Vragen en Antwoorden. FEUILLETON. Violette of de Schoonzuster. den ouden vorm herkregen en wordt met balen aarde afgedekt. De militairen, die werkzaam zijn gesteld kan liet herstellen ran de dijken van be dreigde polders in Noord-Holland, krijgen sinds eenige dagen daarvoor arbeidsloon uit- fekeerd In sommige polders bedraagt dit 5 et per uur, in andere veel minder. Dö toestand op Marken. Eeil uitvoerend Comité van vijf personen ait de ■watersnoodcommissie zal aanvragen doen voor steun in geld en goederen, regelt de schadevergoedingen, en ontvangt en deelt de gezonden levensmiddelen, kleding en huisraad uit. Bet gerucht gaat. dat de Moeniswerf zoo mogelijk voorgoed ontruimd z:d worden. Den commissaris der Koningin wordt machtiging gevraagd, om met het wrakhout de huizen, die weinig schade hebben geleden, te mogen ht stellen. Heden zou minister Pozthuma Marken be zoeken. B .Oostzaan weer verlicht- I Meh meldt uit Oostzaan 1 De electrische noodleiding van Zaandam haar hier is geheel'gereed) gekomen, zoo-Jat de Kerkbuurt thans des avonds niet meer in duisternis zit. Een woord van waardee ring komt aan het Tweede Kamerlid J. E. iW. Duys toe, die door zijn welwillende me dewerking maakte, dat alles zoo spoedig in zijn werk ging. Wenschelijk werd het nog geacht dat er een nood-telefoonleiding tot stand werd gebracht van den Overtoom naar Landsmeer, waardoor vele ongemakken zou den kunnen voorkomen worden. Het overstroomde gebied. In het gebied tus-schen Zaandam, Buiksloot, Monnikendam en Purmerendis thans ongev. il3.365 H.A. overstroomd, n.I. Waterland binnen den Luiendijk 7751 H.A., Oostzaner- polder 3042 H.A., Purmerland met den polder Vurige Staart 900 H.A., Katwouder- polder (twee polders aan weerszijden van de Trekvaart) 689 H.A., Zuidpolder (tusschen Katwoude en Edam) 683 H.A. en Overweer- sche polder ongeveer 300 H.A. Verder is nog in Noord-Holland overstroomd ongeveer 3500 H.A. van den Aima-Paulownapolder. Rekent men daar nu nog bg het onder water staand of onder wat-er geweest zijnd gebied in het Gooi, in het Eendand, aan den Velu- wezoom, in Groningen, Overuse!, Drent? en Friesland, langs de rivieren, bij Rotterdam !en in de Biesbosch, dan zal het tolaal over stroomde gebied wel heel wat boven 20,000 ILA. zijh* jD'e kistdammen bij den Wijdten Worm er. Op, verzoek van den ingenieur van den Waterstaat vertrokken gisteren een honderd tal werklieden naar den Wijden Wormer om behulpzaam te zijn bij het maken van de kistdammen. Dit zijn werklieden, die te Zaandam de kistdammen gemaakt hebben, Welke om de goede constructie de aandacht VaQ den ingenieur hadden getrokken. In enkele straten, die onder gel oopen zijn, doch waarvan de huizen nog droog staan, zijn over de geheeje lengte houten plankiers Aangebracht, om te voorkomen, dat de be woners hun huizen verlaten. Heden (Woensdag) zou de Minister van Landbouw aan de gemeente Zaandam een bezoek brengen. In den Anna Paulowna- p o i d o r. Op den doorgebroken zeedijk is men Maojndagmcxrgen begonnen met het doen van opmetingen en het maken van pro jecten. De benoodtiigde materialen worden spoedig verwacht en dan hoopt men pa0*1 het herstellen spoedig een aanvang te ma ken Door d'en vloed was het buitenwater Ènds Maandagavond in dc-n Polder weer opgeloopen, doch gistermorgen zakte het weder aanmerkelijk. In -den Oosfcpolder kwam de weg naar Wieringerwaard tot de boerenplaats „Welgelegen" droog. Van de Oudesluis tot een gedeelte van de Van Ewijckvaart is do weg eveneens begaan baar. En van hotel „Veerburg" tot even voorbij het Raadhuis gaan nu weer voet gangers, paaiden en wagens, doch verder op, naar het station staat het water nog een Kalven M. op 'den weg. De spoordui- kers rijn nog in g»c>ede conditiedoch over die tusschen poet 12 en 13, bij Oud'e- eluis, schijnt men rich nog altijd ongerust te maken. In Broezand nemen de inwoners nog al tijd maatregelen om hun vee en goederen te bergen, daar men den boesband aan den anderen kant (ten westen vain de spoorlijn) nog altijd niet vertrouwt. Aan den nooddijk langs do Zancïvaart wordt nog dag en nacht gewenkt., om dezen zoo steak mogelijk te maken. De dijkgraaf, die gistermiddag dezen dijk in oogensuhouw kwam nemen, maakte den militairen en inwoners van Breeaand zijn oompliment, dlat zij in zoo korten tijd zulk een flink stuk "Werk hadden geleverd. Ook de hoeren Van Zariten, eigenaars van de kooi plaats, heb ben in vel o oprichten krachtdadige hulp verleend. Op genoemde plaats, clfc in het niet overstroomde gedeelte van den pol der ligt, zijn niet minder don 24 H.A. met bloembollen bezet. De spoordijk, thans waterkeering, wordt zooveel mogelijk beschermd tegen aan slag der golven. Op eenigen afstand van -el kander hoeft men steekdcelen geslagen, Waarachter dwarsliggers rijn geplaatst ver bonden door staaldraad. Hierop worden pakken geperst sbroo gelogd, om don golf slag te koeren. Deze dijk houdt rich tot nog toe zeer goed. Voel zal echter afhangen van het weer. Komt er weer storm uit het noorden -of- uit hot noordwesten, dan zal ook dezo -dijk het zwaar te ver antwoor den kirijgen. Nog steocls is men druk bezag uit de over stroomde gedeelten inboedels enz. af te ha len. Hier en daar riet men huisraad liggen op eon boven het water uitstokenclo grind- hoop, claar riet men het afhalen met een wagen, waarvoor de paarden tot aam do buik in het wat-er loop en. Zelfs is een Wie- ranger visselisohuitje door de beide doorbra ken komen zeilen, mot fok en zeil op, otm demands hebben en houden to halen uit ©en woning, dicht bij het station. Aan do Kleine Sluis beginnen eenige huizen toekomen van verzaklring to geven. Dit aantal zal spoedig worden vermeer derd, want wie weet hoe la/ng deze toe stand nog zal voortduren 1 Te Anna Paulowna doet. thans dienst 18 vlet/ton, 2 motorsloepen en 1 motorvlet van don Torpedc. dienst. Met een van deze vlet ten werden de twee kinderen gered, en niet zooals gemeld werd met een vlet van db Marine Met werklieden van Vieringen en grond- werlyers lift Anna-PauloWn a, die - Jn het station van de traan aan do Van Ewïjck- sluis zijn ondergebracht., is mem bezig de verdere schade aoin den dijk te herstellem. Lage individuen. De politie heeft te Den lip 'en Landsmeer weer drie verdachte individuen gearresteerd. Ze waren natuurlijk niet' in het bezit rat een pas. De oproep önï steun. Er is nu bij de Algemeen© Vereenigde Commissie tot Leniging van Rampen door Vatersuood in Nederland f872.159,93 bin nengekomen. Groot© plaatselijke inschrijvin gen hebben we nog niet verantwoord gezien en ook de dagbladen hebben mis schien nog wel een paar ton aan de Com missie te zenden. In Den Haag Jheeft de collecte gisteren f 64,000 opgebracht. De verpleging van vee. De verp'legingscommissi'e, dfe in het Tol huis zitting houdt, heeft, kunnen constatee- ren, dat de aanvoer vain vee belangrijk verminderd. Dagelijks koenen nog maar een paar honderd stuks vee aan, dat dan weer doorgezonden wordt naar stallen in den omtrok van Amsterdam. Zoo is thans daar voor de Haarlemmermeer aan de beurt. De commissie ondervindt veel medewer king van particulieren en autoriteiten. Bij het hoofdbestuur der Zeeuwsche lan<3- bouwmaatsohap'pij, is tot Maandagavond het oogenblik der sluiting van de opgave, bericht ontvangen, dat de Zeeuwsohe. land bouwers to zamien ongeveer 200 runderen uit de overstroomde streken tot den weide- tij d onderdak willen verschaffen. Dit is ze ker een prachtig resultaat, waar slechts voor 500 plaatsing was gevraagd. Alleen uit Walcheren werden 450 plaatsen aange boden. Het is thans officieel dat dte> S.S. een gratis extratredn voor het vervoer der dieren heeft aangeboden. Het pluimvee. Kippen en eenden worden in grooten ge tale doodgeschoten, maar toch ml men nog trachten zooveel mogelijk te reddou. Te Volendam waren p'.m. 60,000 eenden, ter waarde van f 150,000. Die beesten zwemmen nu rond op het overstroomde veld, verschrikt en gejaagdWorden ze ni-.t heel spoedig verzorgd, dan gaan ze dood.- Men wil ze naar elders overbrengen, (b.v. naar Amersfoort) waar dan hokken en schuren moeten gebouwd worden; de ïajidbouwkeraar de heer Beaufort aldaar, zal welwillend helpen. Er is een bedrag van tienduizend gulden noodig, en burgemeester Calkoen doet nu stappen, om die som te verkregen. Gelukt hek dan worden de arme dieren gered en verloopt ook de broodwinning niet geheel van de stakkers te Volendam. De leniging van den watersnood in 1825. Dë „Staatscourant" van 27 April 1826, No. 99, bevat het „Algemeen Overzigt op de gewestelijke verdeeling der Ingezamelde liefdegiften ten behoeve 'der noodlijden den, door den zeevloed van Februari 1825, overgelegd door de Huofd-Commissie tot on derstand der- Noodlijdenden". Het totaal bedrag den schade wordt in dien staat opgegeven als f 8V2 millioen. Overijsel stond bovenaan met f 3,790,000 don volgde Friesland met f 1,775,000; ten derde Noord-Holland met f 1.425.000. Daar na volgt de opgaaf van het „Bedrag der schade, ten gevolge der aangenomen grond beginselen, door do Hoofd-Commissie ten evei.redige vergoeding aangenomen". Dit be liep in totaal f 2,462.000. Vervolgens komt het „Geheel beloop der liefdegiften, bestaan de uiü 's Konings bijzondere fondsen, 's Hands Kasse, de provinciale, en algemeen© Collok- ten'. Dit bedroeg f 1.669,000, terwijl was aangevraagd voor vergoeding aan behoef- tigen f 3,540,000. „Uit 's Lands Kasse, op last des Konings, aangewezen, was onder het „Geheel beloop der liefdegiften": f23,900. De koning zelf droeg f 100,000 bij, de prins van Oranje f30,000, de Koningin f 10,000, Prins Frederik f 8COO. Bovendien zond tsaar Alexander van Rnsland f 100,000. Do „Eer ste remise van Batavia" was 'I 87,000. Volgens een particuliere opgaaf had de collecte te Amsterdam opgebracht f 100,500; te 's-Gravenhaga f70,000; te Rotterdam f 46,200te Utrecht f 3S,500te Brussel f 20,600te Antwerpen f 35,000. Deelneming in het buit onland. Ook de Spaansche regeering heeft door, haar ge^nt te 's-Gravenhage sympathie doen betuigen naar aanleiding van de overr stroomingen, door welke een deel van Ne derland geteisterd werd. De regeering van de republiek Brazilië heeft door haar gezant te 's-Gravenhage, den heer Gurgel do Amaral, haar meest har telijke gevoelens en die van de Brariliaan- sche natie met de ramp, die Nederland heeft getroffen, doen betuigen. Bij de vermelding van de door de Brit- sobö regeering ten behoeve van de noodlg- denden aangeboden gift, is een vergissing ingeslopen ten aanzien van het bedrag, dat tweehonderd pond sterling moest zijn. Koning Albert van België heeft door den Belgischen gezant den Minister van Buiten- landscho Zaken een gifb van 5000 francs ten bate der noodlijdenden doen toekomen. 1825 1916. i Onder de vluchtelingen voor de over strooming uit Oost-Zaan, is een 91-jarige vrouw, die tijdens do overstrooming van 1825 in de Oost-Zijder Kerk te Zaandam geboien is. KUNST, LETTEREN, ENZ. Ontsmetting van tramwagens. Om tramwagens zoo noodig te ontsmetten, heeft het gemeentebestuur van Weenen een ontsmettingsketel laten bouwen, waarin een geheele motorwagen op rails kan naar bin nen rijden. De ketel wordt dan door middel van een kleine hijsohkraan met een deksel gesloten; hij heeft een dubbelen wand, en bij den bodem bevinden zich tusschen den biiinen- en buitenmantel electrische verwar mingsbuizen tot het verdampen van forma line. Een ontsmetting kost 50 kronen, terwijl de geheele inrichting 120,000 kronen heeft gekost. Ook gewone rijtuigen en auto's kun nen er in worden ontsmet. Standen op 24 Januari 1916. Voetbal. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Westolyko 'rvrecdo Klasse B. Voreonlgiagen gesp. gew. gol. yerl. pt. voor tegon gem. Blauw Wit 10 8 2 - 18 21 (3 180 E. D. O. 18 9 1 3 19 27 14 1.46 De Spartaan 10 6 2 2 14 35 9 1.40 A. F. 0. 11 6 2 3 14 27 0 1.27 V. U. C. 11 4 1 0 9 14 25 0.81 Alcmatia Victrix 12 2 2 8 0 18 34 0.60 D. V. V. 11 2 1 8 6 14 37 0.46 AJax 10 1 1 8 3 7 33 0.30 Nog kans op de eerste plaats Noo. 1, 2, 3 en 4. Nog kans op do laatste plaatsNos. 5, 6, 7 en 8. Westelijke Derdo Klasso D. 9 6 2 2 12 20 12 i.83 7 3 3 l 9 13 7 1.29 7 3 2 2 8 14 11 1.14 10 4 1 5 9 11 14 0.90 Olympla Gouda L. V. V. Alphen De Sportman T. O. P. 3 - 3 - 6 6 12 17 0.75 0 6 8 10 0.66 Nog kans op die eerste plaatsNos. 1, 2 en 3. Nog kans op die laateto plaats Nos. 5 en 0. Wo3toiyke Eorsto Klasse. 1. H. F. c. 2. V. 0. 0. 3. D. F. 0. 4. Sparta 6. V. V. gosp. 10 12 13 10 12 pt, 14 16 16 12 12 6. H. B. S. 7. Qulok 8. Haarlem 9. Herculos 10. H. V. V. geep. 11 12 11 9 12 gosp. pt. 4. D. T. V. 9 8 6. D. E. V. 6 6 6. O.8.O.A. 7 2 OosteJ'Jko Eorste Klasse. 1. Quick 12 18 5. Rohur et Velocitas 14 18 2. Go-ahead 12 17 0. Bo Quick 10 9 3. U. D. 10 12 7. G. V- C. 12 6 4. Tubantia 13 18 8. Vitesse ^9 4 Nog kans op die eerste plaats: No. 1, 2 en 3. Nog kans op <fe laatste plaats: Nos. 6, 7 en 8. Zuidelijke Eerste Klasse. 1. "^llom n 11 21 6. N. A. 0. 18 14 2. M. 8. V. 11 11 6. R. V. Y. 7 7 3. Velocitas 12 13 7. Wllbelmlna 10 0 4. H. V. V. 12 18 8. V. V. V. 12 2 Nog kans op de eerste plaatsNos. 1 en 6. Nog kans op de laatste plaats: Nos. 7 en 8. Korfbal. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Eerste Klasse Noord, gosp. pt. L D. V. D. fl 11 2. D. O. 8. 7 9 8, D.E. D. 7 7 Nog fcaina op' de eeirete plaats: Noa. 1, 2, 3 en 5. Nog kans op de laatste plaatsNos. 3, 4, 6 en 0. Eorsto Klasso Zuid. 1. O. O. 6 10 4. B. K. 0. 7 2 2. E. K. 0. A. 8 12 6. Noviomagum -4 0 3. Quick 0 6 Nog kams op de eerste plaatsNoe. 1 en 2. Nog kaïns op do laatste plaatsNos. 4 en 5. Vraag: Ik betaal grondbelasting en meubilairJbelasting op het xneubilakr. eai ook altijd inkomstenbe-lastinigNu heb ik au den loop van 1915 geen hoofdelijken om- slagibrief gehad en nu komen ze hem be zorgen, moet ik die nu nog betalen, daar 1915 tooh al achter den rug as Antwoord: Hoewel we de veroirde- ning op de heffing eener plaatselijke be lasting in uw gemeen/te niet kennen, ge- looven we toch wol, dlat het-gemeentebe- stuur het recht zal hebben u op het sup pletoir kohier te plaatsen. Bovendien 't komt u toch ook toe, eem deel der algemeene lasten meo te helpen V raag Waarneer moet eein.milicien van do lichting 1916, ingedeeld bij het 1ste R/eg. 3de Bat. 3de Cornp. Infanterie te Assen, in Drente, onder de wapenen ko men? Antwoord: Als er niets bijzoaudears voorvalt, vermoedelijk tusschein 1 en 5 Oc tober van dit jaar. Vraag: Mijn Clivia heeft 1} jaar ge leden gebloeid en ik verwachtte, dat de steel zou verdorren, doch deze blijft oven groen als de bladeren. Kan dit nu oor zaak zijn dat zij geen bloem meer geeft, of kan ik nog bloem verwachten? Antwoord: Als een Clivia uitgebloeid is, behoort de bloemstengel weggesneden te worden. Gij hadt dit dus daclélijk mote ten doen. AJa men den stengel laat ritten vormt de plant daaraan zaden, hetgeen maar onnoodig kracht van haar vergt daar men dezo in don regel toch niet ge bruikt. Dat echter deze stengel anderhalf jaar groen blijft verwondert ons zeer, aange zien deze meestentijds langzaam verdort. Als gij zeker weet, dat het de oude is, dan zult gij hem moeten wegsnijden. Waarschijnlijk zaïl zij dit seizoen dan niet meer bloeien, doch bij een goed© behande ling bestaat er kaai op, dat rij het 't vol gend na.jaar doen zal. Vraag: Ik heb wegens finaucieele om- shandigheden restitutio gevraagd mijner Per soneels belasting en heb die -ook verkregen. Wanneer kan ik dit nu wachten? Antwoord: U krijgt kennisgeving wan neer u dit geld bij den ontvanger kunt af halen. Vraag: Door de tijdsomstandigheden is mijn bedrijf te gronde gegaan en worden wij Goddank gesteund door h«.t Steuncomité, doch die steun is lang niet voldoende; daar wij vier gezonde schoolgaande kinderen heb ben, kunnen wij die lang' niet voldoende voe den, zoodat wij stille armoede lijden. Is uw redactie soms nog een ander adres be kend, waar tot meerdere hulp kan worden aangeklopt? Antwoord: Het komt or.s voor, dat uw gezin wel in aanmerking zou kunnen komen voor steun van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming tot verval en armoede. Misschien kent u een of ander medewerker dier Maatschappij. Klaag dien uw nood, dan kan hij u voordragen bij het Hoofdbestuur. Mogelijk is ook het Steun comité T>errjd de toelage te verhoogen, als het .uw nood kent. De heer A. Kres, organist to Oegstgeeiit, schrijft ons o.m. nog in verband met het schrijven van d'en heer Boom, organist der Marekerk alhier: De heer Boom beroept rich op zijn twintigjarige ondervinding. Ik ben bijna een halve eeuw in verschil lende kerken als organist werkzaam ge weest en heb zeker wol wat meer ondervin ding opgedaan dan de heer B. Al het goede, dat ik van velej predikanten heb ondervonden, neemt niet weg het kwade van enkele, die heel wat onheil stichten en de organist die er geheel geen so'huid aan heeft, er voor willen laten boeten. Die er meer van weten wil, kome bij mij aan huis en ik ml niet alleen mondelinge, maar zelfs schriftelijke bewijzen overleggen. Een knap organist van een Geref. Kerk deelde mij mede, dat zijn predikant zich zelden aan de opgegeven orders hield, waardoor alles in de war liep, en als men in de Pieters kerk op het orgel den predikant kan ver staan, waarom hoert men dan in do vier kerken electrische schellen aangebracht? Vroeger bediende de organist zich van een spiegel; daar do^-r zag de organist het tee- ken van den voorzanger om ti beginnen. Het briefje, dat de organist krijgt, is niet alleen voor misverstand, maar ook om de indruk der verzen te verzekeren. Den inhoud der verzen zal een goed ganist zeer zeker met rijn orgelspel in over eenste-mming brengen, maar als de predi kant zich niet aan het briefje houdt, hoe zal de organist dan zijn taak goed kunnen volbrengen 1 Alle predikanten zijn niet hel der van stem en alle organiiten zijn niet scherp van gehoor. Men schrijft ons naar aanleiding van het Antwoord op de Vraag in ons blad omtrent do vraag: Waar bevindt zich do grootste collectie Hegeliana in ons land: Ik kan op deze vraag een verbeterend antwoord geven. Do grootste collectio Hege^ liana bevindt zich te Loosduinen in het Geneeskundig Gebticht voor Krankzinnigen bij dr. J. J. van der Harst, 3de geneesheer aan bovengenoemde inrichting, die U zeker zijn collectie gaarne zal willen laten be zichtigen. Uit het Engelsch van Miss Y0NGE. (Nadruk Varboden). .72) Aan tafel zebtie rij Theodora aan het hoo ier einde en noemde haar Miss Mortin- dale, omdat zij vreesde, dat hij anders een oogenblik daarna ook Theodora zou gaan zeggen. Zij was geen oogenbldk op haar ge mak. Zij was verlegen voor haar broodier waarneer hij iets zeide, dat haar niet be viel trachtte rij het weer goed te maken, doch rij was vermoeid en had geen kracht om het gesprek te leiden. „Zoo ziet gij, Violette, dat Fanshawe rijn benoeming voorname lijk aan uw voor spraak te damken heeft-, hetgeen de dames van Wrangerfcon u nimrneT vergeven zul len. Zij waren bezig een inteekening te openen, om hem een zilveren trekpot te geven." „O ja, dat weet ik, en ook, dat Hj ver langd heeft, dat men het geld liever aan het Zendelinggenootschap zou zenden", antwoordde rij. „Annette heeft mij dat ge meld." „Ik veronderstel, dat hot van Mr. Mar- tmidale zal afhangen of hij in dat Barbados goede zaken zal doen of niet", her vatte Albert; „maar do ouop eon verwijtenden blik veranciterde hij het in „Papa heeft veel verplichting aan u, dat' gij hem uit de voeten geholpen hebt, want do meisjes waren zoo met hem ingenomen, dat men waarlijk niet wist wat er van ko- jBen kon en wezenlijk een arme dominee en dat wel bij de goede connectiën, die an dere leden der familie hebben ?aange- knoopt Do dames waren met elkander begaan; de eene was beschaamd en de andere moest zoo lachen, dat zij niet durfde opzien, zoo dat Albert geen gelegenheid had om de bui ging te maken, welke hij JYiiss Martindale toegedacht had. „A propos", vervolgde hij, „wie is die Fotheringham, bij wion Fan shawe zich vervoegen moest 11k meende, dat het Lord Martindale's zaakwaarnemer was, maar oom heeft hem nooit hooren noemen." Violette werd vuurrood en wenschte zich- zelve ver van daar, terwijl Theodora alle mogelijke moeite deed om niet uit te bars ten in lachen. „Neen," zei Violette, bijna verontwaar digd„hij is hij is zij stamelde, niet wetende, welken naam zij hem ge^en zou, „een groot vriend van Theodora, die nu haar lachlust bedwon gen had, kwam haar te hulp en antwoord de met volmaakte zelfbeheersching„Zijn zuster, die gestorven is, was met mijn oud sten broeder verloofd." „O, dan beschouwt gij hem zeker zoo goed als in de familie. Hij is dus zeker een van de Fotheringhams vtn Worthba jrne 1 Ma- thilde verbeeldde rich, da*- h" da '--w-vor van dien naam was; maar dat kan niet zijn/* „Waarom nietï" vroeg Tueouora jaouend. „Een poëet, een schrijver 1" „Albert," zei Violette, „gij vergist u ge heel en al. Mr. Fothoringham behoort in- derdaad tot de familie, die gij bedoelt, oil heeft tevens iets over de kruistochten ge schreven. Hij is aan de Turksche ambas sade geattacheerd geweest en wacht nu op een andere betrekking." En daarop zich tot Theodora wendende, vroeg zij haar waar zij toch wel geweest was. Theodora deed nu een verhaal van haar tocht om do chenille te zoeken, waarin zij ten laatste geslaagd was. Albert was thans weer even buitensporig in het uiten zij nor dankbaarheid. Violette meende, dat hij zich nu genoeg ten toon gesteld had, on daar het nagerecht reeds op tafel stond, rees zij zoo vriendelijk on glimlachend als haar mogelijk was op en zeido: „Gij zult den weg naar het salon straks wel vinden, nietwaar En zii ver liet de kamer. Theodora legde liefkoozend don arm in den harenzij scheen bijzonder over haar voldaan te zijn en haar geheel als een Mar tindale en niet langer als een Mis3 Moss te boschouwen. „Zeg mij nu eens oprecht, wat wilt gij nu? Zal ik u met hem alleen laten, of zou hij dat onbeleefd van mij vinden?" Violette verkoos liever, dat Theodora weg zou blijven tot het theedrinken. Wan neer zij alleen was, zou rij genot van Al bert's gezelschap kunnen hebben, meende rij. „Dan zal ik naar benedon komen om do thee te zetten." „Dank u, Theodora. Gij zijt zoo vriende lijk. En nog iets zoudt gij hem niet eens kunnen beduiden, dat ik inderdaad over het algemeen zeer wèl ben, maar dat ik van daag toevallig wat hoofdpijn hebandera zal hij thuis weer gaan vertellen, dat ik er zoo naar uitzie." Theodora beloofde dit en vertrok. Haar broeder liet haar intusschen niet lang alleen. „Wel, di,e Miss Martindale ia een schoon heid, op mijn woord I Men kan zien, dat rij van echt adellijk ftloed afstamt, en toch is zij niet hoog in haar manieren, wanneer men slechts met haar weet om te gaan.-' „Zij ia heel vriendelijk vcor mij." „Hoe lang blijft zij V' „O, nog een poosje. Waarschijnlijk tot hot begin van Augustus. „Zoo, als zij dan maar niet den baas gaat spelen over uw huishouden." „Ik vind hot juist heel aangenaam, dat zij hier is." „A zool" zei Albert, gij hèbt gelijk, dat gij voorzichtig zijt; maar gij kunt mij wel vertrouwenhet zou mij veel plezier doen van u te hooron, dat gij u gelukkiger go- voelt dan verleden jaar." „Ik ben altijd gelukkig geweest," zei yiolette. „Ik hoop, dat het waar mogo zijn," her nam Albert. „Nog eens, ik heb eerbied voor uw voorzichtigheid, en ik moet bekennen, dat gij ook goed ingericht zijt dat gij. een «teftige tafel hebt, en all©3 in orde is. Ik zou maar wenschen, dat gij zelve er wat opgeruimder uitzaagt." Dat trof Violette zeer en zij kleurde sterk. „Albert, haal u toch zulke inbeeldingen niet in het hoofd. Hi ben gelukkig. Zij houden allen evenveel van mij en bederven mij niet wfitigi Dat ik er vandaag minder wèl uit zie, komt doordat ik zware hoofdpijn heb, die niet is willen wijken voor de teedere en zorgvuldige oppassing van Miss Martin dale." „Nu, nu, gi) hebt gelijk, gij kunt niet te voorzichtig zijn, wanneer gij op goeden voet met de familie wilt blijven. Gij hebt gelijk, dat gij op uw hoede zijt, daar Mar tindale elechts de tweede zoon io en de oudste nog wel eens kan komen te trou wen. Maar dewijl wij, daar nu toch over: spreken, vind ik mijl verplicht u to zeggen, |dat gij tooh teens uw best moest doen, dat meri eenig kapitaal voor u vastzette. Gij hebt niets, dat gij* het uwe kunt noe men, en, ziet gij», gij hebt van onzen kant* ook niets to wachten." „Dat weet ik wel," antwoordde Violette. „Gij begrijpt wel, dat ik slechts uw we zenlijk belang op het oog heb, met u dat aan te raden?" „Och ja, maar laten wij er nu maar van zwijgen, Albert; want na de wijze, waarop mijn huwelijk tot stand is gekomen, zou het zeer onkiesch van mij zijn iotc van dien aard te doen." „Maar a propos, dia oud© tante is cr ook nog! Hebt grj van hoar niets te wach ten r „Neen, zij was zoo boos over ons huwe lijk, dat er geen waarschijnlijkheid bestaat, dat zij ons iets vermaken zal." „Dat ziet er slecht uit. Maar gij h?bt daar toch gelogeerd. Zou èen aardig, voorkomend wijfje, zooals gij zijt, het niet zoover heb ben kunnen brengen om die oude dame in to pakken, als gij er uw best toe gedaan hadt?" „Albert, praat toch zoo niet." „Waarlijk, Violette, het is hoog'tijd, dat gij»niet langer zulk een onnoozel kind blijft. Gij moet uw eigen belang niet zoo ver- waarloozen, of er zal eens een tij.l komen, dat gij het u bitter beklagen en het u heriiineren zult, dat ik u gewaarschuv{d heb; maar dan behoeft gjj op mij niet te rekenen." „Neen," zei Violette, terwijl heete tranen haar in de oogen kwamen, „heb daar geen vrees voor, dat zal ik ook niet. Ik heb nog een broeder, die voor mij en de mijnen zorgen zal." „John Martindalë „Nu, gij moet weten Koe gij iuet hem

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2