De Europeesche Oorlog. Uit de Omstreken. doch tot op heden heeft de eigenaar zich nog niet aangemeld om de auto terug te öeko- men. Te Apeldoorn is brand on t- slaan in de rietmattenfabriek van Gebra. Rijsdorp. op den Trekweg. In een ommezien was alles een gloeiende vuurmassa, waaru't hoogc vlammen en dikke rook opsloegen. Aan biusschen viel niet te denken. De scha de is zeer groot. De waters tand. Men meldt uit Ti el, d.d. 1 Januari: In het laatste et- ma is de Waal voor Ti el 20 M. gevallen. De stand was hedenavond 7.90 M. N.A P. W egens den storm kon alleen et stoom boot; e varen, waardoor het verkeer met voertuigen over de Waal gestremd was. Door een 3-t al politiebeamb- ton werd op de Gedempte Gracht, in Den Saag,- gearresteerd een 35-jarig man, dio in beschonken toestand een agent van po litie dreigde dood te slaan. Bij fouilleering werd op hem bevonden*een nieuw hakmes. Later werd de man op last van den burge meester overgebracht naar het krankzinni gengesticht Oud-Rozenburg. Te Barge r-0 osterveen (Dr.) is bet kleindochtertje van den landbouwer J. L. Nieters voorover,in het vuur gevallen. Het kind bekwam zulke hevige brandwon den, dat het aan de gevolgen is overleden. Mosselen. UitPhilippine worden in gewone jaren 150.000 tot 175.000 ton mosselen verzonden. Dit jaar slechts 20.500 ton; wel een Óowijs welk een nadeel dezen handel door den oorlog wordt toege bracht. Nabij Kloo-ster zande sprong een 30-jarigo vrouw uit Westkapelle uit de in volle vaart zijnde tram. Zij viel en was terstond dood. In de gemeente Sclioterland lijdt een dienstmeisje sedert drie weken aan slaapziekte (nona). Scheepvaart beweging. In het afgeloopen jaar kwamen te lJmuiden binnen 1608 stoomschepen met S.600.332 ML inlioud 12 kofschepen met 3433 .ML inhoud 11 schoeners met 5444 ML inhoud en 2 barken met 6224 ML inhoud. Er vertrokken 1612 stoomschepen met 8.614.408 ML inhoud; 10 kofschepen met 2662 ML inhoud; 13 schoe ners met 6137 ML inhoud en 4 barken met 11.714 ML inhoud. Een ..waarzegster." Bij do politie te 's-Gravenhage werd dezer dagen aangifte gedaan van een geval, dat d'eed denken aan oplichting on groote schaal, waarhij werd gespeculeerd op de haast onverklaarbare lidhtgeloovigheid, welke bij sommige menschen nog steeds schijnt te bestaan. Een Indische dame kwam door tusschen- komst van een naaister, die bij haar werk zaamheden verrichtte in aanraking met een vrouw, die, door verschillende bijzon derheden uit het leven van die Indische dame mede te dealen, bij deze geloof en vertrouwen wekte in haar beweringen, dat zij door bemiddeling van een geheim zinnig genootschap ook mededeelingen omtrent de toekomst en omtrent het al of niet in leven zijn in Indië van den echt genoot van bedoelde dame kon d'oe-n. Omtrent dat geheimzinnig genootschap deelde de vrouw mede, dat dit zetelde in een gebouw, waarvan zij in haar kamer een afbeelding aan den wand had hangen, doch welke afbeelding later bleek te zijn een gekleurde prent van het gebouw van den Hoogen Raad. Verder vertoonde de vrouw een z.g. medaille, waardoor haar verdiensten" op het gebied van de waarzeggerij heetten te zijn erkend, en welke medaille bij nader onderzoek bleek te zijn een medaille van de nijverheidsten toonstelling te 's-Hertogenbosch. Voor haar waarzeggeryen nu heette het noodig te zijn, dat zij verschillende goe deren een haarlok, maar ook gouden en andere waardevolle voorwerpen, bene vens geld van de belanghebbenden (in dit geval van de Indische dame) depo neerde bij het Geheim Genootschap. Zoo zou deze waarzegster" de Indi sche dame hebben bewogen tot afgifte van gouden armbanden, een gouden ring met diamant-, een gouden broche, een gouden halsketting, een aantal diamanten, alsme de achtereenvolgens op verschil!endë tijd stippen sommen gelds tot- een g.z^menlijk bedrag van 1200. Ook een andere dame te 's-Gravenhage zou zich hebben laten verleiden tot afgifte aan de „waarzegster' van gelden en wel tot een bedrag.^van 85. Toen later de zaak niet zoo erg ver trouwd meer toescheen, werd door be middeling van eenige personen getracht het afgegeven r eld en goed terug te be komen en toen dit niet vlot gelukte, stel-' de men de politie met een en ander in ken nis. De waarzegster" zou toen o.a. 1.-3 weerd hebben, dat de door haar ontvangen gelden en goederen eenvoudig geleend wa ren en de gouden voorwerpen door haar op verzoek van de Indische dar-weder bij een ander waren beleend. Deze voorwerpen, zoomede een gedeel te» van dit geld, werden int-usschen tevug- gegeven, maar een belangrijk geded van het geld nog niet. Naar men verneemt is de zaak thans nog in onderzoek bij de politie. HAARLEMMERMEER. Door onbekende oorzaak is afgebrand een houten landbouwschuur, staande bij de boerderij bewoond d'oor d!eai landbou wer Avis, aan den Sloterweg, bij Hoofd dorp. Zoowel d'e schuur als de inhoud, hoofdzakelijk bestaande uit landbouwge reedschappen, werden een prooi der vlam men en er kon niets van gered worden. De brandspuit van Hoofddorp, die spoe dig tor plaatse was, mocht het geil'.ikken dë hooiberg en d'e overige daarbij staande gebouwen te behouden. De "schade wordt door verzekering gedekt. 0EGSTGEEST. Ook in 1915 heeft Dorcas" niet stil gezeten. Het geheele jaar door is er onder 'bekwame leiding gewerkt met opgewekfcen vlijt Immers, het gold aan minderbedeelden een prettigen Oudejaarsdag fee verschaffen. Menigeen heeft dan ook van de gelegenheid gebruik gemaakt om den arbeid van het jaar 1915 te bezichtigen, en allen hebben het Werk gewaardeerd. RIJNSBURG. De Vereen. Ziekenhulp'- voor Ryns- burg e. O., vergaderde in 't Zaaltje achter het Weeshuis. In zjjn openingswoord sprak de voorzitter, de heer A. de Mooy Jr., zijn leedwezen er over uit, dat de geringe' opkomst van zoo weinig belangstelling ge* tuigde. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer Schoneveld, vernamen wft niet veel. De -werkzaamheden der Vereeni- ging zijn niet vele geweest, wat bewijst, dat het met de gezondheid in de gemeente dit jaar er nog al gunstig voorstond. Van den penningmeester, den heer D. van Egmond. hoorden wij, dat het batig saldo van 1914 bedroeg f1436.91; er is f330 ontvangen aan contributie; totaal ont vangen dus 1766.91. De uitgaven vormden samen f 170.81; dit jaar is er dus een batig saido van f 1596.10. De rekening wTerd nagezien en in orde be vonden door de heeren P. Hort en P. ran Eg!- mond C.Gz. Ook het rapport van de Inspectie-Commis sie leverde niet veel bijzonders op; zooale de heer Van der Gugten opmerkte, was het voornaamste gedeelte al door den Voorzitter gezegd en hun dus voor de voeten wegge maaid. Alq bestuurslid werd herkozen de heer A. do Mooiji Jr. Ook de Commissie van Inspectie, besta lande uit de heeren H. J. Grimbergen, W. L. v. d. Gugten en P. Kort^ werd als gewoonlyk neikozen. Ingekomen was een schrijven van dr. Vein Dorp, van Katwijk-aan-Zee, waarin werd op gewekt lid te worden der Vereen, ter be striding van Tuberculose. Besloten werd, genoemde Vereeniging te steunen met eek' bijdrage van f5 ner jaar. Nog werd medegedeeld, dat het bestuur naderde tot 'het benoemen Van een vaste verpleegster. In samenwerking met de dia conieën en het Gemeentebestuur, hoopt men het zoover te kunnen brengen. NOORDWTJKERHOUT. Gemeenteraad. Voorzitter: De heer J. Warmerdam, 1 oco-bu rgemeosfcer AanwezigAllo leden. De Voorzitter opent en leest voor een ingekomen schrijven vaai B. en W., dat) een voorstel bevat om eervol ontslag te verleen en aan don Gemeente-seoretaris in verba.nd met diens benoeming als burge meester. Wethouder Van Noort kreeg het woord, om ingediend voorstel nader toe te lich ten, en zegt: Zoolang men zich kan herin neren, had men in Noo rdwijkerli out steeds een afzonderlijken burgemeester en een afzonderlijken secretaris. De gemeente is te groot-, om bedde amb ten door één persoon te laten waarnemen, bovendien staat NoordWijkerhout aan d!eai vooravond van groote uitbreidingen op a.l- 1 er lei gebied. Sinds enkele jaren vermeer derde de bevolking met een derde deel e<n telt thans pl.ni. 4Ó00 zielen. Wil e-eoi burgemeester zijn taak naar be hoor en behartigen, d'a-n kan dat niet ge schieden, als bovendien het veelzijdige se cretaris-ambt op zijn schouders rust. Ook de heeren Verdegaal en Do Groot geven hun meening te kennen. Het voorstel wordt thans in stemming gebracht, en met algeme ene stemmen wordt- besloten: Eervol ontslag te verleen en, aan den heer A. B Vermeulen als gemo-ente-secretaris en als ontvanger, in verband met zijn benoeming als burge meester. Thans stelt de Voorzitter voor, een tdj- delijken secretaris-ontvanger aan te stel len, en we-1 cTen ambtenaar ter secretarie, den heer J. van Gotuim. Deze wordt binnen geroepen en leg-t in handen van d'en Voorzatter <Te vereisohte eeden af. De vergadering gaat hierna ovöt in een met gesloten deuren. Na afloop hiervan wordt bekend ge maakt, dat d'e installatie van don nieuwen burgemeester op diens verzoek in allen eenvoud zal plaats hebben en wel op Dins dag, den 4dën Januari a,s. 's morgens te elf uren. RIJNZATERWOUDH Gemeenteraad. Voorzitter1, wethouder Rykelijkhuiaeii. Er is één vacature. Ged. Staten hebben goedgekeurd de be sluiten der vorige vergadering. De Rijksbijdrage voor het lager onderwijs is bepaald op f1550. Van den Ned. Bond van Gemeenteambte naren, is een verzoek ingekomen om verhoo ging der jaarwedden van burgemeester, se cretaris, ontvanger en verdere ambtenaren. Do heer Hoogeboom stelt voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer van .Tol vindt het ook niet noo dig. De heer Rjjkelijkhuizen acht het wet noodig: de laatste tien jaar is er veel meer. werk gekomen. De heer Hoogeboom zegt, dat de paarden; - die de haver verdienem bajir niet krijgen. De haver wordt verdiend door den heer, Tanis en zy gaat naar den secretaris. De heer Eikelenboom ondersteunt het vocrstöl-Hooge boom De heer Van Tol stelt ten slotte den eisch' binnen 14 dagen een afschrift te ontvangen Van de instructie van den seroeteris, daar. hij anders het hooger op zal vragen. De heer Tanis zal den eisoh overbrengen. Mleifc 4 itege|n 2 stemmen wordt het voorstel Hoogeboom aangenomen. Hierop wordt gelezen een schrijven van Ged. Staten, waarin dezen mededeelen, dat de rekening der gemeente over 1914 door hun oollegë is vastgesteld met een bedrag aan gewone ontvangsten van f7298.09, aan gewone uitgaven van 16732.171/2» en duö met een batig saldo van f 565.91 V»; aan bui tengewone ontvangsten van f 4160.o6Vi', aan buitengewone uitgaven van f 4148.^1 V2, en dus met een buitengewoon batig saldo van f 12.35V2, en dat in de rekening voor 1916 dient gebracht te worden een bedrag van f2l2.8Yi/2, als zijnde niet door den vorigeh ontvanger verantwoord. De neer Hoogeboom stelt voor, die gel den ter betaling op te dragen aan het toen malige ooilege van B. en. W, De heer Eikelenboom stelt voor, iemand uit den Raad aan te wyzen, die met de veiv volging belast zal worden. Het vóorstel-Hoogeboom wordt jjiot 4 te- gjen 2 stemmen aangenomen. Het voorstel-Eikelenboom wordt met 3 te gen 2 stemmen aangenomen. De heer Rjf- kelykhuizen onthield zich in deze van stem ming. Tot gemachtigde des Raads wordt hier op; aangewezen de heer Eikelenboom. Gelezen wordt hierop het proces-verbaal' cler jongste kasopneming, waarin ook een Tirade voorkomt over gelaen, door den vori- gen ontvanger niet geboekt en verantwoord. Tegen het laatste heeft de heer Hooge boom bezwaar. Hy verlangt daarvan aanleekening in de notulen. De heer Eikelenboom- yraagt of de wek houders weten, dat het proces-verbaal ver anderd is na de kasopneming. De heer Rykelykhuizen zegt, alle stukken biet te lezen vóór hy die teekent; dan bad hy wel dagwerk en kon hy den ge*- meentebode wel in den kost nemen. De heer Van Tol gelooft, dat de betrokken heeren allés doen om de betaling te ontloo- pen. De heer Rijkelykhuizen zegt niet te zullen betalen, al kost het hem er nog f500 by. Het proces-verbaal wordt voor kennis geving aangenomen. De geloofsbrieven van het nieuwgekozen Raadslid, den heer Van der Meer, worden in orde bevonden en tot zyn toelating besloten. By de rondvraag wordt aangedrongen op verbetering van den weg in het Zuiden, £n wordt besloten een nieuw grinthok tc maken. De heer Hoogeboom zal het kerkhof ver der af laten maken. De grmdlevering zal publiek besteed Wor den. Op voorstel van den heer Van Tol zal een afschrift der 'rekening voortaan by de leden circuleeren. De vergadering wordt hierop gesloten. HET PASSAGIERSSCHIP „PERSIA GETORPEDEERD. Ongeveer 400 menschen verdronken. Weer is een passagiersschip slachtoffer geworden in den duikoootoorlog. B$ Kreta is Donderdag de Persia" van de Penin sular a. d Ontn'al SfeamNavigastion Oo." ge torpedeerd. Het meerendeel der passagiers en beman ning is verloren, slechts vier booten kon den zich van het schip verwyderen. De „Persia" was-op weg naar Bombay en is gezonken ter hoogte van Kreta. De laatste haven door haar aangedaan was Malta en wel den 28sten .December. De schipbreukelingen, die in vier booten waren gegaan, werden opgepikt door een stoomschip, dat naar Alexandrië voer. Men vreesde reeds dodelyk dat het aantal omge- komen passagiers en leden van de bemanning groot zou zyn. De officieele oyfers moeten nog gepu bliceerd worden, maar het staat vast, dat zich een groot aantal passagiers en een ster ke bemanning aan boord bevond. De passagierslijst van de „Persia" toont aan, dat er te Londen 280 passagebiljetten genomen werden en dat 87 vrouwen en 25 kinderen de reis hebben meegemaakt, on der wie drie Amerikanen. Een van deze laatste was Mo Neelev, de consul van Aden. De equipage van ae „Persia" bestond uit £00 h 300 personen, meerendeels Laecaren; indien men aanneemt dat de vier booten het maximum1 bevatten, dus ieder 60 menschen, moeten er, ongeveer tweehonderd omgeko men zijn. Het 8.8. „Persia" meet 7974 ton, behoort te Londen tnuis en werd in 1900 te GreenOck "gebouwd. Het qfrfor der geredden in do eerste be richten. hier weergegeven, berustte slechts op vermoeden. Latere mededeelingen spre ken van de redding van 160 menschenlevens. Aan boord waren 550 personen, en een groote plaketpos t en mail. De geredden zyn te Alëxan'drië aangeko men, Daaronder zijn 69 ppasagiers, van wie 17 vrouwen, 35 Europeefiche leden der be manning en 59 Lascaren. De kapitein.is verdronk n en ook de Ame rikaansche consul te Adem. Beiden hooft men nog zien zwemmen, maar redding was onmogelijk. Het schip is verbazend snel gezonken. Binnen vijf minuten was het verdwenen. Om tien "minuten over één werd de Persia" ge troffen en om kwartier over één was het schip verdwenen. Geen der overlevenden heefi: een duikboot gezien; een officier van de „Persia" zag eensklaps het spoor" van een torpedo. Natuurlijk vraagt men zich af, wat er in Amerika over dit geval wordt gezegd. Juist dezer dagen is Oostenrijks antwoord op de tweede nota over de torpedeering van een andere passagiersboot, de „Ancona", te Was hington overhandigd. In Amerikaansche officieele kringen heeft men met verbazing het bericht ontvangen, van het torpedeeren van de „Persia". Op het oogenblik, dat de regeling van de „Aneona"- aangelegenheid dichlby scheen, heeft het een zeer onaangena-men indruk gemaakt. t» ambtenaren op het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken schenen geneigd, de af wikkeling van de onderhandelingen met Oos tenrijk gunstig in te zien. Men week dat er, een aanzienlijke tyd verstreken is. sinds de onderhandelingen tot een basis leidden, te? einde Oostenrijk in staat te stellen, al zijn duikbooten last te geven, geen schepen te torpedeeren, zonder de non-combattanten van boord te halen. Men zal zich herinneren, dat, terwyl Wilson over den Duitschen „Luciha1- nia"-moord onderhandelde, de „Ara-bic" on-, der soortgelyke omstandigheden tot zinken werd gebracht. Er bestaat weiiïfg twyfel over, dat het laatste incident een nieuwe dp plomatieke actie zal beteekenen. De Ver- eenigde Staten zullen er Oostenrijk nogmaals <yj.\ wijzen, dat het een onveranderlijke poli tiek is, dat de Wetten der naties en die der meuschelijkheid in acht moeten worden ge-; nomen, seint men uit Washington. Ije Amerikaansche consul Te Alexandria heeft opdracht gekregen, onmiddellijk allé beschikbare inlichtingen te verzamelen. net Oostcnrijksclie antwoord op de tweede A merikaansche „Ancona"-nota. In antwoord op de tweede Amerikaansche „Ancona"-nota, verklaart de Oostenrykscb- Hongaarsche regeering dat zij het met de Amerikaansche regeering volkomen er over, eens is, dat met de heilige voorschriften der. menschelijkheid ook in aen oorlog rekening moest worden gehouden; Voor de verzekering, dat de Amerikaan sche regeering waarde hecht aan de hand having van de tussc-hen Oosten rij k-H on garijë en Amerika bestaande goede betrekkingen, is de O.-H. regeering ten zeerste erkentelijk; van haar kant streeft zij- thans zoowei als vroeger er naar, deze betrekkingen nog hartelyker te maken. De O.-H. regeering deelt daarom het re^ sulteat mede van het onderzoek over het in den grond boren van de „Ancona", waaruit blykt, dat de duikboot-commandant op een stoomschip, dat om 11.40 u. des voormid- middags in zicht kwam en hetwelk hij eerst voor een transportschip hield, een ver voor, het schip inslaand waarschuwingsschot, af gaf en tegelijkertijd seinde: „verlaat het schip". Daar de stoomboot niet stopte, maan trachtte te ontkomen, ging de duikboot oven tot de vervolging en vuurde zestien granaten af, waaronder drie treffers waren, zag dat net schip eerst stopte nh; den derden treffen waarop de commandant het vuren deed ein digen, Reeds tijdens de vlucht had het schipl in volle vaart eenige sloepen met menschen van boven laten vallen, welke onmiddellyk omsloegen. Na het stoppen zag de duikDOot-: commandant, dat zes booten werden volgela den en ijlings van het stoomschip Wegroei- den. Aan boord waren nog minstens tien; sloepen, welke meer dan voldoende zouden zijn geweest voor de redding van de nog aan boord zjjnde menschen. Aangezien echter, verder geen toebereidselen werden gemaakt, om booten te strijken, besloob de duikboot- commandant na' verloop' van de 45 minuten het schip zoodanig te torpedeeren, dat hei nog geruimen tijd boven water zou moeb ten blyven, opdat voor de redding van de zich nog aan boord bevindende menschett voldoende gelegenheiü zou blyven. Kort daar op werd een stoomschip zichtbaar, dat op! de ,vAncona" aanhield. Daar de duikboot- commandant rekening moest honden met ee<n leid haar ondanks ziehzelve noodzaakte pm beminnelijk te zyn, kwam dit slechts mét verdubbelde kracht terug, wanneer zy pl- leen was. Op zekeren dag, toon na het koffiedrin ken ieder naar zijn eigen vertrek gegaan was, kwam haar vader in do kamer om te vragen waar Violette was. Hij' ging naar Kiclrworth en dacht, dat ztj misschien gaar ne mede zou rijden. Hy wensehte te weten of zij er lust in had. omdat hy% aJs zij niet meeging, te paard in plaats van met het rytuig wilde gaan, en daar zy in haar slaapkamer was, verzocht hij Theodora even naar boven be willen gaan, 0111 te vragen of het haar gelegen kwam. „Papa is ook al zoo mal met haar! dacht Theodora, toen zij. met eenigen tegenzin voor de eerste maal aan de kamerdeur har er tuster klopte, die zij met haar kind op den schoot vond. „Het \s wel vriendelijk van -prapal" zei Violette. „Ik zou het met het grootste genoer gen doen, maar ik weet niet of Arthur mij noodig heeft. Is hij thuis?' „Ik geloof, dat hij in de bibliotheek is." „Als ik eens even naar beneden kon gaan! Maar ik kan den kleine niet medenemen en 8ara is aan het etem Zoudt gij' hem één oogenblikje willen vasthouden?" Theodora gtak haar armen naar hem uit, doch Johnnie, die, wanneer Sara hem op den arm had, meestal verrukt was als zijn feu te hem wilde nemen, draaide nu zijn hoofdje om en wilde zijn moed et niet Toela ten. Hij' schreide wel niet, doch wae er zoo ha aan toe, dat Theodora alles moeet ver zinnen om hem zoet te honden. Zij nam! iets blinkends, dat op de tafel lag, om hem voor te houden, eo was zeer verwonderd te zien, dat het een bloedkoralen kruisje was, het welk Violette op de tafel scheen gelegd te hebbem De overeenkomst was bijzonder vreemd, dacht Theodora. Toen zy Violette hoorde aankomen, wilde zij het spoedig neerleggen, doch JohDnio hield het met zyn kleine handjee vast. Toen zyn moeder binnenkwam, blonk zyn ge zichtje van blijdschap en zyn klein per soontje was één vuur en beweging om bpj tiaar te komen. „Wel, kleine manl Is hij zoo blij, dat zijn mamaatje weerom is?" zei Violette onwille keurig, toen hy zyn armpjes ,om haar hals sloeg, doch het strakke gelaat van Theo dora ziende, speet het haar, dat die woorden haar ontsnapt waren, en zij haastte zich om haar te bedanken. Theodora bukte om het kruisje op te ram pen, toen een gesmoorde uitroep van Violette' haar- deed opmerken, dat het gevallen wpe. „Het is niet beschadigd," zei Theodora. „Dank u", zei Violette. „Ik ben blyde, dat er niets aan gekomen is; maar ik was zoo verschrikt, omdat het Heiena's kruisje ia." „Van Helena!" riep Theodora ten hoogste verbaasd uit. „Heeft John dat aan u ge geven". „Ja, een poosje geleden,"- zei Violette blo zende. „Hy Doch Theodora was heengegaan met een bitterder gevoel dan zij ooit ondervonden had. Moest dat kind zich dan van ieders hart meester maken? John had haar nimmer iets gegeven,' hetwelk aan Helena behoord had; hft had zelfs nooit van zjjn verloving nyet haar gesproken, ofschoon zif de nagedach tenis van Helena met een byna godsdiensti- gen eerbied bewaarde. Zij had zioh altijd verbeeld, dat hij niet in staat was over zijn verlies te sprekenen het was misschien de hardste slag voor haar, te vernemen, dat hij Violette, wier vragen zij ala kinderachtige nieuwsgierigheid be schouwd had, boven haar verkozen had om in zijn vertrouwen te deelen. Zij bedacht niet, dat zij zelve hem moedwillig van rich verwijderd had; zij sohoof alles op reke ning van de dwaze voorliefde der mannen voof een zacht uiterlijk, en beschouwde zioh- zelve als ©en buitengewone vrouw, die, of schoon met de hoogste mate van geestkracht begaafd, toch nimmer liefde zou inboeze men, en slechts zou lijden, ofschoon ook zij het hart eener wrouw had. Toen het gezelschap uiteenging, was Per cy de eerste, die vertrok; hij ging naar Lon den om rijn „Kruisvaarders" te laten druk ken, nam daar kamers en had plan rich met letterkundigen arbeid bezig te houden, tot dat hij een andere diplomatieke betrekking, welke men hem beloofd had, zou krijgen. Arthur en Violette maakten zich ook geireed naar huis te gaan nadat zij een .bezoek op Rickworth zouden hebben afgelegd, en John zou binnenkort, naar Barbados onder zeil gaan. Middelerwijl was hij druk bezig met rekeningen na te zien en hield langdurige gesprekken mot zijn vader en diens notaris. Op een morgen in September, toen hij bij Violette in de zijkamer kwam, zag hij er zeer «rood en uiterst verstoord uit. „Wel," zei hij, „ik heb zoo menigmaal ver klaard, dat ik mij nimmer meer in een twist met tante zou inlaten, maar nu ben ik er toch toe moeten komen. Ik hoop, dat het voor de laatste maal moge rijn." „Over de West-Indische bezittingen f1 vroeg Violette. „Ja, zij geeft mij volmaoht om voor haar te Handelen, maar ik heb die duur moeten koopen 1 Ik wensehte, dat ik het haar nim mer gevraagd had! Ieder punt, hetwelk zij wist, dat mij onaangenaam is, heeft zij opge rakeld. Hoe een vrouw van haa»r jaren zich nog uiteluitend met dergelijke zaken kan be- sighouden, is mij een raadsel. Zij is wel een waarsohuwend voorbeeld, wat het gevolg is, als men zijn hart geheel aan de goederen de zer aarde heoht." „Gij hebt een vree3elijke kleur eq schijnt eïg vermoeid. X), gij zult weer een Hoestbui krijgen! Gij moest wat stil gaan liggen en tot bedaren trachten te komen. „Ik heb u noodig om mij weer in een goede luim te brengen," zei hij. „Ik heb een gevoel alsof men met een «rasp over mij heen was ge gaan Verbeeld u eene zij verwijt mij, dat ik Fotheringham hier heb verzocht, en zegt, dat rij zoo bang is, dat hij Theodora ten hu welijk zal vragen. Nu, ik wensehte, dat daar kans op ware; maar Peroy zal zoo dwaas niet rijn." „Hemel, hoe kan mevrouw Nes aan zoo iets denken? Zij kibbelen altijd te samen." „Dat zou nu nog geen reden zijn, om hot voor op mogelijk te houden. Maar Percy kent I haar al te goed. Neen, het is slechts een in beelding van tante." Violette was blijde dat rij nu over haar boek kon uitweiden, waardooir zijn gedachten een weinig afgeleid werdén van het gesprek, dat zijn gramschap zoozeer had opgewekt en dat hem meer gegriefd had dan hij had wil len bekennen. Mevrouw Nesbit had hom gesproken ovei den verkoop van een haxer plantages, waar van zij de opbrengst bestemde om het fami- Hegoed tye vergroofcen, en „thans" zeide zij, „heb ik er niets tegen om het aan u te ver« maken, indien gij ten minste van uw kant' oen huwelijk wilt doen, dat het aanzien der; familie vep-grooten kan." John gaf geen antwoord, doch zij bracht hem zoo in dc engte, dat hij wel genoodzaakt was te verklaren, dat hij nooit een huwelijk zou aangaan, en dat, hoezeer hij dankbaar, was voor haar goede bedoelingen te zijnen aanzien, de wijze, waarop zij over haar be zittingen wilde beschikken, daarin geen ver andering zou brengen. Zij viel hem in de rede mét herige verwij- ton, dat iemand van zijn jaren zulken roma nosken onzin verkocht, e(V bijvoegende, dat het, om den wil zijner familie, zijn plicht was te trouwen. „Met een gezondheid als dc mijne," her nam John bedaard, „heb ik mij reeds lang voorgenomen, dat niet te deen, en zelfs al ware ik in staat, om opnieuw mijn genegen heid op iemand te vestigen, zou ik meenen, dat ik het niet mocht.doen. Het is niet waar schijnlijk, dat ik-nog vele jaren zal leven; daarom wensehte ik geen nieuwe bandon aan te knoopen, en gij zult mij zeer veel genoe gen doen, wanneer gij dat onderwerp wilt laten rusten." „Ei, ei, ik begrijp uw bedoeling wel. Gij meont, dat mijn nalatenschap aan Arthur en zijn wouw zal komen maa^r wil 'ik u eens wat zeggen, Mr. Martidale? Nimmer zal de dochter van dien zaakwaarnemer een halven shilling van mijn geld krijgen." „Dat staat aan u, mevropw. Het was oo£ niet over die zaken, dat ik u kwani-spreken wanneer gij mij dus gezegd hebt wat gij teö^" aanzien der plantage verlangt, zal lk u dé papieren tor teekening voorleggen." -v (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 6