Nederland en de Oorlog. N*. 17284 Maandag; 3 Juli. A°. 1916. tDeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officip.ele Kennisgeving. IDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels /1.05. Iedere rogel meer f 0.20. - Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oente contant) elk tiental woorden meer 10 Oent». Voor het incaeseeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden, f 1.60per week. I 2 l l f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.12. Franco per poot 0 2 0 2. KOU1EK BEit PL.VATSELIJKE BIBECTE BEJLA.STIN6L Burgemeester en Wethouders van Leiden, Brengen ter talgemeene.'kennis, "dat het Kohier, der Plaatselijke Directe. Belasting, dienst 1916, is goedgekeurd en ingevolge art. 264 der Gemeentewet ter lezing is neder gelegd. Burgemeester en Y/ethouders van Leiden, N. C. DE GIJSÊLAAJEt, Burgemeester. VAN STBIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Juli 1916. Voor de Weduwe van den noodlottig omgekomen Steenhouwersknecht Van B. ƒ1.— P- W. 0.10; Personeel van Poot Co. 13.01Porsonpel P. O.. L. (faibriek Verwerstraat) 10.86s; V. D. B. 2.50; L. te V. 10; Collecte Zo- meruitvoering Dansclub Strauss" 5. J. v. S. 0.50, Stalpersoneel van A. A. v. "Tienhoven exp. 4.75; IT. v. d. V. te R. 0.50; Opgehaald in het St.-Elisabethge- sticht 21.25; Van een Billard-Pot op Zon dagmorgen „Wil dit de ongelukkige Wedu we bezorgen, Inplaats van dat wij wande len gaan, wordt hiermede toch wel ge daan" 5.Personeel firma Gebr. Boot, Leiderdorp 13.82; Loterij-Verg. Nooit zonder Geld" 2.50; Van het voormalige Sint-Jozephs of Timmermans en Metselaars ,GiJd 10.P. O. U. 2.50; Gecollec teerd op een Vergadering der Vereeniging „Eigen Haard" 0.68; Nachtploeg Clos Leembruggen Opgehaald door M. P. en R. S. van personeel- fabriek v. Eg- mond 3.33 en volgende straten Roode- laan, Heerenstraat, Bloemistenlaan. Prin- ses-Wilhelminastraat, Wit te-Singel, Schel penkade, Jan-van-Goyenkadc, Valdezstraat Duivenbodestraat, Gerrit-Doustraat, Vree- wijkstraat, Hugo-de-Grootstraat, Rijn-en- ScTiiekade, Doezastraat, totaal 74.91 Vergadering Christ. Jongelingsverg. ..Dient den Heer" (Levendaal) 4.80; Van Truida '.Oor cn Mina opgehaald in Rijnstraat, Pie terstraat, Mouritslaan, Martinusstraat en Johannalaan 6.02; Postwissel W. M. 1 'jOpgehaald door Anny en Suze Heerenstceg en omtrek Pieterskerk cn hofjes 9.15; 'N. N. 3.Van het personeel van Over- duin, Hoogewoerd ƒ2.30; Van Zoeterw.- Sïngel, Boisofckade, Rapenburg, Houtstraat Gerecht en Langebrug, opgehaald door Sophie 18.03 Dames B. 5. Totaal: f11S9.935. LEIDEN, 3 Juli. Het Restuurdersgenootschap van Leid sche Middenstandsvereenigingen verzond on langs aan B. en W. dezer gemeente' een schrijven, inhoudende het verzoek, dat de' communicatie tusschen de Haarlemmervaart 'en de binnenwateren der stad niet langer zou belemmerd worden. Des Zondags is n.l. door een afsluitboom de vaart van en naar de stad -in die rich ting belet. Het Genootschap, krachtig gesteund door de Roei- on Motorsportvereeniging „Det Kaag", noemde deze belemmering in den tegenwoordige» tijd van watersport een ver ouderden en onhoudbaar geworden toestand en drong op verbetering aan. Naar wij "vernemen, hebben B. en W. aan dit verzoek gehoor gegeven en bij wijze van proef bepaald, dat de afsluit- boom'en in de HnarlenVmertrekvaart en in den Nieuwe-Rijn in den vervolge van 1 Mei tot en met .15 September d.a. v. op Zon dagen. den Hemelvaartsdag en 2d en Pink sterdag vari'des morgens zes tot des avonds tien uren voor de-scheepvaart geopend zul len gehouden worden. De heer N. van der Ree, alhier, is te Amsterdam geslaagd voor liet examen M. O. teekenen 'akte Mf. Aan het postkantoor te Leiden en 'de daaronder ressorteerende' hulppost-kanto ren werd gedurende de maand Juni "1916 ingelegd f 81,227.40 en terugbetaald 'f 62,206.75. Het laatste door, 'dat kantoor uitgegeven beekje 'draagt het nummer 40S03. Het 'aantal plaatsen voor dén op 15 Nov. a. s. te openen nieuwen cursus aan de opleidingsschool voor commies bij den Indisclien post-, telegraaf- en telefoondiénst alhier is. yan 40 op 60 gebracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 25 Juni tot en mei 1 Juli opgenomen: 222 volwassen personen en 35 kinderen, .totaal 'dus 257 personen. Met mej. J. E. Wennekes, leerares )aan de tweede H. B.-S. met 5-jarigen cur sus to Rotterdam, komt op de voordracht voor directrice aan de H. B.-S. voor Meisjes, in Den Haag, in de plaats van mej. A. S. C. ten Hoet. voor mej. B. O. G. Niiman, directrice der H. B.-S. voor Meisjes alhier. Benoemd is tot lid der Centrale Com missie voor de Statistiek dr. J. C. Kluyver,- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier,.' Fotografie „Eloc-trai", aan de Breë- straat, alhier, was voornemens in de étalage Zaterdagavond iets nieuws, nl. levende of beter beweegbare foto's, te' demonsfcreeren. De politie meende dit echten zoo maar niet te kunnen veroorloven. Dit werd in de étalage, waarin nu eenige foto's beweging loos lagen, en die toch nog menigeen, zjj het dan ook maar even, tot kijken lokte, aangekondigd. Men kon nu binnen van het nieuws ken nis nemen éu velen "deden dit. Daar aan schouwden zjj hoe door een vingerbeweging aan het karton van een foto, de trekken van het gelaat zioh ontspanden en achter eenvolgens verschillende uitdrukkingen aan namen. II. 91. de Koiiiugin en II. K. II. Prinses Jniinna te Katwijk, Zaterdagnamiddag zijn H. M. de Koningin en Prinses Juliana in Haar zomerverblijf te Katwijk gearriveerd. Zij werden door de bevolking luide toegejuicht. H. M. de Koningin woonde gistermor gen de godsdienstoefening bij in de Ned.- Herv. kerk te Ratwijk-aan-Zeé, onder het gehoor van ds. Bolkéstein. De actie der Bakkersgezellen te benden. Zondagv-oormiddag .had vanwege de afd. Leiden van den Alg. Ned. Bond van Ar beid? rasters) in het Bakkersbedrijf een openbare vergadering plaats in de zaal van den heer Bamberger aan de Lammermarkt, welke druk bezocht was. Do voonaitter der afd. Leiden, de heer J. de Feij, opende do vergadering en bracht in herinnering, dat, hoewel do werkgevers organisaties nog niets tob stand hebben ge bracht, wat betreft' verbetering van arbeids voorwaarden, toch enkele patroons loons verhooging hebben ingevoerd. Allereerst de Leidsche Broodfabriek, waar op dit oogonblik het minst betaalde loon 13 bedraagt. Ook de udtkeering bij ziekte en uitbetaling van overuren is daar aanmerkelijk verbeterd. En hoewel op de fabrieken 's avonds 6 uren werd aangevan gen met den arbeid, is 't daar gebracht op 10 uren 's avonds. Do heer Yan Noort, Doezastraat, die bij de vorige actie voor 10 pOb. duurtetoeslag op liet loon, daartoe direct overging, heeft dezo nu omgezet in een tuuSsverhooging, waardoor zijn volwassen gezellen nu met. heb brood mede 16 per week verdienen. De firma Hus, Mare, heeft de loonen van hao.r knechts, het brood modegcre-kend, ge bracht 1 op 15.50, 1 op f 16, 3 op ƒ16.50 en oen op 19.50 per weekdat wil zeggen een loonsverhooging van ƒ3 en ƒ3.50 per week. 1 Zoodoende is ook de Goöp. Vooruit" op den achtergrond geraakt, wat betreft zijn uitbetaling van loon. Hierna gaf spr. het woord aan den heer Hillebregt, Bondsvoorzitter, om nader liet doel van deze vergadering uiteen te zet ten. Deze begon met de modedecling, dat, toen op 26 Maart een openb. vergadering werd gehouden, in de pers bekend was ge maakt door de werkgeversorganisatie, dat een loonregeling tot stand was gebracht, waardoor de loonen in Leiden met ƒ1.50 per week de hoogte in zouden gaanuit- kecring bij ziekte, enz. waren daarin opge nomen. Nu is het 2 Juli en wij kunnen zien, dat do patroons het niet. zoo precies nemen met liet naleven der tarieven. Dc patroons verwijten ons geregeld, dat wij zoo revolutionair zijn, zeide spr., dat wij de mensehen door staking zonder brood willen laten zitten. Maar wat is in de bruinbroodperiode ge bleken 1 Dat zij, toen dki Minister bekend maakten, dat elke patroon, die den moed had gezellen to ontslaan vanwege de bruin- broodregoling, geen Regeeringsmeel zou ontvangon, voorstelden op de vergadering van de patroons hun zaken allen te sluiten. Een patroon stelde voor een enquête in te stellen, omdat hij meende, dat. er mis schien nog patroons zoudbn wezen, die doorgaan zouden met bakken. In de „Bonds- Conrant" van de patroons betreurde de redacteur het, dat voor deze zaak eerst nog een enquête ingesteld moest worden. Tegelijkertijd adresseerden de patroons aan de Tweede Kamer, dat de gezellen door de bruinbroodperiode misschien tot staking zouden overgaan. Wij nllen zullen moeten erkennen, dat do bruinbroodperiode voor de patroons geen slechte tijd is geweest, zeide spr. Heb ia dan ook in hoofdzaak te wijton aan de lauwheid van de gezellen, cla/fc wij in Leiden nog niet veel hebben kunnen berei ken. Daarin komt gelukkig verandering overal komt er gisting. In de fabrieken in db stad is het lang niet rustig; ook aan ,,De Vereeniging" niet, al is daar oen loonsverhooging van 42 cents per week en nog aets meer aan enkelen ge geven. Verscheidene gezellen vertrokken naar andere plaatsen, omdat zij niet voor zulke schandelijk lage loonen willen werken als lider. De monsohen gevoelen, dat het zoo niet kan blijven voortduren, en geven zich geregeld op als lid van onze organisatie, dat wil zeggen, dat zij vertrouwen stellen in den Alg. Bond. Spr. noemde verschillende, staaltjes uit andere plaatsen, waaruit moest blijken, dat d'e Chr. en de Katholieke organisatie een kwijnend bestaan lijden, terwijl de Alg. Bond met. reuzenschreden vooruitgaat. Wij zullen nu eohter met alle maoht voortgaan om te zorg.cn, dat er verbetering komt in de arbeidsvoorwaarden, riep spr. uit. Ook aan de Coop. ,,Ons Doel" is het nog niet zooals het wezen moet. Ook met de Coöp". „Vooruit" neonen wij in goenendee- le genoegen, zeide spr. de schamele toe zegging van 50 cents loonsverhooging en 50 cents duurtetoeslag voor minimumlijders, is niet voldoende. Er is duidelijk gebleken, dat or bedrijven zijn, die boven de Coöp. gaan. Kortom, wij zullen zorgen, dat er in Leiden komt een mensohwaardig bestaan voor el? bakkersgezellen. Met een krachtige opwekking om zich aan te sluiten bij den Alg. Ned. Bond van Arb. in het Bakkersbedrijf, eindigde spr. zijn luid toegojuiohte rede. Do voorzitter vroeg wie er nog iets te vragen had of van gedachte wilde wissolen. Een personeellid dei* Coöp. „Vooruit" vroeg of er niet wat meer gang achter gezet kan worden, aangezien zij al drie maandbn daarmede bezig zijn. Dc Voorzatter en ook de heer Hillebregt zeggen, dat zij tegen over de Coöp. „Vooruit" een. zelfde hou ding zullen aannemen als de andere bakke rijen. Hierna sloofc de Voorzitter ook mefc een krachtige opwekicing om lid te worden van den Alg. Boncï deze vergadering, waarna enkelen zich opgaven als lid. <T Zwemfeest Tan <Ie Aeidsehe Znemelnb. Gerekend buiten de moeilijke tijdsomstan digheden, waaraan wij, dank zij het mensche- Iti'k aanpassingsvermogen langzamerhand ook al gewend zijn geraakt, kon de Leidsche Zwemclub bezwaarlijk onder gunstiger om standigheden haar zesde lustrum vieren als zrj gisteren gedaan heeft. Haar 30ste verjaring toch, viel samen met 't le exploitatiejaar der nieuwe zwemin richting. waarop naar 't getuigenis van de" eerste mannen op het gebied der zwemsport, Leiden trotsch mag zijn. Een zweminrichting voor betalenden, is jarenlang het streven geweest van.de bestuurderen der Leidsche Zwemclub. Zrj hei-ben daarvoor met woord em daad propaganda gemaakt, en had het gemeentebestuur de Club niet als stuwkracht achter zich gehad, de zweminrichting zou er nog niet geweest zijn. Toen zij er eenmaal was, lag htt voor de hand, dat B. on W. met het bestuur der Club in onderhandeling traden over de ex- j pioïtatie, die aan ben werd toevertrouwd en het se rak daarom als vanzelf, dat de viering van het jubileeren plaats moest heb ben in de zweminrichting cn wel met een zwemfeest. En nog nimmer heeft de mooie inrichting, waartegen alleen maar kan worden aange voerd, dat zij een beetje ver van de Jstad ligt, zooveel mehschen binnen liaur territoir ver- eenigd, en in haar jong bestaan zijn zoo groote prestaties op het gebied vsn de zwemsport er natuurlijk' nog nimmer ver toond geworden. Voor we van dit schitterend geslaagd zwemfeest verslag geven, iets over de jubi- Ieerende vereeniging zelf. .We kunnen dat niet beter doen, dan aan de hand van de zakelijke rede, door den voorzitter, den heer Ch. van Spall, in de pauze, uitgesproken. Hfj begon met den burgemeester en den wethouder Fischer, die het zwemfeest van het begin tot het eind bijwoonden, vertegen woordigers vaït de Leidsche Sportorganisatie, den Bond voor Licli. 'Opvoeding, Vreemde lingenverkeer, den Ned. Zwembond en ver schillende zusterverenigingen Tn het bijzon der geluk te 'wen hen. Hij dankte het ge meentebestuur van Leiden en het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland, 'door wiens sa menwerking de zweminrichting tot stand kwam, voor de stichting er van. En toen ging hij, aan de lipd van het dichterwoord: „In 't verleden ligt het heden, In het nu, wat worden zal", iels vertellen van de' geschiedenis van de stichting van een zweminrichting. Voor 1858 moesten de' J.oidenaTen het doen- met do inrichting aan de Heorenpoort, liet z.g. he'eronbai In dat jaar werd de zweminrichting „Iihjjn- zigt" gesticht door den heer Joh. Rutgers, die ook later de badinrichting aan de Bloemmarkt opende. Deze Rutgers was een man uit één stuk. Hij durfde wat aan te pakken. Toch had hij naast zich een Com missie van Toezicht, bestaande uit een vijf tal Leidsche notabelen. In 1867 ging ...Rhijnzigt" over aan den heer G. J. C. Kramer, die eigenaar bleef tot 1880, toen de inriohting bij publieken verkoop eigendom werd van den heer H. J. van Nouhuys. De inriohting was toen erg verwaarloosd en het aantal abonnés zeer afgenomen. Onder leiding en directie van den heer Van N. ging de inrichting hard vooruit, zoodat zij, toen deze ze wegens zijn benoeming tot directeur van de" Stoomb.- Mij. ,,De Volharding" in 1884 aan den lieer H. A. van Ingen Schenau overdroeg, reeds 500 leden telde. In 1800 werd de oude inrichting door 'een geheel nieuwe vervangen. De eischen der hygiëne werden steeds grooter, de bezwaren tegen liet 'Galgewater als zwembassin vermeerderden en daardoor werd de deelneming steeds geringer, zoo-iat de heer Van Ingen Schenau zich in 1903 genoodzaakt zag wegens onvoldoende deel neming de inrichting te sluiten, die hij 24 jaar had beheerd. In „Templum Salomon is" was hot bestuur der L, Z.-C. nog een afbeelding der oude zweminrichting weten machtig te worden. Deze werd in mooie lijst den burgemeester aangeboden. Het heeft nu een blijvende plaats gekregen in de nieuwe zweminrichting. In 18S3, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Rhijnzigt", werd de eerste zwemwedstrijd in Leiden gehouden, in 1S83 de tweede, die zóó in den geest viel, dat eenige Leidsche ingezetenen n'. de heeren C. A. Bader, A. Rappard H. Rappard, A D. Sala en G. Henri Sjjtholr het initiatief namen tot de oprichting van de Leidsche Zwemclub. Zo richtten daartoe in een ge drukte circulaire de uitnoediging tot de Leidsche burgerij, met zoodanig succes, dat de Leidsche Zwemclub weldra tot stand kwam. Toen do zweminrichting op Rhijnzigt" gesloten werd. legde de club zich vooraf toe op verbetering van de volkszwemwed- strijden on van de inrichting aan de Heeren- poort, maakte propaganda voor de zwem sport in het algemeen en ijverde voor de oprichting van een nieuwe zweminrichting. Eindelijk is haar poging met succes be kroond, dank zrj den kloeken durf van het gemeentebestuur. Hij bood daarom aan don heer Fischer, met wien do voorzitter tot dusverre zoo aangenaam had samengewerkt, het eerelid- maatschap der club aan en overhandigde hem, onder luid applaus der talrijke aan wezigen, het insigne. Verder dankte hij den directeur van go- meentewerken, den opzichter Van Oordt en de heeren Gebrs. Planjer, die hadden samengewerkt tot het in-stand-brengen van een inrichting, waarop Leiden roem kan dragen. Over de exploitatie kan men tevreden zbn. 230 heeren- en 142 dames-abonnemen ten zijn afgenomen, terwijl bovendien nog 228 knipkaurten zrju verkocht. De zwemmeester, Brokabr, en de leidster der damesafdeeling, mej. Keilenbach, met het overige personeel, beijveren zich in alles, wat de inrichting tot eere kaa strekken. Met goeden moed gaat de „L. Z. C.' dan ook de toekomst te gemoet. Spr. wekt? ten slotte allen op om door bevordering van 'do schoone, gezonde en nuttige zwemsport mede te werken, om de ,,L. Z. C." groot en do zweminrichting nog te klein te maken. ,Wat de zwemwedstrijden aangaat, ook hierover kunnen wij niet anders dan met lof getuigen. Er werd heel wat op dit ge bied gepresteerd. Het publiek bleef voortdu rend ia spanning en uitte zoo nu en dan zijn tevredenheid in liarteljjk applaus. De wedstrijden luidden plaats volgens de bepalingen van 't wedstrijdreglement i.in den Ned. Zwembond. De jury bestond uit de heeren W. E. Bredius, voorzitter van den Ned. Zwembond, C. W-. van Hasselt, voor zitter der Rott. Zwemclub, J. C. van Hool- werlf, voorzitter van de Zeil-, Roei- en Mo torsportvereeniging „De Kaag", mr. K. S. van Kappen, bestuurslid van den Ned. Zwem bond, S. .1. Sala, oud-bestuurslid, Ch. van Spall, voorzitter, en dr. D. Timmermans, vicc- voorzitter der Leidsche Zwemclub. Wjj laten bier de uitslag der wedstrijden volgen: Snelzwemmen door adspirant-Ieden der „L. Z. C.", afstand 40 meter, aantal deelnemers 7. le pr. A'. M. van Deventer, in 49 4/5 sec.; 2e pr. H. L Reyst, in 53 sec,; ,3e pr. J. Elsinga. in531/5 sec. Snelzwemmen, door leden van de L. Z. C., afstand 80 M. Aantal deeln. 11. le pr. IV. F. van der Reyden Ir., in 1 mi. 28 2 5 sec.j 2o pr. H. Jacometti, in 1 m. 29 3/5 sec.; 3e pr. I. G. Nysing, in 1 jn. 312/5 sec.; Ie pr. W. van der Valk, iu 1 jn. 35 sec. Fraai- en figuurzivemm'en, op uitnoediging dpor eenige jonge dames abonnéa's van de Leidsche zweminrichting. Aantal deeln Ul sters 12. Dit was een aardig nummer, w ar- j voor van de zijde der talrijke aanwezig.* I groote belangstelling was. i Snelzwemmen, vrjje deelneming, afstand 100 M. Aantal deeln. 8. le pr. H. A. MeyjJ boom, in 1 min. 244/5 sec.; 2e pr. R, Kraan, in 1 min. 291/5 seo.; 3e pr. J. IX Arnold-R^jl/en, in 1 min. 36 sec. Snelzwemmen op den rug, vrije deetneip ming, afstand 80 M. 'Aantal deeln. 11. le pr. O. van Ser Eom, in 1 min. 201/5 sec.; 2e pr. P. Kraan, in 1 min. 213/5 sec.; 3e pr, P. Sanders, In 1 min. 332/5 sec. 'itraterpolo, op uïtnoodiging, door He Holt Dames Zwemdub te Amsterdam en de Haar- Iemsche Dames Zwemclub „Zignea", te Haam lom. De zilveren medaille Werd gewonnen door Amsterdam met 60. Vóór de rust Was do stand 40. De Amsterdamsche club bleek overwegend sterker en het samenspel was bij de Amsterdammers ook' 'veel beter. Estafette-zwemmen, in groepen van 5. zwemmers, afstand 200 M. Gewonnen door de Rotterdamsche Zwemclub in 1 fnin. 38 sec. Aan ieder der winners werd een zilven ren medaille uitgereikt. Een belangwekkend nummer werd uitge voerd door twee leden der Rotterdamsche: Zwemclub, de 'lieeTen J. D. Amold-Rjjkeu er* C. IV. v. d. Eem. Het was een redding^- demonstratie, waaruit mem kon zien, hoe een geoefend zwemmer, zelfe onder ongunstige omstandigheden in staat is, een drenkeling te redden. Ik'Wop volgde een aantrekkelijk nummer, n.l. Schoonspringen door do heeren Jacg. van Es on J. Hemsing (kampioen van Ne derland) en N. R. Sturkop, daartoe door het bestuur der L. Z. C. uitgonoodigd. De heeren" werden door het opgetogen publiek telkens! uitbundig toegejuicht. Het daarop' volgende nummer was niet minder interessant De heer H. A. Ifeyboom. te Rotterdam, h?.d zich'bereid verklaard eeni ge proeven le geven in triekswimming (be- hendighpidszwemmen), in enkele nummers bijgestaan door den jongenheer Henk Harckk sen. De geoefende en tevens blijkbaar onver moeide zwemmer, oogstte met dit nummer grooten bijval. Hierop volgde een wedstrijd niet vrije deelneming in het Duiken, voor personen boven 17 jaar. Aantal deeln. 5. le pr. B. Kraan, in 3-5 seo.; 2e pr. P. Kraan, iu' in 112/5 sec.: 3e pr. I. C. v. jl Reyden, in 49 3/5 6ec. Na afloop werden door den lieer .Van Bpall met een hartelijke toespraak de prjj- zen uitgereikt. i De presidente van de Hollandsche Da^ mes-Zwemciub. mevrouw Trib'ets. 6Drjik ten' slotte haar beste wenschen uit voor de Leid sche Zwemclub en voor de Leidsche Zwem inrichting. i I UIT ONZE STAD. I>e Urgentie-Raad. Bij den Urgentie-Raad t? Lsiden, fiebbeS zich do volgcndo vereenigingen aangeslo ten: afd. Leiden van de "Algem. "Ned. Vrou,-: wenvereeniging „Tesselschade", afd. Leiden' van de Vereeniging „Onderlinge Vrouwen bescherming", afd. Leiden van den „Ncd. Bond voor Vrouwenkiesrecht", bet Vrou wencomité „Oorlogstoestand 1914", de afd. Leiden van den „Roomsch-Katholieken Vrou wenbond". en <le „Leidsche Meisjesgezel- Ienvereenïging." j De verzending naar Ned. Oost-lndiö» De Maatschappijen, welker schepen op Ne- derlandsch-Indië varen, hadden dezer dagen bericht ontvangen, vanaf ."Woensdag 25 Juni geen goederen op „B"-certiiicaten vair de N. 0. T. meer aan te nemen voor verscheping na 1 Juli. Ter verduidelijking va-1- de strekking van dit bericht, kan worden medegedeeld, dat de zoogenaamde „B"-certificaten van de N. 0. T. werden Uitgegeven voor verschepingen naar Nederlandsch-Indië van 'goederen van Duitschen, Ooslenrijkschen of Turksehen oor sprong. bestem;! voor verbruik ia onz kolo niën, mits deze waren verkregen onder een contract vóór 1 Maart 1915 gemaakt, het welk geen 'bepaling inhield, waardoor het Kan worden gonmuleerd, en de goederen waren betaald vóór of op het oogenblik van de aflevering in Nederland. Van deze goede ren is door de commissie voor Nederland- sche Overzeesche Belangen, een lijst opge maakt, welke zoo spoedig mogelijk is .afge sloten, en waarop dus geen nieuwe posten meer geplaatst werden. Zoodra dez lijst, waarop thans nog voor een waarde van.onge veer f 2.000.000, aan nog niet verscheepte goe.deren voorkomt, was afgewerkt, zouden dus geen „B"-certificaten meer kunnen wor den uitgegeven. - v j De Engelsche regeering heeft nu echter bezv.aat gemaakt tegen het h. i. o:i a cmoti ve er. 1 Lang rekken van de afwikkeling dezer aangelegenheid, en daarom den eiscli ge steld. dat dez/? verschepingen uiterlijk: op 1 Juli zuhen moeten zijn afgeloope

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1