De Europeesche Oorlog. Vragen en Antwoorden. ea- beheer is gebleven van de elkaar op volgende executeuren. Naar het Huis van Üewa- ling te Arnhem zijn overgebracht twee broeders v. d. H., cüe aan boord van hun 90hip op den IJael in do buurt van Zutphen rijn gearresteerd. 2üj hadden zich daar ëchuldig gemaakt aan diefstal van koper fan bliksemafleidere en werden reeds lang gezocht door de politie van Rh eden, die pon verdacht van veelvuldige diefstallen 9p steenfabrieken en andere plaateen langs den IJeel. Na hun arreetatite door rijks- en gemeentepolitie bleek men een goede vangst gedaan te hebben; zij hebben zich schuldig gemaakt aan talrijke kleinere dief stallen en inbraken te Arnhem, Brummen, Rhoden, Yianen, Amerongen, Wijk-bij- Duuifctede, enz. Hoofdzakelijk werd koper en leer (drijfriemen) gestolen, hetgeen bij eèn ©pkooper te Gouda opgespoord en ih beslag genomen is. Te ¥eert heeft zich we- derom een moordpartij afgespeeld. Zekere Sohuman, die ongunstig bekend staat, kreeg met een ander, eveneens ongunstig bekend staande, twist in het logement „De Trompet." Th. Sohuman kreeg bij de vechtpartij, die volgde, verschillende mes steken en werd naar het St.-Jonas-Gasthuis vervoerd. Maandagmorgen is hij aan de ge volgen overleden. Do vermoedelijke da ders zijn gevangengenomen. Bij het aflossen der wacht te Koevorden richtte een soldaat spelen derwijs zijn geweer op zijn kameraad, in do moening, dat het nifet geladen wae. Het schot ging af en zijn kameraad viel met doorschoten schouder neer. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Men meldt uit Amsterdam: - Eén van de twee damx*s, mej. Anthonis- sen, die de vorige week Maandag bij het tramongeluk van de E. M. S. bij Sloterdijk ernstig werd verwond, is overleden. In den' 1<' xfiesohen greid- hoek wordt thans weiland omgeploegd, om daarin vlas te verbouwen. Men rekent er op, daardoor meer winst t© maken dan uit het grasland. De Haarlemse he grondwer- kersstaking. De stakende grondwer kers zijn, na 9 weken aan het werk gegaan. "Voor 25 was geen plaats meer. Gelijk we reeds meldden, worden deze menschen gedurende 6 weken ondersteund uit de sta kingskas. Bij de Haagsche firma Wilson is heft arbeidsgeschil nog niet opgelost. Over het lot van denstoom- trawler „Oceaan I", Y M. 91, schipper J. Dorphorn, welke trawler voor 14 dagen naar de Noordzèevisscherij vertrokken is en Zondag 19 Maart het laatst door een van IJsland! thuiskomenden trawler ge praaid is, heerscht te IJmuiden ongerust heid. Ofschoon voor langer van leeftocht en eteenkolen voorzien, was toch op een ge wone weekreis gerekend. De scheuring; fn de 8ociaai-l)em. BEjksdagfrnctie. De twintig socialistische Rijksdagleden, die zich onder Haase, Ledeboe? en Bern stein van de groote Rijksdaggroep hebben afgescheiden, etaan niet alleen. Een dertiental anderen hebben verklaard, nog niet met de Rijksdaggroep te willen breken, maar hun sympathie is aan de zijde van de minderheid. In do groeps-vergade-* ring hebben ze gestemd tegen de nood-be grooting en in de Rijksdagzitting zijn ze» daarom voor de stemming heengegaan. Onder de kiezers hebben ze blijkbaar reeds een stevigen aanhang en dit kan met het oog op de toekomst van gewicht zijn. De Leipziger „Berirkskonferenz", die de Rijksdag-kiesdistricten 11, 12, 13 en 14 om vat, heeft de houding van Haase c.e. goed gekeurd. In een verklaring zeide de „Kon- ferenz", dat zij de nieuwe sociaal-demokra- tische „Arbeitegemeinschaft" geroepen be schouwt om de linksche groepen der partij te vertegenwoordigen en zij noodigt de le den der fractie, die voor weigering der oor- Jogscredieten zijn, zonder in het plenum daartegen gestemd te hebbeD, uit zich bij de „Arbeitegemeinschaft" aan te sluiten. Deze verklaring werd met 33 tegen 6 stemmen aangenomen, terwijl drie verte genwoordiger^ zich van stemming ont hielden. De „Vorwarts" bevat een brief van Haase, waarin hij de reden opgeeft, waar om hij uit het partijbestuur getreden is. Het bestuur had hem al te kennen gege ven, dat het niet langer met hem wenschte samen to werken. Een der leden, IVengel, protesteerde tegen den eisch der overigo bestuurders, dat Haase onmiddellijk een besluit zou nemen, terwijl een ander lid, de partijgenoot Zietz, wegens ziekte ver hinderd was do vergadering bij te wonen. Haase wilde niet onmiddellijk een besluit nemen, doch daar do overige bestuurders, met uitzondering der genoemden, daarop aandrongen en hij de onmogelijkheid inzag om onder de gegeven omstandigheden met hen samen te werken, trad hij uit het par tijbestuur. Do overzichtschrijver van het „Hbld." oordeelt dat op 't oogenblik 't meest belang rijke bericht is, dat omtrent de scheuring in do Duitsche sociaal-democratische partij. Niet om de boteckenis die in de toekomst mogelijk deze scheuring voor de verdere ontwikkeling van de politieke toestanden in Duitschland kan hebben. Do beteekenis van dc scheuring, thans ia de Duitsche sociaal-democratische gelede ren ontstaan, is dan ook op het oogenblik een geheel andere, dan een van partijpoli tiek. Pio beteekenis is deze, dat er in het blok van het Duitsche volk een scheur is geko men en in dit volk, dat in.Augustus 1914 een machtige phalanx vormde en mot vol- maakto eensgezindheid den strijd aanvaard de, thans na het lijden en de ellende van bijna twintig maanden oorlog het besef be gint levendig te worden dat alleen door een spoedige vretlessluitmg de algeheele uitputting en de dreigende ondergang is te voorkomen. Zoolang het nog scheen of de militaire successen der machtige Duitsche legers in oost en west tot een Duitsche over winning konden leiden, werd er gezwegen, met een hoogst enkele Uitzondering, werd alleen de zwakke stem gehoord van een en kelen op zich zelfstaanden protesteerenden anti-oorlogsman. Dat nu echter een geheele groep reeds zich op het standpunt stelt van do noodzakelijkheid van den vrede, omdat, gelijk Haase het ronduit zeide, „ons leger toch den vijand niet zoo kan verslaan, dat deze tot toegeven wordt gedwongen", be wijst dat in breede lagen van het Duitsche volk, hot besef is levendig geworden, dat van een overwinning geen sprake meer kan zijn, en men dus nu het verstandigst doet den tegenstander de hand der verzoening te reiken. Natuurlijk was het niet te verwach ten dat dit dadelijk algomeen wordt inge zien na de geweldige inspanning, na de reusachtige offers aan goed en bloed, die gebracht zijn voor het vaderland, valt het zwaar te erkennen dat deze voor niets zou den zijn gebracht en men ten slotte den; vijand onderhandelingen zou moeten vra gen, in stede van hem, gelijk steeds werd voorspeld, den verlangden vrede te die- toeren. Maar het is wellicht juist het instinctief begrijpen, aldus het „Hbld.", dat de wei nigen gelijk hebben, die nu, steunend op het ontwakend besef in de volksmassa's, open lijk 'durven te erkennen, dat van de in den beginne niet betwijfelde zege, geen sprake meer kan zijn dat zoo de hartstochten in den Rijksdag ontketende. Den Aanval op Walona verwacht. Uit Epirus wordt gemeld, dat de burger lijke bevolking Walona gaat verlaten en naar Griekschjjrondgebied emigreert, om dat de aanval der Oostenrijkers op de Ita- li* ansehe stellingen verwacht wordt. Dc Duikbootoorlog. Het stoomschip „Minneapolis" is, waar schijnlijk in de Middellandsche Zee, tot zin ken gebracht. Elf der opvarenden werden gedood. De „Minneapolis" was het eigendom van de „Atlantic Transport Co.'-1 te Londen Het was in 1900 te Belfast gebouwd en mat 13.543 ton. De „Matin" meldt, dat de „Minneapolis" reedb Woensdag getorpedeerd werd. Het postschip „Leicestershire" rapporteerde bij aankomst in Marseille, dat het draadloos bericht van de torpedeering had ontvan gen, maar te laat was gekomen om hulp 13 bieden. Volgens een Lloyd's berioht is het Fran- sche"stoomschip „Hébe" gezonken; van de uit lfil koppen bestaande bemanning zijn er tien geland; de overige zijn, naar men meent, door een Engelseh stoomschip, dat in Zuidelijke richting voer, opgenomen. Het Brit8che stoomschip „Arne" is ge zonken; de bemanning, bestaande uit zes officieren en zeventien man, is geland. Het Engelsche vissohersvaartulg „Khar toum", uit Hull, is gezonken; twee over levenden werden opgepiktmen vreest, dat de overige negen leden der bemanning verdronken zijn. De Khartoum" werd in 1899 gebouwd en is het eigendom van de „Huil Steam Fishing and See Oo."het sohip heeft een inhoud van 303 ton. Kapiteins, die te Bergen met hun sche pen zijn binnengevallen, melden dat zij een groot aantal Duitsche duikbooten van een nieuw model en met groote snelheid in de Noordzee bij de Engelsche kust hebben waargenomen. Onlusten in Bulgarije. De correspondent van het „Journal de Genève" bericht omtrent ernstige onlus ten in het district Sofia, welke aan de re geering heel wat moeilijkheden veroorza ken, te meer, wijl men :n Bulgaarsohe re- geeringskringen ernstig onder den indruk is van het Duitsche échec voor Verdun. De jongste troebelen, waaraan ook door muitende soldaten werd deelgenomen, wa ren het hevigst in Bdelogradic, Bremic en Janiboli. De bevolking, woedend over de Duitsche requisities, liep op de marktplei nen te hoop, eü sloeg alles kort en Hein. Men vuurde zelfs op de aanrukkende troe pen. Toft de gedooden behoort ook de prefect van politie Peter Sgouroff. Een Luchtaanval op Salontki. Zes Duitsche aëroplanes hebben gieter ochtend bij het aanbreken van don dag een aanval gedaan op Saloniki, waar zij 20 bommen lieten vallen. Ongeveer 20 bur gers, grootendeels Grieken, werden getrof fen, De matérieele schade heeft niet veel to beteekenen. De aanvallers werden hevig beschoten. Z ,j hadden echter het nog zwakke daglicht in hun voordeel. Boven de stad werd dan ook, voor zoover inen kon nagaan, geen enkele machine geraakt. Toen zij echter ever de linies terugvlogen werden er twee naar beneden geschoten. Gocdkooper Brood in Londen. Het brood is te Londen overal een hal ven stuiver afgeslagen. In veel gevallen verminderden de bakkers den prijs met een stuiver per brood. Het is zeer goed moge lijk, dat deze U. tste prijsvermindering binnen enkele dagen algemeen wordt. Dc meen in g van Venizelos. Venizelos beeft een interview toegestaan aan een medewerker van het blad' „Mace donia" te Saloniki. Hij verHaarde, dat de aanwezigheid der geallieerden te Saloniki eenige waarborg is voor Macedonië, dat zonder hen voor Griekenland verloren zou zijn. Venizelos voorziet een spoedigen aan val van Bulgarije op Griekenland en be treurt andermaal dat dit land nog buiten den strijd staat. Hij aprak zijn wenschen uit voor de overwinning der geallieerden. ~De Bulgaren aan de Gricksche Grens. Naar aanleiding van de invallen der Bul garen op Grieksöh grondgebied schrijft de „Nea Hellas" Dc gedachte alleen, dat de overal verachte ev gehate Bulgaren Griek- sohe dorpen plunderen en verwoesten, is voldoende om al'.2 Grieken tot de uiterste verontwaardiging te brengen. De Bulgaren wijzigen feitelijk de Grieksc-he grens naar hun goedvinden en dwingen de Grieksche boeren hun hutten te verlaten. Vele Grieksche bladen maken melding van de bedrijvigheid der Bulgaren aan de Grieksche grens, welke zij niet aarzelen te overschrijden. Hun invallen op Grieksch gebied worden met den dag veelvuldiger. Zij doen er requisities of plunderen alles wat zij aan brandstof en levensmiddelen vinden. Deze feiten laten niet na te Athene levendige opwinding te verwekken. Het torpedeeren vaii de „Sussex". Alle Parijsche bladen publice?ren talrijke bijzonderheden over de torpedeering van de „Sussex". Zij bevatten treffende verhalen van de overlevenden. De „Matin" zegt, dat men tot nu toe het aantal slachtoffers op 97 schat. Men vreest, dat onder hen zich ook de beroemde Amerikaansche wijsgeer, Baldwin bevindt. De Vereenigde Staten heb ben hun-ambtenaren telegrafisch de opdracht gegeven, om een nauwkeurig onderzoek in deze zaak in te stellen. Het Amerikaansche gezantschap te Londen zou-reeds de zekerheid hebben, dat er geen Amerikanen zijn omgekomen. Wel zijn er gewonden onder. Te Washington Verhelen autoriteiten niet, dat ziji de situatie, ontstaan door het in den grond boren van de stoomschepen ^Sus- sax" en „Englishman", als een zeer ern stige beschouwen. De mogelijkheid van af breking der betrekkingen met Duitschland wordt wederom besproken. Of echter tot krachtige actie zal worden besloten, hangt, naar het schijnt, af van de resultaten van het onderzoek door de Amerikaansche ver tegenwoordigers in Europa, aan -wie is op gedragen, zoo mogelijk In deze zaak afdoen de bewijzen bijeen te brengen. Men is daar van meening, dat do president de zaak in het Congres ter sprake zal bren gen, voor hij handelend optreedt, daar een afbreking der relaties, naar men gelooft, vermoedelijk oorlog zou beteekenen. Naar aanleiding van de torpedeering in volle zee van de „Sussex", die 380 passa giers vervoerde, van wie verscheidenen tot neutrale landen, Amerika en Spanje behoor den, herinneren de Zwitsersche bladen aan de verklaringen van graaf Bernstorff, die aan het kabinet te Washington namens zijn land de formeele verzekering had gegeven, dat passagiers-vervoerende schepen niet zon der waarschuwing door duikbooten getor pedeerd zouden worden. .Versoheidene Amerikanen bevestigen, dat rij de bellenbaan van een torpedo hebben gezien. Een Amerikaansche journalist van ae „Sun" is onder de overlevenden. Hij zegt, dat bet moeilijk zou zijn, de verontwaardi ging, welke aan boord onder dé Amerikanen gelucht werd, te overdrijven. Het 'feit, dat het schip volstrekt ongewapend was en zelfs geen kanon voor seinen aan boord had, dat het geen munitie geladen had en er onder de lading niets was, dat den troepen van de geallieerden van dienst had kunnen zijn en verder de omstandigheid, dat men wist, dat bet een boot was, waarvan vrouwen en kin- fleren, die den overtocht over het Kanaal moesten doen, onvermijdelijk gebruik moes ten maken, maakt dat er voor de handel wijze van hen, die haar troffen, geen ver ontschuldiging is aan te voeren. De Ameri kanen, die daar de menschen met bleek ge zicht, de huiverende vrouwen in de lange uren van angst en gevaar zagen staan, tot er schepen tot redding opdaagden, 'en 'die luisterden naar het huilen van kleine kin deren, die in sommige gevallen, daar hun moeders "het leven verloren hadden, door, vreemdelingen vergeefs tegen de snerpende; koude beschut werden, moesten wel koken van' verontwaardiging.- '1 i I Duitsche Spionnen in Frankrijk. Ih den Fransohen Senaat heeft de royalist Gaudin de Villaïne geïnterpelleerd over het dulden van Duitsche spionnen iu Frankrijk en verscheidene z.i. verdachte personen op genoemd. Mjaïvy, de minister van binnenland- ache zaken, antwoordde, dat omtrent al de genoemde personen inlichtingen zijn inge wonnen. Er zijn 20,000 Duitschers geïn terneerd en 6000 onzijdige buitenlanders Uitgewezen. Tot 31 Januari 1916 zijn 131 vonnissen wegens spiennage geveld; 60 per sonen zijn ter dood veroordeeld, 20 tot dwangarbeid, 48 tot tuchthuis- of gevange nisstraf. In 60 gevallen Is het onderzoek nog gaande. De Senaat sprak in een motie zijn ver trouwen uit, dat de regeering zou voort gaan met de bescherming van de veiligheid van het land. Kardinaal Mercier en Vou Bissing. Het in Lyon verschijnende blad „La Nou-' velliste" weet iets mede te deelen over het antwoord, dat kardinaal Mercier gezonden heeft aan Von Bissing. De kardinaal beduidt den Duitschen gouverneur, dat hij met het schrijven van zqn Vasten-brief voldaan heeft aan zijn hoogste verplichtingen tegenover zijn geloovigen, en dat hjj daarbij gedekt is door een onaantastbaar recht, n.l. het recht van den kerkdijken primaat. Even onaantastbaar is zijn overtuiging van bis schop en burger, ih den gewraakten Vasten brief uitgesproken, dat het optreden van Duitschland tegenover België eön onrecht is. Ten slotte legt de kardinaal er nogmaals nadruk op, dat de houding vian het Belgische volk voor en na den inval der Duitsche troepen, steedö edel en waardig geweest is. De Vaticaansche diplomatie geeft zich vol gens de „Secoio" veel moeite om te voorko men dat er ten gevolge van het conflict tusschen het Duitsche bestuur in België en kardinaal Mercier, tweespalt zal ontstaan tusschen Duitschland en den H. Stoel. De paus zal eerlang de „congregatie" voot kerjj&lpke aangelegenheden bijeenroepen om de zaak te onderzoeken. Onjuiste berichten omtrent den toestand to Bakoe. .Van Duitsche zjjde worden nog steeds ver zonnen berichten verspreid omtrent ernstige ongeregeldheden te Bakoe en het in brand steken van naphta-bronnen, meldt men uit Petrograd. Het P. T. A. kan te dezer-zake mede- deelen, dat er op 27 en 29 Febr. werkelijk ten gevolge van de ontevredenheid van het volk wegens de duurte der levensmiddelen, winkels te Bakoe geplunderd zjjn door het gepeupel. Den 29sten Februari echter was, ten gevolge van de door de regeering geno men maatregelen, de orde reeds weder her steld. In strijd met de verspreide berichten, had de arbeidende stand geen deel geno men aan de ongeregeldheden. Den lOden Maart zeide de vertegenwoor diger van den onderkoning van den Kaukk- sus in de_ Doema, dat hij er met genoegen op kon wijzen, dat de werklieden aan de naphta-putten niet alleen geen deel hadden genomen aan de ongeregeldheden, maar ge regeld hun, voor den staat zoo belangrijken arbeid hadden voortgezet. De berichten omtrent vernieling der napkta-bronnen kunnen derhalve voor ten eenenmale onjuist .worden verklaard. Dc Samenstelling van de Zeppelins. De „Times" bevat een interessant artikel van Georges Prade, die 't Zeppelin-wrak t© Révigny bezocht heeft in gezelschap van. een Fransch officier, die een officieel rapport moest opmaken. Bij het onderzoek van het wrak werd ge constateerd, dat de Zeppelin ongeveer 30.000 vierkante meter inhoud had. Het ge bruikte metaal was aluminium, waaraan door toevoeging van koper en zink grooter vastheid was gegeven. Zij had vijf May- bach-motoren. Er waren 20 bommen aan boord, van vijftig, tachtig of honderd kilo gram en tezamen 1500 K.G. wegend. Elke bom hing aan een haak, die het projectiel losliet als een electrischen stroom door mid del van een drukknop, ingeschakeld word. Het luchtschip voerde slechts zes machi ne-geweren, twe© boven op een draaiende, rond© plaat, twee in den voorsten gondel en twee in de achterste. Het was onmogelijk de juiste hoeveelheid brandstof vast te stel len, daar de tanks gesmolten waren. Uit de verkoolde lijken kon men opmaken, dat de bemanning 23 koppen telde. Prade schat, dat Duitschland thans onge veer 40 Zeppelins bezit, voor het meeren- deel gebruikt voor patrouille-vaart op de Noord- en' Oostzee. Uit particuliere inlich tingen heeft Prade vernomen, dat er te Leipzig, dicht bij do oude loods, een school voor Zeppelin-bestuurders bestaat. Er zijn drie nieuwe loodsen gebouwd. De school is geöplitet in twee af deelingen, een voor le ger- en een voor marine-officieren. Vraag: Als wielrijder heb ik op mijn rijwiel al sinds jaren een rammelbel (zoo genaamd© kattenbel), daar rij het doel matigst is voor transportrijwdelen ©n welke ook nog steeds bij rijwielhandelaren ver kocht worden. Nu werd ik deze week door een agent van politie aangehouden, en mij gezegd, dat ik daar niet meer mede mocht rijden waarna hij mij verbaliseerdeNu was mijn vraag in hoeverre of dit strekt of is er soms pas kort een nieuwe verordening gemaakt Antwoord: De motor- en rijwiel wet schrijft geen modelbei voor, doch wel dat d© bel op 50 meter afstand duidelijk hoor baar moet rijn. Het hangt er nu maar van af hoe luid uw „kattenbel" klinkt. U moet haar, als u voor het kantongerecht moet verschijnen maar eens meenemen, dan kun nen de heeren persoonlijk over de sterkte van het het geluid ©en oordeel vellen. V raag: Wat beteekent het woord Kilo wattuur 1 A n t w. Dit woord is een eenheidamaat voor de hoeveelheid eleotricdteit, die ge bruikt is. Wij kunnen in dit bestek daar over geen nader© omschrijving geven. V raag: Door den laatsten storm is er aan de ach terzij do van ons huis een ruit ingewaaid. Nu hebben wij aan onze huis baas gevraagd of hij deze wilde laten her etellen, maar tot heden is hij in gebreke ge bleven. Hebben wij nu het recht als hij blijft weigeren, deze ruit van de huur t© laten maken 1 Antwoord: U moet, indien bij de huurovereenkomst daaromtrent geen bepa lingen zijn gemaakt, do ruit voor eigen Te kening laten maken. U mioogt het gel'd ze ker niet van de huur afhouden. Het is mo gelijk dat de huisbaas als hij overtuigd is dat dë ruit buiten uw schuld st-uk is ge gaan u tegemoet komt. Vraag: Ho'd komt het, flat bij over lijden van een persoon, bq de een wel een oproeping in de courant komt na overlijden en bjj anderfh niet (van allen, die iets te vor deren hebben)? Na den dood van den man wordt er dan geen boedelscheiding gehou den? Er' zijn twee minderjarige kinderen. Er is geen zaak; ook de vader van mijn. man is dood en moeder is alleen over met twee kleinkinderen. Hoe moet hier gehan deld worden? Antwoord: Indien do schuldeischers niet nauwkeurig bekend z$n, wordt dikwijls éen oproep in do courant geplaatst; als ze wel bekend zijn, is dit niet noodig. U moot daaromtrent een notaris raadplegen. Dien kunt u ër toch niet buiten houden. Vraag: Kunt U mij ook inlichtingen geven, waar ik mij vervoegen moet voor een woning in d'e nieuwe tuinstad wijk? Antwoord: Die woningen bestaan nog slechte op het papier. Alleen do verceni- ging ia nog maar opgericht en de plannen zijn, als wij ons niet bedriegen, bij het ge meentebestuur. U kunt echter wel lid der veroenigdhg worden. Vervoegen bij den secretaris, den heer W. R. Martens, Rijn en Sohieka-de 82. V r a a g: Ik heb een anker met Oost-In- 'diochen inkt op mijn hand geprikt. Zou U mij ook kunnen zeggen h-- ik dat er weer u;t kan hia-len? Antwoord: Dat gaat niet zonder een pijnlijke operatie, door een medici te ver richten. Vraag: Daar wij het plan hebben om •een Amerikaansche voetbalclub op te rich ten on wij niet weten, hoe aan land te ko men, vragen wij, of U ons misschien inlich tingen kunt geven daaromtrent. Antwoord: In het Leidsch Dagblad een advertentie plaateen, dan zullen cr wel aanbiedingen komen. Vraag: Is het waar, dat het Leidsch Predikbeurtenblad niet meer uitgegeven wordt ten voordeele van de Weesburgers, doch alleen ten profijte van dé predikanten der groote Kerk? Antwoord: De winst, voortvloeiend© uit de uitgave van het Predikbeurtenblad, strekt thans ten voordeele van de weduwen der Leidsche Hervormde predikanten cn van de Weesburgers. De laatsten zijn dus niet geheel uitgesloten. Vraag: Ik heb een zoon van 12 jaar. Deze echter zit nog in de 3de klos. Moet hij nu zoo lang op school blijven, tot hij dë Ode klas doorloopen heeft? Bestaat er een school voor achterlijke kinderen, en wat zijn de kosten daarvan? Is dat voor een werkman om te betalen Antwoord: Neen, maar hij moet de klas doorloopen, waarin hij, nadat hij twaalf jaar is geworden, zit. In Leiden is een openbare lagere school voor achterlijke kinder© D© voorwaarden ter opneming zijn gelijk aan die op de gewon© lag. scholen. Als de knaap thans op een kostelooze school gaat, wordt hij daar ook kosteloos geplaatst. Vraag: Weet u ook een middel voor het wasschen van blond haar, zonder dat het van kleur verschiet? Antwoord: De kleur van het haar is veel te vast, dan dafc het door wasschen zou verschieten. Dat. lijkt eerst zoo, doordat do vetbestanddeeleD, stof, enz. worden wegge nomen. Over een paar dagen is het weer geheel gelijk als te voren. Raadzaam is ech ter niet te veel soda in het water te doen. Vraag: Als een ruit boven de straat deur door sneeuwballen is ingegooid, wie moet die dan betalen, de huurder of de ver huurder Antwoord: Eigenlijk zou de dad?' de schade moeten vergoeden, maar als deze niet bekend is, komen de kosten voor den huurder, tenzij daaromtrent andere voor waarden bij de verhuring rijn bedongen. V"raag: "Als iemand is aangewezen vooi den Landstorm en deze wil gaarne een keus doen, bij wëlk korps hij zal worden in ge deeld, aan wien moet hij dit aanvragen, en welk adres is dit? Antwoord: Ge moet dit vragen aan den Provincialen Adjudant, aannemende dat ge tot Zuid-Holland behoort van Zuid-Hol land te 's-Gravenhage (adres). Vraag: Ik ben Landstermplichtige, jaar- klasse 1911, dus moet over eenigen tjjd ih dienst. Zou u mij kunnen mededeelen. hoe veel tijd vóór dat de indeeling plaats heeft, ik daar bericht van ontvang? Antwoord: Minstens 10 dagen te voren. Vraag: Ik ben Landstormplichtige, 1909. Zou u ongeveer kunnen bepalen, wanneer 'genoemde lichting op1 moet komen, en is het mogelijk met het oog op' den dienst mf; naar Engeland te begeven, daar ik ginds een be trekking kan aanvaarden? Antwoord: Wij kunnen niet weten wan neer de landstormklasse 1909 moet opkomen' zulks hangt van omstandigheden af. U kunt wel naar Epgelahd, als ge maar zorgt terug te zijn. wanneer u eventueel moet opko men; hetgeen, als er niets bijzonders ge beurt, dit jaar wel niet zal' plaats hebben. Vraag: Zou u mij ook kunnen inlichter wie met de indeeling van den Landstorm is belast en welk adres of dit is? Antwoord: De Provinciale'Adjudant ii Zuid-Holland te 's-Gravenhage (adres). Vraag: Als een hospita <1© brieven van c3en inwonende achterhoud en ancDere opend en smerig dicht plakt, wat is daar aan te doen? Antwoord: Stilletjes gaan verhuizen en een hopita -zien t© krijgen, dit. het nïet doet. Vraag: a. Kunt u mij ook heggen of lichting 1907 met 1 Januari 1916 is over gegaan naar de Landweer? Zoo ja, heb ik dan recht op' meer vergoeding en hoe\eel krijg ik niet óén kind? b. Kunt u m\j ook zeggen, wanneer de lichting 1907 van de vesting-artillerie met klein verlof gaat? Antwoord: a. De lichting 1907 is naar de landweer overgegaan. Om verhooging van vergoeding moet u zich bij den burgemeesta melden, die beslist of deze noodig is. b. Neen. Vraag: Ik ben van de' lichting 1913 infanterie. Nu moet mijn broer voor der landstorm in April of Mei ouder de wapen» p en daar wij beiden nog thuis zijn, zou i! gaarne willen weten, of ik nu mot onbepaald verlof naar huis zou kunnen? Antwoord: Neen, dat gaat niet Er zijr zooveel gezinnen waaruit meerdere hi o r ders te gelijk in dienst zijn. Men schrijft ons: Er komt in do correspondentie een vraaj, voor óf er een geneeskundig bock tc koop is voor koeien, paarden en ander vee, nu ik kan u zeggen da-t zoo iets wel 'n den handel is; de schrijver ervan is zeker© veoai'tö Bruin uit Kampen. Het ia oon boe-kjo van 45 bladzijden met recepten voor sommige ziekten. Ik meen cDat de kosten van zoo'n boekje 0.50 bedragen.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 7