Nederl. Winkelweek GEZOCHT, LG.V.„Dcnar" KOEMEST Ned. Reisvereeniging. I J. C. KORT. Hervatting JAARVERGADERING in LEIDEN te houden van 14-19 Februari a. s. F3nanci@@ie zorgen MAAGLIJDERS. Bedden, Ledikanten, Spreien, Karpetten, Albert Riel. de wor het water gevluchte bewoners weer m hun woningen kunnen t.rugkeeren. Tus- schen de beide bruggetjes aan den Eelder- straatweg- zakt het water ook, doch zeer langzaani. Hier staan de kweekerijen nog geheel onder water. De in de stad ventende groenteboeren moeten nog steeds hun boe renkool met een bootje uit den moestuin ha- Jen. Het water in den Onlandsehen polder ia d© laatste 24 nur ongeveer 10 c-M. ge daald, mede door do bulp, die het stoomge maal ontving van de beehvortelsuikerfabriek. Zoolang de straatweg overstroomd blrjffc, wordt de beperkte tramdienst uitgevoerd. Enorm groot was bet aantal wandelaars, dat den abnormalen toestand Zondag overal, doch vooral aan den Peizerweg, waar de waterstand thans het hoogst is, opnam. Bjj Yierverlaten is het water zakkende. De zeedijk te Diemen. De zeedijk by Diemen heeft door .den storm in den bewusten nacht van Donderdag op Vrijdag erg geleden en er heeft groot gevaar voor Amsterdam gedreigd. Over een lengte van dertig meter is de achterzijde van den dijk geheel weggeslagen; het ge deelte, dat niet is weggeslagen, zakte on geveer 20 cM. Had de storm, volgens deskundigen, nog langer geduurd, dan zou de dijk zeker be zweken zijn en was de ramp niei te overzien geweest Onverwijld was dan ook militaire hulp ingeroepen en wordt tot op heden dag en pacht door gewerkt om bet slechte gedeelte to versterken. Veel zand js reeds aange bracht om het ontstane gat te dichten en hoopt men met een dag of veertien dit ge deelte weer genoegzaam hersteld te hebben. Ministerieel bezoek. Men meldt uit Broek in Waterland d.d. 24 Jan.: Hedenmorgen kreeg ons dorp bezoek van den minister van Binnetil. Zaken, die incog nito reisde. Na een kort bezoek werd de reis in de richting Monnikendam voortgezet. De minister van Buitenland sclie Zaken, jhr. rar. Loudon, bracht heden een bezoek aan het overstroomde gebied, onder andere Oan Broek in Waterland, Monnikendam, Vo- Iendajn, Marken en Purmerend. Hij werd' vergezeld door mevrouw London en reisde per motorboot „Dordtf', van den heer Kerk hoven. De minister heeft een groot aantal geschenken uitgedeeld, hoofdzakelijk dekens, ondergoed, sigaren en tabak. Liofclpudigiieidsvoorstelling. Gisteravond had in den Koninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage de aangekon digde galavoorstelling plaats, welke, onder de auspiciën van den burgemeester der resi dentie, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, be stemd was bij te dragen tot leniging van den nood' van do velen, dié door d© gevol gen der overstroomingen zoo zwaar getrof fen werden. .Ook op dezen li ef ci'ad igheidsa/vand wilde H. M. do Koningin met ontbreken H. M. werd bij het betreden, van den schouwburg ontvangen door dën burge meester. Dadelijk na cio aankomst van de konin gin ving do opvoering van „Hamlet", ter vervanging van de aangekondigd» opera van „Thaïa" aan. Heti uitnemende doel in aanmerking ge nomen, ka-d het publiek talrijker kunnen zijn. Tot do aanwezigen behoorden nagenoeg allo gezanten en vele leden ener gezant schappen, allen met nun dames. Te 9£ uur verscheen Z. K. H. de Prins, ede, na zijn terugkeer uit Amsterdam, door bet geven van audiënties verhinderd was do voorstelling van den aanvang af bij te wo- nerL De Vorstelijke personen verlieten kort voor 10 uur den schouwburg, uitgeleid door aen burgemeester. Behoefte a ar Buitenboordsmotor o n. Kapitein Quack, die de leiding beeft van den militairen patrouilledienst in een be langrijk deel van het overstroomde gebied, heeft nog steeds gebrek aan vletten met j^uiterrb oordsmotoren voor dienst. Hij doet daarom nogmaals een beroep op dego- Qii, die dergelijke vletten met buiten- loordanotoren of desnoods die motoren al leen beschikbaar willen stellen. Voor het noodigo technische personeel zorgt het mi litair gezag zelf. Dergelijke vaartuigen zijn dringend noodig om zooveel mogelijk te kunnen waken tegen diefstallen in het over stroomde ge-bied, die hel aak veelvuldig voorkomen. Men kan zich aanmelden aan het gemeen tehuis van Buiksloot. Hetdooden van kippen en eenden. Men meldt uit Buiksloot: De burgemeester vaoi Landsmeer heeft het militair gezag last gegeven, om alle kippen en eenden, die in de boomen en op d'e daken zitten langs den Kanaaldijk, in het. Schouw en in de Broekormeer door jagers te laten doodschieten, daar zé an ders toch van gebrek moeten omkomen. Het herstellen van den Zeedijk. Dag en nacht wordt aan de hei-stelling van den Katwouderdijk gewerkt door een BOO-tal werklieden van de firma Blanken- voort van Haarlem. Daar grooto zandbakken niet door de sluizen kunnen, moeten de zakken zand bij kleine hoeveelheden binnendoor wor den aangevoerd. Aan den D rechter! andschen zeedijk tus- schen Andijk en Enkhuizen wordt door 1600 arbeiders gewerkt. Er zijn veel zwak ke plekken in den dijk, vooral bij den vuurtoren De Ven. Men heeft 3000 last basaltsteen aangebracht voor de herstel ling. De gaten worden volgespoten met beton. Men hoopt het gevaar zoodoende spoedig meester te zijn. 'De door den storm in de zeeweringen op Wielingen geslagen bressen zijn alle gestopt, zoodat het gevaar voor doorbraak geweken is. Nieuwsgierigen teleurgesteld. Zooals met het mooie weder te Verwach ten was, maakten Leel wat Amsterdam mers zich Zondag op om naar d)e overzijde van het IJ te trekken, om daar een kijkje te kunnen nemen van het over stroomde gebied. Maar de politie liet zich niet verschalken on zond hen, dde geen pas of legitimatiebewijs konden vertoonen, on middellijk terug. De militairen zorgden voor de afsluitingen naar Ndeuwendam, Schellingwoude en Durgerdam. Vandaar dat een groote schare teleur gestelde Amsterdammers den langen Weg naar Amsterdam over den Buiksloterweg en over de Oranjesluizen terugging. Anderen gingen per stoomboot de over stroomde gedeelten bezichtigen. De eige naars der booten maakten goede zaken. De Zaandammerbooten voeren propvol been en weer. In Zaandam was 't een beele drukte en de Kistdam had aller be langstelling. Over 't algemeein genomen was heel wat menschen een teleursteïlrn Voor de Slachtoffers. De beide artisten-troepen, die zach ge vormd hebben uit te Groningen gednter- neerde Engelsöhen, de „TimJberbown Fol lies" en de Timberbown Minstrels" tre den thans op ten voordeel© van de slacht offers. Eeistgenoemden hebben in Den Haag een kunstavond gegeven, welke een batig saldo van f 979.83 opleverde, laatst genoemden hebben te Groningen reeds f 300 Mot toestemming van den minister van Binnemilandsche Zaken heeft de burge meester van Oldenzaial 280 dekens en ma trassen, welke indertijd dienst hebben ge- cBaain bij de huisvesting der Belgische vluch telingen iin die gemeente, aangeboden voor de noodlijdenden bij de jongste overstroo- miTigen. Op Wie ran gen. Op Wielingen heerscht thans een onge wone dirukte. Er zijn 150 soldaten met ka der en een 90-tal grondwerkers aangeko men, die allen bezig zijn met zandgraven. Het zand wordt met visschersscliepen naar de Van Ewijcksluia gevoerd en aldaar ge bezigd tot versterking van de binnenwater- keeringen. Dagelijks komen hier per postboot van de Van Ewijoksluis en omstreken vluchte lingen met hun inboedeltjes aan, die hier allen zoo goed mogelijk worden onderge bracht. De Westlandsche Stoomtram. Het traject Maassluis—Delft van de Westla-ndsoho stoomtram, dat door de overstroomingen gestremd was, is hersteld en wordt, ingaande heden, weder bereden. Stormschade op Schouwen. De schade, toegberaclit door den storm van 13 en 14 Januari j.L, aaoi het Water schap Schouwen^.wordt geraamd op ruim f 11.000 (elfduizend) gulden. In hoofdzaak hebben 'b Noorderstra-nd en do Zeedijk aan dë Bulke geleden. De golf verheffing bij den Langendijk was zoo groot, dat het wa ter oVer dien dijk, waarvan de kruin 5 meter boven H. W. ligt, is heengeslagen. O ever af schuiving op N o o r d-B ovcland. Aan den Leendert Abrahampolder (Noord-B eveland) heeft een oeveraisohui- ving plaats gehad over een lengte van pl.m. 1000 M. tot aan de kruin van den dijk. De toestand to Ridderkerk. De to'estamd is te Ridderkerk nog zeer weinig verbeterd ten gevolge van het. be stendig ruwe en telkens stormachtige weer en de groote moeilijkheid, het water weg te krijgen. Donderdag omstreeks 4 uur des namid dags, stak een stormbui op, gepaard met hevigen regen, die voor hefc hoogwatertij van hailf 6 plotseling het allerergste vree zen deed. 's Avonds en nachts werd de wind min der, maar Vrijdagmiddag wakkerde hij weer gedurig heftiger aan. Do polders Wouden, Donkersloot en Het Zand staan' nog steeds diep onder in: het water met fabrieken eai woningen, terwijl ook de Ker- kepolder telkens blank staat. De algemee- ne overtuiging hier is, dat de hooge Molen dijk en Eenigen Dijk op verscheidene plaatsen in hooge mate wérden aangetast door het Water, dat er nu reeds ruim een week lang tegenaan staat en slaat. Het wordt niet betwijfeld, dat tegen een zóó langdurig „ondervreten" deze dijk geenszins bestand is, zoodat wanneer de waterstand diezelfde blijft op meerde re-pun ten doorbraken zullen plaats hebben, die het geheële eiland IJsselm'onde zouden doëri oversbroomen. De toestand op Marken. Op Marken liet de eensgezindheid der bevolking in den laateten tijd veel te wen- schen over. En zelfs de gewéldige ramp, die het eiland trof en velen in rouw dom pelde, kon hierin geen verbetering bren gen. Naar aanleiding ook van bemoeiingen van hë-ti Centrale Wabersnoodcomibó voor Waterland is thans een plalaitselijk comité op Marken; samengesteld, waarvan burge meester De Groot voorzitter iswaarvan voorts dbel uitmaken het bestuur ran het Visschersfocnds, d)e beide wethouders en een drietal raadsleden samenwerking dus van allo kringen der bevolking. Uit dit oo- mité is benoemd een uitvoerend comité, bestaande uit vijf personen, die zich belas ten met de dagetijfcscbe werkzaamheden. Op het eiland is men thans bezig, de be schadigde» botters uit de haven te lichten en over te brengen naar d!e Werf te Mon nikendam, waar ze in reparatie kom'en. Afwisselend houden de comitéleden toezicht oip dit werk De straten Van het eiland worden schoon- geöpoten met de brandspuitvan het wrak hout ligt een de»l reeds hoog opgetast op de Kerkbuurt. Maar in do Weilanden, wel ke zich uitstrekken tuesohen de lage dijkjes, blijft het laatste water staan op de dtnassi- gen grond. Dat is van gröot nadeel èn •voor den gezondheidstoestand der bevol king èn voor den toestand van de lande rijen. Een stoomgemaal is wel dringend noodig op het eiland. Dë sch'aialcöl 1 ecte in Dën Hatfg. Naar vernomen wordt, hebben te 's-Gra venhage ongeveer 1000 personen zich op gegeven om heden te collecteeren voor den grooten watersnood. Het aantal, dat noodig geacht wordt, bedraagt 440. zoodat van de grootste helft der aanbiedingen geen ge bruik behoeft te worden gemaakt. Door loting werd nu beslist, wie collecteeren zul len, waarbij men evenwel de collectanten der verschillende diaconieën, in zeker op zicht vakmenschen op dit terrein, liet voor gaan. Deze cijfers wjjzen zeker reeds op een veelbelovende belangstelling voor de noodlijdenden. Dëbedreigdedijk vanden W ij d e n W o r m e r. Bij een bezoek van de Statenleden Wibaut en mr. Slingenberg aan den Wijden Wor- rnef, kwam hot hun voor, dat het ophoogen van den bedreigden oostelijken dyk van dezen polder met zakken zand, niet vol doende was om den polder to behouden. Do leider van het werk, die met 90 man aan dezen arbeid bezig was, was geheel van do- zelfde meening en verzocht den Statenleden een telegram te willen zenden aan den Com missaris der, Koningin in Noord-Holland. Dit is geschied; er is aan den Commissaris be richt, dftt de toestand zeer zorgelijk is, dat onverwijld aanbrenging van een kistdam volgen3 den leider noodig is. Onzo indruk is, seinden de beide Staten leden verder, dat bet dringend noodig is meer afdoende maatregelen te nemen, dan thans zijn getroffen. De Marker visschersvloot. Naar wij vernemen, wordt üe aan de Markensche visscherevloot toegebrachte stormschade getaxeerd op f 25,000. De firma Goedkoop, die met een drijvendo üijschkraan bezig is met bet lichten van de in de haven gezonken botters, za? daarmee vabdpag gereedkomen. Het gevaar voor den poldet Zijpë. .Voor den polder, Zijpe dreigt het gevaar voor overstroóming het pieest uit het zui den. Valt het Zuiderzeewater in Schermer boezem, dan stroomt het N.-H.-kanaal, dat Zijpe in de lengte doorsnijdt, vol. De boor den van dit kanaal kunnen het water tot IV2 M. boven A. P. bevatten. Om te voorko men, dat het water door, de -talrijke ëgaJe- mentslooten naar binnen zal stroomen, zijn allë verbindingen daarvan met het kanaal door schutbalken afgesloten, die, als de nood aan don man komt, met zakken zand kun nen versterkt worden. De Jacob Klaassen- 6iuis, die de Groote Sloot, welke de Zijpe in de lengte geheel doorsnijdt, met het kanaal vorDmdt, wordt voor de scheepvaart nog opengehouden, doch zal ook gesloten wor den, zoodra het water aanzienlijk 'begint te rijzen. De sluis staat dag en nacht onder bewaking. In het noorden wordt Zijpe van den over stroomden Anna Paulownapolder gescheiden door don ouden Zijperzeedijk, die sterk ge noeg wordt geacht, om den vloeid te kee- r'en. De schutsluis in dezen dijk is geheel met zand gestopt, terwijl bij den spoorweg- doorgang van de Ijjn AlkmaarHelder een voldoende hoeveelheid materiaal aanwezig is om' het gat .te dichten, zoodra de versterkte spoordijk bezwijkt, die op het oogenbük in den Anna Paulownapolder nog slechts enkele centimeters Öoven het water uitsteekt. Steun doorschoolkinder,en. Het hoofd der 0. L.-Sckool te Beneden- knrjpe lief [Vrijdag hef volgende schoonschrift maken „Door den watersnood hebben vele arme menschen alles verloren. Als van de inillioen schoolkinderen in Nederland ieder één dub beltje gaf, zou er voor die menschen f 10,000 zijn. Spreek er eens met uw ouders over." Zaterdagmorgen brachten de ruifn 100 kinderen f 13.50 mee, ten behoeve der nood lijdenden voor de<n watersnood. De gevolgen van de ramp. Naar schatting bedraagt het totaal ver lies aan koeien voor Waterland 1500 stuks daarbij komen dan nog do vele schapen, vaikens, oenden, kippen, enz. Verscheidene huizeif en bruggen hebben reeds door het water dermate geleden, dat zij- na de droog making geheel vernieuwd zullen moeten wor den, ten einde instorting te voorkomen. Ver schillende boerenplaatsen zijn ook reeds on dermijnd door het water en beginnen reeds te verzakken. Twee huisgezinnen In den Wilkebroekmeerpolder bij Landsmeer zijn wel door den watersnood het zwaarst getroffen. De vrouw van den boer C. Tump n.I. is aoor den schrik zoo goed als krankzinni» geworden, evenals de vrouw van den arbeS de Sneek. In de superphosfaatfabriek staan thans nog 26 koeien, waarvan de eigenaars niet bekend zijn. Vragen en Antwoorden. V raag: Daar alle booten van verschil lende maaltsöhappijen in uw blad voorko men, wilde ik gaarne weten, hoe het koant, diat de booten van de Koninklijke Stoom boot Maatschappij daar niet in staan. Antwoord: We hebben ons hier be paald tof de voornaamste vaste lijnen, die belast zijn met het verzenden yan de mail en die een groot personenvervoer heb ben naar Noord- en Zuid-Amerika en naar Oost- en West-Indië. -Vraag: Ec ben bij mijn patroon aange nomen voor winter en zomer vast werknu heeft mijn patroon mij 14' dagen naar huis gestuurd met vergoeding van een week loon. Ik kom terug en werk een week en wordt ontslagen met 8 dagen. Maandag heb ik een ongeluk met mijn werk en krijg Op staanden voet ontslag. Heb ïk nu recht op 1 week loon en 1 week vergoeding? Antwoord: Ja. V raag: Hoe moet men een Clyvia on derhouden? Toen ik de plant gekregen heb, was zij prachtig, maar nu krijgen de pun ten van de bladeren gele plekken. Zij staat in een kamer zonder gas, dus dat zal wél in orde zijn. Antwoord: Uw Olivia moet gij als volgt behandelengeef haar een goed licht, doch volstrekt niet zonnig plekje voot een venster, in een m&itiig verwarmd ver trek. Geef haar water door haar met den pot in een emmer water te zetten tot de aarde doornat is. Dit herhaalt gij eerst dan, als de aarde weer droog begint te worden en gij giet dan tusschentijds niet. Gij zijt dan zéker nooit te veel of te Weinig Water to geven. Voorts moeten de bladeren steeds stof vrij gehouden worden door deze elke week af te sponsen en daarenboven nog vaak te besproeien. Gebruik voor giet- en sproedwa/ter alleen slechts water, dat dc temperatuur der ka mer heeft. Alclus behandeld, zult gij stellig geen last meer hébben, dat er gele punten aan do bladeren komen. Vraag* Bestaat er ook gelegenheid om kosteloos opgeleid te worden tot zieken verpleegster. Wat zijn daarvoor dé eisohen Moet ik ook verantwoorden, wat mijn móe der in haar trouwen gehad heeft, - wijl ik daar wel in betrokken ben Antwoord: Ga u persoonlijk aanmel den bij de directrice van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, die zal u omtrent een en jpidér wol inlichten. Men zal u VO01 uw moe-dér wel niets aanrekenen. Vraag: Kan men voor een jongen, waar de onderwijzer op school niets mee kan beginnen, wegens luiheid en c*rm oom o- lijko brutaliteit, ook plaatsing vinden in con of ander gesticht, daar het straffen der ouders ook niets helpt? Zoo ja, kunt u mij ook zeggen tot wien ik mij moet wenden? Antwoord: Wencl u tot den voogdij te Leidensecretaris mr. P. E. Briët, Oudé Vest. Vraag: Bestaat er ook gelegenheid om arbeiderswoningen in massa tegen het bre ken van glasruiten te vej-zékeren Zoo ja, zou u mij ook kunnen zeggen, waar ik mij dan kan vervoegen? Zou u mij ook kunnen zeggen, wat de kosten daarvoor zijn Antwoord: Er zijn verschil! ende Glasverzekeringsmaatsdhappijen in ons land en daaronder heel solide. De tarie ven kunt u bij de Maatschappij zelf of haar agenten aanvragen. Bij massa zal er wel reductie worden gegeven. Wij kunnen hioj echter geen adressen noemen. Let maai eens op onzo advertentierubriek. Gisteren stond onder een vraag, dat 300 millio^n gulden 1,5 inillioen aan rente kost, dit moet natuurlijk zgn vijftien millioen. SS ïk 1 —o— der oefeningen op DONDERDAG 27 JANUARI, des avonds 8 uur, In de Gymnastiekzaal a/d. Pieters- ierkgracht. 5603 16 Gelegenheid tot aanmelding voor het lidmaatschap op de oefenings- avonden 'of aan het Secretariaat, Witte Rozenstraat 49. AID. LEIDEN. op Woensdag 26 Jan. a.s., de3 avonds te 81 uur, in de Bovenzaal der „Harmonie", Breestraat. Wegens de belangrijke Agenda dringend opkomst verzocht. 5611 16 Mevr. v, Minden Verhuisd van Hoefkade 14, naar v. Ir.avensieinsiFaai 17, bij de Hobbemastraat, Den Haag. 8467a 6 5377 12 zyn overbodig. Oude en algemeen bekende Bank geeft thans billijk: geld ter leen, onder strengste dlsoretle. Rente 4°/0. Geen kosten vooruit. Uitbetaling van de volle som, zonder korting. Brieven Bur. van dit Blad No. 507. 10 Door het Maagpoeder van Apotheker BOOM zijn reeds duizenden maaglyders genezen van maagpyn, maagkramp, zuur, hartwater en slechte spijsvertering. Prijs per doos 75 ct. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. 5628 12 BEKWAME NAAISTER M gevraagd voor het Atelier, Donker- gj steeg 3. 5685 30 Ml m Aanbieding 's avonds tusschen 7 en li uur. IIIIIIU en Ruige Mest per Ms. te koop gevraagd, door S. A. VAN KONIJNENBURG Co., Noord- wijk-Binnen. 5419 8 bij Tegen Bterk concurree- rencle prijzen. 26 Haarlemmerstr. 26. Tel. 829. 5615 80 H33 H. KL Sigareaifabrikaaitsssj zendt MONSTER on PRIJS van SIGAREN, of bezoekt, daar ik a. s. Maart een nieuwen Sigarenwinkel open. P. L. BINKEN, Zijdeweg 292, Boskoop. a f 1 I 0 ;0 3398a 14 omdat ze voortreffelijk zijn, worden nu de DE BOSR's IToedingsartikelen. CRÈME DE RIZ, D° D'ORGE, TAPIOCA, PERLES DU JAPON ORGE PERLÊ, i GEMALEE! JAVÓ4R8JST. 5612 40 Voor den handel verkrijgbaar by de LEIDSCHE HANDELSVER. Bestel ze uw Kruidenier. Kindermeel, Gebrand meel, Paneermeel, Havermeel, enz. enz. 272.*) 12

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2