Nederland en de Oorlog. 17290 Maandag ÏO Juli, (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. f 1931.52. Officiële Kennisgeving. h\ 1910. LEIDSCH PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 1—5 regels /1.05. Iedere regel meer f0.20. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Cents oontantj elk tiental woorden meer 10 Cents, Voor het inoasseeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Cents. DAG-BLAD PRIJS DEZER OOURANTt Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.60; per week. II 2 2 l f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week, 2 C 0.12. franco per post o 2 2 p 2. Voor de Weduwe van den noodlottig omgekomen Steenhouwersknecht. ,Van den burgemeester van Leiden: een gilt van f60 van H. M. <le Koningin-MoedeP, die overeenkomstig den wensch" van H. II. aan liet bestuur der Zwemclub jnoest wor den overhandigd. Vau personeel Grofsmede rij f 13.60. Opgebracht 'door officieren, on derofficieren," korporaals en manschappen TV Depot-Bataljon, le Compagnie f 63.45! Mei. C S. fl. J. S. te S. Ï5. DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester van Leiden b'rehgt let. algemeene kennis, dat taan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeelo Belasting No. 13 van den dienst 1916, executoir verklaard den 7den Juli j.l., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting, om 'den aanslag op den bij de Wet bepaalden; voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, f 5 N. O. DE GIJSELAAR. 1 Leiden, den lOden Juli 1916. LEIDEN, 10 JULI. Na vergelijkend examen is tot de Zee vaartschool te Amsterdam toegelaten D. Spuyman, alhier. Op initiatief der Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand voor Leiden en Omstreken, zal alhier ia samen werking met de R.-K. Midden- standsvereeniging ,,De Hanze", opgericht .worden een Centraal Bureau wor den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand, hetwelk zich ten doel stelt sa menwerking te zoeken met de Begeering en de Gemeentelijke overheid, opdat de maximum-prijzen en distributie-voorwaar den geregeld zullen worden in overleg met de Middenstands-vakvereenigingen. Het Bureau zal bestaan uit twaalf leden allen vertegenwoordigers van Midden stands-vakvereenigingen. De heer J. P. Vergouwen, alhier, heeft zich voorloopig met het voorzitterschap belast, terwijl als algemeen secretaris zal optreden mr. M. B. Vos, alhier. De ook hier bestaande afdeeling van het R. 8. V. (Religieus-Socialistisch Ver bond) hield haar eerste huishoudelijke jaarvergadering. Bij het uitbrengen van het verslag bleek, dat het getal leden en be gunstigers langzaam stijgende was, doch dat toch het eerste jaar met een nogal aan merkelijk financieel tekort sloot, dat het bestuur zal zien op de een of andere wijze gedekt, te krijgen. In plaats van den heer N. J. Swierstra, die niet meer in aanmerking wenschte te .komen, werd als voorzitter der afdeeling benoemd de heer Jac. Tjalsima, terwijl in diens plaats als bestuurslid mevr. »W. Ban ning werd gekozen. Het. bezoek der samenkomsten door de afdeeling 's Zondagsavonds om de veertien dagen belegd, heeft meermalen alle ver wachting overtroffen; vele trouwe bezoe- kers zouden de samenkomsten zeker niet graag weer missen. Evenals het afgeloo- pen jaar zullen zij dan ook, te beginnen met 3 Sept., weder geregeld worden ge houden; een bijna voldoend aantal spre kers, allen van Religieus-Socialistisch be ginsel en van onderscheiden godsdienstige en politieke richting, heeft reeds de ge vraagde medewerking toegezegd, en de Vereeniging vertrouwt. ,wel, dat ook dit •jaar de samenkomsten zich in ve!er be langstelling zullen mogen verheugen. Op de werf te Schoten der ICon. Ned. Grofsmederij alhier is een groote bagger molen, de Amsterdam", gebouwd, be stemd voor China. Het vaartuig kan ech ter niet worden uitgevoerd, zoodat iemand is aangesteld ter bewaking. Het personeel der werf is naar hier teruggekeerd. Aan de universiteit alhier zijn ge slaagd voor het practisch apothekers-exa men, 2de gedeelte, de heer L. M. Lansberg, te Botterdam; mej. E. Carpentier Alting, alhier; mej. P. J. Ramaker, te Leiderdorp, en mevr. A. M. E. DunkelmaiiKramer, alhier. i l'n de Stedelijke .Werkinrichting zijn van 2 tot 8 Juli opgenomen: 220 vol- wassen personen, 40 kinderen; totaal 260 personen. - Bjj het eindexamen der Huishoudschool aan de Laan van Meerdervoort in, Den Haag slaagde als huishoudkundige mevr. 0. van Oerle, geb. Nipper, alhier. De achttienjarige E. ten Kate", alhier, die korten tijd geleden de onderwijzers-akte verwierf, is onder Zoeterwoude in de Meer burgerwetering bjj den watermolen ver dronken. Met een vriend was de heer JCeni K. aan het varen en daarna, hoewel hij de zwemkunst nog niet goed meester was, gaan zwemmen. Spoedig was hp- dan ook in de -diepte verdwenen. Voor diploma B. m. a. 7. o. zpn te Utrecht geslaagd A. M. Groenewegen en H. Ch. Punt, Alhier. f Bij den dienst der dir. belastingen b de ontvanger de heer P. Iwema met ingang van 1 Juli ontheven van de tijdelijke waar neming van den 2den kr. der directe belas tingen te 's-Gravenhage en tijdelijk werk zaam gesteld aan de inspectie alhier. jfD. B. 2do aid.). Met ingaüg van 1 Aug. is benoemd de heen P. Koordes tot rijkslderk dórde kl. in spectie alhier (tijdolpk), thans parb. klerk lcr. Hillegom. j If. M. 4e Koningin ter kerke te Voorhout. Heb moest strikt geheim blijven, maar er hadden te veel personen mee noodig, too- dat het spoedig een publiek geheim werd, ■dat Zondagmorgen H. M. ,de Koningin, Voorhout de eer van een bezoek zou aan doen, om in heb Ned.-Herv. Kerkgebouw de Godsdienstoefening bij te wonen. Een groote menigte belangstellenden^ had zich - opgesteld, toen even voor tien uren de Koninklijke auto van de Zuidzijde het dorp inkwam. Of men van meening was, dat niet in lie goede richting gereden was, is niet te zeg gen, doch brij <lo wagenmakerij van V. Laarzen keerde ue auto terug, om daarna langs Haarlemmervaart, Straatweg over Sassonlieim, Tcylingerlaan en Loostor- of Voorhoutorwcg hot dorp van de Noordzijde in to komen, waarbij de landweersoldaat v. D., van Sassenheim, dienst deed als gids en daartoe onderweg in de auto werd op genomen. Nadat H. M. voor het zahdlaantjo was uitgestegen, geleidde het lid van den Ker- keraad de heer Vain Vliet H. M. langs het laantje en de stcenen trappen op over het keurig aangelegde Kerkplein het kerkge bouw binnen, waar ds. B. ter Haar Romenv voorging en een predikatie hield naar aan leiding van Hand. 10 14. Bij het vertrek werd H.M. wederom uit geleide gedaan, en vertrok de auto weder langs Haarlemmertrekvaart, over Noord- wijk naar Katwijk. Onder Hr. Ms. gevolg bevonden zich Gen er aal-adjudant Van Tuyll van Serooskerke en baronesse Ren- gers. Daar enkele ««genblikkeffi vroeger de B -K. Kerkdienst geëindigd was. waren bijna alle kerkbezoekers on daardoor een buitengewoon groote menschenmenigte bij het vertrek der Koningin aanwezig, door wc-Xe H. M. hartelijk werd" toegejuicht. Voor het dorp was dit bezoek een grooto en heuglijke gebeurtenis. Specialik'itcii-voorslelliugen op „Den Burcht." De groote ruimte hoven op „Den Burcht", welke verleden jaar reeds meer malen met gunstig resultaat werd gebruikt voor concerten en gymnastiekuitroeringen zal ook dezen zomer, gaat hot den pach ter van „Graanbeurs" en „Burcht" met het bezoek naar wenseh en speelt het weer' hem niet te dikwijls parten, weer af en toe dienst doen. Behalve, dat er ander maal muziekuitvoeringen zullen gegeven worden, zullen er ook specialiteiten-voor stellingen plaats hebben. Het. groote podi um, waarop tot dusverre de muzikanten zaten, wordt daarbij gebruikt als arbeids veld voor specialiteiten en artistcn van al lerlei aard, aanleg en bekwaamheid, en ook voor zeer geleerde en vernuftige dieren. Zaterdag j.l. hebben de eerste specialitei ten-voorstellingen in de open lucht waar van wij, omdat het iets nieuws is, melding maken de voorgenomen rij geopend 's middags meer in 't bijzonder voor kia- deren, die in vrij talrijken getale aanwe zig waren en zich best vermaakten; 's avonds voor oudere belangstellenden. Het weer werkte.ongedacht bijzonder mee en ware het aantal bezoekers grooter ge weest, dan zou de aanvangsavond vol komen geslaagd zijn. Den tweeden avond, gisteren, was de belangstelling van het publiek echter reeds veel grooter. Het programma bood veel verscheiden heid, en men kon inderdaad zeer tevreden zijn over hetgeen deels bij dag- deels bij hel der kunstlicht, werd te zien en te liooven gegeven door het groote internationale ge zelschap, waarvan de leiding berust bij Francis Piehler, te Botterdam, A'.le rum mers waren goed verzorgd en de kostuums, waarin de dames en heeren optraden en waarmee zij zich tooiden of waarvan zij zich ontdeden in eenige afgesloten nissen nabij de plaats-van hun optreden, zagen er, als dit een vereischte was, Erisch uit. Men zag er, om met de die-en te begin nen, gedresseerde honden en een geleerden muilezel. Verder een zeer kaappen koord danser en -loopervier zusters dio het ver gebracht hebben in kunstverrichtingen aan de ringen; een dame, die danste, goochel de en buiksprak; dames, die doo' hoepels sprongen, en op een bal liepenmen lachte om de grappen van een paar eva te circus clowns en waardeerde hoogelijk hetgeen de gebroeders Boesnaoh als Hollandsahe karakter-duettisten te genieten gaven. Er was reden om alle optredendeD met bijval te beloonen Het „Burcht"-terrein Us heel geschikt, gebleken voor zulke voorstellingen. Hoogore Burgerschool voer Jongens. O vergangs-axamens. y!.;| Bevorderd van de 1ste klasse tot de 2dé klasse. Onvoorwaardelijk: L. E. H. M. America. W. J. M. Bakx. W. K. Batteljee. C. L. v. Bergen. J. de Cler. W; F. Engels, J. G. v. Ewtjk. G.- 1W. Fris. Hillegonda G. Th. Geratel. N. v. Ginkel. 7. D. v. 'd. Graaff. V. 7. E. Hegenbarth. \V. E. Hueting. Anna !W. v. Leeuwen. L. M. Lindgreen. J. A. Moulgn. Baden Mas Kahar Koosman. Jo hanna v. Noort. A. J. P. Oort. A. J. v. d. Rcjjden. H. J. Reijst Hendrika Rosenbaum. J. Schalkwijk. J. N. J. Schöttalndreier. M. Schüdel. Baden Singgih. H- Sjoerdsma. M. A. Susan. J. F. Touw. A'. F. Tuk. J. v. d. Ven. Akjce J. Verhagen. A'. A. R. Ver hoog. J. Verwijs. F. "f. Wassenaar. F. G. de Wilde. J. Zaaijer. B. LW. v. d. Heuvel. Raden Mas Soedjono. .Voorwaardelijk: 7. A. Buys. Antje H. Damme. P. J. S. J. W, C. Duyverman. E. A. Hasselbach. J. Th. v. Biet. A. v. d. Rgst. Afgewezen "5. Van do 2de klasse tot do 3de klasse. Onvoorwaardelijk: W. v. Boelen, J. G. M. v. Beukering. A. M. v. Deventer. 0. A. v. Dorp. Ph. Feitsma. W. Fontein. E. G. V. Heus- den. J. O. Horree. D. 7. Houthbff. H. J. E. Kan. W. A. de Laat de Kanter. A. F. F. M. Keuls. H. J. K. Kooyman. Charlotte H. P. Koorenhof. Ph. H. Kueneii. Baden Mas Rogkialoon. Raden Mas Soebekti. A. v. 'd. Berg. J. G. Dutry v. Haeften. C. II. W. Linck. C. J. Morks. Th. L. B. 'de Mu- ralt. F. W. A. Kiericker. O. G. v. Jlieu- wenhuizen. J. P. Otto. S. 7. P. Beinhold. Ph. Schuurman. L. U. de Sitter. J. Ver meulen. G. Verwey. J. Wl I. Willinck. E. v. IJsseldijk. A. v. Zanten, Marie 7. v. Royeo. Voorwaardelijk: C. J. Briejer. 7. M. Can- Uoo. C. J. v. Gruting. O. W. Harmans. Catharina J. J. Joseph. D. F. E. Meerburg. A. G. J. Terpstra. H. Harmsen. Afgewezen 8. Van de 3de: klasse tot de 4de klas39. Onvoorwaardelijk: J. v. Alphen. A. Bronk- huyzen. J. C. Choufour. Marthina v. Dam. J. B. Goeij. H, N. Groenier. Johanna C. Hakker. Q. A. F. M. ïlueber. H. F. O. Th. Jacometti. A. de Jong. Bertha G. P. Luzae. Rosalie v. Dam. Adriana M. den Haan. M. H. Holtrust. W. J. v. Konijnenburg. iW. Lautenbacli. J. v. d. Lee. Cornelia v. d. Mark. Louise C. Mulder. J. A. Relrjk. A. A. F. v. d. Stok. H. v. d. Upwich. J. G. Veerman. Voorwaardelijk: H. M. Banuet. P. M. Ben schop. Sara J. Engels. I. G. Kruyff. J. A. v. d. Laan. Maria Sutherland. Afgewezen 6- i "I Van de 4de klasse tot de 5de klasse. Onvoorwaardelijk: A. H. Bertels, A. v. d. Bijl. Cornelia C. J. Fontein. R. Forbes. |W. J. Goedbloed. J. G. de Groot. G. v. d. Lee. J. P. Verhagen. 'J. Verwey. J. 'W. Cahen. Jacobs Einthoven. D. Udo de Haes. J. Hoorweg. J. H. Oort. Mietje Rosenbaum. L. E. Nieuwenhuizen Segaar. C. W. J. Teeu- wen. H. Witte. Voorwaardelijk: P. H. Catz. P. de Groot. L. M. Rientsma. j I I. i 25-jarig-juhilouni Centraal Israël. Kinder-, Wees- en Doorgnngsweeshuis. Van deze inrichting aan den Stille-Rijn woei gisteren de vlq,g en van binnen waren bloemen en plantengroepen aangebracht. Een der_ zalen was bgzotider feestelijk' ingericht. Daar stond een spreekgestoelte en daar bo ven, omlijst met groen, prijkte ju gulden letters in het HebreeuWsoh: „God zij met ons." Dit alles ter eere van het 25-jarig be staan van 'deze instelling ran barmhartig heid. Het College van Regenten en Regen tessen meende 'terecht, tot deze dag niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. En "zoo kwamen Zondagmiddag met hen en de ver pleegden van het Huis, vele leden en genoo- digdon samen; om het jubileum op, plechtige wjjze te herdenken, g, Den talrijken aanwezigen werd het wel kom toegezongen door de verpleegden, on- dfii; leiding van den heer Hangjas. Dit ern stig, mooi gezongen lied gaf al dadelijk wij ding aan de samenkomst. Daarop hield de voorzitter van het College van Regenten, de beer j3. Thors, een ge dachtenisrede. In eenvoudige woorden, on opgesmukt, schetste hij van de oprichting af tot op dezen dag de geschiedenis tfer in stelling. Toen 25 jaar geleden de weleerw. heer Tal, de toenmalige eere.voorzitter, dit ge bouw inwijdde, behoorde spr. ook tot de ge. noodigden als voorzitter der Weezen-corpo ratie, en weinig kon hg toen vermoeden vijf en twintig jaren later, als voorzitter het welkomstwoord te moeten spreken. Dat wel kom gold in de eerste plaats de medeoprich ters, de heeren M. R. Beuth, K. J. Enthoven en Ed. Goudsmit. Ook mevrouw Jacobson, die steeds zooveel belangstelling voor het gesticht betoond heeffc werd door spr. in hef bijzonder genoemd, alsmede de heer "A. I. Kiek, oud-directeur van het Isr. Weeshuis te Rotterdam, de grondlegger van "bet Huis. Van hem toch ging'bet initiatief uit, om in ons land een stichting in liet leven jte roepen, waarih ook weezen en hailweezen, beneden den leeftijd van zes j'afen, Konden Worden verpleegd. Vandaar het woord: „Doorgangshuis." Hij bracht den heer Kiek nogmaals hulde voor dit initiatief, dat wel dra door de zuster vereeniging te Utrecht werd -nagevolgd. Jn het vervolg zijner rede deelde spr. o.a. nog mede, dat in 'de afgeloopen 25 ja ren bijna 100 kinderen verpleegd werden, en herinnerde er aan, dat de twee kleintjes, bij de inwijding van dit gebouw aanwezig, Maurits en Jeanette Kielt, beiden thans brave oppassende leden in de maatschappij zijn. Vele verpleegden jn voor liet jjenotene in later jaren dankbaar. Als voorbeeld daarvan noemde de heer Thors, Maurit3 en Jules Levie, die als propagandisten zeer veel voor, Hun kinderhuis ijveren en het genoegen sma ken, 'dit goede werk met succe3 bekroond te zien. Dat er voor onze Vereeniging groote sym pathie bestaat, zeide spr., blijkt wel hieruit, dat het bestuur bij deze gelegenheid aan diverse giften mocht ontvangen f 4800, waar onder een bijdrage van f500, terwijl een aantal 'nieuwe leden toetraden, contribuee- rend een bedrag van f350. De Voorzitter besloot zijn sympathieke toespraak met een speciaal woord van dank aan het College van Dames Regentessen en aan het echtpaar Turksma, dat in den wa ren zin des woórds mag genoemd worden als „Vader en Moeder" van 'het gestiebt Ook een woonl van hulde bracht hij aan allen, die ten allen tijde liet bestuur zoo belangloos ter wille waren. En dan noemde hij dr. Tinunermans, die steeds met zijn ge waardeerde hulp op eersten roep gereed sitot, aller vriend Henner, die altijd be reidwillig heilgymnastiek geeft aan kinde ren, die het noodig hebben en dr. Roos, die welwillend toezicht houdt op. de kwaliteit der iuelk. Als een opmerkelijk feit kon de heer Thors dan ook mededeelen, dat gedurende de kwart-eeuw slechts één verpleegde in het gesticht overleed. Het eenvoudig, hartelijk woord van den sympathieken voorzitter werd met warm applaus begroet. Daarna voerden nog tal van sprekers het woord. Allereerst de eerwaardige eere-voor- zitter de opperrabbijn Van Loen, uit Den Haag. die deed uitkomen, Hoe werken van humaniteit en barmhartigheid in het Joden dom tot de eerste godsdienstplichten worden gerekend en den wensch uitsprak, dat dit Veeshuis eenmaal nog moge worden ver groot en verplaatst, om beter 'te voldoen aan de tegenwoordige eischen der hygiëne. De heer A. I. Kiek, reeds door den Voor zitter als de grondlegger van het Vees- en Doorgangshuis genoemd, gaf eenige histo rische bijzonderheden en deelde o.a. mee, hoo men vóór 25 jaar in een huis in de Nieuivsteeg was begonnen. De weleerw. heer S. J. Hirscli, opperrab bijn van Overijsel, uit welke provincie me nig weesje in het gesticht werd 'verpleegd, vond aanleiding om te schetsen, hoe kernge zond de idealen van het oude Israël zijn. 2oo'n volk kan, waar ter wereld, niet uit sterven. De lieer L. Sarlouis, vertegenwoordiger van het rabbinaal te Amsterdam, sprak van uit de hoofdstad des lands zijn beste wen- schen uit voor "dit gesticht De lieer A. R. Paraira Sz., opperrabbijn der Portugeesche Israël, gemeente te 's-Gra venhage, die er aan herinnerde hoe nie mand minder dan wijlen mr. M. de Pinto, deze stichting een goed hart toedroeg, smeekte Gods besten zegen er voor af. Twee oud-verpleegden, gebroeders N. J. en Juk Levie, brachten in herinnering, wat zjj aan liet huis te danken hebben. De vader der stichting, 'de heer Turksma, bracht, mede uit naam van zjjn echtgenoote, voor de verpleegden den dank over aan liet bestuur, terwijl eindelyk de lieer Tliors allen dankte voor hun tegenwoordigheid, waarna met het zingen van een danklied door het koor ran verpleegden, de plechtigheid werd beslotfej - - <-■ - Hierna vereenigde men zich aan de ge meenschappelijke lunch. i De directie der Thalia-bioseoop, h'eeft de verpleegden .uitgenoodigd a.s. Voensiagmid- dag een voorstelling bij te wenen. j De levensmiddelenvoorzleiiiug. Op de laatstgehouden groenten- en fruit veiling te Vlissingen, werd namens den bur* gemeester "door de .wethouders, de heeren Tichelman eo Auer, medegedeeld, dat streng zal worden opgetreden om te voorkomen, dat de groenten aan de consumenten duurder verkocht werden dan de vastgestelde maxi mumprijzen, waarmede de leurders dus re kening moesten honden bij het doen hutf- ner ink'oopetu Een uitzondering maakte de burgemeester met de peen, omdat dit artikel zoo zeer verschillend is. Er worden bossea aangevoerd van zeer verschillend aantal peen en daarbij van zeer verschillende grootte'. Hierdoor is liet moeilijk' een yaste jirijs te stellen, zoodat de maximumprijs hiervoor niet gehandhaafd wérd. Den kooper werd aangezegd, dat zij zioh! Zaterdag beslist aan de maximumprijzen heb ben te houden bij den detailverkoop en toe gezegd, dat ook op de boeren, "die zelf hun artikelen rondleuren, zal worden gelet. Zaterdagmiddag had, naar de ^.N. R. Ot." meedeelt, op het Hjaagsche stadhuis een be spreking plaats van de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, naar aanleiding van het dezer dagen inge diende ontwerp van .wet ,,tot vaststelling1 van bepalingen in het belang van de volks voeding en van een doelmatige distributie van goederen," en de memorie van antwoord der regeering betreffende het ontwerp tot beschikbaarstelling van levensmiddelen (liet 20 millioen-ontwerp). i Door de Arnhemsche melkslijters is thans besloten, om evenals de melkinrichtingen, reeds eerder deden, den prijs der melk te brengen van 11 op 12 cent per liter, en zulks met ingang van Maandag a.s. Toen Zaterdagavond te Venlo de Duit- sche goederentrein gereed stond, om naar Roldekerke te vertrekken, kwam van de regeering bericht, dat de kropsalade en groote boonen niet uitgevoerd mocliten worden. De 30 wagons daarmede geladen, moesten achterblijven en werden heden nacht gelost. Een schadepostje voor de Venlo3chc tuin ders Uitvoer van schepen. De correspondent van het „Hbld." te Rotterdam schrijft De moeilijkheden, die tot dusver werden, ondervonden bij den uitvoer van schepen, moeilijkheden waarvan in do eerste pla-its de Noorscho reedors dupe waren, omdat de door hen in Nederland bestelde sche pen niet werden afgeleverd, maar vervol gens ook de scheepsbouwers, omdat zij geen. orders uit den vreemdo meer kregen te- boekou, nu niet de zekerheid bestond, dat het bestelde ook werd geleverd, zullen wel dra tot hot verleden behooren. Er is een aanschrijving te verwachten, waarbij wordt bepaald dat bona fide contracten ook kun nen worden uitgevoerd. Maar ook hem, dio op speculatie bouwde in de hoop later liet bezit togen betere prij zen tc kunnen afzetten, zal men het niet onnoodig moeilijk maken. De uitvoer zal worden toegestaan, mits de Nedorland^che vloot het bezit, voor eigen gebruik niet. noo dig acht. Onze scheepsbouwers, die door de volko men onnoodigo bolcmmering van den u't- voer zich in het laatste halfjaar reeds mo- nige order zagen ontsnappen, wolko naar Amerika ging, zullen ongetwijfeld door de nieuwe, volkomen logische regeling, bevre digd worden. Duilsclic Deserteurs. Vrijdag kvfamen to [Winterswijk tweo Duitsche deserteurs aan, die in Zuilbroek tot do grenswacht behoorden. De een, ecu bakker uit Giesen, was al tien maanden aan het front geweest, de ander pas afge richt, was een mijnwerker uit Oberhausen. Beiden zullen trachten in Nederland werk te krijgen. 4 Dopcnvljcs vanrubber. Onredelijk groote zondingen groenten in blik, bestemd voor een hotel te Valkenburg hadden de nieuwsgierigheid der kommiezen roeds eenigeb tijd geprikkeld. Toen 23 Juni j.l. weer een vrachtje van circa 1000 K.G. conserven voor bedoeld hotel arriveerde, waren de heeren Aan den fiscus zoo vrien delijk den wagen van v. G. L. naar dc be stemming to begeleiden en zich een bi ik doperwtjes to doen openen, waarhij helaas bleek, dab de afzender zich vergist had, door in plaats van malsche Westlandsel# groenten taaie rubber in de blikken te stop pen. Dwalen is menschelijk doch gevaat

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1