N°. 17143 Zaterdag 15 Januari. Derde Blad. A°. 1916. De watersnood rond de Zuiderzee. LEIDSCI DAGBLAD Toen gister de wind weer begon te luwen, zou men niet hebben gedacht, dat het hoog opgejaagde water nog verder ontzaglijke verwoestingen zou aanrichten. Wat daarna nog gebeurd is rond de Zuiderzee is zoo vreeselijk, dat daardoor in herinnering wor- don geroepen de ergste overstroomingsram- pon, die onze Zceuwsche eilanden in de laat ste jaren teisterden. De vreeselijke ramp, aan Rotterdam overkomen, wordt nog over troffen door de watersnood in de laaggele gen landen in Noord-Holland boven het LJ. 't Is ons niet mogelijk, al die kleine bij zonderheden mee te deelen, wat gemeld wordt van de droeve tooneelen, die zich daar afspelen. Maar vanaf de Pampus tot Den Helder is de toestand critiek. Op tal van plaatsen is do Zuiderzeedijk doorgebroken en stroomt het water vrijelijk het land binnen en hoewel het weer voel kalmer is, vreest men meerdere doorbraken in den door hot beukende water verzwakten dijk. Het ergste is de toestand in de onmid dellijk ten noorden van Amsterdam gelegen landon Daar heeft 't water de menschen zoo ver rast, dat het heengaan van hun woonsteden en uit hun dorpen wel op een vlucht ge leek Een speejale verslaggever van de „N. R. Ot." schrijit daaromtrent o.m. „Toen ik tegen den middag te Buiksloot terugkeerde om mijn eerste indrukken te te- lefoneeren, was het 's morgens nog zoo stille Waterlandsche dorp in rep en roer. Ook daar had de alarmklok gebengeld, was de omroeper met zijn bekken rondgegaan; ook daar werd voor het naderend gevaar ge waarschuwd. Bovendien kwamen er van alle zijden de boeren uit Waterland met hun vee heengevlucht. Nooit van mijn leven heb ik zooveel vee bijeengezien. Het was een haast onafzienbare horde runderen die langs den nu, door de zorg van de Amsterdamsche po litie, voor het gewone rijverkeer afgesloten Buikslooterstraatweg naar Amsterdam en 't gastvrije Tolhuis voortholde. Boven de klaaglijk loeiende koebeesten uit, steigerden do door het tumult als dolgewordon paar den, en ter weerszijden draafden schapen en geiten mee. Het was een tooneel, het pen seel van een Wouwerman waard. Nu en dan geraakten tengevolge Van haar dolle sprongen of de dommekracht van vele an doren, een paar koeien in het Noordhol- lctndsch kanaal Gelukkig wareu er handen genoeg aanwozig om de stomme dieren spoe dig weer op het droge te brengen. O.a. hiel pen er honderd man van den landstorm uit Amsterdam aan koe-drijven. In het Tolhuis zouden alle beesten door veeartsen ondorzocht worden, wat zeker geen overbodige maatregel was want het gerucht Iiop dat er verscheidene onder waren die aan mond- en klauwzeer leden. Een andere vraag is hoe al die koeien weer in üet be zit van hun rechtmatigcn eigenaar zullen komen. In de overhaaste v ucht waren lang niqt allé gemerkt. Van de zolderverdieping van het gemeen tehuis te Buiksloot, dat boven op den dijk ligt, hebben wij toen even over den Buik- 6lootermeerpolder uitgezien. En al spoedig zagen wij in do verte den vijand naderen. Als oen wit glazen plaat schoof het water over de groene weiden nader, en het an ders zoo stille watertje in het dorp, de sloot, waar wij in ouderwetsche winters de schaat- jen plachten op te binden, als wij naar Mon nikendam, Edam en Marken roden, stormde nu al voorbij als een bergbeek. Dat was al mode een onmiskenbare aanwijzing dat het water nog kwam opzetten. Snel bestegen wij daarom weer don auto om nog even Waterland in te rijden. Het meest© vee was hier nu dooo, en dus kwa men we snel vooruit. Maar dicht bij het sta tion Zanderdorp, ter hoogte van het reeds ontruimde kruitmagazijntj e, moesten wij stoppon. In de korte spanne tijds sedert ons vertrek uit Buiksloot was de geheele Buik- slootecmeerpolder tot hier reeds onderge- loopen, en met kracht spoelde het water over den weg, voortdurend wassende. Het kleine station Zanderdorp der Noordhol- landscho tram scheen als een groote kist te dobberen op de waterenvlak bij ons haalde een boer met paard en wagen op heb laatste oogenblik zijn familie weg uit zijn door cio golven omklotste huis er was eerst voor het vee gezorgden verder op zag men midden in de binnenzee de arme sc -.psels van koeien staan, die men niet meer had kunnen redden, en die wel verloren sche- nèn in al dat water." Van vele andere plaatsen komt nog vae: uit Ransdorp, Schellingwoude^ Durgerdam, Uithoorn, Watergang en nog zoovele andere. Verbazend groot is het aantal der dieren, die door het water zjjn omgekomen. Welk een schade voor die streken, waar de vee teelt het eenig bestaansmiddel voor de men schen is. Het verlies aan vee is nog met het eenige voor de polderbewoners, van hun goed hebben ze ook slechts weinig kunnen redden. De uittocht uit de het dichtst bij zee gelogen dorpjes, is door verslaggevers ver geleken bij die uit Antwerpen in het vorig jaar. Ze was minder geweldig, maar niet minder meelijwekkend. Durgerdam, Ransdorg ion Zunderdorp zijn vrijwel leeggeloopen. Kansdorp is zelfs geheel verlaten. Hoe daar ter plaatse de toestand is, blijkt uit het volgende, door een dec verslaggevers daaromtrent verteld; Op den weg van Schellingwoude naar Dur gerdam komen eveneens vele boeren, het vee voor zich uitdrijvend. Zoodra men te Durgerdam komt, ziet men,' dat een groot gedeelte van den weg is weggezakt, terwijl de fundeering van de huizen zichtbaar wordt. Het water is over den tuimeldjjk geslagen, zoodat de steenen wegspoelen. Donderdag avond had men de oversixooming reeds zien aankomen en door het aanbrengen van zeilen en kistdammen werd de bovenkruin van den dijk beschermd. Immers door het aanbren gen van zeilen voorkomt men, dat de grond door het water gegrepen wordt op die plaat sen, waar geen keien liggen. Dit belette ech ter niet, dat op verschillende plaatsen het. water toch over den djjk sloeg en de grond wegzakte. Op dit oogenblik halfvier in den namiddag zakte het Water aan den zeekant, zoodat men op verschillende plaat sen de zeilen weer weg nam. Ook voor ver schillende huizen is de grond weggeslagen. Staande op den dijk zien we rondom ons Ransdorp, Zunderdorp, en in de verte Ho- lyhsloot. Ransdorp ligt totaal geïsoleerd. We zijn ook nog geen Ransdorper tegengeko men. Van verre zien wjj sommige huizen, en kel nog met het dak boven water uitste ken; men is er bezig over het dak de men schen af te halen en zooveel mogelijk goe deren te redden. Wat het vee betreft, verkeert men in het onzekere, hoeveel koeien er gered zijn.. Ons werd medegedeeld, dat te Holyhsloot één boer 45 koeien heeft verloren. Langs den weg zien we aanhoudend op verschillende plaatsen de lijken van koeien en schapen, die aangedreven zijn. Ook over de plek, waar de doorbraak plaats had, loopen verschillende geruchten. Van een zijde vernemen wijs dat de Katham, bjj Monnikendam, over driehonderd meter is weggeslagen. Het dichtgooien van de doorbraak met zinkstukken en zandzakken, zal zeker geruimen tijd in beslag nemen; de Stoomgemalen Kadoelen, Poel en De Rijp zullen nacht en dag moeten werken om zoo spoedig mogelijk het ondergeloopen land, dat voor geruimen tgd onbruikbaar is gewor den, droog te malen. Langs den weg van Durgerdam naar Schel Üngwoude leek het een uittocht, gelijk in de eerste dagen na den val van Antwerpen, - zooals we da en hebben waargenomen Tü Zeeuwsch-Vlaanderen. Troepjes boeren brachten hun vee naar veiliger plaatsen, terwijl de huisgenooten volgden, beladen met huisraad en bedd&go&d. Het meerendeel van het aldus opgejaagde vee wordt naar de Oranjesluizen gedreven. Daar lag de „Heerenveen", der Holland-Friesland lijn, om het vee in te laden en naar het abattoir te Amsterdam te brengen. Anderen dreven het vee den weg op naar het Entos-terrein, waar het'door een vee arts onderzocht zal worden. De doorbraken. Wanneer men den dijk volgt van SchelÜng woudeDurgerdamNidam, komt men aan de plaats van de doorbraak. Daar de weg op vele plaatsen ondermijnd is, kan men alleen per fiets de plaats van de doorbraak bereiken. De plaats ligt tusschen Nidam en Monni kendam. Men vindt er den dijk op drie plaat sen doorgebroken. Iedere breuk is 100 h 150 meter lang. Als een waterval stroomt het water door de breede gaten heen, "brui send en suizend met onweerstaanbare kracht alles meeslepend wat op zijn weg komt. Welk een kracht, dat aanstroomende wa ter. Hier voelt men wat het zeggen wil voor 'a lands verdediging het water als zijn bond genoot te hebben. Doch op het oogenblik is het de vijand. En welk een vjjaud. Niemand en niets is daartegen bestand. Toen in den donkoren nacht plots de doorbraak kwam, waren de arme bewoners der omliggende gehuchten hulpeloos aan deze geduchte kracht overgeleverd. De schapen en koeien werden bij troepen meegesleurd en inder haast redden de bewoners der boerderijen het veege ljjf door naar de zolders te vluchten. Monnikendam moet alleen nog uit het Noorden to bereiken zijn. Van vele streken weet men niets, absoluut niets.Doch hoe zeer de boeren geteisterd zijn, blijkt uit de troepen vee, de doode koeien en schapen, die daar komen aandrijven. Men sleurt de lijken uit het water, legt ze op het droge om althans nog iets to redden. Uit sommige laag gelegen woningen wer den de bewoners van uit het dak gered. Hier kwamen nog eenige boeren in bootjes afzakken, een troep vee door het water drij vend. En met de koppen nog net boven het water, waadden de dieren moeilijk naar het veilige liooger gelegen land. Voorkiopig staan de redders nog hulpe loos. Zij moeten wachten tot het water ge- gel\k staat met de zee. En nog steeds stroomt het water door de in den dijk gesla gen gaten, bruisend en sissend, dat het tot ver in den omtrek te hooren is, drie reus achtige watervallen, die in de weiden het wöter al hooger doen worden. Iemand, die de doorbraak van den Zui- derzeedijk bij Katdam bezocht heeft, ver telde het volgende: Er zijn daar drie doorbraken. De djjk is er in het midden gespleten en de binnen ste helft is door de geweldige kracht van het water een 40 meter ver het land in ge zet. Door de bressen in den zwaren qjjk stroomt het Zuiderzoewater a's een NiaJgara- waterval het lage land binnen. Het is een prachtig maar verschrikkelijk .geacht. Jam merlijk is het daarbij te zien, hoe zich op| een der stukken dijk, tusschen twee door braken in, een paar dozijn koeien verdrin gen. Te Holysloot staan de huizen zoo diep in heb water, dat de schuitjes aan de daken vastleggen. Men ziet de pramen heen en weer varen met geredde menschen en goe deren; de koeien zwemmen er achter aan. Heel wat vee ligt echter flauw tegen den dijk. Verscheidene bo .Tea weigeren hun hof steden te veria-ten. Morgen zal men ze per schuit moeten proviandeeren. Het verkeer. De verkeerswegen hebben veel te lijden. Vele 3taan diep onder water on menig plaatsje* is niet anders dan langs ee.i groo- tcn omweg te bereiken. Van Amsterdam uit is men dikwijls genoodzaakt eerst een eind noordelijk te moeten rijden van de plaats, die-men bezoeken wil. De dyk naar Broek-in-Waterland is to taal onbegaanbaar geworden, verdwenen in het water. Het water schijnt overal. Het strekt zich-onder den grijzen, somberen he mel ver, eindeloos, uit. Verlaten boerenhui zen doemen donker en troosteloos uit den verren plas op, de motregen druipt van de zwartnatte bladerlooze boomen, wier stille silhouetten scherp zich afteekenen in de grijze verte. Tot de assen gaan de voertuigen in het water. Van een autotocht naar Edam ver telt een verslaggever van de „Tel.": We gaan or door, en de wielen zuigen zwaar door het water, dat hoog opspat tegen den wagen. Dan weer „vaste grond" een modderpad, steeds smaller wordend, en ge lijk aan 't waterniveau. llpendam ligt hoogor, is intact gebleven, en na talrijke vertragingen door vee-opstop pingen langs don weg, snort do A. O. ton laatste Edam binnen. Daar rijden we dade lijk door oen onder-water-staando straat, en oven verder heeft zich 'n soort caractèro gevormd, waar 't golvend over straat gudst uit een steegje aan den rechterkant, en in breeden waterval neerstort in de tuinen aan de Unkerzijde van den weg. Dan ligt de straat wat lager, do auto plonst diep door 'n soort meer, en rijdt 't pleintje op, Waar de stoomtram-remise staat, en waar de Edamsche bevolking in ontsteltenis samen schoolt. Rechts strokt zich ver weer 't groo- to water uit, rijzen aan alle kanten de don kere omtrekken van de ondergeloopen boer derijen op. Aan den gezichteinder ligt Vo lendam, de huizen op den dijk staan daar véél hooger dan de kom van 't dorp, die wel heelemaal ondergeloopen moet zijn Later op den middag krijg ik droeve berich ten over den toestand in Volendam, maar 't blijkt onmogelijk er heen te gaan; alleen per boot kun je er nog komen. Het watervlak vóór het stadje Edam is de ondergeloopen Zuidpolderverderop, naar dien kant van de groote doorbraak, ligt de Katwouderpolder. Ik tracht vergeefs te ontdekken, hoe groot-een-gat de zee ia den dijk geslagen heeft. De opgaven variee- ren van 25 tot 2G0 M. breedte. Aan den kant van don Zuidpolder staan natuurlijk alle huizen een 50-tal in het water. De kade langs het oudsteedsche grachtje is daar mee tot één breed water verworden, en een houthandelaar loopt juist te roepen om 'n schuit om naar z'n kantoor en fabriek te kunnen varen. Overigens ligt het oude stedeke droog, maar het ondervindt in sterke mate de om standigheden van den watersnood, en men is or bang dat de spoordijk, een dijkje van. een twee- of driehonderd meter lengte, dat de polder „Do Zeevang" beschermt, het niet zal kunnen houden. De Zeevang is, wat zo hier noemen „beste grond" kun je taxee- ren op f 2000 per hectare en deze wel varende polder is van aanzienlijk grooter omvang dan de Zuid- en Katwouderpolder. Hard wordt er gewerkt door de militaire bezetting, die zich kranig weert, en in den loop van den dag versterkingen uit den Beemster ontvangt, om den dijk te verster ken. Ook bij Warder is men hard aan den slag, maar de secretaris van het polderbe stuur is mismoedig gestemd. Ik ben er hard bang voor't Water wordt weer hooger; het gaat mis.... En dan die koste- lijk© grond, die enorme schade, die het bren gen zou. Al krijgen we nou al 't vee d'r bij tijds uit, dan is de grond toch wèg.... en dan zééwater't is voor 'n poos bedorven 1 Later staan we op 't sluisje, 6tarend naar 't fatale water, dat 't is niet te loocho- nen rijst, b 1 ij f t rijzen Om zes uur 's middags, als al het feite lijke nieuws naar Amsterdam is geseind, ringt de telefoon in het restaurant. Hallo do secretaris van „De Zee vang"! De spoordijk is zooeven op twee plaatsen doorgebroken't Is mis! Wilt u nog naar Amsterdam, ga dan dadelijk en rij hard, want u moet over Oosthuizen gaan en daar komt höt water ook nog. 't Ligt in den polder Dan vertrekken we, vrij spoedig, en ont komen het overal doordringende water. Er is 'b middags overal in den gevaarloopenden polder rondgetelefoneerd, dat de boeren het vee in veiligheid moesten brengen, en 't is te hopen, dat de meesten aan den raad gevolg hebben gegeven. Maar om halfzes nog kwam er een „eerst" es effen vragen, of dat-ie 't wel doen zou" en die zal wel niet meer bijtijds thuis zijn geweest. In de Ned.-Herv. kerk heb ik even een kijkje genomen. Vijfhonderd geredde koe beesten zijn er in het schip ondergebracht, de steenen vloer is overdekt met smerig stroo en in de mooie, hooge kerk hangt een weeë, doordringende stallucht Vijfhonderd schapen en dertig a veertig koeien werden mij als „vermist'idus ver dronken opgegeven. Maar dat is alleen wat in Edam bekend werd. Een later bericht uit Edam luidde: Enkele straten alhier staan reeds blank en nog blijft het water stijgende. Te Monnikendam zijn veel huizen onder geloopen. Ook daar worden groote koppels vee in het groote kerkgebouw der Ned.-Herv. gemeente in veiligheid gebracht. Tusschen Monnikendam ea Broek in War terland staat alles onder water. De gemeenschap tusschen Edam, Volen dam, Monnikendam en Broek is verbroken. De Katwouderpolder is 6.89 H.A., de Zuid- polder 7.37 H.A. en de Zeevangpo.der 32.18 H.A. groot. De grond van den Zievangpol- der heeft 'n waarde van f 5,000,000. De Schade. De schade is niet te begroeten. We zei den reeds, dat koeien en schapen by tien tallen zijn omgekomen. De eene boer heeft twintig koeien verloren, een ander vijftien. Een dorde zag al zijn schapen wegspoelen. Van een boer te Durgerdam, die ae waar- schuwing om to vluchten in den wind sloeg, zijn alle koeien, 43 stuks, verdronken. -Sinds het jaar 1825 is er geen dergelijke overstrooming geweest. Als de wind heden avond weer uit het Noord-Westen mocht op steken, dan is de ramp niet te overzien. Alle militaire verloven zijn ingetrokken. In Marken en Volendam zijn' eenige hui zen ingestort. Uit de Beemster worden militairen ge zonden, om bij het versterken der dijken te assisteeren. Men drijft het vee uit den Zee vangpolder in allerijl naar Edam. Te Edam zijn 50 huizen ondergeloopen. De toestand in Volendam is zeer ongunstig. Alle huizen staan tot een halvan meter boven de goot onder water, evenals de Katholieke kerk. In Volendam zijn de vrouwen in de bot ters gevlucht. Brood is er in dit plaatsje niet meer. Juist was gisteren in die streek een col lecte begonnen voor de krijgsgevangenen van alle landen, die onmiddellijk is omgezet in een collecte voor do door de overstrooming geteisterden. Gisteravond om elf uur was 't water nog niet gedaald en stortte de zee zich nog over, heb land uit. Om twaalf uur werd te Monnikendam geconstateerd, dat het buitenwater was gaan zakken. Daar stond de gasfabriek toen nog onder water en het binnenwater werd steeds hooger. Het buitenwater was bij de Oranjeslui zen zoo hoog, dat het gewoccn over don dijk het land in stroomde. Twee. forten zijn daar, naar we gisteren reeds melden, moe ten worden ontruimd. Een sTach toffer? Volgens berichten, in Buiksloot ontvan gen, moet gisteren bij het redden van vee in Broek-in-Waterstand, een inwoner van Purmercnd bij hot redden van vee voraron- ken zijn door het omslaan van een boot. De Noor d-H o 11 a n d- sche Tram. De dienst van do N oord-Hol lan clsohe tramwegmaatechappij is natuurlijk op' vele trajecten gestaakt. Wij vernamen het vod- gonde Amsterdam-Edsam is geheel gestopt. II- pendam-Alkmaar loopt nog. Amsterdain- Budksloofc eveneons. Edam-Volendam is ge staakt. Kwadijk-Edam loopt. Monniken dam-Marken (motordienst) gestaakt. De telefoonverbinding is nog intact ge bleven, zoodat men hierdoor met verschil lende punten in contact kon komen, op liet laatste oogenblik verliet ook de eba- tionsboambbe van Zunderdorp zijn post. Uit Marken. Dinsdag was hier het water al zeer hoog gestegen. Maar gisternacht steeg hot tot ongekende hoogte. Er is zeer groote scha de aangericht. Een drietal in aanbouw zijn- do huizen zijn door het water weggeslagen. Eenige botters, dce bij den ddjk lagen, sloe gen stuk. Enkele sloegen over den dijk heen. li i Een visscliersvaartuig 1 1 vergaan. Het visschersvaartuig „R. D. 35" is op den ptukdam voor de Durgerdammer ha ven vergaan. De bemanning bestond uit twee koppen, die zich in de mast hadden vastge bonden. Zjj werden door een vaartuig van Durgerdam gered. Hoorn en Enkhuizen. Hoorn en Enkhuizeu hebben ook ang stige oogenblikken doorgemaakt. In het Hoornsche Hop kwam het water vlug op zetten. Maatregelen tegen den opkomenden vloed werden dadeljjk genomen en Re hui zen aan de zeezjjde ontruimd. Men meldt uit Enkhuizen: Door den hevigen Noord-Wester storm, die woedde, steeg het zeewater hier tot de on gekende hoogte van 2.42 M. -f A. P. en heeft op verschillende plaatsen veel scha de aangericht 0.a. is een gedeelte wal muur langs den Wierdjjk weggeslagen, zoodat het zeewater zich over land een weg baande en in de Oosterhaven stroomde. Bovendien is de Imminger Polder onder water geloopen. Het ergst neeft wel de zee dijk buiten den vuurtoren geleden. Het is een wonder, dat deze niet is doorgebroken.. Het Zuid er zeevoer. De geweldige watermassa's, die tusschen de Waddeneilanden de Zuiderzee zijn inge stuwd, hebben ook mgnen meegesleept. Bij Stavoren is er een aangespoeld en meerdere dier gevaarlijke dingen zijn opgemerkt De avonddiensten vau de veerbooïen heeft men met het oog op dit gevaar voorlopig s op gezet Aan Drechterlands noordkust Te Medemblik steeg het water tot. 2.40 M. boven Koggenpeil. Een groot gedeelte van het Noorderhavenhoofd met vuurtoren werd weggeslagen. De Koggen-Zeedijk beliep eenige s:h?d?f doch hield voorts bij uitstek stand. De storm beukte de dijken bij Andijk nut ongekende kracht Het buit.npo.'derlje bjj Wervershooi liep onder. De bewoners der hoeven werden gedreven naar de steesko- lenloods van de machine. Op het Buurtje, even ten Oosten v?.ii het Geniaal Grootslag I, sloegen de golven over den dijk, zoodat deze aan den binnenkant uit- ikaveide. Menschen waren druk bezig zeilen aan den binnenkant te spannen. Even moei oostwaarts sloeg een stuk uit den binnenkant Meer zeilen moesten uit andere magazijnen gehaald worden, 't Is een noodweer. De zee was ontzettend om aan te zien. De tele foonleiding is verbroken. Meer oostwaar s sloegen ook gaten. Huizen werden er ont ruimd wegens gevaar van instorten, door de massa water en modder, die er op sterile. In den sterken Wcst-Frieschc-n Zeedijk on der Aardswoud, zijn 3 gaten geslagen. De aangrenzende dijk van den Groetpolder heeft zoo geleden, dat het water binnenstroomt Met man en macht tracht men de gaten te stoppen. Op Wioriugén. Op dit eiland sloeg de storm het zeewa ter zóó hoog op, dat het hier en daar over den Bierdijk, ten Noorden van Oosteriand, heenvloeide. Het land tusschen den hoofJ- dijk en den steenen dijk is ondergeloopen. De postboot van Wieringan op De Ewijckslui? heeft Donderdag slechts twee keer gevaren; na den middag was de overtocht te gevaar lijk. Ook gisteren ging de eerste postboot niet. Doorbraak bij den Anna- Paul o w n a-p older. Bij den Anna-PauIownapol-der is ook de dijk over een groote breedte doorgebroken. Gisteravond o.n 6 uur stroomde het water nog steeds met een val van i/2 Meter over een breedte van ruim 100 meter n :ar binnen. Do dijk heeft over een breeite van wel 1000 meter zeer geleden. Dank zij het gunstige weer, werd de doorbraak niet groot--r. Door den Noordenwind is op den mekt van Bon- aerdag op Vrjjdag het water over den djjk geslagen, waardoor dez? a3n d binnenzijde inzakte, zoodat grooto gaten ontstonden. De dgk is wel 4 meter boven A. P., doch mo st betten slotte begeven. Het water kwam hier door met een val van 4 M. naar binnen, waardoor het water zóó snel st eg, dat om 4 uur uit de dichtbij gelegen plaatsen niets meer gered kon worden. In aller haast moes ten de bewoners, waarvan velen uit hun bid in het water stapten, vluchten; zijken wer den in dekens vervoerd. In het. ondergeloopen deel van den Arma-Pauiowaapolder (de Go> lerpolder) staan ©ea 100 boarenp aa.s?n met ruim 1000 stuks vee. Door h.t gemis aan een generale leiding, begon men met de red ding van het vee wel wat Laat, vrardoor hst overgroote deel verloren ging. 's Middags om 5 uur werden nog koeien en paarden achter vletten aan uit de boerderijen ge haaid. Dit vee was zo-a goed a's verdronken. Van ©en boerderjj met 45 ko:ie>n verdronk al het vee. D© schade is enorm, voor den Westerpolder, die tweemaal zoo groot is, wordx mede zeer gevreesd. Een 9 ,0 soldnteD zrjn bezig om den weg van do kleine sluis naar de Ewycksluis te verhoog en; hoewel zij hun best doen, schieten zij. met hun in- fanterieschopjes in de klei niet erg op. Les avonds om! 6 uur arriveerde er aan do Bree- zand wederom een extra-trein met militai ren, om de andere manschappen af ta lessen. Al het reeds gezaaide zaad is verloren, ter wijl de grootste schade veroorzaakt wordt door het feit, dat het land door het zce': water in geen jaren voldoende za! opleveren. De Kamerleden Schaper en Rutgers waren des namiddags met eenig© hoeren van de groe.itencommissie, waarmede zij een reis door Noord-Holland maakten, om een onder zoek in te stellen aan de kooistreken, ter plaatse en namen eon en ander in ©ogen schouw. Zoolang de polder droog is, ï;*'er nimmer een doorbraadt geweest. Behalve het grooto vee, gmg ook veef klein vee verloren. Honderden waren uit Schagen op weg, om de zaak in oogenschouw te nemen. Bij de kleine sluis was de weg naar de Ewycksluis evenwel door militairen afgezet. De blank- staande polder met de boven hat water uit stekende boerderijen en boomen, leverde een droeven aanblik. Op dertien plaatsen is de djjk doorgebro ken en reeds staat 1S09 II.A. onder water. Admiraal Naudia tan Cate is umt official'3D en 750 man te hulp gekomen. De duikers in den spoordijk rijn dichtgemaakt en bij duizenden worden de zakken met zand aan gesleept Eeu groot deel van de bewoners is ge- vlucl t naar Hoofddorp, Wieringerwaard ea naar Oudesluis. Hot water stroomt nog ste.ds binnen. De toestand is ernstig. Aan de Kleine Sluis staat het water tot aan de wipbrug. Do

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 11