De Eufopeesche Oorlog. Uit de Omstreken. A. Tfl. CAHEN, Kleedermakerij. Rechtzaken. Tweede Kamer. agenda van de week. Vrijdag: f [Volksbond tegen drankmisbruik. Leden vergadering 's middags uur, in liet Nuts- jgebouw,. Zondag: ^omerzorg." Concert, 8 uur. Dagelijks: f ïhaüa Bioscope en Variété-Theater, Haar lemmerstraat 62, 7 jiur. 's Zondags alleen iinr. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook il uur). ie leden en tijdelijke leden van het V- M. AI. K., terwijl hun motorrijwielen van het z.g. toermodel moeten zijn. De rit moet idoor de inschrijvers persoonlijk geheel met dezelfde machine worden afgelegd en de aangegeven route moet nauwkeurig worden gevolgd. Gereden wordt driemaal het circuit Lei den, Utrecht, Arnhem, Apeldoorn, Am sterdam, Haarlem, Leiden. Begin en eindpunt zijn echter te 's-Gravenhage. Te Leiden is do eenige vaste contrdleplaats gevestigd, terwijl op do hierboven ge doemde plaatsen de deelnemers verplicht zijn hun kaarten te doen afteekeneu. De ge middelde snelheid per circuit bedraagt pï. m. 30 K.M. per uur. Voor elke minuut of gedeelte van een minuut die de rijder voor of na den vastgestelden tijd aan den con- trólepost zijn kaart ter afteekening aan biedt, wordt een straf punt berekend. Per circuit wordt een rust van twee uur toegestaan. Elko deelnemer, die het circuit zonder ötrafpunten aflegt, ontvangt een herinne- ringsmedaille. Het circuit heeft plaats onder het open wedstrijdreglement der Nederl. Motor- ,'wielrijders Vereen iging. Hun vertrek vindt plaats Vrijdag 14 Juli, ides voormiddags 8 uur, aan de Boschbnig to 's-Gravenhage. Het eindpunt is bij het gereserveerd ter ras voor het Palace Hotel op den Boule vard te Schevenmgen. Omstreeks h zes nam. wordt de eerst aankomende te Scheveniugen Verwacht. De aankomst is zoodanig, dat de ^Deelnemers den geheelen boulevard moeten afrijden. Er zijn 38 deelnemers. ALPHEN. Do heer A. Geldermans, onderwijzer alhier, is geslaagd voor liet examen voor 'den Schoolraad. JULLEGOM. Tegen Maandag a.s. is een stiking der bloemistarbeiders van één firma alhier, aan gezegd, indien inmiddels niet 'aan de ver langde voorwaarden der organisaties is vol daan, nl. bij de firmaC. Jonkheer Gzn. Uver het algemeen hebben de patroons zoo danige toezeggingen gedaan, dat bier de kjans op een conflict gering is. Pastoor Van Grossed der St.-Martinus- Ketk'alhier, is van zijn (ernstige ziekte zoo ver hersteld, dat hij de sacramentsprocessie kon inwonen. Aan kapelaan Brouwers is een ziekteverlof verleend. Hij vertrekt naar Ber gen, ,om rast te nemen, KOUDEKERK. Bij de ten overstaan van notaris Hoo- jenstraten gehouden afslag van twee bouw manswoningen met ruim 28 H.A. wei- en hooiland waren koopers: van de perceelen 1 en 2, een "bouwmanswoning met 12 H.A., 74 A., 20 c.A. wei- en hooiland, de heer T. Dorrepaal alhier, voor f 35.600; perc. 3, een bouwmanswoning met 5 H.A., 4 A. 15 Ü.A. wei- en hooiland, de hwr G. Dorrepaal Jr., alhier, voor f 18.000, en perc. 4, 10 H.A., 34 A., wei- en hooiland, de heer C. Goedhart, te Alphen, voor f32.000. Het onlangs door den heer L. Smit .ge kochte vroonhuis met stalling en erf, in de Lagewaard, is thans wederom uit do hand verkocht aan den heer J. van Zon, te Rjjs- Wi% die in dit perceel een worstfabriek val opriehten. NJEUWEWETERING. De heer J. Pronk, hoofd der Chr. School alhier, is geslaagd voor het examen Toor dpn Schoolraad. NOORDWIJK. Verplaatst wordt met 15 Juli a.s. de rijksveldwachter-brigadier T. Langerak, van Oude-Tonge, naar hier. j WADDINXVEEN. Herbenoemd is, met ingang van 20 Juli ris., tot-burgemeester dezer gemeente, da heer G. van Dort Kroon. De staking aan de Stoelenfabriek duurt nog steeds voort. Gistermorgen werd de politie, die een Goudsch werkman naar de fabriek bracht, herhaaldelijk door eenige stakers lastig gevallen. Nabij de zooge naamde Smidsbrug werd dit zoo erg. dat de politie krachtdadig optrad en de stakers op de vlucht joeg. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. LEIDERDORP. Geboren: Atfgustinus, Z. van f). Glasbergen en B- Milne. Gerard, Z. van J. J. Gijzenij en G. Ouwehand. Hermanns Cornells, Z. van O. H. van Velzen en M. O. Van Leerdam. Nicolaas Z. van J. Straatbel en H. O. van der Klaanw. Helena Hempenia, D. van L. Hooge- veen en I. de "Vries. Johanna Maria Wilhelmi- jia, D. van W. J. van Kamp en M. H. van Leeuwen. NOORD WTJKERHOUT. Geboren: Geertruida, D. van H. v. Hensbergen en M- Zeestraten. Overleden: H. Kroese 39 j.. van Amsterdam, (St-. Bavo). O. v. d. Burg, 52 j. J. Warmendam S3 j. Ondertrouwd: W. Langeveld 21 j. en Marie Dieben. NOORDWIJK. Geboren: 'Apolonia Anton ia' .Maria, D. van A. P. West-geest en M. 0. do Groot. Maarten, Z. van Nr Korbee en N. v. d. Voet. Cornelia Leonardus, Z. van H. Boot en G. P. Mul der. Antonia Cornelia, D. van J. "W. Augnstinu9 en J. van den Berg.. Getrouwd: Jacob Vink, 30 j. en Elsje Maria Langeiaan, 24 j. NiEuwKOOP. Overleden: D. van Sohaih jd. i. Bevallen-" G. Vijfhuizen j:eb. van 'tKrniia D. REEUWTJK. Bevallen: M. W. Kwabernaak geb. Paul, Z. J. van Bodegraven geb. Do Buii ter, Z. J. Bontenbal geb. Rabouw, D. TER-AAR. Be val Ion: G. Kroon geb. De Bruyn, Z. rr H. van Vliet geb. Van dor Graaf, D. VOORSCHOTEN. Geboren* Maarten Jacob, Z. van J. v. d. Zwart en A. Binnendijk. Johanna Carolina D. van J. E. Teske en H. 0. Bekker, r-" Hotze, Z. van F. de Jager en J. Limburg. Ondertrouwd: J. L. H. van der Bijl, 40 j. en G. M. van der Werf, 28 j. Tb. J. van der Krogt 27 j. en M. van der Eist, 28 j. v Overleden: Jacobus van Adriohem, 63 j., eobtgen. van Maria van Winden. Hendrika Wil- helmin a Johanna van Leeuwen ond 9 j. WOTTBRUGGE. Bevallen: A. M. Bontjo geb. Vreeburg, D. P. Bakker geb. Koek, Z. ZWAMMERDAM Bevallen: A. ZwAneveld geb. Kaptein, D. J. Achterberg geb. Van der Laar, Z. Overleden: J. A. do Man 79 j. wodr. van A. de. Vries. J. Blanken jd. 2 j. ZOETERWOUDE, Gob Dirkje, D. van P. Don ker en M. Ban ij ■Getrouwd: Marinus van der Post 39 j. en Aga; tha Pijnacker 34 j. RECLAMES t> 10 Cts. per Regel. Nieuwe-Rijn 32. - REGENJASSEN van water dichte Lodenstofien f 24. f28.enz. TRANSPARA REGENJAS SEN van geoliede zyden stof- 3222 10 ien/26,f 32 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Niet lang geleden werd voor het kanton-, gerecht alhier, de zaak behandeld van een arts, dr. Quant, te Sassenheim, tegen wien proces-verbaal was opgemaakt, daar hij art. 4 van de wet op de geneeskunst had-.over treden door zich te laten vervangen door iemand, die niet.daartoe bevoegd was. De kantonrechter legde hem echter geen straf op. De ambtenaar van jhet 0. If. js ihane in hooger beroep gegaan, zoodat deze zaak voor de Haagscbe rechtbank zal dienen. Uitspraken. De Kanton rechter veroordeelde i wegens dronkenschap; J. L. tot f 3 of 3 d.; J- J, V. tot f 3 of 3 d.H, O. tot 2 ol 2 d.G. v. d. H, tot 2 of 2 d.; K. v. d. K. tot 2 of 2 d.j J. A. tot 0.50 of 1 d.; T. J. O. tot '0.50 of 1 d.j A. P. B. tot 2 of 2 d-0. do H. to Sa-ssenheim lot 2 of 2 d.; W. A. te Noordwijk tot 2 of 2 d.; G. S. te Katwijk aan Zee tot M of 2 d.; A. v. 8. den B. zwex-ft tot M of 1 d-i wegens loopen op verboden grond: M. K. tot 1 of 1 maand tuchtsohool; wegens vuur aanleggen, zoodanig dat brandge; vaar ontstaat: J. P. tot 2 of 2 d.; wegens straatschenderij (gepleegd te zamen en in vereeniging): 0. T. te Oegstgeest tot 10 of 10 d. A. H. to Rijnsbnrg tot tci-uggave aan de ouders; E. J. d. W. tot 1 of 1 m'oajxd tuohtsohool; H. v. R. tot teruggave aan de ouders; wegens burengerucht: A. C. en 0. v. 8. ieder tot 3 of 3 d. wegens schoolverzuimJ. d. R, te Noordwijk, tot f 3 of 2 d.A. d. W.. G. P. 8. ieder tot 2 of 2 d.? J. R. 2 maal geploegd tot 2 maal 2 of 2 maal 2 d. j K. G- te Katwijk aan Zee tot 2 of 2 d. wegéns loopen op een spoorweg zonder vergun ning: A. v. 8. d. B. tot 2 of 2 d. wegens arbeid doen. verrichten, strijdig met het bij do Arbeidswet 1911 bepaalde: A. d. N. tot 5 of 5 d-; F. H. L. W. (2 maal gepleegd) tot 2 mlaal 5 of 2 maal 2 d.B. O. J. v. O. (2 maal gepl.) tot 2 maal 5 of 2 maal 3 d.; W. A. R. (gepleegd ton op zichte van 3 personen) tot 3 maal f 3 of 3 maal 3d.; wegens vissohen zonder note: G. W. K. to War-, mond tot 2 of 1 d.: wegens overtreding der Trekhondenwet: R. v. d. Z. to Lisse tot 3 of 3 d.P. v. d. K. to Sassen heim tot f 0.50 of 1 mnd. tuchtschool: wegens overtreding der IJkwet A. V. te Rijne^ burg tot ƒ0.50 of 1 d.W. H. V» to Rijnsburg tot f 0-50 of 1 d-G. van V. to Rijnsburg (2 maal gepl.) tot 2 maal f 0.50 of 2 maal 1 d.P. 8. to Rijnsburg (6 mlaal gepl.) tot 4 maal f 0.50 en 2 maal 1 of 6 maal 1 d.; wegens baggeren in Rijnl. boezemwater zonder vergunning: A. K. en J. v. E. beiden to Alkemado, ieder tot 2 of 2 d. wegens to snel Varen1 W. Z. v. d. M. tot 3 of 2 d.H. v. d. L. te Naaldwijk tot f 3 of 3 d.A. L, -tot f 3 of 3 d.: II. H. to Abcoude tot ƒ5 of 5 d.l J. V. to IJmuiden tot 6 of 5 d. wegens varen in Rijnlands boezemwater z. verg. W. Z. te Oudshoorn (2 maal gepleegd) tot 2 maal 3 of 2 maal 3 d.; N- d. 1. M. te 's-Gravenhage tot f 2 of 2 d.; C- B. te Scheveningen tot 3 of 3 d-7 wegens rijden zonder lloht met een rijwiel: M. C. v. d. B. te Katwijk aan Zee tot 0.50 of 1 mnd. tuchtschool; P. de H. to Oog^tgeest tot 3 of 3 d.'j M E. L. D. tot 2 of 2 d.J. R. tot 1 of 1 d.'; L, d. L. tot 2 of 2 d.; W. F. v. H.. tot 2 of 2 d.; J. 0. v. d. H. te Voorschoten, tot 2 of 2 d.P. Js K. te Oegstgeest, tot 2 of 2 d.; wegens ovei*treding der Pol. Ver. voor de ge- mieente KatwijkP- v. D., G. A-, G. S. en A v. d. B. allen te Katwijk aan Zee ieder tot 1 of 1 d.; J. v. D. en G. V. beiden te Katwijk aan Zee ieder tót 2 of 2 d.; A. v. d- H-, A. 8. en F. v. 8. ieder tot 0.50 of 1 d.; wegens overtreding der Pol- Ver. voor de ge meente Leiden: L. v. d. N. tot ƒ1 of 1 d.J. K. A. te Zandvoort, tot 3 of 2 d.O. S. tot 1 of 1 d. H. J. v. L- tc Gouda, tot 1 of 1 d."W. J. L. tot 1 of ld.Th. J. K. tot 1 of 1 ~d. A. J. P. te Oegstgeest tot 0 50 of 1 w. tuchtschoolB. 8. te Rijswijk t-ot 5 of 5 d. Yx'ijgesproken werd: J. H. P. to Noordwijker- hout, "beklaagd dat hij vee (varkens) heeft laten loopen op een anders bezaaiden grond. A. 1. M., IV. LI M. en G- do W beklaagd dat zij een Gebbe bobben vervoerd in een niet openbaar middel Van verveer- TV. A- K. te Gouda, beklaagd dat hij te snel heeft gevaren in Rijnl- Boezemw. A. K. te Noordwijkerhout beklaagd van over-, treding der Drankwet, werd ontslagen van alle rechtsvervolging. [J'f Zitting van heden. OUD-MINISTER TALMA f. Bij de opening der vergadering wijdde de .VOORZITTER naar aanleiding van de kennis geving van het overlijden van deti oud- Minister 'Tplma, aan diens gedacEtenis de volgende rede: „Mijne Heeren! Hedenmorgen ontvingen wij het treurig bericht van het overladen van den oud-Minister Talma, op 52-jari- gen leeftijd. Laten wjj, vóór we met -de ge wone werkzaamheden aanvangen,- een woord van eerbiedige hulde brengeti aan de na gedachtenis, die eerst als volksvertegenwoor diger, later als Minister vau Arbeid, ver scheidene jaren in ons midden vertoefde», Hij verbaasde ons vaak door zijn veelorn1- vattende kennis 'en strijdvaardigheid in het debat, 'zgn buitengewone werkkracht en vol hardingsvermogen. Hij scheen te behooren tot 'die physiek-bevoorrechten, die geen ver moeienis schijnen te kennen. Echter, de sehrjn bedriegt. De onderstelling tó niet tei gewaagd, dat hij te veel van zijn krachten vergde en zija.k\vaal daardoor meer tot ont wikkeling is gekomen. Al was hg physiek geschokt, zijn geest bleefhelder. Talma kende geen rust. Toen hij hier. zijn zetel had verlaten, keerde h$ tot het predikambt terug. Ok stelde' hij: zich' onmiddellijk beschikbaar als veldpre diker. Ook onderzijn tegenstanders genoot hg de grootste achting. Talma,' had zeker fouten en gebreken, evenals wij allen, doch allen eeren in hem een krachtige sympar tbieke figuur, die onder dei Staatslieden van onze dagen een eereplaats zal innemen. D,e Minister van Binnenland- scke Zaken, de heer GORT VAN DER LINDEN, verklaarde, dat de Regeering on der den indruk is van het afsterven van den staatsman Talma'. Het Vaderland kan noode mannen van zijn gaven 'en toewijding missen. De Regeering sluit zich gaarne aan hg de Woorden, door den Voorzitter zoo even ge sproken. i ADSPIRANTENSCH00L VOOR.DE MARINE. Als eerste spreker verklaarde de heer VAN DER VOORT VAN ZIJP, de woordea hier aan de-nagedachtenis van den heer Talma gewgd, zeer te waardeeren. Onder zgn partggenooten nam Talma een zeer belang- rgke plaats (tn. Met alle liefde, zullen' z$ hem gedenken. Komende tot het ontwerp, verklaart spr. in een uitvoerig betoog te betreuren, dat al weder een proef wordt genomen. De heer BICHON VAN IJSELMONDE ont wikkelt tegen het ontwerp bezwaren van verschillenden aard. De heer, DÜIJS bestrgdt eveneens het ontwerp. De heer DUYMAER VAN TWIST be toogt, dat van dezen maatregel zeer weinig succes is te verwachten. Spr. vraagt den Minister dit ontwerp terug te nemen. Do Kamer heeft nog veel te doen en hij acht het niet gewensobt, dat dta Kamer thans een beslissing neemt. De MINISTER VAN MARINE, de heer RAMBONNET, beantwoordt de .verschil lende sprekers. Spr. treedt in een breed historisch overzicht .betreffende de geschie denis der opleiding, 'die naar zijn meendng' op dit oogenbli'k is een zeer goede oplei ding. Op een rationeel© wijze wordt met het ontwerp getracht, die opleiding aan te vullen. Spr. gelooft^ dat die poging zal sla gen en heb effect zal hebben, dat men er van verwaoht. Na repliek van den heer VAN DER VOORT VAN ZIJP betoogt de heer JAN SEN, dat de leeftijd, waarop -de tegenwoor dige jongelui het instituut verlaten te hoog ie. Spr. neemt aan, dat het pedl der zeeoffi cieren zeer hoog is. Een der redenen, dat het aantal zeeofficieren laag is, ia z.i. dat men te veel van hen eiacht, dat zij mecani- ciën zijn. Spr. zou meer gevoelen voor een; internaat en H. B. S. Regeling van Werkzaamheden. Besloten werd Dinsdag a.s. te halftwee de eindstemming over de Successiewet te doen plaats hebben. De VOORiZITTBR doet het voorstel het 20-millaoenen-oentwerp aaix de orde te stel len, omdat het nauw samenhangt met het distributie-ontwerp, dat morgen in de a<f- deeüngon Wordt onderzocht. Hii hoopt evenwel, dab beide ontwerpen alia nood- ontwerpen vóór het reces zullen worden af gedaan. Dit is in 's lands belang. De heer HUBRECHT doet voor de Oom- imissie van Rapporteurs het voorstel d;©| dividend -en tantième-belasting voorloopig van de agenda af te voeren. De heer TYDEMAN wenscht, Hat ook 't ontwerp tot uitbreiding van den dienst ter eoonomische voorlichting van het buitenland in de afdeelingen zal worden onder zocht. De VOORZITTER acht dit laatste on- gewenscht. De heer KNOBEL steunt 't verzoek van den heer Tydeman. De heer DE MONTE VERLOREN wil met het voorstél-Hubrecht meegaan', als de Kamer toch nog in dit zittingsjaar moet te rugkomen. De heer TYDEMAN maakt van zijn wensch een voorstel. De heer NOLENS HeefcrijuS het voorstel- Tydeman, daar toch reeds zooveel ontwerpen wachten. De VOORZITTER^hoopt, dat de distribu- tiewet reeds na een "week zal kunnen worden behandeld. Heb voorstel-HUBRECHT wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook het voorstel-Tydeman wordt aangenomen. BDITENLANDSCHE BERICHTEN. In de groot© kastanje-wouden op het eiland Salina, 40 K.M. van Stromboli ver wijderd, is volgen8 de „Oorriera della Sera'' een geweldige brand uitgebroken, die zich over drie gemeenten uitstrekt. Volgens een Lloyds-telegram heeft Zon dag te Colon, de Atlantische haven van het Panamakanaal, een brand twee blokken in de zakenwijk vernield. In het Zuidwesten van Duitschland heeft voortdurende regenval den Rijn en zijn zijrivieren sterk doen stijgen, zoodat omvangrijke overstroomingen worden ge-' ducht. Bij Breisach i9 de Rijn reeds buiten zijn oevers getreden. Ook op het Bodenmeer is de waterstand buitengewoon hooghet eiland Reichenau staat al onder water. EeU boer in Anglesea had zijn zoon doodgeschoten en was daarvoor ter d'ood veroordeeld. De details van de zaak zijn ons ontgaan. De straf is nu veranderd in levens langen dwangarbeid. Dit lijkt ergeV dan het is, de beklaagde is 70 jaar. In het keizerlijke huis van Oostenrijk- Hongarijö heeft een verloving plaats gevon den. De bijna 20-jarig© aartshertogin Hed- wig, dochter van aartshertog Franz Salya- tor ©n aartshertogin Marde Valerie, heeft zich verloofd met den 2(3-jarigen erfprins Eraufl Jozef von Thurn und Taxis. Geen verkoop van Dceusck West-Inditj. De „Times" verneemt van gezaghebben ds zijde, dat het bericht over den aanstaan den verkoop van Deensch West-In die, door het dagblad „Copenhagen" verspreid, on gegrond is. Afinslag op den president van Argentinië. Havas verneemt uit Buenos-Ayres dat de anarchist Johan Mandrini Zaterdag een aan slag op den president van Argentinië heeft gepleegd. Terwijl de president na afloop van een wapenschouwing op het balkon van zijn paleis stond, loste de anarchist een revolver schot op hem en verwondde hem. Volgens de „Daily Mail^ heeft de aanran der den president gemist. .De Rassen in (Ie Oostzee. Russische torpedojagers hebben bij een krijgsverrichting in 'de Bothnische Golf twee groote Duitsche stoomschepen prijsgemaakt, waarvan het eene geladen was met ijzer erts, het andere ongeladen. De Jorpede- j3gers hebben de prijsgemaakte schepen naar Russische havens opgebracht. Beschieting van Senhain flarbonr. Ongeveer halfelf Dinsdagavond kwam' 'gen Duitsche duikboot voor de kleine, niet ver sterkte Engelsche haven Seaham Harbour en schoot een dertigtal 7,5 o.M?. granaat kartetsen af, van een afstand van enkele honderden meters. Een vrouw, die ernstig gekwetst werd, is gisterochtend gestorven. Een huis is door een granaat geraakt. Ove rigens ia geen schade aangericht. Veroveringen naar het Westen. Rje „Krenzztg." en de „Deutsche Tages- ztg." rijn natuurlijk volstrekt niet tevreden over. de uitlatingen van de officieuze „Nordd. Allg. Ztg." over het oorlogsdoel. De „Tagee- ztg.'' vindt nog opmerkelijker dan in dg jongste rede van den rijkskanselier „de zui ver negatieve formuleering van de oorlogs doelen naar het westen toe." De katholieke ,-,Germania" maakt daaren tegen de volgende opmerking: _,,Uit deze houding (van Bethmann Hollweg) mag men opmaken, (lat de rijkskanselier op 'den dag ran het sluiten van den vrede voor Duitsch- land eischen en nemen zal, wat hp redelp- k'erwijs op grond van den dan bestaanden toestand kan krjjgen. In elk geval laten zijn herhaalde uitingen geen ruimte voor ge- gronden twijfel aan ralk eèn werkelijkheids politiek, en daarom heeft hij het recht, ver trouwen „op tijd" te verlangen, namelijk tot aan het oogenbliltj waarop men vöbrgop'd zal kunnen overzien, hoever wij1 in onze eischen kunnen gaan." Een merkwaardige plechtigheid. De burgemeester ran Belfast heeft een oproep -gedaan tot alle burgers der stad om precies om twaalf uur allo werk vijf minuten lang te staken als een bewijs van hulde aan de nagedachtenis der Ulster mannen, die gedurende het offensief in Frankrijk zijn gesneuveld. Be kathedraal van St. Qnentin. Da oorlogscorrespondent der, „Kreuzztg." in het groote hoofdkwartier meldt d.d. 11' dezer: De Fransehen, die de beschadiging van de kathedraal te Reims op rekening van Duitsche barbaarschheid willen stellep, zijn begonnen hun beroemdste kathedralen doel loos te vernielen. Franscbe vliegers wier pen dezer dagen zware bommen op St. Quen- tin. Militaire schade van eenige beteekentó hebben zn niet aangericht. Daarentegen is e» een sohade berokkend aan de kathedraal van den Heiligen Q'uentinus, die nog niet in vollen omvang valt te overzien. Door de ont zettende dreuning, ten gevolge vaP het wer pen der bommen, ip niet alleen het grootste gedeelte der. kostbare glasvensters vernield, doch ook het hoofdgewelf gedeeltelijk inge stort- Verdere instortingen, die wellicht den ondergang van de heele kathedraal zullen veroorzaken, kunnen ieder oogenblik worden verwacht- Daarom is de kathedraal afgezet. Zwitserland in do knel. 'Aan een correspondentie uit Zwitserland ontleenen we het volgende: De Zwitsersche pers van den Rijn stelt zich grootendeels op het Duitsche stand punt. Zij doet dit echter, vooral onder den invloed der jongste gebeurtenissen op het oorlogsveld, in den vorm van overdrukken pit de Duitsche bladen, waarin Engeland voorgesteld wordt als de beul van Europa. Het doet vreemd aan tegenover de feiten, dat Duitsohland de leveringen van aardap pelen, ran visch en van kaas uit Holland naar Zwitserland al sedert lang belet, in deze Duitsche citaten te lezen, dat Engeland de neutralen (dus ook Zwitserland) wil uit hongeren, om deze staten onder zijn macht to brengen De Zwitsersche bladen van den Rhone en uit Tessino stellen zich onvoorwaardelijk op de zijde der Entente, zonder daarmede zich ook maar in het geringste aan hun vader- landsclie plichten te bezondigen. Zji leggen den nadruk op het facultatieve karakter der bepalingen, die aan Zwitserland en Duitschland een bepaalde vrjjheid van han delen veroorloofden, doch waardoor de En tente-machten nimmer konden gebonden worden. Scherp veroordeelen zij de onvrien delijke houding van Duitschland tegenover Zwitserland. Hoe kan, vraagt het „Jour nal de Genève", Berlijn Zwitserland willen dwingen tot uitlevering van levensmiddelen, die het door bemiddeling der Entente-mach ten voor eigen onderhoud ontving? En als Duitschland, zooals hot beweert, voor de steenkolen-leveringen naar Zwitserland 'dui zenden menschen aan zijn legers moet ont trekken, Waarom verbiedt het dan de leve ring uit Belgische mjjnen, waar de arbei ders gedwongen leegloopnn en honger ljjden? Hot vredes-eomitc in Duitschland. De oprichting van bet „NationalausschuiBs'! dat hij de bevolking belangstelling poogt te wekken, voor een „eervollen vrede, Waar bij de veiligheid des rijks in "de toekomst gewaarborgd wordt", wordt niet overal met ingenomenheid begroot De „Vorwarts" merkt op, dat dit onder 'de auspiciën van Fiirst Wedel opgerichte vre- descomité, blijkens het 'eerste van dat li chaam uitgaande communiqué, de tribune schijnt te zullen worden, waar de „oorlogs doelen" beh.andeld zullen worden, die de overheid in de pers niet wildie laten be spreken. De „Vossisehe Ztg." is over dit comité nog minder goed te spreken. Het blad zegt n.].: „In de laatste dagen heeft zich een Duitsch Nationaal comité gevormd. Een co mité, Waartoe, naar .wij vernemeo, vertegen woordigers van alle klassen en alle partijen behooren. Het feit der oprichting, 'die te Berlijn heeft plaats gehad, is de pers in de hoofdstad van Keulen uit moeten worden medegedeeld, n.l. door het blad, (bedoeld wordt de „Köllnische Zeitung") dat voor zijn goede diensten ook nu nog door toe zending van berichten uit de Wilhelmsstrasse beloond wordt. Deze wijze'van mededeeling was noch verstandig, noch geschikt om voor' het „Nationaal comité" reeds dadelijk groot vértrouwen te Wekken. Tot goed verstand dezer uiting dieiie, dat zij voorkomt in een artikel, waarin hét blad den rijkskanselier te verstaan geeft, dat het hem èerst dan vertrouwen zal schenken,, wanneer hij duidelijk uitgesproken zal heb ben, welke vredesvoorwaarden hij zal stel- len en dat het roet zijn spreuk: „erst schla- gen, dan fragen", maar matig ingenomen is. Be post iu Engeland en de oorlog. Aan de toelichting van de begrooting van post en telegrafie in Engeland, in het La'- gerhuis gegeven, zijn eenige belangwekkende bijzonderheden te ontleenen. De verhooging van het porto, in het na jaar van 1915 ingevoerd, heeft 47O.C00 pond sterling opgebracht; de verhooging van drie> stuiver op de telegrammen bracht 200.000 pd.st. op, in beide gevallen meer dan He schatting was. Beneden de schatting. (115.000 pd.st. in plaats van 205.000 pd.st.) bleeif 'de opbrengst vah de Verhooging van 'den telefoonpriqs. Id het geheel, heeft de dienst in het vo rige dienstjaar 33.650.000 pd.st. opgebracht d.i. 4.000.000 pd.st. meer dan in het voor afgaande, en 2.800.000 meer Jan in het laat ste dienstjaar voor den oorlog (1 April 1913 31 Maart 1914). De uitgaven, door den oorlog veroorzaakt, bedroegen ongeveer,' 6.000.000 pd.st. Bezuinigd was er i;i bet laatste 'dienstjaar, ruim een millioen pond. De aanleg van een ondergrondschen koker, voor. de post in Londen, waarvoor het par lement vóè(r den oorlog 'een miilioen pond had1 teWilligd, is tijdens 'den oorlog voor 668.000 pd.st. aanbesteed. Gebrek aan electrische machines vertraagt het werk. De Engelsche troepen ontvangen wekelijks 7,1/2' millioen brieven en 700.000 pakjes, ter gewicht van 1500 ton. Van te velde kompn de brieven onge'frqnkeerd, ongeveer rijf mil lioen in de week. In Engeland bedraagt het aantal geïn terneerde Duitschers (krijgsgevangenen en: burgergevangen en) 40.821, in Duitschland de krijgsgevangen Engelschen 26.710 en; 4000 burgers. De Engelschen krjjgen 5S.OOO' brieven in (Ie week, de Duitschers 55.000. (Men neme in aanmerking, dat de geïnter-' neerde Duitschers in Engeland voor een groot, zoo niet voor het meerondeel bur gers zjjn, veelal burgers die lang, soms tientallen jaren in Engeland hebben ge woond: om allerlei redenen moet dus bun briefwisseling beperkt zijn). Sedert het begin van 'den oorlog zijn er 6V2' millioen boeken óf tijdschriften naar Engelsche militairen gezonden. Van de 90.000 weerbare mannen van het departement, zijn er 56.000 onder de wape nen gegaan. Onder de plaatsvervangers zijn 25.000 vrouwen. Te Londen tijdens Èeppelin- aanvallen en te Dublin onder de gevechten met de opstandelingen, gingen de vrouwelijke postboden onversaagd over straat. Bij den grooten storm in Maart zijn 2150 telegraafpalen gebroken, 6150 omgewaaid en 33.300 uit hun stand gebracht. Er moesten weer 41.500palen opgesteld worden, dio langs de spoorwegen niet meegerekend. Ko perdraad ter lengte vau 29.000 kilometer éu ter Zwaarte van 1500 toD, was in kleind stukken gebroken en moest weer gesmolten Worden. Eerst met aanstaanden Kerstnvs zou' rille schade hersteld zijn. Nederige heiden. „Er worden in den modernen oorlog, slechts weinige heldenfeiten bedreven, zooi grootsch als die, welke de nederige ordon- nancen dagelijks bedrijven. Zij alleen hou den op critieke oogenblikhen de communi catie tusSchen de vooruitgeschoven loopgra ven en de daarachter gelegen linie in-stand," zegt Warner AlleD, .de vertegenwoordigen der Engelsche pers bij de Franscbe legers. Telefoondraden worden bij een langdurig bombardement onvermijdelijk vernield. Post duiven zijn eveneens weinig betrouwbare overbrengers van berichten en signalen met vlaggen, beliograaf of dergelijken zyn zei- den uitvoerbaar. Dan blijven alleen de or- donnancen, de z.g. eourriers over. De loop graven zijn op zulke oogenblikken vaak ver stopt en dan moeten de eourriers zonder dekking over het open terrein hun weg zoekeD. Zij kruipen van kuil tot kuil. vaiï boschje tot boscbje, om plotseling op te springen en te rennen zoo snel hun voeten hen dragen kunnen, zoodra. het bombarde ment een oogenblikje verflauwt, Bjj Yerdun hebben de couriers al hun vroegere dapperheidsrecords geslagen, door. bun pogingen om (le verbinding met het kleine garnizoen van het fort Vaux. onder bevel van majoor, Raynal, in stand te houden. Een infanterist, een jongen nog van ne gentien jaar, bood zich steeds het eerst voor, deze gevaarlijke taak aan, en zoodra! hij teruggekeerd was, vroeg hij om een nieuwe opdracht. Eem andere courier was doodelijk gewond,.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2