De Europeesdie Oorlog. Europeesck Oor!! Binnenland. Gemengd Nieuws, Uit de Omstreken. AGENDA VAK DE WEEK. Vrijdag! Ten huizo van Prof. Oort Alg. Ledenver gadering „Tot Steun". N.M. 4 uur. Zaterdag: „Zomer lust", Groot Voorjaarsfeesfc in den tuin. „Vergulden Turk". Jaarl. Alg. Verg. van „Oost en West", In een "der bovenza len. N.m. 2.30 uur. Dagelijks: Thalia Eioscope en Variété-Theater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen S- uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 tuit). Dagelijks tot en met 7 Juli van 109u. 's avonds Tentoonstelling van schilderijen, schetsen en teekeningen van A. Bayens, Kunsthandel, Hoogewoerd §4. Nhtszaal. Dagelijks tot en met 2 Juli: Ten toonstelling schilderijen, enz. GED. STATEN VAN ZUID HOLLAXD. Naar aanleiding van het bericht, dat de zer dagen in de pers de ronde deed, als zou de heer De Waal Malefrjt, oud-Minister van Koloniën, thans burgemeester der gemeente Katwijk, zijn aangewezen als lid vaJü Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, als op-^- volger.van wijlen den heer Vegtel,; kunnen wg uit goede bron mededeelen, datf in elk geval de heer De Waal Malefijt er niet aan denkt het ambt van burgemeester van Kat wijk voor dat van lid van. GëcL Staten te verwisselen en die gemeente weder te ver laten. Geen verkiezingen in 19172 De „N. R, Ct." bespreekt het gisteren door ons medegedeelde bericht uit het „Hbld.", dat onder de politieke partijen het voornemen bestaat, het daarheen te leiden, .dat er in 1917, voor zooveel het van die partijen afhangt, feitelijk geen periodieke Kamerverkiezingen zullen worden gehouden. De „N. R. Crt." zegt: Wij geven dit bericht voor wat het waard mag blijken te zijn, ofschoon wij^meenen, dat het in dezen vorm niet juist kan zijn. Verwacht wordt, dat de Grondwetsherzie ning in eerste lezing in den voorzomer van 1917 haar beslag zal krijgen. JDan wordt vanzelf de Kamer ontbonden, en del nieuwe Kamer krijgt een wettelijken termijn van 4 jaren, zoodat er van periodieke verkiezingen geen sprake zal zijn in 1917. Voor de partijbesturen valt daarover dus niejs te. onderhand eleu. •Nu is het mogelijk, dat er onderhandeling gen gaande zijn over de houding der partijen bij de verkiezing na de ontbinding doch dit lijkt ons weinig waarschijnlijk. Dafc de verkiezing na de ontbinding. haar c-igei karakter zal hebben, dat daarbij met name de voorstanders van de herziening samen zullen gaan en overleg zullen plegen, ligt voor de hand. Bij deze verkiezing zal het immers minder om de richting der^can- dklaten gaan, dan om hun stem vóór of tegen da Grondwetsherziening. De: nieuwe Kamer, immers, zal geen recht van amendement ten opzichte van de Grondwetsherziening heb ben; het komt er dan slechts' op aan „ja" .te zeggen of „neen". Ea als dan de Grond wetsherziening definitief is aangenomen zal spoedig de Kamer opnieuw7 worden ontbon den, opdat er een op den] grondslag van algemeen kiesrecht en evenredige vertegen woordiging overeenkomstig de nieuwe Grondwet zal worden samengesteld. Het is dus mogelijk, gelijk] wij zeiden dat reeds nu besprekingen plaats hebben over de verkiezing na de ontbinding der Ka mer, die wij! het volgend jaar te gemoet- kunnen zien. Waarschijnlijk is echter ook dit nog niet. omdat men zulke onderhandelin gen niet kan beginnen vóór men weet, hoe de verschillende partijen tegenover de voor stellen der Grondwetsherziening zullen slaan. Niet alleen do houding ten aanziert van de kiesrechtherziening, maar ook die ten op zichte van art. 192 zal hierbij van betee- kenis zijn. Er is één geval, waarin over, de perio dieke verkiezing onderhandeld zou kunnen worden: wanneer men aanneemt,' dab de Grondwetsherzienings-voorst llen niet in eerste lezing vóór Juni 1917 zullen zijn af gedaan. Wie verwacht dit echter? In de te 's-Gravenhage gehouden al- gemeene vergadering van de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, onder voorzitterschap van jhr. S. M. S. de Ranitz, werd do rekening van den, secre taris-penningmeester, sluitende met een ba-- tig saldo van f 1600,65, goedgekeurd, even als het jaarverslag over 1915. Met dankbaarheid werd gewaagd van een bevredigenden gang van zaken en eerf vrij gunstigen linancieelen toestand. De Vereeniging mocht in het afgeloopen jaar wederom een legaat, van f500,' ont vangen. Met dankbaarheid wordt er in het ver slag melding van geinaakt, dat de Hooge Beschermvrouwe der Vereeniging, H. M. do Koningin-Moeder, persoonlijk haar por tret met handteekening aan de Vereeniging aanbood als blijk] van waardeering en van groote belangstelling in den arbeid der Vereeniging. •- Het aantal leden bedroeg op' 31' Decem ber 509S particulieren en 417 vereenigingen. Het aantal aangesloten vereenigingen steeg in den loop van het jaar' tot 245. Omtrent den verkoop van de Emmabloem, wordt medegedeeld, dat de uitkomst bevre digend mag heeten. De totaal-opbrengst be droeg f48,617.30. In 11 gemeenten des Rijks -wc-rden tentoonstellingen van het Tu- berculose-museuui gehouden, die bezocht werden door 15,460 bezoekers. Terzake van het toezicht op de besteding der Rijkssub sidie werd een bezoek gebracht aan 107, vereenigingen en 2 sanatoria: In 94 van deze 107 plaatsen werden ter plaatse^ het huisbezoek en de woningverbeteringen ha- gegaan in 707 woningen. Do opleidingl van huisbezoeksters werd krachtig voortgezet. Heb diploma werd uitgereikt aan 72 Jeer- lingen. s 7 1 1 In de a.s. zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, te houden in het gebouw der Eerste Kamer en welke Dins dag 4 Juli e.k. zal worden geopend des voorma cMags te elf uren, zal worden voor- gesteld om Dinsdag 11 Juli te houden de verkiezing van vier leden van de Eerste Kamer der Sta-ten-Generaal, wegens perio dieke aftreding van de heeren dr. J. Woltjer, mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, J. J. G. baron van VooTst tot Voorst en jhr. mr. dr. N. G. die Gijsela ar terwijl zal worden voorgesteld, om op Woensdag 5 Juli aan de orde te stellen de verkiezing van vijf leden van Ged. Staten wegensa. periodieke aftreding als zooda nig van de heeren mr. H. A. van des Velde, jhr. mr. D. J. de Geer en mr. M. J. C. M. Kolkmanb. - periodieke aftreding als lid der^Staten van mr. J. Limburg en van den inmiddels overleden heer H. Oh. Vegtel. Gisteren werd Rotterdam vereerd met een bezoek van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden. Het gold meer in het bijzon der als voorzitter van heb Ncd. Boode Kruis een bezoek te brengen aan de Rotter- damscho comités, ten einde deze een blijk ,.van belangstelling te geven door het uit reiken van eenige onderscheidingen, krach tens Kon. besluit claartoe gemachtigd. - Benoemd is tot commissaris van politie van Hellevoet-sluis en tevens tot commis saris van R-ijkspolitio de heer N. Cornelisse, thans inspecteur van politie te Dordrecht. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Geerfcruidenberg de heer M. tJhl, fhans commies der posterijen en telegrafie 2de Idas. Bij Kon. besluit is, ingevolge de Burger lijke Pensioenwet, aan mr. M. W. jF. Treub, oud-minister van Financiën, een jaarlijks pensioen verleend van f 389. Door het Ministerie van Koloniën woe den in verschillende onderwijsbladen onder wijzers uitgenoodigd, voor de hoofdakte tej gaan studeeren, waarvoor zg een jaarlrjk- sclie toelage van fSOO krijgen, gedurende! tweo jaren, mits zij zich' verbinden! willen naar Oost-Indië te gaan. Voor zoover zij bij het aangaan der overeenkomst als volon tair, werkzaam zijn, kunnen zij dat blijven, zijn ze reeds als onderwijzer in functie, dan vragen zij ontslag, om! zich aan de studie te kunnen wijden. Een ingeschrevene voor de militie te 's-Hertogenbosch verzocht den Militie raad hem vrij te stellen wegens broeder- dienst. De militieraad weigerde die vrij stelling, op grond, dat zijn broeder een vrijwillige verbintenis bij het reservekader had- aangegaan, maar dadelijk met verlof was gezonden en derhalve niet diende. Gedep. Staten van Noord-Brabant heb ben die uitspraak vernietigd en hem alsnog vrijgesteld wegens broerlerdienst omdat, hoewel de broeder dadelijk met verlof ge zonden werd, geacht moet worden te die nen en dus reden tot vrijstelling voor zijn broeder geeft. <„'s-H. Ct") In liet Hoofdbestuur der Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de O.-I. B. zijn thans de functies verdeeld als volgtP. Oosterlee, te Nijmegen, voorzitterJ. C. Wirtz Czn. te Groningen, vice-voorzdtterA. de Jong Ezn., te Leiden, 1ste secretaris; K. Wiele- maker, te Biggekerke, 2de secretaris, en J. van Andel, te Bodegraven, penningmees ter. RECLAME a 40 Cts. :>tr Regel. A LA CORSETIERE RAMONDT. LEIDEN. Breestraat 34. Tel. Int. 1425 Wasschen, Repareeren en Vermaken van Corsets. 667. 8 4 Het Ham-Hot el te Amsterdam. Ten einde aan dé lijdensgeschiedenis der tweede combinatie inzalce het midden-Dam- terrein een einde tc maken, zullen B. en W. aan do Vaderlandschc Hypotheekbank te 's-Gravcnhago voorstellen tie halve ton gouds, die de gemeente als waarborgsom van die combinatie in handen heeft, te aan vaarden als algeheele schulddelging. Voorts zal van gemeentewege eveneens ten behoe ve van een der belanghebbenden, zoodra een nieuwe^ combinatie de werkzaamheden aanvangt, worden getracht een bedrag vaö f 3000 te verkrijgen voor hetgeen reeds in den grond zit. Het gemeentebestuur geeft hiervoor zooveel als redelijkerwijs mag worden verlangd. Dit spruit voort uit de overtuiging, dat het notaris Van Olst is te- gengeloopen door omstandigheden, onaf hankelijk van zijn wil. Ben zoontje van den heer K., te Heemse (Overrjsel), is ten gevolge van het eten van vergiftige boschbossen overleden. Volgens bericht van den kapi tein van het s.s. „Ilollandia" is dit schip gisteren met behulp van een sleepboot van do Britsche admiraliteit, weder vlot gekomen en heeft 't de reis naar Falmouth voortgezet. In Giessendam heeft zicï een gevat van nekkramp met doodelijken afloop v om-gedaan. DU sleepboot-kapitein G. S t e r- ken, to Meppel, vervulde gisteren, onder zeer moeilijke omstandigheden, del redding van een S-jarigen knaap. De kranige 75- jarige man, voltooide hiermedel zijn 53ste redding. Dit is zeker een zeldzaamheid en tevens, dat de man nog steeds! de medaille voor het redden van drenkelingen niet heeft ontvangen. i Jeugdige avonturiers. Onge veer drie weken geleden kwani de 14-jarige S. 0., wonende te Amsterdam, als loopjongen in dienst bij den kruidenier Kramer, aan den Middenweg, te Watergraafsmeer. Al ras gevoelde hij neiging, om met zjjn vriend C. H., eveneens wonende te Amsterdam, op stap te gaan. Zij kwamen overeen, dat, wan neer O. veel geld bij zich had valt de klan ten van zijn patroon, zrj er met-alkaar van door zouden gaan. Dinsdag j.l. had O. ruim f32 ontvangen en wist nog f20 machtig ta worden, voor gevende het geld noodig te hebben, daar hij voor een klant van zjjn patroon f60 -moest wisselen. Na do boodschappen ta hebben bezorgd, liet hij zpn fiels onbeheerd in het Oosterpark staan en haalde zijn vriend van hnis. Samen gingen zij eerst naar Sloten, toen naar Haarlem, vervolgens naar Zand- voort en ten slotte met den trein naar Utrecht. Daar het reeds laat was geworden en zjj in Utrecht den weg niet kenden, brachten zij den nacht door in een tram huisje. Daar werden zij door de Utrechtsche politie aangehouden. Gisteren zijn zo ter be schikking gesteld' van de politie ta' Water graafsmeer. Staking teNieuw-Buinen. -De arheiders aan 'da medicijn-glasfabriek der firma Van den Bakker hebben het werk neergelegd. To Tilburg dreigt een ernstig conflict in de wolindustrie. De jongens, die in de spinnerij werken, en waarvan de meesten niet georganiseerd zijn, hebben in de afgeloopen week op een vijftal fabrieken het werk neergelegd, terwjjl op verschillende andere fabrieken door de tusschenkomst van de ouders dezer, „draadmakers"' het neer leggen yan het werk zich tot enkele uren bepaalde,. De jongens hebben zich niet ge houden aan den in het arbeidscontract be paalden opzeggingstermijn van acht dagen. De Vereeniging van Tilburgsche fabrikan ten van wollen stoffen heeft besloten, indien binnen acht dagen 3e draadmakers niet in voldoend aantaJ het werk hervatten, de fabrieken óver 14 dagen stop te zetten. BODEGRAVEN. Uit het jaarverslag van „Ziefcenvoe- ding" alhier, blijkt, dat er in het vorige jaar 2000 liter melk en 420 eieren zijn uit- gogeven, wat aan "vele herstellenden ten goede kwam. Veel is er niet gedaan, wat voor een deel is toe te schrijven aan do al gemeen bekende Oorzaak de zeer hooge prijzen van alles, wat er noodig ie. Ook was de gezondheidstoestand in 1915 vrij gunstig, welke evenwel in dit voorjaar er niet op verbeterde. Met aandrang vraagt het bestuur dlaii ook bijdragen, om steeds te kunnen voldoen aan do aanvragen der ge- neeskoeren. HILLEGOM. 1Bij do Ned.-Horv. Gem. alhaor is beroe pen dö. Cr. VoidwjO IC t, Gisteravond zijn de twee winkel- ën woonhuizen aan de Hoofdstraat No. 45 en 43 alhier, publiek verkocht door notaris Boerlage, van Heemstede. Perceel I, no. 45 stond in hoogste bod op f 4650. Het (werd gemijnd op f4675, door den heer A. Leli- veld; perceel II, No. 43, stond in hoogste bod" op f 8550 en werd gemijnd op f 8950 door dep heer C. Broekes. .De beide peiv ceel en in combinatie, werden voor f14.425 verkocht aan den heer, J, Kraay, alhier. KATWIJK. 1 1 ',J |.'i I Gemeenteraad. Aanwezig 14 leden. Afwezig da heer N. Parlevliet, wegens vertoeven 'buiten de; gemeente^ .Voorzitter: de heer, Da Waal Malefrjt, burgemeester. Deze vergadering was bijeengeroepen naar aanleiding van een verzoek van eenige Raadsleden "tot nadere bespreking omtrent een tijdelijke verkóogingl van den gasprirp.| Voordat de Voorzitter dit punt aan de orde stelde, deelde hij mede, drft er ook een schrijven was ingekomen van de heeren De Ruiter Zrjlker en L. Kruit, waarin, zij na mens de meerderheid der Gascommissie, voorstellen te besluiten, dat met ingangj Van 1 Juli da gemeente aaml da gasfabriek voor da straatverliohting zal betalen: den kostprijs van het gas, vermenigvuldigd met het aantal voor de straatverlichting gebruikte kub.Metera gas, verhoogd met do kosten voor onderhondl en bediening 'en rente ad 41/2 pCt. van het kapitaal,, benoo- digd voor het aanschaffen der straatlan tarens. In de overwegingen, dia tot dit yoorstel hadden geleid, werd o. m. vermeld, 'dat het tekort betaalde op de straatverlichting reeds do belangrijke som! van f5009 pep jaar bedraagt, welk bedrag zekér elk jaarl aan merkelijk zal stjjgen, terwijl tegenover 983 gasverbruikers, dio 'dezo' kosten moeten dragen, er ver over de 200Q jbelastingbe- talers zrjn, die daardoor worden ontheven, ofschoon zij en de geheele gómeente van de straatverlichting profiteerén. Do Voorzitter vraagt den heeren voor stellers of zij dit voorstel doen! als laden van do Gascommissia' af als ledep van den Raad. In het eerste geval kan hij hot voor stel niet aan 3e orde stellen. Ben Comtaissie van Bjjstand heeft niet h'et recht zelfstandig voorstellen bij 'den Raad aanhangig te maken. De heer Zijlker antwoordt, dat zrjf als leden van 'den Raaidl het voorstel doen. Dan is 'de zaak in orde, zegt de Voorzitter, en kan het voorstel een punt van "beraad slaging uitmaken. Vooraf brongt hij echter het verzoek van vier leden, do heeren Van [Walsem, Den Duik, S. Parlevliet en C. van Tol, betreffende een nadere bespreking ovér de gaspïijsverk'oo- ging, ter tafel. i Dr. Van Walsem doet in hot kort uit komen. waarom zij dit voorstel hebben ge daan. De lieer D. W. OuwehAnd hoeft als oud-lid der Gasconïmissió in de vorigo ver gadering gezegd, dat zonder de'Zö Verhoo- gmg de rekening nog wei sluitend kon wor den gemaakt. Dat bewoog de voorstellers om tegen te stemmen, vooral ook, omdat noch door do Gascommissie, noch door den Voorzitter liet voorstel nader werd verde digd. De voorstellers zouden nu gaarna het standpunt der Gascommissie nader hooren toegelicht. Het is beter ten halvel gekeerd, dan geheel gedwaald. De heer De Best verklaart nu, als lid der Gascommissie, 'dat één cent verhooging mot het oog op da steenkolenprjjzen noo dig is, mede in verband met de omstandig heid, dat cokes, dio fl.30 had kunnen opbrengen, aan het Steuncomité is .verkocht voor f0.90. Daarbij komt de duurtetoeslag aan do werklieden, straks wellicht een ver hooging der loonen. Andere gemeenten stellen den prjjs! wel op 10, 11 en 12 cts. De heer D. ,W. Ouwehand is nog aller minst overtuigd. Een toekomstige loonsver- hooging mag hier geen invlbed doen gelden, evenmin de verminderde cok'esprijzen. Vast staat, dat de steenkolenprijzen nu niet hoo- ger zijn dan bij de eerste verhooging. Wat echter bjj "hem het zwaarst weegt, is, dat de m,eenfê langen tijd zeer van de gasfabriek! heeft 'geprofiteerd. De gemeente leende jiet geld, 'benoodigd voor de Gasfabriek, voor 4 pCt. en ontving er voor 5 pCt De meters staan nu voor een veel te laag bedrag" pp de balans. Het argument, dat enkele badgasten in de verhooging bjjdragen, jveëgt bij spr. niet op, tegen het bezwaar, dat in deze dure tijden de gasverbruikers op 'hieuw wor den getroffen en gezamenlijk weer f6000 meer zullen moeten opbrengen. Nadat de heeren Kruit, De Best Zijlker en de Voorzitter nog in het kort de billijkheid eener veriiooging hebben uiteengezet'en de laatste opmerkt, dat B. en W., zoodra de (tij den Weer normaal zijn, zuilen voorsteilen den gasprijs weer op 71/2' cts. terug te bren gen, wordt het voorstel tot verhooging met één cent, waardoor de prijs wordt gebracht op 9^' cts. per kub. M., weder in stemming gebracht 'en aangenomen met 11 tegen 3 stemmen (die van de heeren D. W. Ouwó- hand, De Klerk en Van Egmond). (Verle den Vrjjdag werd het voorstel verworpen met 7 tegen 6 stemnten). Alsnu 'kwam het voorstel van de heeren Zijlker en Kruit aan de orde, dat nog met ehkelö woorden door den heer Kruit wordt toegelicht. Hij is er nu vooral voor, omdat de hoofdelijke omslag kan worden verlaagd. Er is mi geen enkele reden den gasver bruikers nog een extra last op te leggen. De heer Meerburg meent, 'dat de ge meente wel een extra-tantième van de gas fabriek mag genieten. De heer Zijlker begrijpt deze bewering niet Wethouder Ouwehaml meenl, dat het voor stel nu niet aan de orde mag komen. Do „dokter" heeft het vroeger naar. de begroo ting van 1917 verschoven. De heer Zijlker: Dat zou ik ook gedaan hebben, als men nu niet aan den gasprijs had gepeuterd. Do Voorzitter treedt terug in de geschie denis der gasfabriek van 1896. Toen ver leende zjj een concessie aan de Ned- Gas- gloei-Maatschappij, waarbjj de gemeente rio |wr ïaïMbcu.cu u i/euiieii. Toen ae cou- cessie niet werd aanvaard en de gemeente zelf de exploitatie ter hand nam, heeft men daaraan vastgehouden. Bovendien heft de gemeente geen retribu tie voor het leggen der buizsn. Volgens een tarief, in Leiden geldend, zou de gasfabriek daarvoor aan de gemeente f13.200 moeten betalen. Dat is dus een zuiver cadeau aan de fabriek'. Ten slotte acht de Voorzitter den consi derans van het voorstel niet juist en zou |de inwerkingstelling op 1 Januari 1917 weu- schen bepaald te zien. De voorstellers wijzigen in dien geest het voorstel. De heer Zjjlker meent, dat de Voor zitter er dingen bijhaalt, zooals concessie retributie, enz., die pr niets mee te maken' hebben. Hij blijft het onbillijk achten, dat, om een voorbeeld te noemen, een kapitalist als de [heer Van Riessen (deze gebruikt geeh gas) wordt vrijgesteld bij te dragen, in de kosten der straatverlichting. Na' repliek' van den Voorzitter, die nog opmerkt, dat men de meerdere kosten-eigen lijk zou moeten vinden in een verhoogde straatbelasting, wordt het voorstel verwor pen met 10 tegen 4 stemmen. Met de voor stellers stemmen voor de heeren. Aandewiel en Den Duik. Het voorstel van B. en W., om de bijdrage der gemeente voor de straatverlichting te verhoogen met 2 cts. per kub. M. (den ven- hoogden gasprijs). wordt zonder stemming aangenomen. De beer Van Tol vraagt nog 'of het nu in de -bedoeling ligt, dat de gemeente geen winst uit de gasfabriek zal trekken vóór de prijs weer tot 7ya' cts. is teruggebracht, waarop de Voorzitter bevredigend antwoordt. De heer Meerburg vraagt of ook het gas, vóór bedrijfsdoeleinden gebruikt, in de verhooging deelt. (Geroep: Natuurlijk). Bij de rondvraag klaagt de heer De, Klerk er over, dat de Scheveninger straat nog hiet bestraat is.'H. Si. de Koningin kon er ook' wel eens komen en dan zou hij het niet aardig vinden, dat dezo er zulk' een toestand vond. De Voorzitter zegt, dat men bijna boven- menschelijke pogingen heeft aangewend de daarvoor beneodigdo steen te krijgen. Weet de heer De Klerk er raad op, dan zal deze met genoegen worden aanvaard. Hierna wordt de yergadering gesloten. liet ItaliaauscïvOositeiirij ksche ge veel tsi oïreira. Tusschcn de Etsch en de Brents hebben de Italianen gisteren op verscheidene plaatsen aangevallen, o.m. in de Val di Foxi, aan de. Pasubio, op den Monte Rasta, op het Voorterrein van den Monte Zebio. Al deze aanvallen zijn bloedig afgeslagen, meldt het Oostenrijksche communiqué. Bij do aanvallen op rïsn Monte Rasta, die door sterke vijandelijke troepen ondernomen werden, zijn 530 gevangenen, waaronder 15 officieren, in onze handen gevallen. Aan het Karinbhisehe -front heeft de vij» and zijn vruchtelooze pogingen in 't Plöt> konvak hervat. Zijn. aanvallen richtten zich voornamelijk op den Freikofel en den Grooten Pal. Op enkele plaatsen is heb tob een handgemeen gekomen. Onze dappere verdelgers zijn vast in -t bezit van al hua stellingen gebleven. Het officieele Italiaansche bericht luidt wel iets anders. Van de Etsch tot de Bren- ta neemt de tegenstand van den vijand te gen onzen onstuimigen opmarsoh in fel heid en taaiheid toe, waarbij hij wordt ge steund door zijn overlioersohende en krach tig voor de verdediging ingerichte stellin gen, lezen we daarin. Niettemin hebben onze troepen ook gisteren aanmerkelijke vorderingen gemaakt. In de Valle" Claga- nina en de Vaill'arsa wordt een hevige ge- schutstrijd gevoerd. Onze artillerie heelt de vijandelijke stelHdgen op den Monte Trappola, den Monte Te9to en den Col Santo onder vuur genomen. Wij hebben een grootè loopgraaf genomen in den omtrek van Malga Zugna. Langs het Posina- en Astico-fronfc heb ben onze troepen vijandelijke stellingen ge nomen op don Monte Gai Indo, ten noor den van Fusine, en op den Monte Cavi Iso, die van 't noorden uit Arsiere beheerscht. Beproefdlo ruiterafdeolingen zijn langs den weg door het Astiöo-dal tot, Pedesoalo doorgedrongen Op de hoogrvlakte van Asïago hebben wij den Zuidelijken zoom van het Assa-dal be zet en de hellingen van den Monte Rasta, den Mionte Interrotto en den Monte Mos- oiagh bereikt, die door sterke vijandelijke* achterhoeden zijn bezet. Aan de Isonzo werkzaamheden der ar til. lerie en overvallen van onze afdeelingen Wij hebben op den vijand 353 krijgsgevan genen gemaakt-, waaronder 7 officieren, en wij hebben 2 machinegeweren buitge maakt. D'c lucktraid op Karlsruhe. Duitsch e radiotelegrammen, aldus Ha- vas, melden de vreeselijke uitwerking van het bombardement door onze vliegers den 22sten Juni op Karlsruhe uitgevoerd, 267 personen werden gedood en gewond. De radiotelegrammen noemen dit bom bardement, dat zonder eenig militair doel op een open vijandelijke stad plaats had, schurkachtig. In dit verband herinnert Havas er aan, dat dit bombardement zoo als het Fransche communiqué van den 22sten Juni meldde, bevolen werd als re- pressaillemaatregel tegen de jongste Duit^ sche bombardementen óp da open steden Bar-le-Duc en Lunéville, die talrijke slacht offers maakten. „Wij hebben besloten,een vijand te kas tijden, die geen enkele oorlogswet respec teert. Wij namen dit besluit eerst nadat het aantal zijner misdrijven alle grenzen te buiten was gegaan. Van den derden Fe bruari 1916 tot den 19c Mei, 'n tijdperk ge durende hetwelk wij ons van elk bombar- doment op de vijandelijke steden aeh'-r 'b front- oncnieicten, oomuaraeeraen ue Oun- «chers Bethune zes maal, Amiens ze. maal, Hazebroek drie maal, Barde:Duc tweemaal, Eperaay vier maal, Fismés drie maal, St. Dié dertien 'maal (door kanon nen met verre raagkracht en vliegtuigen), Gerardmer vijf keer, Lunéville negen keer, Baccarat vijf keer, Raon-le-Tape vijf keer enz!" gaat Havas verder en het bureau zegt nog „Wij willen den Duitschers niet het ge noegen doen het cijfer hunner slachtoffers bekend te maken, maar wij achten onze lange onthouding voldoende om de wereld den graad van ons geduld en den wensch om een vreedzame 'bevolking de verschrik kingen van den oorlog te besparen, te be wijzen. Gedwongen door onze vijanden slaan wij thans teen anderen weg in en zullen in de toekomst ons gedrag naar het hunne re gelen." Prins Ileinrich van Beieren gewond. Prins Heinrich' van Beieren is op het oor- logstooneel gewond. De prins is aan het hoofd en aan de linkerhand getroffen. Zijn toestand geeft geénerlei reden tot bezorgd heid. Liebkncclit veroordeeld Liebkneeht is veroordeeld. Het vonnis twee jaar, zes maanden 'en drie dagen tucht huïsstraf; verwijdering uit het leger we gens poging tot verraad in oorlogstijd, on gehoorzaamheid onder verzwarende omstan digheden, verzetr tegen het staatsgezag. Het met redenen omkleede- vonnis word, na' opheffing Van de zitting met gesloten deuren, tegen vier uur gistermiddag bekend gemaakt. Bij bepaling van de straf is de krijgsraad van het standpunt uitgegaan, dat Liebkneclït niet heeft gehandeld met eerlooze bedoelin gen, maar dat politiek fanatisme de 'drijfveer is geweest bij zijn misslagen. Daarom werd de laagste straf, die mogelijk is, gegeven en werd ook afgezien van ontzetting uit burgerlijke rechten. Liebkneeht kan in hooger beroep gaan. In plaats van den advokaat Grasso, 'die op verzoek van den beschuldigde de verdedi ging had neergelegd, trad dr. Bracke ala pleiter op. Bracke is een vriend van Lieb kneeht, maar, hoewel de zoon van V'ijlen den socialistischen Rijksdag-afgevaardigde Wilhelm Bracke, niet socialist, maar lid van de vrijzinnige volkspartij. Het verzoek van advokaat Theodor Liebkneeht, broeder van den beschuldigde, om 'als t\yeede verde diger te worden toegelaten, is'door liet gör recht afgewsssea. KasBsevverkiezisBgren iu Griekenland In Griekenland is thans vastgesteld; wan neer do verkiezingen voor de nieuwe volks* verfcgenwoordiging zullen worden 'gel'01^ den. Den 7den Augustus zullen deze plan» hebben. „J

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2