De Eisrepeesche Oorlog. Reshtzaken. Uit de Omstreken. Ingezonden. AGENDA VAN DE WEEK. Woensdag: r Lsiosche Schouwburg: ,,De Woudkö- ïiingin", 's avonds S uur. „in den Puulauer": Groote Biljart-Séance. Aanvang 9 uur. Wassenaar, Lokaal b. d. Hoer v. d. Zalm: ïooneeluitv., „Mobilia", halfacht Donderdag Loiösche Schouwburg: „Fientje Beulo- leirans". 8 .uur. Het Leidsche Volkshuis: Cursus voor Op leiding tot Muziekgenot, 's avonds 8 uur. Iïijnsburg, Ned.-Herv. Kerk: C. J. V. „On- te Iluft) enz." Spr. dr. A. Troelstra, Zaterdag: Graanbeurs: Muziekgezelschap „Orpheus'1, Concert, 's avonds S1,- uur. Zondag Leidsche Schouwburg: „De Zwevende Maagd", 's avonds 8 uur. Woensdag tot eu met Vrijdag: Leidscho Volkshuis: Tentoonstelling van de Maatschappij van Goede en Goedkoop© Lectuur te Amsterdam, 's avonds van 7 tot 10 uur. Dagelijks: Bioscope Variété-Theater, Stationsweg 19, 17 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). Thalia Bioscoop en Variété-Théater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). gezeld van den secretaris van het Ceremo nieel bezocht de gezant vervolgens den Pauselijken Staatssecretaris, Z Em. Kardinaal Gosparri. Ten slotte werd hem door een eskorto der Zwitsersche gierde uitgeleide gedaan naar de basiliek van St.-Pieter, waar hij zjjn devotie verrichtte op de graveu der H-H, Apostelen. Vrouwenkiesrecht. In een bijeenkomst vail den Bond voor Vrouwenkiesrecht sprak gisteravond mr. J. Limburg, to 's-Gravenbage, over de voor stellen tot Grondwetsherziening, thans aan hangig, voor zoover die betrekking heb ben op het vrouwenkiesrecht. In zjjn rede waarschuwde hjj tegen al te groote gerustheid, dat de aanueiniag van de Grondwetsvoorstellen wel zeer spoedig zou worden gevolgd door een kieswet, die het volledige vrouwenkiesrecht brengt. Ook na de Grondwetsherziening van 18S7 duurde het tot 189o voordat de kieswet- Van Houten tot stand kwam, cn thans heelt men nog dit nadeel, dat bij de voorioopige regeling, die do Grondwetsherziening-Cort *van der Linden brengen zai, de mannen da delijk worden geholpen; zij krijgen immers algemeen stemrecht onmiddellijk. Welnu, de vrouweu hebben vaak redenen gehad, om de mannen te wantrouwen ten aanzien van hun toeschietelijkheid in zake vrouwenkiesrecht. Het is dus de vraag, of het algemeen man- flenkiesrecht zoo spoedig het vrouwenkies recht zai geven. Wei verwacht de heer Limburg veel van de kracht van het passieve kiesrecht, dat de vrouwen dadelijk zouden krijgen. Een krachtig argument toch ziet hij in de in consequentie, dat men de vrouw wel in staat acht, Kamerlid, enz. te zyn, maar riet het gewone stembiljet te gebruiken. Gunstig acht hij de evenredige vertegen woordiging voor de kans, dat ook werkelijk een vrouw wordt gekozen. Bij zijn verdediging van het kiesrecht, wees de heer Limburg er op, dat elke kies rechtuitbreiding zich dadelijk in de wetge ving deed gevoelen; zoo was de eerste ar beidswet onmiddellijk gevolg van do uitbrei ding van het kiezerscorps wegens de voor ioopige regeling in 1887. Zoo venvacht hij van do invoering van het vrouwenkiesrecht beter huweljjks- en hu- weliiksgoederenrecht, betere regeling van de ouderlijke macht, enz. Ook meent bij, dat de democratie de hulp van de vrouw niet kan ontbaren. Het openbare leven toch brengt do menschen uit velschillende kringen tot elkaar. Bat de so ciale verschillen niet méér zïjin verdwenen, komt daar vandaan, dat de vrouwen aan het openbare leven niet deelname:). De heer Limburg verklaarde zich ook voor stander van algemeen vrouwenkiesrecht, reeds omdat, nu de Grondwetsvoorstellen toch eenin al het rekening houden met maat- scbnppelijken welstand verbieden, geen en kele andere uitsluiting meer zin beeft. Op een vraag uit de vergadering gaf de redenaar ;e kennen, dat uit hetgeen de re geering thans voorstelt. Diet mag worden opgema< dat zij eigenlijk thans reeds het algemeen vrouwenkiesrecht zou willen. In middels gove de vrouw, door krachtige pro paganda, blijk van haar wflescb, het kies recht te e-rlaagen. BOTTEEDAHSCHE RECHTBANK. Diefstal. De losse werkman A. U.j te Culemborg, zou op 4 December te WXlinge-Langerak een koperen waterketel hebben geBtolen. De 38- jarige grondwerkor C. A. L. B., te Lei den, die op dien dag in gezelschap van U. was geweest, zou met hem van Willinge- Langerak naar Oudewater zijn geloop en en daar voordeel hebben getrokken uit de op brengst van den ketel. Immers, nadat U. het gestolen voorwerp aan een iorrenkoopman had verkocht, had B. met U. voor de op brengst drank gel cht en dezen opgedron ken Beide b.-kmagden varen gedetineerd in het huis van bewaring. De eerste bek' verklaarde, rich niets meer van het gebeurde te herinneren; hij iwas dronken geweer', Do twe.nl. tekende. Er waren drie got kgen gehoo. i De twee eersten verklaarden, dat zjj de mannen wel hadden gezien in de omgeving van de plek, waar zijlater den ketel vermist hadden, doch den ketel niet hadden zien stelen. De dimde had den gestolen ketel van U. gekocht. Het O. M. eischte tegen U. wegens dief stal en tegen B., ter zake van het opzetta- ipk voordeel trekken uit de opbrengst van door misdrijf verkregen goed, ieder «Jrie maanden gevangenisstraf. Mr. H. F. van Walsem was van oordeel, dat het bewjjs niet geleverd was. Beklaagden, vooral U., waren to dronken geweest om zich nauwkeurig te kunnen herinneren hoe het gebeurde zich had toegedragen. Dat U. den ketel gestolen had en B. uit de op brengst voordeel had getrokken, was vol- fens pleiter niet komen vast te staan; op ezen grond vroeg de verdediger vrjjspraak Subsidiair vroeg pleiter vrijspraak. Uitspraak 18 dezer. j ALKMAARSCBE RECHTBANK Inbraak en diefstal. De rechtbank to Alkmaar heeft J. van D., uit Scheveningen, en F. B., nit Rotten dam, wegens inbraak met diefstal by jkr. Beyer te Alkmaar, veroordeeld onderschei denlijk tot 3 en 5 jaar gevangenisstraf. AALSMEER. Meer licht! Maar welk? Gas el electriciteit? Deze vraag aldus „Do Tel." zal dezer dagen den vroeden vaderen van het bloei ende Aalsmeer ter oplossing voorgelegd wor den. Het gemeentebestuur is voornemens het EJectriciteitsbedryf van den tegenwoordigen concessiehouder over te nemen. Een daar toe strekkende voordracht is aan den Ge meenteraad gedaan. Intusschen heeft de „Hoilandsche Residu Gas-Maalschappijsy steem Rincker-Wolter) concessie aange vraagd voor het oprichten van een Gasfa briek en gaslevering. Zijn we goed ingelicht, dan zou het Dagelijksch Bestuur der ge meente liever eerst een beslissing van den Raad wenschen over de overneming van de Elecfcriciteitsconcessie. Wanneer dit geschiedt en de Raad neemt het EJectriciteitsbedrrjf in eigen beheer, dan vreezen de vele gas- voorstanders, dat de gevraagde gasoonceS- sie om vermeende redenen van concurrentie niet verleend zal worden. Naar men ons me dedeelt, hebben de aanvragers van do Gas con cessie dan ook een verzoek gedaan om vooraf door den Raad in besloten zitting gehoord te worden. Dit college liet zich op deze wijze ook reeds inlichten aangaande de electriciteit KOUDEKERK. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Em- mer-Compascum de. J. H. Rietberg, alhier. OEGSTGEEST. Voor de Vcreeniging van Vrijzinnigen trad gisteravond in het „Witte Huis" als spreekster op mevr. H. A van Riel-Smeenge. De voorzitter der Ver., de heer Tj. Kiel- stra, heette de aanwezigen welkom en deed vooraf eenige mededeelingen betreffende het ledental, het werken en den toes'.aad der Ver., waarop de spreekster haar gehoor mocht gaan boeien met 't onderwerp: „Het groote belang der komende politieke periode Het was voor do eerste maal, dat een spreekster voor de nog jonge Vereeni- ging optrad, niettemin mag geconstateerd worden, dat de kennismaking een zeer aan gename is geweest. Mevr. Van Riel-Smeenge spreekt zeer ge makkelijk, bijzonder duidelijk en rus.ig, niet temin met groote warmte en overtui end daar waar 't onderwerp in 't bijzonder de een of andere stelling raakt, die haar uit het harte is gegrepen. Meyr. Van Riel-Smeeng© besprak de plan nen onzer Regeering ten opzichte der Grond wetsherziening tor zake algemeen kiesrecht; liet nog eens naar voren komen, dat vrou wenkiesrecht, niet een doel der vrouwen is, maar een middel voor haar, om to kunnen medewerken in het belang der samenleving, en behandelde verder de vraag: Wat gaat er gebeuren, als wij niet met energie de vrijzinnige beginselen ook in dezen tijd propageeren? Want, zeido spr., bij verslap ping zal al het schoone werk van ons kabinet in de Eerste Kamer worden gestuit en heeft de stembus van 11)13 ons weinig vooruitge holpen. Haar oog was dus gevestigd op de a.s. S fcatsnvc-rkiezing en haar opwekking was, dat de linksche partijen ook in de Prov. Staten do meerderheid dienden te bevechten. Een uiterst dankbaar gehoor dankte de begaafde spreekster voor haar warm, oprecht woord. VOORSCHOTEN. Loop der bevolking over 1915. C_7estagdea: 171 mannen, 204 vrouwen. Geboren: 41 mann. geslacht, 36 vr. ge slacht Vermeerdering 212 mannen, 240 vrouwen. Vertrokken: 171 mannen, 215 vrouwen. Overleden: IS mannen, 16 vrouwen. Ver mindering 180 mannen, 231 vrouwen. Totaal vermeerdering: 23 mannen en 9 vrouwen. Aantal inwoners op 31 December 1915 1846 mannen en 1868 vrouwen; totaal dus 3714 inwoners. Op verzoek van de Voorsehotensche Schaakclub hield de heer Bosscha, van Lei den, in Hotel Deurloo gisteravond een simul taanseance. Van de 16 gespeelde partijen won de heer Bosscha er 14 en maakte 2 remise. Om acht uren begonnen, werd do laatste zet ongeveer half één gedaan. Kl'fiST, LETTEREN, £KZ. Opei-etle verboden. Uit Weenen wordt gemeld, dat de nieuwe operette van Leo Fall, „Dio Kaiseriri', ge componeerd op eer. libretto bewerkt naar Vr.n Sehönthajis' tconc-eispel „Maria There- sm", die in bet Ca) I-Theater binnenkort soa werden opgevoerd, door do censuur ver boden is. De Toestand In Dultsohland. I"? I I Geachte Redactie! Gaarne naik, «mr aafllèidfntp van Eet onder bovenstaandem titel ingezonden stuk in Uw blad van Donderdag, 6 Jam, eenige plaatsruimte beschikbaar, voor. onderstaan de regels. lste. Mjjnheer Drost, vraag ik u, waarom gij uw naam en woonplaats 200 volledig opgeeft? Toch niet om de Leidenaars van de wjjs te brengen, mijnheer Drost dacht toch niet, dat men zou zeggen: „Kijk, dat is vast waar", want die mjjnheer zet s(jii naam en woonplaats er volledig onder? In de 2de plaats, Mijnbeer Drost, vraag Ik u: Bent u en uw goede vriend niet in plaats van Duitschland, in bet land over vloeiende van melk en honig aangeland, want uw schrjjveu deed mij veronderstellen, dat u in Luilekkerland was geweest In de 3de plaats, Mijnheer Drost, vraag ik u: Komt u uit uzelf of wordt u gestuurd, (door Duitschland misschien?) ©n watkwaamt rhier dan nog in dit tranendal doen; nis het er zoo goed had, was ik maar in dat lann, overvloeiende van melk en honig, ge bleven. Mijnheer Drost, ik zal u verteilen, ik ga veel met Duitscke reizigers om, maar van wie ge ook hoort, allen beweren juist het tegenovergestelde van vat u beweert En een ieder, die rijn gedachte laat gaan, begrijpt wei, dat het louter bedrog is. Waarom komen al die menschen terug uit Duitschland, die vroeger hier hebben ge woond? Toch zeker niet, dat zg het er zoo goed hadden? Ik liet uw stukje nog zien aan iemand, die pas uit Duitschland kwam, en wat was het antwoord? „Die vent is gek, hjj heeft gedroomd"; die man vertelde dat hij zelf te Leipzig klappen heeft zien uitdeelen aan verschillende lieden, die saamgekomen wa ren om den vrede te eischen en levensmid delen. Ik zou u eens raden, Mijnheer Drost, om eens bij die werklieden te informeeren, die pas uit Duilschland komen; hun verblijf is op' de Oranjegracht; het juiste adres wil misschien de Redacteur u Wol opgeven. Of ais u dat soms te min is, moest u zelf eens naar Duitschland (maar ik be doel naar het werkelijke) gaan, om het eens te onderzoeken, en dan geloof ik wel, dat u tot een andere conclude zal komen. Krijgen wij dan eens een stukje in het „Lcidsch Dagb'ad" met het opschrift: „de ellende in Duilschland"? Hopende, dat Mijnheer Drost spmedig uit zyn droom geholpen is, noem ik mij, B. v. d. A. Leiden, 7 Jan. '16. Visschers en Readers. Geachte Redactie! Een inzender uit IJmuiden, zich noemende V., heeft in Uw blad van Zaterdag een inge zonden Btuk geplaatst, waarin hij, onder ver schillende insinuaties, ook een persoonlijken aanval doet op mrjn kwaliteiten als voorzit ter der Chr. Visschors-Ver. en og die van uitgever van „De N. K". Hij schrijft: „Mochten de visschers in zien, dat gij niet uitsluitend hun belang, maar grootendeels het Uwe beoogt; getuige de veideeling der eontributiën, het deel voor „De N. K." en het deel voor de Vereeni- ging zelve, dan begrijpt ieder direct, dat het bestaan der Visschersvereeniging, of liever Uw heerschappij daarin, niet ten voordeele der visschers, maar van U zeiven en Jan van Katwijk is." Tot zoover dan V. De ahonnés betalen 35 cents pier 3 maan den voor mijn blad, zonder eenig bijzonder voorrecht. Do visschers Bondsleden betalen 3 cents per week en hebben daarvoor het recht van gratis plaatsing hunner familieadverteo- tiën. Dit is slechts één staaltje van 's mans oprechte waarheidsliefde. Het zal ieder nu wel duidelijk zjjn, dat het schrijven van V. een heel klein schotje los kruit was. Mot vriendeljjkeu dank voor de opneming. De Voorzitter-Uitgever. Kul.vijk-aan-Zee, 10 Jan. 1916. De dienstplichtwet in het Lagerhuis. Het dienatplichtontwerp is in het Lager huis behande'd en het laat rich aanzien, dat de aanneming in tweedon termijn voor de regeering een nog grooter zege za-I be- teekenen dan in eersten termijn. Het Lagerhuis wns propvol. De arbeiders- afgevaardigde Anderion stelde voor het wetsontwerp te verwerpen. Maar al dade lijk kreeg hij van zijn mede-arbsidersafge- vaardigde Thorne te hooren, dat hij niet het recht had te spreken namens de arbeiders. Anderson echter gaf geen krimp en oor deelde dat het bij dit ontwerp niet zal blij ven. Begrepen de arbeiders de kwestie maar goed, zei hij, dan zou het hun duidelijk zijn, dat men hier skmd voor het begin van den aJgemeenen dienstplicht voor altijd. De tegenstanders ondervonden daarop een grooten tegenslag. John Redmond, die na mens de Ieren sprak, kondigde hun ver anderde houding aan. De nationalis ten zuil en geen tegenstand meer bieden. Redmond zette uiteen, dat hij bij de in diening van de wet op het standpunt stond, dat zij alleen gerechtvaardigd kon worden door gebleken nationale noodzaak, en naar zijn meening was er geen genoegzaam be wijs voor dergelijke noodzaak geleverd. Maar thans ia hun standpunt geheel verschillend. De stemming bij de eerste lezing van de wet heeft, voor zoover den nationalisten aangaat, den toestand veranderd. Bij de stem ming over deze zuiver Brilsche wet v as er een Britsche meerderheid van tien tegen één ten gunste der wet In de meerderheid waren de meeate liberale leden begrepen, dié kloeke verdedigers j^jh geweest van de Ier* ache rechten en vrijheden. Nog niet de halve arbeiderspartij stemde tegen de wed en de verantwoordel^ke leiders der arbei derspartij stemden er vóór. Al deze punten In aanmerking nemende, zullen de national- listen, nu zg eenmaal hun protest hebben geuit, niet langer tegen het ontwerp jjveren. Hg hoopte dat het spoedig wet zal worden en dat alle partijen zich met haar werking zullen vereenigen. (Toejuichingen.) Garson gispte den tegenstand tegen de wet als een sleohten dienst jegens het land en bespotte de bewijsvoering der tegenp standers. Onder luide toejuichingen: Wat beteekent dat alles, wanneer wij den oorlog kunnen winnen, en wat zou het allemaal geven, indien wg- hem verloren? Hg wees er op, dat de militaire raadgevers der re geering groote strategische plannen met de bondgenooten hebben uit te werken. Carson verklaarde ten slotte, dat het land kerngezond is en elk offer zal brengen om de zege te behalen (toej.). Mark Sykes zeide dat het ontwerp een waarborg zou Zjjn voor de Franschen, dat de Engelsche democratie zijn laatsten man en zrjn laatsten stuiver beschikbaar zou stel len, Italië en Rusland, waar de vjjand het denkbeeld ingang tracht te doen vinden, dat het Engeland geen ernst is, zal heb ont werp daaromtrent volkomen zekerheid ge ven. Birrell lichtte de uitsluiting van Ierland toe en verdedigde deze op grond van de an dere omstandigheden daar. Ierland gedraagt zich bewonderenswaardig; men moet het niet bestormen. Wij krijgen wekelijks 1000 re kruten in Ierland en de Iersche soldaten hebben voorbeeldig hun plicht gedaan. Het ware ongewenscht om voor .enkele mannen meer en voor de uniformiteit de eenheid en vastheid van actie te belemmeren. De bespreking is verdaagd; de belang stelling was na de mededeeling van Red mond aanmerkelijk verflauwd, omdat het nu zeker is, dat de regeering morgenavond een verpletterende meerderheid zal hebben. De Lowtsen door de Oostenrijkers bezet. Do Oostenrijkers hebben op do Montene- grijnen een mooi sucoes behaald dat üun lo- gér en vloot, die daarbij geholpen heeft, voldoening zai schaffen, ma-ar de Italianen wel weinig naar den zin zal zijn. De Oostenrijksche general© staf me.at of ficieel „Do berg Lowtsen is door onze troepen bezet. Na hevige gevechten, die Irio dagen duurden, overwon onze dappere infanterie, in prachtige samenwerking met de zware ar tillerie en de marine, den ver bitterden te genstand van den vijand en. v-.e ongehoorde moeilijkheden van het wintersch Karstge- bergte, dat als een muur, 1700 i eter hoog, uit zee oprijst, en dat sinds jaren voor een verdediging was bestemd. De buit bestaat uit: 26 stukken geschut, waaronder twee 12-c.—kanonnen, twee mo derne 16-c.M. mortieren en twee 24-c.M. mortieren en ook munitie, geweren, ver- plegingsartikelen en kleedingsvoorraden. Een gedeelte van ^et geschut, dat intact was gebleven, werd tegen aen vijanu ge keerd. In het noord-oosten van Montenegro werd de vijand, dio gisteren vlak voor Beraua nogmaals tegenstand bood, :er teruggen worpen. Berana en cto heuvels, zuid-ooste lijk daarvan, die het beueers^- n, werden door ons bezet. Door snel ingrijpen gelukte het ons, om de brandende Lim-brug in Be rana voor totale verwoesting te oewaren." De Lowtsen is een berg, cue voor de Mon- tenegrijnsche verdediging van veel be.ang was en juist daarom is het succes van zoo veel beteekenis. Samuel, Minister van Binnenl. Zaken. Samuel, thans postmaster-general, is be noemd tot minister van Binnenlandscno Za ken in plaats van Simon, uie afgetreden is. Herbert Louis rfamuel werd den 6den No vember 1870 te Liverpool geboren. Hij was dir. van het „Looal gouvernement Board," vertegenwoordigde van 18951900 als libe raal afgevaardigde Souta Oxford'smre. Van 1905 tot 1908 was hij onaer-secretaris van Binnenlandsche Zasen, van 1909 tot 1910 had hij zitting in hot kabinet als kanselier van Lancester en daarna werd hij benoemd tot Postmaster-general. Van do huid ©n don heer. De Atheensebe oorrespondent van de „G-azzetta del Popoio" te Turijn meldt aan zijn blad Men schrijft aan Duitschland, als het winnen mocht, het voornemen toe, om een Balkan verbond, onder leading van Oosten rijk, te stichten. Servië zou er ook deel van uitmaken, want Duitschland moet te gen de verdwijning van dat land zijn het zou het zelfs gebied in Bosnië en He-rzego- wina en in Albanië willen geven, aJs ver goeding voor het door Bulgarije veroverde gebied. De taak van Duitsohland zou zijn, Turkije in oen modernen staat te herschep pen. Griekenland zou natuurlijk in het nieuwe Balkan-verbond opgenomen wor den het zal vergoedingen in Albanië en een verbetering van de Bul gaar sch-Griek- sche grens krijgen. Ter versterking van de eenheid, in Griekenland. De Venizelistische bladen in Griekon land naelden, dat een aantal soldaten ver scheidene maanden gevangenisstraf heb ben gekregen, omdat zij verleden week aan een betooging tor eere van Yenizelos hadden deelgenomen. Voor Belgen, die niot opkomen. Op voorstel der Belgische minister van binnenlandsche ziaken en van ooidog, heeffc koning Albert een besluit uitgevaar digd, dat Belgen, die niet voldoen aan den oproep om onder de wapenen te komen, als deserteurs zullen beschouwd worden en zich dus aan de straffen, op deoeróie ge steld, blootstellen. Geen demobilisatie in Griekenland» "Volgens een bericht uit Sal-onild aan de „Echo de Paris" heeft de Grieksche mi nister van Oorlog, Yanaikitsa, de geruch ten tegengesproken, dat de toegestaoie ver loven aan gemobaldseerdren het karakter van een gedeeltelijke demobilisatie zou den hebbech. De verlofgangers zullen hoogstens dertig dagen wegblijven. Portugal en de Entente. De „Times" herinnert in een hoofdarti kel, dat Portugal in den aanvang van den oorlog aanbood, een leger naar Vlaande ren te zenden. De Engelsche regeering nam het aanbod gunstig op. Dat er niets van is gekomen was hiervan het gevolg, dat het Portugeesche leger niet gereed bleek te zijn en er in de schatkist* '■geen geld voor beschikbaar was. Ook was hot bedenkelijk voor Portugeesoh Oost- en West-Afrika, dat er daar niet genoeg troepon waren om een aanval uit de naburige Diutscho kolo nies af te slaan. Dus vond men het beter voor alle gebeurlijkheden versterkingen naar die Portugeesche kolonies te zenden. Intussdben houdt de „Times" zich over tuigd, dat Portugal, getrouw aan het bond genootschap van Engeland, metterdaad aan den oorlog zal deelnemen, wan neeg Engeland er een beroep op doet. Duitsche pogingen voor een vrede met Rusland. Sazonoff, do Russische minister van Bui- tenlandsohe Zaken, verklaarde een corres pondent van de „Daily Ghron.", dat de pogingen, dio in hét binnen- en buitenland zijn aangewend, om Rusland tot het slui ten van een afzonderlijken vrede met Duitschland te brengen, sterker zijn ge weest dan men zich in het algemeen kan voorstellen. Deze zijn thans nog niet opgegeven, maar het grootste gevaar is voorbij, want de Russen van alle rangen cn standen zien dit gevaar in eu zijn eenparig van mee ning, het te vermijden. Noodt ben ik meer vol goeden moed geweest dan nu. Het ia slechts een kwestie van tijd en hulpbron nen. De beslissing zal vallen aan het front, waar de strijd begonnen is, voornamelijk in Polen en België. De kwestie met Bel gië is voor Engeland cn Frankrijk, wat die omtrent Polen voor ons is. Do geallieer den zullen strijden, tot de beide landen uafc do Duitsche klauw bevrijd zijn. Anti-oorlogsbetoogingen in Bulgarije. De „Rjetsj" verneemt van haar corres pondent te Boekarest, dat de openbare meeuing in Bulgarije nadrukkelijk ue sta king der vijandelijkheden eisch- en de de mobilisatie van het leger. Een menigte so cialisten heeft vóór het honinklijk paleis anti-militaristische demonstraties gehou den. Groepen van honderden vrouwen ver- eenigden zich met ee manifestanten, eischen- de den terugkeer van haar mannen en haar zonen. De politie stond machteloos tegen over de groeiende menigte van betoogers en moest de hulp der gewapende macht inroe pen, die de betoogers uiteen joeg, waarbij verscheidene personen- gedood en gewond werden. Driehonderd Bulgaarsche soldaten trok ken over de Grieksche grens en gaven zich over aan de Grieksche overheuen. Zij bewe ren, dat een antd-Duitsche beweging in het Bulgaarsche leger krachtig toeneemt. De aanslag op het Welland-kanaal. Men weet, dat eenigen tijd geileden in dte nabijheid van het Welland-kanaal, bij d^ Oanadeesoh-Amerikaansche grens (in Ca nada) twee Duitsohers waren gevat, omdat zij wilden pogen, door een dynamiet-ont- ploffing sohadie toe te brengen aan het ka naal. Zij zijn reeds tereohtgestc/ld. Blij kens een mededeeling van het Central Nowaagentschap zouden de beide Duit- schers hun plan hebben besproken gedu rende een onderhoud in 't Flatiron-restau- rant te New-York. Dicht bij hun tafeltje zat een New-Yorksch ingenieur, die juist uit Canada terug was, waar hij werkzaam was geweest aan dat Welland-kanaal. ToeD hij de Dudtschers den naam van het kanaal hoorde noemen, werd hij opmerkzaam en begon scherp te luisteren. Ofschoon hij het( Duitsch miaar weinig machtig was, geluk te het hem toch de hoofdzaken van liet ge sprek to begrijpen. Toen de Duatechers opstonden, begaf de ingenieur zich naar do telefoon en vertelde aan den hoofdinge nieur van het kanaail, wat hij vernomen bad. Binnen de week Ifreeg hij een telegram, waarin hem verzocht werd onverwijld naar Canada te komen. Hij voldeed aan dat verzoek en werd geconfronteerd met twee Duitsche gedetineerden, die in bet bezat van dynamiet waren aangetroffen in de buurt voji het kanaal. De ingenieur Imr- kendo onmiddellijk de beide Duitsöhers w het gesprek in het F1 atiron-restaurant, aan wie de terechtstelling kort daarop vol trokken werd. KORTE BERICHTEN. Keizer Franz Joseph heeft aan den Ween- schen correspondent van de „Nowoje Wrein- ja", die ter dood veroordeeld was, gevange nisstraf opgelegd. Koning - Aux van Spanje was ten behoeve van den correspon dent tusschenbeide gekomen. Zeven andere Russen, over wie hetzelfde vonnis was uitge sproken, werd dezelfde genade bewezen. De Zwitsersche Bondsraad overweegt d< invoering van broodkaarten. Wanneer 'de toevoer van levensmiddelen niet binneo eenige dagen verbetert, dan zullen de kaar ten biunen twee maanden worden ingevoerd aldus verneemt de „Tagwacht". Volgens den „Times"-corrospondent te P* rijs hebben de gemeentelijke autoriteiter van Nancy besloten den inhoud van het muJ| seum naar elders over te brengen, nu df Duitscher3 begonnen zijn de stad, welke rt niet kunneD veroveren, met scheepsgesch» te bombardeeren.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2