Tweede Kamer. Uft de Omstreken. Ingezonden. Vragen en Antwoordea overgaan, als aan dezen werknemerseisch niet werd toegegeven. Onderhandelingen tqsschenxle patroons en het personeel van de finna Paul C. Kaiser hadden ten gevolge, dat do firma bet gewone weekloon voor de maand Mei toezegde en deze bepaling terugwerkende kracht ver leende over een deel van de vorige maand. Een andere patroon stelde' zich opj bet standpunt, dat de zaak maar tusachen den minister en de werklieden moest uitgemaakt worden, en verklaarde zich niet bereid om den broodbezorgers, die geheel of gedeel telik op stuk werken, vaste. Ioonen te ga- randeeren. De brood bezorgers-ver eeniging „Nieuw Leven", staat in den eisch van behoud van gemiddeld weekloon nu aan de zijde van den Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf. Het aantal losse en „los-vaste" bakkers gezellen, die zonder werk $jn, stijgt met den dag en is nu 125. Ontslag van vaste werklieden is nog maar, in heel enkele ge vallen voorgekonien. Halls aangehouden. De 6 dezer onderscheidenlijk uit Zuid» Amerika en Ned.-Indiö te Amsterdam aan gekomen stoomschepen „Frisia" en „J. P. Coen", alsmede het eerstdaags te Rotterdam uit Indië te verwachten- stoomschip „Goen- toer", hebben op last van de Engelsche auto riteiten de mail te Falmouth moeten lossen. Oorlogswisistbelastimg. De Minister van Financiën stelj; bij nota van wijziging voor achter art. 97bis op te nemen een nieuw artikel 97ter luidende: „Voor de toepassing van de bepalingen der Kieswet wordt de oorlogswinstbelasling niet als een directe belasting aangemerkt." De toelichting luidt: Waar de Kieswet, sprekende van directe belastingen, alleen het oog heeft op belastingen van voortdu- renden aard, komt het, ter voorkoming van misverstand, wenschelijk voor uitdrukkelijk te bepalen, dat voor de toepassing van de; bepalingen der wet, de oorlogswinstbelas ting niet als een directe belasting is aan te merken. Van deze gelegenheid wordt gebruik ge maakt, om' mede te doelen, dat een be paling, als de hierboven bedoelde, in de verdedigicgsbelastingen niet behoeft te wor den opgenomen, aangezien die belastingen geen dienstjaren of belastingjaren kennen. Omtrent het een yen ander is met den minister van Binnenlandsche Zaken overleg gopleegd. Vier tijdregelingen. To Overslag, een dorxj aan de Zeeuwsch- Vlaamsche grens, dat gedeeltelijk in Ne derland, gedeeltelijk ia Belgie ligt heelt de nieuwe uitgevonden zomertijd do ver warring, die daar op het punt van tijd re geling reeds bestond, nog vermeerderd. De kerk staat op Belgisch grondgebied, en de bovenklok wijlt den Duiteohen zo mertijd aan, maar in de kerk volgt men nog altijd de oude Belgische tijdrcgeling (Greenwich-tijd). De Hollandsche militai ren, de post en de Ncderiandsc-hc- douanen, regelen zich naar den N'ederlandsohen zo mertijd, maar de Hollandsche school neemt om het do kinderen gemakkelijk te maken een tijd regeling aan, een uur verschillend met den Duitschen zomertijd. Wanneer dus de kerkklok twee uur aan wijst, staat heb horloge van den pastoor op 12 uur, dat van de Hollands ene onder wijzer op l uur, dat van de Hollandsche ambtenaar op 1 u. 20. Met machtiging van den minister van Financiën is door den directeur der belastin gen bepaald, dat het verblijf van alle paar den en vee op weiden, welke geheel of gedeeltelijk binnen 2 K.M. van de Rijks grens gelegen zijn, verboden is. Belang hebbenden kunnen echter een gezegeld adres riskten tot den directeur, der belastingen te Stnhem, waarin zij vergunning kunnen vragen tot grensbeweiding, welke; voorlco- pig door de inspecteurs kan worden ver leend, op voorwaarde, dat het signaleeren van het vee nauwkeurig is omschreven, ter wijl de paarden voorzien pioeten rijn van een plombeerlood aan kruis of manen. Voor het weiden van paarden en vee binnen 1 K.M., van de Rijksgrens wordt bovendien de helft van de waarde als borgstelling ge- eischt. Hyde's oogen keerden plotseling naar Og- lander, die aan. haar rechterhand zat; Og- lander, verlegen, van middelbaren leeftijd, en vermoeid, de lieveling der kolonie; Og lander, wiens schilderijen in de; musea van half Europa waren en die bij het Engel sche publiek nog steeds niet in tel was, en zij tikte op zijn hand, die op tafel lag. „Welnu!" zei zij met een zucht en een wenk van haar gevuld handje, „ga door, kinderen, ga door." De kleine spanning van ontroering was voorbij en allen lachten en begonnen samen te praten. „Vertel mij nu eerst van den nieuweling,* zei mevrouw Hyde .plotseling. „Toen ik hem' kende, dat" is al zoo lang geleden hielp hij brekebeenen over de hindernissen bij ,een oourant, en die tijden komen nooit meer terug. Vertel me nu van Humphrey Stott." Er was eon oogenblik stilte en toen zei Lumley, een man met harde trekken en een bril, met een 'lach: „Vertel het ons liever; en ik zal u maar vooruit zeggen, dat gij ons verschrikkelijk jaloersch op hem hebt gemaakt." De oogen van mevrouw Hyde vlogen snel in de richting van Selwyn Harpur, die melk in zijn koffie deed, en zij zei onverschillig: „Och, ik geloof niet, dat ik julie iets vertellen kan, dat je niet "weet. Humphrey Stott heeft het grootste hart in Engeland en volstrekt niet het zachtste hoofd. Hij is zoo koppig als een ezel en zoo trotseh als de duivel neem me niet kwalijk, 'mijn heer Marlow." „Met algemeens stemmen aangenomen," zei Lumley. „Ik hond van Stott als een Broeder, en ik geloof, dat wij dat alle- Vergadering van gisteren. Ouderdomsrente. Art.. 37 van bet ontwerp Ouderdomsren te wordt na eenige discussie z. b. s. aange nomen. Art. 38 wordt met een redactie-wijzi ging, aJs amendement voorgesteld door de Commissie va-n Rapporteur», z. b. a. aan genomen. Art. 39 wordt, na een betoog van den beer Rutgerfe, dat bet kan worden gemist, ingetrokken. Art-, 39 wordt z. b. s. aangenomen. Bij art. 40 licht de beer SNOECK HEN- KEMANS toe een amendement, strekken de, dat de gemeentebesturen verplicht zijn van bun beslissing mededeeling te doen aan den Armenraad. De MINISTER bestrijdt bet. amende ment en betoogt o.m. dat er geen reden is de namen van ben, wien geen rente is waardig geacht, mede te deed en. Na repliek van den beer SNOECK HENKEMANS en dupliek van den MI NISTER., waarin een redactiewijziging in verband met bet amendement wordt voor gesteld, wordt bet art. aangenomen. Bij art. 43 stelt de heer LIMBURG een redactiewijziging voor, die door den Mi nister wordt aangenomen. Art. 43 tot 49 z. b. s. aangenomen. Bij art. 50 stelt de beer LIMBURG voor de ver eisch te stukken vrij te stellen van zegel en gratis te doen registreer en. Dit amendement wordt overgenomen en a-rt. 50 aangenomen. Bij art. 43 stelt de beer LOHMAJN voor een amendement, strekkende te bepalen dat deze wet kan worden aangeduid ais „Staatsarmenzorg" in plaats van Ouder domsrente. De MINISTER bestrijdt bot amende ment. Na repliek van den beer LOJBLMAN wordt bet amendement met 45 tegen 21 stemmen verworpen. De beer DUYS steilt voor een nieuw artikel, strekkende om uit te spreken, dat zoowel de leeftijdsbepaling als die van bet- bedrag der rente, geenszins bunnen gelden als norm voor 'n af-doende voorzïon'Dg en te bepalen, dat binnen 5 jaar beide punten zullen worden herzien. De MINISTER bestrijdt het amendement Dé lieer DUYS repliceert, daarna de heer SNOECK HENK E MAN 8. De heer LOHMAN zal voorstemmen, ech ter om een geheel andere reden als de heer Duys. De heer NOLENS herinpert er aan, dat een dergelijke bepaling in vele wetten voorkomt, en niet wordt nagekomen. Spr. zal tegen stemmen, omdat hij geen verwach tingen wil opwekk&n. De heer IJUYS repliceert en wijst op de inconsequentie van de rechterzijde, die voor zijn amendement tot verlaging van de leeftijdsgrens verklaarde te zullen stem men en nu bijna geheel tegen is. De heer RUTGERS verdedigt dc rech terzijde tegen do rede van den beer Duys. De hoeren SNOECK HENKEMANS en NOLENS besttijden het amendement. De laatste verklaart, geen verwachtingen te willen wekken, die niet vervuld zullen wor den. Het amendement wordt ton slotte ver worpen met 43 togen 24 stemmen. Bij art. 54 stelt de beer RUTGERS voor een amendement, strekkende om de wet niet eer in werking te doen treden dan art. 1 der I nvalid'eitewet Do MINISTER verklaart, dat, indien de afgevaardigde niet verklaard bad, dat bet hem met bet amendement ernst- was, bij bet niet zjou hebben gedacht. Spr. beeft verklaard de Invaliditeitswet zoo spoedig mogelijk te zullen voorbereiden e-n zegt, dafc bij vertrouwen verwacht en geen belof ten herhaalt. Spr. zal de wet-, (Re door de medewerking van alle partijen aanmerke lijk is gewijzigd, zoo spoedig mogelijk' in voeren. De beer RUTGERS repliceert. v De heer NOLENS verdedigt bet amen dement. Het lijkt of van de sociale Wetten van het ministerie niet veel zal tereohtko- maai doen, omdat, al zijn we nu lid van de Academie en al drinken wij den besten Bourgogne geef de flesch eens aan, Purchas wij een man kennen, als wij hem zien. Wij zijn echter de wereld nietfc, én eenigen van Stott's buren vinden, dat hij hun nieuwsgierigheid wat meer bevre digen moest." „Wat bedoel je?" vroeg mevrouw Hyde scherp. 11 „Leg jij bet uit, Oglander," zei Lumley, met een gebaar van schrik. „Nu," zei Oglander zenuwachtig en kleu rend. „Ik geloof, dat we zeggen mogen, dat het de lui uit het dorp zijn, nietwaar?"' „Hoe zit het dan?" vroeg mevrouw Hyde. „Zijn zij jaloersch, dat hij is gaan boeren, of wat is het?" „Mogelijk zit dat er wel wat achter,"' zei Oglander, „maar de grief is eigenlijk, dat Stott zijn eigen zaken voor zich houdt."1 Hjj vertelde haar van h'et onderzoek. „Hé, wat is dat?" vroeg zij. „Is Ruther- ford Lorraine dood? Nu," zei ze luchtig, „dat is in ieder geval goed nieuws," Vivien, die aandachtig geluisterd had, wist zeker, dat Stott mevrouw Hyde al verteld had van den dood van Lorraine. „Het is volgens het oordeel van de men- schen aan de baai al te goed nieuws voor Stott," zei de heer Marlow droog, al weten ze niet precies waarom." Mevrêuw Hyde leunde achterover, om hem aan te zien, bromde wat en keerde zich' toen weer naar, Oglander. „Ik geloof, dat Tyacke eigenlek de oor zaak van de praatjes is, nietwaar, Lumley?" vroeg Oglander. Lumley knikte. „0, die'oude duivel," zei mevrouw Hyde minachtend, „ik ken bem. Hij maakt er rijd men. Daarom heeft- men met dit ontwerp •baast gemaakt. Het amendement beeft slechts ten doel, dat ook met de invailidi- teitewet spoed wordt Betracht. Het amendement wordt met 42 tegen 26 stemmen verworpen. De dag van de eindstemming zal later worden bepaald. Do Ooriogswinsrtbelasting. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde bet wetsontwerp tot beffing eener oorloge- winstbelastóng. Het woord is aan den Minister van Fi nanciën. De vergadering wordt eohter verdaagd. HAZERSWOUDE. Het is 25 jaar geleden, dat mej. H. Slappendel, als dienstbode bij den heer D. de Bniyn IJ2., wethouder alhier, in dienst trad. Het feit is in besloten kring feestelijk! herdacht. Do heer A. J. Sprujjt, alhier, is te Haarlem als onderwijzer geglaagd. LISSB. Gisteravond werd, onder voorzitter schap van den heer G. van Parijs Sr., de: 9de jaarvergadering gehouden van de Goöp. Boerenleenbank. Door den kassier, den heer, J. C. Zaneveld, werd verslag uitgebracht over de "werkzaamheden der Bank, geduren de 1915. Hieruit bleek, dat het ledental Op 1 Jan. 1916 bedroeg 216. Het saldo: tegoed der spaargelden bedroeg op 1 Jaii. 1915 f 214.655.831/2; ingelegd werd de som van f 139.696.38V» en terugbetaald de som van f 110.537.72, zoodat het saldo tegoed der spaargelden op 1 Januari 1916 bedroeg f243.814.50. Het saldo der uitstaande voorschotten be droeg op 1 Jan. 1915 f121.500; aan nieu we voorschotten werd uitgegeven f 22,085 en: aan voorschotten werd terug ontvangen! f20,403.49, zoodat het saldo der uitstaande) voorschotten op 1 Januari 1916 bedroeg f 123.231.51. Het saldo tegoed der loopende rekening met de Centrale Bank bedroeg op 1 Jan. '15 f 35.855.24; afgegeven werd f70.936.91 en opgenomen f56.057.85, zoodat het saldo tegoed der loopende rekening met de Oeto- trale Bank op 1 Januari 1916 bedroeg f50.734.80. Het saldo tegoed der loopende rekening met de leden bedroeg op 1 Jan. 1915 154.208.48; verstrekt werd f24.551.84 en terug ontvangen f 17:749.01; zoodat het sal do tegoed der loopende rekening met de leden op 1 Jan. 1916 bedroeg f61.011.31j De totale ontvangsten bedroegen alzoo in 1915 f 479.882.11 en de totale uitgavenl f 466.366.15i/», zoodat de totale omzet in 1915 heeft bedragen f 946.248.26i/»'. Er werd ontvangen aan rente, provisie, enz., f ll.66S.l8V2, en uitgegeven aan ren te a, salarissen en verdere kosten f 11.028.15, zoodat de gemaakte winst bedroeg f 63 0.0.3 V2 Besloten werd deze winst te voegen bij het reservefonds, dat op 1 Jan. 1915 bedroeg f3303.49, zoodat het reservefonds op 1 Jan. 1916 bedroeg f 3953.521/s. Hierna werd met algemeene stemmen be sloten om de rekening en de balans over 1915 conform vast te stellen. De heeren G. van Parijs Sr. en J. P. Hul- sebosotr, die respectievelijk als lid van den Raad van Toezicht en lid van het bestuur periodiek aan de beurt van aftreding wa ren, werden bij acclamatie als zoodanig her kozen. BeideJi namen de benoeming aan. Nadat het verslag van de algemeene ver gadering van de Centrale Bank was voor gelezen, werd bij de rondvraag door een tweetal leden gevraagd, ten eerste, of helti niet mogelijk was om de zittóngureu van den| kassier op alle dagen gelijk te stellen, en tem! tweede, of het niet mogelijk' was, dat de kassier behalve op Maandagavond, ook nog een tweeden avond in de week zitting hlelal tot halfnegen, vooral met het oog op den ingevoerden zomertijd. Omtrent beide, ver zoeken zal het bestuur met den kassier beraadslagen. SASSENHEIM. De Raad vergadert morgennamiddag .te halftwee. werk van vrijende paartjes te bespieden, is niet zoo? Maar niemand let toch op het geen Tyacke zegt, hè?" „Hij is de beste kerkganger van de baai," mompelde de heer Marlow. Oglander schoof ongedurig op zijn stoei heen en weer, en trachtte het onderwerp te veranderen. „Maar wat heeft de oude Tyacke dan tegen Humphrey Stott?" hield mevrouw Hyde hardnekkig vol, het eindje van haar sigaret op haar schoteltje fijn wrijvend. „Och, het "19 natuurlijk belaohdljk," zei Oglander, met toenemende verlegenheid, „maar zooals mynheer Marlow zegt, die schobbejak van een Lorraine, V3n wien het vrij duidelijk was, dat Stott hem niet bij zich wilde hebben, verdronk zoo te gele- genertjd, dat ondanks Stotfs openhartige getuigenis hij het onderzoek en het oor deel, dat uitgesproken werd, de stijfkoppige baaibewoners zioh muizenissen in 't hoofd halen „Wil je daarmee zeggen, dat beweren, dat Stott den man vermoord heeft?" riep mevrouw Hyde ongeloovig uit. „Niet met zooveel woordbn", zei Oglan der, „en zij gelooven het feitelijk ook niet maar zij knikken en fluisteren. Om u de waarheid to zoggen, zou heit hun niet veel' kunnen schelen, als hij het gedaan had als het maar ergens andere was geweest. Een paar van hen zoeken al tang naar een of andor voorwendsel tegon hem. Zij zijn al allerlei kleine plagerijen begonnen vogels doodmaken, vruchten stelen niets ernstigs, ziet u, maar tooh genoeg, om hem te teilen. Ik vermoed, dat zij het hem zoo zuur zullen maken, dat hij woggaat. Vol gens mij komt het dboT hun bijgeloof. Zij gelooven, dat Stott slecibt ia, en tij «jn 1 BURGERLIJKE STAND. - OMSTREKEN. HAZKRSWOUDE. Be vallen r Elizabeth Wind- horst geb. Driebergen, Z. M, Wortman geb. Van Harskamp, Z. Overleden: Adr. van der Kleij, hnisvr. van Corn. Endeveld, 61 j, Joh. de Vooij. jm. 27 j, NOOBDWuK. Geboren: Maiko Cornelia Adriana, D. van P. Verhoeven en J. 0. Driesseii. Johannes Pieter, Z. van P. Barn hoorn en G. Oussoren. Theodoras. Z. van N. de Bidder en A. O. van Stein. Hendrik, Z. van 8» Klinkenberg en J. van Bcolon. Leendert. Z. van J. Ping en D. G. Heemekerk. Grietje, D. van H. Kciser en B. Terpstra, te Dokknm, tijdelijk alhier. Joeina Oornelia, D. van J. van Sprang en E. de Hens. Petronella Barbara, D. van L. Kromhout en 51. Zuidhoek. Petrue Adrianno, Z. van J. de Bidder en B. M. v. d. Baad- Ondertrouwd: Dirk Klinkenborg, wedn. van J. A. v. Doyn, 36 j., en V. Kaal, 37 j. Pieter Leendert Phjg, 44 j., en Elisabeth v. d. Wiel, 38 j. Fran8 v. Zanten, 25 j., te Noordwijk, en Annet-jo Brands, 29 j., te Bnssum. Overledon: Adrionus Johannes v. d. Linden, 6 mnd., Z. van E. v. d. Linden en O. H. Woteringe. Agatha Maria Vi&ser, 37 j., gehuwd mot G. O. Alkemade. Engel Smit, 83 j., wodnr. van C. v. <L Sohalk. Klaarfcjo Plag, 4 mnd., D. van P. Plug en M. v. Duyn. Thoodorus Potrus Biet- mei j er, 19 j., Z. van Th. J. Bietmeijer en 0. van Steijn. Johannes Gaspers, 76 j., wedirr van M. Parlevliet. NTBDWVEEN. O v e r 1 e-d o n Peter van der Vliet, wedr. van T. de Jong, 74 j. NIEUWKOOP Ge boron: Gerardus Petrus Jo hannes, Z. van K. de Kuijer en C. Brouwer. Overleden: A. Jansen, jm. 6 j. Lev en 1. aangog. eon kind van het mannel. gesl. van W. A. van Heueden en A. Zuidam. OUD6HOOBN. Bov a lien: A. Goedhart geb, v. Tol, D. Overleden: G. den Hertog, 74 geb. met P. Sneeuw. Gehuwd: A. Verhaar, 49 j., en A. A. Ouwen- dijk, 44 j. BEEUWIJK. Bevallen: M. v. Wensveen geb. v. Es, D. Overleden: M. G. Schouten, 3 j. G. M. Schaib. 14 j. Gehuwd: 0» van den Borg en A. Heij. TEB-AAB. Bevallen: A. Sassen gob. Van der Zwaan, Z. L. Touw greb. Weijors, D. Overledeni P. Witteman, 80 j. WOUBBUGGE. Bevallen: E. van der Tang geb. Van Veen, Z. J. W. Elst-geest geb. Van Egmond, Z. M. van Wieringen geb. Prins, Z. A. M. Kaptijn geb. Otte, D, G. W. Slinger land geb. Van Niedek, D., levenloos. Overleden: H. A. v. d. Tang, jm. 14 mnd. ZOETEBWOUDE. Geboren: Erna Jetty, d. v. G. Batterman en A. 0. van Toen. Ondertrouwd: Wilhelmus Borst 23 j. en Adriana van üiemer 23 j. Getrouwd: Martinus Jacob van der Jogt 26 j. en Alida Cornelia Eötterveel 26. Verplichte Veilingen. Aan de Redactie „Leidscb Dagblad/". kVriendelük' verzoek ik U onderstaande als ingezonden te willen plaatsen. Bij voorboat mjjn dank. Met aandacht las ik Zaterdagavond in Uw Blad over de oprichting 'eener verplichte leverbare tulpenveiiing te Katwijk; een 47- tal kweekers verklaarde zich bereid om aan deze verplichte veiling deel tel nemen. .Verleden jaar heb ik ook nog wat tulpen te Hillegom laten veilen, en ik kan U. zeg gen, dat ik meer geld ontving op de vei ling dan dat ik bij de heeren bloemisten thuis kon bedingen, en dan middags de tulpen aan den mam, en den anderen dag voor acht nur dat mooie prentje (chèque) in lruis, geen uitschot, of tekort aan bojlen, of ik weet al wat niet meer. Ik doe dit schrijven naar aanleidiug, om dat op Sassenheim juist verleden week twee groene veilingen z$n gehouden, met verpliohte borgstelling, of wie contant be taalt, ontvangt 5 pCt. reductie van. den prin cipaal; nu van officieele zijde weet ik, dat na verloop van 2 h 3 dagen al 4000 gulden was betaald, en dat nog 2500 gul den was toegezegd om contant te betalen. Dus de kweekers behoeven niet ongerust te wezen: zal het gaan met zoo'n derge lijke veiling, 'n.l. als er maar geld mee ver diend wordt, dan is er wel geld. Namen weet ik vanzelf niet te noemen van 'die, betaalden, maar wel, dat het allen expor teurs waren, dus, kweekers van Katwijk, sluit allen aan. Uoed voorbeeld doet goed volgen. Wellicht zullen er dan de Sassen- heimers ook toe kunnen overgaan, doch wanneer ik goed ben ingelicht, heeft de afdeeling Lisse reeds stappen gedaan te Sassenheim, om ook verplichte veilingen te organïseeren met Warmond; maar Sassen heim had geen idee. Dus vermoed ik, dat de Sassenheimsche kweekers nog flinke voering in hun broek e« geen géld gebrek hebben. V- Sassenheim, 8 Mei 1916. bang, dat het oordeel de verkeerde men sahen troffen zal." Mevrouw Hyde trok haar lippen samen, en keek de tafel met afkeurende blikken rond. „Als Humphrey Stott oen vriend noo- dig heeft begon zij. „Neen, neen, mevrouw Hyde", zei Luin- ley geërgerd„wees maar niet bang. Daar kent u ons te goed voor. Toch kan men moeilijk ontkennen, <3a/t Stott geen stap doet om de mensahen te verzoenen." „Waarom zooi hij?" vroeg zij, opnieuw opstuivend!, en een nieuwe sigaret ne mend. „Er 5fl onderscheid tu&schen je eigen weg gaan en trappen op do gevoelige plek ken van een ander", zei de heer Marlow. „Ik veronderstel", vroeg hij, rich tot Og- lander wendend, „dat u van het medaillon gehoord hebt?" „Neen", zei Oglander, op een ixw>n, of hij zeggen wilde, „en het kan me niet sche len ook." „Het was nogal merkwaardig", zei de heer Marlow, met indrukwekkende lang zaamheid, nu de tafel naa/r hem luisterde. „U weet, dat de oude Tyacke altijd rond snuffelt op do pieren? Op een dag dn de vorige week vond hij een gouden geëmail leerd medaillon, dat blijkbaar van Lorrai ne's lijk gevallen was, toen het werd weg gebracht. Men vermoedt, d'at de arme ke rel zijn horloge en ketting verpand heeft, om zijn spoorkaartje naar Corn wal lis tc be talen, en dat hij cxm oen of andere gevoels reden het medaillon er heeft' afgenomen en bewaard. Natuurlijk bracht Tyacke het naar Stott., en daar hij een arm man is, wachtte hij op een belooning. Stott boOd hem tien Shilling aam oen overdreven Vraag: Ik heb zeven kippen, wslke i. een ruimen ren loop en. Zij krijgen per ■»eji vijf pond gemengd voer en een p0 ochtendvoer. Ik ontvang van. hen k 27 eieren per week. Nu pikken zo el kander de veeren uit, zoodat ze geheel aan het onderlijf rijn. Is daar niets aan doen? Het zijn kippen van den eersten Antw oord: Als de dieren dit zie hebben aangewend, is het lastig het zo we af te wennen. Deze veerenpikkerij vin zijn oorsprong wel eens in gebrek aan diy lijk voedsel. Geef de kippen dagelijks q, beetje vleeschafval of meng wat vleeschia door het ochtendvoer. Zorg bovendien vo afleiding. Als de kippen kunnen losloopen. is dit het beet. V r. a a g: Hoej is- men gekomen pan 't iwoo Klizeer-, Klazeer- ,of Klezeerschaaf (- schreven met K of C en z of s)? Is. dit stuk gereedschap soms naar. fl«' uitvinder genoemd of naar hetgeen er mei- verricht wordt en van welk vreemd wooij is die naam in het laatste geval dan w afgeleid? In van Dale's Groot Woordenboek vin# ik alléén vermeld het woord „Klizeerschaa? en als beteekenis daarachter: „een breeé boorschaaf', hetgeen m. i. fout is. Een boorschaaf is toch een bekende plató en vlakke schaaf (hetzij dan smal of breed dienende om sponningen op te zuiver» terwijl klizeerschaven hol en bol zijn p> gebruikt worden om ljjsten in verschillend profielen te schaven. Een goed technisd woordenboek bezit ik niet, waarom1 ik zz: ivrjj ben tot u mjjn toevlucht te nemen voo: het juiste antwoord. Antwoord: De herkomst van dezes technischen naam is (voor zoover wij kun. nen nagaan) niet bekend. In oude woorden boeken komt het woord nog niet voor. "Wjj vonden het eerst vermeld in Kuyper's be werking van Karma rsch's Mechanische Ted nologie (Leiden I860) waar, te lezen stoat „De timmerman en schrpnwerker "hebbe (tot het vervaardigen van lijstwerk) ee geheel stel schaven noodig, welke kliaec-;- of lijst-sckaven (Kehihobel, rabots h mot lures, moulding plane^j, of te samen gf nomen het kliseer-tuig (Kehlzeug) genoem worden." Hieruit blijkt, dat Kuyper gee Fransche benaming kent waaraan ons kl seerschaaf ontleend kan zgn. Toch mo ten wij veronderstellen, dat deze. zoo hee omdat het een schaaf is, die. gebruikt wordt om te kliseeren; maar aan weft Fransch werkwoord deze technische uitdrot- king het ontstaan dankt, staat niet vast' Volgens Vercoullie's Etymologisch Woorden boek „berust het eerste lid van klizeer-; schaaf op Fransch „glisser", dat zelf terug gaat op Gertnaansch „glissen". Indien dit zoo ware, is het niet zeer begrijpelijk, dat het werktuig bij ons niet „glisseerschaaf in plaats van „kliseerschaaf" heet. Eerder zou men dus willen gissen, dpt ons „kli seeren" op de een of andere manier samen hangt met Fransch „cliolior"; doch de Fran se he woordenboeken vermelden geen betee kenis, die met de onze overeenkomt. Het is eohter heel goed mogeljjk, dat deze zioh zelfstandig bjj ons ontwikkeld heeft en dai men gedacht heeft aan het maken van eea cliché of nauwkeurige nabootsing van h?' profiel der lijst. Dat „clicheeren" in den volksmond kliseeren, ljllzeeren en klezeeren, ja zelfs klazeeren. werd, is heel natuur lijk; evenzoo zegt men masi«u en mesien in plaats van machine. 1 Vraag: Wat is de kortste termijn va® opzeggen van een huurhuis? Ik heb jaarcontract, maar daar staat niet in meld, wanneer dit moet geschieden. De h-„ wordt per maand betaald. Antwoord: Wanneer er in het cos- tract niets van bepaald is, regelt de opzeg- gingstermijn zich naar de huurbetaling, Voor uw huiseigenaar is dus de kortste ter mijn van huuropzegging één maand. Vraag: Kunt u mij ook een solied adres opgeven om oud porselein, dat gé- schonden is, onzichtbaar te herstellen Antwoord: Zulke adressen kuDDec wij hier niet geven. Laten dergelijke repa rateurs vooral in den schoonmaaktijd advor- teeren. Dan raken zc bekend. Zonder recla me gaat het tegenwoordig niet meer. gróote som, zou ik zeggen. Evenwel TTyacke docht, ongetwijfeld onjuist, dat het medail lon een groote waarde had en wilde meer hebben. Ik geloof, dat hij zelfs vijf pond vroeg. Stott werd daarop boos ©n zei hem, dat hij het medaillon houden en naar den." loopen kon. Ik zal zijn woorden niet herba len. Lumley schaterde van het lachen. „Dat dg juist iets voor Stott," zei tij! „hij gaf den ouden schelm niet te ved maar toen hij hem ging exploiteercn, smeet hij hem het huis uit. Maar het Ver-; baast me, dat zoo'n «luwe klant als de ou$ Tyacke rich zoo verrekende. Hij vergif zich niet dikwijle in zijn mensöhen." „Ja", zei de heer Marlow zuur, „Tyach is een zeer verstandig man. Hij liet_ nK het medaillon rien. Het bevatte het minü; tuur-portret van eon jonge vrouw.1' w boos zorgvuldig een sigaret uit en stak <be aap. „Ifc verbeeld mo, dat ik het portr^ van dezelfde jonge vrouw in Stott's gezien hel). Maar ik heb altijd gedacht, het de vrouw van Stott was." „Dat heb je me nooit verteld, Gus," mevrouw Marlow opgewonden. „Wat mantiscih De hoer Marlow zei iets van het v^' keerde om praatjes in de wereld* te bc pen. „Maar", zei mevrouw Marlow, en n-T magere wangen bloo&len, terwijl zij ron keek, om aanmoediging te vinden, hoprt zulk soort schandaaltjes onder deftigste mensshen nietwaar?" „Dat strekt hun niet tot eer, lieve l£ de heer Marlow, Vivien had scherp naar mevrouw 1U ritten kijken, en rij was blij te rien, «at zidh verbazend amuseerde. (\yordt ve

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 6