en t Oorlog; N«. 17178 "Vrijdag 25 Februari, A0. 1916. $eze <§curant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. PU nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Weekabonnementen. 10 Cents Offioleese Kennisgevingen. Ü5T ONS LAND. IDSCH MErBIAB PRIJS DER ADVERTENTIES: 7öü 16 regels /1.05. Iedere regel meer /"0.17&. Kleine advertentiên tan 30 woorden 40 Gents oontant; elk tiental woorden meer 10 Oents, Yoor het incasseeren wordt 0.05 berekend, Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 1.301 per week. 2 J 0.09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. j J 0.10. Franco per post 1.65. De voortdurende stijging van do prijzen van liet papier een feit, dat iedereen geringe aankoopen reeds zal hebben oüdervonden, ipaar hel „Leidsel Dagblad" in hooge mate noodzaakt ons het Abonnement per week in de Stad te verhoogen en alzoo te brengen op twi af AANSTAANDEN MAANDAG. ilEGBERIN O SHAKIN G. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gelegen heid bestaat tot hot betrekken van Regceringsliaring en wel op de navolgende voorwaarden 1. De haring is bestemd voor binnen- landsch verbruik en mag niet worden uitgevoerd. De haring wordt tegen 25. per kantje uitsluitend beschikbaar gesteld voor inleggers en mag zoowel door den engros-, als door den detailhandel, niet anders dan als gemarineerde baring worden verkocht. 3. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat de mn vim urn-prijzen van gemarineerde regeeringsharing zullen bedragen voor den er.groshandel 5V& cent per stuk. voor den détailhandes 7 cent per stuk. 4. De inleggers zijn verplicht, telkens na afloop van twee weken, aan de Oom- missie van Toezicht opga-a e te doen van de verkochte Ik eveelheden en de adres sen der afnemers, nder overlegging van door de betrokken afnemers onder- tee-kende verklaringen van ontvangst dier hoeveelheden. 5. Do inlegger, die regeeringsharing ont vangt, mag geen andere haring ver werken. 6 Op een duidelijk zichtbare plaats in den winkel of op den wagen van den klein handelaar moet een kaart worden ge plaatst. waarop vermeld staat: „Alhier verkrijgbaar Ingelegde regeorlngs- harlng 7 c!s. per stuk". „Celoverd door den inlegger -(naam). Haringinleggers hier ter stede, die vr.a deze gelegenheid wenschen gebruik te ma ken, worden uitge-noodigd zich aan te mel den aan het Bureau Vischmarkt 18, onder mededeelirig van de hoeveelheid haring, die zij wenschen to betrekken. De Burgemeester van Leiden, N. 0. DE GIJSELAAR. Leiden, 25 Februari 1916. KOTTIEREN PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat het 2d':' Suppletoir Kohit. der Plaatselijkn Birecte jelasting, dienst 1915, is goedge keurd en, ingevolge art. 264 der Gemeente net, ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STj 1JEN, T Secretaris. Leiden. 25 Februari 1916. LEIDEN, 25 FEBRUARI. Tot 1 eeraar in do electrorteohniek aan de ambachtsschool te "Bergen-op-Zoom is be noemd de heer A, F. J. van Bredestjjh, ama nuensis, alhier. Aan de Vereeniging voor Zuigelingen zorg alhier is afgodragen de som van £606.22 als netto-opbrengst van de uitvoe ring der Tknbertown Follies, op 16 Febr. j.l. Gistermiddag sprak de oud-hoogleeraar Verdam voor de Vrouwenvereeniging ter be vordering van Theologische Kennis, alhier, over: „Middeleeuwsche Vroomheid." t)eze lezing was de eerste van het twee tal, dat de Vereeniging dezen winter haar leden aanbiedt, inplaats van den door haar aangèkondigden cursus over Monisme en Godsdienst, uie door ziekte van den spreker moest vervallen. Uit den schat van vrome, meestal natuur lijk kloosterlijke geschriften, in proza en poëzie, uit de Middeleeuwen tot ons geko men en waarmede spr. door zijn studie in veelvuldige aanraking was geweest, tes hij verscheidene stukken voor, met verklarende opmerkingen er tusschen; een lezing dus, waarvan het niet mogelijk is een volledigan indruk weer te geven, aan wie haar zelf niet heeft bijgewoond. Alleen dit: dat de toehoorders kennis maakten met vele schat ten van groote en innige vroomheid, van diepe en rijke gedachten, en van echte poëzie, uit een wereld, die den moesten, hunner veelszins vreemd was. Tot directeur van het Bestelhuis voor don Boekhandel te Amsterdam is met in gang van 1 April a.s. benoemd de hesr D. P. Harting, directeur van het kantoor j van Van Gent Loos, alhier. Omtrent de promotie van den heer H. G. Scholten, van Haarlem, tot doctor in de rechtswetenschap alhier, kan nog ge meld worden, dat deze heer, uit de arbei dende klasse gesproten, aan de Kweekschool te Haarlem onderwijzer is geworden. Te Leiden geplaatst, behaalde lift de hoofd akte en de akte-Staatsoxamen A voor de Universiteit. Te Haarlem daarna ate,onder wijzer benoemd aan de schooi van den heec Saes, wist hij de studie in de rechtsweten schap te volgen met volledig succes. Een b0wijs van wils- en werkkracht! Ingekomen is voor „Schoolkindervoe ding" een gift van 5 van de Typ.-Vereeni ging Laurens Jansz. Coster", afd. Leiden van den Bond van Plaatselijke Typ. Vor- eenigingen, en f 9.35, gecollecteerd op hot jaarfeest der Smeden- en Koperslagers-Ver eeniging. DRANKWET. ^«rpemeester en Wethouders van Leiden; ««et op de artt, 12 en 37 der Drankwet; ter algemeen© kennis. dat door J UDOÏDONK-Yr.n Mej-fraffrden. wonendo te Lei- voor V" "^pehschrifl is ingediend, om verlof dan ii Di verlï'0°r' van alcoholhoudender!anderen Berlin -*0n <*ran^"> voor gebruik ter plaatse van oral1 tV" henedonvoorloenlitcit -van het per- 1 Kceronsinfrel no. 11. Burgemeester l.i Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN 8TRIJEN. Leiden, SM Febronri 3916. 8ooretari.. De Siseenw en de Vogels. Onze gevederde vrienden buiten lijden iiu gebrek als wij hen niet helpen. En 't is toch zoo gemakkelijk hun wat voedsel te verstrekken! Laat in den tuin de sneeuw wat weg vegen of doe dit zelf, want zooveel thd cn moeite kost het niet en strooi pp de opengekomen plek broodkruimels. Go wordt dan zeker beloond en _ge zult genieten van het aardige tooneel, als in een oogwenk tal van vogels op het voer afko men. Dat is me dan een gepik en een vreug de- en dankgesjilp van belang! En het aantel liefhebbers groeit steeds. 't Is anders voor de diertjes ook niet $'e doen om aan eten te komen. Blyft de sneeuw lang liggen, dan verhongeren zij; aJs wjj dit niet verhinderen. Neus-, Keel- en Oorheelkunde voor dó Tropcnpathologie. Voor de Leidsc-he Vereen, ter bevorde ring van de Studie der tropische genees kunde hield dr. C. E. Benjamins, uit Utrecht, in de collegezaal van prof. Janse gister avond een voordracht over: Het belang van de neus-, keel- en oorheelkunde voor de tro- penpathclogie en de uitoefening der prak tijd in de koloniën. Spr. noemde het een gelukkige gedachte van het bestuur der Vereeniging, om ook de neus-, keel- en oorziekten in haar pro gramma op te nemen. Hr hoopte ia zjjn voordracht aan te toonen, dat deze zeer stiefmoederlijk bedeelde tak der geneeskun dige wetenschap inderdaad van groot belang is voor de tropenaren, zoowel voor den onderzoeker, als voor den meer pfactisch werkenden arts. Uit dc grodbe hoeveelheid gegevens zou spr. maar enkele onderwerpen kunnen be handelen. Spr. liet dan eerst eenige alge- ra con o opmerkingen voorafgaan, zooals de invloed op het klimaat op de bo-venste luchtwegen, do groote re neiging tot bloe dingen na operatie in de néea- en keel holte en die malaria als coniplioatie bij sommige aandoeningen, om daarna over te gaan tot cie eigenlijke onderwerpen, waar bij do neus- en keelziekten gescheiden wer den behandeld van do oorziekten. Aan de baud van versdhilleai'db lichtbeel den behandelde spr. nu do groote groep der destructieve of multileerende aandbe- ningen. Spr. spoorde vooral Wen aanstaanden tro penarts aan, om zich te bekwamen in rhi- nologisch onderzoek, waartoe aan deze universiteit een oede gelegenheid bestaat. In Zijn tweede gedeelte behandelde spr. de oorziekten. In tegenstelling met de ziek ten van den neus zijn het hier de aandoe ningen van het uitwendige deel van het oor, die de meeste aandacht vragen. Na een korte bespreking der zeer vaak voorkomende heloïden van de gehoorschelp en oorlel, stónd cpr. wat langer stil bij de ontsteking van den uitwendigen gehoor gang, waaraan in Xndië zoo bijzonder veel geleden wordt. Spr. behandelde eindelijk de cfoinine- doofheid, waarbij hij eenige krasse staal tjes van chinine-misbruik door zelfdokte rende menscho-i meedeelde. Als slot gaf dr. B. eenige voorbeeldeu van de inlarad- sche methodes om oorziekten te behande len, waarbij de signatuur en transmigratie zulk een groote rol" -pelen. Met het noemen vaai een paar afschrik wekkende voorbeelden van ernstige bena deeling door toepassing van het zoo ge vaarlijke arsenicum in de ooren, besloot dr. B. zijn met aandacht. gevolgde voor dracht, die door talrijke lichtbeelden ver duidelijkt werd. Dante Alighieri* Op initiatief van prol dr. J. J. Hart man en dr. K. Sneyders de Vogel ward gisteravond in een der zalen van het Acade miegebouw een vergadering gehouden, toe gankelijk voor studenten en andere belang stellenden, ten einde ook in Leiden tot de oprichting te geraken van een afdeeling of een onderafdeeling van het Italiaansche genootschap „Daute Alighieri'', dat tot doel heeft de verspreiding van de Italiaansche taai en oultuur. De voorzitter, prof. Hartman, opende de veigadering, zette met een enkel woord het doel van de bijeenkomst uiteen en gaf daarop het woord aan den heer Pietro Mariatti, uit Hilversum, voor zijn .voordracht „Germogli e risvegli italici". Spr. wees in de eerste plaats op de duizenden Italiaansche werklieden, die over de gekeeie wereld verspreid, de nederige, voortbrengers zijn van de groote werken der beeohaving, als de aanleg van den Transsïberischen spoorweg, het doorgraven van de landengten van Suez en Panama en zoovele andere. Een der plichten van de „Dante Alighieri" is, zich het lot van die Italianen aan te trekken "en voor hun ont wikkeling zorg te dragen. De „Dante Alighieri" heeft geen politieke doeleinden; alleen in het Trentius heeft aaj zich tot taak gesteld de Italiaansche cultuur te beschermen tegen de van overheidswege sterk bevorderde gennaniseering. Haar rol zou in de toekomst nog schoo ner kunnen worden, wanneer verwezenlijkt werd de droom van den genialen kunstenaar- filosoof, naar wien zij zich noemt. Inder daad, Dante heeft in zijn „De Monarchia" reeds een heldere voorstelling gemaakt van de „Pax universalis." Evenals in een gezin, een stad, een staat alle deelen harmonisch samenwerken, zoo moesten ook, opdat de menschheid haar hoogere bestemming zou kunnen vervullen, alle staten een groote al gemeens organisatie vormen, met een opper ste internationale overheid aan het hoofd, die het recht zal handhaven tusschen de staten onderling en ook den enkelen persoon zal beschermen tegen mogelijke willekeur. Die overheid zal ook de macht hebben haar wil ten uitvoer te brengen, maar toch geen heefschere8 op haar beurt worden, maar een dienares van allen, „minister omnium", zoo als Dante zich uitdrukt Z(j zal het verschil van aard en van ras eerbiedigen en alleen eenige weinige algemeene regelen vaststel len, die voor allen gelijkelijk geldig zullen zijn. Spr. bleef bij dit punt langen tijd stil staan, omdat juist in onzen tijd een harts tochtelijk verlangen naar vrede en recht zich openbaart, en hij bracht hulde aan prof. Vollenhoven, die in nieuwen vorm de oude ideeën van Dante tracht te verwezenlijken. Spr. waarschuwde er tegen, om voor het roemrijke verleden van Rome den bewon- derenswaardigen opbloei van Italië in de laatste twintig jaren te vergeten; het kan met trots wijzen op een groote/schaar ge schiedschrijvers, juristen, philologen, man nen van exacte wetenschappen, kunstenaars, musici en dichters. Ten slotte wees de heer M. op den band, die tusschen Nederland en Italië bestaan heeft, hoe vaak Hollandsche kunstenaars door de meesterwerken van de Italiaansche kunst geïnspireerd zijn, maar ook hoe de Ita liaansche schilders van de 16de eeuw den invloed der Vlaamsche School hebben on dergaan. En al mogen, zoo eindigde spr. ann schoon gestileerde rede, al mogen in de schaduw van den Campanile van Giotto geen geslepen 'orentijjnsche kooplui meer met blonde Vk,. Algen spreken over handel en kunst; al mogen de bankiers van Florence en Amsterdam minder wissels op elkaar trek ken dan vroeger, tochbewijzen de nauwe betrekkingen, die tusschen Nederland en Ita lië bestaan hebben, dat ook nu nog-beide landen elkander kunnen begrijpen en waar de er em Dr. Sneyders de Vogel bedankte den spre ker'voor zijn rede, releveerde dat de heer M., die bijv. „De Kleine Johannes" in het Ita- laansch had vertaald, er de rechte man voor was de Italiaansche cultuur in Nederland bekend te maken, en wekte daarna de aan wezigen op, zich aan te sluiten bjj 'de; „Dante Alighieri." De Voorzitter, die de vergadering sloot, deelde mede, dat eenigen zich reeds als fid hadden, opgegeven, terwijl verdere adhae- siebetuigingen gaarne in ontvangst zouden worden genomen door dr. Sneyderê de Vogel. Ver6cheidenen traden staande de vergade ring nog tot de .Vereeniging toe. De Huisvlijttentoonstclling in „De Graanbeurs". In „De Graanböurs?' alhier, zal een Huisvlijttentoonstelling van gemobiliseerden uit de legeringsgroep Leiden worden ge houden. Het plan ontstond, toen men zag hoevelen zich in de avonduren met knut selen bezighielden, hoe anderen daardoor aangespoord werden hun voorbeeld te vol gen en hoevelen als warme belangstellenden een kring om de kunstenaars vormden. Het zal een heele puzzle zijn, om na het sluiten van „De Graanbeurs", morgen, Za terdag halftwee 's namiddags, alles klaar te krijgen om den avond van dien zelfden dag do tentoonstel ling te openen; maar een eere-comité van dames, waaronder velen, die vaak blijk gaven van hun belangstelling in het lot der gemobiliseorden, heeft het heele werk onder haar beschermende vleu gels genomen. De Commissie werd in de gelegenheid gesteld fraaie medailles en diploma's te geven, en eventueele baten, waarop de Com missie hoopt."komen ten goede aan de Com missie fcs Leiden voor Ontwikkeling en Ont spanning van Gemobiliseerden, voor haar uitnemend werk. - Het aantal inzendingen loopt tusschen de 600 en 700. Een zeer deskundige jury heeft zich be-' re id verklaard de voorworpen te beoordee- len. Ook is er een loterö f0.25 per lot Wij sporen de ingezetenen aan voor het goede doel er eens een kijkje te gaan nemen. UIT ONZE STAD. Rcgecringsvet. Naar aanleiding van het bericht in „Het Volk", door ons overgenomen in ons num mer van gisteravond, waarin werd medege deeld, dat de voorraad Regeeringsvet was uitgeput, verzoekt men ons van bevoegde rijde mede te deelen, dat, al moge de voor raad Regeeringsvet te Amsterdam ook rijn uitgeput, liier ter stede nog voor gerui- men tjjd toereikende hoeveelheid voorradig is. De verkoop van het Regeeringsvet wordt dus te Leiden op de gewone wijze voort gezet Het dieiistweigeraarsninmfest. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis termiddag uitspraak gedaan in de zaak van mej. A. van der Vlies, publiciste te Schie dam, en van de hoeren J. P. Honnef, ont slagen schrijver ter gemeente-secretarie te Rotterdam, en J. Raas, electricien te Al- blasserdam, die terecht hebben geslaan we gens opruiing door het teekenen van het manifest der dienstweigeraars. De rechtbank veroordeelde ieder hunner tot f 20 boete, subs. 10 dagen heclitenis. De eisch was tegen ieder- een maand ge vangenisstraf. Naar wvj vernemen, zal mej. Van der. Vlies de boete niet betalen, doch de 10 dagen hechtenis ondergaan. Gisteren stonden voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht ter zake van het op richten van en deelnemen aan een verboden vereeniging „De vereeniging Dienstweige ring", het verspreiden van het bekende dienslweigeringsmanifest-, en ter zake van het verspreiden van een opruiend geschrift, waarbij militairen tot insubordinatie werden opgeruid, C. J. B., 27 j., kantoorbediende, J". Ch. L., huisvrouw van H. A. K., 39 jaar, S. C., fotograaf, 32 jaar, en C. B„ boek binder, 25 jaar, allen wonende te 's-Graven hage. Tegen elk der beklaagden werd een ge vangenisstraf voor den .tijd' ran één maand geëischt. i De Mail van dc ^üollandia'1 en de „Gelrla". Reuter seint uit Londen, dat 1265 pakken ruwe rubber werd gevonden in brieven der mail van de „Hollandia" en 1390 pakken in die van het s.s. „Qelria" op hun jongste thuisreis. De Stecnkolenkwestie. Men zal zich herinneren, dat eenige maan den geleden, ter gelegenheid van de moei lijkheden met het thans opgeheven steenko- lenbureau, van de zgde van dat bureau werdl gezegd, dat grooter invoer hier te lande vani Belgische steenkool niet mogelgk was bei? gevolge van maatregelen, die aan de Duit- sclie autoriteiten in België werden toege* schreven. In verband hiermede mag nog eens de aandacht worden gevestigd op een passage, voorkomende in het „van bevoegde zijde aan Wolffs bureau" verstrekte ant woord op den brief van Sir Edward Grey, aan den Belgischen gezant, betreffende de Belgische industrie. „Het is toch bekend lezen w^j daar dat het Duitsohe bestuur; den uitvoer van Belgische kolen naar onze dige landen, als Nederland, Zweden enz., met alle kracht bevordert" („N.R.Ct"; Belgische Schepen uit Zierikzce. De „Z. 8" ©n „Z. 10", twee Belgische' vissohersschepen, dae te Zeebrugge thuis- behoord'en, maar sinds de bezetting van de Belgische kust een schuilplaats te Zierik- zee hadden gevonden, waren naar Vüssiii-. gen gekomen, om zich voor de viscbvangsfc' gereed te maken. Zij deden nu met de Belgische beman ning hun eerste reis, die al dadelijk slecht afgeloopen is. De „Z 10" werd door de Duit-schers naar Zeebrugge gesleept. Van de bemanning van de „Z. 8" is bericht ont vangen, dat zij zich op het lichtschip „Noor d-Hin der" bevindt. De „Z. 8" is opzettelijk door de Duit- schers vernield. Een onderzeeër van Zee brugge, zonder nummer, bemerkte Maan dag om 12.15 uur de sloep op zes mijl ten oosten van het lichtschip de Noord-Hinder en naderde tot op 20 motor afstand. De oommandant van den onderzeeër riep toen, dat de schipper - bij hem moest komen met de papieren. Hieruit bemerkte hij, dat da bemannin~ uit Belgen bestond en ver klaarde dadelijk de sloep te zullen vernie tigen. De schipper smeekte hem naar Zee- bruggo gesleept te worden, waar de eige naar van de sloep woont. Verder woes hij er op, dat hij slechts visscherswerk ver richtte, om wat te verdienen voor zijü vroiuw en twaalf kinderen ën het voor de Duitsobers toch geen winst zou opleveren, indien zijn vaartuig werd vernield. „Wij hebben hier niets mede te maken", antwoordde de commandant, „Krieg ist Krieg". Een der leden van de bemanning moest als gijzelaar op den onderzeeër blij ven, terwijl de Duitschers aan bakboordzij' de van de sloep 3 M. onder water een bon» bevestigden. De -drie andere leden van de bemanning moesten toen vlug in de booi overgaan Vier minuten later klonk een hevige slag. Do sloep werd ongeveer een meter boven de zee opgetild -en"er ontwikkelde zich een dikke rookwolk. Toen deze opgei- trokken was, was de sloep verdwenen. Dc gijzelaar werd in de boot gebracht et de vier visschers moesten zich redden in de hailf met water gevulde boot, die zeer be sehadigd was door een botsing met de duikboot. Zij vroegen "den commandant naar -den Noord-Hinder gesleept te wor den, doch dit werd geweigerd. Ook wild» men hun geen compas geven. Met de ar men over de verschansing geleund, sloegen' de Duiteobers hun vernielingswerk gade, waarna zij wegvoeren De visschers worstelden twee uur met de golven, toen gelukkig op het lichtschip be merkt werd, an welke positie zij verkeer den. Er werd een boot uitgezonden, die' na 11/ uur roeien de schipbreukelingen op pakte. Zij werden door een sleepboot van hef lichtschip afgehaald. De heer S. te Voorburg heeft be richt ontvangen, dat zijn zoon, die voor zaken, in Duitschland vertoefde, aldaar tot 3 maan den gevangenisstraf is veroordeeld. Het ver tellen van een grap in een hotel moet aan leiding geweest zijn tot zijn veroordeeling} wegens maj'esteitsschennis. De stroocarfconfabriek te Coevorden is wegens gebrek aan kalk stop gezet. Do ar beiders zijn reeds ontslagen. Van betrouwbare zijde werd aan „De Maasbode'.' het volgende relaas gedaan Een uhlaan, met do bewaking der Bel gisch-N ederlandsche grens belast, had daar< bij tegen zijn instructies gehandeld en was deswege door don Duitschon krijgsraad tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man zag ihtusscken kans tot ontvluchten en naar Nederland uit te wijken. Hij vond hier te lande werk en voelde zich reeds geheel op zijn gemak in het vrije Nederland. Tot hij einde der vorige week een aan bieding kreeg om op een automobielfa briek (11) te Delft-te komen werken; waar daar natuurlijk geen fabriek te bespeuren was, werd hem geadviseerd zich aan een adres in Dordrecht te vervoegen. Daar aan* gekomen wist- men hem met een nieuw: praatje in een houschen auto te krfjgcn. Wat er verder met den man gebeurd is, vermeldt de geschiedenis niet: maar hij 1"" spoorloos verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1