K.G. f15 bij een natura- gcwicht tot en met 75 K.G. per H.L., daar boven f 15.25, gerst f14 per 100 K.G., haver f 13 per 100 K.G., alles mits goede kwaliteit en met de gebruikelijke korting te leveren daar, waar zulks door de provinciale Broodcommissie wordt verlangd. Ter bevordering van een goede uitvoering dezer maatregelen, is het mijn bedoeling den handel in do gelegenheid te stellen de provinciale Broodcommissies bij Kun taak behulpzaam te zijn." De groCntenprijzcn. De maximum-prijs voor de eerstc-klasse- bloomkool is mot 3 cent verhoogd, zoodat 'dc grossiersprijs nu 12, de kleinhandelsprijs 15 cent wordt. Dc vorige week zond het bestuur der, Loosduinsche Groen ten veiling een tele gram naa-r den minister, waarbij gevraagd werd de maximum-prijzen to verhoogon, daar anders niet kon govcikl worden. Daar op kwam het volgende telcgrapliisck ant woord „Ik dring er steeds bij de burgemeesters >p aan, do vastgestelde maximum-prijzen krachtig te handhaven. Ik stol uw mede werking, n.l. inzetten der groenten op o£ beneden maximum grossiersprijzen zeer op pii.s. Ik verzoek u aan de gros-siers mede te deelen, dat, zoo in deze hun houding niet ve:aidert en hun wijze v^n optreden den geiegelden gang van zaken dreigt le Ui.vn verstoren, de dJoor u voor binnen- landsch verbruik bestemde groenten niet meer in veiling zullen worden gebracht, doch tegen maximum-grossiersprijzen ter. beschikking vaa de gemeenten zullen wor den gesteld, welke daarom vragen." Geen verscherpt toezicht. Gemeld is, dat door den oommandant der Stelling Amsterdam, uitmakende het militair gezag in de gemeente Veisen, was bepaald, dat aan Nederlandsche schepen, de uitvaart zou worden verboden als men niet in het bezit was van een vergunning volgens art. 4 der Zeeongevallenwcfc var» 1915. Hier is niet van een verscherpt toezicht sprake, doch het geldt een maatregel van orde. Bij Kon. besluit is, met ingang van l Aug. aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Breskcns, de heer J. P. Weiman, op zijn verzoek, als zoodanig eer vol ontslag verleend. Te Delft is in den ouderdom van 76 jaar overleden ds. G. Buisman, emeritus predikant hij de Rem. Geref. Gem. aldaar. Heb „Hbld." meldt, dat de heer F. E. baron d'Aulnis do Bourrouill, burge meester vau Baarn, als zoodanig tegon 1 September e.k. ontslag heeft aangevraagd. Het „Da-gbl. v. Nbr." meldt, dat nta- joor De Quay, die als oandidaat voor dca. Oosterhoutschen Kamerzetel werd ge noemd, zich niet beschikbaar stelt. Het Tweede-Kamerlid, dc heer Flos- kens, neemt wegens verblijf in heb buiten land geen deel aan de heden aangevangen werkzaamheden der Kamer. 0 udcrw qzcrssal a rissen Het lid van de Tweede Kamer, dc lieer; Yan Wijnbergen, heeft .volgende vraag gericht tot den Minister van Binncnland- sehe Zaken „Kan, nu cle behandeling der. belasting- oiitwcrpcn een goed eind gevorderd is, c-n de geldmiddelen ruim vloeien, do indiening van een wetsontwerp tot verbetering vau de onderwijzers-salarissen worden te gemocb gezien, zóó tijdig, dat het nog in deze vier jarige periode kan worden in behandeling genomen en afgedaan?" Radio-telegrafische verbindingen mei Indic. ,,Het Yad." meldt, dat een luchtverbin- diug tussohen Nederland en Indië is tot stand gebracht. Vo-lnvaakt is zij nog niet; slechts des nachts onder gunstige omstan digheden is de verbinding te verkrijgen. Doch zij bestaat; moederland en koloniën zijn, om met elkander in.contact te treden, niet meer afhankelijk van het goedvinden van derden. Niet het station te Schevenin- gea moet aangewezen zijn voor het onder houden van die verbinding. Zoowel hier to lando als in Indic heeft men in het binnen land een station, dat niet van zeo uib to vernielen is. Men herinnert zich, dat nog niet lang ge leden op het luchtstation te Sabang be richten van het station, te Nauen, bij Ber lijn, werden opgevangen. Het schijnt ech ter, dat in Indië niet zooveel aandacht cr aan geschonken werd als verwacht mocht worden naar het blad werd medegedeeld toch, kwam de autoriteit hier'te lande cr mede in kennis door middel van een parti culieren brief van een der boambterf vat» het station op Sabang. Doch eenmaal zóó ver, stond hot spoedig vast, dat de verbinding er komen moeste Eenigo maanden geleden nam de Hol land" het eerste schip, dat de nieuwe zoo- route om dc Kaaj», naar Indië, maakte, do installatie mede en thans is do verbin ding er.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1