WATERSNOOD. fjeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. OfficleeSe Kennisgevingen. Abonnement. N". 17)46 Woensdag Januari. Derde Blad A°. 1916. LEIDSC1 PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17^. Kleino advertentiên -ran 30 woorden 40 Oen te contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incaeaoeren wordt ƒ0.05 berekend, Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. J f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week'. w 0.10. Franco per post1.05. Pit Nummer bestaat uit Drie Bladen). Allerwegen wordt den Nederlanders toe geroepen „Helpt hen, die in nood ver- keoren 1 Een deel uwer landgenooten is zwaar getroffen!" Verblijdend is het te zien, hoe ovoral in alle steden en ten platten lande, de Neder- \ander in den zak weet te tasten en offeren wil voor zijn broeders. De hulp die de dagbladen in dergelijke ge vallen kunnen verleenen ia zeer groot. Zij kunnen de menschen er dagelijks aan herin neren en hun nog eens vertellen, hoe noo- dig het is, dat zij helpen. Practisch is er dit voordeel, dat geen koe ten voor verspreiding van verzoeken om hulp en verzameling der gelden behoeven te worden gemaakt. f Om een merkwaardig voorbeeld te noe men de „Nieuwe Rott. Ort." bracht het in twee dagen tot 200.000. In Leiden namen wij het eerst het liefde werk ter hand. Een voldoening is het te zien, hoe velen ook in onze stad aan onze roepstem gehoor gaven. Voor heden mogon wij twee giften zeker releveeren van BOO en 100. Laat niemand achter blijven. Vele klein tjes maken een groote. Bij ons ingekomen bijdragen worden af godragen aan de Algemeene Vereenigde Oommissie tot Leniging van Rampen door Watersnood in Nederland. Aan hef DAGBLAD kunt ge van a morgens 9 tot 's avonds 6 uren «recht Wy ontvingen heden: G. H. P. f 10; J. H. H. f10; Nedert- landsche Maatschappij van Landb. en Plant kunde f25; Hk. P. f 10; P. Pers. S. f5; Abr. P. fl; de K Co. f500; V. E. f25; van „Mies en het Atelier" f12.50; Mej. Z. f2.50; Mevr. X. f25; Dienstmeisje f0.50; van Greta en Betsy f0.50; in oouvert f3; Letter Z. f2.50; mevrouw de wed. H. C. K.R. f5; J.V. K. f 100; mevrouw de wed. F. C. f 10; 0. D. f25; H. M. fl; Opbrengst eener col lecte van de Spekslagersvereeniging f 12; W. C. M. B. f5; V. A flO; J. H. f2.50; Watersnoodsneeuwbal f 0.50; N. N. f500; N. flO, Mej. Dr. C. a f100. Totaal met gisteren 1651.76. HINDERWET. Burgemeester on Wethouders van Lolden Oezlen het verzoek van O. TAN HAASTEREN om vergunning tot plaatsing van ee-n eleotro- motor van 1 pk. in de werkplaats van hot porcoel Nieuwe Rijn no. 105, Scotie O no. 1676, tot het aandrijven van oen gehaktmolen; Golet op de nrtt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bU deze kennis aan het pnbliek, dat Stnoomd verzaok mot de bijlagen op de Secretarie ozer gemeente ter vioio e-^legd Is: alsmede dat op Woensdag, den 2en Februari e.k., des namiddags to halftwee. op hot Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren togen dit verzoek in to brengen, torwijl zij er de aandacht op vestigen, dat ni"'- tot beroep go- reohtlgd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dor Hinderwet voor bet eemeentebestuur of een sljner leden zijn versohencu, ten einde hun be swaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STEIJEN, Soorotaria. Lolden, 19 Januari 1916. HINDERWET. Burgemeester on Wethouders van Loiden; Goziöb hot verzoek van P. VAN DER KLOOT om vergunning tot uitbreiding Van do zuivel- Inriohting in het perceel Hooge Rijndijk no. 20, Sectio M no. 2759, door het bijplaatsen van een stoomketel van 6 M1. verwarmend oppervlak 'oor het paoteuriseeren van melk en melk- j Producten; Golet op do artt. 6 en 7 der Hinderweti Govon bij deze kennis aau het publiek, dat ge noemd vorzoek met de bijlaffou op do Seoretarle lezer gemeente ter visio gelegd ip; alsmede dat op Woensdo.g, don 2en Februari ©k., dos namiddags te '«alftwce, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven oin bezwaren togen dit verzoek Ld te brengou, terwijl zij or dc aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep /eroohtigd *ljn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hln- dorwot voor het gemeentebestuur of een zijner loden zijn vorsohenen, ten oindo hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester ca ethoudors voornoemd. N. O. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN 8TRIJEN. 8oorotaris. Leidon, 19 Januari 1916. LEIDEN, 19 JANUARI. 7~ Een militair kwam ons h :den een kapel letje laten zien, dat reeds had rondgevlogen, en wel oo de Boomraarkt. Het beestje is wat m de war; maar met dit weer is dat geen In het verslag der feestviering van de tuinier?- :l bloemisten-vereeniging „Door Eendracht Verbonden", in ons blad van gis teren, staat, dat de voorzitter dank bracht aan den Persvertegenwoordiger van de Maat schappij voor Tuinbouw- en Plantkunde. Dit moest zijn: aan de Pers en den vertegen woordiger, en z. By de door B. en W. gehouden aanbe steding van het leveren van straatklinkers en metselsteenen in zes perceel en, a. Waal- stTaatklinkers, b. Rijnstraatklinkers, a VI. grijze klinkers, d. BI. 1ste 6cort Jufferklin kers, e. Boerengrauw en f. Onder grauw, werd ingeschreven door: a. J. Spreij Lzn., Zwammerdam f21; b. f 15.35; c. f 13.25; d. f 17.50; e. f 13.50; f. f 11.25. A. N. de Lint, Den. Haag, a. f20.50; N. V. Wernink's Kalkfabriek, a. f20; b. f 15.70; c. f15.70; d. f 17.70; e. f 12.70; t f 10.70; N. V. Met sel materialen My., Haarlem a. f 19.62; Cv Pilippo en Zn., Hazerswoude, a. f 18.65. F. A van Lange Pzn., Woerden b. f 16.40; c. f 18.95. Dnynstee en Oo., Valkenburg, b. f 16.36; d. £16; e. f 13.40; f. fll 10. W. Piek, Alphen a. d. Ryn, b. £16.20; d. f 15.80; e. f 13.25; f. f 11.50 (f 10.60). Gebr. Koning* Leiderdorp, b. f 16.10 (f 15.10); c. f 15.20; d. f 17; e. f 13.40; i f 11.50. T. Los, Montfoort, b. f 15.25; c. f 13.70; d. f 16.10; e. f 12.38; f. f 10.75. A Dorrepanl Zoö- terwoude, b. f13; c. f 12.75; d. f 13.99; e. f 11.99; f. f9.9S. H. Brunt Jan., Woer den c. f 15.28; e- f 12.65; f.' f 10.35. G. J. W. Koolemans Beynen Chr.zn., Oegstgeest c. f 13.50; d. f 15.70. 0. J. P. P. Hendricks, Woerden, d. f 17.30, alles per 100 stuks. Kiezelzand (1) en gewasschen grind (2); N. V. Wernink's Kaikfabriekeo 1 f 2.80; 2 f4.10; Leidsche Bouwmaterialenhandel v.h. v. <L Bergk en J. den Dunn 1 f2.43; 2 £3.90. J. Wilbrink, Leiden 1 £2.25; 2. f3.15 per kub. M. Ourthe-, Melafier- of andere harde keien en lava-keien (1, 2, 3 en 4): O. Q. Filippo en Z., Hazerswoude 1 f160; L. van Gent, Nijmegen 2 f 131, 3 £104(; 4 f89 en f104. A. Vrylandt en Oo., Utrecht 2 f 124.50; 4 f 92.25; N. V. Bouwmaterialen v.h. M. Luyten, Lekkerkerk 2 f 122.50; 4. f 90.45. Pelt en Hooykaas, Rotterdam 1 f72.90. 2 f 116.80 (12/14). (Dioriet) 1. f69.90. 2 f 119.90 (14/16) P©r 1000 stuks. Prof. dr. H. P. Wyaman, oud-hoog leeraar te Leiden, werd heden vóór vijf en twintig jaren' benoemd als Leidsc-h professor. De officieel© ambteaanvaarding ha/1 later plaate, nl. IS Maart 1891. Dan is Let dus de datum van het eigenlyke jubileum. De Provinciale Bond van R.-K. Kies- vereenigingen in Zuid-Holland houdt een al gemeene wintervergadering, op Zondag 30 Januari a.a, in „Zomerzorg", alhier. Als spreker zal optreden mr. A. Baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer. - In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken werd tot voorzitter voor het jaar 1916 \erkozen do heer W. Pera en tot plaats vervangend voorzitter de heer J. Heringa, beiden aftredend. Beide heeren namen hun benoeming aan. Hedenavond opent de heer L. Hoo- geveen in het mooi gelegen perceel hoek StationswegKynsburgersingel, een luxe- bakkerij, waaraan is verbonden ©en lunch room. Vroeger een heerenhuis, is dus daar door onze stad weer een zaak rijker ge worden. En een goede zaak. Over de bakkory met haar dubbelen luchtoven van nieuw systeem, kunnen wij hier zwijgen, maar ons past het de aandacht te vestigen op den ruimen winkel en de daarachter gelegen lunchroom, waar het publiek te kust en te keur kan gaan tegen matige prijzen. De stand is er best voor aoo'n zaak, vooral ook omdat er buiten ruimte in over vloed is voor een aardig-zitje, waarvan op mooie zomeravonden ongetwijfeld een druk gebruik zal worden gemaakt De verbouwing werd onder leiding van den heer N. de Zwart, bouwkundige alhier, door den aannemer den heer Meyer, uit Voorschoten, naar genoegen van den eigenaar uitgevoerd. De afd. Leiden van de Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in haar gisteren gehouden ledenvergadering besloten vijf en twintig guldon te geven aan hot Watersnoodcomifcë. Afscheid Christino Poolman. Christine Poolman, dlio ons tooneel g&aifc verlaten en dezer dagen te Amsterdam haar afschoidsvoors telling hoeft gegeven, zal ook hier te Leiden nog eenmaal optre den. Den 31sten Januari zal ze afscheid van het tooneelmmnend Leiden nomen in „Len te Wolken" het tooneelspel van Roel- vink, waarin ze met zooveel succes inder tijd is opgetreden. De bezetting zal dezelf de zijn als te Amsterdam, d. w. z. dat °P zullen treden die dames en hoeren, die oor spronkelijk dit werk vertolkten, maar naar andere gezelschappen overgingen. Ter- wille van Christin© Poolman mogen ze evenwel bij de N.V. „Het Neder 1 andsoh Tooneel" optreden. En feraie opkomst mag stellig worden verwacht. De Economie als Juristenvak. Hedennamiddag aanvaardde de opvolger van prof. mr. H. B. Greven als hoogleeraar in de Economie aan de Rijksuniversiteit alhier, mr. D. van Blom, dit ambt met het uitspreken van een rede in het Groot-Audi- fcorium der Academie, over: „De Economie als Juristen vak." Spr. ving aan met de verklaring, dat by een geestverwant van zijn ambtsvoor ganger is en dat de methode van diens onderwijs in hoofdzaak ook de zyn© zal wezen. De huidige stand der^economie h,eeft geon nieuwe vraagstukken aan do orde gesteld en over haar oude' alge meene vraagstukken geen byzonder nieuw licht doen opgaan. Al groeit het aan tal vraagstukken van economis;-hen aard baast met den dag, de oorlogstoestand voegt er dagelyks aan toe en by staking der vijan delijkheden zuilen er nieuwe bijkomen, wij ziging van inzicht in de grondbeginselen der economische wetenschap kan, naar zijn opvatting, van geen dier vraagstukken wor den verwacht. Over hun oplossing zal wor den gestreden, doch (leze strijd zal zijn uit te vechten binnen hét oude kader der economische leerstellingen. Na deze inleiding! komt spr. tot de vraag of het vraagstuk van de huisvesting der economie aan onze universiteiten met haar plaatsing in de juridische faculteit, wel be vredigend is opgelost-. Het antwoord, waartoe hij hoopte te ko men, is, dat deze oplossing zeker niet on verdeeld gelukkig, maar vergelijkenderwijs, voor het oogenblik toch de beste is. De universitaire opleiding heeft een ideëel en een practisch doel en aan de hand van deze dubbele doelstelling, laat spr.'s vraag zich in dezer vo9ge splitsen: Aan wat soort onderzoekers heeft de economie behoefte? En: Welko academischen gevormden hebben behoefte aan economie? Inzake de eerste vraag merkt spr. op, dat de economie een tweeledig karakter heeft; zy is theoretisch en practisch. Haar taak is niet alleen verklaren, ook verhelpen. Ver helpen eischt echter begrip. Daarom heeft de theoretische economie den voorrang. Gaan wy echter elk onzen gang, zegt spr,, naar eigen aanleg en smaak. Aan welk slag onderzoekers heeft deze economische wetenschap behoefte? Zeker niet uitslnitend aan juristen, meent spr. En men doet den beoefenaren van het rechts geleerd bedryf geen onrecht aan met de bewering, dat er andere takken van weten schap zijn, die meer dan de hunne aan ons denken de causaliteitsplooi te geven. Na daarvan eenige voorbeelden te hebben gegeven merkt spr. op, dat de voornaamste reden, waarom de theoretische economie het vlijtigst door de juristen wordt beoefend, is, dat -zij daartoe door de wet worden ge dwongen. Maar daarnaast is nog een andere oorzaak. De practische economie roept bo venal den jurist in dienst., omdat do leer der volkshuishoudkunde in daadwerkelijke toepassing wettelijke maatregelen ©isoht en daarom reeds heeft'zy wel onderlegde j'u- risten noodig. Mag men de befceekenis van den jurïsten- stand voor het economisch leven niet te hoog aanslaan, onderschatten mag mon deze nog minder. Voor geen onkel academisch ge vormde, is een veld van economische practijk aan te wijzen, zoo ruim als dat van den j'urisfc. Hierna kwam spr. tot de in de tweedo plaats gestelde vraag: Wie hebben behoefte aan economie? Alweer luidde hot antwoord: Zeker niet de juristen uitsluitend. Na de doorgaans niet aoademisch ge vormde notarissen als zoodanig te hebben genoemd, noemde spr. verder allen, wier studie mot economische studiën verband houdt, of wior practische arbeid economi sch gevolgen heeft. Zij allen moeten economisch onderlegd zyn. Hiervan geeft spreker weder een reeks van vo< rbeelden, in de eerste plaats uit hen, d.;> universitair zyn opgeld»: geestelijken, artsen, technologen, geologen, historici en koloniale bestuursambtenaren. De economie Is zeker niet uitsluitend een ju rieten vak. Maar dat zij juristenvak bovenal is en dat in klimmende mate wordt werd ten slotte door spr. mot voorbeelden uit het economisch leven van den allerjongsten tijd aangetoonde Het huizen onder het één© dak der juri disch? faculteit van economie en rechts wetenschap te zamen, kan aan beide ten goede komen. Toch lacht spr. voor doze eene wetenschap meer toe de schepping van een algemeene faculteit, waardoor splitsing mo gelijk zou zrjn naar den trant ongeveer als thans reeds de Senaat der Ned. Handels- Hoogeschool te zien geeft. Spr. besloot zijn rede met de gebruikelijke toespraken aan curatoren, hoogleeraren en studenten. Reden om de curatoren te bedanken had hij niet, nadat hot van openbare bekendheid werd, dat hij niet de man hunner keuze is geweest. De redenen daarvoor lieten, naar hy overtuigd is, eohter zijn persoonlijke wetenschappelijke betrouwbaarheid ook in de oogen van curatoren ongerept en dit kan liem doen verzekeren, dafe hun Voorbehoud te zynen opzichte hem niet zal verhinderen de door hem gekozen richting te blijven vol gen maar enkel den prikkel zal versterken, om voor de universiteit alles te doen, wat van een eerlijk zoeker kan worden verwacht- De nieuwbenoemde hoogleeraar zal zijn colleges morgen aanvangen, des namiddags be kwart over eeneru Watersnoodcommissie. Op i nitiatief van den burgemeester is hier gisteren een plaatselyk comité opgericht voor de algemeene Watersnoorlcommissie met Eet doel gelden byeen te brengen ter leni ging van den nood. Een 25-tal personen van verschillenden stand en positie waren daartoe dco.r den bur gemeester op het Raadhuis uitgenoodigd en kwamen, voor zoover zij niet waren verhin derd, te vier uren in de' Kamer van B. en en W. bijeen. De burgemeester dankte de heeren voor hun bereidwilligheid om aan zijn uitnoodi- ging gevolg te geven; herinnerde aan de zware ramp, die een groot deel van Neder land heeft getroffen, die welke men uit de dagbladen en misschien wel uit èfgen aan schouwing reeds leerde kennen, en wees er op, dat er nu groote nooden te lenigen zijn. Een algemeene Commissie bestond reeds, -dio dadelijk haar taak weder heeft opgevat-, dat er plaatselyk wordt gewerkt, waarvoor plaatselijke comité's noodig zijn. Veel tijd tót voorbereiding was or niet. Spr. heeft een keuze gedaan uit verschillende perso nen, die hy had kunnen vragen, en heeft daarbij zooveel mogelijk met de onderschei den richtingen en groepen rekening gehou den. Uit de opkomst concludeerde hy, dat de aanwezigen bereid waren in het Comité zit ting te nemen. Enkelen der genoodigden hadden bericht van verhindering gezonden, doch zich niettemin bereid verklaard tob medewerking. Hij verklaarde daarop de Com missie voor geïnstalleerd en stelde vervol gens voor tot leden van het dagelijksch bestuur aan te wijzen, do heeren H. W, Fischer, voorzitter; mr. J. C. van der Lip, ondervoorz.; mr. A. Tepe, 1ste secret,; mr. M. B. Vos, 2de secret., en Aug. L. Reime- ringer penn., waarmede algemeen werd in- gestemcL D© Burgemeester droeg daarop het voor zitterschap over aan den heer Fischer, die voorstelde den burgemeester tot eere-voor- zit-ter te benoemen, wat met applaus werd ondersteund. Jhr. De Gijselaar aanvaardde het eerevoorzitterschap. De voorzitter deel de mede, dat naar bet oude en bekende re cept zou -gewerkt worden. Er zouden lijsten aangeboden en een collecte worden gehou den. Ook hiermede werd algemeen inge stemd. Behalve het bovengenoemd Dag. Be st-uur bestaat de Commissie uit de heeren: kolonel W. S N. van Bockom Maas, garni zoenscommandant. mr. P. A. Pijnacker Hor dijk, dijkgraaf van Rijnland, mr. W. C. van der Vlugt, waarn. rector-magnificus der Leidsche UniversiteitA. Harmens, prae- 863 van het L. S. C., mr. A. J. Fokker, prof. mr. J. E. Heeros, lid dor Tweede Kamer Sta- ten-Genera-al, W. van Rossum du Chattel, W. O. Eemerik, P. Heemskerk, ds. W.-Briët, Doken, P. L. Desens, D. Beutli, VV. Pera, A. Mulcler,, J. Hartevelt Azn., mr. Egbert de Vries, C. H. Kouw, B. F. Krantz, P. A. Hibma en 7. M. Vos. Ingevolge een besluit genomen in de Al- gesmeone Verga-dering van Directeuren van Dagbladen, wordt over het abonnement van couranten in de eerste maand van het kwartaal beschikt, zoowel binnen de stad als omliggende gemeenten. UIT ONZE STAD. Aau Z. M. den Koning der Belgen werd een kort jaarverslag gezonden van de werkzaamheden van het R.-K. Huisvestings comité alhier. Heb Comité ontving daarop namens den Koning een schrijven. ÖST ONS LAND. De bemanning van de „E 17". De marine-medewerker van de „Morning Post" zogt, in zake de inlerneering van de bemanning van de Engelsche duikboot, die bij Texel schipbreuk heeft geleden „Het is merkwaardig, dat de Engelsche regeering niets in de zaak schijnt te heb ben gedaan. De Xe Haagscho conventie, waarmode de Noderlandsche rogeering ver moedelijk haar handeling tracht te recht vaardigen, is niets dan een herhaling van de conventie van Genève betreffende de be handeling van de zijde van oorlogvoeren den en onzijdigen, van zieke, gewonde en schipbreuk geleden hebbende oorlogvoeren den. Aangezien die conventie algem. geratifi ceerd is, valt zij onder een andere categorie dan de overige conventies, waarvan er som mige zijn goteekend en andere niet, en waar' van de meeste slecht in theorie en nog slech ter in praktijk zijn. Sir E. Grey's verkla ring, in het Lagerhuis afgelegd, dat do Ne derlandsche regeering tot de interneering niet gerechtvaardigd is, houdt ongetwijfeld in, dat de daad van die regeering niet on zijdig is." Het Diensiweigeringsmaniïest. Het O M. der rechtbank te Alkmajaj heoffc heclon tegen de navolgende predi kanten, onderteekenaara yam. hot manifest dor dienstweigeraars, geëasehttegen cla» Boeke uit Sohoorl 2 maanden, ds. Boender te Abtekerk 1 maand ,ds. Huiringa te Schagerburg 2 maanden, ds. Sohermerhem te Nieuwe Niedorp 3 maanden en ds. Ten iet te Zuid-Soharwoude 2 maanden. Uitspraak 1 Febr. a.e. Lichting 1910 naar huis. Do miliciens, die in 1910 naar de land- weer zyn overgegaan, gaan 28 Januari a.s. met onbepaald verlof naar huis. De „Rijndam" op een mijn geloopen Reuter seint uit Londen d.<L 18 dezer: Do Nederlandsche mailboot „Rijndam" stoomt hedenavond naar Gravesend op met dou voorsteven omlaag; s'.eepbooten r.-rloe nen hulp. De passagiers zijn veilig; drie zijn gedood en 4 gew-cfid. Het schip is ge heel buiten gevaar. Reuter seint nader uit Londen: Lloyd's meldt, dat de „Rijndam" de rivier ©pstoomt met eigen kracht; het schip helt lichtelyk naar stuurboord over. De stellingcommandant te Hoek van Holland heeft het onder deze gemeente ge legen zeestrand tot voor het publiek verbo den terrein verklaard. Daar N. V. Philips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven, in de eerste helft van 1915 groote moeilijkheden ondervond met den aanvoer van glas uit het 'buitenland, door- oat uitvoerverboden den uitroer naar Hol land afsneden, werd 15 Augustus j.l. be gonnen met den bouw van een glasfabriek, die thans in bedryf is gekomen. Daardoor is deze fabriek, wat het g'as betreft, geheel van het buitenland onafiiankelijk geworden. Op het oogenblik zyn er oen 100 menschen te werk gesteld, torwijl binnenkort dit getal tot oen 250 Nederlandsche arbeiders e:i ar beidsters zal aangroeien. De glasfabriek is geplaatst aan het einde van PhilipsJorp by Eindhoven, langs de spoorlijn EindhovenBoxtel een met een spooraansluiting hiermede verbonden, ter wijl ten behoeve van de glasblazers op 15 Augustus 1915 begonnen is met den bouw van circa 90 arbeiderswoningen In Philips- dorp, waarvan do vorige week reeds een 40- tal werd betrokken; het andere 50-tal zal in één maand ter bewoning gOTeed z\jn. Twee Duitsche vliegers, luitenant Proznek en vliegmeester Riedel, die op 12 dezer gered werden van een defect vlieg tuig. door de bemanning van het lichtschip „Noord-Hinder" en aldaar aan boord wer den gebracht, zijn overgebracht naar Vlis- singen. Thans heeft de regeering beslist, dat zij Daar Duitschland kunnen terugkeeren. Op Zondag 6 December 1914 is aan den Boulevard te Vlieringen een Franse he mijn ontploft,' waardoor vrij ernstige schade aan omliggende gebouw-en werd aangericht. Door de betrokkenen word aan de Koningin een request gezonden, waarin om schade vergoeding van rijkswege werd verzocht, waarop eorst kort geleden, dus Da ruim een jaar. antwoord werd ontvangen. De Minister van Oorlog deelt daarin, in gevolge machtiging van H. M. de Koningin mede, dat gezien de ingewonnen ambtsbe richten, waaruit in deze van geen tekortko ming van militaire zijde gebleken is, het ver zoek van de hand wordt gewezen, Men meldt uit Duiven (Geld.): Het is opmerkelijk, dat tegenwoordig zoo veel katten spoorloos verdwijnen. Gok op plaatsen nabij Arnhem is dit liet ge va'. Waar die beestjes blijven wordt slechts gegist. Dat overigens tegenwoordig aan de grens- kant katben wel waarde hebben, niet alleen om hun huid, bleek nog dezer dagen, toen iemand zich de moeite getroostte, om een gioobe, middendoor gereden kater, circa 1 uur ver mede te- dragen naar Zevenaar. Of poes in HollandscJie dan wel in Duitsche magen is verdwenen, wend niet bekend, doch men vermoeit het laatste. "sMILLISSFAl F.NTEV J. yam Heek, winkelier en postbeambte, te Oude wetering, gemeente ATkema-do E. F. A Wiosell. vroeger sdgaren fabri kant, thans zonder beroep, te Sloten (N.-H.) W. Noorland., Den Haag M Finsv, koopman, te Soheveningon. Geëindigd is het faillissement van .T. van Dijk Jzn., bi oembo-11 enkw eek er te Lisse.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1