Nederland en de Oorlog. K°. 17143 Zaterdag IS Januari. Tweede 131 ad. A0. 1918. Officieels Kennisgeving. Brieven van een Leidenaar. Bb EynpesÉe Oorlog. Kosteloozo GENEES- en HEELKUNDIGE HULP aan Onvermogenden. Burgemeester en Wetliouders van Leidenj Gezien de artt 1, 4 en 6 der verordening van 20 December 1900, betreffende het vorleenen van kostelooze genees- en heelkun dige hulp aan onvermogenden; "Brengen ter kennis van hen, die op grond van onvermogen in aanmerking wcnsohen te komen voor het ontvangen, zoo nood g, van K0STEL00ZE GENEES- EDI HEELKUNDI GE HULP, VAN 1 MEI 1916 TOT 1 MEI 1917. dat zij zich ter verkrijging van het daartoe strekkend bewijs zullen moeten aan melden TEN RAADHÜIZE IN HET LOKAAL NAAST DE BINNENTRAP (TROUWKAMER); dat die aanmelding zooveel mogelijk zal moeten geschieden door het Hoofd des G e z i n s, of indien de belanghebbende on gehuwd is, door hem of haar persoon lijk, en dat gelegenheid daartoe zal wor den gegeven GEDURENDE DE MAAND JANUARI en we! op Dinsdag en Vrijdag van elke week, van des voormiddags half- elf tot des namiddags drie uren. Zij waarschuwen voorts de belanghebben den zich op den boven aangegeven tijd aan te melden, zullende zij het, bij niet tijdige aanmelding zich zei ven te wijten hebben, indien zij in het verkrijgen van Genees- of Heelkundige Hulp vertraging on dervinden. Burgemeester en Wethouders voorn., N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Januari 1916. DLV. Ik kreeg een heel boozen brief uit Zoeter woude, over mijn bemoeizucht met de aan gelegenheden in die gemeente. Zij zouden hun eigen zaken wel opknappen; ik hal mg te bepalen tot Leiden alleen. De schrijver, die beweert uit naam van meerderen te spreken, vergeet echter, dat het „Leidsch Dagblad" zijn lezers ook in menigte heeft buiten Leiden en daaruit vloeit reeds de ver plichting voort, dat.de belangen der buiten gemeenten er ook in worden besproken. In vorschillendo gemeenten uit den omtrek, heb ik dan ook collega-briefschrijvers gekregen, I die uit hun woonplaats de vraagpunten van I <Kn dag zoo nu en dan aan de orde stellen. In Zoeterwoude (Rijndijk) zit een zoodanige I vertegenwoordiger niet. Men heeft mij even wel do belangen der Hooge Rijndgjkers voor gedragen en toegelicht en ik meende, dat H er niets tegen was, om na een behoorlijk onderzoek over de kwestie, die er de ge- g.-' moederen bezighoudt, en een onderwerp van behandeling uitmaakt niet alleen in de Ge meenteraden van Leiderdorp en Zoeterwoude, maar ook de aandacht vergt van Ged. Staten, .eens mjjn meoning te zeggen. Eki waar dit .College gaarne over de zaak adviezen ont vangt, moest ik veronderstellen, dat een ad\ ies van een onpartijdig buitenstaander, die ook woer dicht genoeg bij woont, om een behoorlijken kijk op de situatie te hebben, toch ook zijn waarde kon hebben. Hiermede kan ik voor het oogenblik van dit onderwerp afstappen, al mag ik den schrijver niet befovon, dat ik er niet weer op terug zal komen. De zaak is actueel en niet van belang ontbloot. Als de Iiooge Rijn- dijkers, na een eerste mislukte poging, er het bijltje niet bij neerleggen, zie ik het er nog 'eenmaal van komon, dat zij bij, Leiderdorp zullen worden ingelijfd. En nu kom ik weer op het terrein, waar de schrijver uit Zoeterwoude, zooals hij zegt, mü steeds met belangstelling volgt. De bevolking van Leiden is, zooals uit de korte statistiek daarvoor gepubliceerd blijkt, in 1915 met 173 bewoners toegenomen, tegen 60 in 1914. Deze aanwinst zou nog grooter geweest zijn, wanneer het aantal geboorten niet met 125 was verminderd en het aantal overledenen niet 43 meer was geweest. Waren deze cijfers gelijk gebleven aan die van het vorig jaar, dan had het eindcijfer een vermeerdering aangegeven van d41, een gelal zoo gunstig als in geen 'jaren is aan te wijzen geweest. In 1913 was de toeneming betrekkelijk ook groot, n.I. 293. Het geboortecijfer bedroeg toen echter 1548 tegen 1365 in 1915, eii het aanlal sterfte- govnilen slechts 676, tegen 721 in 1915. Bovendien was in 1913 oen bepaalde reden voor de vermeerdering aan ta wijzen. Er ■was toen opgericht en geopend een Rijks opvoedingsgesticht voor Jongens en met ver pleegden en personeel vormden die allicht een honderd man. Wat het jaar 1915 ook gunstig doet uit komen, niet alleen boven 1914. maar ook boven 1913, is dat er dit jaar slechts 3596 or Semeonto metterwoon verlieten, tegen Sb8S in het vorig jaar en niet minder dan 4111 in 1913. Wat de betrekkelijk ongunstige geboorte- en sterftecijfers over 1915 betreft, daarvoor JS (lo oorzaak ongetwijfeld te zoeken in den ocrlogstoestaai Voor soever de cijfers van S f t ic andere plaatsen bekend zijn gemaakt, toont het aantal huwelijken schier overal reeds een vermindering na Augustus 1914, die het geheele jaar 1915 aanhield. Hoe het komt, dat de onevenredigheid tnsschen het aantal vertrokkenen uit de ge meente en het aantal gevestigden is ver minderd, al bleef het getal, dat de vertrok kenen aangeeft, nog grooter, is moeilijk te zeggen. Waar de toestanden op het platte land ook in den omtrek van Leiden, dank zij de duurte der land- en tuinbouwproduc ten, over het algemeen gunstig zijn, kan men niet aan een trek uit de dorpen naar de stad denken. Uit de bevolkingsbeweging over 1915 der gemeente Rotterdam blijkt, dat door werkgebrek in het havenbedrijf, de trek naar de gemeente minder sterk is geweest, dan vorige jaren. Mogelijk reageert dit weer op de cijfers in de provincie-steden en mogelijk ook op die in onze gemeente. Hoe het zij, wij kunnen het verschijnsel met dankbaar heid aanvaarden en sleohls den wensch uit spreken, dat het gemeentebestuur en de ge meentenaren, waaronder in de eerste plaats de werkgevers, groot en klein, zich zullen beijveren in het beramen van middelen, om de stijgende lijn In de bevolking voort te zetten, indien het mogelijk is met een nog versneld tempo. Daarvoor zijn noodig groote maatregelen en ook kleine middelen. Het komt mü voor, dat wij mot het oog hierop, niet genoeg doen voor ons onder wijs. Is het reeds een sociale plicht te zor gen voor goed volksonderwijs, om de men- sohen met het oog op do opvoeding hunner kinderen naar Leiden te trekken, 13 het noo dig, dat het middelbaar en het gymnasiaal onderwijs h2ar goeden Daam kan blqven handhaven, het vakonderwijs op peil wordt gehouden en het getal onderwijsinrichtingen zoo mogelijk wordt uitgebreid. In dat opzicht is de nieuwe postschool, in het einde van 1914 hier geopend, zeer toe te juichen. Laat het gemeentebestuur voor de be vordering van alle takken van onderwijs, de oogen steeds geopend houden en in nut tig bestede uitgaven daarvoor niet schriel zijn- In maatregelen van hygiëne staat Leiden nu vooraan. Wij waren een van de eerste gemeenten, die een openbaar Slachthuis had den, een genieenteijjken keuringsdienst voor eet- en drinkwaren invoerden, de reinigings dienst moderniseerden, laat ons in dit op zicht aan de spits big ven staan. De oprich ting van een mooie gemeentelijke zwemin richting is daarvoor een goed teeken. Wg stonden tot dusver bekend vanwege dien goedkoopen gasprgs en de niet hooge woninghuren. Wat het eerste betreft, zjjn we in den laatsten tijd bezig daarin veran dering te brongen. Afgescheiden van andere overwegingen voor of tegen, die hier niet ter sprake komen, geloof ik toch, dat men met het oojr op den trek van menschen met burger inkomens, daarmede voorzichtig moet zijn. Ook het tprief voor het eleci- trisch licht make men niet hoog. In het begin van deze eeuw is hier door particuliere bouwondernemers, heel wat ge bouwd en de woninghuren waren niet hoog. Na dien tjjd is er den klad ingekomen en het is zeer de vraag of er ook van over heidswege geen pogingen moeten worden aangewend, om den bouw van heeren- en bui gerhuizen aan te moedigen. Dan moeten noodig de verkeersmiddelen in de stad uitgebreid en verbeterd worden. Een enkele tramlijn is niet meer voldoende. De buitenwijken, waar de meer gegoeden wonen vooral, moeten door een of meer tramlijnen, spoediger in contact met het centrum _yan de stad en met het station H. S. worden gebracht. Als straks de eleo- trische tram uit Den Haag, aan de Hee renstraat de stad binnenkomt, is er mis schien gelegenheid haar loop zoo te fege- len, dat enkele voorname wijken er van kunnen profiteered Laat het gemeentebe stuur bij de onderhandelingen met de Tram weg-Maatschappij, goed voor het belang der gemeente opkomen. Dan zijn er nog kleine dingen te doen cn mogelijk na te laten, voor de verbo- toring en de verfraaiing van de stad, die niet veel geld behoeven te kosten en haar toch meer aantrekkelijk maken. Ik sprak dezer dagen een vreemdeling, die hier was geweest bij het bezoek van do Koningin en zich had geërgerd over het slordig uiterlijk ran ons mooi antiek Stadhuis, geheel beplakt als het was, met allerlei publicaties, waaronder er waren die al sinds weken geen zin meer hadden. In derdaad is mij ook gebleken, dat men heol royaal is met het aanplakken van allerlei paperassen, en traag in het wegruimen er van. Dezeifdo vreemdeling had het zeer ge troffen, dat het des avonds zoo donker was voor het Stadhuis. Hg had aan den overkant staande, de Koningin nauwelijks kunnen zien toen zg tegen vijf uren 't Raadhuis verliet en do trap afdaalde. Waarom, zoo vroeg hij, niet een paar booglampen aangebracht, om zo brj gelegenheden te doen branden? Klei nigheden zal men zeggc-n, maar die toch niet zonder invloed zijn, op den indruk die een plaats op iemand maakt. En van dien ir.druk hangt het soms af of men die plaats aanbevelenswaardig vindt, om er zich met terwoon te vestigen, of anderen aanbeveelt of afraadt het te doen. Ook de bevolking zelf en met name het deel, dat de leiding van handel, nering en be drijf 'a handen heeft, kan met of zonder medewerking van het gemeentebestuur, veel tot het aantrekkelijk maken van een plaats medewerken. Misschien vind ik aanleiding daarop later nog eens te wijzen. Uitvoerverbod. Bij koninklijk besluit is de uitvoer van stearine en alle vetzuren, paraffine, alsme de mengsels en producten van deze artike len, verboden van den dag. aer afkondiging van dit besluit. v Nederlanders in Dnitsckland. Men schrijft uit Enschedé Door den steeds slechter -wordenden eco- nomisohen toestand in Duiteohland komen dagelijks HolLandsohe arbeidersgezinnen over de grons en meidon zich alhier om steun en onderdak aan. Nagenoeg allen zijn van alle middelen ontbloot en hebben zich in den laatsten tijd groote ontberingen moeten getroos ten. Tot nu toe slaagde men er in den moes ten werk en onderdak te versohaffen, thans echter is geen woning meer te krijgen en zijn alle plaateen in slaapgelegenheden en volkslogementen bezet. Als gevolg hiervan heeft het gemeente bestuur zich reeds genoodzaakt gezien de voormalige sohool no. 1 aan den Zudderha- gen in orde te brengen, ten einde hierin dezen stakkers ondendak te versohaffen en zijn daarin reeds eenige gezinnen opgeno men. Naar wij vernemen wonen in Westfalen nog dhihzonden Nederlanders, die binnen komt) gedwongen zullen worden door den honger hun toevlucht tot hun vaderland te zoeken en zal het noodig zijn van Rijks wege maatregelen te nemen, dat onderdak wordt verschaft, daar dit bij een grooten toeloop voor de grensgemeenten niet mo gelijk aail blijken te zijn. Door de Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maatscihappij zal aan het ge huwde personeel, met een salaris beneden f700, per half jaar op de standplaatsen Utredht en Zwolle een toelage verleend worden van f 18 per half jaar voor de amb tenaren en f 13 per half jaar voor de be ambten. Deze regeling geldt voorloopig van 1 October 1915 tot 30 September 1916 en is gelijk aan die getroffen voor het personeel van de Staatsspoor. Men meldt uit Yldsaingen d.d. 13 Januari De mailboot is heden om 5 uur binnenge komen met 480 passagiers van de „Golcon- da", onder wie ruim 300 mannen, vrouwen en kinderen der zending. De meesten wa ren meer dan een jaar gevangen geweest. In de kampen had men het vrij goed, als men voor den eigen kost zorgde. De boot voor de reis naar Engeland was veel te klein, het eten aan boord slecht. Totaal zijn er ongeveer 200 kinderen. De reizigers zijn bier onthaald door de Hol'landbche zending „en voorzien van war me kleeren. De zendelingen beklaagden zich, geheel van hun Christenen te zijn af gesloten geweest. Over den toestand in Indië kon men niet veel zeggen tengevolge van de gevangen schap. De trein vertrok te 7 u. 35. De Duitsdhe zendelingon worden van Boxtel af per extra-trein naar Goch door gevoerd. Ter vereenvoudiging van de douaneformaliteiten aan het grensstation reist een douaneambtenaar van Vlissingen tot Gennep medé, ten einde reedb onder weg de handbagage na te zien. Te Goch overnachten de reizigers in het apöorwegmateriee-1, dat den heulen nacht door een locomotief wordt verwarmd. He denmorgen zetten zij vandaar hun reis vooat. Gistermorgen behandelde de Rotter- darrtsche rechtbank de zaak van den Duit- sohen deserteur C. H., eleotricien uit Han nover, wiens uitlevering zooaJs is ge meld wegens diefstal gevraagd is dOor de Duitsohe justitie. Op verzoek van H. werd de zaak met ge sloten deuren behandeld. Dezelfde heeren, die zich het lot der de serteurs, die te Bergen zijn ondergebracht, aantrekken, hebben in een schrijven ook in dit geval aangedrongen op in-vrijheid-sbel- ling. Ze zoggen o.m. Waar deze man, wegens zijn desertie niict uitgeleverd kan worden, daar is de veron derstelling niet gewaagd, dat deze vorm van uitlevering door Duiitschland ge bruikt wordt, om de hand te kunnen leg gen op dezen man, om hem, ook al wordt hij wegens zijn burgerrechtelijke overtre ding vrijgesproken, toch wegens zijn deser tie den kogel te kuimon bezorgen. Do verdenking vaai zijn burgerrechtelijk misdrijf kan niet van vóór den oorlog op hem rusten dan toch zou vast staan, dat ook inbrekers en dieven deel uitmaken van het Duitsohe legioen, dit zal Duitsoh- land wel niet gaarne willen erkennen. Onze regeering kan weten, dat do uitle vering van dezen ma.n onder de bestaande omstandigheden gelijk -staat met zijn dood vonnis. Dit kan en mag niet geschieden door een regeering, die reeds herhaaldelijk blijk geeft, van meening te zijn, dat deze bui- j tengewone tijd buitengewone maatregelen eisoht en daarom aan de verschillende overheidspersonen last gaf, om thans geen vreemde deserteurs en gevluchte krijgsge vangenen, als „vreemdelingen zonder mid del van bestaan", bulten de grenzen te zetten. Op de fabriek van bronswerken van de firma Becht en Dyserink te eeaperkarspel zullen Maandag a.s. een deroigtal Belgische geïnterneerden werKzaam l cield worden. Op heb terrein van de fabriek wore-- een loods opgetrokken voor woning en voorzien van keuken en slaapgelegenheid. De firma Pathé heeft Parijs voor de gewonden en hetmeaisci. en verplegings- personeel der Nederlandsche a .bulance in het ambulance-gebouw „ne Pré Catelin" een bioscoopvoorstelling gegeven, die alleszins geslaagd is en door de poilu's zeer op prijs Het programma was met zorg samenge steld en do aanwezigen genoten van de film- vertooning. Het bestuur dor Pensioenvereeniging voor Burgerlijke Ambtenaren heeft ziöh met een adres gericht tot den minister van BiamenLandsche zakon, waarin het zegt met groote belangstelling kennis te heb ben genomen van de toezegging, die die minister in de Tweede Kamer wel heeft willen geven naar aanleiding van de door den heer Ketelaar c. s. ingediende motie tot het verloenen van ©en duurte-toeslag aan de lager bezoldigde rijksambtenaren dat hef, echter met eenige zorg daarin de toevoeging heeft gemist, dat bij do oplos sing ook duurtetoesl ag aan gepensionneer- de rijksambtenaren zal worden overwogen Het bestuur verzoekt den minister, die maatregelen te willen overwegen, welke spoedig tot een tij del ijken toeslag van 20 pOb. op de pensioenen van weduwen en wezen zullen kunnen leiden. De commissie inzake de distributie van soda is thans ingesteld. Met de zorg voor den aanvoer en distributie van soda zijn bij Kon. Besluit belast de hoeren P. M. Coohius, -directeur der N. V Glasfabriek Leerdam voorheen Jeokel Mijnsscn en Co., te Leerdam, voorzitter der commissie I. IJssel de Schepper, directeur van de Stoomzeepziederij „De Hamer" voorheen J. P. Viruly en Oo. te Gouda, secretaris; A. G. van Anrcoy, voorzitter van den Bond ter bevordering van do wasch industrie in. Nederland, to Zalt-Bommel Lambert de Beer, voorzitter der Vereeniging van Til- burgscbe fabrikanten van wollen stoffen, te Tilburg; D. C. M. van Bentveld, direc teur van de N. V. R otter dam sclie Soda- en Chemicaliënfabriek voorhoen C. Kort man cn Schulte, te R-otterdam J. W. Dek ker, lid van de firma Jan Dekker, te Wor m-er veer en J. de Jong, referendaris aan de afdeel in g Handel van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, te 's-Gravenhage, leden. De Commissie heeft, in opdracht al het mogelijke te doen ter bevordering van den aanvoer van soda en tot rogoli ng van cle distributie en zal daartoe zeer spoedig bij» eenkom-en, ten einde cle in verband hier mede noocllige regelingen te treffen. Door de kustwacht aan clen Verklik ker te Nieuwe Sluis, gemeente Breskcns (Z.), is een duif gevangen mot een briefje aan den poot voor een inwoner uit de stad Mec-hélen. De duif is naar liet bureau te Oostburg gezonden om van daar verzon den te worden naar het duivenstation te 's-Gravenhage ter bewaring. Dus ook al een geïnterneerde duif. De bekende bedevaartplaats Keve laar, waar voor den oorlog ook uit Neder land jaarlijks moer dan 50,000 pelgrims kwamen, werd in 1915 bezocht door 383 procession tegen 239 in het jaar tevoren. Reeds vroeger hebben wij er de aan dacht op gevestigd, schrijft de „Tel.", dat het toezicht op Rijnaken, die naar hel- buiten land vertrekken, met groote moeilijkheden gepaard gaat. Willen de kommiezen hun plicht volkomen doen, en de schepen goed onderzoeken, dan hebben hun kleeren veel te lijden, afgezien nog van de andere on aangenaamheden, waarmede de inspectie ge paard gaat. Het zou daarom inderdaad jg&- wenscht zijn, dat de regeering aan de be ambten, die met dit moeilijke en verantwoor delijke werk belast, zijn, een extra-Rijks toeslag verleende. Alleen hierdoor kan het voorkomen worden, dat een beambte, die z\jn plicht doet, in ongunstiger conditie ver keert, dan collega's, die minder consciën tieus zijn. Door den Vervenersbond te Barger Ooslerveen en Omstreken, is aan den mi nister van Oorlog een met redenen omkleed adres gezonden, 'waarin verzocht wordt aan de veenarbeiders 'gedurende den a s. graaf- tjjd zooveel doenlijk verlof toe te staan. De stoomschepen van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij, die uit do Spaansche havens fruit in ons land aarvoeren, werden tot korten tijd geleden, in verband met het bestaande contract tns schen deze maatschappij en de Engelsche regeering, door de Engelsche autoriteiten ongemoeid gelaten. Echter zijn de „Helena" en de „Iris", die te Rotterdam zijn aangekomen, en de „Aga memnon", „Baehus", „Euterpe", „Pomona" en „Tellus", die naar Amsterdam zijn ge>- gaan, en van welke schepen de ladingen hoofdzakelijk bestonden uit sinaasappelen, de een korter, de andere gedurende iangeren t£d in Engeland opgehouden en ten slotte vrijgelaten, op voorwaarde, dat de lading tuer niet mocht worden afgeleverd. De schepen zijn na aankomst gelost en de vruchten liggen thans hoog opgestapeld in de loodsen. Onderhandelingen hebben naar do „N. R. Ct." mededeelt - tot dusver nog geen resultaat opgeleverd; mocht dit nog eenigen t\d aanhouden, dan beslaat er groote kans dat een overgroot gedeelte van de aange- voerde fruit zal bederven. Het Haagsche Correspxiuentiebureau schrijft: In enkele bladen komt het bericht voor, dat er aanwijzingen waren ^at er bij -e Re geering plannen uestaan tot het instellen van een uitvoerverbod op sch jen. Die aan wijzingen zouden worden gevonden in het feit, dat bij de uitklaring van Nederlandsche schepen in de laatste dagen een rkiaring wordt geeischt, dat het so—p niet zal wor den verhuurd en (of) verkocht. Van bevoegde zijde deelt men ons mede dat deze maatregel reeds van ucn aanvang van- den oorlog af bestaat, doeli dat net noo dig is gebleken, verscherpte orders uienaan- gaande uit to vaardigen. I)e Duitsckcrs in België. Do Belgische regeering heeft statistieken laten aanleggen over do verwoesting van België door hot Duitsohe leger, meldt de „Times". Het totaal aantal huizen en pu blieke gebouwen, dat verwoest is, be draagt 18,207, terwijl bijzonderheden uit Vlaanderen, Limburg, Henegouwen en Luxemburg nog ontbreken. Te Sponbin was de verwoesting bijna volkomenvan de 130 huizen werden er 127 bot den grond platgebrand cn te Di- nant van de 1375 niet minder dan 1263. Te Leuven werden er van de 7433 huizen, 1120 verwoest, terwijl hier 1000 huizen wer den geplunderd. In het Heilige Land. Men bericht uit Jeruzalem aan „De Tijd": Op verzoek van den H. Vader gaf ue Turk- sche regeering toestemming aan de Itali- aanscho missionarissen en religieuzen om het H. Land te verlaten. Reeds drie malen zijn zij in Jaffa geweest, om zich in te sche pen, doch moesten bij gebrek aan een boot, die hen vevoeren kon, naar Jeruzalem terug- koeren, waar zij onder toezicht staan der Turkscho politie. Bij het uitbreken van den oorlog tusschen Italië en Turkije waren er, behalve de zus ters, nog een zeventigtal Italiaansche mis sionarissen en religieuzen in Palestina cn Servië. Tien Duitscho en Oostohrijksclie Francis canen zijn onlangs via Ivonstantinopel en Klein-Azic naar 'b Heilige Land vertrokken. Lc Vereen. Staten cn de Oorlog. De vooruitzichten op een 'spoedige bij legging va-n de duïkbooten-quaestie wek ken in de pers en in officieel e kringen groote voldoening, meldt het Wolff bueau draadloos uit New-York. Berichten uit Washington too.ien, dat- men nog in dez.1 week een verheldering van <len geheelen toestand verwachtdaar na zal de regeering der Vereepigde Sta ten haar geheele aandacht kun nen wijden aan de diplomatieke besprekin gen met Engeland over de benadeeiling van den Amerikaanschen handel. De New-York Times" zegt: Bij de di plomatieke gedachtenwisseüng met Enge land wo-rden Wilson en Lansing geheel door hetzelfde gevoel geleid als in den strijd met Duitschland. namelijk, dat het hun plicht is op te komen voor de rechten der neu trale. Een telegram uit Washington aan de New-York World" zegt, dat Lansing de scherpste nota, die ooit geschreven werd over de behandeling van den Amerikaan- sohen handel naar Londen zal zendon. De nota zal uiteenzetten, dat Engeland in vredestijd steeds ervoor is opgetreden, dal vovk1 ingsmiddo 1 en onder geen voorwaarden als cona a-bande mogen worden beschouwd. Nu de regeering der Vereenigde Staten zich er principieel van overtuigd heeft, dat Duitschland en Oostenrijk-Hongarije op recht voornemens zijn van nu aan het lo ven van nict-combattanten op getorpe deerde schepen te ontzien, is de Ameri- ka-ansche regeering tevens van meening, dat haar positie bij de onderhandeling^ i met Londen zoo sterk werd, dat Engeland gedwongen zal worden de Amerikaansche eisahen in te willigen. In Regeeringskrin gen wint de meening void, dat- zoo de duikbooten ^ua-estie finaal geregeld is, het Congres zal aandringf i op een optreden, waardoor Engeland gedwongen zal wor den. in de Amerikaansche eischen toe te stemmen. Hoewel het. plan om de scheeps ladingen met wapens en ammunitie voor de geallieerden met embargo te beleggen door de~ regeering nooit ernstig overwo gen is, meent men in officieele kringen, dat 'it in de aas te toekomst ernstig als represaille tegenover Engeland zal wordea overwogen.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 9