Nederland en de Oorlog. ■X:'j (Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrrser bestaat uit BiRgE Bladen. Ö1T ONS LAND. B®. 17301 Zaterdag Juli. I>ei'dLe Blad. ft0. 1916. LEIDSCH DAG-BLAD PRIJS DER AD YERTENTIENs Van 15 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.20. Kleine advertentien ran 30 woorden 40 0ent3 contant; elk tiental woorden meer 10 Oenta. "Voor het inoasseeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.60; per week. II l f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. S 0.12, Franco per post 2. LEIDEN, 22 JOLI. p— Door bet bestuur van de afdeeling Leiden van den Algem. Ned. Bond van 'Arbeklers in het Bakkers-, Chocolade- en jSiiiberbe.wex^ldngsbeAlrijf, elnz., is tegen Zondlag 30 Juli een buitengewone leden- vergadering uitgeschreven, noodzakelijk geworden nu ook de vereeniging ,,De „Vriendschap" in den Bond wordt opge nomen. In de eerste plaats moet een bestuurs verkiezing plaats hebben, om door de fusie opgenomen leden direct in de gelegen heid te stellen hun vertegenwoordigers in het bestuur te kiezen. Voorts zal do penningmeester van ,,De Vriendschap" verslag uitbrengen van zijn gehouden be heer. Door het bestuur zal worden mede- gedeeld wat in de eerstvolgende weken gedaan zal worden, om te bereiken, d*at do nieuw© loonregeling voor het hoele be drijf spoedig tot stand zal komen, nu de in uitzicht gestelde loonregeling lang op i zich laat wachten. In de algemeene vergadering te Utrecht I van de Ned. Chem. Vereeniging werden in 1; het hoofdbestuur gekozen dr. 11. O. Weer- f auan en dr. P. J. Mohtagne, alhier, de laatste afs secretaris. Tot redacteur van het „Chemisch Week blad" voor 1917 en 1918 werd gekozen dr. W. P. Jo rissen, alhier. Onder veel blijken van belangstelling, ook van de zijde der bewoners, herdacht heden de heer J. la Rivière zjjn 25-jarig regentschap van het Coninckshof, aan de O.ude-Vest, alhier. Geslaagd is voor liet examen, te Am- sterdam afgenomen door de Ned. Org'anisten- L Vereeniging voor orgel en liturgischen zang, i 'do heer W. Hoogzaad te Zoeterwoude' (Hooge-Rijndijk.) rï' No. 1 AilkCONüER X DINSDAG 25 JULI, 's avonds 8 uur. j 1. ,,Von Fels zum Meer", Marseh,Geijp. 2. Ouvertureïïérold. 3. Valse Espagnole Royle. 4. Selection „The Mikado", Sullivan.- 5a. Liebliche ldeine Dinger- chen" v Gilbert 5b. „It's a long, long way to Tipperary"Wil'iims. 6. Excelsior-ballet Marenco. 7. Marsch uit „Tangoprin- zessin" Gilbert. Veertigjarig Jnbilenui A*. Grijzen. Heden was het de dag, waarop een bij üe Leidenaars algemeen bekend ambtenaar, do lieer A. Grijzen, veertig jaren geleden in dienst der gemeente kwam. Eerst bij de politic -werkzaam, ging hij later over in dienst der afdeeling Financiën, speciaal voor de naleving der belastingver ordening op het houden van honden en het gebruik van gemeentegrond, om daarna aangesteld te worden voor het opzicht bij den reinigingsdienst In al deze verschillende functies toonde Grijzen zich een man, op wien te bouwen viel, en die tevens de teak had, met het publiek te kunnen omgaan. Zijn chefs zoowel als de mensehen, die onder hem werken, meenden dan ook, dat deze dag niet onopgemerkt mocht voorbij- gaan, en heden voormiddag' te negen uren had de huldiging plaats in de oude leeszaal - ten Stadhuize, waar een groot aantal amb tenaren en werklieden was samengekomen. Per rijtuig kwam de jubilar's met zijn echt- genoote en een der zoons aan en nam plaats aan de tafel, waarop twee reusachtige bloem stukken "prijkten. Nadat de Wethouder van Fabricage, de heer H. W. Fischer, met een kort, harte lijk woord den jubilaris namens het ge meentebestuur had gecomplimenteerd, werd hij door den directeur van gemeentewerken, den heer Driessen, toegesproken, die constateerde, dat cok Grijzen geleidelijk tob hoogere betrekkingen was geklommen. "Aan de hand van een door den teekenaar aan' het bureau gemeentewerken, den heer Kraan, geteekende plaat, schetste de heer Driessen op geestige wijze den jubilaris in zijn ver schillende functies. Als politieman kon hij bijzonder goed te recht met de studenten. Op de teckening zag men hem dan ook voor de Soos, en als men goed- keek, vond men onder de studenten ook Grijzen's hoogste chef tlians, die toen hog Leidsch student was. In zijn kwaliteit van - belastingambtenaar heette het van hem, dat hij met Üijn rech teroog naar de honden keek en met zijn linker naar de achuttingen voor de huizen, jvaarvan retributie schuldig was. Het langst stond hij stil by zijn tegenwoor dige betrekking, waarin hij zelf .Grijzen had Jeercn kennen en waardeeren. Ten slotte bood li ij hem namens het personeel een gou den horloge aan,. v*- i De adj.-direct?ur der gemeenti-reiniging, 'de heer C. de Koning, sloot zich met een kort, vriendelijk wcord zijnerzijds aan bij de buide aan den plichtgetrouwen opzichter. De heer Grijzen dankte in een leuke speech voor de hulde, hem gebracht en zijn zoon gevoelde zich ook nog verplicht, zijn dankbaarheid te toonen voor de huldebewij- zen, die zijn vader ten deel waren gevallen. 0IT ONZE STAD. Actie loonregeling Gemeente- ambtenaren. De lieeren J. van. Weizen en J. J. Lim burg, resp. voorz. en secretaris vau de aid. Leiden van don Bond van Gemeentewerk lieden, handelen in opdracht van een ge meenschappelijke vergadering van een tien tal vereenigingen van ambtenaren en werklieden, agenten van politie en brug wachters in dienst der gemeente Leiden, bobben zich tot den Raad gericht met een adres, waarin zij zeggen, dat zij den Raad erkentelijk zijn voor heb verstrekken van een duurtetoeslag, maar dat deze beslist on voldoende is, om aan de cischen van den te- genwoordigon levenstandaard behoorlijk het hoofd te kunnen biedendat het tevens als een grootc onbillijkheid wordt gevoeld, dat enkel de gehuwden met kinderen onder do 15 jaar, voor dezen toeslag in aanmer king komen, wijl de loonen over het alge meen laag zijn dat zij meenen, dat het daarom meer mefc den geest van recht en billijkheidovereenkomt, wanneer ook de gehuwden zonder kinderen, de kostwinners en ongehuwden een vermeerdering van loon ontvangen, daar ook de tijden voor hen zeer moeilijk zijn en zij er daardoor cenigszins mede gebaat zouden zijn. Redenen, waarom zij den Raad verzoeken te willen besluiten, dat de volgende toeslag wordo toegekend a. aan gehuwden7 per maand aan hen, wier salaris minder dan 624 per jaar bedraagt(overeenkomende met 12 per week), 6 per niaand aan hen, wier salaris 624 of meer, doch minder dan 72S per jaar bedraagt; (overeenkomstig met een weekl. van ƒ12 tob ƒ14). ƒ5 per maand aan hen, wier salaris 728 of meer, dooh minder dan ƒ1200 per jaar bedraagt; (overeenko mende met een weekloon van 14 tot 23). b. aan ongehuwden 2 per maand aan hen wier salaris minder dan 676 per jaar bedraagt; (overeenkomende met ƒ13 per week). Een en ander met dien verstande, dat de regeling, welke laatstelijk is vastgesteld bij Raadsbesluit van 18 Mei 1916 wordt ge handhaafd, indien en voor zoover deze re geling gunstiger is dan die genoemd onder a en b hierboven. Op aandringen van verschillende leden der betrokken organisaties hebben zij aan bovenstaand verzoek nog een nader adres toegevoegd, waarin zij verzoeken alsnog te willen besluiten lo. de verz-ochto raaancLlijksclio be dragen zoodanig to verdeelen, dat deze we kelijks bij het loon worden uitbetaald2o. dezo dan te beschouwen als een lijdelijke loonsverliooging. Adressanten voegen er neg aan toe, dat zij dit verzoek geheel onderschrijven, daar zij cr van overtuigd zijn, dat dit. dan ten goede zal komen, wat betreft de werklie den welke allen een weekloon genieten, en men hierdoor krijgt een meer regelmatige verdeeling van het bedrag, dan wanneer dit eens per maand zou goschicdcu. Do Leidscte Grocntenveifliiig. De groentenveiliug alhier was gistermid dag buitengewoon druk bezocht; er was vcol aanvoer. Do Directeur van den Ge meentelijken Keuringsdienst, dr. J. J. van Eek, was aanwezig met den heer J. Lang- hout, chef aan heb Gemeentelijk Distribu tie-bureau en met een tweetal keurmees ters, ten einde bij niet-handhaving der maximum-prijzen de noodigo stappen te doen tot in-beslag-neming der groenten. Het Veilingsbestuur weigerde aanvanke lijk do nfaximum-grossiers-prijzon in acht te nemen, omdat dit den vorigen dag op de veiling te Loosuuinea cvenmiu was ge schied. Toen dan ook dc eerste bloemkool werd geveild, waren cr enkele opkoopers uit Amsterdam cn Loosduinen, die de bloemkool boven den ge-stelden prijs trach ten te krijgen. Nogmaals dreigde dr: Van Eek met in-beslag-neming en toen ook de Veilingmeester den aanwezigen in overwe ging gaf_niet te hoog te gaan ïfiet de prij zen, wijzende op de nadeeligo gevolgen, scheen het alsof de aanwezige groenten ver der tegen de Regeeringsprijzen zouden worden geveild. Het reoht van voorkeur werd verleend aan in Leiden of omgeving wonende groentenhandelaron, wanneer door ccn oommissionair uit een andere ge meente een bod was gedaan en door eén der eorstgenoemden werd te kennen gege ven voor denzelfden prijs de groenten te willen botrekkon. Aan het einde der veiling werd het eeh- ter zeer rumoerig, vooral toen de Amster- damsebe opkoopers andermaal gingen bie den boven den maximum-prijs. Het ging zelfs zoover, dlat het bestuur der veiling dreigde met sluiting. Toen ook dat nog niet hielp, wérd een partij van 480 stuks bloem kool in beslag genomen" en vervoerd naar heb Distributiebureau, alwaar de groente hedenmorgen ter beschikking werd gesteld van Leidsohe groentenhandelaren, die op de veiling geen bloemkool konden koopen. Collecte Dubbeltje—Cent. De jongst gehouden collecte Dubbeltje Cent heeft opgebracht 314.52. Uitvoer van Boonen en Erwten. De Minister van Landbouw heeft be paald I. do uitvoer van duivenboonen zal vanaf heden zijn toegestaan onder voorwaarde, dat voor elke 100 K.G. uit to voeren boo nen 70 K.G. beschikbaar worden gesteld voor verbruik binnenslands tegen oen prijs van 13.50 per 100 K.G. II. de uitvoer van a. te Amsterdam of Rotterdam op ceel liggende groene erwten, grauwe erwten en capuoijners, welke door de verplegings- commissie in db stelling Amsterdam als de pot voor binnenlundsch gebruik zijn afge keurd' b. niet voor de consumptie geschikte bruine en witte boonen zal vanaf heden zijn toegestaan onder voorwaarde, dat voor elke 100 K.G. uit te voeren erwten en boonen worden beschik baar gesteld voor binnenlandsch verbruik de volgende hoeveelheden groene erwten, bruine boonen, witte boonen, capucijncrs of grauwe erwten 65 K.G. van eerste kwaliteit of SO K.G. van tweede kwaliteit. Onder erwten en boonen van eerste kwa liteit worden hier verstaan erwten en boo nen, die zijn voor de consumptie zeer ge schikt puikkokend, alsmede natuurdroog en houdbaar. Peulvruchten van tweede kwaliteit zijn die, welke zijn voor de consumptie desnoods geschikt en tevens houdbaar III. de verplegingscommissie in de Stel ling van Amsterdam beslist of de voor be schikbaarstelling aangeboden peulvruchten zijn van eerste of tweede kwaliteit IV. de prijzen, waarvoor de beschikbaar te stellen erwten en boonen door bet Rijk kun nen worebn overgenomen, zijn gelijk aan die, vermeld in de ministerieelc beschikking van 26 Mei 1916; V. de beoordeeling, of de hierboven sub lib bedoelde witte en bruine boonc-n al dan niet voor de consumptie geschikt, zijn, be rust bij de Peulvruchtenvereeniging VI. De verlading van de sub Ha bedoel de partijen groene erwten, grauwe erwten en eapucïjners moet geschieden door do Voemon, waar die partijen liggen opgesla gen onder toezicht van de Peulvruchten vereeniging VH. peulvruchten van den oogst 1915, welke vóór 6 Augustus niet zijn opgesla gen bij een der Veemen te Amsterdam of te Rotterdam en waarvan op dien datum bij do peulvruchtenvereeniging geen opgavo is ingekomen van de ceelnummers waarop zij zijn opgeslagen, zullen niet meer ten uit voer worden toegelaten. Zilveruien cn Sjalotten. De- Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald Do exporteurs van zilveruien en sjalot ten zijn verplicht voor elke 90 K.G. dezer artikelen, waarvoor zij van heden af con sent aanvragen, in October 1916, voor bin nenlandsch verbruik, tien K.G. uien van prima bewaarbare kwaliteit, op nader aan to geven wijze, ten genoegen der „Groen- tencentralo" franco af te leveren aan een nader aan te wijzen opslagplaats, tegen den prijs van 31/3 cent per K.G. Zij zullen tot meerdere zekerheid, dat zij aan hun verplichtingen zullen voldoen, alvorens consent te kunnen verkrijgen, voor iedere duizend kilogram of gedeelte daarvan, waarvoor zij consent aanvragen, een oautio stéllen van 15 in contanten, ten name der Groentencentrale te storten bij het agentschap der Nederlandsobo Handcl- Maatschappij te 's-Gravenhage. Schapen- en Varkcnsvleescli. Men schrift ons: i Een puzzle, de Regeeringsbemoeiing in zake deze vleeschsoorten. Ziehier. ij In normale lijden gaat het schapen vleesclï m'eest naar Engeland, en het varkens vleeséh in' verschillende richting, du& ook'maar Frank rijk, Duitschland, enz. De export naar Frank rijk was de laatste" jaren belangrijk. Hoe is deze zaak' nu geleid in dezien oor logstijd? Het varkensvleesch gaat uitsluiten! naar Duitschland. Af en toe Js de grens dicht, waardoor do zouters gelegenheid hebb'cn groote partijen varkens op te koopen voor iets minderen prijs. Dan komen er eeu paar consenten af en de hééle geschiedenis gaat naar Duitsch- land, niets naar de andere# landen. Ondanks den veel geringeren aanfok en 'de groote inkrimping vau het mestbedrijf, schij nen slordige statistieken van vroegere jaren jals basis aangehouden te worden bij de be rekening van het percentage van den uitvoer; vandaar, dat de consumenten hier te lande hoógère vleeschprijzen moeten betalen dan noodig .was. En nu het schapenvleesch? Het volk heeft hier en daar uiting gegeven van ontevredenheid en nu zegt de Minister: „Nu moeten jullie maar schapenvleesch eten!" Schapen mogen er niet uit. Het volk moet leeren dat klaar te maken en dat jek ker te vinden. Schapen, die anders altijd bestemd waren voor. Engeland, moeten nu hier maar gege ten worden, ofschoon het volk er niet aan gewend is. Varkens, die vroeger naar Eageland en Frankrijk gingen, gaan nu naar Duitschland en er blijft zelfs te weinig voor het éigen volk. Behalve, dat de eters hiervan de treurige gevolgen ondervinden, zullen de schapen- boeren deze „Regeeringszorg" ook niet toe juichen, zoolang de schapen goedkoop zijn. Maar.die blijven niet goedkoop! In zulke toestanden is 't natuurlijk spoedig evenveel waard als ander vleesch. >Yij moefen toch vleesch hebben? t ,Wat is dus het resultaat? Hier eten wij duur schapenvleesch' en duur varkensvleesch, naar Engeland gaat weinig of niets, en de winst naar die richting is voor do reeders, die toch ook' „wat" verdienen moeten, ener gaat veel te veel naar Duitschland, dat oorlogsprijzen betealt, waardoor consenthouders rijk worden in en kele maanden. Enkele, boeren, die bijtijds maïs kregen, niaken goede zaken; maar over het a1 gemeen, is het zeker, ilat zelfs de adviseurs van den f Minister spoedig merken zullen, dat het aan tal varkens hier t& lande zéér gering ge worden is. Ik ben er van overtuigd, dat b;n- nen enkele maanden zelfs in Den Haag als een groot en plotseling nieuws bekend zal vrorden, dat Holland veel te weinig varkens mest, zelfs voor eigen onderhoud. Nu reeds kunnen de biggen bijna geen geld meer opbrengen, een zeker teeken, dat het mesten niet meer loonend is, en dat als direct gevolg heeft beperking van het fok ken. Holland wordt economisch leeggezogen door Duitschland; daar schijnt de Regee- rïng niets tegen te kunnen doen, en zij 'lioudt zich dus bezig met tal van ingewikkelde maatregelen uit te denken, die zelfs zóó ver gaan, dat zij kwaad bloed zetten door hun onbillijkheid. Geen boer heeft er geklaagd of gemop perd, tóen zijn paarden werden afgenomen, ofschoon die werk voor hem deden, dus ver gelijkbaar zijn met de machines van een fa brikant; maar nu men de granen g?.at be lasten, zal hij zich verzetten. Holland spartelt nog wat en zegt wat groote woorden, maar het wordt leeggezogen door den machtigen buurman „slokop." De zuigkracht is zóó groot, dat nu zelfs de schapen, die altijd naar Engeland gingen, worden vastgehouden. Een fraaie zelfstandige en onafhankelijke positie! En boven dit machtig economisch gebeu ren zien sommige theoretici nog maar steeds niets anders dan „den Engelschen druk". Zij zien nog maar steeds niet, waar de groote wond gaapt, waardoor Holland bloeu ver liest en enkelen goud winnen. Het principe der „voortgezette reis" gaat voor hen niet op, als wij maïs aankrijgen, eu daarmede uitsluitend v.oor Duitschland mesten, t?r- vr'i wij niet eens voorkomen kunnen, dat het eigen volk honger lijdt Bij) deze onafhankelijkheid past geheel de paraatheid van ons leger, ons modern afweer geschut, ouzo hospitalen, de wijsheid van onze Regeering, "de protesten tegen zeeroof en moord eu vooral ook onze eensgezindheid! Ja, vooral het laatste, die is roerend! Li (..Tel.") Ontvluchte Krijgsgevangenen. Door do marechaussee uit Schinveld wer den tweo Russen aangebracht, die in den nacht aldaar over de grens waren gekomen. Het waren de soldaten Ignatius Poposki en. Andreas Akin jen, van Warschau en Mos kou afkomstig en behoorende tot het 21ste regiment infanterie. Zij waren in den slag bij de Mosurischo meren gevangengenomen en werkten het laatst bij een boer te Frie- denberg, van waar zij wisten te ontvluchten Vóórdien waren zij in het gevangenenkamp te Wan, waarover zij slecht te spreken wa ren, het eten was er slecht en de behande ling streng. Poposki ontving eens 25 stokslagen en moest gedurende drie dagen twee uur per dag aan eon paal gebonden staan, omdat bij een sigarob gerookt had in het kamp. Beiden werden naar Rotterdam op trans port gesteld. Omtrent de 4 te Winterswijk aangekomen ontvluchte krijgsgevangenen verneemt men nader, dat de cene de Russische adjudant luitenant Grcgori Loremowe was. Zijn borst; was versierd met het zilveren kruis voor be toonde dapperheid tijdens don Russlsch- Japanscheoi oorlog cn de zilveren medaille voor zijn krijgsverrichtingen gedurende de zen oorlog, terwijl hij bovendien verschil lende andere onderscheidingen en eervolle vermeldingen bezab. In Jiini van heb vorige jaar was hij in de buurt van Riga gevan gengenomen. De drie Franschen waren in Aug. respec tievelijk te Rossignal, Saint-Vincent en lo Fosse bij Namen gevangengenomen. Zij be hoorden tot heb kamp van Kassei en hadden landbouwwerk verricht te Wichdorf. Zeventien dagen hadden zo over den weg geloopen. Onder geleide van een sergeant der infan terie werd te Eindhoven gevankelijk bin nengebracht eon Duitsch deserteur. De man. droeg het IJzeren Kruis en was gepakt en gezakt bij Hamont over de reddende grens lijn gekomen. Hij had heb commando over een twaalftal cavaleristen en was met die manschappen naar Maasijk overgeplaatst. Reeds lang liep hij rond met heb voorne men te deserteeren, tob zijn overplaatsing naar Maasijk zijn plannen in duigen wierp. Want daar is een kanaal en aangezien hij niet kon zwemmen, zou dit water hem voor goed belemmeren. Tob hii op het laatst© oogenblik nog kans zag zijn manschappen ergens op uit stuurde en zelf over de grens wandelde, de vrijheid tegemoet. Te Afferdcn zijn tweo ontvluchte Fi ansch© krijgsgevangenen over de grens gekomen. Zij waren oorspronkelijk met 30 man te! Keppeln bij Uodem werkzaam. Hiervan zijn er 24 gevlucht. Deze beiden waren af komstig uit Cherbourg en Valenciennes. Zij waren het riviertje de Niero overgezwom men. Zij oriënteerdon zich met behulp van een kaartje, dab de meeste ontvluchte Fran; schen hebben. Zii teekenen ze van elkaar met speldepvikken na. Smokkelarij. Men meldt uit Bergen-op-Zoom: Gistermorgen ongeveer acht uren is 'de' auto van den heer K., alhier, door den s'ol- daat-commies nabij den Ouden Tol aange houden. Bij onderzoek "bleek in het reservoic aan de onderzijde van de auto een hoeveel heid B. U. K. verborgen te zijn. Onmiddellijk werd omgekeerd en behalve de chauffeur werd zekere A., uit Belgisch Putte, mede^ gevoerd, die do vermoedelijke ver^voerder was van B.U. K., en werd stadwaarts gerer den. Nabij 'de stad' verzocht de soldaat-' commies den wagen in de richting vau de! douano te doen rijden; de chauffeur gal* hier echter geen gevolg aan en reed naar, de garage, waar zijn patroon hem wachtte. Dezo gaf blijkbaar een teeken den wagen in de garage te doen rijden, waarop één der soldaten een schot loste om te beletten,- dat de chauffeur aan dat verzoek gevolg gaf. Toen 'de wagen zich reeds met het achterwiel op het trottoir bevond, richtte1 de soldaat, die naast den chauffeur zat,, zijn revolver op dezen, én gelastte heni den' wagen te doen vooruitgaan, waaraan de chauffeur nu eindelijk gevolg gaf. De wagen reed nu naar de douane en werd daar in beslag genomen. De chauffeur en A. wer den gearresteerd. Tegelijkertijd werd nog een zekere "M^ die met paard en wagen 300 K.G. B.U.K. vervoerde, bij de grens aangehouden. Belgische feestdag. Gisteren is te ZancSvoort de nationalo feestdag der Belgen ge\ierd. Er warea ruim 400 Belgen samen in het gebouw der bioscoop. B. en W. en de secretaris van Zandvoort en de comité's voor Belgische vluchtelingen to Zandvoort en Haarlem, die nog steeds hun zorgen aan Belgen bo- stcden, woonden het feest bij. Feestredenaar was rar. Van Capeilen, dio in het Vlaamsch en in het Frnnsch de aan wezigen toesprak en cr vooral den nadruk op legde, dat eindelijk gloorde de hoop, dat men weer naar het vaderland zou kun nen terugkeeren. Hij eindigde beide toe spraken met den uitroep „Leve het leger Leve het Vaderland! Leve de Koning!" Er volgden uitingen van geestdrift. Er werden films vertoond op één waar van koning Albert. An si gehouden vtsscherschepcn. Bij het 'hoofdbestuur van de reedersver- eeniging voor de Ncderlandsc-he haring- visscherij zijn van de door dezo Vereeniging naar Londen gezonden commissie zeer ern stige berichten ter zake van Engelands eischen ten opzichte van de Ncderlandscho visscherij ontvangen. De reedersvereeniging zal in algemccno vergadering in Dc-u Haag bijeen komen ter bespreking van den toestand. Vrijdagavond is een commissie uit di IJmuider reeders een drietal met mr. II. Andreae, te Haarlem, naar Londen ver trokken, ten einde te trachten de 2akcn daar te regelen. Het voornaamste is na tuurlijk de treilers weer los te krijgen, ten einde ze opnieuw in <5© vaart to kunnen brengen.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1