N°. 17142 "Vrijdag 14 Januari, A®. 1916. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. LEiubiitiiL SCHOUWBURG. „FIENTJE BEÜLEMANS". DE STORM. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AJ)VERTENTIEN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17- Kleine advertentiën yan 30 woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het incasseereD wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. J f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. B 0.10. Franco per post 1.65. LEiDEN, 14 JANUARI. De rector-magnificus, prof. W. Bre de Kristonsen, ia plotseling ernstig onge steld geworden. Hij heeft reeds een opera tie ondergaan. Uit de ïnachinistenkamer van een mo torboot aan do haven alhier sloeg vanmor gen een grooto vlam omhoog, waardoor eon lid van de bemanning brandwonden be kwam, die in een apotheek in de buurt werden behandeld. Verkiezingen voor de Prov. Staten. Zooals bekend is, zullen dit jaar de ver kiezingen voor leden van de Provinciale Staten moeten pnats hebben, on het is te voorzien, dat daarbij over het geheele land de strijd tusschen de partijen weder zal ontbranden. De Provinciale Staten toch verkiezen de leden der Eerste Kamer en met het oog op de a.s. Grondwetsherziening vooral, zul len de Imksche partijen in het land alle pogingen in het werk stellen, om de Pro vinciale Staten, waar de-ze een rechtsche meerderheid hebben, om te zetten. De an dere partijen zu.len de meerderheid trach ten te behouden en waar zy in de minderheid zyu, de meerderheid pogen te verkrijgen. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zfn, zooa's men weet, tot dusver overwegend rechts. Er zal in onze provincie dan ook wei een fello strijd worden gevoerd, indien althans de oorlogstoestanden dit toelaten. Gisteravond reeds vergaderde a.hier de Unie-liberale Kiesvereeniging „Thorbecke", ter bespreking dezer verkiezingen. De ledenvergadering machtigde het be stuur met betrekking tot deze verkiezing met de Vrijz. Democratische en Vrijzinnige Kies- vereen. samen te werken. Aftredende leden voor Leiden zijn de hoe ren H. Paul (U. L.) en mr. P. E. Briët (A.-R.) Beiden stellen zich weder verkies baar. Maandag a.s. zal reeds een gecomb. ver gadering der besturen van de drie vrijzinnige kiesvercer.igingen paas hebb.n. Niettegenstaande wilde wind- oil regen vlagen waren toch een groot aantal Lei- denaars nog earn naar ,,Fientjo Beule- rnans" komen kijken. Met een ietwat andere bezetting dan die der vorige oorstellingen van hot stuk, is door het Gezelschap Royaards dit Vlaa/msche bli'spe' gisteravond tot tevre denheid van het publiek, mogen we con- stateerem, ten tooneele gevoerd. De paar Vlaamsche tooneellisten, die zuiver het „zu'le" en het zangerige haal- tjo ,,he", als vanzelf lanceerdcj, hebben dc voorstelling godragen, mede Co Bal- foort, dtie de moeilijke taak om naast correct Franse! oc': het gebroken Vlaamscli te spreken, gemakkelijk vervulde. Over den inhoud van hot stuk, de waar de er van als blijspel, is hier reeds uit voerig geschreven Het succes, dat het hier te lande be leeft, ligt wel in hoofdzaak in de ons vreemde, vcor een wijl wel sympathieke Vlaamsche tongval, want overigens komt er nu en dan de melo-dramathiek door gluren, die het zeer moralistisch op ons hart gemunt heeft, maar toch zoo on eerbiedig op de lachspieren werkt. De brouwers-voorzitter, MostincHc, van den heer De Gruyter, heeft ons in het slotbedrijf wel het meest geamuseerd. Kostelijk is zijn typeering van den ge- Wiohtigen vereenigingsman van het goed moedige soort. Bö Noordwester storm loeide gisteren den SP'-isehen dag en nam allengs in kracht toe, wiodnt hot ook hier en in de omgeving gis teravond boos weer was. Dp wind zwiepte der boomen kruinen ®n vernielde vele van hun takken. Hij rukte alles, wat niet héél vast stond, gestaag neen on weer, soms weg. Dij joeg het water in grachten en graoht- gnl 'D kanalen op tot hooge, uitgekamde De menscben, die buiten moesten zjjn, worstelden tegen den storm op en liepen Mns een dakpan, een uithangbord, een tak M iets dergelijks op 't hoofd to krijgen, «'.bogen gingen zij tegen den wind in, a's l™ e?a zware vracht. Haddon zij uit „71 m ..^Gf dan gingen zij voor at met een vaartje, dikwjjls zelfs te snel en te onzeker naar hun zin, menigmaal als schepen met een flinke bries in de uitge spannen zeilen. t)e hagel- en regenbuien vermochten zij niet van zich af te houden, want parapluies zouden het niot volgehouden hebben. Onze stad is er heel goed afgekomen. Van onheilen van beteekenis valt er voor ons gelukkig geen melding te maken. Üit K at wij k-aan-Zee: De storm heeft in 't geheel niet veel schade aangebracht. Zoo hier en daar moes- ton de dakpannen het ontgelden en enkele schuttingen en telefoonpalen zrn omver ge waaid. Erger is het met de duinreep gesteld', vooral 'fc gedeelte vanaf 't Waaigat tot aan de Oude Kerk. 't Is daar een wir-war van goten en kuilen. Op sommige plaatsen is ongeveer de helft weggespoeld. Om ongeveer negen uur, op dat tijdstip was het hoog1- water, kwam het water en de schuim boven op de Van-Wassenaer-kade en drong zelfs heb Zwaantje binnen. Uit Katwijk aan den Ryn meldt men ons: De storm, heeft ook hier zyn kracht doen gevoelen; van het gemeentelijk tele foonnet werd een paal omver geslingerd, de draden kwamen in aanraking met de tramrails en kregen contact Met kunst- en vliegwerk werden de draden aan de zijde ran den weg gelegd. Van de particuliere telefoon der Leidsche duinwatermaatschap pij' moest het eveneens een paal ontgelden, terwïl bij den landbouwer v. <3. G. aan het Overrrn een schuur omver is gewaaid. Uit Noordwykerhoat: Met den storm komt aan het strand veel zSnkgoed aan, waaronder vele kistjes met kwatta-reepen. Menige dorpsbewoner tracht er wat van machtig te worden. Uit N o o r d w ij k-a a n-Z e e Wij hebben gistermiddag en avond weer eens de zee in al haar majesteit kunnen aanschouwen. Reeds gistermiddag kwam het wator tot do duinholling en men was in go- spannen verwachting, hoe het zou worden, als het tegen halfnogen hoog water zou zijn Gelukkig schoot do wind een weinig uit naar het noorden, wat echter niet verhinderen kon dat het water geweldig hoog kwam en ons soms plots zoo verraste, dat wij tot onze onkels in het water stonden. Vooral vele militairen waren aanwezig om van het machtig schouwspel getuigen te zijn. Dat het water een aanmerkelijk stuk duin weggeslagen heeft, laat zich begrijpen. Toen wij ons vanmorgen aan den strand- reep bevonden was het opvallend, zoo kaars recht de duinen waren afgesneden. Hier en daar ziet men gebroken venster ruiten, het afdak van een clubhuisje op de banen van ,,Huis ter Duin" weggeslagen, een serre bijna geheel opgelicht en verzet, onz., om van de dakpannen maarte zwijgen. Uit Oegstgeest; Toen gistermiddag de kruideniersbediende A. v. d. L. trachtte zich tegen den storm op to werken, greep een rukwind hem en wierp hem met fiets en al in de sloot aan den kant van den weg. Gelukkig was zij niet diep, zoodat hij met oen nat pak, onder de modder, on den schrik vrij kwam. Uit Rijnsburg: De storm van hedennacht heeft nogal huisgehouden. Van vele daken werdbn de pannen weggeslingerd, hier en daar een vleugel van eon dakkapel enz. Ook de broeiramen moesten het ontgeldenwat niet stenig bevestigd was, wercl opgeno men en ei-uk geslagen. Uit Valkenburg: Sinds gistermiddag halfvier was het ver koor over den Rijn, wegens een stormde- fect aan het beken do overhaal pon tj e, ge stremd. Wie van Rijnsburg of Oogstgeest kwam, zag zioh gedwongen terug te koe ren en langs oen omweg den eindpaal te bereiken. Do postbode deed zijn dienst via het Haagsohe Schouw. Uit Voorschoten: Ook hier heeft de storm teekonon van zijn aanwezigheid achtergelaten.* Behalve een groot aantal afgewaaide pannen, zelfs hier e-n daar ha.lf afgerukte daken, heeft hij ook den muur rondom den tuin van den heer E.over een lengte van 10 k 15 M. totaal omgeworpen De bollen- kweekers hebben ook schade, doordat hot dek der bollen op 6ommigo plaatsen ge heel verdwenen is. De tram was ook later, doordat een om gewaaide boom over do rails lag. Uit Zoetorwoude: Do storm heeft hedennacht danig huds- gehoudan en tamelijk veel schade aange richt. Bij de tuinders zijn vele broeina- mon vernield. De rieten daken (dank zij het vele natte weer) hebben weinig gele den. In do eerste plaats heeft Rotterdam van het water te lyden gehad. Volgens de annalen van Schieland, aldus de „N. R. Ck", werd in die stad goon waterstand waargenomen zóó hoog als gisteravond. Kon men in 1775 vaststellen, dat het water tijdens een vloed fcot 3.34 meter boven Rottepeil geste gen was; steeg het water in 1889 tot 3.57 meter, in 1906 tot 3.62 meter en in De cember 1894 tot 3.75 boven Rottopeil,* gis teravond werd dit laatste record gevoelig geslagen, want te 11 uren wees de peilschaal aan do schutsluis op de Vlasmarkt een stand van 3.92 meter boven Rofctepeil. Een kwar tier later was het twee centimeter gevallen, doch om halftwaaif door een rukwind opge waaid, steeg het water tot 3.94 meter. Se dert is de val langzaam, maar gestadig in getreden. Reeds in den loop van den namiddag wee6 alles er op, dab men bij een harden wind, loopende van heb Westen naar het Noord westen, een hoog getij te wachten had. Eixrenaars van kantoren en pakhuizen, door een eventueelen hoogen waterstand bedreigd, werden gewaarschuwd om maatregelen te nemen. Daaraan gaf men gehoor en men haastte zich, de hier en daar op den wal liggende koopmansgoederen in veiligheid te brongen. Bevel werd gegeven, de buitenslui- 2on van den Schiemond aan de Ruigeplaat- brug ta sluiten, tor beveiliging van oud- Del fshaveo. Te halfvijf, toen het vloeien een aanvang nam, was de stand van het water oog 2.42 meter boveii R. P., voor laag water een verbazend hoog tij. Sedert is het gestadig fee tegen. Om haifzes uur was de stand .78, om halfzevëïi reeds 3 en om half- acht uur 3.34 meter boven R. P. Om dezen tyd begon de Blaak onder te loopen en word langzaam, maar zeker de verbinding met Feyenoord verbroken. Om acht uren stond alles reeds blank tusschen Blaak en Boompjes, uitgenomen het Beursplein. Het Maasstation was geïsoleerd, de politiepost aan het Oudehoofdplein dook al3 een eiland je uit heb water op. Eu hot water bleef stagen. De tramdienst ten Zuiden van Hoogstraat en Schiedftmschend£k was geheel uitgescha keld. Een nieuwe dienst werd geregeld. Van alle basculebruggen waren om de zen tijd ook de kelders volgeloopen, zoodat deze bruggen niet moer geopend konden worden. Met veel moeite is men er in ge slaagd, de motoren van de electrische Roo- brug droog te houden, nadat ook van die brug de kelders wnren volgeloopen. Ibijkgraaf en hoogheemraden van Schie land waren reeds lang vergaderd iu het gemeenelandshuis op de Korte Hoogstraat, want bij 3 meter boven R. P. was rypeil en by den stand van 3 30 meter noodpeil in getreden. Het geheele djjkleger was met ge reedschappen opgekomen en had Schie ands d£k in do richting van Gouda bezet. Esta fetten reden af en aan en brachten hun be richten naar het gemeenelandshuis- Te half- negen begon de klok van de Gereformeerde Ktork in ae Hoflaan te luiden, kond doende aan do omwonenden van het dreigende ge vaar. En nog altijd hield de was aan. Om half nogen was de stand reeds 3 52, om ha', f Li en 3.73 en om halfelf reeds 3.85 meter boven R. P. De Oude Plantage stond al geheel blank. De Belgen roeiden in booten van den dijk af naar hun voor de Oude Plantage liggende schepen, terwijl de storm in dien tijd een paar van de grootste boomen in de Plantage ontwortelde. Zy vielen dwars over den weg. In het hoofd oost- en telegraafkantoor op het Beursplein liepen omstreeks kwart voor tienen de kelders vol, doch op- een vyffcal balen na, slaagde het personeel er in de daar liggende balen ledige postzakken in tyds in veiligheid te brengen. De dienst was geheel gestoord. Op lorries werd het personeel van af het Beursstation naar het postkantoor gereden; ook de lichtingen, door de postwagens aan gebracht, werden op. dezelfde wijze over gebracht. Tegen elven was de stand zoo, dat van heel het stadsgedeelte bezuiden Hoogstraat en Schiedamschendyk alleen de Hoofdsfceeg, de Oude Havenkade langs Plan C en een klein gedeelte raai den openbaren weg nabij het Beursstation begaanbaar was. Ook het Park bleef bevrijd. Duizenden vulden de straten, voor zooveel begaanbaar. Het meest werden getroffen zfs die naar Feyenoord moesten en door het water compleet verrast waren. Ondernemende sleepers (stelden een vervoerdienst in per as van Plan O af langs de geheel blank staande Geldersche kade naar den oprit van de Willemsbrug. Honderden maakten ran die gelegenheid gebruik om met droge voeten over te komen. Zij, die tijdens deze transporten het ongeluk hadden aan de bui tenzede op de wagens te staan, hadden de meeste kans een stortbad te nemen, het geen zoo nu en dan tot groote hiiarileit ran de kjjkers gebeurde. Met auto's hield men het het langst vol door de overstroom de straten te ryden, hetgeen niet zonder gevaar was, want hier en daar begonnen er gaten in de straat te vallen. Volgeloopen kelders en benedenhuizen al lerwegen; overal kwam men handen te kort om te bergen wat mogelijk was; in de win kels werden de toonbanken volgestapeld, la den en kasten leeggehaald en nog alfcnd steeg het water, tot zelfs bet water de huizen aan de Hoogstraat van* de achter zijde binnenliep. Ook op den Schiedamschen- dylc was dit het geval. Hooger steeg de nood, de dienst per slee pers wagen door het water langs de Gel- schekade was al lang geslaakt uit vrees voor onheilen. Bewoners van Feyenoord namen kaartjes op het station Beurs, om zich tot de halte Feyenoord te laten rijden. De veroorzaakte sohade is niet te begrooten, want zeker niemand had gedacht, dat het water %oo hoog zou stij gen. Gelukkig zijn de Hoogstraten en de Schiedamschendyk sedert den hoogen wa terstand van December 1894 opgehoogd tot 4 meter en de Oostzeedyk tot 4.20 meter. Tot op het laatst hebben deze dijken den geweldigen drang kunnen keeren. Toch stond het bjjv. in de Leuvebrugsteeg ruim elf uren bijna met den Schi-edamscneudyk gel^k. Door het onderloopen van kelders en benedenhuizen brak er ook brand uit in een paar pakhuizen in de omgeving van -Nieuwehaven en Haringvliet, waar het wa ter zich aan de ongebluschte kalk "mede deelde. Van beteekenis waren deze brand jes niet. Toen het water begon te vallen, liep het ook vry spoedig weg. Nu werden ook byna overal in de straat gevallen gaten zichtbaar. Te voren was reeds op don Schiedamschen dyk, voor het brooddepöt van de fabriek Geres, een gat van 4 meter lang in het trottoir geslagen. Hetzelfde merkt men op de Weezenstraat en hier en daar op de Hoogstraat Schielands dijk, van de Oude Plantage tot Kralingscheveer, heeft zich uitstekend ge houden; van het dijk leger kwamen tot net laatste oogenblik berichten in, dat alles in orde was. De losse werkman J. van F uit de Lange Frankenstraat, is op don Wostzee- dijk nabij de Parkhaven door een rukwind tegen een motorwagen dier train gesla gen. Verwond aan het hoofd en inwendig gekwetst ie hij naar het ziekenhuis ge bracht. Te Dordrecht bereikte het water ook een meer daD buitengewone hoogte het lage gedeelte van de stad stond ge heel blank. Om tiem uren waren de Wijn straat, Groenmarkt en Grootekerkbuurt zelfs niet meer te bereiken. Het water wies toen nog steeds. Van den Hoek van Holland meld de men Het draailieht op de Noorderpier is door den storm stukgeslagen. Er wore 128 dM. water geseind. Ruim 200 meter benoorden de verversching&tent aan het strand is weer een mijn aangespoeld. De toegang tot het strand is voor het publiek ver boden. Van Scheveningen: De storm joeg het zeewater bij tusschen- poozen over den sbrandmuur, zoodat het nu en dan de Keizerstraat in stroomde. Trots het noodweer, waren velen naar den boulevard gekomen, om van het mach tige schouwspel der woeste zee te genie ten, waarbij menigeen door het opgejaagde water werd verra-st en doornat werd. Te Amsterdam is het- aan de Su- perfosfaatfabriek gemeerd liggende s.8. ,,Aras" van een der schoeiingpalen los gerukt; de andere palen hiekk i zich goed, zoodat slechts eenige schade aan de kade werd toegebracht. In een der Oester parkstraten, nabij de Camperstraat, wierp een windvlaag een wa gen met beschuit omver. De imho; rolde over de straat. In het Vondelpark nabij uitgang Von delstraat is een boom omgewaaid en te recht gekomen op een rij buig, dat bescha digd werd. De bestuurde'- bekwam een hoofdwonde. Omstreeks halfelf is de schutting aan do Damzijde van het in aanbouw zijnde perceel der firma Peek on Oloppenburg over de geheele breed'te ingestort. Nie mand werd gedeerd. Uit IJ m u 1 d e n wordt ons gemeld Door den >oogen waterstand, ten gevol ge van het zware stormweer, konden Don derdag gedurende den getheelen dag al hier geen schepen door de sluizen geschut worden. Het water bereikte zelfs een hoogte van 2.35 motor boven A. P. Het binnenkomende stoomschip ,,Vul- canus'van de K. N. S. M. te Amster- fciaim, wordt sedte-rfc Dorwte-rdagmorgen 6 uren in d© buitenhaven te IJmuiden op gehouden, daar van doorschutten geen sprake was. Ook het Neder'andsche tanksto om schip ,,La Cainpine", gistermorgen vroeg van New-Orleans aangekomen, heeft op de thuisreis zwaar weer gehad. Sinds Woensdagavond is door de ber gers van de lading van het gezonken stoomschip „Delfland" niets gelost kunnen worden,, ten gevolge van het zwarstorm weer. Alle bergir gsmatoriaal, de beide zuigers en de sleepbooten zijn naar bin nen gevlucht en liggen in de Buitenhaven vastgemeerd. De graanelevator no. 1 van de firma Korthals Altes, te Amsterdam, is eveneens inmiddels gearriveerd en in heti Binn&ntaeleidmgskanaal gemeerd. Door de ruwe zeeën, welke over het achterschip slaan, werkt het stoomschip oenigszins, en is het ook riet onmogelijk, dat do bazaansmast zich 1 egevon zal. Van de la ding spoelt wederom een aantal vaten vet aan land. De positie van het stoomschip werd er niet gunstiger op. Uit Enkhuizen meldt men Do stoompont „Enkhuizen", die gistermid' dag 1 uur van Enkhuizen naar Stavoren ver trok, was door den hevigen storm genood zaakt terug te keeren. De stoomp. „Leeuwar* den", die om halfvier zou vertrekken, mopst blijven liggen. De passagiersboot Bosman kwam gisteravond 14 uur te laat te Stavoren, de „Van Hasselt" ;uur te '-aat te Enkhuizen binnen. To Groningen had het water in '6 noorden een hoogte bereikt, als in jaren net is voorgekomen. De made langs Peiser- en Eelderdiep geleek een groot meer. tiet water staat op de made in de huizen. De nieuwe polder onder Roderwolde staat ge heel onder water en bij Oudemolen zija de nieuwe dijken nauwelijks meer te zien. De nieuwe watermolen is scheef gezakt. Gisteren is de noordelijke dijk van het Eel derdiep over een lengte van ongeveer 50 me ter op zij gedrongen door het water in dat Diep, zoodat het met groote bracht door do gaten, op de beide uiteinden van het be zweken stuk, in den Eelder- en Groninger polder stroomt. Reeds moet het over den Paterswoldscnen weg stroomen en de paardetram daar niet meer kunnen rijden. Ten gevolge van de dijkbreuk nabij Gro ningen moest de tramdienst GroningenPa- terswolde gestaakt worden. Alleen de schooltrams rijden, ééns des morgens en ééns des namiddags. Op de plaats, waar het wa ter meer dan een halven meter boven den weg staat worden de schoolkinderen meu booten van den eenen tramwagon naar den anderen overgebracht. Verder komen nog de volgende berich ten in: Noor d-H o 11 and benoorden het IJ is overstroomd, ten gevolge van doorbraak van den Zuiderzeedijk op verschillende plaatsen. Het .water stroomde het land binnea in da buurt van Zunderdorp. In Landsmeer is de toestand ernstig. De röeg naar Zunderdorp is over een frooten afstand geheel versperd door hon- erden koeien, die bijtijds uit de overstroom de weilanden, naar vergeleg n streken wer den gedreven, en die men in de nabijheid van Buiks'oot voorloopig onderbracht Vele koeien waren echter verdronken, daa-r liet water met zulk een kracht door do openingen in don zeedijk kwam opzet ten, dat men geen trd genoeg had om het vee in veiligheid te brengen. Overal stoat het b'ank in den omtrek van de Noord-Hollandsche dorpjes by de Zuiderzee. De Zuidorzeo. De Zuiderzee staat ontzettend hoog. Te Völendam loopt het water over den dijk; he*, dorp raakt onder. Do Zuidpolderdijk slaat gedeeltelijk stuk. De burgemeester van Edam en de dijk graaf varn den Zuidpolder heeft het gar nizoen tot. hulp geroepen. To Edfacm heers oh* hooge watersnood en men vreest vóot een dooihraak van den Zuidpolder en den Ze-evangsdijk. Heden nacht om halfvier werden de mdLrba.iren van heit fort gerequairoerd om assistentie te verleonen, daar de dijk bij Katwoude en Mormikendbm was doorgebroken en hot wator roods halfweg in de richting van Edam stond. Heit vee uit do omstreken van Monnikendam werd ijlings naar Edam in veiligheid gebracht en in de grooto kerk ondergebracht. Tp zeven uren in don morgen werd do noodklok g-eluid, wat bij memsohenhouge- nis niet. moer is voorgevallen. Ongeveer oen uur later was het wator iets zakkende, terwijl men hoop had, dat, waarneer da wind bedaren zou, men de plaats voor over- strooming kon behoeden. Duizenden zakken met znmd werden aangebracht tot steun van de onderdijken, die door den hevigen waterdruk hier en daar reeds begonnen te wijkon, terwijl door den sterken golfslag hier en daar reeds wator over de dijken sloeg. De eerste tram naar Amsterdam was ge dwongen terug te keeren en die van 8 uren kon niet vertrekken. Alles om Broek dn Vat er land staat blank Bet vee loopt los in de Purmor/ Te Durycrdam steeg het zeewater vannacht tot 2.84 c.M. boven A. P.. zooda.6 het water over den Waterlandschen dijk golfde. Het verdeelde zich tusschen de hui zen in tellooze beken, waardoor groote ga* ten in den grond ontstonden. Verscheidene huizen werden ondermijnd en stukken van; den dijk afgeslagen. De bevolking nam iö alleryl de vlucht en zocht te middernacht een toevlucht in de visscherssohuiten in de haven. Door klokgelui werd naar allerwegetf voor het gevaar 'gewaarschuwd. Vrouweni en kinderen liepen tot de knieën ra het waH

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1