DE WATERSNOOD IN NEDERLAND. Semtrtgd Nieuws. Rechtzaken. fit ar (J. pr^s gestold, indien tot den bouw wordt over gegaan. Voorts wordt geleaen een door den Raad der gemeente Lemvuiden genomen bo-f sluit, betreffende es» gemecsswijai'pelijke re geling, inzake de verbetering Geerweg en zulks naar aanleiding van Art. 121 der Ge meentewet Na deae lezing wordt door den Voorz. een en atodn toegelicht, waarna door geen der leden op- of aanmerkingen worden genaak! en met algotnec-ne 6temmeii deze re geling wordt goedgevonden. In verband met do behandeling von den Geerweg, wordt door den heer Visser van den Voorz. de mededee- ling ontvangen, dat binnen enkele dagen deze weg in vereoniging met het bestuur der gemeente Leimuiden zal worden opgeno men, ten einde alsnog voerloopige verbeterin gen non te brengen. WordJ vastgesteld het kohier schoolgeld 4de kwartaal, tot een bedrag van f42.79 en een staat tot machtiging orr. te betalen een bedrag van f 10.42, uit den post onvoor ziene uitgaven, wegens rentegarantie-exploi- tatie Holl. Electr. Spoorweg-Maatschappij vpor. één twaalfde gedeelte, over 1915. Mond- en Klauwzeer. Inzake bet mond- en klauwzeer heeft de meerderheid van de leden der Geld. Ov. Mij. van Landbouw zich voor doorzieken verklaard. Hef gevaar dat de ramp grooter omvang aal aannemen, bljjft Vooral uit Punterend komen minder geruststellende tijdingen. Het nieuwe zuideljjke stadsgedeelte is op bevel ontruimd en gistermiddag steeg het water onrustbarend. Zoo hoog was het water nog nooit geweest In den Overweerschen pol der stroomt steeds meer water over de kaden en overal worden daarom kistdammen aan gelegd. In een spoedeischende vergadering heeft de Eaad van Purmerend hiervoor 25 duizend gulden beschikbaar ges'.e'd. De Pur- jnersteenweg is bijna, niet meer te houden. Dit aanleggen van kistdammen geschiedt bij voorbaat, indien de spoordijk mocht be- ïwitiken. De melkfabriek „Hollandia' heeft voor dit doel ook f16.000 toegezegd. Erger is ook nog, dat de dijken van den hlertoor genoemden polder beginnen te lek ken. In de dorpen aan de overzijde van het IJ was niets veranderd. Weinig valt daar meer te redden. Het is voor de inwoners dezen plaatsen vreeselijk, dat het eenige maanden zal duren voor ze weer kunnen terugkeeren. Edam, welks Raad ook een crediet toe- ïegde, voon voorzorgsmaatregelen, consta teerde men eenige verbetering, daar veel water naar zee terugvloeide. Eenige hon derden geniesoldaten zjjn hier aan 't werk. In de Zaanstreek. In de Zaanstreek is de toestand ook door het wassen vaji het water verslechterd. Gistermiddag en -avond is het water sterk gewassen, zóó, dat om 8 uur een stand was bereikt, die 12 c.M. hooger was, dan de hoogste stand, dio sedert het begin Van .do overstrooming genoteerd was. Sedert 1 uur in den namiddag steeg het Water 16 centimeter. De'sterkste stijging werd waargenomen omstreeks 6 uur. Velschillende huizen in de Oostzijde, die nog in het geheel niet van het water.te lij den hadden gehad, moesten nu ontruimd worden. Op enkele punten stond het water reeds tegen den kistdam en hier en daar Waar het zand nog niet aangebracht was, ïelfs in den kistdam. In verband hiermede werden gistermor gen 10 uur op order van het gemeente bestuur alle toegangen tot de oostzijde door de politie afgezet, en mochten alleen zij dit stadsgedeelte passseren, die in het bezit waren van een door den burgemeester af gegeven pas. Dit geschiedde om het werk geer belemmering te doen onderraden door iet publiek. In 'een oogenblik tjjds werd het stadhuis bestormd door aanvragers om passen. Deze werden echter alleen afgegeven aan de be woners van de oostzijde en aan degenen, die gr noodzakelijk motsten zijn. De politie was versterkt mat een aantal rijksveldwachters en soldaten. Ook waren ar 200 militairen gerequireerd voor hulp bjj ket maken van de kistdammen. Zeer groot was het aantal vreemdelingen, dat uit alle richtingen per boot en spoor, &?r fiets en te voet gekomen was om een indruk te krijgen van de ramp en de ellende van een overstroomde plaats. Ook voor hen was het een heele teleurstelling, dat de oost zijde afgesloten was. Daardoor was het des te drukker op den Zuiddrjk, wadr men even eens uitzicht heeft over een groot deel van den polder. 's Avonds 7 uur werd de maalregel inge trokken en de Oostzijde weer voor het ver keer opengesteld. Doch toen waren de vreem delingen vertrokken en was het ook te don ker om een krjkje te nemen. Zaterdagavond werd hier een straatcollecte gehouden, die f 327 heeft opgebracht Het gemeentebestuur van IVormerveer heeft in samenwerking met de gemeentebe sturen dnr andere Zaansche gemeenten en met het polderbestuur vtm Westznan, aan de oostzijde der gemeente, langs den Zaan, een dubbelen ksitdam, gevuld "met grond, doen aanbrengen, met een lengte van ongeveer 3200 meter. Verder heeft de polder Wc-sir zaan Ti enkelen kistdam van circa 3200 me ter doen aanloggen, evenals de Karnemelks polder met een lengte van circa 1200 meter. Te Wormerveer is dit geschiedt door mili tairen met burgers, terwijl Westzaan het uitsluitend door militairen, en de Karne melkspolder door burgers het werk heeft doen uitvoeren. In een spoedeischende Raadsvergadering der gemeente Wormerveer is een verorde ning op varen aangenomen, terwijl aan B. fen W. een blanco crediet is toegestaan, om die maatregelen te nemen, welke noodig mochten blijken te zijn. Het Roode Kruis in actie. Nog steeds komen bij1 het hoofdcomité vragen binnen vnn de gewestelijke Roode Kruis-commissarissen voor Noord-Ifoland en Utrecht voor toezending van goederen en le vensmiddelen naar do geteisterde streken. De commissarissen zijn voortdurend in actie om door persoonlijk onderzoek, zich van de behoeften van noodzakelijk levens onderhoud voor de getroffen bevolking op do hoogte te stelfel, Dank zij den jjwerigen bemoeienissen van 't daartoe in het werk gestelde ïïaagsche Inzamelingscoir.ité, vullen de magazijnen zich met een massa goederen in natura, zoodat wederom met twee groote vrachtauto's, daar toe welwillend beschikbaar gesteld door den staf ran de l'e divisie en een particulier, den heer Driessen, een .tiental groote kisten met levenmiddelen en goederen naar Noord- Holland en Eemkmd konden worden verzon den. De Roode Kruis-ziekeninrichtingen in Pur merend en Vplendam zijn thans in volle wer king. In laatstgenoemde inrichting worden door eenige zusters van de Roode Kruis- kliniek aan de Jan van Nassaustraat te 's-Gravenhnge o.a. twee typhusljjders ver pleegd. Het Roode Kruis is nu juist een week dag en nacht in de weer. Het is zoo gelukkig geweest, aan die aanvragen, die langs offi- cieelen weg jnkwamen, te kunnen voldoen. De Koningin peet. Onze Koningin is peet geworden schrijft het ,,Hbld." over het dochtertje w hot echtpaar Piet van Hiel op Mar ken, dat werd goboren na den stoanaohti- gem naoht-, waarin de moedbr in doodsnooi haar leven redde op een balk in een wo ning, die nog slechte rustte op enkele spijl tjes. De ramp in godsdienst oefeningen herdacht. H.M. do Koningin, H. M. de Kocningin- Hoeder en Z. K. H. de Prins woonden Zondagochtend met groot gevolg de gods dienstoefening bij in de Groote Kerk, te 's-G raven huge, onder gehoor van ds. W. L. Welter, die tot tekst gekozen had Mar kus 4 vers 35-41. Dezo godsdienstoefening werd mede bij gewoond tlbor den commissaris der konin gin in do provincie Zuid-Holland, baron Sweerta d)o Landas Wyborgh en den oom- mdssaris der koningin in de provincie Utrecht, graaf Yan Lynden van Sanden- burg. In de godsdienstoefeningen' dor Ned.- Herv. gemeente te 's-G ra ventage werd Zondag, naar aanleiding van den door H. M. de Koningin uitgesproken wensoh door do voorgangers de rurtrp eter over strooming in hun gebeden herdacht. De Ned. Portuge.esoh-lêraelietiscihe gemeente hield Zondagmiddag in haar Synagoge een bidstond naar aanleiding vam den waters nood. Do NöderlamLah-Israëlitische ge- moente had reecfo in haar gewono Zator- daigsche godsdienstoefening de ramp in den gobode herdacht. Ook in alle R.-K. kerken werd gebeden met betrekking tot den watersnood. Ingenieurs uit N.-Ho 11 and. De commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland noodigt de ingenieurs Van de door den watersnood geteisterde ge meenten, die thans elders verblijven, uit, ten spoedigste hun adres aan (Jen burgemeester hunner woonplaats op te geven en ook van verdere adresverandering mededeeling te doen. Extra-treinen voor vee- vervoer. Naar men mededeelt, zal de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen extra- treinen beschikbaar stellen voor het ver voeren van vee uit de overstroomde streken vian Noord-Holland, zoodra in Zeeland land bouwers zich bereid verklaard hebben, dal Vee tijdelijk te stallen. Deschade teParderwjjk. Te Harderwjjk is de schade aan gemeen tewerken door den watersnood aangebracht geschat op f8600. De Raad heeft een be drag, groot f3000, toegestaan, ten einde de meest noodige herstellingen aan te bren gen. Verzamelen vanver- dronkenveo. In de gemeente Kansdorp zijn militairen druk bezig met het verzamelen van verdron ken vee. De dieren worden to Durgerdam ingescheept en naar de vuilnisbelt te Am sterdam gebracht om verbrand to worden. Voeder voor het ve-e. Een prachtig voorbeeld ter navolging is gegeven door de afd. Veur-Stompwijk der. Holl. Maalschappij van Landbouw, die eeni ge duizenden kilo's hooi ter beschikking van het hoofdbestuur dier Maatschappij heeft gesteld ten einde daarmede in de streken, welke het meest door den watersnood zjjn geteisterd, in het gebrek aan veevoeder te voorzien. Diefstal in overstroomd gebied. Veldwachter Van Gelderen te Buiksloot, is er in geslaagd vier mannen aan te houden, die diefstallen hebben gepleegd' in boerde rijen in de Broekermeer. De mannen, die naar het huis van bewaring te Amsterdam! zin overgebracht, bleken te hebben gesto len eenig huisraad, 26 kazen en een hoeveel heid spek, te zamen voor een waarde van ongeveer f200. Te Nieuwendam zijn drie ingezetenen gearresteerd, die bij hun derpsgenooten diefstal pleegden. Deelneming in het buitenland. Do Paus heeft H. M. de Koningin een te legram van deelneming gezonden. De Belgische regeering heeft, door Eaair gezant in Den Haag aan den minister van buitenlandsche zaken haar volle sympathie doen betuigen met de gevolgen van den watersnood, waarvan zij' met ontroering ën aiepe smart de oeneïfton heeft ontvangen: Ook de Zweedsche gezant aldaar heeft op de meest hartelijke wijze de verzekering van het medegevoel van zijn regeering aan den minister gogeven. De Duitsche keizer heeft op 20 dezer uit Weiszkirchen telegrafisch aan H. M. de Koningin uitiing gegeven aan zjjn hartelijke deelneming in den rampspoed, dien de wa tersnood over een deel van ons land heeft gebracht H. M. de Koningin heeft voor dit bewijs vin belangstelling Haar hartelijken dank te legrafisch betuigd. Treal-er gestrand. Men meldt van Terschelling, d.d. 22 dezer Hedennacht is op den Engelsohen Hoek alhier een trawier gestrand. De sleepboo t-en „Neptlunus", Achilles" en de redding boot „Brandaris" zijn ter assistentie ver trokken. Een nader bericht meldt, -dat de treiler, genaamd „Eveline" IJm. 15 met eigen krachten is vlot gekomen. Te Yliöeingein werd Zondag morgen ontdekt, dat de kolenstof, geladen in dfen lichter „Elize", liggende aan de Ka naalstraat, welk scMp verzegeld was, brandde. Het sdhfiip werd naar do ha-ven verhaald en daar is men begonnen te lossen. Rookwolken stijgen uit de lading op. Mon schrijft uit Barneveldi: Uit de beste bron kunnen wij melden, dat de toestand van beide militairen, die mis handeld zijn, Zaterdag gelukkig vooruit gaande was. De melding van het overlij den berust op een foutieve mededeeling. De vier gearresteerd© personen zijn al'len weer op vrije voeten gesteld. De staking van de kol e n we r- kers te Amsterdam. Men verneemt van arbedderszijde, dat de directie van de Steenkolenhandelsvetreeniging pogingen dloet, om uit R-otterdam arbeiders te laten overkomen. Aangezien het beötniur van de vereeni'ging te Rottedam in dit verband wellicht tevergeefs invloed op de Rotter- damisclie kolenwerkers zal trachten uit te oefenen, wordt van dezelfde zijd© verze kerd, is de mogelijkheid vain een uitbrei ding van het oOnfüirct tot Rotterdam niet buitengesloten In de sigarenfabriek van do firma Van der Heiden, te Woensel, bij Eindhoven, is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. De brandkast is te vergeefs geforceerd, terwijl in heb siga renmagazijn ia huisgehouden en sigaren ontvreemd zijn. Heb ia rog niet vastge- dteld' wat precie© gemist wordt. De politie was reeds bij het aanbreken van don dag aan het cmde-raoek-en. Gistermiddag werden twee broertjes, de aöht- en de tien-jarige S., wo nend© aan den Boergoensche-n Vliet te Rot terdam, toen zij aan den West-zeedijk den rijweg wildten ©versbeken, overreden door een auito, die plotseling achter een tram wagen te voorschijn kwam. Zij werden naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat de een een zijner beenon gebroken had, ter wijl do andere inwendige kneuzingen had bekomen. Staking van schuitenvoer ders. De schuitenvoeders-vereeniging „Eendracht maakt macht" te Amsterdam, heeft gistermorgen in „d^Geelvdnck" be raadslaagd over d'e vraag, of er al of niet tot staking moest worden overgegaan. Er war-en ongeveer 300 personen aanwezig. Na eenige uren overleg is er met bijna algemeen© stemmen besloten, het werk neer te leggen. Ongeveer 92 pOt. stem den voor de staking. Dit besluit geldt niet voor het Vriesseveem en Blauwhoeden- veem, daar deae veemen reeds tijdens de gevoerde actie de loonsveihooging hadden toegestaan. Heft sbakdngscomité is gevestigd in „d'Geelvinck" en heb bestuur heeft voor het besluit tot staking kennis gegeven aan den handel in d© burgerij van Amsterdam. AandendijkbijBierum (Gron.) is komen aandrijven een cassette, waaraan 't slot ontbreekt. De inhoud bestaat uit brie ven, prentkaarten, enz., goadresseerd aan oen Duitschen marine-vlieger en geschreven door zijn verloofde. De naam van den vlie ger komt op de adressen v©orook de woonplaats en de naam van het meisje kun nen uit 'n enkeion brief wordon opgemaakt. Men meldt ons uit Middel har nis: Bij de reederij Kol ff to Middelhanris, is het telegrafisch bericht ontvangen, dat van het schip „Middelharnis 14", schipper L. Koster, een tweetal gehuwde matrozen, bei den uit Middelharnis, br} een stortzee over boord zijn geslagen en verdronken. De na men der matrozen zijn C. Bonnewanni en K. Viskil. Te Amsterdam hebben zich geen nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Eén der lijders in het Wilhelminagasthuis is nog ernstig; de overigen nemen in beterschap toe. Zaterdag is op de „Johan- nahoeve", onder Oosterbeek bij Arnhem, door onbekende oorzaak de oude boerderij afgebrand. De vrouw, die door den schrik bevangen werd, liet haar vijf kinderen in het brandende huis achter. Zij konden ech ter allen gered worden. Het laatste werd met gevaar voor eigen leven, door een knecht gered. Door gebrek aan water viel aan blus- schen niét te denken. f Sinds 5 Januari j.l. worden te Rotterdam vermist: «5 coupons Nedorli Staatsleening 1915, ad 25, gonummerd 192876 tot en met 192.8S0; 1 coupon idem ad f 12.50 no. 12648. De oommiseie van politie in de lsto af- deeling te Rotterdam verzoekt inbeslagna me en bericht. De heer S. Dellebarre, eige naar van het café-restaurant „Transvalia", aan den Bergweg te Rotterdam, lid van den vrijwilligen landstorm, was sinds geruimen tijd lijdende aan een nierziekte, welke hom verhinderde zijn militaire plichten te vervul len. Herhaaldelijk was hem gelast op cle oefeningsavonden te verschijnen, maar de hoer D. had daaraan geen gevolg gegeven en ter bevoegder plaatje doen weten, dat zijn gezondheidstoestand het niet toeliet. Er verliep ongeveer een jaar, totdat Zater dagmorgen de sergeant-majoor van het landstormcorps Rotterdam, met 7 soldaten van het landwoerdepot aan het gebouw „Transvalia" verscheen, om den heer D. te halen. De vrijwilliger lag echter te bed en liet dit den sergeant weten. Onder protest van de echtgenoote van den heer D had de sergeant clo drie toegangen tot het perceel laten afzetten door zijn soldaten, die de ba jonet op het geweer hadden gezet. Dr. Weerdenburg, officier van gezondheid alhier, werd telefonisch verzocht den vrij williger te komen onderzooken. Deze on derzocht den heer D. en constateerde, dat dezo inderdaad niet in staat was om zijn mi- lifcairo plichten te vervullen. Gedurende al dien tijd bleef het café gesloten. Na twee uur ongeveer gelastte do sergeant het café weder te openen. Te halfdrie kon de ser geant met zijn mannen onverrichterzake vertrekkon. De heer D. zal een aanklacht in dienen wegens huisvredebreuk en vrijheids- borooving. Het aantal inzendingen op de tentoonstelling van „Avicultura", in Den Haag, was blijkens den catalogus op enkele na, die absent waren, 3400. DèHentoonstel- ling werd georganiseerd in samenwerking mot de Leidsche Pluimveevereeniging, do Nedorlandsche Hoenderclub, de Amsterdam- sche Pluimveeclub, den Noord-Holl. Bond van Pluimvee-, Konijnen- en Vogelliefheb bers en met medewerking van de 's-Graven- haagsche Vereeniging „De Kanarievogel". Dat op deze tentoonstelling wel een keur- collectie op dit gebied was bijeengebracht, bleek hieruit, dat er slechte weinige inzen dingen waren, die niet één of meer prijzen of een eervolle of zeer eervolle vermelding verwierven. Een niouwe vrucht. Nazr de heer W. Gerlach Meijer, to Loosduinen, aan het weekblad „De Tuinbouw" mededeelt, is door hem een in Nederland nog niet ge kweekte zuidvrucht tegen hoogen prijs in den handel gebracht, n.l. de „Peermeloen" (Solanum muricatum) De vrucht rijpt van November tot Nieuw jaar; in het voorjaar gepoot, kan de plant hetzelfde jaar vruchten voortbrengen, die van 1 tot 2i k 3 ons zwaar zijn en die den smaak hebben van meloon en banaan. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Tor openbare behandeling stonden hed^ op d'o rol 51 zaken, benevens 8 kin zajken. Waarnemend griffier mr. Hoogstra. W. L. J. de N., smid alhier, stond te recht wegens overtreding der arbeidswet doordien hij in een smederij aan cl - Ouden Rijn een knecht werk deed verrich ten in et-rijd met de nieuwe voorwaarden hem door B. en W. gesteld. Het werk, 1„, alaam met een hamer op plaatijzer, maat te geraas. Beklaagde beweerde, dat het geen go. raas 2iod gemaakt in d'en zin dor v©or. waarden. Een ziekelijke buurvrouw van bekl., nu Speet, hacl heb gehinderd en zij had er oy-» geklaagd. Bekl. zei, dat hij aan een verzoek dr-.- juffrouw, om, wanneer zij hoofdpijn had. niet te doen slaan, hacl voldaan. De slaande knecht Stikkolorum herin nerde zich op 24 Dec. voor achten, dien ar beid te hebben verricht. Hij maakte een ketelmaar voe-1 g-eweld maakte het niet. De inspecteur van politie de beer kens had een klacht der bouwpolitie ont vangen, waarmede reeds Was onderhan deld, en had het kloppön in cle werk plaats waargenomen. Het werk was den knecht opgedragen door bekl. Voer iemand met zwakke zpnuwen, wier slaap kamer vlak naast da smederij ligt-, voncü hij het geluid hinderlijk. Het O. M., toegevende do moeilijkhe den om aan de hem opgelegde bepalingen te voldoen, maar het betreurende, dat bek] zioh ook na dit geval or niet a.in gehouden heeft, eispht tie-n gulden of vijf cla.gen. Tegen D. Th. D., alhier, word wegepsl visdhstrooperij, bij verstek tweemaal vijf dagen hechtenis gevraagd. Zaak-P. HAGENAAR. Onbevoegd Uitoefenen der Geneeskunde. Hiervoor stond terecht P. Hagenaar, nenao te Leiden, in de No order straat, 53 jaren, bleeker, geboren te Zijpe, reeds vror- ger deswege veroordeeld tot vier boeten vqd drie gulden. In deze zaak moesten gehoord worden Reeds werden door den Rijkstuinbouw- ^rie getuigen h charge en negen h décharg. proeftuin te Wagoningen verschillende bota nische tuinen, proeftuinen en vele bekende kweekers planten besteld. Naarmenverneorat, werdde dader van den diefstal in de villa van den heer Ochtman, W. R. L., te Hengelo, gevat, toen hij eenige zilveren lepels en vorken bij een goudsmid te Enschedé te koop aanbood. De goudsmid waarschuwde de politie telefo nisch en de dief liep in do val. Nador bleek, dat hij reeds eenige zilveren lepels bij een anderen goudsmid had te gelde gemaakt. Mede werd een gouden ketting, van den diefstal afkomstig, in zijn bezit gevonden. De gestolen voorwerpen werden in be slag genomen on de dief is ter beschikking der justitie gesteld. Ldgge r vergaan? Te Sche- veningen zijn berichten ontvangen, dio ern stig doen vreezen, dat de logger „ScE. 364" van de maatschappij „Merwede", directeur reedor W. Knoester, schipper P. Groen, met man en muis in den laatsten storm is vergaan. Er moeten goederen, tot het vaar tuig behoorende, te Egmond-aan-Zee zijn aangespoeld. Nog omtrent verscheidene andere vaar tuigen, die vóór den storm zijn uitgegaan en welke reeds binnen werdein verwacht, verkeert men in ongerustheid. De staking der grondbewer- kers te Haarlem heeft zich thans ook tot de omgeving van Haarlem uitgebreid. In verband met het uitbreken van de sta king heeft het Haarlemsch Steuncomité be sloten, aan alle grondwerkers, ook aan hen, die niet bij de staking betrokken zijn, steun te onthouden, omdat er nu voldoende werk te vinden is. Vrees voor loondaling, waarte gen het comité waakte, behoeft niet meer te bestaan, nu de stakèrs van meening zijn, dat zij zelfs kunnen aandringen op loonsver- hooging. Mon meldt uit Rotter dam: Met het stoomschip „Tabanan", van den Rotterdamsclien Llo}rd, is uit Indië aangeko men de O.-I. militair Froon, dio 4 jaar ge leden door den krijgsraad weru veroordeeld tob 16 jaar gevangenisstraf wegens moord op een fourier. Hij werd door de rijksveld- waclit gevankelijk naar het huis van bewa ring overgebracht. E. heeft een verzoek om revisie ingediend. Bij denkopordiefstal uitd e machinefabriek van de firma Gebr. Stork Co., to Hengelo (O.), schijnt een heele die venbende betrokken te zijn. Een zevental personen werd reeds ter beschikking van de justitie gesteld. Eenige honderden kilo grammen koper werden in beslag genomen. De politie zet het onderzoek ijverig voort. Te Winschoten is gevankc- lijk binnengebracht Albert Ploeger, arbeider te Nieuwe-Pekela, verdacht van mishande ling en verwonding van Berend Panjer, die aan de hem toegebrachte verwondingen is overleden. De kosten van verbreeding van een kanaal eh het maken van een ijzeren brug te Workum waren geraamd op f 14.000. Zij hebben na ruim f 25.000 bodragen. ACADEMIENIEUWS. Leiden: Met ingang van 1 Februari is op zijn verzoek eervol ontslag verleetnd aan den heer G. M. A. Kayser, als assis tent voor de scheikunde aan de rijksuni versiteit alhier Amsterdam: Tot arts zijn bevorderd de heeren D. Verhagen, geb. te Spijkenis- se, en J. F. O. Hues©, geb. J:e Geertrui- denberg. Groningen: De heer H. van Wage- ningen, die promoveerde tot docto: in de rechtswetenschap, verkreeg dier. graad cum laude. Verdediger is mr. L. van Gigoh Jr., va Amsterdam. Als eerste getuige werd gehoord Magda- lena Dijkstra, 21 jaar, dienstbode, patië:.' van beklaagde. Zij ging H. raadplegen voor haar gezon: beid op 23 December. Zij was ziekelijk en vond bij haar geneeshee^geen baat. Toen zij Lnj H. kwam, ging er iemand heen. Zij ging mei haar moeder, de kamer binnen en ver telde, dat zij een .ontsteking! in den buil; liao gehad. Baar zei hij niets mee te maken fcei hebben. Een dokter of professor kon er niets aan doen. Hij zou haar in een hal jaar opknappen. Zij mocht niet fietsen of naar een strijkerij gaan. De middelen ter genezing zou hij haar verstrekken, medicij nen, een potje met zalf. waarmede zij de borst moest bestrijken. Een balletje, er va gemaakt, moest zij 's avonds innemen. Een bruin poeder moest) zij trekken op warm water en innemen. Zij betaalde een rijks daalder en er werd fl.50 teruggegeven. Dat was voor cle medicijnen. Moeder alleen moest veertien dagen later terugkomen. Zalf noch pci-der had zij aangewend. Bekl. zei de dames niet te kennen en ge tuige niet behandeld tö hebben. Hce zij aan de middelen kwamen, wist hjj niet. Maar 't waren zijn middelen. De zalf proefde hij. De middelen zijn een familiegeheim. Magda- Rna leerde lig kennen bg den heer Balfoort. Waarom dat zaakje is opgezet, weet hij niet. Hg ontkent ten stelligste, dat het tweetal bij hem is geweest. Wat hij doet, niet als geneeskundige, is liefdewerk, tot heil der menschlieid. Bekl. zegt geen drukte te maken en liaj vroeger in zgn vonnissen berust op raai van mr. Briët, die hem bijgestaan lia-d ei overtuigd was, dat hij de menschheid hielp. De verdediger vroeg waarom getuige op raad ran dr. Mulder niet naar prof. .Van der Hoeven was gegaan. Getuige zei, dat zij prof. Van der H. toen niet kon spreken. Zij hoorde bij 'familie van Hagenaar en ging toen naar dezen. Zij dacht, dat H. haar kon afhelpen var haar buikóntsteking. Waarom lieelt zij do middelen ni.t ge bruikt? vroeg de verdediger. Zij zou den volgenden dag er mee be ginnen, zei Magdalena. Zij had, dit nog als antwoord op eer vraag des verdedigers, gebeld aan de woniug van H. en gaf een beschrijving van de ka mer, waarin zij kwam1, een kamer aan de straat met een canapé. Hoe kwam zij in aanraking met de politic.' Deze had haar geroepen, zonder dat zij de politie had ingeïicht. Zij moest voor iets anders bij de politie wezen. Dio scheen var een ander van het bezoek gehoord te hebben. Mej. Dijkstra, g.b. Gerritje Vlasveld, 43 jaar, wonende Morsc-hweg, moeier \au Mag dalena, was bij H. geweest op 23 Dee. Haar verdere verklaringen kwamen overeen met; die van haar dochter. Alleen nog ditna veertien dagen, had H. ge zegd, zouden de middelen op zijn. Dan moest moeder terugkomen. De politie had later do geneesmiddelen in beslag geDO- men. Bekl. kon nicte zeggen, want hij kemi dezo getuige niet. Getuige zegt-, op een vraag van den kan tonrechter, niets tegen H. te hebben. Bekl. blijft alles ontkennen. Waarom geld betaald vraagt do verde diger. Uit eigen beweging, zegt getuige. Hadt u géhoord, dait u bij H. een guldefl moest betalen? Neen, zegt getuige. Verdediger: Van een tarief ia dus gee spraiko. De lieer W. Balfoort, inspecteur van litóe, wordt gehoord. Deze vraagt de kantonrechter hoe politie tot de wetensc(ha<p Van het bozoe^ aam H. was gekomen.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2