Dg Eüfopgesciig Dortog. No. 17129 Woensdao; 3d December, Tweede Blad. A°. 1915. Advertentiën in het Oudejaarsavondnummer. Binnenland. Uit de Omstreken. LEIDSCH Het „Leidsch Dagblad'' dat op den laat- sten dag van 1915 wordt uitgegeven, bevat de houderden goede wenschen van vriend en maag, van hoer en knecht, van koopman en cliënt, van groot en klein in don maat schap pel ijken kring binnen onze stad en vanuit de aan Leiden grenzende en in haar nabuurschap liggende gemeenten. Er is van de zijde van het publiek steeds groote belangstelling voor het „Dagblad" op don Oudejaarsavond. Het is haast een spelletje geworden om te gaan zoeken of uit den grooten kring van kennissen, beken de namen worden gevonden tusschen de tal rijke wenschen. Gij, die zaken drijft, die goede publici teit noodig hebt voor den bloei van uw zaak, even noodig als een plant warme zon neschijn en water hier is weer eens één van die extra-waardevolle gelegenheden, die 't „Leidsch Dagblad" U bieden kan. De man van zaken moet elke goede gele genheid weten te vatten. Dit jaar valt in do Oudejaarsavondcou rant op Vrijdag 31 Dec. te zamen a± wat ook bestemd zou zijn voor het nummer van 1 Jan. 1916. Advertentieorders voor beide da gen opgegeven, vallen nu in één exemplaar te zamen. Het. is derhalve in het belang Yan den ad verteerder, dat hij zich tijdig een plaats ver- zekere, zijn order reeds Donderdag inzende, want daarmodc bereikt hij, dat zijn adver tentie kan worden opgenomen in de bladen waarin tevens de nieuwjaarswenschen wor den gerangschikt, oen plaats, die uit een oogpunt van reclame dubbele waarde heeft. Het morgen verschijnend nummer bevat o. a. Gelukkig Nieuwjaar! Eenige fo to's van ons land in de sneeuw. Groote brand te Rotterdam. Bezoek van H. M. die Koningin aan Leiden. Feestelijke ont vangst van den heer en mevr. Schroder op het redactie-bureau van De Telegraaf". Voorts vclo actueele oorlogsfoto's, als Een der laatste verwoeste stellingen van de Serviërs. Servische franotiireurs, die gevankelijk worden weggevoerd en wien een wisse dood wacht. Op 1 Januari a.s. zal de heer J. Cock, teeranr in het teekenen aan de Cadetten school te Alkmaar, den dag herdenken, waarop hij veertig jaren geleden het lee raarsambt aanvaardde. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag 31 December a.s. niet plaats hebben. In „Bellevue", te Amsterdam, wordt de 39ste alg. vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers gehouden. Dit de medodeelingon van den secretaris blijkt, dat er 152 afdeelingen, vertegen woordigd door 237 afgevaardigden, ter ver gadering aanwezig zijn. Dat het aantal af deelingen op 1 Januari 1915, 195 bedroeg; thans is dit aantal 192. Hot aantal manne lijke leden bedroeg op 1 Januari 1915: 4332, tegen thans 4379het aantal vrouwe lijke leden was 1 Januari 1915: 2316 on is thans 2451. Het aantal voorstanders daalde van 22 op 18. Het totaal aantal leden is thans 6830, tegen 6648 op 1 Januari 1915; het ledenaantal is dus met 182 gestegen. Jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, benoemd tot tijdelijk gezant'bij Z. H. den Paus, is gistermiddag met zijn echtgenoote van Nijmegen naar Rome vertrokken. Bij 't vertrek waren op het perron enkele 'eden van het gemeentebestuur van Nijmegen en vertegenwoordigers van plaatselijke vereeni- gingen. Mevr. Van Nispen ontving van eeni ge dames bloomen. De som, waarvoor de gemeente Zuidla ren liet landgoed „Laarwoud" heeft ge kocht, is f 80 C00 en niet f 800.000. Het stoomtramongeluk te Voorburg. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van de Velde, heeft de volgdnde schriftelijke vragen tot den Minister van Waterstaat ge richt Zooals bekend zijn plannen in overweging om de lijn Den HaagWoorburg-Leiden te eléctrificeercn, cn is daartoe de medewer king noodig van Z.Exc. den Minister van .Waterstaat. Zou de Minister van Waterstaat niet van deze omstandigheid een gepast gebruik kun nen maken, door reeds nu aan de Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen 'n betere seininrichting voor te schrijven, of door het uitvaardigen van nieuwe strengere wettelijke voorschriften herhaling vaa de ernstige ongevallen als op de lijn Den Haag- Voorburg-Leiden reeds tweemaal plaats vonden, voor het vervolg voor zoover van hom afhangt te voorkomen Is de Minister bereid de Kamer te zijner tijd volledig in te lichten omtrent het door hem verrichte, naar aanleiding van do op 1.1. Zondagavond te Voorburg voorgekomen trambotsing 1 In verband met het tram-ongeluk hebben B. on W. van Voorburg zich onmiddellijk in verbinding gesteld met de directie der Tramweg-maatschappij, ter bespreking van de vraag, welke maatregelen direct zouden worden genomen om een herhaling van der gelijke botsingen te voorkomen. Vernomen wordt, dat bij de directie het voornemen besta)at een beveiligingstoestel in te voe ren, waardoor, menschelijker wijze gespro ken, soortgelijke ongevallen zullen zijn bui tengesloten. In afwachting van de invoering van dat stelsel zal zooveel mogelijk worden voldaan aan den wensch van het gemeente bestuur, om op de locomotief naast den ma chinist, een tweeden persoon te plaatsen. Een der lezers van „De N. Crt.", die gis teren „Sfc.-Antonius Hove" bezocht, deelt mede, dat de toestand der daar verpleeg den bevredigend isamputatie van een been of voet^rerd vooralsnog niet noodig geoor deeld cn heeft dan ook niet plaats gehad. Besmettelijke Veeziekte. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft ter kennis van de gemeente besturen in deze provincie gebracht een schrijven van den Minister van Landbouw, enz., waarin deze er op wijst, dat het voor schrift van de Veewet, bepalende, dat ver zuim van aangifte eener besmett. veeziekte wordt gestraft met vervallenverklaring van de aanspraak op vergoeding wegens ont eigening voor afmajting van vee, in zijn vol le strengheid moet worden toegepast. De gemeentebesturen zijn nu uitgenoo- digd, den belanghebbenden in hun gemeen ten te herinneren aan de schadelijke, gevol gen, welke de niet-naleying van het voor schrift tot aangifte voor hen kan medebren gen. Maatregelen ier bestrijding van mond- en klauwzeer. Een wetsontwerp is ingediend, strekken de om do begrooting van Landbouw voor 1916 te verhoogen met 2 millioen gulden, wegens de kosten van de maatregelen. ter bestrijding van mond- en klauwzeer. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel schrijft in de toelichting „Na de aanneming van do motie Teeai- stra—De Wijkerslooth heeft de Minister zich afgovraagd wat hem bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer nu te doen staat, en daarbij nogmaals ernstig overwo gen op welke wijze doeltreffende afsluiting van eventueel besmette boerderijen ware te verkrijgen. Een poging, om in overleg mot rijn ambt genoot van Oorlog de noodige militairen te verkrijgen, om die afsluiting door mili tairen te bewerkstelligen, stuitte af op liet bezwaar, d^t de bestaande omstandigheden niet toelaten een zoo groot aantal militai ren als noodig zullen zijn voor isoloeron aan den dienst te onttrekken, ook zelfs indien een reeds met verlof gezonden lich ting landweer werd teruggeroepen, waar- tegon ongetwijfeld hoogst ernstige beden kingen zouden rijzen. Het nemen van proeven met serum (dat trouwens niet ter beschikking is), of met •do toepassing van middelen als tannine-op- lossingon of ammoniaik-preparaten heeft •het groote gevaar, dat bij mislukking dezer proeven, die van dfeskundigo zijde als ze ker in het uitzicht wordt gesteld, de ziekte oen zeer groote uitbreiding zou verkrijgen. Om al deze redenen behoort de Regee ring zekerheid te hebben, of liaar al dan niet door de Volksvertegenwoordiging de middelen zullen worden onthouden, om met het afmakon der zieke en verdachte dieren te kunnen voortgaan. Waar het stelsel van deugdelijk isoleeren niet kan worden toege past, en het gevaar dus in hooge mate aan wezig ja, dat do ziekte zich in ernstige mate over het goh©ele land zal verspreiden, meent de Minister door diit voorstel van wet een ondubbelzinnige beslissing over het toestaan der gevraagde golden van de Volksvertegenwoordiging te moeteen uitlok ken. Mocht onverhoopt de voorgesteld wijzi ging van den tekst van het artikel niet wor den aangenomen, dan zal toch de voorge stelde vorhooging van artikel 45 der be- grooting noodig zijn, daar dan de bestrij ding langs anderen weg dan dien van afma ken moet worden beproefd en daarmede zeer belangrijke uitgaven gepaard zullen moeten gaan, uitgaven, welke uit den aard der zaak niet met juistheid kunnen worden geraamd." UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd, met ingang van 1 Januari 1916, tot scheikundig bacterioloog bij 's Rijks bureau voor Drink watervoorziening dr. A. Massink, te Utrecht, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als assistent bij het Centraal- Laboratorium voor de Volksgezondheid al daar benoemd voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1916 tot assistent bij het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te Utrechtdr. W. Schut, voordien scheikundige bij het Kaascontröle- station te Utrecht; is de opzichter van den Rijkswaterstaat 2de kl. A. T. van Veen, bevorderd tot de lsto lel., welke bevordering gerekend wordt te zijn ingegaan op 1 Juli 1914, cn zijn met ingang van 1 Januari 1916 bevorderd; tot ingenieur van den Rijkswaterstaat 2de kl, N. O. Lanibrcchtsen cn O. J. Witteveen (met verlof), beiden thans ingenieur van den Rijkswaterstaat 3de kl tot opzichter van den Rijkswaterstaat 1ste kl. J. H. Mus, thans opzichter van den Rijkswaterstaat 2de kl.tot opzichter van den Rijkswaterstaat 2de kl. S. Bos en J. Nieuwland, beiden thans Opzichter van den Rijkswaterstaat 3de kl.tot burcelambtenaar van den Rijks waterstaat 2de kl. A. Hamelink en L. Wis- kerke, beiden thans bureelambtenaar 3e kl. zijn benoemd tot burgemeester van Oud en Nieuw-Gastel (met ingang van 8 Januari 1916) A. G. J. MastboomSteenbergen en Kruisland (met 11 Januari) dr. J. A. A. M. van Loon J 's-Gravenmoer (15 Jan.) D. Smits, secretaris dier gemeente; St.-Anna- land (2 Januari) A. J. Bierens; Kattendijke (3 Januari) A. Linieman vau Bloemen Waanders Limbrickt (8 Januari) J. C. Ne- lissenPottershot (13 Januari) J. H. E. H. Gcradts. NOORDWIJK. In de gistervond gehouden vergadering van de R.-K. Kiesvcrecniging „Kiesrecht is Kiesplicht' werd met groote meerderheid de heer N. M. Alkemade Wzn. gekozen tot candidaat \an de R.-K. Kiesvcrecniging voor het lidmaatschap van den Gemeente raad, vacature-dr. A. Kervel. N OORD WIJK-AAN-ZEE. De visschersvcrceniging „Helpt el kaar" hield een buitengewone ledenverga dering onder leiding van den secretaris den heer H. Hoek. Een voorstel, om de contributie te ver hoogen (te verdubbelen) werd verworpen. Er werd geklaagd, dat de uitkeering- gon uit het fonds, door do vereeniging ge sticht, zoo laag zijn, doch er wercl met klem op gewezen, dat de visschers het in hun hand hebben, dat fonds krachtiger te ma ken, als ze maar allemaal lid worden. VOORHOUT. In café „Boerhaave" vergaderde gis teravond de Voorhöutsche IJsclub, waar bij als voorzitter fungeerde de heer Th. Mens. Door den secretaris, den heer P. N. Vos- terwerden notulen voorgelezen, jaar verslag uitgebracht, cn voor den wegens ziekte afwezigen penningmeester, den heer J. van Steijn rekening en verantwoording gedaan. Hieruit bleek, dat de ontvangsten ii-clusief batig saldo vorig jaar, groot f 99.69, waren 103.62, de uitgaven 21.04, batig saldo 82.58. Hierop had de verkiezing plaats van le den van bestuur, waarvoor herkozen wer den do heeren L. van der Poel, C. Roozen, P. N. Vester en F. van der Hulst Jzn., terwijl in do vacature P. Verdogaal, (over leden), werd voorzien door do verkiezing van den hoer A. van der Vlugt, die, nadat de heeren H. van Rijn en J. W. v. Rij- sen als zoodanig niet in aanmerking wil den komen, genegen bleek de benoeming to aapvaarden. Hierop ï?ad de rondvraag plaats, waar bij goedgevonden werd, dat er evenals vorig jaar geen contributie zou opgehaald wor den, vooraleer er berijdbaar is in zicht is; od op een wenk van den heer Van der •Poel, oen inventaris zal worden opgemaakt van de aanwezige gereedschappen, in eigendom bij- do ijsclub, en waar deze ge borgen zijn, opdat bij voorkomen van ijs men wete, wat er en waar het is. Daarna was er verloting. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Voorzatterdo burgemeester. Aanwezig alle leden. Onder d'e ingekomen stukken is het pro ces-verbaal van kasop neming van -den ge meente-ontvanger, waaruit bleek, dat op 23 December in kas was f 6056.10, hetwelk met de boeken klopte. Verzoek van H. Kadée om voor het bou wen van twee woningen 70 c.M. van de rooilijn achterwaarts te mogen afwijken, in verband met de nauwe passage met de tram. In handen yan B. en W. Uit het verslag van den directeur-schei kundige van den keuringsdienst op eet- en drinkwaren bleek, dat deze dienst hier zeer nuttig werkt. Het aantal afgekeurde mon sters vermindert steeds. Het procent on deugdelijk dtaalde van 12.6 op 4.8 en nu op 2.9dat van de min-deugdplijke van 6.9 op 4.1 en nu op 2.9. Over het gehalte van het brood werden geen aanmerkingen gemaakt. Het gewicht van het RegeeringSbrood was steeds 600 Gr., maar van het wittebrood noodt; het hoogste gewicht hiervan was 470 Gr. en het laagste zelfa 412 Gr. Heb onderzoek zal hier van worden voartge®et en bij verdere over treding worden voorgesteld een verorde ning in 't leven te roepen om aan deze toe standen een einde te maken. Het onderzoek van het drinkwater gaf aanleiding tob de opmerking, dat het water wel meer gekleurd wordt, doordat de beenkool veiling in de filters-verzadigd wordt, maar het' is volkomen onschadelijk, van hot melkonderzoek was de uitslag, •dat van do 113 monsters niet één ondeug delijk was. Wel liet 7.oo nu en dan de reinheid te wenschen over. Bij de karnemelk was heb anders. De hoevelheid toegevoegd water was bij sommige monsters zoo groot, dat vroeg of laat een vervolging zal worden in gesteld. Bij besluiten comptabiliteit werd door B. en W. voorgesteld aan den gemeente- bode P. .van Leeuwen ook een duurtetoe- slag te geven. Goedgekeurd. Tot leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim werden herkozen de heeren E. Yernèdo, L. H. van Wissen, H. K. Overdiep, C. v. d. Graaf, C. O. de Vroome. JTot loden.van het stembureau werden ge kozen tot leden de heeren J. van Santen en J. M. .van Kempen, tot plaatsverv. le den de heeren J. A. Mens en C. Eggdnk, tob control, lid de heer R. Eggink, tot plaatsven', conti*. lid Baron Schimmelpen- ninck. Ver schallende verzoeken om ontheffing H. O. worden goedgekeurd. De peiisoengrondslagen van de Gemeen teambtenaren worden vastgesteld cn wel van J. H. Rutten op f 150, J. A. Lamboo op 350, A. M. v. d. Krogt op 338, L. A. Moote op 690, D. J. Brinks op f 1225, C. van Meurs op ƒ925. In antwoord op het adres van het be stuur van den Alg. Ned. Timmerliedenbond in zake het oprichten van een gemeente lijk werkloosheidsion ds willen B. en W. ad- viseoren, hiertoe niet over te gaan, omdat de onder Ann ding nog niet heeft aange toond, dat zulk een fonds hier noodi-er is. In verband met 't handhaven van den verhoogden gasp rijs in Ledden «stellen B. cn W. voor tot 1 April 1916 den prijs te brengen van gas op 9 ets. en van munt gas op 9.5 cent. Goedgekeurd. De keuringsdienst op eet- cn drinkwa ren wordt weder voor een jaar bestendigd. In de vorige vergadering is door den heer De Graaf gevraagd of het niet kon vermeden worden, dat de R.-K. gemeente werkman Larnboo op kerkelijke f^estdaaen met een vuilniskar reed. B. en W. begrij pen de bedoeling van deze vraag niet. Na toelichting van den lieer Do Graaf zal de burgemeester in de volgende verga dering antwoord op deze vraag geven. Het laatste punt van do agenda is Voorstel tot aankoop van een terrein voor woningbouw. Ter behandeling van dit punt wonscht dc Voorzitter een geheime vergadering, welke ook zal bijgewoond worden door den in specteur van de Volksgezondheid. Na ongeveer anderhalf uur in comité-ge neraal te zijn geweest, wordt om halÊtien de openbare vergadering heropend en met algemeene stemmen besloten tot den aan koop van het terrein „Groot Stadwijk" voor 23,(XK3 ten behoeve van de woning bouwvereniging. De lieer Van Kempen wil dit terrein oen naam geven. De Voorzitter stelt voor het te noemen „Stadwijk". Op voorstel van den lieer C. Egeink Wordt echter met algemeene stem men besloten 'het den naam te geven van ,Bu rgemeeste r-Vernède-park' VOORHOUT. r Gemeenteraad. .Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren Van Rijn en Belt; de laatste met kennisgeving, wegens ziekte. Onder de ingekomen stukken is o.m. het goedgekeurde besluit om voor een deel van hetgeen de Raiffeisenbank moet garandee- ren voor door de Regeering te vérstrekken crediefcen aan middenstanders, door de gem. een deel der garantie te doen overnemen. Hierover zegt de heer 'v. d. Laan, dat de redactie van dat besluit niet zegt, wat de Raad besloten heeft. De gemeente staat volgens dat, garant voor één derde deel van het verlies door de bonk te lijden, wat niet bedoeld is. Heeft de Bank zich bjjv. nog gedekt door haar 30 pCt. door nota's o. i. d., dan wordt maar 15 pCt. verloren, en h6eft de gemeente maar te betalen 5 pCt. en ljjdt de Bank bovendien toch nog 10 pCt. schade, terwijl bedoeld is voor 15 pCt garant te zijn, wat du eigenljjk niet zoo is. De Voorzitter bestrijdt dit, terwjjl de heer v. <L Laan blijft volhouden. De Voorzitter zegt, dat dan maar opnieuw aangevraagd moet worden en ontneemt den heer Van der Laan over deze zaak 't woord. Aan de orde komen na de adressen van H. B. G. en van de afd. van de Alg. Ver. voor bloembollenculuur, mett het verzoek, voor de te verleenen credieten, verstrekt door bemiddeling van het Tuinbouwwaar- borgfonds door ae Centr. Cred.-Bank voor Land- en Tuinbouw te 's-Gravenhage, de bekende 9 pCt. garantie over te nemen van liet Tuinbouwwaarborgfonds. B. en W. adviseeren afwijzend te beschik ken. De heer Colijn is van meening, dat B. en W. de zaak te licht opvatten. Dj. Voorzitter brengt het voorstel van af wijzend beschikken in stemming, hetwelk met 4 stemmen tegen 1 stem wordt verworpen. Hierop stelt de heer .Van der Laan voor, dat de gemeente voor 9 pCt borgstelling zul overnemen van het Tuinbouwwaarborgw fonds voor .te verstrekken creiieten doof bemiddeling van dat fonds. Do Voorzitter wil er aan toevoegen voof credieten tot een maximum van f5000. De hëèr v. <L L. zegt, dat geen koogefl crod,ieten verleend worden, dus dat dat over bodig is; de heer Coljjn zegt, dat bij def aanvrage geen of nog maar enkelen het maximum vragen. De Voorzitter zegt tot den secretaris, dg.t hij vooral goed moet formuleeren, andera komt de heer Van der L. straks weer met aanmerkingen. Het voorstel wordt voorgelezen. Ia het goed zoo, mijnheer v. d. Laan al« dus de Voorzitter. Do heer v. d. L.„Neen, niet volkomen: j uist. De Voorzitter: Hier is papierschrijf het zelf, clan hebben wij geen aanmerkin gen over cxnze stomheid. De heer Van der Laan zet daarop zijn voorstel op papier, dat door de overige le den goedgevonden wordt -en daarop met 4 stemmen tegen 1 stem wOTclt aangeno men. De Voorzitter vraagt nu een commissie uit B. en W. en drietal leden voor toezicht op de verstrekking. De heeren v. cl. Laan en Colijn mccnen, dat evenals elders één lid voldoende is voor controle. Bovendien, zegt de heer v. d- L., zou diait een rem kunnen worden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen crodietwaardigen zullen afbreken, en toomt zich gekrenkt over het weinige vertrou wen in B. en W. Hij is en blijft tegen deze zaak doch stelt den Raad verantwoordelijk, als later de rekeningen inkomen. Doch als de gemeente eens in bloei toe neemt door die hulp? zegt. de heer v. d. L. Dan zal ik mij daar hartelijk over ver heugen, aldus de Voorzitter, doch ik blijf er bij, dat de kleine man door de Raiffei senbank genoegzaam geholpen is, als in de bedoeling d'er Regeering ligt. De heer v. d. L. zegt, dat. al die argu menten niet steekhoudend zijn en tracht dit aan te toonen. De heer Colijn zegt-, dat hij reeds lid i? van de commissie cn al controle uitoefent voor Voorhout, doch in navolging van an dere gemeenten niet tegen toevoeging van een cnntröleerend lid is. De Voorzitter zegt, dat hij die verant woordelijkheid niet zou willen dragen, doch als de Raad het wil, hem goed. Na nog eenige discussie tusschen de hee ren Van der Laan, Colijn en den Voorzitter wordt besloten tot benoeming van één con- tróleerend lid, waarvoor met 4 van de 5 stemmen aangewezen wordt de heer A an der Laan. Besloten wordt daarop met hetzelfde aan tal stemmen geen maximum te stellen, zoo als de Aroorzitter voorstelde, en te AVasse- naar.en Lisse bijv. werd gedaan. Dus do Raad blijft voortaan overal buiten zegt de Voorzitter, behalve bij voorkomende betalingen. De heer Colijn spreekt eenige troostwoor den, en legt er den nadruk op,- dat de com missie maar niet in het wild credieten rond strooit en meest nog meer eischend is, als Regeering en AAraarbc»rgfonds. Hierop had de rondvraag plaats, waarbij een heftig debat plaats vond tusschen den Voorzitter en dc heer Van der Laan over het bij don aanvang der vergadering bespro ken onderwerp. De Voorzitter ontzegö den heer Van der Laan ten slotte andermaal het recht van spreken, om daarna rnet een fermen hamer slag de vergadering te sluiten. De heer Aran der Laan zegt hierop nog, dat hij den Aroorzitter de verzekering kan geven, dat het laatste woord over deze be handeling nog niet is gesproken. Hei iorpedeeren van het passagiers- schip „Ville de la Ciotat". Er waren aan boord van de „Yile de la Ciotat", het passagierschip, dat bij Malta in den grond werd geboord, 315 personen, onder wie drie Engelschen. Do geredden vertellen, dat het schip, dat op weg was naar Marseille, te 10 uur eerst een Neder- landsch en tien minuten later een Grieksch stoomschip in het gezicht kreeg. Bijna on middellijk daarna had een hevige ontplof fing plaats. Op hetzelfde oogenblik ver scheen op enkele yards afstands een onder zeeër, die do Oostenrijksche vlag- voerde, aan de oppervlakte. Do algemeene opinie was, dat een der neutrale schepen de on derzeeër aan hei; gezicht had onttrokken. Er was een buitengewoon groot gat ge slagen in het achterschip, maar er ont stond geen paniek. Vijf booten en twee vlotten werden neer gelaten, een der booten sloeg om en de in zittenden, allen vrouwen en kinderen, ver dronken. Ten laatste zonk het schip met degenen, die er nog op waren. De onder zeeër bleef in de buurt tot het gezonken was. Later kwam hot Engelsche stoomschip Heros" en besteedde .30 minuten aan het' reddingswerk, ofschoon de onderzeeër nog te zien was. De overlevenden verklaarden ook nog, dat de bemanning van den onderzeeër twe% mcnschen, die tegen de golven worstelden, had opgepikt en op een vlot gezet.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 9