No. 17220. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 April. Tweed© Blad. Anno 1316. Uit de Omstreken. FEUILLETON Violette of de Schoonzuster. Rapport Bevredigingscommissie. IX. Do Onderwijs-raad. Hcfc is hier de eerste maal, dat van dezen Raad wordt gesproken. In het nieuwe systeem is het n.1. noodig, dat oen advisee- rend college voor de zaken van het lager onderwijs wordt ingesteld. Zoodanig, hoog staand, geheel onafhankelijk college, de Onderwijsraad, samengesteld uit mannen met liefde voor en kennis van het ouderwijs aal den Minister hebben voor to lichten om trent do maatregelen, noodig ter verbete ring van het lager onderwijs in het alge meen. Inzonderheid zou echter dit college ook zijn aan te wijzen om ten aanzien van! allerlei geschilpunten, welke bij de toepas sing van het stelsel der voorziening in de kosten kunnen rijzen, de Regeering of de colleges van Gedeputeerde Staten, in wier handon de beslissing wordt gelegd, van advies te dienen. De waarborgen, door het schoolbestuur te storten, blijven eigendom der schoolverenigingen en de gemeente^ keert daarover dan ook jaarlijks tot een bepaald percentage rente uit. Krimpt la ter het getal leerlingen in tot beneden 2/3 van het getal, waarvoor de school gebouwd ie, dan vervalt een in de wet aan geduid gedeelte der waarborgsom aan clo gemeente. Daalt hot cijfer tot beneden de helft of boneden 25 leerlingen, dan komt do waarborgsom geheel aan de gemeente en moot de bijzondere school het gebouw ont ruimen. Heeft echter een zoodanige daling gedurende twintig jaren na de opening van de school niet plaa/ts gehad, dan mag men aannemen, dat de praktijk de nopdzakclijk- heid heeft aangetoond, en wordt de waar borgsom geheel of gedeeltelijk aan 't school bestuur terugbetaald. Wanneer heb schoolbestuur aan de gestel- do eischen heeft voldaan, gaat de gemeento over tot het opmaken van het bouwplan. Dit geschiedt in overleg met heit schooloe-t atuur en onder goedkeuring van het school toezicht. Met onderling goedvinden en on der voorbehoud van gelijke goedkeuring kan ook een reeds bestaand gemeentegebouw aan het schoolbestuur ten gebruik© worden ge geven. Is het gebouw gereed, dan wordt dit, voor zoolang de school daarin gevestigd blijft, ben gebruike aan 't schoolbestuur afgestaan. De gemeente eigenares. De gemeento blijft dus eigenares en heeft het grovo onderhoud voor haar rekening. Do schoolvereeniging krijgt de rechten, voortvloeiende uit de overeonkomsb van lïruikleening, en heeft te zorgen voor de kleinere reparatiën, die bij de overeenkomst van huur en verhuur van huizen volgeDS heb Burgerlijk Wetboek voor rekening van den huurder komen. Golijke jaarwe d d e n. De jaarwedden van het onderwijzend per soneel zullen in iedoro gemeente vöor de oponbaro Bcholen en de uit dë openbare kassen bekostigde bijzondere scholen gelijk zijn. Do uitgaven deswege worden door hot Rijk gedragen. Heb wets ontwerp gaat uit van dè gedachten, dat voortaan niot de minima-wedden, doch de normale wedden moeten geregeld worden. Noch gemeentebesturen, noch schoolbestu ren zullen dus van die wettelijke wedden mogen afwijken. De regeling der wedden nu is zoodanig ontworpen, dat aan gerecht vaardigde verlangens omtrent do salariavorbetering reeds meermalon geuit, wordt te gemoet ge komen. Zij bevat een naar gelang van den levensstandaard voor verschillende groe pen van gemeenten of deelon van gem. uifc- eealoopende aauvangswedde met periodie- opldimming na het volbrengen van 2, -1, 0, 3, 10 en 13 dienstjaren. Hierbij komen verhoogingen voor het bezit van de hoofd akte en voor bij-akten in vakken, welke aan de school onderwezen worden. Yoor 't hoofdschap komt daar voorts nog bij een eveneens naar gelang van den levens standaard voor do verschillende groeponj van gemeenten uiteenloopende bijslag. De vrije woning voor het hoofd en de te ge- mpetkoming in do huishuur voor gehuwde onderwijzers boven do 28 jaar zoomede do toeslagen volgons de Toeslag- wet van 1913 komendaarteg^n- over te vervallen. Voor de veraea- ling der gemeenten in groepen wordt re kening gehouden met de indeeling in Klas sen volgens de tabel, behoorende bij de web op de personeele belasting. De overige exploitatiekosten worden, zoo wel wat de openbare als walt de bijzondere scholen betreft, uit de gemeentekas bestre den. Versterkte waarborgen. De waarborgen voor de deugdelijkheid van heb openbaar onderwijs on het uit de openbare kassen bekostigd bijzonder onder wijs zijn belangrijk versterkt. In de eerste plaats wordt voorgesteld de opleiding van de onderwijzers boter te verzorgen en de eischon van bekwaamheid om in de lagere scholen te mogen optreden, aanmerkelijk te vor- z w a r e n. Daarnaast ataab 't voorstel tot een betere salarieering van 'fe onderwijzend personeel. In de derde plaats valt te wijzen op heb optreden van den Onderwijsraad, welke als conseil de perfectionnemenb voor de zaken van het lager onderwijs zal werken. Sohooltoozichb. Voorts valt in dit verband te vermelden de noodig geachte herziening van de inrich ting van het schooltoezicht. Onder do in specteurs moet voortaan slechts één soort van schoolopzieners workzaam zijn. Krijgt ieder hunner een klein district te overzien, en geniet hij daarbij, een behoorlijke bezoldi ging, zoodat hij zich aan deze taak ten volle kan wijden, dan kan het toezicht meer doel treffend zijn dan thans hot geval is. Eindelijk moeten, wat de gebouwen be treft, voortaan scholen van openbaar en bij zonder onderwijs gelijkelijk voldoen aan de regelen in het belang van de gezondheid en van het onderwijs omtrent den bouw en dc inrichting der schoollokalen en het aanbal daarin toe to laten kinderen to stellen. De houding, door het schooltoezicht ten opzichte van de leerplannen dor gesubsidi eerde bijzondere scholen aan te nemen, heeft immer in den schoolstrijd een belangrijk moment gevormd. Do moeningen stonden juist op dit punt altijd scherp tegenover elkander. De tusschenweg is echter over en weer te aanvaarden, volgens welken de wet zelve duidelijk aangeeft dc eischen aau welke het leerplan heeft te voldoen, en de aanspraak op vergoeding op grond van on deugdelijkheid van het leerplan slechts dan verbeurd wordt, wanneer de Onderwijsraad uitmaakt, dat het ten opzichte van die wet telijke eischen te kort sc'niot. De bewijslast wordt dus omgekeerd. Heb schoolbestuur be hoeft niet, tor verkrijging van goedkeuring door het schooltoezicht de deugdelijkheid van zijn leerplan aan te toonen, maar het schooltoezicht, zich bezwaard gevoelend, kan van den Onderwijsraad de uitspraak uitlokken, dat inderdaad het overgelegde leerplan, als niot aan dc wettelijke eischen voldoende, niet deugdelijk is. Minimum getal leerlingen. De bepaling omtrent het minimum-getal leerlingen, hetwelk een gesubsidieerde school moet bevatten, is verscherpt. Voor eerst, door een onderscheid te maken tua- schen gemeenten met meer of met minder den 100.000 ziel on. Voorts door hét mini mum, thans 25 voor die gemeenten, onder scheidenlijk te brengen op 100 en op 40, be houdens uitzondering in bijzondere geval len. Eindelijk door niet langer hef getal kinderen op 15 Januari in de school aanwe zig beslissend te doen zijn, maar in de plaats daarvan in 't zesdo lid van arb. 24 een gemiddelde te stollen van de op vier verschillende tijdstippen van liefc jaar in de school aanwezige kinderen. Ten aanzien van den 1 o e f tij d van toelating der leerlingen mag tusschen het openbaar en bijzonder onderwijs voor taan verschil niet meer mogelijk zijn. Ten einde met plaatselijke omstandigheden te kunuen rekening houden, wordt niet voor gesteld een minimum-leeftijd in de wet vaat te leggen, maar te bepalen, dab in iedere gemeente de Raad voor alle scholen in de gemeente den leeftijd an toelating zal vast stellen. Deze besluiten zullen dan de goed keuring van Ged. Staten behoeven, terwijl aan belanghebbenden een recht van beroep op de Kroon kan worden gewaarborgd. Voor liet Rijh zal de toepas sing van het nieuwe stelsel een vermeerdering dorj&ar- lijkache uitgaven met ruim 16 millioen vorderen. Bovendien zal door de reorganisatie van het schooltoezicht eenige vermeerdering van kosten ontstaan. Welken omvang deze ver meerdering zal hebben, hangt af van het getal schooldistricten, welke gevormd zul len worden. 'ALPHEN. ji Bg de Chr. Geref. Gem. be Alphen Oudshoorn,-is voor de tweede maal als leu rend ouderling beroepen de. heer D. J. van Brummsen, te Dordrecht. BODEGRAVEN. Bij resolutie van den Minister van Koloniën ia mej. A. E. S. van Steenbergen, alhier, gesteld ter beschikking van dien. G.-G. van Ned.-Indië, om daar te lande te worden benoemd tot verpleegster 1ste kl. bij militaire hospitalen. Bij de gehouden verkooping van 60 schapen van de R.-K. Kerk. alhier, hebben deze beesten 63 gld. per stuk opgebracht. Onder deze gemeente is tijdens een onweersbui een koe in de weide doodclijk getroffen door den bliksem. LEIDERDORP. Alhier werd gehouden de jaarvergade ring van de Coöp. Leen- en Spaarbank. "Het" jaar 1915 was voor de Bank met ongunstig, daar de omzet bedroeg f369,250, dab is ruim f105,000 meer dan het vorige jaar, en als winst f848.66 bij het Reserve fonds kon worden gevoegd. Het aantal spaarboekjes was 317; het be drag der inleggelden was f92.536.30. In den loop van het jaar werd ingebracht f82,556 en teruggehaald f59,188, de ge kweekte rente bedroeg £2595,15. Het aantal leden, die een voorschot heb ben van de Bank, was 41 tot .een bedrag van f 22,829. Aan rente werd betaald f 1396. De Bank stond met 30 leden in rekening- courant. Uitbetaald werd £167.055 en ont vangen f 184.430. Bg de. Centrale Bank te Utrecht had men een tegoed van £28.545. Aan ontvangen rente kon de Bank £2673 boeken. Als lid van den Raad van Toezicht ,werd herkozen de heer J .van Leeuwen, en als bestuurslid de heer "W, Samöom'. De rentevoet werd bepaald o{p 3 pCt. voor deposito's en op 5 pCt voor voorschotten. Voorts werd besloten in -het vervolg geen administratiegeld te hebben vernieuwing van rekening-courant. De agenda van de algenn vergadering gaf niet veel stof tot bespreking. Tot afge vaardigden werden benoemd de neeren Sam- som en Van Giesaen. Na' do gebruikelijke rondvraag sloot de Voorzatter de vergadering met een woord van dfl.nk aan de leden, en met het uit spreken van de beste wenacken voor den voortdurenden bloei der voor deze gemeente zoo nuttige instelling. LISSE. In verband met heb Raadsbesluib van 28 Maart 1.1., worden thans aan heb brood kaartenbureau kaarten afgegeven aan in gezetenen meb een inkomen van minder dan f 600, waarop zij aan de Gasfabriek, te gen f 0.75 per H.L., cokes kunnen, bekomen, tot een maximum van 1 H.L. per week. SASSENHEIM. Tot voorzitter dor Coöperatieve ver- eeniging Helpt Elkander" is benoemd in de plaats van den keer K. Oucfehoora, cle heer G. v. d. Bent. Tot penningmeester werd herbenoemd de heer A, v. Dijk. Tot commissarissen werden gekozen dc heer en Jos. van Diest en B. Moolenaar. VOORSCHOTEN. De Raad vergadert hedenavond te acht uren. WASSENAAR. Onder voorzittereohap van den heer J. W. Sohiff Meld de Coöp. Boerenleen bank haar jaarvergadering, in het oafó Lempers. Namens het bestuur doelde hij mede, dat aan dc nieuwe woning van den kassier op kosten van de Bank een wacht lokaal is gebouwd. Dit droeg do goedkeu ring van de leden weg. Besloten werd voor spaargelden uit te keeren 3i pCt en voor voorschotten te berekenen 4|. Uit de ba lans, die ter inzage lag, bleek, dat dc Bank in het afgcloopen boekjaar goed werkte. Aan spaargelden werd ontvangen f 130,321.13; terugbetaald 83,662.01}. Aan voorschotten werden verstrekt f 9163.03, te rugbetaald f 16,498. Aan de Centrale-bank werd gezonden f 251,575.98 en terugont vangen f 219,572.35}. Van de leden werd in loopendo rekening ontvangen f 211,648,21. Uitgegeven aan hen f 235,374.53. Aan rente voor spaargelden werd uitgekeerd f 6939.29, aan rente voor loopende rekening f 3517.90. Ontvangen werd aan rente van voorschotten f 4914.431 en van loopenide rekeningen f 4733.95 en ƒ319.53 provisie. De winst over 1915, groot f 1926.571, zal bij heb reservefonds worden gevoegd. Het aantal leden der Bank be draagt thans 177. De heeTen P. Westgcest Lzn, bestuurslid, on D. Kraai.}, lid van den Raad van Toezicht-, werden herkozen. Do verkiezing yan een lid van den Raad van Toozioht wordt aangehouden tot de vol gende vergadering. De heer J. Ruijgrok dankte den voorzitter voor alles, wat hij gedurende de vijf jaren van zijn voorzit terschap voor de Bank heeft gedaan Beslo ten werd de vroeger genoten Rijkssubsidie af te staan voor den Watersnood. Tot afge vaardigden naar de Centrale Vergadering te Utreoht werden gekozen do hoeren A. Versteeg en H. H. v. d. Plas. Aan. het ein de van dé vergadering nam do lieer J. W. Schiff afscheid van Raad van Toezicht bestuur -en leden. Hij deed dit met ge rust geweten, wetende, dat de Bank in goeden doen is en goed wordt beheerd. W0UBRUGGE. Gemeenteraad. Voorzitter: de heer T. P. Kleijn, burge meester. Aanwezig: alle leden. Ingekomen stukken, o.a.: Verzoek Kon. Ned. Automobielenclub, om bij verordening vast te stellen, alle belemmeringen langs de wegen en straten ibij bouw pf herbouw ,te ver wijderen, vooral op de hoeken der straten. De club is bereid de helft der kosten, zoo .noodig, te dragen. Besloten bij voorkomende gelegenheid aan dat verzoek te voldoen. Ben drietal brieven van mr. Hermans, te Leiden, meldende, dat ter regeling der zaak Smulders, te Utrecht, met de gemeen te Woubrugge, omtrent de centrifugaalpomp ten dienste van den Vlietpolder, nog benco- digd is een som van f130, plus de huur van die pomp vanaf 1 December jJ. tot heden, De Voorzitter zegt, dat mr. Hermans, om verdere kosten te voorkomen, dezer dagen alles wil afhandelen en verzocht .spoedige behandeling van den Raad De huur dezer pomp zal nog ongeveer 90 gulden bedragen. Het kus'senblok van deze pomp was zoek, doch is nu gevonden in de turfschuur van den landbouwer Van Rijp, waar het was op geborgen. De heer Van der Voorn oordeelt, dat, na het besluit van den Raad op 4 Maart j.1. omtrent de rechtzaak, alles in orde be hoorde te zgn en geen meerdere kosten geëischfc worden. De Voorzitter antwoordt, dat het bestuur •van den Vlietpolder niet op de vordering wilde betalen en daartoe moest aangemaand worden; dit is mede oorzaak, dat er thans meerdere kosten zgn gekomen. De heer Van der Geest vraagt: Vanwaar thans dat tijdverlies? Reeds in begin Maart is aan mf. Hermans opgedragen de zaak af te doen en ten andere: Met welk recht heeft mr. Fokker te Leiden f 130 afgetrokken van het aan hem afgedragen bedrag door het bestuur van den Vlietpolder? De Voorzitter antwoordt: De Raad wilde niet mijn standpunt innemen tegenover den .Vlietpolder; daardoor kon de gemeente het verschuldigde bedrag van dat polderbestuur niet eischen; de Raad bepaalde een vaste som ter afdoening der rechtzaak, er scheen wantrouwen te zgn, Personen, die met deze zaken.niets te maken hadden, sj>ooxdeu het polderbestuur aan, de betaling .uit te stelleiL. Vandaar nog deze strubbeling. Ik heb reodaj medegedeeld, dat ik als privé persoon, mt door een en ander de zaken zoo worden tegen gewerkt, geen meerdere kosten wil betalen. De heer Van der Geest merkt op, dat de Vlietpolder bereid was het verschuldigdei bedrag te voldoen, mits de centrifugaalpomp met toebehooren ware ontruimd. Jpe Voorzitter zegt: Die pomp met toebe hooren kon niet eer vervoerd worden, om dat de goedkeuring van Ged. Staten op hei Raadsbesluit nog niet was verkregen. Trou wens, het bestuur van den Vlietpolder had met de ontruiming niets te maken; dit had mr. De Ranitz reeds voor lang laten doem, en ter bewaring op zfj n eigendommen laten ieg- geh; deze heer moest nog tusschenbeide ko men om het bestuur van dien polder op zgn, plicht tot betaling te wijzen. De heer Lieverse zegt, dat hij met den' heer Van der Geest als afgevaardigde bij mr. Hermans, te Leiden, is geweest en toen heeft gesproken over die f130 en dat hg dezen heer er op gewezen heeft, dat dit be drag door den burgemeester moest worden betaald. Nu dit van het bedrag van den Vlietpolder is afgehouden, noemde hij dit een schurkenstreek. De Voorzitter roept den heer Lieverse tot do orde en verzoekt henï, dat woord terug te hemen. De heer Lieverse weigert dit te doen oö gaat voort met spreken, waarop de Voor zitter hem het woord ontneemt, en daar dej heer Lieverse nog voortgaat met spreken^ de vergadering schorst Na heropening vraagt de heer Van Dan* de juiste egfers, waarmede de zaak bij de procureurs kan worden afgedaan of dat er jater nog meer geëischt lam worden. De Voorzitter antwoordt, dat de procureur, van de firma Smulders, mr. Koert, de reeds genoemde huur nog eischt vanaf 1 Dec'emboi j.I. tot- nu; .naar zijn oordeel zullen er geen: meerdere kosten komen; hij zal nog ver zoeken dit bedrag te verminderen.. De heer Van der Voorn, oordeelt, dat de kosten zeer zijn tegengevallen. De be maling van den Vlietpolder heeft zéér veel moeite en zorgen aan den Raad teweegge- r bracht. Met 6 stemmen tegen die van den heer Lreverse wordt besloten het geëischte bedrag aan rar. Hermans, te Leiden, ter hand te stellen ter royeering dezer recht zaak. Besloten worut de zitdagen van den ge meente-ontvanger voortaan te bepalen <op Dinsdag- en Vrijdagmorgen van 10 uren tot nam. 1 uur. De heer Van der Voorn vraagt, of del zitdag te Hoogmade dezelfde blgft. wat de: Voorzitter bevestigend beantwoord. Aan do veldwachters De Groot, Van He- messen en Van Loon wordt een gratifiestief over 1915, ieder van f7.50, toegestaan. Het verzoek van Ged. Staten om eenige wijziging in de aflossing der geldleemng! te brengen wordt algeineeu goedgekeurd Bij de gebruikelijke rondvraag, "zegt de heer Lieverse te bedanken als lid van de hchtcommissie. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoordig: alle leden. Door den Voorzitter geschiedt mededee- ling van ingekomen stukken, w.o., de mede- deeling, dat do burgemeester Woensdag en Zaterdag ral te spreken zijn voor de ingeze tenen, en de goedkouring van Ged. Staten van het besluit tot verhooging van de jaar wedden van burgemeester en secretaris, met dien verstande, dat de zesjaarlijksche ver hoogingen in plaats van f50, f75 zullen! bedragen, waarvan voor den burgemeester de eerste reeds is ingegaan; voor den secre taris gaat de eerste in Juli 1916. Verder was nog ingekomen een adres van' de afd. van den Ned. R.-K. Volksbond, tof oprichting van een werkloozenfonds, als be doeld in de ministerieele circulaire. B. en W. oordeelden het niet noodigj hiertoe te besluiten, wijl Warmond als cor respondentschap bij Leiden is aangesloten^ werkloosheid bijna niet voorkomt. Op voorstel van den heer Van Stijn, dief deze zaak nog nader onder de oogen wil de zien, wordt dit onderwerp tot de vol-' gende vergadering aangehouden. 142) En Inderdaad gevoelde Theodora de ge dwongen ledigheid, waarover Porcy zioh beklaagd had, op don duur meer nog dan hij zelf. Hij daoht er niet meer aan, wan neer hij in oen levendig gesprek wa-s, wan neer hij aan eenig lovend v.ezen een dienst kon bewijzen, of wanneer bij met do kin deren speelde, terwijl haar zijn verdriet immer op het hart woog, wellicht ties te zwaarder, daar zij gevoelde-, dat zij om haar vroeger gedrag niet verdiend had gelukkig te zijn, on tevens, dat het toekomstig lot van'Percy met haar lot alls ineengeweven was. Zij trachtte zooveel mogelijk geduldig te zijn, doch vroolijkheid a vac haar niet mo gelijk. Zij had gaarne gezien, dat Percy een landhoeve gehuurd had; hij bracht hierte gen in, dat hij te voel buitenslands en "in steden gewoond had, om goed te -auinen slagen1 in den landbouw in Engeland. In de koloniën misschien; doch haar onwille keurige uitroep van schrik bij de gedach te, dat hij daar alleen naar toe zou gaan, had hem dadelijk dat plan doen opgeven. Toen zij echter opmerkte, noezeer dat ge dwongen ledigloopen hem hinderde en met hoe weinig lust hij zijn letterkundige be zigheden voortzette, begon zij het haar plibht to achten hem te ovërreden om al leen to gaan, en daartoe had zij juist op den avond, waarvan wij nu spreken, na een moeilijken strijd met zichzelve beslo ten; „Zijn aard is vatbaar voor meer geluk dan van mij afhangt hem te geven", zei-de 'zij tot Ykdette. Werkzaamheid, hoop en vortrouwen op mijn liefde zullen hem over al gelukkig doen zijnen ik mag niet na laten, dat liij om mijnentwil ~'jn léven zoo nutteloos doorbrengt." .Liefste Theodora, ik vrees, dat die scheiding u veel kost-en zal." ,,Dat mag niet in aanmorküig komen", zeide Theodora. „Ik geniet thans een vre de, zooals ik sedert jaren niet gekend heb, en Percy heeft reeds genoeg door mij geleden." Zij glimlachte, zuchtte, en daarop haar neoi«?lachtig© toon latende varen, zeide zij: „Wel. ik denk, dat gij nu weldra een brief uit Wrangerton zult., ontvangen, om u te melden, dat het huwelijk bepaald is. Hebt gij plan om naar de bruiloft te gaan? O, Violette indien er sieakts een greintje kleingeestigheid of egoïsme in u gehuisvest had, hoevelen zoudt gij dan ongeluk kig gemaakt hebben!" Vitoletto's laatste brief van huis bevatte het bericht, dart) Mr. Fanahawe bij den predikant Jones was komen logeeren en nu wachtte zij met ongeduld op nadere tij ding. Zij spoedde zich reeds vroeg in den morgen naar beneden, om uit de menigte brieven de haren te zoeken. PeTcy was alleen in de kamer. Hij gunde zich nauwelijks 'den tijd haar goeden morgen te wonsohen, en vroeg onmiddellijk waar Theodora was. „Ik geloof, dat zij nog niet uit de kerk is gekomen-, ik heb haar althans nog niet gezien." Hij deed een stap naar dé deur, alsof hij haar wilde gaan opzoeken.: „Gij hebt toch geen slechte tijdingen ont vangen, hoop ik." „Ik hoop van neen, ten minste als deze brief geen vergissing is. Lees dat eens." Hij hield met bevende hand een long- werpigen omslag in do hoogte, waarop de voelboteekenende woorden stonden; „Voor den dtenct van H. M." en legdo Viotette te gelijk een orief voor, waarbij liem 'n di plomatieke betrekking in Italië werd aan geboden. „Het is juÏBt een betrekking, die ik bo ven alle anderen gekozen zou hebben. Een kapitaal inkomen en een uitmuntend huis. Ik heb eens een weck lang bij den goeden man, in wiens plaats ik nu ga treden, ge logeerd. De tuin is een paradijs, met zijn lanen van oranje-boomen, zijn fonteinen en het gezicht op de Middellandsche Zee. Het i's heerlijk. Maar ik begrijp niet hoe men er toe gekomen ia aan mij te denken." Arthur, die in dien tusschentijd in de kamer was gekomen, trachtte over den schouder zijner verheugde vrouw den brief te lezen, terwijl Percy hem heftig de hancf Schudde, fen uitriep „Daar, zie eens! Dat is eers een goede tijding. Maar hebt gij ooit zoo iets gerien, Arthur? Wie ter wereld kon mij voor dien post gekozen hebben'? Ik ken niemand in heb kabinet, en niemand kent mij." „Die benoemüng is zeker een hulde aan uw* talent als schrijver en uw historische nasporingen", zed Violette. „Dïe zouden mij weinig- baten zonder protectie! Ik gaf twintig pond, als ik kon te weten komen, wie mij <Se betrekking bezorgd heeft." „Hal" riep Arthur, 'de onderteekemmg ziende, ,.ïa die beer niet met een der dames Oefasval getroomMf* „Ja", zeide Yfolette, „met Lady Mary do tanto van Lord St.-Erme hij i-s de voogd van Lord Bfc.-Erme geweest." „Dan zal ik u zeggen hoe het is", zeide Arthur zeer deftig. „Hebt gij mij niet ver teld, dat St.-Erme u over Porcy onder vraagd heef tl" ,,Ja, hij vroeg mij het een en ander aan gaande zijn geschriften, en hoe lang hij te Konstantinopel geweest was' antwoordde Yiolette eenigszins bedremmeld, daar het haar speet, dat zij in haar verrassing ver raden had, hetgeen de gTaaf zonder twijfel geheim liad willen houden, en dit te meer, toen zij opmerkte,' dat de opgewondenheid van Percy sedert die ontdekking aanmer- kelijk-aan het dalen was. Er was geen-tijd om er verder over te. spreken, daar de an dere huisgenooten thans binnentraden, en hun een wenk gevende om te zwijgen, stak Percy de papieren in zijn zak, en sprak gedurende het ontbijt geen enkel woord over de zaak. -Wat Yüoletfce aangaat, ter wijl zij zabh aan den brief der gelukkige Annette vergastte, wendde zij gedurig haar gedachten met teede-re bezorgdheid naar die andere zuster, welke zij thans bijna even zoo lief had. Na het ontbijt riep zij de kinderen, die om Percy heen dansten, tot zich, en zog hem met Theodora heengaan en de zijlaan van do groot© allée inslaan, welke wandeling altijd een bijzondere bekoorlijkheid voor hen scheen te hebben. „Theodora, hier is een zaak, die gij moet •bledliasen." .„O, Percy!" zeide zij, toen rij den brief gelezen had. „Dat is juist iets voor ons ge schikt. Hoe! Is hot geen goede betrekking, d»t gij schijnt te aarzelen om haar aan te nemen t" ,,Hefc is een goede betrekking een heerlijk inkomen. Maar lees dien naam eens. Er kan geen twijfel bestaan, óf ik heb dio benoo- ming aan Lord St.-Erme to danken." „Nu begrijp ik het!'' zei Theodora blo zende. „Ik wil mij geheel door uw gevoel laten leiden." Zij wandelden daarop de geheele laan ten einde en wedor terug, voordat rij weder een woord spraken. Ten laatste zeide rij „Lord St.-Erme is een edelmoedig mensch, die wel verdiend heeft, dat wij ook edel- moexjig jegens hem handelen. Ik heb hem door mijn luimen veel doen lijden, en ik zon hem niet gaarne nog meer verdriet veroor zaken. Er is geen twijfel aan, dat het hem eon gcoot genoegen zou doen ons gelukkig te maken, en mij dunkt, dab wij hom dit niet mogon weigeren. Maar ik laat het geheel aan u over." „Ik verwachtte wel, dat gij zoo spreken zoudt. Gij meent, dat hij niet aan ons ver diend heeft, zijn gevoelen te kwetsen door dien post te weigeren, omdat hij mij dien bezorgd heeft!" „Ja, dab is mijn meeniqgmaar als gij er iéts togen hebt en ik geloof, dat dit hot go- v(al is, weiger dan gerust." „Als ik zeide, dat het mij aangenaam was die verplichting aan hem te hebben, zou ik onwaarheid sproken; maar ik acht heb te vens niet meer dan billijk, dat ik dio dwaza gevoeligheid tracht i overwinnen. En allea wèl beschouwd, is hot toch een openbaar ambt, dat ik zal bekleeden, en ik zou, dunkfl mij, verkeerd on ongerijmd handelen, het af te slaan, alleen omdat hij mij vooruit heeft willen helpen. (Moordt yëryolgd)L;

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5