Nederland en de Oorlog. No. 17282. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 Juni. Tweede BSad. Anno 1916. Gemeentezaken. Ingezonden. Een Tïicnwo Directeur der Lichtfabrieken. Geheel overeenkomstig het advies van Commissarissen der Lichtfabrieken, geven B. en W. den Raad in overweging: a. over te gaan tot de benoeming ran een directeur der Stedelijke Ifabrieken van Gas en Electriciteit nit het navolgende dubbel tal: lo. E.. van Ammers, w. L, en 2o. G. A. van Klinkenberg, w. i., beiden 'werkzaam aan de Stedelijke Lichtfabrieken alhier, de eersto als adjunct-directeur, de tweede als ingenieur; b. te bepalen, dat de benoeming zal ingaan op, 1 Augustus 1916; c. de jaar wedde van den nieuwen directeur vast te stellen op f5500, benevens het genot van vrij vuur en licht. Uit dit advies ontleenen wjj 'nog het vol gende; Beiden zijn bij hun aanstelling aan de fabrieken geneeskundig onderzocht en goed gekeurd. De heer Van Ammers is sedert '15 Sep tember 1912 als adjunct-directeur werk zaam en voldoet in alle opzichten aan de eischen, in de oproeping gesteld. De heer Van Ammers is speciaal met de leiding der electric!teitsnoriek belast geworden. Hij heeft zich als een uitnemend leider dier fabriek doen kennen en heeft veel tot den Woei dier fabriek bijgedragen. Ook het al gemeen beheer der Gasfabriek is volkomen aan hem toeertrouwd. Meerdere malen ver ving hij den directeur bjj ziekte ook gedu rende langeren tjjd tot onze volle tevre denheid. Naar ons oordeel komt hjj in de eerste plaats in aanmerking. De heer Van Klinkenberg is sedert 10 October 1911 als ingenieur aan de beide fabrieken werkzaam en is door ons spel- ciaai belast met het ontwerpen en uitwerken van plannen voor de verbouwing der gas fabriek. Hij heeft bljjk gegeven geheel op de hoogte te zjjn van de eischen, 3an een modern gasbedrijf gesteld, terwijl hjj ook' meerdere malen voor het electriciteitsbedrijf en do inrichting voor vuilverbranding werk zaam was en met deze bedrijven vertrouwd is. Zijn opleiding en de ervaring, 'door hem ook in vorigen werkkring verkregen, stel len hem Sn staat als leider dor beide fabrïe^ ken in Leiden op te treden. Behalve de 'beMe voorgestelden heeft ach als candidaat voor de betrekking van direc teur der beide fabrieken aangemeld de heer 'A. H. L. de Bel, adjunct-directeur van heti Gerneentegasbedrgf te Rotterdam. Deze candidaat, tviens staat van dienat in 'de bij 'dezen gevoegde bijlagen is te vinden, meenden wjj bij de beidia anderen, die wjj persoonlijk sedert jaren hebben loeren ken nen, ten achter te moeten stellen, daar hij zich uitsluitend op, het gebied der gas&bri- I cage heeft bewogen. Hjj wordt door zjjn ohef, den directeur van het Gasbedrgf te Rotterdam, als kundig bedrijEsingenienr en onder-directeur, aanbevolen en wordt ook floor onzen oXtroUondon direotottr, don beefi *N. W. van Doesfcurgh, persoonlijk zeer gei- Wiaardeerd, hoewel ook deze, boven hen\ aan de door ons aanbevolenen voor de vervul ling van deze vacature de voorkeur geeft Een Permanent Secretaris voor Comm. der Liohjtfabrioken*- Door Commissarissen van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit ia aan B. en W. het verzoek gerioht aan hun Com missie in het vervolg een permanenten se cretaris toe te voegen, aangezien het hun voorkomt, dat het voor een vlotten gang van zaken beter Is, dat de directeur niet langer tevens als hun secrotaria fungeert. B. en W. kunnen zich daarmede wel ver eenigen en stellen den Raad daarom voor te besluiten tot het aanstellen van zooda- nigen ambtenaar met den titel van adjunct- commïes-redacteur en diens jaarwedde té bepalen op f 1500 tob f 1950. Elcotrischc bemaling Wassenaarscho Polder. Door. de Directie der. Blectriciteitsfabriek zijn reeds sëderfc geruimen tijd onderhande lingen gevoerd met het bestuur van dea Wassenaarschen Polder, onder Leimuiden, omtrent electrische bemaling van dezen pol- der. Omtrent de voorwaarden is thans over eenstemming verkregen. De polder is be reid ,een stroomleveringscontract af te slui ten gedurende 25 achtereenvolgende jaren, waarbij een jaarljjksch minimumbedrag aan inkomsten uit deze stroomlevering van aal f3200 voor de fabrieken is gegarandeerd. Hiertegenover zal Leidon een kabel moeten leggen, waarvan de kosten op f 12,000 wor den geschat, op welken kabel echter meer dere aansluitingen tot stand kunnen komen. Het henoodigde kapitaal voor aanleg is uit vroegere credieten nog beschikbaar. B. en IWl geven op advies van commissarissen der Lichtfabrieken, den Raad in overweging tot h'et sluiten der overeenkomst m'et hét be- 8tuur van den Wassenaarschen Polder oven te gaan. i j Bezwaarschriften Vergunningsrecht. Door B. en Wl wordt voorgesteld cén tweetal bezwaarschriften, bij hun College ingekomen, weder in handen te stellen der; Commissie van Onderzoek, indertijd door den Raad benoemd, ten einde; daarover praeacL vies uit te brengen. Kosten Opcubaar Slachthuis. In de vergadering van 10 Februari j.L ^erd door den Raad besloten de' vroegeir; gevoteerde kosten voor het slaan van een Pjjpwel óp het terrein van het' Openbaar Slachthuis ad f750 en die voor de aan schaffing van een schudapparaat ten be hoeve" van de jjsfabriek dier inrichting, be hagende f1666, niet uit gehileoning, maai" "it da gewone middelen te bestrj'don. Aangezien echter van Bovengenoemde somi- rien, te zamen bedragende f2416, reeds een bodrag van' f2249.40 uit de buitengewone Bundelen was betaald, is h'et. ten einde nit- "Kring te kunnen_^evett aaji_germeld Raads besluit, noodig uit volgn. 121: „Kosten ran het Slachthuis en van keuring van slachtvee, ön vleesch", een bedrag van f2249.40 bei voldoen en dit bedrag weder in ontvangst te brengen op volgn. 63 f„Andere buiten gewone ontvangsten, niet tot de vorenstaande behoorende", waardoor het evenwicht tus- schen de buitengewone ontvangsten en uit gaven zal worden hersteld en het bedrag van f 2249.40 ten laste van de gewone middelen gebracht. Een verhooging van volgn. 121 met een Bedrag van 'f 2249.40 wordt daarvoor ech ter vereischt. Verder hebben de exploitatiekosten van het Openbaai Slachthuis, ten gevolge van het drukke gebruik, dat gedurende 1915 van die inrichting is gemaakt,door den oor logstoestand .en-het heerschen van mond en klauwzeer, f 14,396.69 méér bedragen dan geraamd was. In het geheel moet derhalve volgn. 121: „Kosten van het Openbaar Slachthuis en van keuring van slachtvee en vleesch", met 12249.40 -H 114,396.69 of £16.646.09 wor den verhoogd. Deze hoogere uitgave wordt evenwel ruim schoots gedekt dóór de hoogere ontvang sten van het Openbaar Slachthuis. B. en Wi stellen mitsdien voor, de des betreffende begrootingsposten met de ver melde bedragen te verhoogen. Installatie Hicuwe 2de KI.-School. Nu weldra bet schoolgebouw aan de Lan- gebrug (de voormalige schoot 3de kl. no. 4) weer in gebruik zal worden genomen en de heer De Hondt dit gebouw zal betrekkon met zijn school 2de klasse voor jongens en meisjes, zal het door dezen te verlaten schoolgebouw aan de Oudc-'Vest gelijktijdig als nieuwe (derde) school der 2de klasse voor jongens en meisjes in gebruik kunnen worden genomen, van welke school de heer Koop a tot? hoofd is benoemd. De heer De Hondt zal sjich met den inventaris van zijn tegenwoordige schooi tn het gebouw aan de Langebrug installeeren en verder het voor leermiddelen, verlich ting, verwarming en schoonhouden toege stane budget van zijn school aan de Oucie- Veet voor zijn nieuwe schoolgebouw aan de Langebrug gebruiken. Er blijft derhalve to voorzien in de volledige aanschaffing van leermiddelen voor de school aan de Oude- Vest en in de kosten van vuur, licht en schoonhouden voor deze school over de maanden JuliDecember 1916. De kosten.van de aan te schaffen leermid delen worden door het hoofd der school ge raamd op f 1500, die van de eerste aanschaf fing voor de schoolbibliotheek op f 90, de kosten van verlichting en verwarming op 300 en die van het schoonhouden op f 175. te zamen f 2065. In aanmerking nemende, dat voor de in richting van een Sde-Ëlasse-school gewoon lijk ruim f 1200 voor leermiddelen vereischt wordtdab dit bedrag met hht oog op de tegenwoordige hoogere prijzen van verschil lende leermiddelen niet onbelangrijk zal stijgen en dat voor oen 2do-klasse-school (in dit geval een Leerschool van de Kweek school) méér en andere leermiddelen noo dig zijn dan voor een 3de-kla£se-sohool, komt B. en W. de raming van f 1500 plus f 90 voor de schoolbibliotheek niet te hoog voor; de ramingen voor vuur, licht en schoonhouden zijn in overeenstemming met die voor gelijksoortige schoolgebouwen. Zij geven mitsdien in overweging, door vaststelling van den hierbij overgelegd en staat van af- en overschrijving op de be grooting voor 1916 voor bovenvermelcle doel einden een bedrag van f 2065 te hunner be schikking te stellen, te vinden door afschrij ving uit den post voor Onvoorziene Uitga ven, waarop nog een bedrag van f 50.289.65# beschikbaar is. Omtrent de verhoogmgL welke de poab „Jaarwedden der Onderwijzers" ten ge volge van de in-gebroik-neming van de nieu we 2de klasse school zal noodig hebben, zal den Raad te zijner tijd een voorstel bereiken Benoemingen. Door B. en W. wordt voorgesteld de hee- ren dr. W. de Jong eh dr. J. C. M. Timmer mans voor den tijd van drie jaren te besten digen in hun betrekking als stadsgenees heer. Voorts om mej. H. H. de Wolff weder hei benoemen als gjemeente-apothefeerea en mej. O. H. Vermaas te bestendigen in haar be trekking als vroedvrouw, beiden eveneens voor don tijd van drie jaar. Voor de benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte en akte Fransch aan de openbare jongensschool léfae kl. ter vervanging van den heer J. PK. U. Kramer, worden voorgedragen: lo. J. J. EHdera, otnd, aan gen. schooi; 2o. P. Segaar, ond. met verpl. hoofdakte aan do school 3de kL No. - 6 ;3o. T. Holtrop, idem aan de school 3de kl. No. 5. Voor het geval no. van deze voordracht mocht worden benoemd, geven B. en W. ter voorziening in diens vacature de volgende voordrachtlo. P. Segaar2o. Y. Holtrop, en 3o. G. Meulenbetrg, ond. met verpL hoofdakte aan de school 4do klasse no. 2L Ter vervulling in de vacature van onder wijzeres aan de Jongensschool 9de klasse, ontstaan door het overlijden van mej. M. M. Dnyverman worden voorgedragen de dames lo. J. B. van Heuven, 2o. H. de Wilde en M. A. Hoeks, allen tijdelijk werkzaam aan gemelde school. Voor de drie plaatsen aan de binnenkort te openen nieuwe school der 2de klasse voor jongens en meisj es worden voorgedragen a. lo. J. A Zuidhoö, 2o. Y. Holtrop^ 3o. mej. J. P. W. Groen. K. De dameslo. J. O. S. van Venetië, 2o. H. de Wildé. 3o. M. van Heuven. o. De dames; lo. HL de Wilde, 2o. M. van Heuven, 3o. C. P. Montfoort, allen alhier. Verder worden voor de benoeming van onderwijzers met verplichte hoofdakte aan de scholen 3de kl. No. 1 en No. 7 en de school 4de klasse No. 2 voorgedragen a. lo. M. Mans, te Wijk (bij Heusden) 2o. A. Adama, alhier, 30. A. Barten, te Rid derkerk, b. lo. A. Adama, 2o. M. Mans, 3o, A. Barten. c. lo. A. Barten, 2o. M. Mans, 3o. A. Adama Voor de benoeming van een onderwijzer aan de scholen 3de klasse No. 3 en No. 8 werden voorgedragen a. lo. A. Klarenborg te Valkenburg (Z.-H.) 2o. A. Vermeer te Harderwijk, 3o. M. Mans te Wijk (bij Heusden). b. lo. A. Vermeer, 2o. 'A'. Klaronberg, 3o. M. Mans. Directeur Lichtfabrieken. Geachte Heer Redacteur In Uw blad van Zaterdagavond las ik het bericht, dat voor de betrekking van directeur der lichtfabrieken zich slechts drie sollicitanten hadden aangemeld. Dit aantal valt bijzonder mede. Ik dacht niet, dat er in ons land drie menschen té vin den waren, die aan de gestelde eischen konden voldoen. In de advertentie toch werd gevraagd een ingenieur, volkomen op de hoogte van het commercieele en het technische bedrijf van gas- en electriciteitsfabrie- ken. Onze stad herbergt zeker zulke wondermenschen niet. Natuurlijk ijn er altijd wel personen in het land te vinden, die zich voor alles geschikt achten, ook al hebben zij er niet het minste verstand van, doch die tellen niet mede. Ik wil niet aannemen, dat deze advertentie met opzet zóó gesteld werd, dat er zich geen sollicitanten konden aanmelden. Toch is het vreemd, dat er aan de candidaten niet te vervullen eischen gesteld eerden en dat bovendien slechts het salaris werd opgegeven zonder vermelding van emo lumenten, zooals vrij gas, vrij electrici teit, enz. Gewoonlijk toch stelt men bij een oproeping van sollicitanten de te ver- vnllen betrekking zoo aanlokkelijk mogelijk voor. Te Haarlem hebben zich voor de nog vacante betrekking van directeur der Gasfabriek veertig sollicitanten aange meld, waaronder, volgens het oordeel van iemand, die in het gasvak bekend is, zeer bekwame vakmannen zijn. Daar is men echter eenige jaren geleden zoo verstan dig geweest de twee bedrijven te splitsen, omdat men ook daar ondervonden had, dat combinatie dezer twee concurreerende en te veel uiteenloopende bedrijven steeds tot onaangenaamheden aanleiding gaf. Ook te Rotterdam heeft men eenige jaren geleden, toen er een nieuwe functionaris benoemd moest worden, de oorspronkelijk gecombineerde bedrijven gesplitst. Zoo is bet in bijna alle plaatsen van eemigon.om vang. De Leidenaars zullen dan ook zeker nieuwsgierig zijn welke genieën zich heb ben aangemeld. De Raad zal echter in geen geval iemand mogen benoemen, die niet volkomen aan de in de oproeping gestelde eischen vol doet. Dit zou onbillijk zijn tegenover be kwame gasteebmei of electrotechnici, die genoeg zelfkennis hebben getoond door niet te soüiciteeren naar deze betrekking, omdat zij aan de gestelde eischen niet zou den kunnen voldoen. Wordt dan dezelfde advertentie nog maals in de dagbladen geplaatst, dan zal er zich waarschijnlijk geen enkele ernstige sollicitant aanmelden. Het 8k>fc der geschiedenis zal dan wel moeten zijneen nieuwe oproeping voor twee directeuren. «Met dank voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, 'Een goede L e iden a a r.: 29 Juni '16. Woeker met Levensmiddelen. De voorzitter en Re eerste secretaris van het hoofdbestuur der Nationale Vereenigmg tot bestrijding van den woeker, en als zoo danig de Vereoniging vertegenwoordigende hebben het volgende adres tot H. M. de Koningin gericht „dat zij geheel onderschrijven den ter ge legenheid van de interpellatie van den heer Schaper in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal omtrent de levensmiddelen- voorziemng van verschillende zijden op de regeering geoef enden aandrang om strafbe palingen in het leven te roepen tegen de genen, door heb opzettelijk achterhou den van do eerste levensbehoeften achaarsch- te en duurte daarvan veroorzaken; „dat van zoodanige strafbepalingen onge twijfeld een zeer heilzame, preventieve wer king zon uitgaan en het ontbreken daarvan zeker mede heeft bijgedragen tot de mis standen op het gebied van levensmiddolen- voorziening, welke hg die interpellatie zijn geconstateerd geworden; „dat in het algemeen in deze tijden rich hier te lande zeer scherp doet gevoelen het gemis van een krachtige woekerwetgeving, gelijk die in verscheidene landen sedert ja ren bestaat; „redenen waarom adressanten zich wen den tot Uwe Majesteit met eerbiedig ver zoek, het daarheen te willen leiden, dat 200 spoedig mogelijk door in dien in g van de daartoe strekkende wetsontwerpen in deze leemte worde voorzien." Afschrift van dit adres is gezonden aan de ministers van Justitie, van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw, Nijverheid en Han del en aan de Tweede Kamer1 der Staten- Generaal. Duitsclic Deserteur doodgeschoten. Nabij de Hillestraat onder de gomeente Hulst, is een Duitsch soldaat, die over do grens naar Nederland wild© vluchten, door zijn kameraden doodgeschoten. DienstvTcigeringsmanifest. Het Hof te Leeuwarden heeft dr. L. Bahler, te Paterswolde, beklaagd van ver spreiding van ©en geschrift, waarin tot ecnig strafbaar feit wordt opgeruid, met het oogmerk om aan den inhoud er van ruchtbaarheid te geven, veroordeeld tot f 75 boete of 30 dagen hechtenis. Van de ten - laste gelegde opruiing .werd beklaagd© vrij gesproken. Uitvoer van Schepen. De heer Arie Schippers, makelaar in sche pen te Rotterdam, wendde zich met een adres tot den minister van handel enz., uit voerig betoogende de wcnschelijkheid dat voor alle schepen in aanbouw hier te lande voor rekening van het buitenland, hetzij gecontracteerd of verkocht vóór of becon- traoteord na het in-werking-treden der Wet op den Schepennitvoer, toestemming tot uitvoer wordt verleend, tenzij de commissie inzake schepenuitvoer, ten tijde van 't ge reed zijn van het schip, van meening is dat de Staat der Nederlanden voor eigen ge bruik behoefte heeft aan 't schip. De Staat der Nederlanden zou in zulk geval het schip van den buitcnlandsohen contractant overnemen tegen betaling van de getaxeer de waarde. - De „Tnbautia". De Vaderlandsche Club heeft tot den minister van Buitenlaindsche Zaken een adres gericht inzake de „Tubantla", onder teekend door het bestuur, n.l. de hoeren prof. mr. J. 'A. van Hamel, mr. dr. C. F. Schoch, .J. Th. Boelen, prof. dr. D. van Embden, dr. H. T. Colenbrander, A. E. Dinger, prof. mr. D. P. D. Fabius, J. B. A. Jonckheer, mr. dr. E. van Ketwich Ver schuur, K. van Lennep, dr. W> Lulofs, prof. J. F. Niermerjer, B. Niersfcrasz, mr. dr. J. H. WL Q. ter Spill, prof. mr. A. A. H. Struycken, C. G. Vattier Kraane, mr. H. F. van Leeuwen en mr. K. Jaosma. In dat adres spreken de ondertoekenaars als hun oordeel uit, dat de naar hun stel lige overtuiging onaannemelijke resultaten van het Duitsche onderzoek geenszins het gevolg behoeven te zijn van kwade trouw Van de zijde der Duitsche regeering. of wel van de zijde van den staf der Duitsche admi raliteit. Doch zij willen er tegelijkertijd op wijzen, dat in allen gevalle niet op voor Nederland afdoende wijze is gebleken, dat bij het onderzoek de vereischtó volledigheid is in acht genomen. Gewezen wordt op do onwaarschijnlijk heid, dat een drijvende torpedo 'een zich nog met ongeveer 4-inijls-vaart voortbewe gend schip .midscheeps zou treffen; op de tegenstrijdigheid V3n die veronderstelling niet het zien van een böllembaan; op het in gebreke blijven van Duitschland om "de billijkerwijze verwachte consequentie te trekken uit het Vaststaande feit. dat een Duitsche torpedo de „Tubantia" tot zinken heeft gebracht. De onderteekenaars meeneo, dat de waar digheid Van ons land niet toelaat met de jongste Duitsche Verklaring genoegen te nemen. Vergissingen zijn bij duikbooten meer voorgekomen; o.a. bij de „Sussex". Nederland mag daarom niet berusten, doch moet duidelijk en onbeschroomd doen uitko men, welke de aan Nederlandsche zijde heer- schende overtuiging is, en dat deze niet kan worden prijsgegeven dan op grond van af doende bewijzen. Indien Duitschland niet bereid mocht worden gevonden het onderzoek te her openen en voort te zetten onder de door Nederland billijkerwijze te verlangen waar borgen van volledigheid en doeltreffendheid, dan zoude de zaak moeten worden voorge legd hetzij, aan het Hof van Arbitrage, hetzij aan een bijzondere met voldoende be voegdheid toegeruste; internationale pom- missie van arbitrage. Xieveiisuiiddelera voorziening. De dagelijksche besturen van het N. V- V., de S.-D. A.-P. en de Bond van Ned. Arbei- - derscoöperaties hebben, naar aanleiding van de in de Tweede Kamer gehouden inter pellatie-Schaper en het daarop gevolgde' antwoord van den Minister van Binnen landsche Zaken, ognieuw overleg gepleegd inzake do verder door deze drie lichamen met betrekking tot de levensmiddolenvoor- ziening te volgen gedragslijn. De maatregelen, door de regeering ge troffen, komen voor een deel te gemoet aan de eischen, die het N. V- V., de S.-D. A.-P. en de Bond der Nederl. Arb.-Coöpe- raties gesteld hadden, welke eischen be paald waren op het congres van 6 en 7 Mei. Met leedwezen wordt echter geconsta teerd, 'dat de door de regeering getroffen maatregelen en de' namens "haar door, den Minister van Binnenlandsche Zaken afge legde verklaring, de onrust en de. vreeö der arbeidersklasse voor een herhaling van den noodtoestand der laatste dagen niet heeft kunnen wegnemen. In ge- enkel opzicht is "de zekerheid gegeven, dat de komende winter niet de zelfde Bchaarschte zou brengen, als die, waarvan de arbeidende klasse; in de laatste maanden het slachtoffer is geweest. De bespreking van de te nemen maat regelen is uitgesteld tot de behandeling van bel ontwerp-levensmiddelenvoorziening van f20,000,000. Een spoedige in-behan- deling-neming) van het ontwerp wordt daar om des 'te klemmender geacht Overeengekomen werd hier to 3 op de Tweede Kamer ook verder krachtigén aan drang te bljjven oefenen, alsmede op de regeering, ten einde haar meerdere inwilli ging van de in het adres van N. V. V. en S.-D. A.-P. en Bond van Ned. Arb\ Coö peraties gestelde eischen te verkrijgen. In- Keslag-neming van nog meer artikelen blijft dringend noodig, terwijl naast Levensmidde len, ook brandstoffen, kleeren, schoeisel, wol 'en wasch-artikelen tegen matigen prijs be schikbaar gesteld behoor en te worden. Al deze zaken vragen bij de behandeling van het 20-millioen-ontwerp een bevredigend* oplossing. Yerhooging van het door het ont werp aangevraagde bedrag, zal daarbij 'on afwijsbaar zijn. In verband hiermede zullen in een spoedig te houden conferentie met de Soc.-Dem. Ka* mer-fractie de verder te Riemen maatregelen worden besproken. Centrale Landbouw-Export-Yerecniging. In het gebouw van de commissie voor hét handelsverkeer met het buitenland, Amalia- straat 2, te 's-Gravenhage, had gistervoor middag te hajftien, onder voorzitterschap van mr. "J. T. Linthorst Homan, voorzitter van het Ned. Landbouw-Comitó en van de voorloopige commissie tot het oprichten van een centrale landbouwexportvereeniging, de algemeene oprichtingsvergadering dier ver» eeniging plaats. Besloten werd tot oprichting der ver» eeniging, terwijl 'de ontwerp-statuteu -en huishöudelijk reglement met eenige wijzi gingen werden goedgekeurd en het bestuur werd gemachtigd de koninklijke bewilliging op de statuten aan te vragen. De vereeniging "heeft ten doel te bevor deren, dat in het algemeen belang de nor male handelsbetrekkingen op landbouwge bied tusscben Nederland en het buitenland zoo mogelijk langs de normale wegen Wer den in stand gehouden en zoo noodig her steld. Ten einde dat doel te bereiken, zal de vereeniging met in-acht-neming van allé behoeften van den binnenlandschen verbrui ker zich bezig houden met het uit den weg ruimen van aan den buitenlandschen afzet van landbouw voortbrengselen en den aanvoer van landbouwbenoodigdheden in den weg staande moeilijkheden. Tot directeuren werden benoemd de hee» ren C. Broeckema, secretaris van de TYie- sche Mrj. van Landbouw, te Leeuwarden, en 0. Reitsma, secretaris van den F. N. Z., te 's-Gravenhage. Eindelijk is in de" statutes bepaald, dat bij dc opheffing van de ver eeniging. haar bezittingen zullen worden aan gewend voor een landbouw- of handels- wetenschappelijk doel. Ontmoeting met Torpedobooten. Men meldt uit Vlissingen: De mailboot „Prins Hendrik", die gisteren is binnengekomen, heeft Woensdag op dei uitreis ter hoogte van Schouwenbank zes Duitsche torpedobooten ontmoet. Een dieT booten kwam naar de mailboot toe, de com mandant vroeg of de „Prins Hendrik" oolc lading in had. Op het ontkennend) antwoord, kon de mailboot, na een kwartier oponthoud, haar reis voortzetten. Bij Yerdun gesneuveld. Bjj de familie Cock' te Dinxperlo is be richt ontvangen, dat haar zoon bij Verdun gesneoiveld is. KUNST, LETTEREN. ENZ. Julia Cuypcrs en Alex Frank. Aan de toon eel onderneming van. den heer G. van Hulzen zijn o.rn. nog verbon den Julia Cuypers en Alex Frank. Julia Cuypers (heeft zich aan het gezel schap alleen verbonden voor het geven van gast voo rs tel 1 i nge q Philip Loots. Naar „De Tijd" verneemt, is de bekende componist Ph. Loots, te Haarlem, vrq ern stig ziek. Dq kunstenaar is lijdende aan longontsteking. De toestand is echter ista vooruitgaande. Eon jiieuw Nederlandseh T0011 eel werk. Naar wij vernemen, is bjj de N. V. Too- neelvereeniging", directie Heijermans en Musch, ter opvoering aangenomen „Naakt Model", tooneelspel in 3 bedrijven van C. S. j Adama van Scheltema. Shaw's „Ceasar en Cleopatra". Naar wij vernemen, is bij „Het NederL ïooneel" in voorbereiding Bernard Shaw's „Ceasar en Cleopatra", in de vertaling van Louis Couperus. Uit de Oudheid. De „N. Venl. Ct." meldt, dat te Nieuwen- hagen onder toezicht van de twee Rolducsche; professoren, dr. Goossens en dr. Daniels, de blootlegging heeft plaats gehad van een ouden pottenbakkersoven, waarop men bij het graven der fundamenten der kerk gestoo- ten was. De oven ligt thans een meter onder; den beganen grond, terwijl hij oorspronke lijk sleekt3 gedeeltelijk in den grond lag. De talrijke scherven, waarmede hrj eertijds opgevuld is geworden, bewijzen, dat de oven dateert uit den vroegmiddeleeuwschen of zelfs uit den karolingschen tijd. De oven is langwerpig-rond van vorm en heeft voor de gelijke verdeeling der warmte een tong in het midden. Een tamelijk lange stookhuis loopt ietwat naar benedon. De wanden, zijn van een harde, groene, glazige stof voorzien, welke ujt een harde kleilaag gevormd is. Er om heen is de leemgrond over een deci meter dikte rood gebrand. Uit andere vondsten ia de nabijheidge daan, blijkt, dat ook hier gelijk elders het pottexbakkerij-bodrijf van ouds' er beoefend is gevrecsc langö den ouden Romeinscnen heerweg', welke over Tongoren, Heerlen, Nic-uwenhagen, Groenstraat, Jtriich naar Keu len liep. Haarlem's II uziekkórps. Het bestuur der Orkest-Ver eeniging Haar lem's Muziekkorps heeft het contract met de gemeente" opgezegd. Dé gemeente ver leende een subsidie van' f 15,000. Het be stuur heeft zijn functie neergelegd. 1

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5