N°. 17138 Maandag XO Januari. Tweede Blad A°. 1916. Gemengd Nieuws, Vragen en Antwoorden. LEIDSCH DAGBLAD Buitengewoon Congres der S.-D. A.-P. te Arnhem. i. In de groote zaal van Musis Sacrum, te Arnhem is Zaterdagmiddag het buitenge woon congres van de S. D. A. P. geopend onder voorzitterschap van den heer W. H. Vliegen. Ruim 1 uur werd het congres, dab reeds dadelijk zeer druk bezocht was ge opend. De voorzatter heette de vele aanwe zigen welkom, speciaal de afgevaardigden van het Ned. "Vakverbond cn den secretaris van het Intern. Socialistisch Bureau, den heer Huysmans, die naast den voorzitter op het podium had plaats genomen en door de vergadering met applaus werd begroet. Het partijbestuur, aldus spreker, heeft «enigen tijd geleden, toen vaststond, dat de verschillende vraagstukken, die door de partij op de politieke agenda waren ge bracht, in de praktijk van de politiek zou den worden behandeld, zich de vraag ge steld wat staat onze partij thans te doen? De aandacht voor de verschillende punten, die jajrenlang op het program hebben gestaan is in de laatste jaren, zeer afgeleid, ook in de andere landen. De vraag deed zich nu gel den, of de partij wel gereed was om thans haar houding ten aanzien van de verschil- lendo politieke vraagstukken te bepalen. Bij de besprokingen in het partijbestuur kwamen verschillende vraagteekens te voor schijn en om een oplossing te vinden besloot hot partijbestuur de verschillende vragen aan het congres zelf over te. leggen. Onder applaus stelt spreker voor, een te legram van hulde te zenden aan mr. Troel stra, die hier zoo noode wordt gemist. Ten slotte herdenkt spreker, terwijl alle leden zich van hun zetel verheffen, do beide overleden partijgenooten Keir Hardie en Vaillant, twee vooraanstaande figuren in den klassenstrijd. Hierna verklaart spreker het congres ge opend. De voorzitter deelt mede, dat er een motie is ingekomen van de afd. Zutphen. die de be doeling heeft de gelegenheid te scheppen bij de verschillende onderwerpen ook den in ternationalen toestand ter sprake te bren gen. Dit wordt toegestaan, mits 't van toe passing is op het onderwerp, dat behandeld wordt. Op voorstel van den voorzitter wordt be sloten, de verschillende onderwerpen als volgt te behandelendo sociale verzeke ringen, de oudordoms-pensioenwet, de be lastingen on daarna de grondwetsherziening. Aan de orde is nu de resolutie inzake Ziekte- o"n Invaliditeits wet, welk onderwerp de heer J. E. W. Duys zal inleiden. De resolutie luidt: Het congres der S. D. A. P., kennis genomen hebbende van do plan nen der regecring inzake de ziekte- en :1e in validiteitsverzekering, verwijzende voor wat betreft de eischen der partij ten opzichte der.sociale verzekering in het algemeen naar de «resolutie daaromtrent vastgesteld op hot - congres te Utrecht in 1911 overwegende, dat vergeleken bij ciie der vorige regeering deze ontwerpen een flinke .schrede voorwaarts zijn in de richting dor eischen, die de arbeidersklasse op dit gebied heeft te stellen en in menig opzicht oen ver betering zijn te noemen, in het bijzonder voor wat betrefthet zelfbestuur der ver zekerden, dc opneming van de geneeskundi ge behandeling, de uitbreiding van de ver zekering tot de losse arbeiders en dienstbo den, de minder omslachtige organisatie, de vereenvoudigde premiebetaling als gevolg van het vervallen van het p-lakzegelsysceem bet in sterkere mater dienstbaar maken vau de vm zekering aan het vraagstuk der volks gezondheid enz.; in aanmerking nemende evenwel, dat nog in vele opzichten deze ontwerpen verbete ring behoeven met name ten aanzien van do voorwaarden, omvang en hoogte der uitkee- ring, het ten laste van het bedrijf brengen van het verhoogde ziekte- en invaliditeitsri- sico, do vrijstelling van premiebetaling der lage loonen, liet bij het klimmen der jaren vqrminderen van de invaliditeitsrente, ter wijl in de allervoornaamste plaats het zelf bestuur der verzekerden op veel doeltref fender manier tot zijn recht dient te komen, cr.a. door meer autonomie der kringbesturen en meer invloed der verzekerden in de hoo- gcre organen der verzekering is van oordeel, dat het de plicht der ge organiseerde arbeiders en hun vertegen woordigers in het parlement is, naast de aan vaarding van de bij deze ontwerpen voorge stelde verbeteringen en steunverleening aan de regeering, waar zij deze verbeteringen wcnscht aan te brengen, met allo kracht er voor te strijden, dat deze ontwerpen oo dicht mogelijk naderen tot datgené, wat de arbeidersklasse op het gebied der sociale verzekering mag eischen. De heer Duys houdt een zakelijke inleiding waarin hij het ontwerp-Treub een flinke flchrede vooruit noemt. Na discussie wordt verworpen een amende ment-Van VVyhe, waarin stelling wordt ge nomen tegen dc militaire uitgaven. Ook X, i-vC1WOrpcn cen araendement-Amster- «am IX om te schrappon het doel, waarin aan de regeering steun wordt verleend. e ïesolutie wordt hierop aangenomen. «fi°p0Tlt de vo°rzitter om- stirekb hal fa c lit de avond zitting. Aan do Drdo wordt gesteld de re olutie in zake do Ouderdomsverzekerïng. Deze door het partijbestuur voorgestelde resolutie luidt: Het congres, kennis genomen hebbende van het door de regeering ingediende ont werp betreffende de verzorging van ouden van dagen; constateerende, dat hetgeen bij dat ont werp geboden wordt, bij verscheidene eischen der partij, inzonderheid wat betreft de leef tijdsgrens, de hoogte van het pensioenbe* diag en de uitsluiting van de bedeelden aan merkelijk ten achter blgkt; overwegende echter, dat het ontwerp ove rigens geheel in overeenstemming is met het door de partij aanvaarde grondbeginsel, dat de kosten der pensionneermg geheel behoo- ren te worden gedragen door den staat; roept de georganiseerde arbeiders en hun vertegenwoordigers in het parlement op, om, met verleening van den meest krachtige» steun aan het beginsel van het ontwerp, als nog te trachten, meer in het bijzonder op bovengenoemde onderdeelen de door de partij gewenschte verbeteringen te ver overen. De resolutie wordt ingeleid door den heer J. H. Schaper. Na de toezegging van dein inleider, dat de Kamerleden alles zullen doen om het wetsontwerp te verdedigen, wordt een motie-Bussum, die de resolutie onaannemelqk ach ingetrokken. De resolutie wordt daarop met algemeens steramen aangenomen. Hierna kwamen aan de orde de resolu ties inzake de Belastingen door het partijbestuur voorgesteld. Ze luiden: lo. Het congres spreekt als zijn overtui ging uit, dat ons belastingstelsel verbetering behoeft in democratisch en zin en dat met name overeenkomstig den eisch van het strijdprogram, belastingen op de noodzake lijke volksbehoeften behooren te worden af geschaft. Voor zoover de tegenwoordige toe stand van de rijksfinanciën aan de dadelnke vervulling van dezen eisch mocht in dec weg staan, moet in elk geval alles worden nagelaten, wat den belastingdruk op de volks klasse nog zou vermeerderen, vooral nu de arbeiders en de kleine middenstand zwaar onder de oorlogscrisis hebben geleden en daarentegen vele bezitters hun vermogen of inkomen zagen toenemen. 2o. Door de buitengewone uitgaven voor de mobilisatie en andere nood uitgaven in verband met de oorlogscrisis, is de schulden last van den staat onrustbarend gestegen, waardoor de staatswerkzaamheid ernstig! dreigt te worden belemmerd. Daarom moeten de schulden, aangegaan om de mobilisatie- kosten en andere nood uitgaven te bestrijden, zoo spoedig mogelijk worden gedelgd mei behulp van een Belasting op oorlogswinsten en van buitengewone heffing van de grootere vermogens en inkomens. 3o. Versterking van de gewone staatsin komsten mag niet worden verkregen uit be schermende invoerrechten. Deze zouden voor ons land be teekenen benadeeling van de groote meerderheid van het volk, gedeel telijk ten bate van de schatkist, maar voor, het groot gedeelte ook ten bate van de be schermde fabrikanten en grondeigenaars. Het verdient daarom volledige instemming, dat de regeering zich bg haar plan van belasting hervorming plaatst op vrijhandelsstandpunt 4o. De voorgestelde pensioenbelastng, ten benrage van 1 procent van alle inkomens van f 650 en hooger is voor de S. D. A. P. niet te aanvaarden, omdat zij* een naar evenredigi- heid Jraitengewonen druk op de kleine in komens legt. In het algemeen bezwaar heb bend tegen het koppelen van bepaalde hef fingen aan bepaalden maatregel van wet geving, omdat daaronder het beginsel van belasting naar draagkracht in gevaar wordt gebracht, zou berust bun nen worden in de aanwgzing van een belasting naar het inkomen voor dekking van de kosten der ouderdomsrente, mits daarbij een stelsel van progressie, als neer gelegd in de inkomstenbelasting, wordt ge volgd. 5o. Nu kan worden aangenomen, dat niet alle ingediende voorstellen in deze periode in behandeling zullen komen, behooren ter verkrijging van hetgeen dadelijk noodig zal zrjn, die onderdeelen van het plan te wor den 'behandeld, die het meest voldoen aan den eisch van democratie in het belasting stelsel, bijvoorbeeld de dividend- en tantième- belasting, de effectenbelasting, de successie belasting en de registratie- en zegelrechten. 6o. Ofschoon de herziening van de grond belasting eerst na enkele jaren vruchten aal dragen, behoort daartoe reeds nu te wor den besloten, zoodat vaststaat, dat deze be lasting meer gelijkmatig zal drukken en het grondbezit zal bijdragen in de kosten, die binnenkorb noodig zullen zijn voor betere sar larieering ran staatspersoneel, onderwijzers, enz., voor onderwijshervorming en andere doeleinden. 7o. De tegenwoordige geldnood van staat en gemeente, maakt het voor deze lichamen meer dan ooit noodzakelijk, om- telkens wan neer do gelegenheid zich daartoe voordoet, bedrijven in eigen beheer te nemen. Zoo- doende kunnen zij, afgezien nog van de voordeelen van socialen aard, ondernemings- wirsten tot zich trekken en zich inkomens verschaffen, zonder op de belastingbetalers of de verbruikers nieuwe lasten te leggen. So. Duurzame verbetering van den finan- cieelen toestand der gemeenten is een vraag stuk van groote urgentie. Bovendien behoort de staat de gemeenten, die bijzonder zwaar onder de oorlogscrisis hebben geleden, te hulp te komen door een buitengewone uit- keering. Mr. H. J. Nieboor, he>t Haags oh gemeen teraadslid, houdt de inleiding. Bij de discussies voert ook dë heer H. H. van Kol heb woord, die daarbij wijst op het groote belang van staatsmonopolies. Naast Ëimancdeele voordeelen zijn er nog andere, waarvan in Rusland een goed voorbeeld is, waar namelijk met één penneetreek een eind ie gemaakt aan den wodka-verkoop. De discussies oveT de beteekenis der staatsbedrijven hebben ten gevolge, dat nummer 7 der resolutie Wordt teruggeno men. Men aobb 't nu niet het tijdstip om hierover een besluit te nemen. Yan verschillende zijden is gepleit om de oo operaties uit te sch akelen en ook om heb tweede gedeelte van punt 4 te schrap pen, wijl een bestemmingabelasting altijd ten nadeel© dier arbeiders is. Het eerste amendement wordt verwor pen. Mr. Nieboer heeft geen bezwaar het tweede deel van punt 4 te schrappen. De resolutie wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Gedurende deze discussies doet de voor zitter mededeelimg van het inkomen ram een telegram ran mr. P. J. Troelstra, waarin deze dank betuigt voor de goede Wenschen. Heb congres wordt verdaagd tot Zon dagmorgen 9 uur. De 15-jarige knaap, sinds 24 December j.L uit de ouderlijke woning te Amsterdam verdwenen, js tot de zijnen terug gekeerd. Vader ontdekte hem in de werk plaats van zijn vroegere» baas, welke h$ als slaapgelegenheid gebruikte. Des daags zwierf zoonlief in de Buurt van Amsterdams en baalde bfl vriendelijke mensohen zgn kostje op. Uit den Amatel ia het lijk opgehaald van heb 18-jarige meisje H. W., wonende Nachtegaalstraat Amsterdam, aan de overzijde van het IJ. Het meisje werd sedert 11 Deoember uit de ouderlijke wo ning vermist Zooals wij meldden, werd Vrijdagochtend om 7 uren brand ontdekt in de kantoren der „General Bulb-Company", onder de gemeente Bennebroek. Thans is ge bleken, dat hier brandstichting is gepleegd, voorafgegaan door een inbraak, waarbij een vergeefsche poging tot opensluiting den brandkast werd gedaan. Ben stuk van een looper werd in het slot aangetroffen. Twee schrijfbureau* zijn verbrand. De Haarlem se he justitie heeft een nauwkeurig onder zoek ter plaatse ingesteld. Te Delft gaat het geruohtv dat een werkman van de Ned. Gist- en Spiri tusfabriek vergiftigd is door zoutzuur, dat zijn maats in een fleeoh water hadden ge daan. Gelukkig is hier slechte sprake ran een ongepaste grap, daar een deskundig on derzoek uitwees, dat de man gerust den ge- heelen inhoud van de flesch had kunnen ge bruiken, zonder het geringste nadeel daarvan te ondervinden, en ae man van den schrik meer onpasselijk was geworden dan van het ingeslikte vocht. Deze ongepaste aardigheid kostte echter aan twee werklieden hun be trekking. Uit het bureau van het deta chement der torpedisten te Hoek-van-Hol land is de detachementskas gestolen. Naar men zegt bedraagt het ontvreemde bedrag pl.nx f 650. Men meldt uit Sohiedam: Terwijl het draaiorgel, dat 'a Vrijdags door de stad gaat, in de Brouwerstraat werd ge draaid en daaromheen zich eenige kinderen, enz. hadden geschaard, viel er eensklaps een schot, dat een 13-jarig meisje ernstig in den slaap trof. De politie nam een 14- jarlgen jongen als don vörmoeclelijken dadel- in hechtenis. Zaterdagmiddag gingen G. van. Oskeuls en H. Bouman, uit Orthen, in een bootje op het onderstroomde land langs den spoordijk der ljjn 's-Hertogenbosch—Utrecht nabij Orthen een vischnet uitzetten. Hierbij is het bootje omgeslagen en zijn beide in zittenden, ongehuwde mannen van reap. 20 en 34 jaar, verdronken. In Winterswijk, alwaar se dert een paar jaar de diphtheritia heersohen- de is, zijn in heb afgeloopen jaar ten ge meen tehuize nog 95 gevallen aangegeven, tegen 125 gevallen in 1914. De ziekte is dus wel aan het verminderen, doch bjjna geen week gaat er voorbij zonder een geval van aangifte. Dezer dagen werd beriohty dat de N. V. Ned. Groenten- en Vruchten- Drogerij met geweld zich toegang had ver leend tot de localiteiten van het Leger des Heils aan de Middenlaan te Breda. Zaterdag is het Leger des Heils er in geslaagd uit haar Iocaliteit het daar aanwezige personeel van de N. V. Ned. Groenten- en Vruchtendrogerij te verwijderen. Op last van den officier van justitie te Breda is er thans een politiepost in het gebouw geplaatst- Een nieuwe combinatie voor het midden-Damterrein. Naar „De Maas bode" verneemt, heeft zich een uieuwe com binatie gevormd, om op het midden-Damter rein te Amsterdam een hotel en café-restau rant te bouwen. Deze nieuwe groep; wier ka pitaalkrachtigheid aan niet den minsten twij fel moet onderhevig zijn, heeft met de be staande combinatie, die, zooals men weet, de nauw aangevangen werkzaamheden heeft) moeten staken wegens gebrek aan middelen, reeds onderhandelingen aangeknoopt over de voorwaarden, waarop zjj heb erfpachtsrecht voor het midden-Damterrein voor zich zou kunnen krggen. Indien we wèl zgn inge licht schrijft het blad zou de nieuwe combinatie bereid zijn de gemaakte werke lijke onkosten geheel te vergoeden. Men meldt uit Middelburg: Door de gemeentepolitie is de hand ge legd op L. J. van der W., bode va^i het Provinciaal Bestuur, verdacht van de brandstichtingen, de laatste weken hier voorgekomen. Naar wij vernemen, wordt de aangehoudene ook verdacht van brand stichtingen te Goes op 13 December en is hij ter confrontatie onder geleide daarheen geweest. Terwijl het hoofd van School No. 3 te Sneek, de heer J. Velsing, Vrijdag avond bezig as met les geven in de Rijks- normaalschool, /erd hij plotseling onwel. Spoedig w rd geneeskundige hulp ontbo den. Den volgenden morgen circa 7 uren was hij reeds overleden zonder bij kennis geweest te zijn Een beroerte .schijnt een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. De overledene was 52 jaar oud. Bijdefa. De Graaf, te Gouda, han delende in kruidenierswaren, is Vrijdag nacht ingebroken. Een schrijfbureau werd opengebroken en daaruit eem bedrag van plm. t 100 weggenomen, dat gedeeltelijk toebehoorde aan het R.-K. armbestuur. De politie heeft den dader nog niet gevat. Een belangrijke hoeveelheid paraffine, geborgen in een pakhuis aan de Vest te Gouda en toebehoorende aan de Kon. Stearinekaarsenfabriek te Gouda, is gesto len. De vermoedelijke daders, zekere Van der L. en K., zijn te Heerlen aan de grens aangehouden en n-.ar Gouda overgebracht. Reed® nam de politie eenige honderden ki lo's paraffine in beslag. Vermoedelijk be vindt het overige gestolen© zich te Rot terdam. Hoog water. Men meldt uit Weeap, d.d. 8 Januari: Heden werd alhier niet geschut. De peil schaal wees een hoogte aan van 80 A. P. Men meldt one uit Weesp, d.d. 9 Janu ari: Heden werd alhier niet geschut. De peilschaal bereikte een hoogte van 7i A. P. Men meldt aan „De Tel." uit Zuid- Drente, d.d. 8 Jan.'<b Is negen uur in den morgen en na den toestand buiten in het vroege schemerdonker weetr opge nomen te hebben, heb ik mij aan de schrijf tafel gezet, om „De Telegraaf" omtrent mijn bevindingen weer in te lichten. Wij hebben hier en in het aangrenzende deel van Overijsel een watersnood in optima forma. Hachelijk staat het ©t bij, te erger, nu de wind naar het N.-W. draait e.i het weer nog in het teeken van parapluie en baggerlaarzen staat. Aan ale kanten ie Meppel door een hoogen watervloed niet alleen omringd, maar het water dringt zelfs reeds de straten binnen. De ..traat naast het Ziekenhuis is in een bruisende beek herschapen, welker wateren de hui zen zijn binnengedrongen. De mensohen daar vluchten, have en goed zooveel mo gelijk meenemend'. Ook de straat er vóór is gelijk een binnenhaven geworden. Een bewoner daar in die buurt moest zijn kin deren in de bedstede opsluiten, wijl de huiskamer blank stond. Bij het ontwaken zag mej. M., bij de Sluisgracht wonend, haar meubelen in de kamer ronddrijven. Op andere plaatsen in de stad is het niet beter en de dijk op Reggers stroomt over, zoodat het water vrij het Staphorsterveld in stroomt. Er moet iet® gedaan wordenZou d© Regee ring nu weer hach noch wach zeggen Men is hier vragensmoede en geeft in alle bit terheid elkander den raad als eenog af doend middel: „Staking door allen van het belastingbetalen Dit kenschetst den toestand volkomen. Toen wij een bezoek aan Zwartsluis brachten, bleek ons onderweg, dat in die streken de toestand ook zeer bedenkelijk is, en de meeeten der bewoners in benarde omstandigheden verkeeren, altemaal door het.. hooge water I En nu de wind maar het N.-W. is gegaan, kan de a.s. nacht, om met Poot te spreken, hen _»og meer benarren. Bij „Doosjes" was men den ge- passeerden nacht druk bezig g /eest met het plaatsen van planken op den dijk, om het Meppeleröiepwafer van den straatweg te houden, daar anders de gemeenschap tusschen Meppel en Zwartsluis verbroken zou geraken, althans zeer bemoeilijkt wor den. Te Hamingen slaat het water langs een groote lengte over den dijk; ook te Dingstede, een enclave van Meppel nabij Zwartsluis, staat het er kritiek bij. Te Zwartsluis kan niet gestroomd worden het Buitenwater is daarvoor te hoog, hooger dan het binnenwater, zoodat thans niets hiervan naar zee wordt afgevoerd. Het meeningsverschil van de beide betrokken provinciën in dezen houdt de afdoende maatregelen reeds jaren lang tegen en daar van worden de bewoners dier streken de dupe. De toestand wordt met elk jaar treuriger, vant de hoogte van den water stand neemt onverpoosd toe. Eenige ingezetenen van Meppel hébben den Minister van Waterstaat, de Commis sarissen der Koningin in Drente en Overij sel <.n de heeren Smeemge en Duymaer van Twist, Kamerleden, telegrafisch uitge- noodigd zich persoonlijk te overtuigen vam den onhoudbaren toestand, door den hoo gen waterstand te Meppel en omstreken. Door het hooge peil der Zuiderzee kan het overtcd'ige water der Vecht niet door de sluizen te Muiden geloosd worden, wat ten gevolge heeft, dat de Vecht en andere binnenwateren zóó hoog zijn, dat de tui nen blank staan en sommige huizen langs den Amsterdam schen straat we - midden in het water staan. Zaterdagavond is by Gor- kum de ongehuwde matroos P. V. uit Tiei van de goederenboot „Stad Tiel F' gevallen en verdronken. Het lgk is gisteren opge- vischt Uit IJ mui den meldt memdat van het gestrand stoomschip „Delfland" Zon dag werden geborgen 1400 balen mals en circa 60 raten vet en olie. KUNST. LETTEBEN. ENZ. De Wereldbibliotheek. De Wereldbibliotheek bestond in het vo rig jaar reeds tien jaar. Waar zijn die tion jaar weer gebleven? Hoe kort njkt het nog, toen daar een nieuwe maatschappij, die door goede en goedkoop© lectuur het lezen wilde bevorderen, als eerstelinge voor den luttelen prijs van. slechts veertig cents „Sara Burgerhart" uitgaf. Bij hoi- clerdtalien zijn de werken op verschillend ten ein gevolgd en bij honderdduizenden zijn de exemplaren onder het Nederlandsche volk gekomen. Thans ie een „Gedenkboek der Wereld bibliotheek" in het licht gegeven. Een lij vig boekdeel met veel wetenswaardigheden, 't Is een verslag van de werking dezer uit geversfirma, en gescniedenis van den ver koop van het goedkoopeboek in de ons om ringende landen en van wat hier te land© op dat gebied is gedaan. De heer Simons vertelt van dit alles op onderhoudende wij ze. Dat is nog niet alles, wat dit boek geeft. We vinden ook het oordeel van vele instel lingen en particulieren over de Wereldbi bliotheek, een reeks namen, foto's, hand- teekeningen en waardeerende opdrachten van vrouwen en mannen wier werk in de Wereldbibliotheek is uitgegeven. De lange lijst van de titels der uitgege ven werken, die op het eerste gezicht reeds eerbied inboezemt voor den geweldigen ar beid in tien jaar tijd, besluit het werk. De uitgave geschiedt ten bate van het pensioenfonds voor het personeel van de Maatschappij. V r a a gi Zou U mg niet kunnen zeggen; hoe ik "een advocaat-vlek uit een roodzij den blouse kan krijgen? Antwoord: Maak een mengsel met 2 deelen glycerine, 9 deelen water en 1 deel salmoniak en houd daar de vlek circa 12 uur mee nat. Ten slotte afwasschen met galzeep. Vraag: Waarom krijgt het personeel v&n de Gasfabriek de cokes voor 45 cent en moeten wg er 71 cent voor betalen? Dat is toch niet eerlgk, wg zgn toch aUe Leidenaars, en ze hebben toch Al een toe slag gehad. Dan krijgen zij toch dubbel en een ander niet eens enkel? Antwoord: Over deze kwestie zgn de geleerden het niet eens. Sommigen zeggen!,- dat alle ingezetenen in dienst der gemeentel of niet in gelijke verhouding tot de gef- meente en haar instellingen staan. Dezulken; zijn tegen elke bevoorrechting der werk-» Heden, beambten en ambtenaren in publieken dienst en verzetten zich dan ook tegen duur-' tetoeslagen van overheidswege, enz. Ande ren willen, dat de overheid tegenover (te menschen, die in haar dienst zijn, zich eeü goed patrones zal toonen. Zich op dit laat ste standpunt plaatsend, is er togen de di rectie van de Gasfabriek niet veel in te brengen. Dit neemt echter niet weg dat deze werklieden in gunstiger positie ver keeren dan velen in particulieren dienst, mar niets voor gedaan wordt Vraag: Hoe kan met pekel vlekken uit leder verwijderen, zoodat het weer kan glim men? Antwoord:. Pekelvlekken uit leer to verwgderen, gelukt nooit volkomen, omdat de pekel het leer invreet. Goed inwrijven met best schoensmeer en daarna uitborstelen. Na eenigen tijd is de vlek zoo goed als verdwenen. Vraag: Hoe moet ik glaspapier van een ruit verwijderen? Met warm water gaat het niet gemakkelijk. Antwoord: Het papier bestrijken meb sterk water en dit bij spoedig droog worden een of 'tfweemaal te herhalen. Dan gaat men er overheen met een spons met lauw water en kan men het papier er bij lappen aftrekken-

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5