iar»a en oe Maandag 22 Mei. A0. 1910. jouraat wordt dagelijks, met aitzondering van Zonen feestdagen, uitgegeven. norsinrier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. ÜII LAND. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Uit de Omstreken. N*. 17250 LEIDSCH PRIJS OER ADVERTED TIEN l 1—5 ragela ƒ1.05. Iedere regel meer fQJXX Kleine advertentiön van 80 voorden 40 Oente oontantj elk tiental woorden m6er 10 Oenta. Yoo? het Inoasseeren vordt /"0.06 barekend. Bewijsnummer 6 Oenta. DAG-BLAD PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden pet 8 maanden f L30| pet weet I j if 0.10 Buiten Leiden en vaat agenten gevestigd sijn pet week. i 0.10. Fiance pet post i j 1 1.65. DRANKWET. Burjjomeestor en Wethouders Tan Loiden; Gelot op d« nrtt. 12 en 37 der Dronfcwet; Brengen tor algemeene konnls, dat door S. 31. J. SrNGETvLING h/v. J. WABNAAIt, vronen do to Lelden, een verzoekschrift ia ingediend, om vorlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank, voor gebruik tor plaatso van verhoop, iil den winkel van het perceel "Waardgraoht no.-187. Burgemeester on "Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 22 Mei 1916. LEIDEN, 22 MEI. De alhier tot arts bevorderde student is de geneeskunde C. E. Leman, is bestemd tot officier van gezondheid 2de ld. bij jiefc personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. De dames M. E. Locher, £r. M. van der Horst, G. J. Koning, J. G. Doorqeveld, 57. A. Buytendorp on j. G. Plomp, allen alhier, slaagden to Haarlem als onderwijze res. In de stedelijke werkinrichting zijn van 14 tot 20 Mei opgenomen 222 volwas sen personen 38 kinderen, totaal 260 per sonen. In Don Haag zijn geslaagd als dorde stuurman voor dc groote stoomvaart, onze stadgenooten de hccren J. M. B. van Luy- ken en J. Pekelharing. DIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. in de afgeloopen week meld den ziek om steun aan. 2 pers. Maakt met het totaal der vorige week ad23-42 2844 pers. Hiervan werden direct afge wezen 304 Tot 20 Mei werden behandeld 2538 Thans worden ondersteund 78 personen. Geen wittebrood. Naar aanleiding van de laatste circulaire L vaa den minister van landbouw omtrent 't I een;- per week bakken van wittebrood heeft de Lcidsche Bakkerspatroons-vereenigiDg en de afdecling van de Ned. Ver. van Y erk- gevers in het Bakkersbedrijf vergaderd. Dr. J. J. van Eek, belast met de regeling der broodvoorziening, was op deze verga dering aanwezig. Ülb de besprekingen bleek, dat de rege ling, van eens per week bakken, zooals de minister voorstelt, niet mogelijk is en als pijoef, reeds voordat zij genomen wordt, als mislukt moet worden beschouwd. De men- schen zullen Vrijdags brood inslaan bij de Joodsche bakkers en Zaterdags bij de an deren en zich dan voor 3 of meer dagen te gelijk voorzien. Dit zal er toe leiden, dat het niet mogelijk is voldoende te producee- ren, waardoor het bakkersbedriji wordt ontwricht. Ook al waren die bezwaren er niet, dan toch kon in Leiden geen wittebrood wor den gebakken omdat daar zoo goed als geen voorraad bloem is, nog niet eens genoeg voor 1 dag. Met algemeene stemmen werd besloten, om wegens het gemis van bloem geen witfcebro o-d te bakken. Ook de bakkers te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam hebben de Burgemees ters verzocht geen gebruik te maken van hun bevoegdheid. Pen Nieuwe ,,Tubantia"-NTota van onze Regcering? Tc 's-Gravenhage doen in verschillende k'Uigen hardnekkige geruchten de ronde, d-R er nieuwe stappen van onze regeering iri ake de torpedeering van de „Tuban- t'-i" te wachten zijn. Mij werd n.l. medegedeeld, seint men de „Tel.", dat Zaterdag oen confe- r®nlie heeft plaats gehad, waaraan, behal- v3 door verschillende ministers, o.:y die -ïnnpnlandsche Zaken, Marine en Bui- tenlandsche Zaken, ook door eenige hoog geplaatste vertegenwoordigers van marine en leger werd deelgenomen. Naar verluidt is op deze conferentie, welke vrij geruimen tijd duurde, de „Tu- bant-ia"-kwestie behandeld en zijn de stap pen besproken, die te Berlijn ondernomen zouden worden, en reeds door onze regee ring in haar officieel communiqué van 18 Mei j.l. aangekondigd zijn. Toen wend ver klaard, dat de regeering op een* dieper gaand onderzoek zou aandringen ten ein de de „Tttbantia" -kwestie tot klaarheid te brengen. Thans werd mij verzekerd doch zulks dient voonloopig nog onder voorbe houd aanvaard te worden dat onze re geering voornemens zou zijn een nota naar Berlijn te zenden, waarin rij zegt, zich niet te kunnen vereenigen met de lezing, welke de Duitsche regeering over het torpedeeren van de „Tubantia" gegeven heeft, en zij het standpunt blijft innemen, dat zij Duitschland aansprakelijk moet stellen voor het tot zinken brengen van het Nederiand- sche schip. In scheep vaartkringèn is men, naar aan voornoemd blad bleek, vrij sceptisch gestemd over het zoogenaam de rapport dep regeering in zake de „Tu- bantia". Men hecht er niet de minste waar de aan en beschouwt het algemeen als een manoeuvre, ten doel hebbende, Duifcschlands figuur tc redden, dat na de erkenning van de „Sussex"-vergissing, nu moeilijk kan aankomen met de „Tuba-ntia"- vergissing. Daarom is het romantische ver haal van de aan den boemel zijnde torpe do de wereld ingezonden, waarbij, zooals in meer romans voorkomt, met de werke lijkheid weinig rekening is gehouden. Waarom is bijvoorbeeld niet gemeld, waar ter plaatse de- torpedo op 6 Maart tegen een Britsöh oorlogsschip gelanceerd zou zijn? Is dit nagelaten om tegenspraak van de Engelsche regeering onmogelijk te maken? En evenals aan de „N. R. Ot." is ook aan ons door inlichtingen uit de beste bron gebleken, dat de constructie van een torpedo niet toelaat, dat zij eenige dagen drijvende blijft. Integendeel zinkt zij spoe dig na te zijn afgeschoten. Den argeloozen lezer wordt natuurlijk verzocht over deze kleinigheden heen té lezen. Het komt op de strekking aan geen bekentenis van een nieuwe „vergissing". En in onze practische scheepvaartkrin gen acht men het in het geheel niet uit gesloten, dat een dezer dagen .plotseling bekend zal worden, dat de Kon. ffoll. Lloyd een der grootste Duitsche stoomschepen heeft aangekocht. Voor een zeer zacht prijsje natuurlijk. Dan is de Lloyd tevreden, de Duitsche re- gcering heeft haar figuur gered en het „dieper gaand onderzoek", waarop de Nc- derlandsche re-geering thans zal aandrin gen, gaat zoo diep, dat het nooit meer bo ven water komt Uitvoer Yarkensvlecscli. De minister van Landbouw heeft bepaald dat als exporteurs, aan wie consenten wor den afgegeven voor den uitvoer van var- kensvleesch, ingeschreven kunnen worden vereenigingen, die ter bevordering van den aanfok en de mesterfj van varkens hiervoor naar hét oordeel der Rijkscommissie van Toezicht in aanmerking komen. De aan deze groep van exporteurs toe te kennen consenten worden gereserveerd voor hot bestuur vau het Ned. Landbouw- comité. In Smokkelarij. 't Ven (by Vehlo) had een treffen plaats tusschen drie rijksambtenaren én ©en bende smokkelaars. Aan beide kanten werd gébruik gemaakt van vuurwapens met het gevolg, aat een smokkelaar een schot in zijn linker bovenarm kreeg. Do bende nam daarop de vlucht, met achterlating van eeni ge smokkelwaar. De Gom o bi liseerden en het Kiesrecht. Het hoofdbestuur van de Liberale Unie heeft aan den minister van oorlog een brief gezonden, waarin gewezen wordt op de wei nige medewerking van sommige müitaine autoriteiten ten aanzien van het aah de betrokken gemeentebesturen verstrekken van do opgaven van hen, die van de militie paar de landweer overgaan. Hierdoor eindigt n.1. de tydelyké uitsluiting van de belangheb benden van het kiesrecht, hetgeen uit bo venbedoelde verklaringen moet blijken. Het hoofdbestuur verzoekt den minister ter zake de noodige instructies te willen geven. Tevens wordt in den brief, in het byzonder met het oog op de a.s. verkiêzingen voor de Provinciale Staten, aangedrongen op bét verleenen van zoodanige verloven aan kies gerechtigden, die zicli onder de wapenen bevinden, dat rij ook' inderdaad in de ge legenheid zijn vati hun stemrecht gebruik te maken. - („Vad.'ó De Onderwijzer en de Duurtetoeslag. De afdeeling Winschoten van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft met -algemeen© stemmen besloten de volgens de wet toe gekende duurtetoeslag te weigeren. Uitroer van Peul vruchten. Na 1 Juni zullen vergunningen voor den uitvoer van peulvruchten (voorraad ouden oogst) niet meerr verleend worden. De Yee-Uitvoor. Men schrijft uit Friesland aan de „N. Ot." Hefc blijkt dat bij de rage voor runder aankoop voor uitvoer in het begin van de afgeloopen week reusachtige winsten in Friesland gemaakt rijn. Eén veehandelaar verkocht in vier dagen tijds 100 koeien met_ f 100 winst per stuk. Tal van koeien wer den gekocht «onder dat de koo-per ze had gezien. ISxira-nitkeering personeel H. IJ. S. 32. Naar wij vernemen zal aan het personeel in dienst der H. IJ. S. M. een exfcra-uitkee- ring worden gedaan over Juni. Deze uit- keering zal bedragen voor ambtenaren 7/30 van 1 maand bezoldiging, voor beambten 7 dagen bezoldiging en voor werklieden 60 maal het uurloon. In de termen valt het personeel, dat op den dag der uitbetaling, volgens aanstelling voor bepaalden of on- bepaalden tijd in dienst der H. IJ. S. M. is, Iritge-zonderd degenen, die op dien dag in militairen dienst zijn of op 29 Juni a.s. een bezoldiging van f 1500 of meer per jaar nebben. Neddrlandsche gezinnen alt DnhsctJftud. Het Kon. Net. Steuncomité heeft aan do plaatse! ij k'é comité's in de grensgemeenten bericht gezonden, dat Ncderlandsche ge zinnen in Duitschland, die tengevolge van de al echte economische toestanden hun va derland .weer komen opzoeken, kunnen wor den gezonden naar het vluchtelingenkamp bij Uden, waar maatregelen zijn genomen om ze onder dak te brengen. Wolff seint uit Leipzig d.d. 19 Mei: De koopman Willem Drooglever uit Neder land, is heden door het Reichsgericht vrij gesproken van 'de beschuldiging van land verraad. Zaterdagavond werd de bandenfabriek „Hevea", to Hoogezand, met een personeel van 270 man, wegens gebrek aan gummi stopgezet. Bij het begin van de mobilisatie hacl- den alle telegraafkantoren order gekre gen er voor te zorgen dat er 'e nachts diensfc gedaan kon worden. Later is deze order be perkt tot. slechts enkele kantoren. Op 31 Maart j.l. evénwel is de oude or der weer vernieuwd, zoodat tot nu toe 's nachts weder alle telegraafkantoren wa ren opengesteld. Met ingang van Zondag nacht is de toestand wedeT tot normale proporties teruggebracht, en is dus de meer beperkte nachtdienst weder inge voerd. Sinds de vorige week, is het den ge- interneerden té Groningen toegestaan, in dé omstreken te fietsen, yan welk aanbod gretig gebruik' wordt gemaakt. De Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur te KatWijk a. d. Rijn, heeft, in samenwerking met de andere daar ter plaatse bestaande landbouwyereehigia- gen, een verzoek gericht aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, om vóór 1, Augustus in het bezit te worden gesteld van de benoodigde hoeveelheid Ohili- salpeter. De aanvoer van regeeringseieren te Utrecht was Zaterdag belangrijk minder flan by vorige bestelling. De oorzaak' niervan moet gezocht Worden in het feit, dat eT op vry groote schaal mede geknoeid is. Yan gemeentewege zyn thans maatregelen daartegen getroffen. Uit Leerdam meldt men: E- van xAreudonk, te Hellouw, ging ;op de fiets bo te» halen bij een familielid. Op den terug weg kwam by zóó ernstig te vallen, dat hy na een paar uur overleed. Toen de tijding van hét ongeluk' de vrouw, by wié hy boter gehaald had, bereikte, blééf riy van schrik op de plaats dood. In Friesland w o rdtnureèds vlas, dot pas boven den grond staat, opgekocht tegen den h'oogen prijs van f.800 per H.A. Bovendien is de risico van den oogst gé- heel voor rekening van den keeper. De werkstaking der; metselaars té Groningen is opgeheven. Een 'commissie hééft partijen .tot een minnelijke schikking Wetén te brengén. Om hjalfvyf Zaterdagmorgen werd door een passeerenden arbeider brand ontdekt in de Stoomp&nnenbakkery van den heer J. O. Onnes, voorheen Firma Wed- J. Hoebers, te Oosterhoogebrug, gemeente Noorddijk. De burgemeester dier gemeente vroeg en verkreeg assistentie van de Gro- ningsche brandweer. De fabriek brandde bijna geheel af. Ook de woningen en de in boedels van de aanwezige bewoners gingen verloren. De bewoners konden bytyds de vlucht nem£n. jien vrouw verbrand. In don nacht van Zaterdag .op Zondag, omstreeks halfvier, zag een agent van politie rook ko men uit de woning-van de 73-jarige D. van dor S. weduwe J. van B., aan dé Kaate- laan te Rotterdam, Hij opende de luiken en sloeg de ruiten dn. Dadelijk zag hij toen, dab er een bed in brand stond, doch hij hoorde niets. Tevergeefs trachtte hij bet vuur met emmers water te blusscben, waar na de brand met een op de waterleiding ge plaatste slang is geblusoht. Na de blussohing werd op het verbrande bed het half verkoolde lijk van de bewoon ster gevonden. De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat déze ziekelijke en hulpbehoevende oude vrouw een nachtlichtje, dat op ©en tafel bij het bed stond, heeft omgestcoten. De 75-jarige juffrouw E. M. weduwe L. S., die het bovenhunsje bewoont, is door po li tie-agon ten gewekt. Haar woning stond vol rook, die zich door het dn.k een uitweg baande. („N. R. Ot.") Gisteren is te Loosduinen een 7-jarig jongetje, dat tusschen de wagens der Westlandsohe stoomtram geklauterd was, toen die even stilstond, van de stan gen gevallen en sloeg tegen een boom, ter wijl de wielen over de voeten gingen. Het ventje is in het Haagsche Ziekenhuis aan de gevolgen -overleden. Koninklijke Bloemisterij Het Loo. De verschillende geruchten omtrent de opheffing van de bloemisterij in het Kon. Dark, zullen hun óntstaan waarschijnlijk te danken hebben aan dé "volgende maatregelen, cn proefnemin gen, aldaar den laaluten tijd gen omen; Reeds lang had men er over gedacht, of niet de mogelijkheid bestond, ten gerieve van de hofhouding, vroege groenten te te len op de wijze van den YV estlandsohen bouw. Die gedachten werden plannen, toen in de omgeving van Apeldoorn een paar enorgicko tuinlieden met succes eenige groote kassen, z.g. „warenhuizen" exploi teerden. Yoor ©n aleer men in dén moes tuin evenwel tot verwezenlijking dier plan nen overging, vroeg men eerst raa^ en voorlichting van een bekwaam deskundige uit het Wcstland, den heer Yelders. Óp één der dagen, dat Z. K. H. i'rins Hendrik in het voorjaar op bet Loo vertoefde, stel de de heer Velders een grondig onderzoek in cn deze kwam tot die conclusie, dab bet •terrein van den moestuin voor bedoelden aanleg totaal ongeschikt was; situatie en grond deugden geen van beiden. Een zeer geschikt terrein achtte hij ëvenwef dat van de bloeimsterij. Hier wais nog wel een gedeelte beschikbaar, bezuiden de bestaan de groote plantenkassen, waar dan een of meer „warenhuizen" konden worden gé- plaatst.. Doch om niet over één nacht, ijs te gaan. kon men eeröt een proef nemen met dé bestaande kassenen zoo geschied de. Eén werd voor een gedeelte ontruimd en de planton werden naar alidere kassen on de nieuwgebouwde oranjerie overge bracht; ook gingen een%e over in handen van Ap6ldoornsoho bloemisten, die daar voor nu of te gelegener tijd andere gewas sen in ruil geven. Dit is zoo het syflteem aan de Koti. Bloemisterijverkocht wor den de planten nooit. Op de ontstane ruim te werd nu de bodem voor groentecultuur in orde gebracht en de eerste proef, geno men met primse-sten- en snijboonen en komkommers, heeft verrassende resultaten opgeleverd. Al geruimen tijd zijn hiervan fraaie collecties naar Den Haag gezonden en geregeld houdt de pluk nog aan. Deze week is ih oen tweede kac een gedeelte in orde gemaakt voor de teelt van tomaten, waarvan de planten j.l. Woensdag zijn uit gezet. iMeerdero proe.Ven worden onge twijfeld nog genomen. En al zijn nu de verkregen resultaten nog zoo schitterend te noemen, toch zal vooreerst van het plaatsen van „warenhui zen" geen sprake rijn; wat later nog ge beuren kan, ligt in het onzokere. In geen geval aal dan nog die Weetlandtche bouw niet zoo'n vlucht nemen, dat den Apel- óoomschen gToerstenverbouwere eenige concurrentie wordt aangedaan. Is er van een en ander te veel, dan wordt het van de hand gedaan, dat spreekt vanzelf, doch' op te veel of overproductie wordt nimmer aangelegd. Yan het opheffen der bloe misterij cn. het verkoop en der vele mooie en ook zeldzame gewassen is nooit' of te nimmer sprake geweest. Trouwens, wan neer men de genegenheid kont, welke H. M. de Koningin voor planton en bloem en koestert cn hoe rij 'die zelfde genegenheid bij het Prinsesje' voortdurend aanwakkert, begrijpt men ook, hoe zoo ietfc tob het on mogelijke behoort. Het dochterje van den land- bouwer W., te Oeffeit, is aan meningitis overleden. Hefc conflict in hefc scheeps bouwbedrijf te Amsterdam. In de Zater dagavond gehouden huishoudelijke verga dering van de vereeniging van vaste werk lieden der Amsterdéansche Droogdok-Mij. werd besloten voor cfe in het conflict be trokken werklieden der Ncderlandsche Scheeprix>irw-Mijf 600 uit de kas te trok ken. Staande vergadering werd een collecte gehouden, welke ƒ10.31 opbracht. Er zal vervol gens met steun! ijstcn ge werkt worden. Ontslag Bakkersgezellen. Mijnheer de Redacteur. In antwoord op hetgeen de directies van de broodfabrieken „Ceres" en „De Yer eeniging" geschreven hebben, zij onzerzijds het volgende opgemerkt: De Directeur van de „Ceres" zegt, dat er naar eenzelfde periode gerien moet worden en komt dan tot de conciiui-ie, dat rijn noodhulp nog meer verdiende dan het afgeloopen jaar. Wij zouden willen vragen: „Ging er werkelijk het afgeloopen jaar zooveel om ala nu in de B minbroodcrisis 1 Wanneer er op dit oogenblik wit en ^ein- brood gebakken werd, zou dan uw nood hulp niet de geheele week werken V lk weet zeker van ja. Maaromdat er Bruinbrood gebakken wordt, is deze man gedeeltelijk overbodig. De directeur van „De Yereeniging'' maakt er zich gemakkelijker af. Op de cïjfer3 meent hij niet te moeten ingaandit gaat het publiek niet aanmaar is een zaak van den Mifuister. Door den chefbakker is den noodhulpen medegedeeld, dat zij tot nader order niet te werk behoefdten te komen, dus dat wiL zeggen, zoo zij geen werk --ij een ander kunnen krijgen, zij maat monte riAn waur hun g-erin van moet leven. Dit noemt deze directeur geen ontslag. Ik weet niet wat voor Benaming er dan aan moet gegeven worden. Ook zegt hij, dat de noodhulpen in dienst waren voor de milibaire leverantie en de rieken. Maar tusschen het ophouden van de mili taire leverantie en 24 April zijn eenige maanden verloopen, en dien tijd zijn de menschen bij hem in dienst gebleven. Daarbij komt nog, dat hij 2 noodhulpen 20 jaar in dionst had, dio hij nu ook kwijb isdat is dus te zamen 6 stuks. Dus het blijkt nu toch duidelijk, dat deze menschen ontslagen rijn, omdat het Bruin- brood zich gemakkelijker laat verwerken dan het witbrood. Het doet ons échter genoegen, dat do noodhulpen met ingang van heden weder bij „De Yereeniging" aan het werk zijn ge steld. Wij zullen den Minister echter van alles op de hoogte stellen. Wij hebben als organisatie te zorgen, en vooral in dezo drukkende tijdon, dat een bakkersgezel, dio zelf het brood bereidt, niet met rijn gezin gedoemd zal rijn tot hon gerlijden. U dankend voor do verleende plaats ruimte Voor de Afd. Leiden van den Bond van Arbeiders i/h Bakkersbedr. J. DE FEU, Yoorritter. J. G. v. d. ZEEUW, Secretaris. Leiden, 21 Mei 1916. HILLEGOM. De aid. Hil'legom der Algem. Yereeni ging voor Bloembollencultuur heeft Zater dagavond een vergadering gehouden. De opkomst waa slecht. Do rekening over 1915 wees een voordeelig saldo aan van f 327 26. •Ten opzichte van den beschrijvingsbrief voor do algemeene vergadering stelde men alechts een paar vragen over hot on t-werp- reglement van het scheidsgerecht. De hoe ren K. Veldhuvs en O. H .Heemskerk wer den benoemd tot afgevaardigden, die op dracht kregen het hoofdbestuur te inter pelleer cn over advertenties in -het orgaan van een firma tegen welke officieel is ge waarschuwd. KATWIJK-AAN-ZEE. Ons .anders zoo rustig dorpsleven werd gisteravond om elf uren plotseling in de war gebracht, door de tyding, dat er een 2-tal jongens van 5 jaren oud, zoek' waren. De kleinen, K. en v. d. P., hadden gister middag de onderlyke woning reeds verla ten en waren, toen het jeedfl lang donk'er was geworden, nog niet' teruggekeerd. In allerijl werden in alle' richtingen verkenners uitgezonden, doch' zulks leverde' geen resul taat op. Niét het geringste spoor of aanwij zing was aanwezig, Zoodat mén ook' niet wist in weTke richting men het onderzoek well zon moeten doen. Te ruim twaalf uxefi wérd 'dé Verblijdend

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1