No. 17286. LE5DSCH DAGBLAD, Donderdag 6 Juli. Tweede Bsaa. Anno 1916. 03 Grondwetsherziening. Gemengd Nieuws. Tweeds Kamer. Ingezonden. FEUILLETON. ii. V KOU WBNKIESRBCHÏ. Vele leden achten de toelichting van dit voorstel nog minder bevredigend dan die van het oorstel betreffende het kiesrecht der mannen'. Indien het niet mogelijk is een antwoord te geven op de vraag, welke naar 's ministers mecning voor de toekenning van kiesrecht aan de vrouwen beslissend oioet rijn, dan behoorde, naar men meende, de voor do hand liggende conclusie ïo zijn. dat het prematuur is thans den gewonen wet gever bevoegd te verklaren tot die toeken ning te besluiten. De hoofdvraag onbeantwoord latende wijst de minister op twee feiten.' Het eerste feit is, dat de vrouwen zeiven in toenemende mate begeerig zijn aan het politieke leven deel te nemen en met dit feit moet naar I 's ministers meening de practisch© staatsman rekening houden, al mocht hij van mecning zijn, dat de vrouwenbeweging naar een ver- f keerd doel leidt. Men merkte op, dat er tegenover tien vrouwen, die- het kiesreclvk vragen, zeker duizend zijn, wie de quaestie van het kies recht onverschillig laat of die tegen toeken ning-daarvan gekant zijn. De begeerigeiomakeii veel geraas, maar zij hebben slechts een kleine minderheid achter zich. Maar al ware het juist, dat een belangrijk deel «der vrouwen het kiesrecht begeert, is dit een reden om het haar toe te kennen Het tweede feit, waarop de minister wijst, is, dat vrouwen hoe langer hoe meer den zelfden iriaatschappclijken arbeid gaan ver richten als mannen. Hij is van mecning, dat het logisch gevolg van de toenemende ge lijksoortigheid der maatschappelijke functie van man en vrouw, moet zijn gelijkstelling van publieke rechten. Ten aanzien van het passieve kiesrecht -be paalt de minister zich tot de verklaring, dat er bij de tegenwoordige samenstelling der maatschappij geen gegronde reden schijnt te zijn om het aan de vrouwen te onthouden. .Verwacht had mogen worden, dat de minis ter had medegedeeld, welke redeh. er is om aan de vrouwen hot passieve kiesrecht toe te kennen. Men merkte verder op, dat de toekenning van het passieve kiesrecht voor do vrouwen het actieve kiesrecht met zich brengt voor de benoeming van de leden der Eer?te Kamer. Overgaande tot do in de Memorie van Toe lichting onbeantwoord gebleven hoofdvraag betoogden deze leden, dat de door de vrou wenbeweging, niet in 's lands belang, maar als strijdmiddel, verlangde volkomcu gelijk stelling der beide sexen met de roeping der vrouw niet is overeen té brengen. Naar hun meening verzetten do door Gods bestel geschapen verschillen van physieken én psychisch, aard zich tegen gelijkstelling van man en vrouw. Deze leden beschouwden den aandrang voor vrouwenkiesrecht als een opgeschroef de beweging. Overigens, de Vereeniging1 voor Vrouwenkiesrecht telt slechts 18,500, de Nederlandsche Bond voor Vrouwenkies recht slechts ruim 7000 leden. Dat aan do toeneming van den maatschap- pelijken arbeid der vrouw 'een grond voor, de toekenning van kiesrecht zou zijn te ontlg&Ben, werd door deze leden ontkend. Zij meenden, dat die toeneming door wette lijke maatregelen moet worden tegengegaan en wezen er op, hoe dit beoogd werd ia het bjj behandeling van de in 1911 tot standi gekomen .herziening! der Arbeidswet voor gestelde amendemenfc-Aalberse, dat strekte tot het verbieden van vrouwenarbeid in fabrieken. Sb Naar aanleiding van deze beschouwingen werd van de zijde ^van de vele leden, die voor invoering van het vrouwenkiesrecht of althans voor hot geven van gelegenheid tot-invoering daarvan, gestemd waren, het volgende betoogd: In de eerste plaats werd opgemerkt, dat hot hier niet aankomt op de vraag, of de vrouw ia allen deele met de man gelijk te stellen is, maar alleen op de vraag, of aan de vrouwen het kiesrecht behoort to worden toegekend. Dat deelneming aan de verkiezingen voor vrouwen een beletsel zou zijn om zich aan haar zorg voor het gezin of aan anderen arbeid te wijden, kan moeilijk beweord worden. Voorts kwam mén op tegen de wijze, waarop over de vrouwenbeweging gesproken is. Die beweging wordt hier tö lande met groote waardigheid er tact geleid. Deze leden ontkenden verder, dat er, tus- schen mannen en vrouwen een zoodanig ver schil van geaardheid bestaat, dat deswege onthouding van kiesrecht gerechtvaardigd zou zün- Toekenning van kiesrecht aan de vrou wen is wenschelijk, niet omdat de vrouw gelijk zou zrjn aan den man, maar juist om dat vrouwen anders denken en voelen dan mannen. Do toewijding van vrouwen is, ook ten aanzien van onderwerpen van publiek be lang, vaak grooter dan die van mannen. Dit is in school- en gezondheidscommissie menig maal gebleken. Dat al de belangen der vrouwen ondanks de onthouding van kies recht behoorlijk in de wetgeving worden be hartigd, kon men geenszins tóegeven. Het tegendeel blijkt uit de wettelijke regeling van do burgerrechtelijke positie der gehuwde vrouw en uit de .arbeidswetgeving. Eenige leden waren bovendien voor het vrouwenkiesrecht gestemd op grond van het klassebelang 'der arbeidsters. Gaandeweg wordt de arbeidersvrouw meer betrokken in het maatschappelijk productieproces, waaraan vroeger uitsluitend mannen deel namen. Volgens de beroepstellingen waren in ons land in beroepen en bedrijven werk zaam: Op 31 Dec. 1909: 1,732,567 mannen 'en 541,716 vrouwen. Op 31 Dec. 18.99: 1,497,155 mannen en 433,518 vrouwen. Het aantal mannen nam dus daarbij in die tien jaren met 235,409 of met 15.7 pCt., het aantal vrouwen met 108,168 of met 24.9 pCt. toe. Percentsgewijze was de toeneming der vrouwen derhalve 60 pCt. grooter dan die der mannen. Een steeds grooter a&ntal vrouwen mag op dezelfde gronden als de mannelijke; arbeiders aanspraak maken op het recht om invloed te oefenen op staats bestuur en .arbeidswetgeving. Met de Roomsoh-Katholieko kerkleer is, ook blijkens uitlatingen van de boogleera- ren Beysers en Aengenent, het vrouwen kiesrecht niet in strijd. ïn Engeland wordt, naar vermeld werd, liet vrouwenkiesrecht door vele streng ge- loovigon, zelfs door tal van bedienaren der kerk, verdedigd. Deze beschouwing vonden bij anderen te genspraak. Onder deze leden waren er, die meenden dab de toekenning van het kies recht niet zou aftrekken van den arbeid in het huisgezin, maar evenmin op haar een bijzonderen stempel zou drukken of verede lend zou ^werken. Dat voor do vrouwen oen speciale taak op het gebied der wetgeving zou zijn to vinden, zagen zij niet in. Tegen wegneming der grondwettelijke belemmeringen hadden zij echter geen be zwaar, maar verder wensohten zij voors hands niet te gaan. Heb denkbeeld! om heb kiesrecht voors hands alleen- toe te kennen aan de vrou wen, die in eigen onderhoud voorzien, vond instemming. Sommigen wilden, ten einde verband met- den welstand zooveel mogelijk te vermijden, kiesrecht toekennen aan <!e vrouwen, die zelfstandig wonen, waardoor hetgeen men wenschelijk achtte de in wonende dienstboden zouden worden uit gesloten. Verdediging vond ook het denk beeld om het kiesrecht te beperken tot hen die het verlangen te kennen geven op de kiezerslijst geplaatst te worden of tot hen, die aan zekere eisohen van bekwaamheid voldoen. Er waren verder leden, die zouden' kunnen medegaan met toekenning van het kiesrecht aan de vrouwelijke gezinshoofden en daarmede gelijk te stelden vrouwen, mits dan voor de laatsten de minimum-leef tijd hooger gesteld werd dan voor de man nen. Toekenning van kiesrecht aan gehuw de vrouwen werd door hen in elk geval niet toelaatbaar geacht. Tegen hofc uitsluiten van de gehuwde vrouwen werd door ande ren aangevoerd, dat dit tot verzwakking van heb arbeiderselement zou leiden, omdat de arbeider over het algemeen op jongeren leeftijd huwt dan de man uit de gegoede kringen. Wil de meerderheid voor do gemeentera den niet dodelijk tot invoering van het vrouwenkiesrecht overgaan, dan verlangen sommigen althans in de grondwet een ter mijn gesteld te zien, binnen welken een wetsontwerp tot regeling van hot vrouwen kiesrecht bij de Sfeaton-Generaal moet wor den ingediend, bij gebreke waarvan een nu reeds in de additioneele artikelen op te nemen voorloopige regeling automatisoh in werking zou treden. Met de toepassing van het passieve kies recht aan de vrouwen was men niet alge meen ingenomen. Sommigen meenden, dat dit recht in elk geval niet 'op eens aan alle vrouwen be hoort te worden toegekend en dat do wet behoort- aan te geven, aan welke vrouwen het zal toekomen. Ten nadeele van de Petro leum-benzine-Maatschappij zijn uit haar op slagplaats onder Slotep verscheidene bussen benzine ontvreemd. De nieuwe Badkapel te Sclieve- ningen. De nieuwe badkapel, het derde kerkgebouw van de Ned.-Herv. Gem. te Scheveningen, a&n den hoek Hoogen Duin weg en Nieuwe Parklaan werd hedennamid- dag ingewijd. Het gebouw, w&arvoor het vorig jaar Juni de eerste steen werd gelegd, door den •pre sident-kerkvoogd, den heer A. ïïoogenraad, is een sieraad voor de schilderachtige om geving, zegt „De N. Crt." Opgetrokken in strenge, rustige lijnen, is daarbij de moder ne bouwtrant gevolgd. De hoofdgevel met de verschillende toegangen, ook die tot de Hof- logé, naar de Nieuwe 'Parklaan gekeerd, staat tusschen twee ranke torens. Deze ^rjde en de beide gevels zijn aan liet onderstuk ombouWd met een overdekte gaanderij, af wisselend open of met gekleurd glas geslo ten. In de gevels wordt het daglicht toege laten door vier boogvormige ramen van om. vangrrjke afmeting. De hoofdkleur van het in-lood-gezet glas is geel met chromatische ornamentatie. De bekapping van het ge bouw loopt samen in een damvormige af dekking. Het vierdcelig houten kerkgewelf is met blank gebeitst bout betimmerd, afge zet met schlablonen. Het ruime gebouw be vat duizend zitplaatsen, tegenover 300 in de oude badkapel aan het Gevers-Deynootplein. De' katheder, rusténd op' een zandstêenen onderstuk, is uit teakhout vervaardigd, even als het klankbord. De Horloge, tegenover den katheder, even eens uit teakhout, bevat drie fraai gebeeld houwde' zetels met lichte stoffeoring. Het geheel te opgebouwd in' grijze Wa'aL klinkersteen, afgewisseld met Obernkirch- ner zandsteen. Uit een portaal aan de achterzijde worden bereikt de predikantskamer en de groote vergaderzaal. In de groote kelders is Centrale verwar ming aangebracht. De kerk wordt door middel van strjlvor- mige koperen lichtkronen electrisch ver- licnt. Architect der kerk is de heer W. C. Knij per. Jr., te Scheveningen; aannemer de heer J. Geilswijk, te Amsterdam. De gemeente' droeg zorg voor een plant- soenomgeving en legde een nieuwe straat van de Seinpoststraat baar de kerk aan. j In den toren van de Groote of St.-Jacobskerk te 's-Gravenhage is twee to ren-klokkenmakers een ongeluk overkomen. Terwijl de 41-jarige v. d. V. en de 55- jarige' K. werkzaamheden verrichtten tot her stelling van het carillon, viel één hunner door het wippen van een planteen zich wil lende vastgrijpen, aan zijn kameraad, nam hij dezen in zijn val mede'. Zij moeten van een hoogte van ongeveer 15 meter zijn gevallen. Beiden bekwamen ernstige kwets uren: v. d. V. een wervelbreuk'aan den rug; K. een beenbreuk. Hun toestand is zeer zorgwekkend. Het kostte bijzonder vee! moeite de ver wonden uit den toren te vervoeren. Per ra der baar konden zrj jiiet over de smalle trap jes gedragen worden. Verplegers van den Eerste-Hulpdienst-, dio spoedig met een ge neesheer ter plaatse waren, hebben eerst over een wenteltrap van ongeveer 60 treden moeten dragen en hebben hen daarna per raderbaar door middel van een takel' van on geveer 50 meter laten zakken om hen op den beganen grond te brengen. De verwon den werden vervolgens in twee auto's door den Eerste-Hulpdienst naar het Gemeentezie^ henhuis vervoerd. Op den hoek van de Prins-Hen- drik-straat en de Tasman-straat in Den Haag, had gistermiddag een aanrijding plaats tus schen een met 2 paarden bespannen rijtuig en een tram. De koetsier, die van den bok werd geslingerd, bekwam inwendige kneu zingen en werd, nadat hij eerst in de Cen- traaJ-Apoiheek was binnengebracht, ,in be- Wusteloozen toestand door den Gem. Genees kundigen Dienst naar .den Gentralen Hulp post vervoerd. Van daar werd de man naar het Gemeentelijk Ziekenhuis overgebracht. Het rijtuig werd door de aanrijding zwaar beschadigd. De paarden kregen geen letsel. Te Leeuwarden was gistereu de eerste adspirant-bric venbes teister onder lei ding van een brievenbesteller in actie. („N. Gr. Crt.") Gedurende den nacht is te Over- schie ingebroken in de woning van den heer v. B., aan den Kotterdam3chen Weg, nabij den tol. Vermist worden ongeveer flOO aan contanten, alsmede eenige gou den en zilveren voorwerpen. Do Vorocniging van Tilburg- sch© fabrikanten van wollen stoffen heeft gisteren besloten het aangekondigde besluit der Vereeniging te handhaven om op 13 Juli a-s. de uitsluiting voor geheel Tilburg te proclameeren wegens de nog voortduren de staking der draadmakers. Gisteravond werd bij hot uitgaan der fa brieken aan de arbeiders het ontslagbriefje afgegeven. Indien zich de toestand voor 13 Juli niet wijzigt, zullen dus op dien dag de fabrieken stop gezet worden, met uitzonde ring van eenige niet bij de Vereeniging aan geslotene. Een wildeman aan 't stuur. Men meldt uit Putten: De auto van dr. Middelburg w.as in reparatie bij een rijwiel handelaar. Diens knecht zou met een leer ling .en nog een vriend, oen bakkersknecht, den proefrit- maken. Daar gaan ze den weg naar NijkoTk op. De knecht, die als woest rijder kekend staat, ziet geen gevaar en er wordt volgens ooggetuigen met een vaart van SO K.M. gereden, de auto begint te slin geren, tot plots plofkrak! tegen een boom heb voertuig aan splinters vliegt. De leerling is zoo ernstig gewond, dat hij per brancard naar heb dorp moet vervoerd worden; de bakkersknecht liep een p?-ar ernstige hoofdwonden op, die door den ge neesheer moesten verhonden worden en ver loor veel bloed. De knecht kwam er met den schrik af.. Dit is zijn tweede ongeval; voor eenige weken reed hij een kind tegen den grona. Als hem zijn rijbewijs niet wordt ontnomen zal er spoedig nog wel wat ergers gebeuren. („N. v. d. D.") In het Westlandzijnzeerveel meloenplanten gestorven ten gevolge van heb koude Juni-we er, waardoor de planben zoo verzwakt zijn, dat zij gc; n zonneschijn kunnen verdragen. Zitting van gisteren. WIJZIGING SUCCESSIEWET. De Minister van Financiën, de heer VAN GIJN, antwoordde aan den lieer Tydeman, dat hij niet om onder-onsjes in zrjn kabinet heeft gevraagd, doch slechts dat leden, die een niet in het afdeelingsverslag vermelde kwestie zouden behandelen, liem een uittrek sel of do conclusies van hun rede zouden mededeelen. Gewezen is op het .accrès der middelen. Spr. nu wees er op, dat 1915 een bijzonder ongunstig jaar was. Een groot gedeelte van het accrès is uit, toevallige omstandigheden te verklaren, p.a. uit de tijdelijk hooge op brengst van suiker en vleescli. Spr. had in de ö1/® maand van zijn ministerschap niet zuiniger kunnen rijn; hij herinnert aan do woorden van minister Heemskerk, dat - de Kamer altijd zuinig is bij de algemec-ne be raadslagingen en royaal bij de artikelen. Zo'o is het met de publieke opinie ongeveer eveneens gesteld. De salarissen der hoogere ambtenaren zijn niet te hoog, al heeft spr. zich meermalen tegen verhooging verzet. De salarisverhooging der lagere ambtena ren, waarvan de helft reeds is toegestaan^ zullen voor 1917 voor de andere helft wor'' den toegekend. Spr. zal een voorstel daar toe indienen. Wpt de kapitaal-vernietiging) betreft, spr. erkent, dat elke belasting da vorming van kapitaal belemmert. Uit een' technische herziening van het tarief van in- voerreohten hoopt spr. nog eenige millioenen te halen. Wil men in. liet voorgestelde ontwerp het bedrag der vrijstellingen van schenkingen! aan oud-gedieuden ©enigszins vc-rhoogen, dam zal spr. zich daartegen niet verzetten. Spr„ ió niet bereid de levensverzekeringen uifc het ontwerp te lichten en evenmin de polis sen, die loópende zijn, vrij te stellen. De Minister is bereid met zijn ambtge noot van justitie overleg te plegen betref fende de positie van buitenlaudsche levens* verzokcringraaa tschappijen De heeren DRÏON en LOHMAN repliceer den. Nadat nog de heer JEïl LAAN heeft ge repliceerd en de Minister gedupliceerd, wordt de vergadering geschorst tot Donderdagoch tend te elf uren. Uc loonen der Uoöperatie „Voorait". Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ondergeteekende, dat gif 'eenige plaatsruimte verleemde'; in Uw blad,, als antwoord op het ingezonden stuk vain het bestuur der Coöp. „Vooruit". Bij vooiy baat zijn dank. Het bestuur zegt, dal door de laatsbd wijziging de loone-n der laagstbezoldigdea' zijn gebracht op f 14.50; laat mij er aam toevoegen, dat 'daarbij is inbegrepen 50 Ct? toeslag. Tevens zegt liet van meening te zijn^ dat een arbeidcrscoöperatie de hoogste loo* non moet betalen, en ten slotte heeft heü Hoofdbestuur van den Vakbond niet b&T wezen, dat de loonen van de Coöperatie, niet de hoogste zrjn, en gaat het .tusschea' ons alleen nog maar over den voorsprong van de loonen van „Vooruit", boven diey elders te Leiden geldende. Hoe is de verhouding? Volgens de. laatst© regeling van het bestuur der Coöp. „Voor* uit" zal een volslagen bakker bij vaste aam- stelling een loon ontvangen van f14 pen week en komt dan naj verloop van 12 jaren' op zrjn maximum van f 17. Dat nu vinden wij, als vakbond, een idioot stelsel. Als wij nu zien. dat een Van Noort em Hus bet loon van hun volslagen knechts zetten direct op f 16 en f 16.50, dan zeg: gen wy: do Coöperatie Vooruit" sktafc niet bovenaan. Dit rijn geen losse beweringen, maar fete ten, welke spreken. Waarom .moet een knecht, die zijn wer» minstens zoo goed doet a's iemand, di# het geluk heeft langer aan de Coöp. werk zaam te zijn, zooveel achter staan in loonï Laat ik er bij vermeiden, dat op het öogen-i blik maar twee menschen van het geheel^ personeel aan het maximum, zijn gekomen; Daar gaat het bij ons dus ook om, er niet- alleen om den voorsprong. Ook aan de Coöp. „Ons Dpel" heeft men; eenzelide regeling, at is de termijn minde?' dan 12 jaren. Verb.eeldt U, 'dat in de bouwvakken de patroons het uurloon gingen regelen na{a£' het aantal dienstjaren; zeer terecht zou de .Vakbond daartegen opkomen. Daarom houden wij staande, zoolang do Coöperatie deze regeling houdt, mist zij hal recht te zeggen, dat zij bovenaan staat ia het- uitbetalen der loonen. J. G. v. d. ZEEUW, Sec. Alg. Ned. Bond van Arbei- ders(sters) in hot Bakkers-, Cho colade- en Suikerbewerkingsbedrijf, Afd. Leiden.- RECLAME A 40 Cts. oer Regel. A LA CORSET3ERE RAW30MÖT. LEIDEN. Breestraat 34. Tel. Int. 1425 Wasschen, Stepafö-eren en Vermaken van Oersets. 667. Naar 't Engelsch, door L G. MOBEIiLY. (Nadruk Verboden). 29) E „Goed voor je?" Weer lachte hij dat zelf genoegzame lachje, hetwelk Dulcic deed huiveren. ..Maar mijn opvatting van wat goccl voor je. is, ia misschien verschillend van de jouwe; ja, inderdaad heel verschil lend. Xk zag duidolijk aan je brief, dat jo overspannen bent en je eenzaam voelt; dat je iemand noodig hebt om voor je te zorgen, ïe j to leeren ziekelijke begrippen to ver geten. Jo ziekte JTeeft gemaakt, dat je je dingen verbeeldt. Het zou toch niet moge lijk zijn ons beider levon te laton besturen door bezwaren, die plotseling ontstaan zijn gedurende een tijd, dat je riek moest lig gen. Neen. neen, lieve Dulcio, ik ben niet van plan afstand van je te doen. Je zegb, dafc je je belofte zult houden, indien ik daar op sta. Ik zal er stellig op staan. En ik verlang zoo gauw mogelijk naar mijn Hof, klein vrouwtje." „Neen, doe dat nietje zei ze hijgend, ,,doo dafc niet. Het is niet een kwestie van een uekolijke verbeelding. Ik meen heel ernstig wat ik in mijn brief heb gezegd en je behan delt liet alsof het iets heel weinig gewich- l?® was, niets dan verbeelding. Het is voort, rofl -reen kleinigheid; ik kan niot denken,' at 1131 goed zou wezen je vrouw tc wor- -n, indien ik je niet echt liefheb, en ach! mij dan toch Wat ik jo wcnscli te -• blaren, is dat ik jc niot genoeg liefheb." «Dwaasheid, dwaasheid," antwoordde hij. „Ik' zie uitstekend in, wat et gebeurd is. Je hebt je zelf geplaagd en je dingen ver beeld. Je bent te' gevoelig, je denkt te veel na over: de dingen. Zoo zijn de vrouwen; zij maken zich akelig voor niets, totdat het eindelijk iets reusachtigs lijkt, en dan gaat haar geweten aan den gang." Zij trachtte hem terug te duwen, toen hij haar in zijn armen wou nemen. „Luister dan," stamelde zij, „je* moet 'de geh'eele waarheid hooren: het is niet alleen, dat ik' niet werkelijk van je houd, er is iemand An ders, waar ik meer van houd." Zij stiet er de woorden met moeite uit en een oogenblik' zag Humphry haar ongeloovig aam Toen kuam er een vreemde gloed in zijn oogen, een doffe 'kleur op zijn gelaat en hij trok naar ruw naar zich toe. „Dat te liefcp dafc is het, er, is :een ander,"' zei hij kortaf, „je denkt een ander gevonr den te hebben, meer naar je smaak dan ik ben. Ik zeg nog altijd: het te nonsens. Als je denkt, dat ik mij laat beetnemen door dergelijke praatjes, dan vergis je je zeer. Ik ben volkomen bereid dien „iemand aiv ders", waarvan je spreekt, als een voorbij gaande gril te beschouwen. Alle meisjes nebben van die grillen en verbeelden rich verliefd te zijii nu op den eenen man jen dan op den anderen; ik' vergeef je zulk een voorbijgaande gril graag. Maar ik' ben met van plan jo op te geven' voor wien dan ook, Dulcie, voor wien dan ook", zei hij met langzamen, meedoogenlooizen nadruk'; „ik' begeer, ja tot vrouw en ik ben van plan' jo ta krijgen. Ik zal wel maken, dat je van mij gaat houden, daar ben ik niet bang voor; maar geen man zal zich stellen tus schen jou en mij." „Maar sprak zij bevend, sidderend als een verschrikt vogeltje, toon hjj rijn armen om haar heen sloeg en haar dicht tegen zich aantrok, „hoe kan ik met je trouwen, ter- wqI ik' je niet liefheb? Hoe'. „Ken je liet oude gezegde niet: Liefde kweekt liefde", viel hij haar in de rede, „mjjn liefde voor jou zal maken, dat je mij gaat liefhebben. Daar ben ik niet bang voor," herhaalde hij zegevierend, „toen ik de klei nigheden deed, die in mijn vermogen waren om je te helpen, heb je mij beloofd mij je zelf te geven; en ik ben van plan je aan die belofte te houden." Er was iets in rijn overheerschende, over weldigende persoonlijkheid, dat het jonge meisje onderwierp; zij voelde zich als een klein wezentje gevangen door een sterk beest en niet in staat hem weerstand te bie den. Hij trok' haar, naast zich1 op, de ouderH wetsche paardeharen canapé, die tegen den muur stond, en met haar handen stevig in de zijne, sprak hy zacht eu haastig tot haar, van alles, wat zij voor hem was. van rijn groote liefde; van alles, wat zq voor hem beteekénde en van wat zij in hun toekomstig leven voor hem wezen zou. Hij gebruikte juist de woorden, berekend om iuvloed uit te oefenen op; een zeer overspannen, ge voelig meisje met hooge idealen, een meisje met een groot vermogen tot zelfopoffering; ja, hjj was slim genoeg, om precies den juis- ten toon aan te slaan. „Je weet niet. wat het voor mrj zou wezen je te moeten verliezen," zei hij bijna adenf- loos; „je beseft niet welk een heel ander man ik zal wezen in je handen. Je invloed heeft reeds meer dan ik je zeggen kan jn mijn leven bewerkt; als ik jou altijd by mij heb, kan ik het beste, wat in mij* is, vol gen; zonder jou zal ik tot het ergste ver vallen. Je hebt een mensohenziel in je hand," zei hij ten slotte erustig en uit schijnbare oprechtheid. Het was een bijna duivelsch vernuft, dat hem juist deze argumenten deed gebruiken, het meest geschikt wareai om hem zijn doel te doen bereiken, hij kende het meisje naast zich goed genoeg, om te begrijpen, dat zijn slimme wenk, dat hij haar hulp noodig had, al Raar onbaatzuchtigheid zou wakker roe pen en al haar plichtsgevoel. Hij merkte met voldoening op hoe zij bij zijn woorden beurtelings rood en bleek werd, terwijl men aan haar oogen zou zeggen dat er langzaam 'n besluit bij haar opkwam. Hij zag hoe haar mond zich met vastberadenheid sloot. Dul cie rnerkto geen der verkeerde argumenten in zijn redenee-ring op de eenige gedachte, die wortel schoot in haar geest, was den man naast haar te redden, en deze -gedachte groeide plotseling tot een rijp besluit. In haar oogen was zelfopoffering voor anderen het hoogste punt van volmaaktheid. Persoonlijk verlangen op zij zettenalle ge dachte aan zi'chzolve op den achtergrond drijven, zelfs ten kosto van eigen hart, dezei gedachten gloeidon in Dulcie's oogèn met het licht van waarheid en verhovenhoid. Humphry had do rechte snaar aangeroerd deze trildo dadelijk. „Meen je dat werkelijk?-' vroeg zij ern stig; meen je heusch, dat er iets in mij je helpen kan?" „Zeker, meen ik dat." Niemand wist boter dan Humphry Tra- ooy een toon van groote oprechtheid in zijn woorden te leggenhij sprak op diep ern- stigen toon. „Er is ©en massa in mijn leven, waar ik mij over schaam, als ik aan jou denkik wou, dafcrik voel dingen uit- mijn leven onge daan kon makon. Maar mijn liefde voor jou maakt mij tob een ander rnensch. Met jouw. invloed steeds om mij heen zal ik wezen zoo als jij rae het liefst zou wonschen. Ik kan mij zelf overtreffen. Dulcic, in 's Hemola naam, verwerp mij niet. Indien je het doet, dan vernietig je mijn loven: je hebt het be zit van heel mijn ziel in je handen!" De trilling in zijn stem, de ernstige aan drang van zijn woorden, dc smeekendff' oogen, dat alles had op het jonge meisje, precies het effect-, dat hij er mee op het oog had. Hij had de teer© gevoeligheid van haai karakter nauwkeurig berekend. „Als ik je werkelijk helpen kan,"- begon rij aarzelend; maar hij wachtte niet af, dat rij den volzin voleindigde „Dan zul je spoedig met mij trouwen?'5 viel hij haar snel in de rode, „er is niets, waarop wij behoeven te wachton, en ik ver lang naar mijn vrouw. Ik heb je noodig om mij te helpen. Ik zal je gelukkig malven, ik zal jo Icoren mij lief te hebben, ik zal we ten je liefde te winnen, en jij zult mij lee ren al wat je edele ziel weet van reinheid on goedheid. Niemand kan mij helpen zooals jij!" Zeer zacht boog hij zich tot haar over en kuste ha-ar wang mét- 'n bijna afgetrok ken eerbied, zich zorgvuldig onthoudend© van eenige aanraking, die haar zou kunnen verontrusten, en toen, met volkomen tact, beschouwde hij ha-ar inwilliging als uitge maakt en begon over andere dingen te pra ten, over zijn reis naar Amerika, haar uit stapjes, haar moeders dood, over alle din gen, behalve de kwestie van liefde en hu welijk. „Ik heb dezer dagon een oude vriendia van je in den trein ontmoet," zei hij, toen do herinnering aan het lieve gezicht van Joyce hem plotseling voor den g^est kwam* (Wordt vervolgd)<

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5