LËI0SCH DAGBLAD, Zaterdag 8 April. Dorde Blad. Anno 1918. SPORT. Binnenland. Gemengd Nieuws, No. De Wedstrijden van Zondag. la liet officieel orgaan van tien „N. K. B.'' bespvoekt Odin dJe vraag of heb koTf- Ixil ia Amsterdam achteruitgaat. Hij zoekt <fe reden, waarom na het enorme succes g van korfbal op do twee Sbaddons'wodstrij- U 'den van Mei 1915, het peil van het spel in do verschillende klassen niet is vooruit gegaan en waarom de publieke belangstel ling aanmerkelijk minder is dan vorige jar ren. De oplossing geeft hij met-, maar hij ooji-babeort do inzinking en hij wekt de „A. R. B." op om de oorzaak op te' zoeken en verbetering te brengen. Onwillekeurig ia toen onze gedachte uit gegaan naar Leiden. We zijn technisch te weinig bevoogd, om te willen beweren, dat de spefewaliteit hier is vooruitgegaan, maar wo wijzen op het feit, dat in 1915.de stand in do eerste klasse Zuid was1 i- tesso" (Den Haag), 2 „Fluks" en 3 „Vites se" (Leiden). Thans is de stand: 1. Vitesse" (L), 2. „Vitesse" (H.) en 3. Fluks". Van de Zuidelijke derde klasse A -.Viteese II" kampioen en nam „Fluks H" do derde plaats inook hier heeft er i^issohon de stedelijke twaalftallen een kleine omwisseling plaats gevonden, nu Fluks II" kampioen werd en „Vitesse II" •jo tweede plaats innam. Wij kunnen ge kust zoggen, zonder gevaar te loopen op i 'die vingers getikt te worden, dat heb korf- Ead in Leiden op hoog peil staat, dat er j van een inzinking integendeel geen epra-, I Vlè Vï Over de publieko.belangstelling behoeven ,wo niet te spreken, die was in Leiden nihil «n is hob nog. In dat opzicht blijft Leiden i ziali golijk. Of hier wat verandering in zal komen -en of er middelen zijn om die pu- olioko belangstelling te trekken, van Lei den betwijfelen wij het. Men aal op een jongere generatie moeten waclvten Lei dons jongsbe vereoniging herdenkt in 'dezo dagen- zijn vijfjarig bestaan. „Fluks" A beeft auei promotie gemaakt. In 1911 is het I op i Oob. toegetreden tot den „N. K. B.". R In heb seizoen 1912—'13 werd het on-gesla- p' gen kampioen der 3de Iclasso en prorno- Sf veerde het tot 2dta klasse, terwijl het in I het voigende seizoen, na wederom onge- slagen kampioen te zijn geworden, juist op den 5 don April, den opiubhtingsdag van j „Fluks", tot do eerste klasse promoveerde. Aan het einde van het 'volgend seizoen zien wij „Fluks" als nummer twee eindigen, i door een minder gunstig doelgemiddtolde. Oolc het afgeloopen seizoen was voor ..Fluks" eervol en behoorde het tob de ern stige eandidaten voor de eerste plaats Het vijfjarig bestaan wordt morgen her dacht met een korfbal dag, waarop liet beste, wat Nederland heeft, vertegenwoor digd is. Misschien valt er morgen reeds een f voorproefje to genieten van den strijd/, die „Vitesse" en ,,D. V. D." voor het karn- j pioensdhap van Nederland nog tweemaal rogeuavcr elkander zal brengen. We hopen op mooi weer on dan zal I „Fluks" ongetwijfeld een succesvol Ion. dag I hebben. We weten niet of morgen de voctbalvcr- eemighgen zullen kunnen spelen. De „N. I V. B." heeft weer do bekerwedstrijd van I dien vorigen Zondag vastgesteld en de „L. "V, B." heeft dat ook gedaan. Wij hebben K den vorigen Zaterdag te kennen gegeven, ijrdi&b wij overwinningen verwachten van [v „Ajax", „H. B. S." en „D. V. V." voor den „N. V. B." en yoor den ,,L. V. B." „L. V. V. I" en „Berosfceijn". Het. aantal inval lers, waarmede sommige elftallen onder de ze omstandigheden moeten uitkomen, kan I echter van invloed zijn. Voor de eerste klasse, van den ,,L. V. B." moeten drie wedstrijden gespeeld worden, j waarin normaliter „L. F. C." van „Lug- r 'dfcmum" en „D. L. V." van „De Sports man II" zal -winnen. Alleen van „Ajax II" „Alphen II" valt moeilijk oen gissing te tnaken. Voor de tweede klasse is „L. F. C. II"— „Lisse" van veel belang. „Lisse" zal, dloor te winnen of golijk te spel on definitief kam pioen aiju. „L F. 0. II" kan theoretisch ook nog nummer één worden, maar dan zou „Lisse" zijn drie laatste wedstrijden moe ten verliezen en daar is weinig kans op., We hebben voor morgen een kleine ver wachting, dab „Lisse misschien zijn eerste nederlaag boekt. Verder hooft ',,L. V. V, III" togen „Ajax II'beslist kans op zijn 2de overwinning ïn de cJerdie klasse kan „Lisse II"'thuis „Backershagen" wol aan maar „De Sport man Hl" zal op eigen terrein door ,,U. i V. S." geslagen worden. Zeil-enRoeivoréeniging „Holland ia". Gisteravond had in het hotel „St.-Joris" te Alphen aan den Rjjn de ^lgemëene jf vergadering van de Zeil- en Roeivereeni- f ging „Hollandia" plaats, onder Voorzitter- schap van den heer A. F. Adams. Uit het jaarverslag van den secretaris- 1 penningmeester, den heer W. Piek, bleek, aat het aantal gewone leden op Januari 1916, 292 bedroeg, en het aantal buiteu- gewone leden 71 tegen 106 in het vorig jaar. Het jaar 1915 werd begonnen met eën uadeelig saldo van f237.47. Men had op de begrooting zoodanig bezuinigd, dat men hoopt dit jaar het tekort geheel te overwinnen. Doordat de contributies onge veer f30 minder bedroegen, de inlagen van het roeien £150 en van het zeilen f 100 minder, sluit de rekening thans nog met ben tekort van f143. Het geheele bedrag 'der inkomsten bedroeg f2668. Geklaagd werd, dat het ledental onder de l studenten gestadig afneemt. Voor vier jaar i "waren er iu Leiden nog '84 studenten-leden, F thans nog slechts 12, in Amsterdam 6 en Utrecht 4. In Delft waren er 47. Tot bestuurslid werd herbenoemd de heer J\ p.iek' die echter verklaarde, dat hij zich niet langer mot het secretaris-penning meesterschap kon belasten. Dr. Loth uit Woubrugge verklaarde zich Gereid deze functie op zich te nomen. Het bestuur stelde voor, ook dit 'jaar weder de jaarlijkse he wedstrijden te hou den, al zal men weder op de prijzen be zuinigen. Het bestuur zal intusschen dili gent zijn tot het werven van nieuwe, leden, vooral studenten. De datum van de roeiwedstrijden werd bepaald op 17. die van de zeilwedstrijden op 18 Juni. De vereeniging wil bój deze roeiwedstrijden ook een nummer uitschrij ven van vierriemsboeien voor scholieren en schoon- of stjjlroeien. Een der leden zal een prjjs uitloven aan den gymnastiek- onderwijzer, die de eerste ploeg aanvoert. Van het comité voor wherry-wedstrijden was een verzoek ingekomen om zijn 'rondvaart door Nederland geldelftk te steunen. Be sloten werd met het oog op den stand der kas, daarop niet in te gaan. Een bestuurslid ''W ten 'slotte eenigei mededeelingen in zaxe cle zeilwedstrijden. Alle jachten zullen 'li vast nummer krijgen. Voor de vervulling van de dooi' be noeming van mr. A. van Ggn tot ^Minister van Financiën, in de Provinciale Staten van Zuid- Holland, kiesdistrict 's-Gravenhage, tnssehen- tqds ontstane vacature werd gisteren nis eenig oandidaal gesteld en dus gekozen ver klaard de heer J. -C. Jansen, lid jvan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en wet houder van 's-Gravenhage. Vóór do Watersnood-commissie voor Noderlandsch Oost-Indië is bijeengebracht: to Amsterdam f 101,867.70, te Rotterdam f 54,520 c-n te 's-Gravenhage 171,600, to taal 1227,987.70. In liet bedrag van Rot terdam is begrepen 12435, bijeengebracht door Leiden. Dè gewone audiëntie van den Minister van Buitenlandsche Zaken, zal .Vrijdag a.s. niet plaats hebben. Een commissie uit de Evang.-Luth. Gem. 'te Haarlem, heeft ds. A. C. Schade van Westrum, die naar 's-Gravenhage ver trokken is, als bewijs Van greote waardee ring een geschenk aangeboden. II. M. de Koningin is voornemens a.s. Dinsdag liet Paleis in het Bosch 'te be trekken. Tq Rotterdam is in den ouderdom .van 54 jaar overleden de heer B. G. Bruinsma, oud-gezagvoerder hij de Holland-Amerika- lijn. De ,.N. R. Ct." herinnert er .aan, dat dank zirj zijn karmte en vastberadenheid o.a. indertijd bij de aanvaringen van de stoom schepen „Leerdam" en „Edam'1 alle opva renden werden gered. Z. K. H. do Prins heeft een belang rijke gilt geschonken aan het mobilisatie fonds van de Nederl. Vereeniging „Onze Vloot." De Prins heelt persoonlijk het kruis van verdienste van het Nederl. Roede Kruis uit gereikt aan dr. 8. de Jong, dirigeerend .offi cier vaif gezondheid 2de kb, chel van het militair - hospitaal in Den Haag. Ds. F. Kijftenbelt, te Leerdam, heelt bedankt voor het beroep naar de Nod.-Herv. Gem. te Delft. Nu de serenade, welke mr. H. Smeeii- go zou .worden gebraeht ter gelegenheid van zijn 30-jarig Kamerlidmaatschap, met het oog op don internationalen toestand' is achterwego gebleven, zuilen zijn poli- tieko vrienden hete in intiemen kring hul digen op een receptie welke morgen te zij nen huize to Amsterdam genouden wordt. Hot Kamerlid dr. D. Bos is wederom ongesteld goworden, zoodat hij cezo week de vergaderingen niet heeft kunnen bij wonen. RECHTBANK TE WINSCHOTEN. Moord. Te Winschoten heelt terechtgestaan de vijftienjarige J. T. B. H. Kant, fabrieks arbeider aldaar, ter zake, dat hij op 12 December 1915 de onderwijzeres Amtje Hei- kens opzettelijk van het leven heeft beroofd door met een open mes haar een steek toe te brengen, ten gevolge waarvan zij in den nacht van 12 op 13 Dec. overleed. Dezo kinderzaak werd met gesloten deu ren behandeld. Negen getuigon werden gehoord. Onder wie vief deskundigen, n.I. dr. Jen Wartena, te Winschoten, 'die de verslagene behandel de; prof. dr. N. Schoorl, te Utrecht, die met het bloedonderzoek was belast, en dr. M. J. Roessingb, te Groningen, die met dr. Wartena voornoemd de sectie op het lijk van mej. Heikens verrichtte. Als verdediger was den bekl. toegevoegd mr. J. Heres Diddons, te Winschoten. Het O. M. eischte beschikbaarstelling van beklaagde aan de Regeering. De verdediger sloot zich daarbij aan. Chèque-v er valse hing. Men meldt ons uit Amsterdam: Op 16 Februari 1916 heeft eeu onbevoeg de, valscheljjk voorgevende te handelen op last dor firma Stolp Co., te Amsterdam, zich aan de Disconto- en Effectenbank al hier, doen afgeven een chèque, groot f 2687.25 op naam van A. de Hoop, te trekken op de Kortenaorbanlc te 's-Gravob- liage. De chèque werd door den gefingeer- den A. de Hoop geëndosseerd op J. Hes en is te 's-Gravenliago uitbetaald. Op 7 Maart deeft vermoedelijk dezelfde onbevoeg de, eveneens op naam der firma Stolp Co., aan dezelfde Bank afgegeven een chèque, groot f3723.75, eveneens op naam van A. de Hoop en te trekken op de Kor- tenaerbank te 's-Gravenhage. Deze chèque is echter niet ter verzilvering aangeboden. Ondanks de ijverige nasporingen is de recherche er nog niet in geslaagd den dader te vatten. In Grootebroek heersoht thana woningnood. Te verwachten is, dat met 1 Mei a.s. (den gebruikelijken verhuisdag) een 'aantal gezinnen geen woning zullen-kunnen krijgen. Een aanvraag bij de Regeering, om gelden voor de bestaande Bouwvereeni- ging vóór ongeveer tien maanden ingediend, kreeg geen beslissing. Een Raadsbesluit, om de bonoodigde gelden voorloopig te verkrij gen uit een gemeentelijke kasleening, werd door Ged. Staten ongunstig beoordeeld. De bouw vereeniging trok zich terug en de Raad maakte bezwaar tegen een gemeentelijke ex ploitatie wegens de zeer dure bouwmate rialen. De -beslissing over. het laatste werd aangehouden. Nekkramp. Gisteren is in het academisch ziekenhuis te Groningen een ge val van nekkramp vastgesteld bij eeii me disch student. Te Dordrecht heeft zich een geval van besmettelijke nekkramp voorgedaan bij een vrouw aaii den Rietdijk. De patiënte is naar. het ziekenhuis overgebracht. Het huis is ontsmet. Er zijn de laatste dagen -weeij qdlkens ongeregeldheden op het Vreeburg te Utrecht. lederen avonü vor men er zich grootere of kieïinero groepen inilitaïren en burger? blijkbaar belust op relletjes. Voor het grootste deel bestaat liet publiek uit nieuwsgierigen, die ver moeden, dat er iets dreigt: een of ander veohbpari-ijbje. DJe \opstokers /vinden het pleizierig kabaal te maken, om onder de ma^a ongerusthoid teweeg te brengén, do politie tot handelen te nopen, terwijl do rellotj esmakers zelf de beste kans hebben om lufvsehen de menigte ongezien te ver dwijnen. Onder de „eigenlijke opatokers" zijn in hoofdzaak te verstaan opgeschoten belhamels uit voormalig Wijk O, en ook militaifen schijnen zich tot dit „vermaak" te leenen. 't »Sohijnt inderdaad niets dan een spelletje te zijn. En als nu de „nieuVigierigen" maar weg bleven, dan zouden die efigenaardtifee sportliefhebbers vermoedelijk epoeoüg van aio liefhebberij afzien, maar neen het publiek komt iederen avond in grooten getale op, om zoodoende de onrust te verergeren en de ordeverstoring als 't ware uit te lokken. Gisteravond droegen de ongeregeldheden gelukkig geen ernstig karakter. Af eai. toe zag de politie, dié in zeer versterkt aantal op en rondém het Vreeburg vertegenwoor digd was zich genoodzaakt groepjes op geschoten jongens of militairen uiteen te drijven, waarbij dan natuurlijk wel eens klappen vielen. Tegen halftien waren de drukte en de woeligheid 't grootst. Daarna luwde de drukte spoedig en Kwam het Vreeburg weer geleidelijk in zijn gewone doen terug. Dezer dagen gingen oen paar verdachte individuen Labouchére's bank aan de Keizersgracht bij de Wolven- straat te Amsterdam binnen. Korten tijd naderhand kwamen zij het Bankgebouw weer uit. Een paar rechercheurs, clie hen, omdat zo er allesbehalve vertrouwbaar uitzagen, hadden gevolgd, lieton hen. echter loopen toen ze bemerkten, dat de mannen niete bij zïoh hadden. Eon werkster kwam eohter ha eenigen tijd aanloopen onder het geroep „houdt den dief." Het was gebleken, dat den der indivi duen in een oogwenk kans gezien had, den koperen ketting, waarmede die poort wordt afgesloten, af to schroeven, en zdbh met het begeerde voorwerp onder de jas te verwijderen. De rechercheurs zetten hen na en slaag den cr iu één, zekeren K., to arresteeren. Op hem werd eohter niets gevonden. Het was nu zaak nummer twee in handen te krijgen. De politiemannen kwamen er achter, dat K. met zijn kamera au hau af gesproken, elkaar op het Cremerplein^te ontindoten. De rechercheurs stelden zioh verdekt op en arresteerden daar ook in derdaad den tweede. Deze had intusschen den koperen ketting bij een opkooper ver kocht, waar het voorwerp door de politie in beslag werd genomen. Een perronoonducteur, die zich schuldig had gemaakt aan verduiste ring van spoorwegbaartjes, is te Utrecht door de politie gearresteerd. De Europeesche Öoiiog. De Dnitsche Itijkgdag. Do rede, Donderdag door Haase gehou den willen we hier nog iets aanvullen. Aan hetgeen "Wolff uit de vergadering van den Rijksdag op Donderdag heeft geseind, behoeft weinig toegevoegd. Alleen doen we uit do rede van Haase nog enkele grepen. H.yise spotte er mee, dat Duitsohland de PoJbn, Letten en Litauers vrij wil maken. Zij hebben steeds tegen het tsaarisme ge streden, doch Duitsohland heeft ze vroe ger altijd als onruststokers en samenzweer ders de deur gew'caen. Laat hen nu zelf be slissen over hun toekomst en laat Duitsoh land hun geen weldaden opdringen. Spr. en de zijnen zullen zioh tegen elke annexatie verzetten, niet alleen uit begin sel, maar ook omdat het gezond verstand dat gebied. Vroeger heeft de annexatie-po litiek Frankrijk in de armen van Rusland gedreven. Zal men nu Rusland in die Enge land drijven? Op interrupties„daar ia hèfc al" antwoordde Haase: dergelijke ver bonden duren niet eeuwig, ze berusten op belangen en voor cxna komt het er op aan duurzame belangen te scheppen. Wat België betreft, liet raag zeker geen Fnansohe vaoalsbraat worden, maar even min een Ehiitoche. „Wij eisahen ging opr. voort het herstel van België'e onafhan kelijkheid, politieke en economische zelf standigheid. Alleen als Duitsohland bereid ia, het aan België begane onrecht weer goed te .maken, kan er binnen afzienbaren tijd van vrede sprake rijn. De rijkskanselier heeft herstel van dat onrecht den 4den Augustus 1014 beloofd en om die verkla ring en de ruiterlijke erkenning van het onrecht heelt) men hem in breeds klingen bewonderd 1 .Wee ooreisbaaxhg dat hij kt- ter, 9 December 1914, die verklaring be perkte Wien het nog niet duidelijk was, wat men met België voor heeft, zal de laatste rede van den kanselier uit den droom hebben geholpen. Spahn heeft er dan ook dadelijk uit begrepen, dat wij België in po Ïitie34en, militairen en oeoonomisohen zin in onze macht moeten krijgen. En juist dat is de ergste vorm van an nex a ti e, waarbij men wel is waar een staat geen. stuk land, maar zijn belangrijk ste rechten ontneemt." Haase bestreed verder de -meening van Payer dat de rede van dén rijkskanselier den vrede nader heeft gebracht. „Ze heeft ons integendeel verder dan ooit van vre de verwijderd. Aan platonische wenschen hebben we niets, en bij de staatslieden van allo staten missen we den wil om metter daad den vrede to bevorderen. Daarom moeten de volken zelf hun lot gaan beschik ken." „In alle oorlogvoerende landen neemt de wensch naar vrede t-oe en de voorstan- dere van vrede verlangen elkaar over de grenzen de hand te reiken. Ook in de par lementen. van Engeland, Italië en Rus land is deze vredeswil tot uiting gekomen, (interrupties: „Waar blijft Frankrijk?). In Frankrijk, waar belangrijke provincies door den vijand bezet zijn, bestaat een ge moedstoestand, waarmee dé wensch naar vrede moeilijk vereenigljaar is, maar zelfs daar worden in arbeiderskringen steed3 meer stemmen voor vrede gehoord. Als niet alle teekenen bedriegen, zal het woord van het communistisch manifest weer waar worden: „proletariërs aller landen, ver- eenigt u, cm den bloedenden valken den lang verbeiden vrede terug te geven." De duikboobresolutie was voor Haase on aannemelijk. „Wij willen cle volkenrechte lijke beginselen onder alle omstandigheden gehandhaafd zin en verlangen, dat vreed zame mannen, vrouwen -en kinderen, ook als rij op vijandelijke koopvaarders reizen, niet aan vernietiging worden prijs gege ven." De Rijksdag heeft gisteren de begrooting van oorlog in tweedë lezing goedgekeurd, na korte redevoeringen van Davidsöhn (soo.-dem.), Oohn (soc.-dem. arbeidsgemeen schap) en don plaatsvervangendSen minister van oorlog. Daarna is de mai-inebogrooting in tweede lezing goedgekeurd. Hierbij wildé Lieb- kneoht de ministerswdsscling, de oorlogs oogmerken, en het reeds afgedane duifc- bootvraagstuk bespreken. Nadat dé onder voorzitter Paasche hem herhaaldelijk tot <Je orde had geroepen, werd hem door een besluit van d'cn Rijksdag het woord ontno men. De interropiie» vaa Liebknceht. De Duitsche bladen boyatten natuurlijk kolommenlange verslagen van de Rijks dagzitting en de redevoeringen van Rijks kanselier en partijleiders. Wolff seinde niet de interrupties van Liebiaiecht. Deze vinden we in de Duitsdhe bladen. Zoo zeide Yon Betiimann Hollweg er gem „Voor de Verdediging van Duitscblanda eenheid en vrijheid zijn wij als één man ten strijde getrokken, on juist dit eens gezinde en -vrije Duitschland Is het, het welk onze vijanden willen vernietigen, waarbij Liebkneoht interrumpeerde met den snerpenden uitroep: „Vrij?!" Later zedde Yon Bethmann, zooals ook Wolff seinde: „Wij hadden, wat wij hebben willen, door -vreedzamen arbeid kunnen verwerven. De vijand heeft den oorlog ge kozen." Liebknecht fntemimp eerde weer en schreeuwde: „G ij hebt dien gekozen 1" waarop een geweldige verontwaardiging zicix baanbrak in luid gebrul, Pfui-geroep en geschreeuw: „Gooi dien schooier de deur uit! VlegelI Schoft!" enz. De voor- zittere dr. Kampf, riep Liebknecht tot de oroe. Maar de „afvallige" sociaal-democraat geeft het zoo gauw niet op, en interrum peerde, na Von Bethmann's opmerking: „Wij willen buren, met wie wij kunnen samenwerkenals volgt: „Om hen dan later te overvallen!" hetgeen weer een ontzettend spektakel ten gevolge had en den gebifuikeHjken scheldwoordenstroom ontketende. Voor de vierde maal viel Liebknecht den Rijkskanselier in de recte, voen deze gezegd had: „De vréde mag niet de kiem van een nieuwen oorlog fn ynnTi oevatt-en, maar moet een nieuwe, definitieve, vreed zame regeling uer Europeesche toestanden brengen." Liebknecht riep toen: „^egin maar met het Duitsche volk eerst do. vrij heid te geven 1" hetgeen „grosse allgemeine JUnruhe" tengevolge had. Voor de vijfde maal haalde LiebknechJb zioh een storm van scheldwoorden en vloe ken op den hals, toen hij een krachtig „Ja!" schreeuwde op de vraag van Von Bethmann„Gelooft iemand in ernst-, dat ddt landhonger is?" (welk onverwacht ant woord het Rijksdaglid Kerschensteiner noopte tot den specafiek-Pruisischen, ele- ganten roep: „Geef hem d'r een op rijn bekl" hetgeen natuurlijk weer „grosse HeJfcorkeit" ten gevolge had. Voor den zesden keer bracht Liebknecht de voorzibberlijke bel in beweging en de stembanden van zijn medeleden in gevaar door, op Bethmann's bewering, dat Duitsch- iands zonen voor Duitschland, niet voor een vreemd etuk grond, bloeden en ster ven, te antwoorden met een krachtig: „Dat is niet waarl" De mindterhelds-fractie der sociaal-demo- craten heeft het volgende voorstel inge diend: „De Rijksdag besluit den Rijks kanselier de volgende verklaring af te ge ven: Ook voor don duikbootoorlog moeten de bepalingen van het volkenrecht worden opgevolgd. In het bijzonder mag de duik bootoorlog zonder genade, dus het zonder waarschuwen torpedeeren \an handels- en passagiersschepen van vijandelijke en neu- tffafie sftafcen, onder geen omstandigheid gevoerd worden. De Rijksdag verwacht, dat aci Rijkskanselier ten spoedigste door het openen (van vredesonderhandelingen een goede verstandhouding onder do volken zal trachten in het leven te roepen." D© operaties in Jlesopotnmië. Een officieel telegram geeft nadere bij zonderheden over de jongste krijgsverrich tingen in Mesopotamië. Het luidt: Het Ti gris-corps onder generaal Gorringe, de op-, volger van generaal Aylmer, heeft, na do vijandelijke stellingen mét b.-hulp van sapptti tot op 100 M. te zijn genaderd, de eerste en tweede vijandelijke linie stormenderhand genomen en een uur later ook de derde. De zegevierende troepen vervolgden huh'op- ïnarsch en bezetten 7s ochtends om zeven uuc de vierde en vijfde vijandelijke linie. Daan de vijand sterk verschanst was, stelde Gor- riDge den volgenden aanval tot 's avonds uit. Intusschen maakte op den rechteroever der rivier de divisie onder generaal Keary; zich meester van een aantal loopgraven. 's Middags deed de vijand een krjvchtigen, tegenaanval met voetvolk en ruiterij, ge steund door artillerie, doch werd terugge slagen. Gorringe zette tegen den avond den opf- mar3ch op den linkeroever voort en bezette laat op den avond de stelling Felahieh. De. eerste loopgraven waren 9 voet diep en Jiet geheele stelsel van achter elkaar liggende loopgraven was 2500 meter diep. De stelling die de tot ontzet van generaal Townshend oprukkende Engèlsche troepen in Mesopotamië hebben vermeesterd, ligt 32 K.M. stroomafwaarts lang.s de Tigris van het belegerde Kut-el-Amara. Op 21 Januari hadden de Engelschon al een vergeefschen aanval op die stelling ge- daan.^Zij vormt een netwerk van schansen^; met) een front van ongeveer 2400 M., dat niet omgetrokken kan worden. Hoe de „Priiiz Adalbert" verging. Reuter verneemt uit Deensohe bron bij zonderheden over het verlies van den Duit- Bchen pantserkruiser „Prinz Adalbert". Het schip is op 14 Augustus j.l., op weg van Kiel naar Libau, door een Engelsche duik boot getorpedeerd en daarna achterstevo ren door twee sleepbooten naar Kiel terug gebracht, waarbij het onderweg ternauwer nood opnieuw aan een aanval ontkwam. Na deugdelijk te zijn hersteld, vertrok de krui ser omstreeks 3 October opnieuw naar Li bau, doch werd op 24 October opnieuw doof: eenEngelsche duikboot getorpedeerd. Dit maal zonk de „Prinz Adalbert" met haaf bemanning van 600 koppen, waarvan ef slechts 80 werden gered. Onder de van Duit sche zijde later opgesomde verliezen in de Oostzee," zegt Reuter, is dit voorval niet vermeld. Reuter voegt er aan toe dat PP! 21 Augustus van Engelsche zijde het torpe deeren van den Duitschen kruiser „Moltke" of een- <sahip van (dat itype is gemeld^ en op 24 October het tome deer en van de.,.Friuz Adal bert," Een Dnksclie duikboot iu den grond geboord. Het Fransöhe min. v. marine -deelt mede, dat een Duftsohe -duikboot door Eivgelsoh- Fransoh flotilje in dén grond is geboord'. De officieren en de bemanning rijn gered en gevangen genomen. Ver besparing van kunstlicht.' De Duitsche Bondsraad nam het ontwerp aan betreffende cÈe afkondiging van de ver vroeging der uren gedurende de zomer maanden van 1916 Hij besloot dat van 1 Mei tot 30 Septem ber 1910 de klokken een uur moesten wor den vooTgezet. Dientengevolge zal 1 Me£ reeds op 30 April des avonds 11 uur be ginnen 30 September echter met een uur worden verlengd, opdat op 1 October dé iniciden-Europeesche tijd weder van kracht kan worden. Huslanda blokkade der Tarksch© kust. Uit Boekarest wordt aan de „'Knies'' geseind, dat de Russische vloot d'e blokka de der Turkscko kust krachtiger dan tevo ren ter hand neemt. Zij belemmert vóorial het vervoer van levensmid del en en petro leum tusschen Constantza en Konsbantino- pel. In die laatste dagen, rijn er twee groci te stoomschepen en oen aantal zeilschepen in den grond geboord. De bemanningen d'er meeste schepen zijn gered en weder in vrij heid gesteld. Do kapiteins worden gefoto grafeerd: en kun wordt, medegedeeld, dat zij naar Siberië gezonden worden, zoo zij weder gevangen genomen mochten worden. Om den moed er in tc houden. Door de Russen gevangengenomen Duit sche officieren en soldaten verklaren een stemmig, dat de Duitschers de grootst mo gelijke beteekenis hechten aan den slag bij Verdun. De Duitscho staf aan het Russi sche front publiceert dagelijks twee bulle tins over den toestand aan het Fransche front. Om den geest onder de Duitsche troepen te verbeteren, geven deze conimu- niqué's fantastische cijfers over het aantal gevangenen en den behaalden buit in de streek van Verdun. Zondag stelden do Duit schers borden boven hun loopgraven op mot het opschrift: Russen, gaat uw voor Verdun verslagen bondgenooten helpen..- Maandag verdwenen deze borden en ver* stomde het „Hock"-geroep. Een groot aaptal Russische krijgsgevan genen wordt nog steeds naar Servië gezon den, om spoorwegen aan to leggen of herstellen. De Hongoarsohe staatscourant bevat eoni verbod van verkoop van alcohol aan krijgs gevangenen. Allen, dio toezicht over krijgsgevangenen uitoef enen, hebben -er voor zorg te clragen dat dezen „een nuch-« tore en behoorlijke levenswijze lijden." Op; overtreding staat 15 dagen gevangenfe straf en 200 kronen boete.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 11