Nederland en de Oorioy. No. 17290. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 10 Juli. Het 20-millioen-ontwerp. FEUILLETON. Na lang5© Jaren. Tweede Kamer. met de Zeovisch vereeniging, onder erken ning har er rechten en een regeling treft voor de behoefte van het bionenlandsch ver bruik, welke tie viasoherjj lean dragen én welke tevens geen hoogere eischen stelt dan overeenkomstig de werkelijke behoef te n.oodig zyn", en dat integendeel de com missie van toezicht zeer belangrijke beslui ten had genomen, zonder daarin de Zee- visehvereeniging te kennen of te raadple gen, als daar zyn: het onttrekken aan de Zeevischvereenigicig van de distributie van, rogeeringsvisch en het invoeren an consent- rechten' voor den uitvoer van haring en van versche zeevisch. De heer De Boer meende en de overige bestuursleden waren het daar mede volkomen eens,, -dat "de commissie van toezicht op( de vereeniging, Se «laak en de function tier vereeniging geheel "had over genomen, waarom men meende, aan de al gemeene vergadering te moeten voorstellen de Zeevisch'vereeniging te moeten ontbinden. Alvorens daartoe de voorstellen te doen, be sloot het bestuur een audiëntie aan te vra gen bij den minister van Landbouw, ten ein de de meening van Zijne Excellentie te. hooren of het in de bedoeling der regeering lag of had gelegen, de; Zeevischvereenigmg alle zeggingschapover de distributie van goedkcope visch als volks voedsel te onthou den of te ontnemen, in welk geval ontbinding der door de regeering in het leven geroe pen Zeevischvereeniging hoe eer 'hoe beter gewenscht was. Het Zal van den uitslag dezer conferentie afhangen of het voorstel tot ontbinding al of niet aan de algemeene vergadering zal worden voorgedragen. Het dure papier. De Vrijzinnig-Democraat", het offici eel orgaan van den Vrijz.-Dcm. Bond, meldt dat ten gevolge van den papiernood de uitvoering van het besluit om 'het partij- orgaan tweemaal per week uit te geven, voorloopig is opgeschort. Male. De minister van Landbouw maakt be kend, dat de Commissie van Toewijzing in zake de maïsdistributie op de goedgekeur de maïsaanvragen, geldende voor de maand Juli, 45 pöt. van de aangevraagde hoe veelheid heeft toegewezen. Een bom naar een Noderlandsoh vaartuig geworpen. De kapitein van den gisteravond van Karlskrona te IJmuiden aangekomen Ne- derlandschen schoener „Weldaad" uit Groningen rapporteerde, nabij de Deen- sche kust te zijn gepraaid door een groot Duitsch luchtschip, dat een bom naar he neden wierp, welke op zeer korten afstand van het schip in het water ontplofte. Omtrent het gebeurde wordt nader het navolgende gemeld De schoener „Weldaad", gevoerd door kapitein B. Bosnia, had, beihalve den ge zagvoerder diens drie zoons en diens doch ter aan boord en had te Karlskrona (Zwe den) een lading gezaagd hout ingenomen voor Amsterdam. Er gebeurde niets bij zonders tot men Woensdag j.I. tot op on geveer zes mijlen van Hornsriff was geko men. Omstreeks half één des middags zag men, terwijl men onder -volle zeilen voer, een groote Zeppelin met twee gondels uit de 'richting Helgoland komen. De Duitsche oorlogsvlag was duidelijk op den achter steven zichtbaar, doch men kon het num mer niet onderscheiden. Toen het lucht schip naderbij kwam, koerste het eerst over den schoener heen, doch keerde dadelijk weer terug; de opvarenden dachten, dat de commandant eens poolshoogte wilde nemen, met welk zeilschip hij te doen had en haalde de Nederlandsche natievlag, welke eenigszins opi den mast was ge waaid, bij wijze van saluut op en neer. Het' luchtschip bleef echter boven den schoener. Vol aandacht volgden de opva renden de bewegingen tot zij opeens iets zwarts uit de lucht zagen vallen, niet ver moedende met welk gevaarlijk voorwerp men bestookt werd. Niet lang zouden zij in de onzekerheid blijven; nauwelijks op onge veer twintig meter naast het schip in het water neergekomen, sprong het neergewor- pene met een hevigen knal uit elkander. Vol angst zwaaide men de Nederlandsche vlag, wat blijkbaar niet goed op hot lucht schip kon worden gezien; het bleef altham» steeds boven den schoener. Dc opvarenden trachtten thans door schreeuwen de aan dacht te trekken, terwijl zij een Nedor- landsche natievlag op de houtlading leg den. Ton slotte scheen dc commandant van het luchtschip toch in te zien, dat hij ia doen had met een vaartuig eener noutrale mogendheid, het0- luchtschip veranderde van koers en vloog met volle vaart weg. De bemanning van den schoener, nog zee* onder den indruk van het gebeurde, legde dadelijk na binnenkomst omtrent het ge beurde bij de marine-autoriteiten te IJmuL den een verklaring af. Eon Fransche senator over Nederland. Havas seint het vofgende.: Een brief, waarin een hooggeplaatst Ne derlander zijn verwondering te kennen geeft over het feit, dat Frankrijk het Ne derland tob een verwijt rekent, dat het han del drijft met Duitschland, of eigenlijk dab het meer de contrabande in dc hand we'kb' dan dat. het zijn eigen voortbrengsel >u verkoopt, gaf den senator Alexandre Be- rard aanleiding tob heb schrijven van eeQ artikel in de „Evenement." De heer Be* rard stelt in heb licht dat Frankrijk thans al zijn bloed offert aan de zaak van de ge- heele wereld, ter verdediging van de onaf hankelijkheid van alle volkeren, met inbe grip van de onzijdige, dus ook van het nij vere Nederland, dat, werd Frankrijk over wonnen, het allereerst verslonden zou wor den door den Germaanschen wildeman. Het is niet meer dan natuurlijk, zoo be sluit Berard, dat de Fransche natie mot ontroering aanziet hoe degenen, die juist' belang hebben bij haar zegepraal, ertoe medewerken dat haar edel bloed in nos breedere golven wegvloeit. Geneesmiddelenvoorziening. - Naar de „N. R. C!t." verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken zich1 tot zijn ambtgenoot van buitenlandsche za ken gewend met het verzoek, langs diplo- matieken weg de levering te willen bevor deren van de benoodigde hoeveelheden ge neesmiddelen tegen de in Duitschland zelf geldende prijzen. Wot op den Staat van Beleg. De commissie van rapporteurs der Twee- do Kamer over het 27 Mei j.I. ingekomen wetsontwerp nopens de herziening van dö wet op den Staat van oorlog en don staat van beleg, komt a.s. Woensdag bijeen. Geïnterneerde Belgen. In het district Venray zullen, wegene gebrek aan arbeidskrachten, door middel van den directeur der districts-arbeids- beurs, binnenkort 20 geïnterneerde Belgen aan het werk gezet worden. Nog liever ia cïe gevangenis. Donderdag meldde zich bij de politie fcsj Almelo een Nederlauder, die voor eukelei jaren hier te lande wegens bedriegelijkél bankbreuk, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden en zich aan dié straf had weten te onttrekken door de wijk naar Duitschland te nemen. Naar liij ver* klaarde, is thans "het gebrek aan levens middelen ia Duitschland zóó groot, dat hiji een verblijf in een Nederlandsche gevange nis verkoos Doven c'at aan gene zijde 8e_i5 grens. („Zw. Ct."j Sckapeuvleosca De schapenhouders zitten er achter heen om uitvoer te krijgen. Volgens een bericht verklaarden op eeu te Alkmaar gehouden vergadering de daar bijeen zijnde schapen** houders, zich bereid om bij heropening den grenzen 50 pCt. van het totaal voor de bin nenlandsche consumptie'beschikbaar fcesfeC, len tegen 20 cent per pond. De Regeering zal natuurlijk' liebhën te{ overwegen of oók met het oog op dei toekomst een dergelijke regeling toèger past zal kunnen worden. I. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zegt in zijn memorie van ant woord dank voor de betuiging in het Voor loopig Verslag, dat het berioht van zijn on gesteldheid met leedwezen was vernomen en voor den uitgesproken wensoh dat zijn ongesteldheid van sleohts zeeT tijdel ijken aard moge zijn. Uitvoer politiek der Regeering. De regeering meent, dat zij bij de rege ling van den uitvoer der versoltillende arti kelen alleen rekening mag houden met on ze eigen behoefte aan de artikelen, in ver band met voorraden, - productie en aan voeren. Tot "verder ingrijpen geeft haar de iwet van 3 Augustus 1914, „Staatsblad" nr. 344 geen recht. De belanghebbenden bij een bepaalden tak van handel hebben zelf te zorgen, dat, Indien van een artikel uitvoer wordt toege laten, die uitvoer aldus geschiedt, dat be staande handelsrelatiën niet wot den ver broken. Pogingen in die richting zullen uit den aard der zaak door de regeering geens zins worden tegengegaan. Dat bij de uitvoerregelingen de Regee ring de bedoeling zou hebben gehad zoo veel mogelijk goud naar Nederland te doen vloeien, is geheel onjuist. Tot het tijdlelijk openstellen van de gren- een voor den uitvoer van fok- en melk run deren heeft uitsluitend geleid de overwe ging, dat er, in verband met den voedsel voorraad en het belang van de hooiwinndng, een te veel waa van dat vee, hetwelk ook in normale jaren naar het buitenland wordt gezonden. De minister is van oordeel, dat ten aan zien van de consenten er steeds naar ge streefd moet worden onzekerheid te voorn» men en allen belanghebbenden zooveel mo gelijk gelijke rechten te verzekeren. Het ligt niet in de bedoeling van den mi nister om den uitvoer van zaden geheel te beletten, doch wel om het uitvoerverbod 'dienstbaar te maken aan den beschikbaar stelling van voedingsmiddelen. Daarbij komt het hem, ook met het oog öp het volgende jaar, doelmatig voor de gronden, met bedoelde handelegewassen be- teeld, ten behoeve van de volksvoeding zwaarder te belasten van de met broodko ren of peulvruchten beteelde gronden. Het berioht, dat van regeeringswege eon Oentnaal Uitvoerbureau zal worden opge richt, is niet juist. De indruk, dat onder den naam van con senten uitvoerrechten worden geheven, Is niet juist. Zooals reeds opgemerkt, wordt bij de vraag, of consenten verleend kunnen worden, alleen rekening gehouden met on ze eigen behoefte aan het artikel. Daaruit Volgt intusschen, dat eer gevallen kunnen voorkomen, waarin het alleen dan moge lijk is uitvoer toe te laten, wanneer zeker heid bestaat, dat voor de binnenlandsche Consumptie een zekere hoeveelheid van t artikel beschikbaar blijkt. Ten aanzien van hetgeen voor consen ten in de verschillende handelstakken wordt geëisoht, zal een afzonderlijke nota aan de Kamer worden overgelegd. Do minister geeft vervolgens verschillen de mededeelingen omtrent de gestie van het Graanbureau, alsmede van de wijze, waarop het graan wordt verkocht en van ie tusschenpersonen, daarbij werkzaam. Hierbij geefb de minister de uitdrukke lijke verklaring, dat hem nimmer is geble ken, dat door adviseurs buiten en behalve ile door hen genoten provisie tengevolge hunner werkzaamheden ter zake eenig voordeel wordt genoten. Dat de bruinbroodregeling van de laat ste weken niet poodig zou zijn geweest, in dien meel in plaats van tarwe ware aange voerd, kan niet worden toegegeven. Een in verhouding groobero aankoop van tarwe bloem took zou uit den aard der zaak zonder oenigeu invloed op transportmoei lijkheden zijn geweest; uitsluitend deze laatste hebben den minister tot bescher ming van den voorraad tarwe en meel door verbod tot het hakken van wittebrood aan leiding gegeven. Naar 't Engelsok, door L. G. MOBERLY. (Nadruk V«rboden)f 32) En met die gedachten, welke haar met snelheid opvolgden, kwam het verlangen in haar op, zijn gezicht weer te zien, zijn stem te hooren, een verlangen, dat haar deed schrikken, zóó levendig werd het in haar. Indien de Christoffel Brampton, waar Hetty van sprak, dezelfde was, dien zij ge kend had, en het scheen onmogelijk daaraan te twijfelen, dan kon het best wezen, dat zij elkaar weer ontmoetten. Zou de oude vriendschap uit haar jonge-meisj es-tijd vor- nieuwd kunnen wordende vriendschap, die haar leven zoo heel anders gemaakt had? Die vraag schoot haar als een blik semstraal door het hoofd; en toen de blik semstraal voorbij was, zei zo tot zichzelf, dat zulke gedaokten niet anders waren dan kinderachtige droomen, gebaseerd op on mogelijkheden. Ohristoffel zou haar al lang en lang gele- -den uit zijn hart hebben verbannenwaar om zou hij haar daar hebben bewaard? Zij was ontrouw geweest tegenover hem; wel ke reden kon hij hebben met eenige vrien delijkheid aan haar te denken? Natuurlijk had een andere vrouw de plaats ingeno men, die zij eenmaal had bekleed1 in zijn hart; zij had geen reoht, geen grond ora te denken, dat zij nu nog iets zou tellen in het leven van Christoffeï, indien zij elkaar bij toeval weer mochten ontmoeten. En dé waarschijnlijkheid van zulk een ontmoe- Verband tusschcn luvulidHeite- cu Ouderdomswet. Eea wetsontwerp is ingediend, dat de strekking heeft verband te brengen tusschen de Invaliditeitswet met de eventueel tot stand gekomen Ouderdomswet. yoor zoover de invaliditeitsverzekering aangaat, bltfft de Invaliditeitswet geheel' onaangetast; de renten worden in gelijke gevallen tot geljjke bedragen toegekend, on zjj eindigen niet bij het TOstê jaar. Alleen wordt, naar in de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld, op de invaliditeitsrente gekort, indien er een rente volgen.s de Ouderdomswet naast mocht komen. Wat de ouderdomsvoorziening aangaat, heeft de: Invaliditeitswet twee scherp onderscheiden gedeelten. Tin de eerste plaats de, gewone ouderdomsrente, vrucht van premiebetaling en, wat haar bedrag aangaat, rechtstreeks verband houdende met de betiaide premiën. Daarnaast, voor hen, die bjj het in-werking- treden van de verzekering reeds te' oud war ren, om normaal verzekerd te worden, een regeling, welke voor de alleroudsten bes Laat in een geheel gratisrente, om geleidelijk over te gaan in een rente, waarvoor iets, schoon te weinig, werd betaald. Voor deze laatste regeling nu zal, volgens het thans voorgestelde systeem, de Ouder domswet met haar even groote rente als die 'der Invaliditeitswet, geheel in 'de plaats treden. En wat de eerste regeling betref^ de ouderdomsrente als vrucht van pre miebetaling zoo zal daarvoor de rents volgens de Ouderdomswet, voor een zeen groot deel in de plaats treden en blijft, tenl aanzien van hen, die ook een rente volgens 'de Ouderdomswet kragen, de ouderdoms rente, volgens de Invaliditeitswet, als vrucht van premiebetaling, slechts behouden voor hetgeen die rente meer bedraagt dan het 'drievierde gedeelte van de laagste der beide' renten. Hjj, die dus 70 jaar wordt, krijgt, indien hÜ niet door eigen inkomsten kan voorzien in het onderhond van zich en zjtjn gezin, een rente volgens de 0aderdoui3wêi yordt lijf eohter invalide, dan krijgt hij bovendien een invaliditeitsrente volgens de wet van 1913, waarop dan van de laagste rente wordi gekort. Had hg reedB een invaliditeitsrente bij het bereiken van den lee'ftfld van 70 jaar, 'dan krijgt hj) belde naast elkaar: maar dan wordt eveneens op de invaliditeitsrente ge kort. Gedurende de eerste 24 jaar zad uitslui tend deze regeling gelden. Daarna zal voor hen, die thans op betrek kelijk jeugdigen leeftijd in de verzekering komen en die dus den waahttjjd van 1248 weken kunnen vervullen, mede van prao- tfsoh belang worden de ouderdomsrente vól gens artikel 75 van de Invaliditeitswet Volgens het nieuwe artikel 133a zal even tueel daarop dan zoodanige korting plaats vinden, dat voor hen, die tevens een rente volgens da Ouderdomswet hebben, feitelijk 'de ouderdomsrente krachtens artikel 75 In validiteitswet sleohts behouden blijft voor het bedrag, waarmede die' rente het drie vierde gedeelte van de rente volgens de .Ouderdomswet overtreft. In de totaal- premie, welks volgens het gewijzigde arti kel 180 der Invaliditeitswet moet worden opgebracht, blijft dus een klein bedrag voor ouderdomsvoorziening aanwezig. Dat be drag is zeer klein, omdat gedurende de eerste 24 jaren geen ouderdomsrenten uit de premiën zullen worden betaald, en later slechts gekorte ouderdomsrente. Volgens een verslag tan prof. Kluyver kunnen door de gewijzigde regeling de premiën van arti kel 180 dalen van 20, 24, 32, 40 en 48, cents Jot 18, 22, 28, 34 en 42 cents. iWas de geheelo ouderdomsvoorziening bul ten de premiën gehouden, dan zouden deze laatste tol dekking van zooveel mogelijk gelijke invaliditeits- en weezenrenten,- kun nen bedragen 17y/, 211/s', 27yj', 33 en 41' oen te. Op 'de vraag, welke gedeelten van de pre miën van het loon zullen mogen worden af gehouden, antwoordt de Memorie van Toe lichting: Bij 'do Invaliditeitswet zijn deze- gedeelten bepaald door de verhoudingen 1/5, 1/4, 11/32, 1/3 en Vs' voor 'de meer derjarige arbeiders. Houdt men deze ver- I ten was te gering', om er de aandacht bij te bepalen. Zoo toevallig mogelijk hadi hij Hetty'e pad gekruist en hij had tegenover het meis je, dat zich in ongelegenheid bevond, de rol gespeeld van den barmhartigou Sama ritaan; maar de rol, die hij in Hetty's Ie ren had gespeeld, waa afgedaanhet was al heel onwaarschijnlijk, dat hij meer voor het meisje zou doen dan hij reeds gedaan had. Daarom was het ongerijmd de hoop hem weer te ontmoeten te vestigen op zijn tijdelijke bemoeiing met Hetty's zaken, en zelf eenige toenadering tot hem zoeken, daar kon zij geen oogenblik over-denken. Hij was haar geheele bestaan zeker al lang vergeten, of hij herinnerde zioh haar met een zekeren weerzin. Neen, het wae niet waarschijnlijk, dat hij ooit weder haar pad zou kruisen. Maar zijn invloed zou altijd levendig blijven, zijn' invloed behoefde nooit verloren te gaanhet beste deel van de liefde, die hij haar gegevfen had, zou zij steeds bewaren; zijn kracht en goedheid konden baar nog den weg wijzen, dien zij moest volgen om het hoogste te bereiken on 't was zonderling hoe deze gedachte haar trooste. Maar ze deed haar den draad ver liezen van hetgeen Hetty zeide en zij werd plotseling tot het heden teruggeroepen door het hooren van een bekenden naam. .Juffrouw Dulcie Graham het is zoo'n lieve naam en zij ia geheel en al als die naam. Ik vond baar heel lief." Dulcie Graham 1 Waarom spreek je over Dulcie Graham 1" vroeg Joyce met zeer verbaasde oogen,,hoe, heb je die ge zien 1" „Ik heb u verteld, dat dr. Brampton mij naar haar pension gebracht heeft. Ik denk, dat hij voor haar ook heel vriendelijk ge- I houdingen ook aan voor de verlaagde pra- taiëu der meerderjarige arbeiders, dan komt 'feiteljjk de verlaging 'der premiën voor een belangrijk grooter deel ten bate der werkge vers dan der arbeiders. Hiervoor bestaat zeker geen aanleiding, omdat de verlaging het gevolg is van een op kosten van het Rjjk uit te keeren ouderdomsrente. Het schjjnt daarom billijk de verlaging der pre miën in andere verhouding te verdoelen. In het gewijzigde artikel 208 wordt voorgesteld, dat ten laste van den arbeider zal worden, gebracht een bedrag van 2, 5, 10. 15, 20 cents. Ten laste van den werkgever blijft dan 16, 17, 18, 19 en 22 cente. Ten einde de vrije rente ingevolge de In validiteitswet tot ontwikkeling te brengen, is bepaald, dat ieder, die niet in de Rrjks- inkonistenbelasting is aangeslagen en zicli een vrije rente heeft verworven, een toeslag ten laste van het Rijk zal krijgen, ten be drage van zijn vrije rente, doch niet meer dan 'f 104 per jaar. Komt or bovendien nog een ouderdomsrente bij, dan zal, naarmate van de omstandigheden, worden gekort vol gons artikel 133b óf artikel 133c. Het ge volg van dia regeling zal z;jn, dat hjj. die een overeenkomst tot iiet verkrijgen van een vrije rente aanging, behalve die rente in het genot komt van een ouderdomsrente en een gekorten toeslag, óf wel in het genot komt van "den vollen toeslag van den Staat. In het geval van artikel 133c, afs drie renten samënloopen ten name van eenzelfden per soon, zal de toeslag ten gevolge van de korting gieheel kunnen verdwijnen. Oorlog; eu Muziek. 'Aan het „Vaderl." wordt gemeld: Eeu zanp^exeeoiging in Den Haag, heeft ver schillende donateurs, die het koor met een jaarlijksclie dotatie steunen en bij een uit voering of concert in den regel nog een extra bijdrage geven. Terwijl thans weer een uitvoering werd. voorbereid en donateurs en leden aangeschreven werden, welke werken gezongen zouden 'worden, deelde een der, donateurB mede, .dat hij liever uiet zag, dat op die uitvoering Duitsche werken ge zongen werden. Door het bestuur werd toen geantwoord, dat deze werken reeds aange kocht en in studie genomen waren, zoodat ze moeilik van het programma' konden wor den geschrapt. Verder antwoordde het be stuur, dat 4pn directeur als artistiek ver antwoordelijk leider, algeheels vrijheid om trent de keuze van de koomummers gelaten moest worden. De bedoelde donateur bood daarop een Fransoh' zangnummer aan^ met verzoek, in geen geval Duitsche; werken op; de uitvoe ring te: zingen. Om de boven gemelde redenen wensen te het bestuur niet aan dat verzoek te voldoen. De uitwerking was verrassend. Van verschil lende donateurs werd ml. bericht ontvangen, dat zjj zouden Bedanken en nog meer do nateurs met Iien, wanneer er Duitsch werd gezongen. Het bestuur overwoog de zaak opnieuw. Maar zp onafhankelijkheid van handelen voor altijd bedreigd ziende, als het toegaf, en inziend, dat toegeven bovendien toch niets gaf, omdat, als Fransche werken gezon gen werden, het gevaar bestond dat Duitsch- geziude donateurs hetzelfde zouden doen, week het niet voor het dreigement. Het gevolg was, dat een veertigtal donar- teurs bedankte, terwijl zij tevens verklaarden geen subsidie meer, voor uitvoeringen, enz. te zullen schenken. De ZeeTisehvereeniging. De „Tel." meldt uit IJmuiden: Zaterdagmiddag vergaderde alhier het be stuur der Zeevisohvereeniging. Na de ope ning der vergadering werd er door iden heer R de Boer, Van IJmuiden met nadruk op gewezen, dat-nog geen antwoord was ontvangen van den minister van Landbouw op, het telegram van 23 Juni T.I., aan het slot waarvan staat: „De algemeene vergade ring van de Zeevischvereeniging besluit met nlgemeene stemmen de vereeniging te zul len ontbinden, indien de; oommissie van toe zicht, voortaan niet meer, overleg pleegt woest iszij sprak j uist alsof zij het geheel mot mij eens wasrij -denkt ook, dat hij go- heel anders is dan andere mensohen, ver standiger en beter." „Woont Dulcie Graham dn een pension?" vroeg Joyce alsof ze het nog niet goed be greep. „Er begrijp niet goed hoe jullie el kaar ontmoet hebben of wat zij met dat al les te maken had." „Ja. Ze woont no. 44 Jeremaahat-reet Ma ry lebone." Joyce zag haar met toenemen- dé verbazing aan, „zij vertelde mij, dat een vriendin van haar daar eens gewoond had, een zekere j uff rouw Trevor, ze wan naar dat pension gegaan, hopende haar daar te vin den. Wat ze zei van dl© juffrouw Trevor deed mij aan u denkenik geloof, dat u veel van elkaar hebt." Hetty's oogen bleven rusten op het ge zicht van de oudere vrouw en Joyce kromp even ineen onder don onderzoekenden blik van de donkere oogen. „Juffrouw Graham zei, dat juffrouw Trevor w*'t haar had, net een mooie kroon. Dat vind ik van uw hoor ook, het is net een mooie zilveren kroon.-' Bijna onwillekeurig hief Joyoe de handen op naar het zacht opgestreken haar, het wit van die haren deed de jeugdige kleur van haar gericht nog meer uitkomen, en boen zij sprak was er een toon van gejaagdheid in haar stem. „IW heb eenmaal iemand gekend, die Dulcie Graham heette,-' zei ze, daar ze rich verplicht voelde rekensohap te geven van haar duidelijk zichtbare bekendheid met dien naam „maar natuurlijk is het misschien niet dezelfde persoon. Graham is een naam, die veel voorkomt.'3 „Deze juffrouw Graham is heel mooi, Be paald heel mooie en ïn zwaren rouw ge- I kleed," antwoordde Hetty. „Haar moeder is eenige maanden geleden gestorven." Joyce onderdrukte haar schrik bij dat bericht, „maar ik denk, dat zij zich nog over iets an ders ongelukkig! voelt behalve over den dood van haar moeder. Ik kan 't. niet goed onder woorden brengen, maar zc scheen iets te hebben, dat haar hindert. En ik geloof niet, dat het alleen verdriet was over den dood van haar moeder." „Wat dacht je dan, dat het was?" „O, het is meer een gedachte van mij zelf dan iets, dat zij bepaald zei. Zij heeft niet veel met mij gepraat. Ik gelóóf niofc, dat zij het soort meisje is om dadelijk over intieme dingen met een vreemde te spreken. Maar.ze zei, dat ze gauw ging trou wen, en ik had oen gevoel, een heel sterk ge voel, dat zij bang is voor dat huwelijk." „Bang is voor dat huwelijk?" Joyce her haalde de woorden werktuiglijk en voor haar oogen vertoonde zich het uitodijk van den man in den trein, den man, die haar ver teld had, dat hij niet wist waar Dulcie was. ofschoon het jonge meisje zijn verloofde was den man, wiens visitekaartje nog boven in haar cassette lag. „Met wien gaat die juffrouw Graham trou wen?" „Hij heet Traoey, Sir Humphry Traeey. Dien naam heb ik gehoord," zei Hetty, „maar ze sprak volstrekt niet over hem, zooals een meisje zou spreken over 'n man, dien ze werkelijk liefheeft ten minste, dat zou ik zoo denken/' voegde het meisje or verlegen bij. Dus dan had de man met hot knappe, ver metele gezicht Dulcie gevonden. Joyce dacht terug aan dien dag in den trein, zij zag we- j der die donkere oogen, die rich met sulk een brutale bewondering op haar gevestigd had- 1 den zij herinnerde rich lederen trek van da-ti knappe, losbandige gelaat. En Dulcie ging met dien man trouwen. De kleine Dulcie, met al haar beminnelijkheid, haar onschuld,, haar reinheid; zij walgde er van te denkers- dat zulk een heiligschennis mogelijk zou wezen. Hetty stoorde haar in haar gedach» tengang. „Ik zal u zeggen waarom ik denk, dat juf frouw Graham- niet gelukkig is bij het voor uitzicht van dat huwelijk. Als zij er over praatte, was haar toon niet opgewekt; dat was cén ding, dat mij trof. Zij sprak alsof", liet meisje fronste de wenkbrauwen, Jer- wijl zij woorden zocht om haar gedachten uit tc drukken, „alsof zij iets doen ging, dab zij voelde te moeten doen, maar niet alsof het een vreugde voor haar was. En dan zei ze enkele woorden, die mij bij bleven, of schoon zij ze fluisterend uitsprak, alsof zal niet. dacht, dat ik ze verstaan zou. Ze zeiuo:) „Als ilc alles maar met juffrouw Trevor be>- spreken kon, als dat maar mogelijk waal 't Was alsof zij dacht, dat juffrouw Trevor, haar helpen kon, maar ziet u, ze weet Jiieb waar dio juffrouw Trevor naar toe gegaan' is toen ze uit de Jercmiahsbreet vertrokken Ï3, zij heeft geen adres achtergelaten." Het gesprek werd op dat oogenblik ge stoord door-mevrouw Marshall's stem, dio op boozen toon van boven riep „Juffrouw Dane, kom bij mij. wat doet ii beneden? Ik heb u noodig." „Kom, ga mee," zei Joyce, terwijl zij do hand uitstak naar Hetty, wier gelaat betrok, toen z(j haar moeders stem hoorde, „het io beter, regelrecht op het gevaar af te gaan^ zonder te dralen. Ga mee en zeg tot je moe der hoe het je' 3pijt, dat je haar zoo onge-« rust hebt gemaakt. Ga nu maar dadoïrjW mee." x (Wordt vervolgd.) 1

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5