Vrijdag 3 IMfaavt. A°. 1S16. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Officieels Kennisgevingen. 2o. KA 22 Jnli op eiken Vrijdag en Zaterdag van des voor- middags n o g e n tot des namidd. één uur. Burgemeestor en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, onze Woede Vaderen. N®. 17184- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yju 15 regels 11.05. Iedere regel meer ƒ0.20. Kleine advertentiên fan 20 woorden 40 CJents oontantj elk tieDial wa-aoisa- b&st iö Öenta. Voor het mioaaaaertai wordt f 0.06 b^nke&d. - Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DBZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f L3Q; per week. f 0.10 Baiten Leiden en waar agenten gevestigd sijn per week, 5 0.10. Franco per post 1.65, 54 nommer bestaat uit TWEE Bladen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leidon brengen ter algemeeno ken nis dat het LJKKANTOOR alhier geduren-r het jaar 19 16 op de navolgende, dagon geopend val zijn lo. Van 20 Manrt (begin herijk- cis) tot 22 Jnli (einde herijk-roi») 3, 4, 21 on 22 April, 12, 13, 19, 20, 26 en 27 Mei, 2, 3, 23, 24 en 30 Juni en 1, 14 en 15 Juli tolkens van des voormiddags negen tot twaalf uren en van des namiddags één tot v i o r uren. Burgemeester. VAN STELTEN, Soerétaris. Leiden, don 3en Maart 1916. VACCINE. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algomeeno kennis dat op Dinsdag 7 Maart a.s. en tot na dere aankondiging des Dinsdags van elke week, telkens des namiddags te twee I uren in het Elizabethshof aan de Oude Vest gelegenheid zal worden gegeven tot KOS- TELOOZE INENTING van ON- en MIN VERMOGENDEN, wordende tevens aan belanghebbenden herinnerd, dat zij slechts worden toegelaten op vertoon van een be wijs van geboorteinschrijving cn dat iu tere zitting niet meer dan 300 kinderen nonen worden behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Maart 1916. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van P. VAN DEE KLOOT, oru vergunning tot uitbreiding; van do-zoivel- inrichting in het porceel llooge Rijndijk no. 20. Sectio M no. 2759, door het bijplaatsen van een stoomketel van 6 MJ. verwarmend oppervlak voor hot pasteuriseeren van melk en melkproducten Ovorwegende, dat bet onderzoek tor zake nojj niet geBindigd is; Gc-lot op artikel 8 dor Hinderwet; HEBBEN BESLOTEN i de boslisainer op hot verzoek to verdagen. Burgemeester en Wethouders roornoomd, N, O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Laden, 2 Maart 1916. HINDERWET. Burgemeester on Wethouders van Leidon; Qczioir het vorzoek van GEBRS. SCHOUTEN, om vergunning tot plaatsing van ecu electromotor van 2 pk. in hot acht-ergedeelto van het porceel Boommirkt ïk. 8, Sectio G no. 31, tot het aan drijven van oon Iroolsnii machine Overwegende, dat het onderzoek tor zake nog niet, geöindigd is; Gclot op artikel 8 der Hinderwet HEBBEN BESLOTEN i beslissing op hot vorzoek to verdagen. Burgemeester en Wethouders -roornoomd, N, O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. heiden, 2 Maart 1916. HINDERWET.) Burgemeester on Wethouders van Leidon; Gezien het verzoek van O. VAN HAASTEREN, om vergunning tot plaatsing van oen electromotor yan 1 pk. in de werkplaats van hot peroeol Nieuwe Rijn no. 106, Sectio O no. 161ö, tot het ^üdrijvon van een gehaktmolen; Overwegende, dat het onderzoek ter zake nog 't get'indigd is; Gelet op artikel 8 der Hinderwet HEBBEN BESLOTEN: beslieeing op hot vorzoek to verdagen. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, T Secretaris, helden, 2 Maart 1916. "Voor 7;oov£r ons, geheugen over Leïdsclie taadsgewoonten reikt, telden bij de aanwij zig van een officieelen woordvoerder uit ''°i Raad tot den burgemeester, de leden 'iet College van B. en W. niet mee. Dit S">ff zelfs zoo ver, dat, wanneer de oudste ^uder den burgemeester ambtelijk toe- dikwijls bet oudste Raadslid uit naam jiï Raad nog een apart uoordjo deed. die gewoonto ia, hoe ea om welke reden weten wij niet, nu gebroken. D© heer Pera, die laatstelijk nog op de Nieuwjaars rede van den Voorzitter reageerde, heeft gisteren, toen de burgemeester met zijn her benoeming werd gelukgewenscht, deze eer moeten afstaan aan zjjn nog ouderen col lega, tevens wethouder, den heer Van Ha mel. Ons dunkt, dat daar niet3 tegen is. Een wethouder is immers ook lid van den Raad. Wij vermelden het feit dan ook alleen als iets ongewoons, waardoor blijkbaar de Raads leden, die niet ingelicht waren, werden ver rast. Wat on3 aangaat, wij sluiten ons gaarne aan bij dé hulde, door den heer Van Hamel den burgemeester gebracht, die trouwens ook krachtig door den Raad werd onderstreept. Het is geen gemakkelijke taak burgemeester van een stad als Leiden to zijn, vooral niet in een trjd, zooals wij thans doormaken. Daartoe is noodig veel kennis, groote werk kracht en bovenal toewijding. Én wie zoo als wij in de gelegenheid zijn, den Leidsehen burgemeester in zjjn ambt van nabij gade te slaan, kunnen zonder vleierij zeggen, dat de heer De Gijselaar de2e eigenschap!- I>en in ruime mate bezit. De heer Van Hamel sprak den wensch uit, dat de beer De Gjjselaar weldra burge meester van een vergToot Leiden zou zijn, daarbij zinspelende op de annexatie-plannen; laten wij er bijvoegen: en van een meer welvarend en vooruitgaand Leiden. De uit breiding wordt verkregen door wettelijke formaliteiten; om Leiden te voeren op den weg van welvaart en vooruitgang, daarvoor zijn wijsheid, beleid en kloeken durf noodig en deze drie Wenschen wij in de eerste plaats den burgemeester en het College van B. en W. en ook den Raad van harte toe. De agenda van gisteren was lang en zwaar en vóór men er aan begon, gaf dit den heer Sijtsma aanleiding daarovor ernstig te kla gen; te meer, waar den Raad de gelegen heid was ontnomen van de talrijke stukken een behoorlijke studie te maken. Er waren twee vergaderingen zonder eenige beduide- nis nan voorafgegaan; had men ter Secretarie de afwikkeling der werkzaamheden niet zóó kunnen regelen, dat enkele zaken van be lang, boen reeds op de agenda werden ge bracht? Een klacht, die dikwijls in den boe zem van den Raad wordt geuit en waarbij zich thans ook dé heer Vergouwen aansloot-. De Voorzitter merkte op, dat dit niet altijd is te voorkomen en dat er althans geen opzet in school. Ook al nemen wij beide verontschuldigingen gaarne aan, dan heb ben wij nog geen voldoende verklaring voor zulk een .overladen agenda. De Voorzitter weet ook wel, dat de remedie, vervat in do waarschuwing: de vergadering zal, zoo noodig (let op de onderstreeping!) d©3 avonds acht uren worden voortgezet, wei nig geeft. Daar krijgt men den Leidsehen Raad niet toe. Het is gisteren voldoende ge bleken. Het voornaamste onderwerp, waar voor men den meesten' tijd van studie kreeg en waar de bestudeering van andere pun ten wellicht voor beeft moeten wijken, is nu toch weer veertien dagen uitgesteld. Het gevolg van dit alles, onvoldoende voorbe reiding en een nerveuzo stemming, waarvan het debat gisteren vooral de kenmerken droeg. Er is, als w'ij het zonderlinge beeld van een melen voor een Raadslid mogen gebrui ken: veel gemalen, maar weinig meel gege ven. En de jonge garde beeft er een be-, langrgk aandeel in gehad. Een schitterend debuut beeft niet één hunner gemaakt, waar voor echter, wat wij boven opmerkten, eenigszinS~als een excuus kan dienen. Laten de jongeren vooral niet al te eigenwijs zijn. Wanneer een nieuweling als de heer Van Romburgh, na ernsligen aandrang van ver schillende kanton eenstemmig forceort, die absoluut geen effect kan hebben, dan is dit oen weelde, die men ziek op zoo'n drukken dag niet mag veroorloven. Ware een zijner vrienden maar eens naar hem toe geleopen, Eooais de beer Vergouwen naar zijn jon geren partijgenoot, den heer J. P. Mulder, toén deze een voorstel fabriceerde, misschien was het anders gegaan. Wij zullen"uit de debatten, soms haast ge sprekken over en weer, slechts enkele mo menten naar voren brengen. Voor de rest raadplege men het verslag. Verstandig komt ons de opmerking voor, in verband met het aan een leeraar der H. B. S. verleende verlof, om aan het instituut WuIIings les te mogen geven, door den heer Pera gemaakt, om met dergelijke vergun ningen voorzichtig te zjjn. Ook do geest en do frischkeid van een leeraar zgn niet onuitputtelijk. En do gemeente heeft op den geest de meeste aanspVaak. Over do kosten, die met de promotie van onze Gem. Arbeidsbeurs tot Districts-Ar- beidsbeurs zullen gepaard gaan, was de heer Fokker niet gerust. De Leidsche Beurs wordt nu het centrum van 3S omliggende gemeen ten, dcirpsgemeenten. die inr. Fokker ook wat wilde laten mee betalen. Daar moet je bjf do dorpsgemeentebesturen echter niet mee aankomen, al zitten zij er in den regel beter in dan vele stadsgemeenten, in casu dan Leiden, dat al vast f625 is gaan vo- teeren. De heer Zwiers, voorzitter der Ar beidsbeurs, heeft alie hoop, dat de Regee ring wel zal dokken. Wjj zullen zien. Het groote debat kwam eerst los bij de aanvrage om een bedrag van f20000 ten behoeve van vfendegeest", waarvan f 16.000 voor den bouw van een ambtswoning voor den tweeden geneesheer, die tot dusver, in overeenstemming met de verordening, inwo nend was, doch nu gaat trouwen. B. on W. wenschten den functionaris met f 500 te verhoogon, wegens gemis aan voe ding cn bewoning, en wilden bovendien voor hem een ambtswoning bouwen. De nuchtere opmerking van den heer Sijtsma, dat men den tweeden geneesheer moest laten hu wen en heengaan, om weer een inwonend geneesheer op hetzelfde salaris te benoe men, wekte bestrijding aaa allen kant. Al lereerst uit moreele overwegingen, 'door mr. Briët, die, hoewel zelf ongehuwd, den hu welijken staat prefereerde boven hot celi baat; door dr. Fabius, die vooral op de groote eminentie van dezen geneesheer wees, dien men niet mocht laten heengaan, Voorall kreeg de opmerker echter den wind van den burgemeester van voren, die hem on democratisch noemde en hem in strijd bracht met zijn opvatting, do gehuwde onderwijze res in de school te handhaven. Toen daarop werd geïnterrumpeerd, dat dit de 'ge- meento geen extra-geld kostte, schudde de Voorzitter het hoofd. De gehuwde tweede geneesheer moest worden gehandhaafd en als straks de derde geneesheer trouwplan nen krijgt, -ook deze, en een derde ambts woning moet worclesi gesticht. Het was nu maar de vraag: hoeveel most deze woning kosten"? f 16,009 was verschillenden heeren te veel. In eiken toon aard is dit uit den mond van de heeren Mulder, Huurman, Botermans, Fokker, Briët, Van Romburgh, enz. bezongen. De Voorzitter stond er paf van, paf vooral, omdat de heeren Botermans en Huurman een uitgewerkt plan van de villa wilden hebben. Daar beeft de Raad niets mee te maken, zeido bij. Hij benoemt uit zijn midden een Commissie, die men dus als. de élite uit den Raad mag beschouwen (Je respectieve leden dezer Commissie glommen van zelf voldaanheid) en daar behoort men de uit voering aan over te laten. Gij,- (mindere broederen), hebt alleen het geld te geven! 't Zij zoo, zeiden de opposanten, met den Benjamin aan het hoofd, maar dan slechts f 13,000 voor dit doel. Het voorstel-Mulder kelderde echter vrij hard en het landhuis van f16,000 komt er, wat de exploitatie rekening der inrichting weder met minstens flOOO per jaar, aan rente, afschrijving en onderhoud zal bezwaren. De gelden ton behoeve van de aanstel ling van een adjunct-commies ter gemeente secretarie zijn er zelfs zonder stemming doorgegaan. De oppositie daartegen, door de heeren Sijtsma en Fokker gevoerd, vond geen "weerklank; mogelijk wel, omdat de Voorzitter do verklaring aflegde, dat bet niet in de bedoeling lag, dat na den oor logstoestand er nog drie krachten aan dit bureau zouden blijven. Hoopt men, dat de ambtenaar, die door de inschuiving van den nieuwen adjunct-commies wel iets is miskend, elders 'oan plaate zal vinden? Het verzoek van den gepc-nsionneerden agent van politie Copier, om hem, ia ver band met zjjn militaire dienstjaren, boven het hem reeds toegekende pensioen nog een aanvullingspensioen toe te kennen, is niet verdedigd geworden. De heer Sijtsma con stateerde alleen, dat hij bet uitvoerig prae- advies niet voldoende bad kunnen bestu- deeren, noch de van andere zijde gezonden paperassen doorworstelen. Geheel overtuigd, dat B. en W. het recht aan hun zijde hadden, was hij echter nog niet. Hij stond daarin niet alleen, want in een uitvoerig betoog, waarin mr. Tepe zich vereenigde met het praeadvies van B. en W-, en dus zooals wethouder Van der Lip bij inter ruptie opmerkte een op3i> deur intrapte, omdat niemand dit praeadvies had aange vallen, deelde deze mede, dat een der Raads leden (het bleek de heer Reimeringer te zjjn) bad verklaard, dat de zaak hem zoo helder was als koffiedik. Ons dunkt, dat na do betoogen van den Voorzitter én mr. Van der Lip, althans duidelijk is geworden, dat met de verordening in de hand bet recht aan de zijde van B. en W, is, waar mede de Raad zich ten slotte heeft veree- nigd. Of de politiemannen want het geldt hier niet alleen het belang van den adres sant ook in boeger beroep zullen gaan, weten wij niet. Wij .vreezen voor hen, dat zij ook bij Ged. Staten geen succes zul len hebben. - 'Het was inmiddels vijf uren geworden én het ongeduld der Raadsleden begon zich te openbaren, alsmede bet bezwaar tegen een avondzitting. Be Voorzitter moest zwich ten voor den aandrang om eenige punten tot een volgende vergadering uit te stellen, dio nu is bepaald op Donderdag 16 Maart. Enkele tonderwerpem zijn er nog vlug door gegaan, waaronder ook de aankoop van een stuk weiland, grenzend aan de terreinen van ..Endegeest". Dit perceel was. hoewel volstrekt niet te duur, reeds door B. en W. in publieke veiling aangekocht^ waarover de heer Huurman niet bijzonder te spreken was. Men stelde Jen Raad voor oen vol dongen feit, meende hp, wat de Voorzitter absoluut ontkende. Men "Icon er B. en W, gerust mee laten zitten. Wij hebben daarvan inderdaad een voor beeld in onze gemeentelijke geschiedenis aan to wijzen. De Raad heeft eens den aan koop van een paar perceelen door den teen- maligen wethouder Dekhuizen gekocht, niet geaccepteerd. Inderdaad beloopon B. oa W. in zoo'n geval dus eenige risico. Ea het is zeker iu het gemeentebelang, dat niet vóór zoodanige openbare veiling een geheime zit ting wordt belegd. Slimme speculanten azen daarop en maken, om strijk- en trekgeld te verdienen, het der gemeente dus veelal duur. En wannjer B, en W., om die kans voor de gemeente to ontloopon, zelf een risico willen aanvaarden, verdient dit eer lof dan blaam, dunkt ons. Na de openbare zitting heeft de Raad nog eenigen tijd vergaderd met gesloten "deuren. LEIDEN, 3 MAART. Do loveriing van houtwaren voor clen bouw van drie blokken arbeiderswoningen der Maatschappij Eigen Belang", te Bent- huizen, is opgedragen aan do N.V. Hout handel v/h. J. J. van Hoeken Zoon, Ma- redijk, alhier. Den 6den Maart a.s. hoopt de heer J. Teljeur den dag te herdenken, wa-arop hij vóór veertig jaren in dienst trad bij de firma Yan Ewijk Zoon. Het eerste concert dor Maatschappij voor Toonkunst alhier, zal plaats hebben op Yrijdag 17 en Zaterdag 18 Maart; het Köntgen-Trio, met mode werking van mej. Ph. de Nocker, zangeres; het tweede con cert op Yrijdag 7 en Zaterdag 8 April- de hoeren Zalsmean, zang; Zïmmerma-nn, vïoq', en Eberle, Yioloncel. Heden werd in bot café ,,Den Burcht" door den architect, den heer L. van der Laan, alhier, aanbesteed den bouw van een fabriek ter vervaardiging van donzen de kens, Kaiserstraat No. 23, voor rekening van de firma R. M. Beuth.cn Zonen, mede alhier. Aantal inschrijvers 16, n.l. de hee ren W. P.-de Yreede, Noordwijk-Binnen, voor f 22.950; Joh. Bik voor f 21.490; Gebrs. A. J. den Ouden, te Oudshoorn en Leiden voor f 21.300; G. Bergsliocff, te Alphcn a./d Rijn, voor f 21.100, J. de Graaf voor f 21.017 J. H. Suykerland, te Lisse. voor f 20.960 N. van Rijnswou, voor f 20.860, Joh. Dietz voor f 20.600 IV. J. de Haan, voor 20.189 H. Korswagen, voor 20 049, J. Zitman en Zn., voor f 19.500, Joh. Seysener, te Hil- legom, voor f 19.259, A Har revolt en A. de Yrind, voor f 18.610, P. de Wolff en J. Warnaar, voor f 18,376, H. G. Kollewijn voor f 17.325 en C. P. P. Smit, in Den Haag, voor f 15.875. Waar de woonplaats niet is vermeld is deze Leiden. Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Gisteravond hield de afd. Leiden van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht een open bare vergadering in „Amicitia", waar als fipreker optrad mr. L. A. Nijpcls, uit 's-Gra- venhage, die een bijzonder boeiende en hel dere lezing hield over het Vrouwenkiesrecht en dé evenredige vertegenwoordiging. Spreker bégon met de- voorstellen tot Grondwetsherziening, betreffende het vrou wenkiesrecht to bespreken en wees o.a. op de moeilijkheid, die er zou rijzen, als vrou wenkiesrecht eenmaal ingevoerd zou wor den, dat toch geen partij er een zetel aan zou wagen, door een vrouw candidaat te stellen. Deze moeilijkheid zou bÏÏ een stel sel van evenredige vertegenwoordiging ver vallen. Spreker, die secretaris is geweest van do Staatscommissie voor evenredige ver tegenwoordiging, behandelde verschillende stelsels en toonde er de fouten van aan, o.a. die in het bekende stslsel De Hondt, in België. Daarna Zette spreker liefc stelsel der Staatscommissie uiteen en maakte het aan de hand van eenvoudige voorbeelden zeer duidelijk. Ten slotte wees de heer Nijpels er op, dat het hem verkeerd leek. op het oogenblik meer te eïschen dan er in de voorstellen der Regcering werd gedaan, daar men toch niet vergeten moest, dat er voor Grond wet 5 wij ziging 2/3 van alle stemmen der Tweede en Eerste Kamer noodig waren, en dat, indien men te ver ging, bijv. door de invoering! van vrouwenkiesrecht ineens te eischen, men allicht op grooteren tegenstand zou stuiten, dan wanneer men eenvoudig het beletsel uit de Grondwet wegnam. De tijd leek hem op het oogenblik voor passief en actief kies recht beide nog niet rijp'. Yan de gelegenheid tot debat werd o.a1. 'gebruik gemankt door prof. Krabbe. Deze zou gaarne zien, dat er van de vrouwen zelf een actie zou uitgaan, om in plaats-van po sitieve vereisehten, die in het ontwerp tot Grondwetsherziening voor het kiesrecht van de vrouw gesteld Zijn, te komen tot hét toe kennen van het kiesrecht aan alle vrou wen met "nader door den wetgever uit te zonderen categorieën. Dit zou, volgens spreker, fiet werk van den wetgever verlichten en aan meer vroifr wen het kiesrecht toekennen. Nadat nog eenige vragen door den heefi Nijpels beantwoord waren, sloot de Voor*- zitter de vergadering met eeü woord vaa dank aan den spreker voor zijn belangweky kende rede. Voordofp's Kinderkoor. Reeds een paar keeren deed het kinder koor van „Yoordorp", het kinderhuis van do Diaconie der Ned.-Herv. Gem. te Leiden onder Leiderdorp, zich liier ter stede hoo- ren, in Stadszaal en Pieterskerk, en even zooveel malen voldeed het zeer goed. Yerleden jaar voerde het tot veler ge noegen in de Pieterskerk de cantate ,.Mi- chiel Adriaansz. De Ruyter" uit en gister avond bracht 't in hetzelfde kerkgebouw ten gehoore de niet minder bekende, driestem mige cantate Vrede op Aarde" van A. Lijsen, geïnstrumenteerd door onzen stadge noot, den heer J. Noordanus, die daarmede een verdienstelijk werk heeft verricht. Was ten vorigen jare de belangstelling groot, thans was zij nog gfooter. Kr moesten zelfs atoelon worden bijgezet. Zeer aange naam en vleiend voor de uitvoerenden voordeelig voor het Kinderhuis, ten bate v/aarvan deze uitvoering strekte en dat al door veel geld hoog noodig heeft, méér dan menigeen denken zal. Ook nu weder hadden vele goede krach ten zich welwillend ter beschikking gesteld om het koor bij te staan als solisten en be geleiders cn alzoo ook de commissie voor deze uitvoering het werk gemakkelijker ge maakt. Yan een broede, hooge estrade, onder 't> orgel, welke smaakvol met tapijten was be hangen on pract.isch werd verlicht, klonken tegen h&lfnegen de harmonische tonen der klaviar-, blaas- en strijlcmuziek door de hcogo gewelven van het kerkgebouw waar aan zich weldra de zuivere stemmen van het zestigtal kinderen paarden. Do begeleiding van het orkest viel «jvor het algemeen zeer te roemen en de zang van dc jonge zangeressen en zangers voldeed ook nu weer uitstekend. Ds. Kramer, die thans, in tegenstelling met den vorigen keer, toon hij ziek was, zelf den dirigeer stok zwaaide; beheerscht zijn schare volko men en kent haar door en door. Hij ver staat de kunst zijn leerlingen zangonder wijs te geven. Wij wenschen hem geluk met de vruchten van dit deel van zijn nuttigen icn omvangrijken arbeid; het is te hopen, dat hij het nog lang zal kunnen voortzetten. Van de beide, solisten voldeed ons mo- vrouw Blokpool, uit Den Haag, het best. Bijzonder schoon klonk haar engelsolo, ten der op de viool begeleid door den heer J. Noordanus Jr. De heer Uhl, mede uit do Residentie, had zijn gtem méér kracht moeten bijzetten: de Pieterskerk is groot. Ds. Roscam Abbing, die de samenkomst met een inleidend woord en gebed had ge opend, sloot haar mot een toepasselijk tijd woord in verband met don inhoud der ge zongen cantate met hot uitspreken van er kentelijkheid aan allen, die velen zulk een schooncn avond bereid hadden, cn met dankgebed. Daarna werd het slotkoor nog eens gezongen. In do consistorie, waar do meesten, die meer in het bijzonder bij deze uitvoering betrokken waren geweest, nog eens samen kwamen, sprak mr. P. E. Briët ala. presi dent-diaken een kort, hartelijk woord, hoofdzakelijk om alle medewerkers nog; eens te bedanken voor hetgeen zij dezen avond hadden willen doen. Inzonderheid richtte hij zich tot ds. Kramer, wion hij na mens de Commissie voor de uitvoering een fraaicn dirigeerstok vereerde, en ook tot de jonge zangers-voogdijkinderen, wien hij op het harte bond nimmer te vergeten, wat ds. Kramer voor hen doet. Mevrouw Blokpoel werden als dank en hulde bloemen aangeboden en de kinderen ontvingen een kleine, welkome versnape ring. Tegen tien uren aanvaardden de laatsten de terugreis. Extra-trams, welk# hen zoo dicht mogelijk bij do kerk gebracht hadden, zouden hen nu weer rijden tot den water toren aan den Hoogen Rijndijk, van waar. zij to voet „Voordorp", aan den Lagen Rijn dijk zouden bereiken. Zij hadden hun best gedaan, velen genoegen verschaft en het zeker zeiven wel aangenaam gevonden in die groote, mooie kerk bij zulko heerlijk© muziek te hebben mogen zingerrteu bate van hun huis. Voor de Werkloozen. Gisteravond gaf -de Commissie voor Ont wikkeling- en Ontspanning van Werkloon, zon een avond in ,,De Graanbours." Als spreker was uitgenoodigd dc heer D. de Clercq, uit Bloemcndaail. Do voorzitter, prof. mr. E. M. Movers, opende dezen avond met een woord van welkom tot de aanwezigen cn gaf daarop den spreker het woord. Op aangename en eenvoudige manicu wercl door spreker Behandeld het onder werp „tuinsteden", dat, vooral in verband

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1