No. 17275. LEIDSCH DAGBLAD». Donderdag 22 Juni. Tweede Blad. Anno 191©. Binnenland!. Eerste Kamer. SPORT. ingezonden. Vragen en Antwoorden. FEU8LLETQN. Uit het verslag van de vergadering van deit: Bond van Chr. Oranje-Vereenigingen. to Utrecht, blijkt o.a. dat tien vereenigin- gen waren vertegenwoordigd, terwijl vijf en twintig personen de presentielijst hadden geteekenddat was ingekomen een missieve van de Ned. Or.-Ver. te Charlois, om het Bondsbestnur te verzoeken te trachten, de kleuren der Nationale Vlag te veranderen in oranje, wit en lichtblauw, in verband met een opmerking in het voorloopig Verslag over de Staatsbegrooting 1916, waarin „in overweging werd gegeven de kleuren der Ned. Vlag te vervangen door oranje, wit en lichtblauw dat vanwege den druk der tij den geen nieuwe Chr. Or. Vereenigingen werden opgericht; dat aan cie Vereenigin gen oen Bondslied" is aangebodendat ont vangen werd in 1915 f 192.96 en uitgegeven f 89.95a, een batig slot alzoo van f 103.00^. Ds. Thomas, van Leiden, geeft in overwe ging het batig saldo te beleggen. Da J. J. van Noort', (voorzitter) en de heer E. Hoogendijk (penningmeester) wer den herkozen. In de vacature van den heer W. F. G. Dankbaar word na herstemming tuaschen ds. Thomas, van Leiden, en ds. Sap, van Gouda, laatstgenoemde gekozen. Do heer Hoogendijk sprak over „Onze Bond en de Volkszang" en deed de volgende voorstellen Bij de autoriteiten te onderzoeken, of het mogelijk is, dat militaire muziekkorpsen op marsch zooveel mogelijk bekende nationale liederen spelen. De besturen en hoofden der Chr. (en openh.) scholen uit te noodigen het doen zingen dier liederen tc bevorderen door do pers. Enkele der liederen (voor één zangstem op noten gezet) te doen gereed maken en tegen den kostenden prijs verkrijgbaar te stellen tot gebruik bij openbare of andere samenkomsten. Mr. W. F. Tromp Meesters is be noemd tot burgemeester van Zuidbroek. Met ingang van 16 Augustus a.s. is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Gouda, de heer H. Hou- wink, thans in gelijke betrekking te Tiel Op het buitengoed „Vreugd en Rust", te Voorburg, daartoe welwillend afgestaan door mevr. De Jonge, is het vijfde zendings- ïeest gehouden van den Bond: van afdee- lingen der Ned. Zendingsvereeniging in Zuid- Holland. Dinsdagavond werd in het kerkgebouw, der Ned.-Herv. Gem. ieen bidstond gehou den. Woensdagmorgen werd het zendings- feest, dat zeer druk bezocht was, geopend met een rede van dr. G. P. Marang, uit Utrecht. Do algemeene jaarljjksche vergadering is gehouden van de Weesinrichting te Neer bosch, waarin door den directeur verslaig werd uitgebraoht. De toon, waarin de direc teur, ds. Schyver, spreekt, getuigt van groote dankbaarheid voor vele zegeningen; bracht de oorlogstoestand voor het groote gezin veel - bijzondere zorgen mee, ze wer den toch alle overwonnen. Er zijn thans met het hoofd 6 onderwijzers aan 'de school werkzaam, in 13 klassen met 259 leerlin gen. Geopend werd dit jaar een afzonder lijke klasse voor achterlijken, voor wie het gewone onderwijs te zwaar is. Den 31 sten Maart waren aan de inrich- I aag totaal 513 kinderen, waarvan er 60 verpleegd worden in het Moederhuis. 48 verpleegden verlieten in het afgeloopen jaar de inrichting, waarvan er 6 waren, die verwijderd moesten worden in het be- fang van het geheel. Aan gaven werd ontvangen f 19,275.69; verpleeggelden f 59,343.74; legaten f 16,946.27; drukkerij) f5719.74, binderij f 1399.98V2- Do rekening sluit met een batig saldo van f4274.99. Tot leden van het bestuur werden géko- zon de keeren P. Biert Dane, burgemeester van Fijnaart; C. A. Knook, te Willemstad; dr. H. Koelman, te Zevenbergen; K. Tim bers, te Klundert; ds. Bennink Bolt, te Zwammerdam, en J. J. Thinners, te Oude rooien. In het R.-K. Ziekenhuis in Den Haag is overleden dr. C. T. Huinmo, oud-inspec teur van den geneeekundigen dienst der zoomacht. In November'van het vorige jaar was hij eervol uit die betrekking ontslagen. Aangenomen, is het beroep naar do Ned.-Herv. Gem. te IJselmuiden door ds. T. Lekkerkerker, te Oosterwoldo. Aangenomen i6 het boroep naar die Gom. te Oostvoorne door den heer J. P. C. Pol dervaart, cand. te 's-Gravenhage. Staatscommissie voor de schrijf- wijze der Ncderlandsche taal. Bij Kon. besluit is ingesteld een Staats commissie, met opdracht do Regeering van advies te dienen bij de keuze, welke zij te doen heeft, nu de meer, algemeen in ge bruik zijnde schrijfwijze van de Ned. taal onzekerheden overlaadden afwijkingen daar van in breeder kring ingang hebben gevon- deh, met bepaling, dat het door haar uit te brengen verslag een beredeneerd voorstel zal inhouden, bevattende de uitwerking va*i haar advies. Benoemd is tot lid, tevens voorzitter dezer, commissie, dr. A. Kluyver. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; en tot lid, tevens secretaris, jhr. mr. J. A. Stoop van Strijen, referendaris aan het departe ment van Binnenl. Zake», te 's-Gravenhage; tot leden: M. Emants, letterkundige te: 's-Gravenhage; H. J. Emous, directeur van bijzondere normaallessen te Amsterdam; dr. J. van Ginneken, S. J., te Oudenbosch; dr. J. J. Salverda do Grave, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; dr. J. W. Muller, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; mr. L'. J. Plemp van Duiveland, hoofdredacteur yan „De Nieuwe Couraut", te 's-Gravenhage, en dr. C. J. Vinkesteyn, inspecteur der gymnasia te 's-Gravenhage; en id bepaald, dat de Staatscommissie haar, vergaderingen zal houden ter plaatse, door 'den voorzitter aan te wijzen. Nog is bepaald, dat het aan ieder lid vrjj staat, indien zrjn meening in eemg opzicht afwijkt van het advies der Staatscommissie, van die meening te doen blijken in een af zonderlijk advies, hetwelk met het advies der Staatscommissie aan de Kroon wordt overgelegd. .1 "Vergadering van gisternamiddag. Voorzitter: Baron Van Voorst tot Voorst. Oorlogswinstbelasting;. Aan de orde is de beraadslaging over hét ontwerp van wet tot heffing eener oorlogs- winetb elasting. De heer DIEPEN wijst er op, dat de lie- geering erkende, dat het heffen van oorlogo- belasting geenszins als critiek op het ma ken van oorlogswinst is bedoeld. Spr. is niet togen het heffen van een oorlogswiast- betasting, doch acht het percentage, waar aan hier niets moer kan worden veranderd, zeer hoog. Spr. betreurt het, dat zeer koog staande personen niet erkennen de energiö, die noodig geweest is om de winst re raaken erf de moeilijkheden, ontstaan door den moeilijken aanvoer, waardoor do tabricage vaak zeer tijdroovond werd. Spr. meent, dat tal van gebouwen niet zouden zijn gebouwd en dure machinerieën niet zouden v.ijn. aan geschaft, indien men geweten had, dat zulk een hooge belasting zou worden geheven. In groote zaken kan de winst nauwkeurig wor den nagegaan. Spr. vreest echter, dat tal van speculatieve ©n ongeregelde onderne mingen zullen vrij komen, zoodat het feite lijk een belasting wordt op groote boekhou ding. Voorté schets spr. de nadeelen van -t .overleggen der boeken, hetgeen vaak goljk staat met het bekend-maken van een fa brieksgeheim. Spr. hoopt, dat de Minister de overlegging van de fabricage-boeken r.tet zal eischen. De heer SMITS brengt huide betreffende do maatregelen tot het bewaren der neutra liteit aan de Regeering en aan de houding van het geheel© Nederlandsche volk. Ons ideëel en stoffelijk bezit is zeker de zwaar ste offers waard. Spr. heeft tegen deze be lasting oen principieel bezwaar, n.l. dat zij niet alle winst treft. Ook degenen, die geen extra-winst hebben gemaakt hebben aan de kostbare maatregelen te danken, dat zij winst hebben kunnen maken. Bloeiende in dustrieën zijn nu vrijgesteld, terwijl kleine ondernomingen veel zullen hebben te bota- Icd, die dag en nacht hebben gezwoegd om hun winst te behalen. Ook diende z.i. on derscheid te worden gemaakt tusschen oor logswinst, na moeitevollen arbeid verkre gen, of als 't ware zoo in den schoot gevallen. Spr. wijst voorts nog op verschillende on billijkheden. Onbillijk zou het zijn do groote uitgaven alleen uit deze belasting te dekken en andere bronnen onbelast te laten. Onbil lijk acht spr. het ook, dat de verschillen- lende Raden van Beroep verschillend zullen oordeelen en een centrale rechtspraak ont breekt. Met voorbeelden lichtte spr. zijn verschillende bezwaren toe. Spr .acht het reeds een grooten stap in een nieuwe rich ting, een bepaalde groep 1/3 van haar vol komen eerlijk verkregen winsten ten bate van de kostbare Regecringsmaatregelen te doen afgeven. De heer CREMER wil niet ontkennen, dat er met dit ontwerp fouten gemaakt zijn. De grootste fout van het ontwerp is, dat het zoo laat komt. De ongesteldheid van den voorzitter der Staatscommissie, al heeft hij nog het uiter ste gedaan, houdt daarmede verband. Aan den heer Bos brengt spr. vervolgens hulde voor zijn voortreffelijke leiding, 't Ontwerp kleven de fouten aan, die een compromis aankleven. Er moest vlug en krachtig wor den gehandeld, wilde men van oorlogswinst- belasting nog iets terecht brengen. Men houde voorts in het oog, dat het slechts een tijdelijke wet betreft. De dure machines, evenals de 70 pet., die men betaalt, zullen zeker bijdragen om de Nederlandsche indus trie sterk te maken. Dat het reizend pu bliek nictö naar liet buitenland kon, droeg bij om de hotels beter en aantrekkelijker te maken. Een ieder werk© mede, dat de wet slaagt en zooveel mogelijk opbrengt. Andere neutrale landen zijn gunstig gele gen, waardoor onze kosten om de neutrali teit te bewaren, naar verhouamg zeer hoog zijn. Deze wet dient te worden beschouwd als 'n populaire: Men besohouwe de "belas ting-ambtenaren in dit verband niet als vij anden, doch als vrienden, die feiten toonen, én vrienden van het land; en de ambtenaren mogen bedenken de leus boven een bekend Amstordamsch huis: „Straf is mijn hand". Do Minister van Financiën, de heer VAN GIJN, dankt den keor Cremer voor zijn steun aan het ontwerp geschonken. Dit ont werp heeft tot basis, dat velen in ons land door den oorlog verloren en eenigen zeer •groote winsten hebben gemaakt. Deze laatsten, of het grooten of kleinen betrof, werden getroffen. Bij een dergelijke conjunctum-belasting kan van heffing naar draagkracht geon sprake zijn. Degenen, die wel flinke winsten maakten, doch geen ex tra-winsten, worden gevonden in de verdc- digingsbelasting. Het bezwaar, dat degenen, die energie hebben getoond, even zwaar wor den getroffen als andere winst-makers, was niet op te heffen. De. gelukkigste oplossing zou zeker zijn een verrekening aan het eind van den oorlog. Doch daaraan kan niet wor den gedacht. Aan den eenen kant moot het Rijk zooveel mogelijk trachten te krijgen, aan den anderen mag hot niet onbillijk zijn on niet zoodanig treffen^ dat het bedrijf wordt belemmerd. De mogelijkheid, dat do oorlogswinstbe- lastjng de crüsïs-uitgaven zou dekken, ja\ voor andere landen grooter dan voor ons land. De Raden van Beroep kunnen zich door een speciale commissie laten voorlichten. Indien iemand, die een rijwielfabriek bezit, deze heeft ingericht voor de aanmaak van ammunitie, dan, kan hij, als de machines voor den oorlog niet bruikbaar zijn, ze af schrijven. Echter is niet toegestaan con spe ciale afschrijving, „omdat Ket oorlog is". Ook spr. betreurt, dat tal van oorzaken samenwerkten, Waardoor de wet eerst laat kon worden ingediend. Indien heel Neder land nu groote winsten had gemaakt kon met de gewone belasting-wetten worden volstaan; neen, het is juist het doel enkelen, die groote winsten maakten, te treffen, met voorbijgang dus van vele anderen. Dat door de belastingambtenaren fabrieks geheimen zouden bekend worden, gelooft spr. niet, en hij is bereid nog eens speciaal daarop te wijzen. Spr. hoopt, dat ook hier de populariteit van dit ontwerp zal blijken uit het groot aantal voorstemmers. -De heer DIEPEN repliceert. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen en de vergadering vercSaagd tot Vrijdag elf uren. Zeilen. Z.-, E.-, M.-V. „De Kaag". Voor den zeilwedstrijd op Zondag 25 Juni 1916 hebben zich do volgende deel nemers opgegeven: Klasse C: „Waterrot", „Anna Marga- retha", „Betsy", „Graafstroom", „Winnê- tou". Klasse D.: „Amada", „Nenuphai", „Eleonore". Klasse V: „Vlieg", „Windekind". Klasse W: „Jux II", „Loja", „Ster- na", „Swastika", „Coquette", „Joker", „Baby II". "*6-11 e t e r-klasse: „Neerlandia V", „De Kaag", 75 vie r k. M. kruiserklasse: „Woel water II", „Sally". Nationalo klasse: „Inge", „Brun- hilde". Nationale middenzwaardkla'sse: „Maria Jeanette", „Sieglinde II". Rondo en Platbodemjachten met zij- Zwaarden en vasten roef of vast dek, groot boven 7.5 W.M.: „Bencor". Tjotters, groot boven 6 W.M.: „Riet Hein". Tjotters, groot boven 5 tot en met 6 iW. M.: „Viking II", „Ouderhoek", „Argo", „Carmen", „Amalia", „Cornelia Henriette", „Truida". Tjotters, groot tot en met 5 W.M.: „Re- gina", „Aeolus". Schouwen, groot boven 5 W.M.: „Anne Mie", „A. M. III", „Lydianna". Schouwen, groot tot 5 W. M.: „Mobili satie", „Louise", „Dolfijn", „Flying Fisch". 12-Voets Standaardjollen: „Rob", „Willgen", „Woelwatertje", „Zomerkind", „Little Charlie", „Wim". Onderlinge Wedstrijden: Lark's: „Spin", „Snip". 1 l Sloepen: „Caudatie", „Lucie". Motorbooten: „Nel", „Anna", „A. N. S.", „Jago", „Truus", „Annie". Recepten. Geachte Redactie. Eenige maanden geleden werden er door- samenwerking van Gezondheidscommissie en Levensmiddelencommissie in Uw blad recep ten gepubliceerd, waaruit de arbeidersvrou wen konden loeren hoe zij voor 35^ cent voor zich, man en drie kinderen het middag maal konden bereiden. Wij willerLuu niet beoordeelen, in hoever 1 ons vet voor een gezin van vijf personen al of niefc voldoende is, wel willen wij con- stateeren, dat honderden gezinnen onmoge lijk meer dan 352 cent per dag voor het mid dagmaal kunnen uitgeven. Wij willen alleen hier het dringend ver zoek doen aan den samensteller van deze recepten, om deze taak nu niet als afgedaan te beschouwen. Al zijn er, nu de aardappel- kaarten zijn uitgereikt en bijna 1000 vrou wen zich daarvoor een gang naar het Brood bureau hebben getroost, geen aardappelen te krijgen, de menschen moeten toch eten, en zij meenen, dat zij pap, zooals zij die in do andere röcepten zagen klaargemaakt, alleen 's avonds eten moeten. Wij mogen tóch aannemen, dat de samen steller dezer recepten wat meer oog heeft voor de vraag, hoe het volk eet en leeft, als waarvan de Raad en sommige Raadsleden op verkiezingsvergaderingen blijk geven. Ook mogen wij aannemen, dat de Gezond heidscommissie, al is daar in deze duurte- periode niet veel van gebleken, het voe- dingsvraagstuk aÜ3 ernstig genoeg zal be schouwen, om met deze lessen aan de arbei- - dersvrouwen, hoe van 35i cent per dag een behoorlijk middagmaal klaar te maken, voort te gaan. Ziet de Gezondheidscommissie en de sa mensteller daarvoor nu geen kans, nu er geen aardappelen, geen rapen, uien of wor telen te krijgen zijn, dan is wel de gemakke lijkste weg, geen recepten te geven, omcfat zij niet te geven zijndoch daarmede zijn die arbeidersvrouwen niet geholpen. Al ziet die samensteller der recepten do zorg der arbeidersvrouwen niet-, die zorg is er, en die 35i cent zijn 351 cent gebleven. Waarschijnlijk is zelfs die 35.1 cent kleiner geworden, omdat sajet, garen, enz. weer duurder geworden zijn. En ziet die Gezondheidscommissie geen kans voor 351 cent een middagmaal meer klaar te maken, wat wij gaarne willen ge- looven, laat zij dan iets anders doen. Of gaat haar de volksgezondheid niets meer aan, of meent zij, dat de voeding daar mede niets te maken hoeft? Wij meenen dus do Gezondheidscommissie en de samensteller der eetrecepten te moe ten oproepen, voorfe te varen mot de arbei dersvrouwen voor te lichten voor 35.1- csnt een middagmaal voor rijf personen iwiaar te maken. Gaat dit niet meer, wat wij graag willen gelooven, dan iets anders. Dan an dere raadgevingen, of oen daadDan steun, aan de levensmiddelenactio der arbeiuera zelf. Zwijgen is lafheid. Dankend voor de plaatsing, P. J. BOMU, Seer. L. B. B. Vraag: Is het u bekend, wanneer, de; lichting 1907 en 1908 van de bereden Wa pens met klein verlof naar huis gezonden zullen worden? Antwoord: 1907 vermoedelijk 1 Aug. als., 1908 vermoedelijk 1 November a.s. Vraag: Kunt u mij raededeolen of een milicien, bij zijn vrouw ingekwartierd, nu met de nieuwe verlofsbepalingen, tijdens zijn' periodiek verlof, de tachtig cent inkwar- tieringsgeld uitbetaald krijgt? Antwoord: De nieuwe verlofsbepalin gen hebben, voor wat het periodieke verlof betreft, geen wijziging gebracht in de be palingen nopens de inkwartiering. Vraag: Ik heb eenige Staatspapieren, die niet tegen brandschade verzekerd kun nen worden; de polis van mijn assurantie verzekert geen contanten of effecten. Gaarne wilde ik weten, hoe te handelen, om dit in orde "te krijgen? Antwoord: Voor een luttel bedrag huur. is e_en safe in de brandvrije kluis van een kassier te krijgen. Daar zijn uw Staatspapie ren veilig. Vraa g: Ik ben op huwelijksvoorwaarden getrouwd en heb vóór mgn huwelijk mijn geld en meubilair op mijn aanstaande vrouw- laten zetten. Nu ben ik 11 jaar getrouwd, heb 2 kinderen van 9 en 7 jaar, en nu tfil mijn vrouw scheiden, lo. Wat moet ik nu als man voor mijn 2 kinderen opbren gen, op zijn minst genomen volgens de wret? 2o. Heeft mijn- vrouw nu het recht mijn geld en meubilair bjj scheiding mede te nemen? Zoo niet, hoe wordt dit dan ge-, regel d Antwoord: Daar komt bij echtschei ding, die door de rechtbank wordt uit gesproken, heel wat kijken. De rechtbank bepaalt, na alles te hebben overwogen, de! voorwaarden, waaronder ook de financieel©: verplichtingen van den mali tegenover de vrouw. Vraag: Zou u mij een adres op willen: geven van een wapenhandelaar of eön! zwaardveger, dia oude wapenen zou kunnen' polijsten en 'tevens bruineeren? Antwoord: Tot ons leedwezen kunnen we u niet helpen. Adressen van dien aard geven vvij in deze rubriek als- regel niet. U moet daarvoor ad ver teer en. Vraag: Ik heb een lot van het „Paleis voor Volksvlijt" en. daar staat op trekking 1 Juni 1916. Nu is deze datum al eenige weken verstreken en ik heb nog niets ge lezen van een trekking. Zou u mij ook kun nen zeggen wanneer er van die trekking sprake is? Antwoord: Gaat u even op een kas-: sierskantoor vragen. Daar heeft men de trek- kingslijst en als er een uitloting heeft plaats gehad, zal men u wei zeggen of u ai of niet tot de gelukkigen behoort. ÜT& lang-e Jaren. Naar 't Engolsch, door Ij. G. MOBERLY. (Nadruk Verboden). 17) „Het dient nergens too lïet zich te roei aan te trekken; als men moet, dan kan liet met anders," peinsde zij, toon zij van het kronkelpaadje uitkwam op de openheide, op dat oogenblik schitterend van den gouden gloed der ondergaande zon; „ik moet mijn best doenv den rechten koers te gouden dooralles, wat moeilijk en raadselachtig Schijnt en in de eerste plaats moet ik mijn test doen, Hetty te helpen." Na eon oogen- Wik to hebben stilgestaan, om den schitte- ronden wester-hemel te bewonderen ea uit do zonnige wereld rondom haar nieuwe: aracht te putten, spoeddo zij zich naar huis, aog steeds vervuld met Hetty. Zjj had juist do poort in het oog .gekregen, toen het Voorwerp van haar overdenkingen te Voor schijn trad. Het meisjo liep mei op den die zich van het huis verwijderde; 29 zag er bezorgd uit en was zenuwachtig gejaagd. .Moeder is ziek," riep zij, zoodra Joyce haar kon booren; „zjji was al ziek, toen ik jhuis kwam. Wees zoo goed, gauw mee gaan; het is heel slecht met haar." Joyce liep haastig door en Hetty, geheel ™ten adem, vertelde haar, dat haar moé- ac*r nu en dan leed aan hetgeen zij noemde ">oen leelijken aanval"; dat zij haar de go. wsmiddelen gegeven had, die zjj noodig 'deelde, maar dat zij nog vreeseljjko pijn oheen te hebben." j - „En de dokter?"' vroeg Joyce. „Ie .et geen dokter in de huurt? Heb je: hem laten halen?" „Ik weet niet of er een dokter is 'a of neen; in ieder geval, moeder wil 0r geen hebben," was het antwoord. „Ze zou heel boos zijn, als wij «r Oen lieten halen, en als zjj zich boos maakl* wordt de pijn nog vijftigmaal erger. Zij zou nooit een dokter willen hebben". Zonder verder vragen liep Joyce snel den tuin door, die er na haar komst niet meer zoo verwaarloosd uitzag. In dc zitka mer lag mevrouw Marshall op de canapé, met gesloten oogen, een grauw én vertrok ken gezicht, witte lippen en zich wringen de van (de pijn. Joyce schrikte er van, zéé ziek zag zij er uit. Welk een folterend lij den bespeurde men in de trekken om haar mondHoe mager en ingesohrompeld scheen zij geworden te zijn Zij raakte de hand der zieke vrouw aan en zei vriende lijk: „Mag ik een dokter voor u laten halen'? Vindt u het niet beter ©f iemand bj| te laten komen?" Mevrouw Marshall aloeg de oogen öp; er was vrees en angst in die oogen, zoo wel als pijn. „Neen," zei ze hjjgend, „dat moet tl niet doen ik zal wel beter worden," en haai hand sloot ziah als een schroef om die van Joyce,- alsof ze haar met geweld won vasthouden. „Ik wil geen dokter hebben.'' „Spoedig beter," hijgde ze een oogën- blik later, „er moet niemand komen." Toen worstelde zjj eenige eogenblikken zwjjgend met hetgeen voor den toeschouwer Oen over weldigende pjjn scheen te' wezen. Joyce zag haar met aandacht aan en dacht, dat de vrouw op de canapé door wilskracht alleen den aanval overwon, waaraan zij leed. Na eenige weinige oogenblikken verminderde de aschgranwe kleur van haar gezicht, het werd een meer normale kleur en het vree- selijk pjjnlrjke verminderde ©en weinig. Zjj zag er nog zoo uitgeput uit, dat Joyce op het punt was weer aan té raden een dokter te laten halen, toen mevrouw Marshall, alsof zjj haar gedachten raadde, met flauwe stem sprak: „Ik heb zulke aanvallen wel meer gehad. Ik weet wat ik er aan "doen méet. Zij gaan gauw voorbij; op het oogenblik zelf schjj- nen ze heel erg, maar" haar oogen gingen onrustig naar Hetty; toen keerden ze terug naar Joyce en ze "waren vol kwel lenden angst. „Ik moet morgen gezond zjjn. Ik meet op reis.'' Joyce onderdrukte haar lust om te Hut- woorden, dat een reis in haar tegenwoor- digen gezondheidstoestand een onmogelijk heid zon wezen; in plaats van op dit punt in te gaan, zei ze kalm: „Nu u minder pjjn heeft, mag ik u mi naar bed helpen? U zult daar zooveel beter uitrusten en den aanval gauwer te boven komen." „Ja, ik zal naar bed gaan." Mevrouw Marshall sprak met koortsachtige opgewon denheid, alsof de beweegreden van een spoe dig herstel haar moed aanwakkerde en zjj richtte zichzelf op van de canapé en leunde zwaar op den toegestoken arm van Joyce; „ik zal morgenochtend weer volmaakt ge zond zjjn, als ik nu wat extra rnst neem'. Zoo vroeg tiaar, bed gaan saL maken, dat ik mjj gauw .weer heel gewoon voel; U aet, ik beu nu weer bijna beter." Joyce gaf geen antwoord, maar schikte zich stilzwijgend. De wankelende voetstap pen, het gerimpelde, verwilderde gezicht, de grijze kleur, die weer terugkwam op mevrouw Marshall's wangen, toen zij zich bewoog, waren in aandoenlijke tegenspraak met de geruststellende verklaring, en toen zjj de waggelende vrouw naar boven ge leidde en haar hielp naar bed te gaan, was zij overtuigd, dat de zieke den volgenden dag In 't geheel niet in staat zou wezen een reis te ondernemen, hoe kort die ook wezen mocht Zij zag er inderdaad zoo bleek en ziek uit toen zij hevig hijgende in bed lag, dat Joyce smeekte of zjj bij haar mocht blijven zitten en 's nachts alies doen, om het haar gemakkelijk te maken en inspan ning te besparen. Maar mevrouw Marshall schudde het hoofd bij dat voorstel en ver klaarde, dat zjj volmaakt goed in staat was voor zichzelve te zorgen en het in de versta verte niet noodig was, dat iemand ter wille van haar opbleef. En wat het voorstel van Joyoe betreft, op haar kamer te blijven zitten, zjj wilde ook daar niets van hooren. Het was "dus met grooten tegenzin, dat Joyce haar. verliet en naar de sombero leerkamer ging. Daar vond zjj Hetty; het meisjo zat uit het raam te kjjken, met een norsch gezicht, niaaj een merkwaardig droevige uitdrukking. Zij keerde zich om, toen Joyce binnen kwam, maar maakte geen enkele opmerking 'en informeerde niet naar den toestand van haar moeder. „Is mevrouw Marshall dikwjjls zoé ziek?" vroeg Joyce, „en duren de aanvallen lang? Ze schjjnt vreeseljjke pjjn to hebben. Ik kan 'het niet uitstaan, iemand zoo to zien ljjden."- „Zjj heeft de aanvallen tegenwoordig vaker dan vroeger," antwoordde het meisje, „en zjj kan ze niet zoo gemakkelijk meer te boven komen. Dat ging vroeger veel gau wer. Ik heb er haai- nog nooit zoo slecht zien uitzien als vandaag." „Ik wou, dat wij haar konden overhalen een dokter te laten komen, dat zou zekefl veel verstandiger zijn." „Daar zult u haar nooit toe kunnen be wegen," antwoordde Hetty onverschillig; „zij zegt, dat ze wel weet wat ze doen moet en dat geen enkele dokter meer voor haar. zou kunnen doen dan zjj zelf doet Zjj heeft ook een hekel aan dokters, in ieder geval zou ze nooit willen, dat een vreemdeling het huis inkwam. Het helpt niets of u over. een dokter denkt." „Zjj zal stellig morgen niet in staat zijn op reis te gaan," ging Joyce op beslisten toon voort met spreken en dadelijk ver toonde zich een verschrikte blik in Hetty's oogen, de vrjj onverschillige uitdrukking veranderde in schrik. „Dat doet ze in ieder geval," riep het meisje uit. „Ik geloof niet, dat iets haar zou kunnen verhinderen; al,was zijster vende, toch zou ze gaan. Zij gaat geregeld iedere drie maanden; er is nooit iets, dat het haar kan beletten." „Kan die reis dan niet een paar dagen worden uitgesteld? Het komt er toch niet op aam of ze den eenen dag gaat of den anderen; in haar toestand moet de inspan ning van oen spoorreis heel slecht voor haar zjjn." „Ik zou niet denken, dat ze den eenOn dag evengoed zou kunnen gaoin ais den an deren." Hetty sprak met niet minder be slistheid dan het oudere meisje. „Zjj laat zich nooit door iets weerhouden; en het is altjjd op een bepaalden "dag, ik weet nieü waaroln." (Wordt Vorvoly"

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5