Nederland en de Oorlog. N*. 17154 Vrijdag 38 Januari. A0. 1916. feze aOoarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. DE WATERSNOOD. f 2@71.275. Üffioieeie Kennisgevingen. UIT ONS LAND. Binnenland. DE WATEKS^O©D IN NEDERLAND. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Van 1—6 regols /"1.05. Iedere regel meer fO.Yll, Kleine advertentiën TRa 30 woorden 40 Oents oontantj elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURiNT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. l f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 5 J f 0.10, Franco per post1.65. Wij ontvingen heden Van de Tuinders- patroonsvereeniging te Leiden f 25.A. K. te Zwolle f 2.50; van mej. C. D. te Oegst- „eest f 10.Watersnood-Sneeuwbal f2. B. H. f 2.50. -I Totaal met gisteren VERSTREKKING VAN BROODKAARTEN. lieden is een aanvang gemaakt met de verzending der Broodkaarten voor de I maand Februari (gemerkt D.). Deze kaarten worden geldtig op Dinsdag I 1 Fobruari a.s. De Januari-kaarten moe iten, zooals op de achterzijde der kaarten I is vermeld, zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór Zaterdag, 5 Februari, des avonds 9 uur, worden ingeleverc' aan het Broodibureau Vischmarkt 18. I Het is verboden bakkers, brooddepöt- I houders of brooaventers met de terugbe- I Zorging der broodkaarten te belasten. Het Broodhureau is, op de dagen waar op de kaarten rr>c ten worden terugbe zorgd, geopend van 91, 25 en 79 uur. De Directeur van het Broodbureau, Dr. J. J. VAN ECK. DRANKWET. BarffeniCtoster en Wethouders van Lelden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brenpen ter algemeeno kennis, dat dooj P J. OTTEN, wonend^ te Leiden, oen verzoek schrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de voor zaal en do billardkamer van het perecel Lnnge- brug no. 45. Burgemeester en Wethouders voornoemd. N. O. DB GIJSELAAB, Burgemoestor. VAN STRIJEN. Seoretaris. Leiden, 28 Januari 1916. LEIDEH, 28 JANUARI. Onder de Leidscho studenten is opge richt oen Vereeniging voor Staatkunde. Een zovental studenten heeft daartoe de voor bereidende stappen reeds gedaan, n.l. de hoeren J O. Baud, P. W J. H. Cort van der Linden, D. Loenen, A N. Molenaar, J. J. M. Spoorenberg cn J. W. Wijnaendte en mej. Louise de Savornin Lobman. Komt de Vereeniging tot stand, dan zal prof. mr. H. Krabbe in de eerste vergade ring de boteekenis der staatkunde nader in het licht stellen Over de wijze waarop de vereeniging baar doel verder wil bereiken, wl in diezelfde vergadering door den voor zitter. den heer Molenaar, de noodige mo- dedeeling geschieden. Nederlandsch Fabrikaat. Zooals men weet, is ook voor Leiden en Omstreken opgericht een afdeeling der ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat." Indertijd werd een voorloopig bestuur aan gewezen, bestaande uit de heeren: Willem 0. Brouwer. D. Beuth en jhr. W. F. O. van Lidtli de Joude voor de propaganda en voorbereidende actie, om in Leiden een krachtige organisatie te verkrijgen Dit be stuur ig daarin vrijwel geslaagd. Het ledental werd steeds grooter en reeds narn de jonge afdeeling het initiatief tot het houden van een Leidscho winkelweek, waarvan wij dan ook spoedig de resultaten zullen zien. Gister- Qvorri hield de afdeeling wederom een ver gadering in een der bovenzalen van ,,In den vergulden Turk", die ook word bijgewoond door een der hoofdbestuursleden, den heer bitsen Eüas, uit Voorburg. De heer Brouwer deeldo aan de niet zeer talrijk opgekomen leden mede, dat men, nu net lodental uit allo kringen der maatschap- Pij toenam, meende een vast bestuur te moe ten hebben. Do hoeren D. Beuth en jhr. W. F. C. van Lidth de Jeude, hadden zich reeds de vorig© vergadering bereid verklaard in dit Pestuur te willen plaats nemen. Zoo waren dan de fabrikanten en de studenten verte genwoordigd, doch hij meende ook, dat de vinkels and daarin moest werden opgenomen. De hoer Beuth, deze opmerking aanvul- .snd, zou het vooral toejuichen, dat er jc-mand uit het manufacturiersvak in het \v. aUr nam. Uit de verga-dering era ook nog een stem gehoord voor de artikel^ Van Gen w^n^e^er van consumptie- atemiring overgegaan, bleek, dat be- noemd werden de heeren D. Pander, J. H. Ra- kers, P. A. Wemink en B. de Koning, terwijl de reeds bovengenoemde leden met den voor zitter natuurlijk, ook zitting blijven houden. Het bestuur is nu voltallig en zal zijn func ties nader onderling verdeelen. De Voorzitter deed vervolgens eenige me- dedeolingen omtrent de hier te houden Leid scho Winkelweek, waartoe de jonge afdee ling het initiatief nam. Door een der meest koopkrachtige mevrouwen uit de stad, werd hg op het denkbeeld gebracht, dat ook bij zgn medebestuursleden volle weerklank voadt Men meendeechter alleen de stuw kracht te moeten zijn en de winkeliers zelf de zaak te laten regelen. Daarvoor werd dan ook een Commissie uit den winkelstand ge vormd. Het departement Leiden der Maat schappij en ook het Hoofdbestuur der Maat schappij waren bereid financieelen steun te verleenen en ook van verschillende andere zijden verkreeg de voorzitter bewijzen van belangstelling en steun en zoo is er alle kans dat de Leidsche winkelweek uitnemend zal slagen. Reeds hebben een 120-tal wankeliers hun medewerking toegezegd en dat getal zal ongetwijfeld nog boven do 150 stijgen. Deze winkeliers zullen gedurende een wreek uitsluitend Hollandsch fabrikaat uitstallen en de Leidenaren, en wie er van buiten komen, zullen dan een week lang kunnen zien, wat Holland presteert Om de deelneming te animeeren, zal een bescheiden, doch smaak vol albumpje worden uitgegeven met de namen der deelnemende winkeliers, dat aan de koopkrachtige ingezetenen zal worden toegezonden, wat een prikkel tot deelneming zal zijn. Ook toonde spr. nog een gekleurde recla mekaart met firmanamen, voor dit doel ver vaardigd, die verspreid zal worden. De vergadering vereenigde zich met de wijze van werken van het bestuur, waarna de voorzitter met den wensch, dat de Leid sche winkelweek moge slagen en er toe moge bijdragen, dat het Nederlandsch fabri kaat meer in eere komt, de geanimeerde vergadering sloot. Vrouwenkiesrecht. Gisteravond had in het Nutsgebouw de jaarvergadering plaats van de afdeeling Leiden van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht. Mejuffrouw Schuyt Best bracht, nadat de vergadering niet een kort inleidend woord door de presidento, mevrouw Aling-Van Mels, was geopend, als secretaresse haar verslag uit, waaruit bleek, dat de afdeeling in hot afgeloopen jaar een gezond leven leidde. Mevrouw Blom-Düron gaf daarna haar cijfers ten beste, waaruit bleek, dat de rekening van ontvangsten en uitgaven f 371.85 bedroeg, sluitende met een batig 3aldo van f 12.151. Voor het nazien dor re kening werden de dames M. O. de Bruyn en B. Bapst-Vreeburg aangewezen. Vervolgens gaf mejuffrouw Sijtsma, die als afgevaardigde ter jaarvergadering te Groningen de afdeeling vertegenwoordigd had, een overzicht van het daar verhandelde waarna de verkiezing van bestuursleden aan de orde werd gesteld. Aan de beurt van aftreding waren de dames Aling-Van Mels, Schilthuyzen-'Timmerraan ©n Schuyt Best, die bij acclamatie herkozen worden. De voorzitster deed daarna eenige mede- deelingon omtrent de voorgenomen propa ganda, zoowel uitgaande van het hoofdbe stuur als van de provinciale federatie en do afdeeling. Bij rondvraag kwam o.m. ter sprake, het verzoek, dat gedaan was vanwege het „Co mité voor Conscientievrijhoid" om steun on medewerking voor deze actie. Het bleek voor mej. Van Eek een teleurstelling, dat het bestuur daarop had geantwoord, dat de vereeniging uitsluitend werkt voor de grondwettelijke gelijkstelling voor man en vrouw in zake het kiesrecht. Zij voelde, dat doze houding correct was, doch sprak de hoop uit, dat de leden, individueel, deze be- langrijko zaak zouden willen overdenkon en, de rechtvaardigheid er van inziende, ook tot steun bereid zouden zijn. Nadat nog een dringend beroep gedaan was op de medewerking der ledon om door propaganda in eigen kring en het opgeven van namen aan hot bestuur van personen, die geacht kunnen worden voor hot lidmaat schap te vinden te zullen zijn, de belangen van de vereeniging zooveel mogelijk te hel pen bevorderen, sloot de voorzitster deze zeer goed bezochte en bijzonder geani meerde vergadering. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEÜR8. STADSTIMMERWERF. TELEPH. 127. Geopend: van 's morgens 9—12 uur en des middaea van 2—6 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Reizigor. 2 Inoasaeordere. 1 jongste Bediende. 9 Timmerlieden, 5 Steenhouwers, 8 Metselaars. 8 Opperlieden, 6 Stucacloors. 1 Voeger, 1 Betonwerker, 23 Schilders, 1 Bohanger, 2 Stokers, 1 Bank- worker, 1 grof Bankwerker, 1 Koper- en Blik slager, 1 Typograaf. 1 Halfwas-Bakker, 2 "Mo- torscliipper?, 11 Grondwerkers, 1 Bloemist, 1 Tuinnmnsjongen, 1 Loopjongen. 10 Loopknechten. 2 Winkelbedienden, 1 Lompensorteerder, 1 Netton- breier. i Glazenwasschor, 2 Nachtwakers, 35 loseo Werklieden, 10 Werkstors, 2 Breistors, 1 Naaister. 2 Aardappelschilsters, 1 Kinderjnffrouw, 2 Wasch- vrouwen, 2 Fabrieksmeisjes, 1 Duitsohe Dienst bode. ÖIT ONZE STAD. Gaarne veetdgen wij de aandacht op de in dit nummer opgenon^en officieel© kennis geving, in zake de verstrekking van brood kaarten. De talrijke verbruikors nemen er goede nota van! Deze broodverstrekkmg is uitnemend geregeld, klachten er over wor den niet vernomen, maar men weet niet wat een werk er voor het broodbureau aan is om alles regelmatig te doen functioneeren. Men kan dén ambtenaren het zware werk echter veel vergemakkelijken door tijdig do broodkaarten i te zenden. Laat men er, als de kaarten klaar liggen, zoo vlug mo gelijk bij zijn om ze aan het bureau te be zorgen. Duurtctoeslag Het Tweede-Kamer-lid, de heer Van Vliet» heeft tot den Minister van Binnenlandsohe Zaken de yolgendo vragen gericht Kan do Minister van Binnenlandsche Za ken, tijdelijk voorzitter van den minister raad, mededeelen, tegen wanneer het toege zegde voorstel tot het verleenen van duurte- toeslag zal worden ingediend, en kan, om een einde te maken aan de daarover gepu bliceerde, maar niet altijd overeenstemmen de mededeelingen in de pers, reeds worden aangegeven, in welken geest de regeering aan haar voornemen in dezen denkt uitvoe ring te geven? Met Klein Verlof. Men meldt uit Den Haag: Ook het midtiekader van de lichting 1906 van het korps torpedisten zal dezer dagen met voorloopig klein verlof huiswaarts ge zonden worden. De gesirande Engelsche Onderzeeboot. Do pogingen, om de" in het Friesche zee gat gestrande Engelsche onderzeeboot H 6 af te brengen, zijn gist aren voortgezet, doch tot dusver steeds zonder resultaat. De negen gereide manschappen zullen naar Groningen worden overgebracht, de geredde officier blijft voorloopig op Ame land. Het aanüouaen der Hollandsche Mail. In het Lagerhuis verklaarde lord Cscil, dat de met de Nederlandscho regeering ge voerde correspondentie, b.keffende hetcan- houden van de mail, eerstdaags gepub.iceerd zal worden. De afgevaardigde King vroeg of er een kans bestond voor arbitrage. Cncil antwoordde, dat King, zoodra de corres pondentie gepubliceerd was, zich volkomen op de hoogte zou kunnen stellen van de gedane voorstellen. Nog een Geredde van „De Maashaven". De Londensche correspondent van het „Hbld." seint, dat aan boord van de „Maas haven", die 13 Januari op een mgn liep, iemand van de bemanning door onbekende omstandigheden is achtergebleven. Eenigo dagen lang heeft hij op het rond dravend wrak vertoefd, totdat hij gered werd, toen de „Maashaven" te Calais op het strand liep. De man is thans van de emoties bekomen en weer in staat naar het vaderland terug te keeren. Zijn gezondheidstoestand is uit stekend. Smokkelarij. De rioe-admiraal, commandant van Zee- lan-, heeft een nieuwe verordening uitge vaardigd, ten opzichte van het vervoor en den opslag van 1 ovensmiddelen, ten einde uo smokkelarij tegen te gaan. Te Breda is in de particuliere woning van Oomenv aan den Tramsingel, ruim 200 kilo margarino in beslag genorr i, op vermoe den, dat zo zouden worden uitgevoerd. Door militairen zijn mj verschillende per sonen nog huiszoekingen geuaan naar smok- kelartikelon. De „Limburgia" het schip waarmee lijnolie naar Antwerpen zou worden ge smokkeld, in verband waarmee, naar men zich zal herinneren, ao kommies K. uit Zoe ter woude is aangehouden is nog steeds on der strengo bewaking to Bath. De autori teiten hebben thans onder strenge bewa king gesteld de vaargeul in de Wester- schelde, bij den Zeouwsch-Vlaamschen oever, genaamd ,,'t Schaar." Ton zuiden is de bewaking opgedragen aan bewapende sleepbooten en ten noorden aan een marinevaartuig. Daar hebben de smokkel aan? geen kans meer. Aan het douanestation te Zevenaar werd beslag gelegd op een groote partij zoolleder dat in een voor Duitschland bestemden wa gon, waarin eenige balen mosselen geladen waren, netjes verborgen was. Het leer zat tussdhen do mosselen verpakt. Te Lobith zijn door een commies aangehou den twee vrouwen, die, "al wandelende op weg waren naar de grens. De dames zagen er zeer welgedaan uit, en geen wonder ook, want daartoe uitgenoocligd, haalden zij on der haar kleeron vandaan ongeveer veer tig pond margarine I Het gelukte den commiezen Groenendijk en Diederik Dinsdagavond, omstreeks half zes, twee personen aan te houden, ieder met 40 K.G. meel. Bij aanroeping gingen do personen op de vlucht; verscheidene scho ten werden op hen gelost zonder ze te tref fen, zoodat ze ontkwamen. Een er van werd door D. herkend. Hot 15-jarig dochtertje van den arbeider H. te Gennep, dat kort geleden bij het smok kelen, zoo ongelukkig een schot opliep, is thans aan de gevolgen overleden. Dezer dagen werden aan het station Kerk- radeRolduc in beslag genomen 5 manden, inhoud 82 flesschen vlasolie5 kilo lijnzaad; 1 kist, inhoud 2 bussen, waarvan een ge vuld met patent- en een met raapolie, te samen 40 liter en 1 bemande fleszh, waarin '25 liter boterolio. Dit stond aangegeven a's azgn-ex'tract en was verzonden door de Chemische Fabriek „Excelsior", te 's-Hertogenbosch, ontvanger Emil Foragé, to Kerkracle. Als bijzonderheid kan gniheld worden, dat de kurken der flesschen gedrenkt waren met azijn-extract, waarvan zich ook fleschjes bevonden in -de manden en lasten, om zoo doende de militairen, die met 't onderzoek be fast zijn, te misleiden, wat echter niet is gelukt. Te Kleef zat een Hollander in voorar rest» beschuldigd van het smokkelen van saccharine. Een paar dagen geleden moest de man overgebracht worden naar het Lan- desgeriehti, toen hij plots aan zijn geleiders wist te ontvluchten. Tot heden is men den Hollander nog niet op het spoor gekomen. In het. vlak over de Duitsche grens gelegen Epe zijn twee landgenooten gear resteerd, beschuldigd van liet helpen ont vluchten van Engelsche ©n Fransche krijgs gevangenen. Indien niet spoedig verbetering komt in den aanvoer ran grondstoffen voor de glasfabriek „De Shpinxte Maastricht, zal de directie genoodzaakt zijn het beirijf slop te zetten. Voornamelijk bestaat g.b ek aan soda, waarvan de uitvoer, zoowel uit Enge land als Duitschland, wordt verboden of althans in veel te kleine hoeveelheden toe gestaan. Op „De Sphinx' werken ongeveer 1000 werklieden. De Friesche Coöperatieve Zoivelex- portver.. gevestigd te Leeuwarden, werd beschuldigd van unfaire handelingen met uitvoerconsenten van boter, waardoor de vereeniging een extra-winst van eenige tienduizenden guldens heeft gemaakt. Thans heeft deze vereeniging van de auto riteiten bericht ontvangen, dat bij het onder zoek is gebleken, dat de batrokken boter geen bonafide koelboter was en is de ver eeniging gelast, om de onrechtmatig te veel ontvangen boterconsenten, door inlevering van nieuwe consenten (voor esnzelfie quan tum boter) te niet te doen. M. a. w. do extra-winst met de consenten op onrechtmatige wijze verkregen, moet weer terugbetaald worden. Dat deze zaak in Friosland de aandacht trekt-, is te begrijpen. Men meldt uit Haarlem aan „Het Vad."Dg Raadscommissie, benoemd om na .te gaan, waar do f 1124 gebleven zijn, die naar do opgaaf van den boekhouder van 't Gasbedrijf in de gemeente Schoten twee maal zijn uitbetaald aan den gemeente-ont vanger, hoeft haar rapport aan den Raad toegezonden. Haar conclusie is, dat zij deze zaak niet kan ophelderen en het aan B. en W. overlaat de gemeente voor de schade ie vrijwaren. Aan de verkiezing van drie leuen van het hoofdbestuur der Maatsoh. iot Nut van 't Algemeen is deelgenomen door 79 de partementen, samen uitbrengende 334 stem men. Gekozen moj. O. P. van Asperen van üe Velde, te Amsterdam, en mr. H. J. Tas man, te 8-Gravoiihaga, om op te treuen 1 Jul* 1916, en de heer R. U. Lierdag, te Rot terdam, om o-p te treden met Februari 1916, ter vervanging van mevr. M. D. A. van ReenenVölter, die in den loop van het vorig dienstjaar bedankte, resp. met 278, 311 en 278 stemmen. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Ol- debeorn cfcs. W. B. Renkema, te Duisburg (Duitschland). Gisteren heeft de nieuwe gouvorneur- generaol van Nedorl.-Indtië, mr. J. P. graaf Van Limburg Sfcirnm, in een der za len van het Dep. van Koloniën in Den Haag de eerste der beide audiënties gehou den, welke hij aan hen, die hem over dienstaangelegenheden wensohten te spre ken, zou geven. Op aanstichting van don Ohr. Nat. Werkmansbond is te Utrecht een vergade ring gehouden van afgevaardigden der voroenigingen Patrimonium, de Federatie dor R.-Iv. Diocesan e-Bon den, Chr. Nat. Werkmansbond, het Bureau der R.-K. Vakorganisatie, het Ned. Luthersdh Werkliedenverbond en het Ohr. Nat. Vak verbond. Hoofddoel der vergadering was het bespreken van de houding der geor ganiseerde Ohr. arbeiders tegenover de Ouderdomswet van minister Treub. Het be- ginsol van die wet werd door niemand der aanwezigen in bescherming genomen. Een commissie werd benoemd, aan wie opge dragen werd, cle bezwaren d'er Ohr. arbei ders aan de ledtan der Sfcaten-Generaal be kend te maken. De -commissie werd ook permanent verklaard ten opzichte van dt andere verzekeringswetten van minister Treub. Vorder werd besloten, dat de samenwer kende vereenègingen stappen zullen doen om te verkrijgen, dat de vergoeding aan de gezinnen- der gemobilisee-rden verhoogd worde. Voor het vee. Te Haarlemmerlieie c a. is een commissie van veehouders opgericht, t>t betere p aat- sing en verzorging van het ia die gemeente ondergebracht vee. Geen Belgische watersnood-voorste lling. Eenige Belgische artisten hadden het plan opgevat, om een Belgische weldadigheids- matinee te organiseeren, waarvan de baten zouden - worden afgedragen aan het waters nood-comité. Het waren Cret.'enni, Sus var Aerschot, Emiel van den Bosch, Julia Cuy- pers, Hubert Laroche, Magda Janssens, <lie hun talenten zouden toon en, terwijl een Bel gisch cinematografist een bioscoop-vertoo ning van den watersnood gratis zou leveren, Eet zou een eigenaardige kijk hebben ge geven op de belangrijke pLaats, di? de Bel gische artisten f ans in ons tooneelleven in nemen. En tevens zou dit blijk von Belgische be-langstelling voor het lijden der Neder landers de Belgisch-Nederlandsche betrek kingen niet weinig ten goede komen. Echter het heeft niet mogen zjjn! Sommige tooheeldlrecti s wrigerden liun artisten verlof te geven aan dezevoorstel ling mede te werken Statenleden naar de overstroomde streken. Op uitnooiiging van liet. lid der Provin ciale Staten, mr. H. Verkouteren, zulleD eon aantal Statenleden een tocht per motor boot door overstroomd Noord-Holland ma ken. Door den Commissaris der Koningin zijn aan alle leden kaarten ter hand gesteld als paspoort voor een bezoek aan a'le dee'.eD van het overstroomde gebied. De leden, dia morgen dezo reis maken, doen dat om zich zooveel mogelijk op de hoogte t3 stellen van den toestand, in verband met do dooi Gedeputeerden in de a,s. Febr.-vergadering 'der Staten in te dienen voorstellen. Do aard dezer voorstellen is nog niet bekentL De wederopbouw van Marken. In een Woensdag gehouden geheime spceüvergaoering van de gemeente Marken werd besloten het wrakhout der verwoeste, huizen te sorteeren en het bruikbare deel publiek te verkoopen. De burgers zijn dan in de gelegenheid hun woningen goedkoop te reparoeren, indien het hout althans niet valt in handen van timmerlieden. De vraag doet zich echter voor, of dit hout ai is het niet herkenbaar, aan de gemeente behoort Dit is beslist niet het geyal. Mag daarom do gemeente bes'.u'ten tot den ver* koop? Hierover wordt advies ingewonnen. Gisteren is men begonnen de puinhopen van de Moeniswerf op te ruimen en hoopt men hefi Irjk van Marstjo Gerrits te vinden. Gistermorgen ontstond een begin van brand bij E. Moenis ia de Kerkbuurt Het vuur werd spo.dïg gebluscht. Bij den z>nu\v- achtigen gemoedstoestand der b.-volking, bracht dit e:n oogenbnk heel wat verwar ring, ook wijl de klok even geluil werd. De toestand te Purmerend. Het water is te Purmerend weder iets ge stegen, zoodat de stand 2 c.M. benolen A. P. was. Met de werkzaamheden voor den kist dam langs den Punnersteenweg is men go- reed gekomen, waartoe een 25-ta! militaire timmerlieden hun medewerking verleenen. Ook schijnt een ploeg arbeiders van de firma Blankevoort en Van Hattem gearri veerd te zijn, wellicht voor de demping der Purmerringvaartbrug. Aan het verkeer in sommige ondergeloopen straten is thans eenigzins tegemoet gekomen, daar men met het slaan van eenige^ïioodbruggen klaar is gekomen. Te Edam en Volendam. Met den aanleg van den nooddijk der wac terkeering schiet men flink op. Zoodrg deze gereed is, zal uit Edam het overtollige watet

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 3