N°. 17143 Zaterdag 15 Januari. A°. 1916. <Beze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. GEMEENTEZAKEN. DE WATERSNOOD. lï iisi DA&BLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 7aB ie regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Kleine advertentiën t»d 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. "Voor het inoasseeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. 4 J f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. I 9 0.10; Franco por post1.65. Wijziging verordening, regelor.de de heffing pl. directe belasting. Art.' 1 dezer verordening bepaald nog, dat bot heffingsbedrag, telkenj are bij de begroeting te bepalen, de suppletoire ko hieren buiten rekening gelaten, de som van ƒ500,000 niet mag overschrijden. Daar op de begrooting voor het dienst jaar 1916 de opbrengst der genoemde be lasting geraamd is op 586,062, moet dat artikel gewijzigd worden. Rekening hou dend met jaarlijksoh accres van het te hef fen bedrag, stellen B. en W. thans voor het maximum te bepalen op 600,000. Verbetering Hooge Rijndijk. Nu het gedeelte van den Hoogen Rijn dijk langs het Invalidenhuis en de H. B. 8. voor zooveel de zuidzijde betreft, geheel in orde is gebracht, achten B. en W. het oogenblik aangebroken, ook een meer de finitiever toestand te scheppen, aan do noordzijde van don weg. He-t is de bedoeling den geheelen Beo gen Rijndijk van de Ut rechts oh© brug af tot on aan s 1 uiten de aan do eerlang door de Provincie aan te leggen werken in ver band met het nieuwe Rijn-Sohiekanaal, onder handen te nomen. Bij uitvoering van hot plan zal de rij boo men van dc remise der tram af bot aan het perceel Hooge Rijndijk 16 worden gerooid en de berm worden afgegraven cn zullen do oude, slecht loozondo zinkput ten worden opgeruimd. Verder zullen de vooruitspringende gedeelten van versohil- lendo voortuintjes, voor zoover de grond nog niét aan do gemeente behoort, moe ten worden aangekocht, cn de hekken achteruibgep laatst. De rioleering zal waar noodfcg, worden verbeterd en .een rij nieuwe boomen ge plant, terwijl tussoben do boomen cn de hekkon der voortuintjes een met tegels belegd verhoogd trottoir en daarnaast oen verhard rijwielpad en den straatweg een kolken rij worden aangebracht, terwijl oen kolkenrij zal worden aangelegd tor voor ziening van een geregelde afwatering. Ten slotte is de bedoeling, om ook langs de zuidzij do van "den weg, voor zoover het voormalige Raam land rich uitstrekt, oen rij boomen te plaatsen, juist op de schei ding van bestrating en begrincling. Op deze wijze zal de rijweg worden verbreed roet 0.50 M. bij het begin van den weg ge leidelijk toenemend tob pl.m. 3 M. tegen over de Roomburgeriaan. De eigenaren die de strookjes grond hebben moeten afstaan, hebben zich te vreden gesteld met een koopsom van f 10 por vierk. M. Dg kosten van do voorgenomen verbete ring worden, met inbegrip van cle kosten van aankoop der tuintjes, door den direc teur van Gemeen tewerk on globaal ge raamd c-p pl.m, ƒ18.000, welk bedrag, naar de Commissie van Fabricage in haar rap port schrijft, vermoedelijk geheel en al thans grootenclleels za.l kunnen worden be dreden. uit de som van ƒ70,000, welke bij Raadsbesluit van 18 December 1913 ter be- Bohikkmg werd gesteld roor den aanleg van straten en hetgeen daarmede samen hang op het. Raamland en het verbete ren van don Hoogen Rijndijk door sloot- demping en verbreeding van cl®n weg. Verhooging der stiihtingskosten van de Zweminrichting. Indertyd werd een bedrag van f23,100 berchikbaar gesteld voor den bovenbouw der te stichten zweminrichting. De kosten hebben echter, naar de Directeur van Ge meentewerken mededeed, bedragen f 30.500 of f7400 meer. Deze overschrijding is in de eerste plaats een gevolg vna de abnormaal hooge prij zen der materialen, vooral van het hout, dat uit den aard der zaak veel moest wor gen gebruikt. De tweede oorzaak van de hooge kosten is een gevolg van het buiten verwachting drukke gebruik, dat van den beginne af van de zweminrichting is gemaakt. Ten gevol- go hiervan moest de inventaris der badar- tikelen worden uitgebreid en het aantal stel lingen om deze te bergen, vergroot. Hier tegenover staat echter, dat by een derge- li k druk gebruik ook een gunstiger resul taat van de zweminrichting kan "worden te gemoet gezien. Verder zullen, met het oog op het talrijk bezoek, dat de inrichting ook in het vervolg te wachten staat, nog eenige uitbreidingen en verbe e ingen moeten wor den gemaakt, waar ook het bestuur dor Zwemclub op aandringt. Deze word n geschat op een totaal be drag van f 1975 B .en IV. vragen daarom aan hen een bedrag van f.9375 ter b schikking te stellen. Aankoop grond ten behoeve der nieuwe school aan de Duiven- bodestraat In verband met den bouw dezer school, zyn reeds sedert guruimen tyd onderhande lingen gevoerd met de eigenaren van eeni- ge voor straat bestemde en nog niot aao j de gemoënbe toebehoorende terreinen aan de west- en aan de noordzij ie dier school, ten einde hen te bewegen die terreinen aan de gemeente af te staan. De door de eigenaren gestelde eischen zyn echter zóó buitensporig hoog, dat voor- loopig geen verdere pogingen moeten wor den gedaan, om tot aajikoop van de voor straat bestemde gedee ten van die percee- len te geraken. Bepaald noodig is deze aan koop thans iook niet, aangezien de school aan de noordzijde geen uitgang zal krijgen. Eenigszins anders is het gesteld met het aan de westzijde der school, in het ver lengde der Duivenbodestraat, gelegen ge deelte van een perceel. Aan die zijde i3 de hoofdingang der school gedacht. De schei ding der perceelen valt derhalve juist in het midden van do toegangsdeur, zoodat de toegang tot de school zeer gebrekkig zal zyn, zoolang dit terrein nog particulier eigendom is. De eigenaresse, de wed. Dissevolt, is niet bereid alleen dat gedeelte van haar tuin af te staan, hetwelk de gemeente voor een geheel vrije ligging der school noodig hoeft, omdat deze dan t3 veel versnipperd zou worden, doch is wel genegen het ge- heele achterste gedeelte van den tuin tot een oppervlakte van 224 vierk. M. te ver- koopen voor f1100, d. i. f4.91 per vierk. M., onder voorwaarde, dat de kosten van overdracht en die van erfscheiding voor de gemeente komen. B. en W. geven nu den Raad in overwe ging tot den aankoop over te gaan. Uniformtarief voor den electrischen stroom in do buitengemeenten. Tusschen de tarieven der verschillende buitengemeenten, die van uit Leiden van electriciteit worden voorzien, bestaat een groot verschil. Werd aan»ank.lijk era hoog tarief noodzakelijk geacht,aileng3 bleek, dat met oen matig tarief beter rentabi.ifceii wordt verkregen. Het gevolg is, dat de vroe ger aangesloten gemeenten een zeer hoog tarief betalen, terwijl voor de Later aange slotenen het tarief lager werd gesteld. Een uniform tarief voor alle buitenge meenten is nu ontworpen, waarbjj met de hoogere distributiekosten in de buitenge-, meenten rekening is gehouden. Voor grootere verbruikers werden reduc ties bf een gebruik boven 1000 resp. 2000 K.W.U. voorgesteld, waardoor bij grooter verbruik de prys meer eu meer dien te Lei- deïi nadert Voorgesteld wordt dit nader ia een bijlage vermeld tarief in te boeren in alle gemeenten, waar Leiden zelf de elec triciteit distribueert, behalve voor Oegst- geesfc en Noordwijk. Geen demping van gedeelten Witte Singehslooten. Door eenigè bewo.i-.rs aan den Wit ei Sin gel wordt aangedrongen op demping van de beide nog ongedempte gedeelten van de Sin- gelsloot voor do zich aldaar bevindende drie waschinrichtingen. Geheel overeenkoms.ig het gevoelen dier Commissie geven B. en W. den Raad in over weging hen to machtigen aan adressanten te antwoorden, dat thans geen termen aanwe zig worden geacht om tot demping der door hen bedoelde slootgedeelten langs den Witten Singel van gemeentewege over te gaan, doch dat, nadat de demping van de slootgedeelten langs den Heerensingel zal zijn beëindigd, by het ontwerpen der be grooting voor het jaar 19-18 het dempen van de in het adres aangeduide slootgedeel ten nader onder de oogen zal worden ge zien, terwjjl ter tegemoetkoming aan de ge uite klachten de slooten tot dien tyd gere>- geld zullen worden ongemaakt. Benoemingen. Door B. en W. wordt overeenkomstig het verlangen van den betrokken leeraar en in overeenstemming met het gevoelen van de Commissie van Toezicht op het M. en den Inspecteur aan den Raad voorgesteld: m Zijn besluit van den 5den Augustus 1915, waarbij de heer 1. Hiischig voor den tijd van één jaar werd bestendigd in 2ijn betrekking van leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens, te wijzigen in dier voege, dat de tijde'rjke aan stelling niet zal duren tot het einde van den loopenden cursus, doch slechts tot den len Februari 1916; b. den heer J. Hirschig, met ingang van den sub a genoemden datum te benoemen fot vast leeraar fn de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor "Jongens. Tevens geven zjj in overweging de jaar wedde van dezen leeraar te bepalen op f2400. Voor de benoeming van een onderwij zeres aan de openbare lagere school der 3de klasse No. S bieden B. en W. de navol- gelue voordracht aan: lo. mej. H. E. Schmilz, tydelyk onderwij zeres aan de 0. L. School der 3de klasse No. 8, te Leiden; 2o. mej. C. P. Montfoort, tijueiijk onderwijzeres aan de 0. L. School der 3de klasse No. 7, te Leiden; 3o. mej. M. Th. J. Rciu r, tijdelijk onderwijzeres aan de 0. L. School der 3do klasse No. 8, te Leiden. Ter voorziening in de vaca'ures van lid der Commissie tot Wering van Schooiver zuim, welke 31 Januari zullen onts'aan ten gevolge van de periodieke aftreding van de heeren G. J. Bik, EL Pel, Ph. Rank, J. B. Meijnen, A. van der Meer en H. C. van der Heyde, bieden B. en W. de volgende aanbevelingen van twee benoembaren aan: Voor de 1ste categorie (bedoeld by art 22 der Leerplichtwet): lo. G. I. Bik en H. J. van Kerkhoff; 2o. H. Pel en L. A. Werner. Voor de 2de categorie: P1l Rank en W. A Kriesfc. Voor de 3de categorie: lo. J. B \teynen en J. H. J. Kuypers; 2o. A. van der Meet en D. G. van der Horst Voor de 4de categorie: H. C. van der en F. A. Dee. Verzoek om ontslag. B. en W. geven aan den Raad in overwe ging aan don heer A. I. J. Brandenburg op dieD3 verzoek eervol ontslag te verleenen als onderwyzer aan de 0. L. School 3do kl. No. 2, in te gaan 1 April 1916. LEIDEN, 15 JANUARI. In het Bioscope-Theater aan den Sta tionsweg had Alice Norton met haar zang en dans en knotsonrnanoeuvres gisteravond veel aucces. De andere, mannelijke artist, had echter veel pech. Een paar jongleurs- toeren moest hij vele malen herhalen vóór zij gelukten, tot groot genoegen der aanwe zigen, die daarover veel pret hadden; maar tevens tot verontwaardiging van den direc teur-eigenaar, die alleen maar eerste-rangs- specialiteiton gebruiken kan en dezen man niet onder dezo rubriek wilde rangschik ken, al had hij zich als van superieur gehal te aangediend. Do heer Hartman laat hem dan ook niet meer optreden. De fouten van den artist werden geluk kig ruimschoots vergoed door prachtige films, w. o. een zeer fijn gekleurde. Op de voordracht voor hoofd der op. lag. school to Genne, gem. Zwollerkerspel, komt voor do heer K. van der Werff, onder wijzer alhier. Benoemd is met ingang van heden tot Rijksklerk derde klasse bij den dienst der dir. belastingen enz., de neer J. x-. D. van den Bussclie, ter inspectie Leiden 2de afd., thans part. klerk to Rotterdam. Omtrent den toestand van den rcctor- magnificus, prof. dr. W. B. Kristensen, kun nen wij meiden dat ueze aan appendicitus lij dende was. Hij is door zijn medischen colle ga, prof. Zaayer in Hopital Wallon geope reerd. Dezo operatie slaagde goed. De toe stand is bevredigend. De rectoraat zal gedurende de ziekte van prof. Kristensen worden waargenomen door prof. mr. W. van der Vlugt. Prof. dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, die tijdelijk te Beek vertoeft, is lijdende aan bronchitis. Woensdag 19 Januari a.s. hoopt onze stadgenoot H. Moonen den dag te herden ken, waarop hy vóór 25 jaren in diénst trad by de firma J. M. van Kempen en Zonen, te V-oorschoten. Het definitief bestuur der Leicbche Coupeurs-Vereenigiug, afdeeling van den Eersten Algemeenen Nederlandschen Cou- peursbond, is samengesteld als volgt: de heeren P. J. J. Hendriks, voorzitter; Jac. Landa, secretaris; C. J. P. Leening, penning meester, M. Kloots, en G. W. Sandman, com missarissen. Gedurende het vierde kwartaal van 1915 en het geheelo jaar 1915 werden al hier bezocht! het Rijksmuseum van Oudheden door 1612 en 8732 personen; het Rijks Ethi.ographisch Museum door 624 en 2743 personen. Adressen aan den Gemeenteraad inzako Petroleum- en Vischprijzen. Aan den Gemeenteraad alhier hebben de heeren J. Tork en P. J. Bomli, reap, voor zitter en secretaris van den Leidschen Be etuurdersbond, te kennen gegeven, dat zij do vrijheid nemen, do aandacht van den Raad te vestigen op de prijs verhooging der pe troleum, welke sinds 1 Augustus 1914 met meer dan 20 is omhoog gegaan; dat zij van meening zijn, dat petroleum voor de ar beidersklasse voor kookdooleindon en ver lichting oen artikel is van dagölijksch ge bruik eu daardoor maatregelen om den oui- tensporig hoogen prijs te doen dalen, van zeer veol belang moeten worden geacht. Waar dit artikel geheel in handen is an buitenlandsche trust-s en de Regeering ten opzichte van dat artikel vrijwel machteloos staat, moet het do taak der Gemeente wor den geacht ten opzichte van dat artikel maatregelen te nemen. Daarom verzoeken zij den Raad zulke maatregelen te treffen, dat voor on- en min vermogenden petroleum wordt beschikbaar gesteld voor den prijs, geldende voor 1 Augustus 1914. Dezolfde adressanten geven te kennen, dat zij in hot belang der levensmiddelen voor ziening de vrijheid nemen de aandacht te vestigen op den hoogen prijs der visch aat zij meenen, dat dit als volksvoedsel uitne mende levensmiddel daardoor buiten het be reik is gekomen van de arbeidersklasse. Zij meenen, dat, zullen met eenig succes pogingen worden aangewend, do visch te gen normale prijzen aan de markt te doen brengen, ingrijpen door de Regeering nood zakelijk is. Herinnerende aan het adres va i 23 Augus tus, waarbij den Raad is verzocht bij den Minister fan Landbouw aan te dringen op het vaststellen van zulk een invoerregeling, waarbij voldoende voorraden levensmidde len in het land konden blijven en daardoor de prijzen naar omlaag zouden kunnen wor de gebracht, verzoeken zij den Raad een krachtig vertoog te richten tot den Minis ter van Landbouw om ten opzichte van den vischuitvoer zulke maatregelen te nemen, dat daardoor de prijzen kunnen dalen on de visch zal kunnen komen onder het bereik der arbeidersbevolking. In Z u i d-H o 11 a n d. Rotterdam. Vroeg in den morgen van gisteren was reeds alles in do weer. In pakhuizen, kan toren, banken, winkels, enz. kwam mehS handen te kort. Er moesten kelders leeg gepompt en benedenverdiepingen gereinigd worden van wat het water aan slib, enz. had achtergelaten. Stoombooten van den havendienst werden in dienst gesteld, "om de voigeioopen kel ders vaai do bruggen leeg te pompeneen stoomspuit werd voor hetzelfde doel in dienst gesteld voor den ondergeloop en ver warmingskelder van de koopmansbeurs e>n een dordo stoomspuit verrichtte dit werk in het gebouw aan de \Villemskade, waarin het Museum van Land- en Vo^enkundo is ge vestigd. Aan hot reserve-brandspuitihuis op het Groote Kerkplein was het aantal aanvragen om hulp legio. Ieder wenschte de beschik king over een reserve-handdraedspuit om zijn kelders leeg to pompen. Loodgieters cn straatmakers vonden voorts veel werk. Zeer groot is het aantal verzakkingen in bijna alle straten en op den wal langs de havens. Er zijn er bij van vrij aanzienlijke afmetingen. Het emplacement van het Maasstation heeft bijna geheel onder water gestaan. Het station was van do stad uit niet te bereiken. De kelders van don restaurateur van he<t station zijn ondergeloopen. Langs de Maaskade heeft het water hal verwege de straat gestaan en aan cle Uos- terkado stond de straat langs den huizen kant blank, evenals a..o tuinen van de aan die zijde uikomende huizen van den Haring vliet. De politiepost aan de Oosterkade heeft oen hal ven meter onder water gestaan. In het pakhuis van de firma Van der Wal len Co. in de Paauwonsteeg zijn eonige zakken met kalk door het binnenstroomen- de water gaan branden. Van de firma B. W. S. aan den Haring vliet zijn dertig volle en ledige olievaten gaan drijven. Op zeven volle en twee ledige vaten na heeft men ze opgepikt. In een kelder in de Boompjes werd de hulp der reddingsbrigade ingeroepen, om dat claar opgeslagen bussen carbid gas ont wikkelden. In den loop van den dag, zegt de „N. R, Ct", bleek meer en meer, dat de schade ontzettend is. Men spreekt van honderddui zenden. Tabak, koffie, rijst en tal van an dere koopmansgoederen, door veem en opge slagen, hebben de gevolgen van den hoo- geen waterstand te verduren gehad. De rijstpellerijen hebben enorme scha de. Van do firma O. M. van Sillevoldt staan drie pakhuizen onder water, de firma Schaar denburg Co. oo Feyenoord heeft aanzien lek verlies en ook de firma Howard Co., te Zwijndrecht, heeft zeer groote schade; daar stond het water 25 centimeter in het pakhuis. Zeer groote stapels manufacturen, opge slagen in het entrepot in de Boompjes, staan onder water. In loods 32 aan de Entrepothaven heeft het water 40 centimeter hoog gestaan. Ook op hot Noordereiland zijn tal van huizen en kelders ondergeloopen. In de Pr.ns-Hen.lrik- laan dreven de vaten. Van de Nijmeegscke boot aan het Bolwerk zyn drie vaten vet, elk van 300 kilogram, weggedreven, aan de Rynfcaven zijn 60 ledige biervaten aan gespoeld; van de Hollandsche Stoomboot maatschappij aan het Oude Hoofdplein 1*3 een vat terpentijn weggedreven, 26 ledige biervaten, 8 bossen manden, 3 banken, 7 bos hoepels, een vat petroleum en een kist zyn aangespoeld aan den Linker-Veerdam; van Wilton's scheepswerf is een 5 Va meter lange olietank weggespoeld; in de Maas haven zyn stoomschepen losgeslag n Voorts zyn aan de Waa haven Oost- en Zuidzijde gaten in de dijken g s agen. Tusschen steiger A en de aan egp'aats van de gemeente'yke veerboot aan de Waal naven Z.Z. is een stuk dijk gedeeltelijk weggeslagen. Op het terrein van de firma Swart aan den Sluisje-sdijk, is een gat in den aijK ge slagen en zijn vier petroleumtaoken ontzeg en op het terrein van de American Petroleum Company, aan dienzelfden dyk, zijn zeven petroleumleidingen ontzet, en koppelingen, die de ver-bindingen vormen tusschen de volle tank, afgebroken, waardoor een aan zienlijke hoeveelheid petroleum is wegge vloeid. Hoe hoog; het water in de pakhuizen tus schen de Wijnhaven en de Scheepmakers at- ven gestaan heeft, blrjkt uit het feit, dat in den stal van de sleeperrj Cito, in de Juffer- straat, de paarden- tot aan de knieën er in stonden. Meer en meer blijkt, dat ook in de win kels, vooral aan de Noordblaak en omgeviV.g, enorme schade is aangericht Er is een voorloopig comité gevormd, dat de door den storm geleden scliade zal on derzoeken en waar noodig finar.cieele hulp wil bieden. Jn dit comité hebben zitting genomen de heeren mr. A. van der Hoeven, wethouder; J. S. Hollander, dr. D. P. Hoyer, A. Kros Jr., H. A. J. Mind erop en G. Vlug, allen raadsleden. De bedoeling is. dat nog andere personen zullen uitgenoodigd -wor den in liet comité zitbing te nemen, terwijl een beroep op krachtigen financieelen bij stand van bet publiek zal volgen. Het s poor wegverkeer .ran Ro ter- dam naar het Zuiden is voorloopig aldus geregeld, dat de treinen van IJselmond* vertrekken. De reizigers moeten per fiets, rijtuig, auto of eifoomboot van hier naar IJselmonde gaan. De treinen uit het Zuiden komen ook te IJselmonde aan. In den Yarkenoordschon Polder. Yior kinderen vordronkon. Zwaar hoeft do storm Rotterdam geteis terd, maar meer nog, geweldiger, tragi scher, den Varkenoordschen Polder, die iet wat zuidelijk tegen Rotterdam aan grenst, waarvan de Spoorweg-Maatschappij het on derhoud heeft. Tien minuten vsui het eind punt van de tram op Foyenoord, aan bet eindo van de Rosestraat, ligt de Varken- oordschen Polder, woonplaats o.m. va-n tal rijke arbeidersgezinnen, die in lage, kleine huisje-s, geschaard in lange kleine laantjes, hun sober bestaan leiden. Daar heeft het woeste, wreede water wee gebracht. Daar heeft het water zich door den dijk toegang weten to verschaffen, eu in het holle van den nacht hebben de wilei- bruisende golven van het instormenue Maas water do slapende menschen overvallen Ton minste behalve de wisselwachter aan don overweg en nog een paar voorbijgan gers heeft niemand de noodlottige door braak, zien gebeuren. Aileen de sergeant-maj'oor Van Rosmalen van het vlak er bij liggende internoerings- kamp heeft, naar hij meedeelde, eenzaam te midden van den loeienden orkaan en cte ge weldig opgezweepte watoren, vreeselijke oogonblikken van angst beleefd. Door het geroop en het zwaaien van lan taarns door de mannen aan den overweg gewaarschuwd, dat er iets ernstigs gaande was ging hij naar buiten en zag e6n trein stoppen, te laat eigenlijk, want do wagens stonden reeds op do plaats, die even later bezweek achter den trein, die juist bijtijds nog waa doorgereden. Yan zijn eenzamen post niet in staat om hulp te bieden te midden van het wilde water, had do sergeant-majoor het wegzak ken van de spoorwegbaan als 't ware voe len aankomen in doodsangst, dat voor zijn oogen do trein in de golven zou verdwijnen. Gelukkig liep dat goed af. Maar in den polder, waar het rivierwa ter, toon het zich eenmaal een weg had gebaand, binnendrong met ontembaar ge weld, heb dijkgat al maar wijder uit- sohurend tob een mond, die onmetelijke massa's in het loge land spuwde, zat men aldra in nood. De oude buurt Hillesluia, aldus het ,,Rf*t. Nieuwsblad" meeat kleine huisjes langs den West. Yarkenoordu sohen weg en in een paar daarin uihloopen- de dwarsstraatjes ligt zóó laag, dat men er toen het water er binnendrong, van een watersnood romp kon spreken Liet razende snelheid spoelden de gol ven van allo kanten op de buurt aan Langs de straten stroomden rivieren en gutsten in een kwartier tijds al de bene d-enverdiepingen der oude huisjes somwij len wel tot halverhoogte vol Velen van de bevolking waren door het dra klinkend nood- en hulpgeroep ge wekt, en meerendeels in nachtgewaad vluchtten mannen en vrouwen en kinde ren naar de zolders, alles van waarde wat zij bezaten achterlatend in den vloed van modderwater, die duivelseb snel ach tor hen aan steeg. Moedige mannen waren snel bij de hand om hulp te bieden. Heel wat reddingswerk werd rap en kra nig verricht, maar, helaas, zonder verlies van menschen levens zou de ramp die de poovere buurt trof, tooh niet afloopen. De rangeerder Van Etter. vluchtte met zijn 5-jarig zoontje Adriaan en zijn 7- jarig dochtertje Neeltje de straat op De maD kwam te vallen in den vloed en voel-

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1