Nederland en de Oorlog. De Europeeschs Oorlog. N°. 17147 Donderdag SO Jaiiuai-i. Tweede JBÏad. A0. 1916. UIT ONS LAND. Osmeragd Nieuws. LEIDSCI OIT ONZE STAD. LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. Opgave van de week van 38 Jan. 1916. Totaal Ledental 1913. Worklooze leden40 'Aantal kinderen be nedon de 16 jaar 42 Loonverlies per week f 361.98 Vergoeding v. d. Patroon f van hot Steur.oomi.t-' 33.06 Uitkeering werkloozenka 196.— 229.06 Loonvorlios per week f 132.93 gedeeltelijk workloo- ze leden 65 Aantal minder werk uren per week 1012s Aantal kinderen be neden de 16 jaar 164 Loonverlies per woek f 245.06 Vergoeding v. d. Patroon f ~.=r: van bet. Steuncomité Uitkeering werkloozenka- 54.62 54.62 Loonverlies per week 190.43 Aantal onder de wapenen 283 Aantal kinderen be neden de 16 jaar 255 Loonverlies per week f 3390.71® Vergoeding v. d. Patroon 179.775 van het Rijk 922.10 Steuncomité 16.76 1118.623 Loonverlies per week 2272.09 Totaal loonverlies per t week, waarbij betrok- kon 383 feden f 2595.45 J) Dit getal wordt gevormd doon Gehuwden en kostwinners, welke vergoeding ontvangen 121 JPerkzaam bij Gemeente, Rijk en Spoorwog- Maasohappij 24 On gehuwden, welke geen vergoeding en geen loon ontvangt 138 Tot* -1 283 De „Rijndam" op een Mijn gcloopen. I>e directie van de „HollandAmerika an" deelt het volgende telegram mede, dat ïij van den gezagvoerder van het stoom schip „Rijndam" heeft ontvangen: Gisteren (Dinsdag) ochtend 10 uur is het Stoomschip „Rijndam" op een mijn geloo- pen, waardoor het voorschip werd bescha digd en ruim No. 1 vol water is geloopem Eet stoomschip ligt nu te Gravesend. De gezagvoerder van de „Rijndam" beves tigt, dat er drie stokers zjjn overleden. De directie der „HollandAmerika-Ljjn" Overweegt* aangezien alle droogdokken te Londen zijn bezet, het stoomschip, met toe stemming van assuradeuren, naar Rotterdam over te brengen. De Landweerlichting 1910 naar Huis. De dienstplichtigen der landweerlichting 1910, het kader inbegrepen, zullen op 28 dezer in het genot van voorloopig k'.ein ver lof worden gesteld. Al hetgeen ten aanzien van het met ver lof gaan der landweerlichting 1909 was be paald, is ook van kracht voor de thans met verlof te zenden lichting. Op 28 dezer zullen eveneens met voor loopig klein verlof worden gezonden de dienstplichtigen der militielichting 1906 van het korps pantser fort-ar ti 11 erie, met inbe grip van het tot die lichting behoorende kader, alsmede van het korps torpedisten, échter met uitzondering van het militiekader. Er worden maatregelen genomen ton einde ook zoo spoedig mogelijk het militiekader der torpedisten in het genot van verlof te doen deelen. Een Engclsclic Onderzeeër gestrand. Naar wij vernemen is gister in het Frie- aclie gat een onderzeeër gestrand. De „Bran- daris" is er heen om hulp te verleenen. Verdleffe bijzonderheden melden^ clat oen Engelsche duikboot, de „H 6" nabij Schier monnikoog gestrand is. Elf man, waaron der de commandant, zijn cloor de redding boot aangebracht, en onder miliftaire be waking gesteld. De andere elf zijn gered door een öloep van de Engelsche torpedojagers. Men meldt nog uit Den Haag, dat de on derzeeboot is gestrand in het Friesche Zee gat wegens een fout in zijn bestek. Dc dekking der Crisisuitgaven. De Hoofijzer-correspondent van het >,Hbld.'" meldt: Bij do behandelingvan de Leeningwot heeft minister Treub verklaard, dat van hem geen voorstel was te wachten tot het yan een heffing ineens, ook later niet. ochtans hebben wij goede reden om aan e nemen, dat de Minister binnenkort zal -omen met een voorstel tot dekking van de ftns woder benoodigde 226 millioen aan oorlogsuitgaven, niet allee-n in den vorm van leoning, maar ook in die van heffing. Volstrekte zekerheid dienaangaande heb ben wij ons niet kunnen verschaffen, maar de positie van de beide zegslieden die ons dit mededeelden, laat nauwelijks ruimte voor eenigen twijfel. Een van hen beiden wist ons zelfs de verhouding mede te deelen, waarin de 225 millioen over de beide dek kingsmiddelen zouden wordenverdeeld 125 millioen zouden door leeni'ng en 10O millioen door heffing worden verkregen. Mijnengevaar. Men meldt van Schiermonnikoog: Hier pas seerde de postboot van den rijksveerdienst, bij haar heenreis naar Oostmahorn, op de Wadden een drijvende zeemijn op geen 12 meter afstand. In verband hiermede is de avonddienst, welke in het donker zou moeten plaats heb ben, gestaakt en hoopt men morgenochtend 't eiland weder te bereiken. Te Hoofdplaat zijn twee en t3 Zoutelande is één mijn aangespoeld. .Vier krijgsgevangenen, dria Belgen en één Franschman, zijn in de omgeving van Enschedé over de grens gekomen en naar het politie-bureau gebracht. Ze vertrekken zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam. De krijgsraad te 's-Gravenhage ver oordeelde J. H. J. B., milicien der infan terie, afkomstig uit Bergen (N.-H.), ter zake het laten ontvluchten van twee geïnterneerde Duitsche officieren en het aannemen van f50 van een hunner, tot S maanden gevan genisstraf, in te gaan 17 November, met ontzegging van het recht, om t> dienen voor den tijd van 5 jaar en verbeurdverklaring vau de in beslag genomen f 50. In het Aamsveen te Lonneker is de 89-jarige J. H. Geerdink, kolenventer, wo nende te Enschedé, terwijl hg smokkelwaren over de grens trachtte te brengen, door een grenswachtsoldaat doodgeschoten. Geerdink was gehuwd en vader van 4 nog jeugdige kinderen. Te Breda is in een pakhuis eeai groo- te partij plamtenvet inbeslaggenomen, op vermoeden dot het voor uitvoer bestemd zou zijn. De gemeente Baarle-Nassau is zoo goed als geheel afgezet met crroa 3 meter hooge palen, waartegen vlechtwerk en prikkeldraad. Do militaire autoriteiten be letten het invoeren, binnen het afgezette gebied, aldaar, van alles, wat dienstig zou kunnen zijn voor draadloozo telegrafie. Voortdurend wordt langs bedoelde afras tering gepatrouilleerd. De Belgen hebben reeds sedert lang op hun terrein in Baar- 1 o-Hertog een station voor -draadlooze tele grafie opgericht. Te Middelburg zou Dinsdagmiddag voor de Belgische eendracht optreden die heer L. Mokveld, oorlogscorrespondent, met een rede over ,,De overweldiging van België en dlo franc-tireurs". Deze vergade ring is echter door de militaire overheid verboden. Heb ministerie van Buitenlandsche Zaken cleelt mede, dat de ambtenaar van dat departement, die met het oog op het legaliseeren van consulaire paspoorten te Zevenaar was geplaatst, Zondag den 30sten dezer naar Den Haag zal terugkee- rcn. Yan dien datum ai moeten derhalve houders van consulaire paspoorbefo, die voor de reis naar Duitechland gelegali seerd moeten worden, hetzij daarvoor naar Den Haa.g gaan, hetzij hun paspoort naar het minister ie van Buitenlandsche Zaken opzenden. In de zitting van den gemeenteraad van. Maastricht vroeg de hoer Hagdo-rn aan den voorzitter of er nog niets bekend was omtrent het al of niet vieren van het carnavalsfeest. De burgemeester antwoordde, dat hij zich had gewend tot den commandant van het veldleger en van deze ten antwoord had gekregen, dat binnenkort een bevel zou worden uitgevaardigd, dat in het in staat van beleg verklaarde gebied, het oarnaval evenals het vorig jaar, zou verboden wor den. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft tot do burgemeesters oen circulaire gericht, waarin hij onder verwijzing naar zijn circulaire d.d. 10 cn 16 November j.l. bericht, dat de te zijner beschikking gestelde partijen raapolie, thans geheel door bemiddeling van het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen aan gros siers en wederverkoopers in het klein zijn afgeleverd geworden. In verband hiermede zullen met ingang van 19 dezer de maximum-prijzen voor raapolie vastgesteld bij zijn circulaire d.d. 31 December j.l. worden vervallen ver klaard em geen nieuwe maximum-prijzen voor genoemd artikel vastgesteld. Gistermiddag zijn de Zweedsclie, de "Noorsehe en Deonscho delegaties der Ford- expeditie uit 's-Gravenhage via Amsterdam en Bentheim door Duitsohland naar hun vaderland teruggekeerd. De capitulatte van Montenegro. De „Neue Freie Presse" bevat de volgen de authentieke mededeeiingen ovei de on derhandelingen met Montenegro: Op 13 Januari kwamen voor onze voor posten twee M on ten eg rijns c k e ministers en een majoor der artillerie en spraken den wensch uit onderhandelingen aaa te knoo- pen. Die wensch werd te bevoegder plaatse overgebracht, en daarop volgde het ant woord: de eerste voorwaarde voor het be gin van vredesonderhandelingen moest de onvoorwuarde ij-ke n. der legging der wapens door het Momen&grijnsche leger zijn. De beide ministers bleven .te Cettmje. De verdere besprekingen werden door tusschenpersonen gevoerd. Onder de war pens, die Montenegro moet neerleggen, be lmoren alle moderne vuurwapens in den geest der Europeesche legertechniek, doch ook de wapens, die iedere mannelijke Mon tenegrin a:s erfstukken draagt, moeten daar onder worden begrepen. De Montenegrija- 'iclie troepen zuilen in groote afdeelingen samenkomen en de wapens letterlijk moe ten afleggen. De controle voor het afleggen der wapens bestaat daarin, dat onze troepen een strategische boschjacht beginnen, zoo dat geheel Montenegro als een groot bosch wordt beschouwd, 'dat in zijn geheele breed te wordt afgezocht, opdat niet hier oï daar benden overb'ijven, die op eigen gelegenheid guerilla voeren. Daarna zal de mannelijke^ tot wapendra- gen in staat zijnde bevolking, naar bepaalde plaatsen worden gebracht, wat waarschijn lijk tot een hooge leef tij is grens noodig zal zijn. De Montenegrijnsche vrouwen hebben zoowel als combattanten als bij den lappen- dienst aan den oorlog deelgenomen. Wel is waar heeft koning Nikila reeds sedert geruimen tijd de uitbetaling van soldij geweigerd, waarop vele vrouwen naar hun haardsteden terugkeerden, waarheen hen dan ook met tijdelijk verlof de huis vaders volgden, om voor eenigen tijd het onderhoud der gezinnen te waarborgen. De vrouwen zullen zonder uitzondering in de verschillende plaateen blijven. Tot de onvoorwaardelijke neerlegging der wapens behoort ook de overgave aan de Oos tenrijkers van alle steden en p'aa'sen.en van alle verkeersmiddelen, voornamelijk de spoor wegen. De feiten betreffende den toestand van Montenegro moeten te Rome al sedert twee maanden bij welingelichte personen bekend zijn geweest. De voorwaarde voor de overeenkomst zijn, dat Montenegro den Lowtsjen afstaat in ruil voor een haven aan de Adrïat'sche Zee en de onafhankelijkheid. Popowitej, consul van Montenegro te Rome, verklaart, dat koning Nikita, een proclamatie aan zijn volk heeft uitgevaar digd, waarin hij verklaart, dat de kwestie wasovergave of ondergang. T „Daily Express" verneemt uit Rome: Een aanzienlijk neutraal persoon, die uit Celtin je te Rome is teruggekeerd, gaf een beschrijving van de laatste uren van de hoofdstad. Op 17 Jan. was de beschieting van den Lowtsjen zeer lievig; de koning nam per soonlijk deel aan de verdediging, om zijn dappere, doch uitgeputte troepen aan te vuren. Tegen den middag werd het iu Cet tmje hekend, dat de toestand kritiek was; alle winkels werden gesloten en de bewoners, oud en jong, begaven zich naar den Lowtsjen om hun in gevaar verkeerende kameraden te helpen; maar het was te laat, daar de borgstelling was gevallen. De Oostenrijkers zonden toen parlementairen, om een wapen stilstand aan te bieden; zij eischten dat het Montenegrijnsche leger en de Servische troepen op Montenegrijnsch grondgebied zou den worden ontbonden, alle wapens zouden worden ingeleverd en dat de manschappen naar hun haardsteden zouden lerugkeeren. Do koning kon deze voorwaarden niet aanvaarden; in den ochtend van 8 Januari begaf zich de eerste minister naar Skoetari, om de Servische regeering te raalp'egen, die beslist weigerde te capituleeren. De toestand van het Montenegrijnsche leger is allertreurigst. Al het voedsel, dat te krijgen was, moest door vrouwen worden aangebracht over een afstand van twaa'f tot vijftien mijlen. De meening, dat in Montenegro reeds wekenlang niet was gevochten, en dat. de Montenegrijnsche regeering twee maanden geleden een overeenkomst met Oostenrijk had getroffen, wint in Italië snel veld. Het „Giornale d'Italia" zegt dat de Lowtsen te snel gevallen is, en beweert, dat de eerste minister Moeskowits een be kend voorstand van Oostenrijk is en niettemin in zijn ambt bleöf. Het blad herinnert voorts, dat, ofschoon Oostenrijk in vroegere oorlogen er op heeft aange drongen, dat Skoetari bii Albanië zou be hooren, het ditmaal aan Montenegro heeft overgelaten en daar zelfs, zijn diplomatie ke, vertegenwoordigers heeft- laten blijven om de Montenegrin en bij hun komst te verwelkomen. De gevolgen van den wapenstilstand tus- schen Montenegro en Oostenrijk worden uiterst kalm door de Fransche bladen be sproken. Zij oordeelen, dat een ontwape ning van Montenegro uitsluitend moreele beteekenis heeft. Over het lot van Mon tenegro zal tegelijk met dat de. andere Balkan staten worden beslist. De minister-president, graaf Stürgkh, heeft namens de Oostenrijksche regeermg veldmaarschal' aartshertog FrederL. tele grafisch gelukgewenscht- met de capitula tie van Montenegro. En nu komt eensklaps het bericht, dat (le onderhandelingen tusschcn Oostcnrijk- Hongarije en Montenegro zijn afgebroken. Montenegro heeft de Oosten rijksche eisohen onaannemelijk - geacht. De koning zou met zijn gezin en het diplomatieke corps te San Giovanni di Medua scheep zijn gegaan naar Italië. Hier is nog wel een nadere verklaring gewenscht, want al dadelijk dringt zich de vraag op, of dit Montenegrijnsche oor deel betrekking heeft op de voorwaarden tot onderhandeling we herinneren aan het inleveren der wapens of op wat daarna zal gebeuren. Is dus de Montene grijnsche legermacht reeds gehe»-' onscha delijk of niet? Er is nu gezegd, dab de Lowtsen eigen lijk maar overgegeven is in het vooruit zicht van goede voordeelen. Als dat zoo is, dan zijn de Montcnegrijnen wel gedu peerd. De sluiting van den Rijksdag. De Rijksdag heeft zijn besprekingen ge ëindigd. De president he?ffc nog een s'uitings- reda gehouden, waarin hrj Z3ide: De besprekingen hebben het vaste besluit van het Duitsche volk. getoon], om de offers te brengen, welk© voor de toekomst ©n de grootheid van het vaderland vereischt zijn. Zegevierend staan onze troepen en die van onze boudgenooten op alle Dooten, t3 water en te land. Onverzettelijk bieden zij hot hoofd aan alle moeilijkheden, welke Enge land ons met zijn handelsoorlog tracht te bereiden. In machteiooze verbittering over do vernietiging van z'jn verwachtingen en plannen, laat de Brltsehe regoaring den laf- hartigen sluipmoord op weerlooze Duitsche heldenzonen ongewroken. Trotsch en met opgeheven hoofd gaat DuitSGhland zijn doel te gemoet, moer dan ooit van het vertrou wen bezield, dat het Duitsche geestes- en cul- turleven zich de plaats in de wereld bevecht, welke het toekomt, om, a's de gr-nzen be veiligd zijn, door werken des vredes de wonde van den ons boosaardig opgedrongen oorlog te genezen. Met dezen wensch sluit ik de zitting op den dag, waarop 45 jaar geleden het Duitsche rijk werd gegrondvest. (Levendige bijval). Hierna werd de Rijksdag verdaagd. Japanners naar het Suezkanaal? Uit Tokio wordt aan Fransche bladen gemeld, dat een Japansch smaldeel hevel heeft gekregen naar het Suez-kanaal te ver trekken, 't zij om de Japansche scheep vaart in de Middellandsche Zee te bescher men of om zoo noodig aan de verdediging va.n het kanaal deel te nemen. Tot het smaldeel behooren de kruisers „Kasoega", „Tokiewa" en „Sjitose." Omstreeks 7 uren giste r- a.vond was geheel Nijmegen, voor zoover het electrisch verlicht werd, in duisternis gehuld door een defect aan de elect:ische geleiding. De trams stonden alle stil. E^-rst na ongeveer een kwartier was het euvel her steld en kon weder stroom geleverd worden. Ten einde te gemoet te komen aan don meermalen uit het publiek tot haar gekomen wensch, heeft de Haagsche T.-M. besloten, de balkons van de nieuw te bouwen motor- en aanhangwagens te doen voorzien van zijdeuren, waarvan de aan de binnenzijde der rails aangebrachte deur ge sloten blijft, terwijl de a-ndero gesloten khn worden bij guur weder en iu den winter, zoodat dan bet geheele balkon tijdens den rit is afgesloten en de reizigers door de deur, welke geopend kan worden, kunnen worden in- en uitgelaten. Te Bennekom is, ter wij 1de bewoners elders vertoefden, ingebroken iu de villa „Hjemmet", bewoond door de fa milie E. Op een hofstede onder Co- lrjnsplaat hebben zich, na het gobruik van oliebollen, vergiftigingsverschijnselen voor gedaan. Acht personen werden onwel. De geneesheer liet alle patiënten onmiddellijk het bed houden. Hun to:stund is nbt ver ergerd. De oudste inwoner van Utreeht, de heer W. Beunk, is ten huize van zijn schoonzoon, den heer H. M. Nieuwenhuij- sen, in den ouderdom van bijna 101 jaren overleden. Gisteren is het lijk van vrouw Bosman, die onlangs op hot Hol'andsch Di:p over boord geslagen is, onder de gemeente 's-Gravendeel aangespoeld. lijk is over gebracht naar de algemeone begraafplaats te Lage Zwaluwe. Ci") Staking in de haven te Araster dam.Men meldt ons uit Amsterdam Gis teren is een staking uitgebroken van kolen werkers, voor het grootste gedeelte georga niseerd in de Scheeps- en Boot.werkers-Yer- j eeniging „Recht en Plicht", eo werkzaam aan de Steenko 1 enhandes-Vereeniging al- I hier. De oorzaak van coze staking, welke pl.m. 100 man omvat, van wie het meereti- deel vaste werklieden, is gelegen in het out- I slag van 4 personen van 't vaste personeel. Nader wordt gemeld omtrent de instorting van de melkinrichting van de coöperatie „De Vooruitgang" te Arnhem Door de justitie zijn benoemd tot des kundigen, om toezicht te houden bij het opruiming3werk cn rapport uit te bren gen over het ongeval do heeren D. A. Ros kam, bouwkundige to Arnhem, en de kapi tein Vaallajit van de genie te Harskamp, terwijl de coöperatie benoemd heeft den heef Dwars, directeur van de midd. tech nische school te Utrecht. Tcekeningen en stukken, op den bouw betrekking hebben de, zijn in beslag genomen. D u b b e 1 g an g e r. Een in w oner van Dordrecht, die „als twee druppcD water" gelijkt op een agent van politie in die gemeente, heeft om die reden voort durend eigenaardige ervaringen. Zoo bijv. als de voetballende jeugd op verboden ter rein aan het spelen is en op zijn nadering naar do vier windstreken vlucht; of als dienstmeisjes, die de vermetelheid hebben een matje te kloppen op een tijd, dat dat niet geoorloofd is, snel naar binnen gaan. Minzaam met do hand wuivend, passeert hem soms een „collega". Maar wat niet aardig is. Beschonken Hedlen, dlie in hom den agent zien, op wien ze zoo verstoord rijn, hebben hem al een3 „een pak slaag" willen geven Door zijn martiale, houding en het feat, dat een wo- zonlijkc agent naderde, ontkwam hij daar aan. Eiken dag levert hem op politie.gebied iets interessants, maar met diit al is de „gelijkenis" hem dikwijls lang niet aan genaam Een Speenhof-kwestie. Te Haarlem is in een van de groote buurt-ver- cenigingen een geschil ontstaan, omdat de vorige ledenvergadering besloten heeft, op een f eest-avond Speenhoff uit te noodigen. Nadat de vergadering gehouden was. kwa men anonieme bezwaren in, waarvan het be stuur evenwel geen nota nam De heer Speenhoff werd uitgenoodigd en de zaal ge- I huurd. Na een week kwam er een verzoek in geteekend door 22 Roomsch-Katkolieke bewoners van de Groote Houtstraat één bleek geen lid te rijn die verzochten ?en spoedeischende vergadering te beleggen, omdat, naar hun overtuiging, door „de(n) lieer Speenhoff hun beginsolcn tc-n zeerste worden boleedigd." Dinsdagavond is deze vergadering gehou den. Do bijeenkomst was nu druk bezocht. Een 50 leden waren aanwezig. Nadat een der onderteekenaars, die geen lid was, de zaal had verlaten, op verzoek van den voorz. opende de heer M. Scheer de bijeenkomst met een uiteenzetting der feiten. Het bestuur had de zaak naar behooren behandeld. Het onderwerp„Voordracht avond" had op de agenda gestaan en al had de naam Speenhoff er niet op gestaan, men had maar ter vergadering moeten komen. Z. zou het niet goed zijn een eens geno men beslissing te herroepen. Wat Speen hoff aangaat, de voorzitter hield zich over tuigd, dat bij voor een gemengde vereeni- ging optredend, niemand zou kwetsen. De oppositie tegen het bestuur werd voor namelijk geleid door de heeren H. J. Gan- zonboom Jr. en Jos. van Leemt. De laatste zei, dat het niet gaat over den Speenhoff-, of over den voordracht-avond, maar over den Speenhoff vóór eD na dien tijd. Op dien avond zal hij wel fatsoenlijk zijn, zei - spreker, maar daarvóór en daarna was- en is hij plat en gemeen en ageert hij tegen de Katholieken. Hij haalde voorts be weringen van rechtsehe bladen aan cn van mevr. Wibaut in „Het Volk", die protes teerde tegen rijn optreden op den Eén-Mei- dag. De llegecring heeft- zijn liederen niet in den soldatenbundel willen opnemen. De lieer Ganzenboom laakt den heer Speenhoff wegens zijn aanvallen op de R -A. verceni- ging „Voor eer cn Deugd", in Z'n' Edel achtbare" en wegens het schrijven van een stuk in de „Ware Jacob" OTer de ergste ge deelten uit „Monna Vanna", dat op den in dex staat. De heer Ganzenboom eindigde aldus: De heele geestelijkheid van Noord-Brabant, en Limburg zorgt wel, dat Speenhoff in die provincies niet kan komen zingen. Wilt ge ons bloemen geven, goed, maar dan geen bloemen van de mestvaalt, doch rein genot. Wanneer 't besluit, om den Speenhoff-avond te houden, niet wordt ingetrokken, nemen de Roomsch-Katholieke leden vanavond una niem ontslag. De lieer Kenning, een der ll-K. bestuurs leden, die aanvankelijk voor den Speenhoff- avond geweest is, betreurt, achteraf, dit be sluit. Hij ontzegt echter den heer Ganzen boom het recht om te spreken namens alle Roomsch-Katholieke leden, naat men, welk besluit ook valt niet de Yereeniging verlaten. De liederen van den heer Speenhoff wer den door vele leden, die deze hebben aange hoord, verdedigd. Zij zijn niet gemeen eD vallen niet speciaal de RoomselvKatholieken aan, maar iedereen, over wie'de heer Speen hoff iets te zeggen heeft. De lieer Ganzenboom geeft toe, dat Speen hoff intens mooie liedjes maak., waarbij jo zelfs huilen moet. Speenhoff kan echter de man der Roomsch-Katliolickcn niet zijn. Hierna wordt oen voorstel van don heer Inpijn, om den Speenhoff-avond door to 13,

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5