Nederland en de Oorlog. N°. 17136 "Vrijdag 7 Januari, A®. 1916. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. De Nieuwste Mede. Gfficieeëe Kennisgeving. Binnenland. Uit de Omstreken. PRIJS DER AI)VERTENTIEN ■Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.171. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. 'Voor het inoasseeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1,301 per week. 1 Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. Franco per post 9 1.65. f 0.09. 0.10. De dames hebben ons Mode-Bijblad met groote ingenomenheid begroet. Elke post brengt een groot aantal bestel lingen én aan ons bureau worden talrijke abonné's ingeschreven. Dit waa te voorzien. Yoor zoo weinig geld 2 centa per exemplaar een modetrn op gezet modetijdschrift te kunnen verkrijgen is ook een uitzondering. Een uitzondering die men als abonné op het „Leidsch Dagblad" geniet. De „Nieuwste Mode" bevat van allerlei; kinder-, zoowel als meisj es- en dames- kleeding wordt behandeld en goede, zuivere patronen zijn vanaf bijzonder lage prijzen beschikbaar. Wie nog een proefnummer wenscht, virage dit aan ons bureau Noordeindsplein aan. Bij de agenten van hot „Leidaoh Dagblad" ia een nummer van de „Nieuwste Mode" te zien, maar wij zenden het op aanvrage ook per post toe. VERVOER VAN ROGGE. 1 De Burgemeester van Leiden herinnert de binnen deze gemeonbe gevestigde ONDER NEMINGEN VAN OPENBARE MIDDELEN ,VAN VERVOER, dat slechts die partijen INLAN'ÖSCHE ROGGE voer vervoer aan genomen mogen worden, die bestemd zijn voor een der volgende Rijksontvangkantoren: Rotterdam Van Stolk's CoinmissiehaDdeL Roermond p/a. Centrale Commissie Van den aankoop van rogge In Limburg. Maastricht Rogge ontvangkantoor, 47, Vrythof. Rogge ontvangkantoor. Zwolle .Tilburg Helmond i Utrecht 'Assen Arnhem Leeuwarden per adres EL Schrage. pakhuizen Do Juries pi ïirms De Vries. .Groningen Zuiderpark 17. Rogge, welke met speciale vergunning Van hot Rijksbureau voor de distributie van Graan en Meel van de eene Zuid-Hollandsehe gemeente naar de andere ten vervoer wordt aangeboden, zal eveneens mogen worden ge transporteerd naar de p aats van bestemming. Uit Rotterdam mag slechts rogge worden vervoerd in zooverre dezo loor van Stolk's Commissiehandel voor Rijksrekening naar 'elders wordt vervoerd. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, X Januari 1916. LEIDEN, 7 JANUARI. Het oud en het nieuw Museum van Natuurlijke Historie. Hoewel oen groot gedeelte van de kost bare verzameling van Natuurlijke Historie sedert de voltooiing van het nieuwe Museum in het Van-der-Werfpark, uit het siecht in- ferichte, ondoelmatige gebouw, Rapenburg S, daarin successievelijk was overgebracht^ bleef het oude Museum toch nog altijd als zoodanig gehandhaafd, en was het nog SteeJs voor het publiek opengesteld. Gisteren is echter het groots bord, dat de bestemming aan de straatzijde met groote lettors aangaf, verwijderd on het bleek, dat al de voorwerpen er uit verwijderd zjjn. Eenige lokalen bergen nu voorwerpen uit het Museum van Oudheden, oen paar ver trekken zijn voor de plaatsing van verza- meliugén uit het Ethuographisch Museum aangewezen, terwijl ook de collectie-Du Bois (fossielen) er zjjn ondergebracht Voor het 'overige is aan het oude gebouw nog geen bestemming gegeven. Is er terecht dikwijls geklaagd over de wijze, waarop de kostbaarste natuur-liisto- rische voorwerpen, hier bijeengebracht, in het oude, vochtige gebouw waren geborgen, thans valt er over de plaatsing alleen te roemen. De voorwerpen worden in het nieu we Museum bewaard in brand-, stof- en vuehtvrijo kasten. Zrj zijn echter nu aan do waarneming ran het publiek onttrokken en hebben, zoolang deze toestand voortduurt, slechts beteekonis voor de wetenschap. Het tegenwoordige gebouw, hoe ruim en groot net ook mogo wezen, is nog maar magazijn. voornemen bestaat het nog uit te bou wen in de richting van het Geologisch-Mi- neraiogisch Museum aan de Garènmarktk waarmede het zal worden verheeld. Dit nieuwste gedeelte zal dan worden ingericht tot tentoonstellingszalen voor het publiek. Het voor het gewone publiek meest be langrijke van elke afdeeling uit beide Mu seums zal daarin worden tentoongesteld. Het zal misschien nog langen tijd duren vóór met den bouw van dit gedeelte wordt begonnen. De omstandigheden zijn voor het Rijk na ook moeilijk, terwijl er bovendien thans reeds verschillende belangrijke wer ken op het gebied van het Hooger Onder wijs in deze gemeente in aanbouw zijn. In afwachting daarvan bestaat bij den directeur, dr. EL D. van Oordt, het voor nemen voorloopig in het bestaande gebouw een afdeeling voor kleine keurtentoonstellin- gen te reserveeren en deze telkens een paar dagen per week voor het publiek open te stellen. Het Museum van Natuurlijke Historie trok onder de verschillende Leidsche Musea al tijd de meeste belangstelling, al was het vrij vermoeiend de troosteloos donkere en muffe zalen door te loopan, overstelpt als men werd door de groote hoeveelheid belang rijke en minder belangrijke voorwerpen. Een afwisselende keuroolleclie zal onge- twiifeld meer nut en genot verstrekken. Het gaat echter niet aan em het is ook niet in overeenstemming met de kennelijke bedoeling van verschillende schenkers, dat de voorwer pen aan de publieke belangstelling worden onttrokken, al blijven ze dan ook voor de •wetenschap gaaf en ongeschonden bewaard. 'GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. btadsthqteewebf. teleph. in. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Reiziger, 2 Kantoorbodienden, 1 Incasseerder, 10 Timmerlieden, 11 Met/9ela-ara, 16 Opperlieden, 2 Steenhouwers, 4 Btuoadoora, 1 Voeger. 68 Schil ders, 1 Behanger, 2 Smeden, 1 Bleobricicn, 2 Ty pografen, 1 Huisknecht, 1 Koetsier, 1Sohlppers- leneoht, 17 Grondwerkers, 2 Bloemisten, 1 War moezier, 9 Loopkncohten, 1 Lomponsorteerder. 33 losse Werklieden, 1 Breister, 1 Naaister, 3 Aard- appeL8ohlLster8, 6 Werksters, 1 Hoi houdster, 2 Weeohvrouwon, 1 Duitsoho Dienstbode, 1 Dag meisje, 1 Nachtwaker. De dalende markenkoers. Men meldt uit Zevenaarj De reusachtige daling in den markenkoers begint nu voor do Nederlandsche werklie den, die geregeld in Duitsohland gaan wer ken, bedenkelijke afmetingen aan te nemen- Nu het vertrouwen in de Duitsohe munt zoo gesohokt wordt, dat zelfs, zooals mft werd verteld door menschen, die het zelf meemaak ten, de Duitsche consulaten 4 mark nemen voor het pasviseeren, dat bakens hun stem pels slechts 3 mark zou kosten, nu wordt het dunkt mij, meer dan tijd, dat van over heidswege wordt ingegrepen om "den Neder landers hun karig weekloon, dat zij na in wisseling der marken overhouden, wat groo- ter te maken. Reeds gingen eenige gemeenten, 'Waaron der Arnhem, voor, om dezen werklieden een toeslag te geven. Wanneer strakjes oen nog grooter daling zal intreden, een daling, die volgens geldmannen niet k&n uitblijven, wanneer dus een weekgeld van 20 mark, bfj ons slechts een waarde vertegen woordigt van b.v. een gulden of zes, zeven, dan is het nu tjjd, om dergelijke lieden zooveel mogelijk te gemoet te komen, want het is nu eenmaal een feit, dat duizenden1 van onze Iandgenooten genoodzaakt zgö. in Duitsohland te gaan werken. Het is mg zelfs bekend, dat talrijke Nederlanders hier en daar in Nederland, voor beperkt loon zijn gaan werken, daar het hun niet meer moge lijk was, bij den huidigen stand van de mark, het gezin te kunnen onderhouden en behalve een paar uitzonderingen wordt op de Duit sche fabrieken daarmee geen rekening go- houden. Bijdragen Kon. Nationaal Steuncomité Verschenen is een wetsontwerp tot aan vulling en verhooging wan het Xe hoofd stuk der Staatsbegrooting 1916 (Bijdragen aan het Kon. Nat Steuncomité 1914). Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: B\j het ontwerp van wet tot verhooging van het Xe hoofdstuk Staatsbegrooting 1914 werd aanvankelijk voorgesteld art. 158b (tot toekenning van bijdragen aan het Kon. Nat Steuncomité) te verhoogen met f 1.650.000 en te brengen op f2.250.000. Toen het zich evenwel liet aanzien, dat dit ontwerp niet voor het einde des jaars tot wet zou worden verheven en een geleide lijke beschikking over het geheele aanger vraagde bedrag in den loop van 1915 diens volgens niet meer mogelijk was. is bij nota van wijziging de aangevraagde som vermin derd met f 1.450.000 en teruggebracht tot f200.000. Geljjk in de toelichting tot deze wijziging is medegedeeld, lag het in het voornemen van den minister van Landbouw enz., de spoedige indiening te bevorderen van een suppletoire begrooting voor 1916 en daarbfj de genoemde som van f 1.450.000 opnieuw aan te vragen. Aan dit voornemen is thans uitvoering gegeven. De zeelieden-staking te IJmuiden geëindigd. Men meldt uit IJmuiden; In een door de vereenigde reeders te IJmuiden gehouden vergadering is besloten de eischen der zeelieden in te willigen, waarop door de zeelieden besloten is de aotie met ingang van heden als geëindigd te beschouwen. Zn zullen na bet in orde brengen der bedaingmiddelen onmiddellijk naar zee vertrekken. De eischen der «3chippers zijn door de reeders afgewezen, en niettegenstaande dit beslnit hebben de schippers toegestemd naar zee te gaan. Zg zullen later op de door hen gestelde eischen om meer loon, terugkomen. Intusschen hebben zij zich bij den Algemee- nen Zeemansbond aangesloten- Wat de uitbreiding van de bemanningen betreft, zullen, zoover daarin kan worden voorzien, een man per boot me or znedegof- geven worden. De geïnterneerde Engel^ohe zeeofficieren. Reuter seint uit Londen: Eerste minister Asquith verklaarde in het Lagerhuis bft de "behandeling van kwesties betreffende de in Nederland geïnterneerde zeeofficieren, dat den officieren was aangezegd, dat zij geen pogingen mochten" doen om te ontsnappen- Die instructies waren gegeven ten einde te vermeden, dat zich onaangename incidenten zouden voordoen met Nederland, dat al het mogelijke heeft gedaan om den toestand der geïnterneerden zoo dragelijk mogelgk te makén. Men Schqjft uit IJzendijke aan do „Midd. Ot."; De heer L. de Vleeschhouwer, die op Nieuwjaarsdag zoo jammerlik om het leven kwam, had ach steeds voorgesteld in zijn woonplaats Gapriicke begraven te worden. Daar hjj zich oud wist (81 jaar), waren de noodige papieren aangevraagd om naar Bel gië terpg te keeren. Die stukken waren hem kort voor zijn dood toegekomen. Inmiddels zijn er bij hot Duitsche leger bestuur stappen'gedaan om het l$k van den heer De V. te mogen overbrengen naar zgn vroegere woonplaats. Kort na de teraardebe stelling op Dinsdag kwam er bericht in IJzendijke van goedgunstige beschikking. De lijkkist is toen dadeigk weer opgegra ven en naar de grens vervoerd, waar zij door de femille In ontvangst werd genomen. Gistermiddag werd in een daartoe be legde vergadering in Hotel Witte Brug te s-Gr b v enk age, een comité samengesteld tot regeling van het bezoek aan 's-Graven hage van de leden der Fordexpeditie. Te vens werd besloten dat op Zaterdag 8 en Zondag 9 Januari des avonds 8 uur een receptie voor genoodigden aal gehouden worden in Hotel Witte sjt g, terwijl op Maandag 10 ©n Dinsdag 11 Januari in de groote zaal van den Dierentuin in open bare vergadering, aan de leden der expe ditie gelegenheid zal worden gegeven hun plan uiteen te zetten. Het regelingscomitó bestaat uit de volgen de dames en heeren: mevr. H. van Biema \Hijmans, moj. Fr. H. Broeksmït, W. de iBruyn, mevr. L. EsckauziorPabst, mi'. M. J. v. d. Flier, mevr. W. van Itallie v. Embden, J. N. de Jong, F. M. Knobel, mevr. J. M. MathonLuttie, mevr. O. Ra- mondtHirsehmann, Reepmaker, mr. dr. H. Romeyn, O. A. Wegelin en mej. Enny Zeeman, Jur. oamd. Gisteravond is te Rotterdam met het stoomschip „Noordam" van de Holland 'Amerikariijn, kapitein Franz von Papen, attaché bij het Duitsche gezantschap te Washington, aangekomen. De heer Von Papen werd bij aankomst opgewacht door den Duitschen vice-consul Bosenick, terwijl do heer Von Müller, van de Duitsohe lega tie in Den Haag, meae aanwezig was. In het „Maashotel^ is kapitein Von Papen afgestapt. Heden zou hij naar Den Haag vertrekken. Bij het passeeren der grens te Nieuwe- sehans (Gr.) wordt er door de Duitsche autoriteiten meer dan voorbeen voor ge zorgd, dat de buitenlandsohe arbeiders hun Duitsch goudgeld voor inwisseling beschik baar Btellen. De Belgische socialistische Kamerle den O. van der Velde, minister van Staat; O. Anseole en Cam. Huysmans hebben de in- terneeringskampen van Harderwijk en Zeist bezocht De directeur van den be talingsdie nst van spoorwegen, posterijen en telegrafie van den Belgischen staat te Amsterdam verzoekt de belanghebbenden in kennis te stéllen, dat het hulp- en pensioengeld voor de maand De cember voor het personeel van bovenver melde beheeren, dat naar Nederland is uit geweken en daar standvastig verblgf houdt, o.m. zal worden uitbetaald: Woensdag 12 Januari te Leiden (yoorm.). 1Tot commies-redacteur ter gemeente secretarie te Deventer is benoemd mr. J. Donner, te Amersfoort Naar men verneemt zijn aan het einde van het jaar verschillende vereenigingen yer- bl^d met belangrijke giften van H. M. de Koningin. De .Tweede-Kam.er-leden, de heeren Bos, De Jong, Drion, Limburg, De Mees Ier en Tydeman hebben op het wetsontwerp tot verleening van ouderdomsrenten aan behoef- tigen een reeks amendementen ingediend, waarvan de strekking is de uitsluiting dei: bedeelden te doen vervallen. Inzake bet tarief voor flen giro-dienst 5s bjj de Tweede Kamer een adres inge diend door de directeuren der Alg. Maat schappij van Levensverzekering en Lijfrente te Amsterdam, .Verzekeringsbank „Kosmos" te Zeist, Eerste Ned. yerzekering-Maatschap- j>$ op het Leven en tegen Invaliditeit te 's-Gravenhage, Amsterdamsche Maatschappij van Levensverzekering te Amsterdam, Onder linge Levensverzekering van Eigen Hulp te 's-Gravenhage en L©vensverzekering-Maat- scoappg „Dordrecht", te Dordrecht, welke Maatschappijen vormen den Bond ter Be vordering van het Lev ens verzekeringswezen in, Nederland. In de vergadering van don Gemeenfe- raao van Zaandam werd medegedeeld, dat ten behoeve van de stichting eener Centrale Ambachtssohool voor de Zaanstreek, te Zaan dam, in de Westzijde benoorden het Blauwe Pad een terrein ter grootte van een hectare ia aangekocht, zoodat thans vaststaat, dat de school te Zaandam zal worden gevestigd. De. J. ter Hazeborg, Ned.-Herv. predi kant te St.-Anna-Parochie, zal om gezond heidsredenen het predikambt neerleggen en zich aian den bloembol 1 enhandel wij den, Ds. H. Dijkstra deelt in „De Macedo niër" mede, dajj in het noorden plannen beraamd worden, een groote samenkomst van Gerdxxrmeerde studenten te houden, bepaald met het oog op de Zending. «Wij hebben te Appelscha in de duinen daarvoor een prachtig terrein, zooal3 het wellicht in ona land nergens beter ge vonden wordt, en dat daarbij het bekoor lijke heeft dier maagdelijkheid. Wij hebben nu sedert enkele maanden oen traan, die van Assen en Heerenveen den vreemde ling derwaarts voert, en te Appelscha een jongen dominee, die met studenten weet om te gaan en die rich er voor wil span nen. Alles werkt samen om hot plan te doen gelukken". De conferentie as voorloopig vastgesteld van 310 Juli, die datum is vastgesteld om te vermijden, dat men met N. O. S. V. of met N. S. Z. B.-conferenties in con flict zou komen. Bovendien worden alleen Geref. studenten en jonge predikanten tot deelneming uitgenoodigd. Ds. Feykee, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. van Genderen, is voornemens, om re denen van gezondheid, zijn ambt neer te leggen. Afrikaander studenten te Amstèrdam hebben den kapitein van de „J. Pzn. Coen" op weg naar de Kaap in een telegram goede reis toegewenscht en ue groeten aan de Afrikaandera meegegeven. Gistermorgen is de rector van het Ste delijk Gymnasium te 's-Gravenhage, dr. Th van Aalst, die zijn veertigjarig jubiló als leeraar herdacht, in do mot bloemen, groen en tapijten feestelijk versierde aula van het Gymnasiumgebouw, aan de Laan-van-Meer- dervoort, in een niet-openbare bijeenkomst, door leeraren en leerlingen gehuldigd. In de gistermiddag gehouden zitting van den Raad van Utrecht werd door den bur- gomeester medegedeeld, dat cie werkplaatsen dejr N. O. S. M. te Utrecht gevestigd «uilen blijven, daar de N. O. S. M. er in geslaagd is de terreinen, voor de uitbreiding der werkplaatsen benoodigd, te Utrecht aan te koopen. Een deputatie, bestaande uit de hee ren P. T. van den Berg, notaris; D. Lodder, landbouwer, en L. yan der Wende Tzn., land bouwer-Raadslid, heeft bij den Commissa ris der Koningin in Zeeland aangedrongen op bevordering van de benoeming van den heer D. Breen, landbouwer-Gemeenteraads lid, tot burgemeester der gemeenten Goe dereede en Stellendam, in plaats van den heer Bosschieter, die burgemeester van R^nsburg werd. FAILLISSEMENTEN, A. Heymans-Verhoeven, sigaren- én ta bakshandelaar te Breda. J. J. van Balen, te Rotterdfeum. H. Louwen, lmgeriefabrilkant, fee Rot terdam. J. Kloots, fruithandelaarte Maastricht. Geëindigd is het faillissement van E. J. Choufour, vroeger eleotro-technicus t© Ledden, thans zonder bekende woonplaats. HOOFDDORP. Door de notarissen Boerlage, te Heem stede, en Heinaius, te Haarlemmermeer, werd in hotel „De Beurs", alhier, publiek gej- veild, de boerderij Nolley-hoeve, met ruim 40 H.A. bouw- en weiland, gelegen aan de; Hoofdvaart bij Nieuw-Vennep. De veiling geschiedde in 8 perceel en, en in massa. In ipassa werd kooper, de heer. Klaren, te Rotterdam, voor f74,990. J NOORDWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond werd in „Ons Huis" de vert- gadering, om te komen tot oprichting eener Spaarkas, gehouden. De heer H. de Boer, die de vergadering leidde, opende deze met de mededeeling, dat Graaf van Limburg Stirum Noordwijk, verhinderd was door ongesteldheid deze ver gadering te leiden. Spr. wenschte hem een spoedig herstel en wees op de belangstel ling, die Graaf van Stirum steeds getoond had in do welvaart der gemeente en dié der visschersbevolking. Allereest zette spr. daarna het doel dezer bijeenkomst uiteen, zich bepalende tot hef geheim van het sparen, het doel van het sparen, en het resultaat van het sparen. Dat men direct bij de Spaarkas wil komen tot aanschaffing van een logger, heeft zijü goede bedoeling. Daarvoor is ieders j>er- soonlijke macht te gering. Welnu, Noord- wgk is een visschersplaats. Willen we in de toekomst op visschersplaats aanspraak blijven maken, dan is daarvoor thans de gelegenheid. De conditiën, om aan zoo'n log ger te komen, zijn bgzonder gunstig. Immers, wanneer de visschers toonen syEm pathie te hebben voor de spaarkas, en voor een beraald bedrag, aandeelen inschrijven, dan is de logger er, m.a.w. de logger wordt dan aangekocht of gebouwd. Het geld, dat bijgepast zou moeten worden, wordt niet als aandeel geboekt Het wordt geheel be langeloos aangeboden. De bedoeling is aandeelen h f50 uit te geven. Enkele visschers maakten gebruik van de gelegenheid om vragen te stellen, die beantwoord werden. Daarna werd gelegen heid gegeven zich aan te geven voor het nemen van aandeelen. Vooraf werd nog medegedeeld, dat nog eenige dagen gelegenheid bestaat zich als aandeelhouder aan te geven bij de heeren W. van Beelen, H. de Boer, H. W. Doorrio- veld en C. v. d. Niet Dz., waarna de veiy gadering werd besloten. 18 personen gaven ach reeds als aanr deelhouder opv RIJNSBURG. De heer A. J Oharibon, ambtenaar ter secretarie cn ambtenaar van den Burger lijken Stand sedert 1902 in deze gemeente, gaat ons verlaten. Tot 1904 waa hij werk zaam onder wijlen burgemeester J. C. Meij- boom, daarna, onder wijlen burgemeester R. van Ham. Gedurende al die jaren heeft liij zich met toewijding aan zijn gewichtige, soms moeilijke taak gegeven. Ofschoon reeds met 31 December j.l. eervol ontslag genomen hebbende, bleef hij tot heden be langloos op zijn post, tot de heer Bosschie ter zich definitief in die gemeente metter woon gevestigd heeft. De Rijnsburgers zullen don heer Ohar- bon, den altijd welwillendeai en correcten ambtenaar, met leedwezen men vertrek ken. Bij de Geref. Gemeente, alhier wer den als ouderlingen herkozen de heeren Schonevel'd en J. van Vliet, als diakenen de heeren J. van Iterson Sr. en M. Süho- neveld. SASSENHEIM. Bij de door het Ministerie van Justitie in Den Haa-g gehouden aanbesteding van het onderhoud gedurende 1916, 1917 en 1918 van het kantongerechtsgebouw, het gebouw vooi het houden van instructies in strafzaken te Amsterdam, en het Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar was hot minst ingeschreven door den heer J. H. Rohrey, alhier, voor 3084, 1557 en 2732. WASSENAAR. Do „Sts.-Crt" bevat de- statuten van de ExploitatierMaafschapprj „Park Oost dorp", alhier, bewilligd bij Kon. besluit van 6 November 1915, met een kapitaal van f250,000, verdeeld in 500 aandeeLn. ieder, groot f500, waarvan de helft is geplaatst. Gedelegeerd commissaris is de heer J. Th. Wouters en commissarissen-zijn de heeren mr. A. J. Fokker, F. J. van der Vlugb, A. van Hoboken van Hoedekenskerke en P. A. de Gooyer. Het doel der vennootschap ïs het verkrij gen, erkoopen, ruilen, verhuren, verbouwen en exploiteoren van onroerende zaken, lig- genae te Wassenaar en Omstreken, waar over, krachtens besluit dor commissarissen- vergadering de naamlooze vennootschap de beschikking of waarvan zij den eigendom of eenig zakelijk of persoonlijk reeft verkrijgt* zoomede het deelnemen in ondernemingen,; dié een dergelijk doel beoogen.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1