Hgderlanil en k Oorley. Eerste Kg^er, Oil de Omstreken. nïcatie tusschch Curacao on de omliggende eilanden is de aandacht gevestigd. Over het ouderwijs en de besteding der voor Curasao ingezamelde gelden kan Z.Exc. geen inlichtingen ge-ven. Do heeren KLEEREKOPER en VAN VUUREN replieeeren. De begvooting van Curasao wordt zon- dcT stemming aangenomen. SURINAME. Do heer KNOBEL sluit zioh aan bij de op dc bogrooting geoefende critiek. Hij wenscht er meer commercieel beheer en dringt aan op do aanstelling van een diplo matiek ambtenaar als adjudant van den gouverneur. Do heer BOGAARDT oefent critiek op de schrapping van posten der voorloopige begrooting. Hij zal voor de motio der Com missie van Rapporteurs stemmen en vraagt of do Minister dio motie bij aanneming zal uitvoeren. Do heer SCHEURER zal eveneens voor de motie stemmen. MINISTER RAMBONNET zegt toe de vele vragen en opmerkingen te zullen over brengen aan den Minister van Koloniën. Wat de motie betreft, wijst spr. er op, dat het loslaten van het plan-Idenburg allo jaren f30 000 subsidie minder als sluit post van de zuiver huishoudelijke uitgaven der begrooting, thans minder dan ooit was aangewezen, daar do belastingbetalers in het moederland zwaarder gedrukt worden door de crisis dan de bewoners der ko lonie. Met een heffing van 2 a 3 opcenten op do midlelen der kolonie, zou do kolonie zelf do 66 duizend gulden, welke nu ge schrapt worden, hebben kunnen verkrij gen. Te kwart voor zessen breekt do Minis ter zijn rede af en worden de beraadsla gingen verdaagd tot Woensdag kwart over elven. Vergadering van Dinsdag. Voorzitterbaron Van Voorst tot Voorst. De heer R. J. A. Diepen, het nieuw be noemde lid voor Noord-Brabant, legt in handen van den Voorzitter de eeden af en. wordt door den Voorzitter gelukgewenscht. Na het trekken der afdeelingen wordt de openbare vergadering geschorst, tot het kie zen van de voorzitters der afdeelingen. Nadat do openbare vergadering was her opend, doelde de VOORZITTER, mede, dat de centrale afdeeling had besloten, de van de Tweede Kamer ontvangen ontwerpen in de afdeelingen te doen behandelen en daar aan toe te voegen het wetsontwerp tot her ziening van de wettelijke bepalingen betref fende den accijns op het gedistilleerd. Spr. is voornemens in deze bijzondere om standigheden, indien de Commissie van Rapporteurs het eindverslag betreffend®, de Indische begrooting spoedig zal publi- eenren, deze aan de agenda toe te voegen. De vergadering werd vervolgens verdaagd tot Donderdag elf uren. Do leden begaven zich opnieuw in de af deelingen, die ook Woensdag vergaderen. *r' Do minister van Landbouw, enz. heeft bepaald lo. dat van 26 t/m. 31 December 1915 geen consenten, voor uitvoer van verschei- eieren als bedoeld in artikelen 3 en 4 zijner beschikking van 14 October 1915 zullen wor den afgegeven; en voor den uitvoer van geconserveerde eieren slechts consenten kunnen worden verstrekt voor zoover be treft partijen van die geconserveerde eieren v aarvan volgens het bepaalde sub 1 zijner beschikking van SI November 1915 naar hefc oordeel van de Rijkscommissie van Toezicht op do Eiervereeniging is gebleken, dat zij niet noodig zijn voor bhmenl&ndsch ver bruik; 2o. dat db maximumprijzen <roon den verkoop van boter, vastgesteld bij zijn be schikking van 20 Nov. 1915, van do maand December 1915, ook voor de maand Januari 1910 zullen gelden. Voorts heeft genoemde minister voor het tijdvak van 27—31 December a.s. vastge steld, den prijs pc-r kilogram slachtgewichfc voor do regeling van aen uitvoer van rund en schapenvlecsch op f 0.80; .en heb ge- wichtsp er cent age, bedoeld in zijn beschik king van 2S October to dezer zake bepaald voor rundvleescii op 75 en voor schapen- vJeescli op 50. Tegen een gemiddelden prijs van 44 cent per pond is naar gemeld wordt do transactie tusschen de Huidenclubs te Amsterdam en Rotterdam cenerzijds en den Ned. Bond van Lederfabrikanten an derzijds tot stand gekomen. Verkocht zijn 10<!>,000 huiden en wel voor 49 cent per pond de onbeschadigde, 45 cent de lichtbesch ungae, 42 cent do be schadigde en 40 cent de stierenhuiden. Behalve een klein gedeelte, dat voor dc binnenlandsche industrie noodig is, zullen de huiden grootendeels worden uitgevoerd naar Amerika, in ruil voor exotische hui den. In verband hiermede zal, na afloop der locpende consenten, voorloopig ae invoer van Amerikaansch leder worden stop ge zet. De oproep d.d, 22 September 1915 tot de landgenooten, non-combattanten, om zich in tijd van gevaar kosteloos ter beschikking te stellen van de regeering, heeft tot re sultaat gehad, dat 496 opgaven bij de com missi c zijn ingekomen, w.o. die van twee ver- eenigiugen: den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland en de Christelijke naaivcr- eeniging „Liefdadigheid", tc Hat tem, ter wijl een fabrikant ziju fabriekslokalen ter beschikking stelde. De opgaven zijn geregistreerd en aan de regeering aangeboden. De „Oproep-commissie" blijft diligent. Men schrijft uit Valkenswaard Naar ik met zekerheid verneem, zullen na 1 Januari door de Duitschers geen pas sen meer worden uitgegeven. Door dit be sluit worden vele Hollandsohe en Bclgi- arbeiders broodeloos gemaakt. De bezetting van d'e Kempen is zeer aan zienlijk verzwakt. Naweeën der Smokkelarij. Een correspondent van do Oostgrens schrijft De rustige bewoners van enkele gemeen ten aan de Oostgrens ondervinden thans de hinderlijke gevolgen van den ren sach tigen smokkeinandel hunner eiger. gemeen tenaren. Voor hefc vet'vojien van allerlei levensmiddelen en andere dagelijksohe he- noodigclhcden moeten telkens geleibiljetten bij dc plaatselijke grenscommandanten wor den aangevraagd. Daardoor wordt men op de bureaux dier commandanten dag aan dag overstelpt met werk; geen zeldzaam heid is het, dat daar dagelijks een vier honderdtal biljetten en meer moet geschre ven worden. Do smokkelhandel wordt op die wijze wel beperkt, doch totaal ge weerd wordt hij geenszins. Geen dag gaat. er nagenoeg voorbij, of er worden aan de grens bekeuringen ge maakt, terwijl daarnaast velen hun smok kelwaar aan de overzijde der grens weten te bezorgen. Een nieuwe truc daarbij is, dat de smokkelaar.; zich vereemigen tot heele troepen, b.v. een vijftigtal en meer. Een enkele wordt dan misschien bekeurd, maar dé overigen weten te ontkomen en hun doel te bereiken. De nadeelige, gel delijke gevolgen voor de bekeurden worden dan door het geheele complot gedragen. Nu de contróle op het vervoer van allerlei levensmiddelen zoo uiterst streng wordt toegepast, kan men er zich slechts over verbazen, op welke wijze de smokkelaars hun waren bij elkaar krijgen. Toch schijnen er nog steeds neringdoen den te zijn, die het smokkela-arsbedrijf in de hand werken. Sedert de komst van militaire wielrijders, die geregeld in de grensstreken op patrouille gaan, is er on tegenzeggelijk de schrik wel wat ingeko men. De tijden, dat een grensbewaker voor de verleiding bezweek, om voor een zoet winstje ,de smokkelaars van dienst te zijn, behooren tot hefc verleden. Er wordt thans door de grensbewakers, we hebben hier uitsluitend heb oog op die militairen, want de belastingambtenaren, het zij tot hun eer gezegd, zijn mannen van de wet, over 'fc algemeen zeer correct opgetreden. Beschikbaarstelling van Melk. Ingediend is een suppletoir© Landbouw begroting 1915, beoogende £166.000 uit to trekken als aandeel Yan het Rijk in de kosten van gemeentebesturen, voortvloeien de uib de beschikbaarstelling van melk voor kinderen en zieken tegen verminderde pr^- zen. Tevens wordt ingediend een suppletoir© EandbouWbegrooting 1916, om voor dit jaar een bedrag van f 1.000.000 voor dit doel uit te trekken. Aangezien het volmaakt onbekend is, door welke Gemeenteraden eventueel de wénsch zal worden kenbaar gemaakt, dat het Rjjk 2/3 bijbetale van het verschil in prys van do melk in den winter. 1914/1915 en in dien van 1915/16, terwijl de overige 1/3 voor rekening der Gemeente komt, ontbreken do noodige gegevens tot het maken van een be rekening van net vermoedelijk beloop der uit den beoogden maatregel voortvloeiende kosten en berust de voor het artikel uitge trokken som van f 166.000 voor 191o slechts op gissing. Voor dit jaar is slechts ge rekend op uitgaven over de maand Deo. De bedoeling is het crediet voor 1916 to doen strekken tot betaling van het totaal der vermoedelijke kosten over het eerste half jaar. Maïs in beslag genomen. Uit Den Haag meldt men dat in een Vrijdag te 's-Gravenhago gehouden confe rentie door den minister van Landbouw aan de vertegenwoordigers van den graan handel is meegedeeld, dat net hem wensche- lijk voorkwam import en distributie van mais geheel in lianden der regeering te brengen, in verband met een behoorlijke voorziening in do beuoefte aan veevoeder en wegens de moeilijkheden, dio Engeland den maisinvoer in den weg legt. Daarom zal tot nader orcler alleen regeeringsmais worden ingevoerd, terwijl do mais, die in ons land aanwezig is, door do regeering zal werden opgekocht voor f 215 per last. In dien niet vrijwillig voor uie® prijs wordt afgestaan, zal inbeslagneming plaats heb ben. Do vrije handel in mais is mitsdien opgehouden. Naar aanleiding van deze inbeslagneming liad gistermiddag to Amsterdam na do beurs een bespreking plaats van belang hebbenden. Algemeen bleek men weinig ingenomen met. dezen maatregel van den minister en rog minder met uo wijze van uitvoering. Besloten werd een schrijven te verzenden waarin wordt uiteengezet: lo. dab prijs van f 215, welxe door do Regeering betaald wordt, te laag is; 2o. dat do mais welke in beslag is ge nomen bestaat uit verschillende soorten en dat het niet aangaat daarvoor éénzelfden prijs te vergoeden; 3o. dat van de in beslag genomen mais reeds verschillende partijen verkocht waren. Het „Hbld." verneemt uafc de inbeslag neming geschiedt is om den gereizelden aanvoer van mais boter te verzekeren dan tot dusver 't geval was. Wanneer voortaan de maïs door de Nedcrlandseho regeering wordt verkocht en aan haar adres verzon den, zal het mogelijk zijn, dat de plaats van bestemming bereikt wordt zonder de moeilijkheden, die thans voortdurend waren to vreezen. KUNST. LETTEREN. ENZ. Het Kinkhoeet-Serum. De ,,Neue Freie Presse" verneemt uit Buenos Ayres, dat de leider van het Ween- söhe bacteriologische instituut-, prof. dr. Ru- dolf Krans, het kinkhoest-serum heeft ont dekt-, waardoor zijn vroegere studiën te Ween on met goe-d gevolg werden bekroond. REOLAMES, k 40 cents per regel. Formamint-Tabletten vernietigen de bacteriën van verkoudheid, Influenza. «n«lnB- roodvonk enz., In mond en keel en beschermen ,pqc>n Besmetting. mij nu eenmaal zenuwachtig gemaakt en kan hot niet van mij afzetten. Ik ben hier gekomen in de hoop mij wat to verkoelen, doch ik bemerk, dat ik ieder oogenblik meer kleur krijg. En dat er nu juist een groot, diner is! Wat zal Arthur verstoord zijn 1" Zij was op hefc punt te gaan schreien, zeggende„Ik had mij voorgenomen, dat ik mij nimmer weer zoo dwaa* zou aanstel len en dat om zulk een nietigheid, en toch „Kom met mij mede", sprak John, liaa-r in eon prettige kamer leidende, geheel met boekenkasten bezet, waar de friasohe lucht door liet open venster naar binnen stroomde. „Ik wensohte u juist mijn ka men eens te laten zien." „Hoe koel is het hier! Arthur heeft wel gelijk, dat dit do liefste kamer ie van het heele huiszei Yiol-ette, wier gedachten nu dadelijk een anderen keer namen. „Ja, men heeft mij genoeg verwend! Daar, zet u nu eens in mijn armstoel; ik ben blijde, dat gij mij komt bezoekengij moet maar altijd hier komen, ala gij er lust in gevoelt." „O, dank u wel. Welk een menigte boe ken „Gij moogfc er geru3fc gebruik van ma ken." „Gij meent toch niet, 4at ik enkelo van dio boeken mede naar huis zou mogen ne men?" „Jawel, dan worden zij nog eens gelucht." „Hoe heerlijk!" „Rust- wat uit. A-propos, daar valt mij juist in, dat ik iets voor u heb medege bracht van Madera. Ik heb het gekozen ter herinnering aan de bloemen, waarmede Rij op het bal te Whit-fotd gekapt waart." Het was een guirlande van witte en roo- de wilde roosjes, van veer en gemaakt-, zoo- aJs men dio op Madera kooptzij was er ver rukt over en bezag iederen knop en ieder blaadje met kinderlijk genoegen, terwijl zij verklaarde, dat Arthur dlie bloemen beeldig mooi zooi vinden, vooral omdat zij zoo goed zouden staan bij hefc kleed, d'at Arthur haar had geschonken en dat zij nu voor het eersfc aan had. „Gij gaat toch nog niet heen?" „Ik vrees, dat ik u hinder." „Volstrekt met; ik heb u nog verschei dene dingen to laten men." Hij ontsloot een lessenaar, nam er een miniatuur uit, bezag hefc met aandacht en gaf het haar toen zonder een woord te spreken in do hand. Zij was teleurgesteld, waait ofschoon zij wdst, dat Helena geen schoonheid geweest was, had zij zioh toch voorgesteld, een verheven uitdrukking en een bleek gelaat te zullen zien, en zij zag een meisje met een rond gezichtje, met fris- scho roodo wangen en lichtblond haar, dat aan niets scheen te denken dan dat zij daar zat om geportretteerd te woiden. Gerui- men tijd zat zij zioh te bedenken wat zij er van zeggen zou en waagde toen slechts de aanmerking: „Het ia zeker al lang gele don, dat diit gemaakt is?" „Ja, toen zij bijna nog een kind was. Me vrouw Percdval hoeft het mij gegevenbet was lang te voren voor haar moeder ge maakt, en vroeger hield ik er niet van." „Ik dacht niet, dat zij zooveel kfteur had gehad." „Zij had een echt Engeïsch gemchtje zij bleef dio blozende wangen behouden totdat gebrek aan lucht zo doden verblee- ken. Toen ik haar later wederzag, herken de ik haar bijna niet, zoozeer was zij veran derd vooral was do uitdrukking van haar gelaat geheel anders gewordenhet had zoo iets verhevens, dat ik niet beschrij ven kan." „Ik dank u, dat gij 'fc mij hebt laten zien", zei Violette met geestdrift. Hij bezag het nog een poosje en legde het toen weder op zijn plaats. Daarop kreeg hij een dooeje te voorschijn, en na eenige oogenblikken aarzolens, gaf hij Violette een bloedkoralen kruisje, dat door de na tuur zelve in dien vorm bewerkt was, in de hand. „Haar kruisje", sprak Violetté, het met eerbied beschouwende. „Zou het u genoegen doen het te houden, Violette?" „Oriep zij uit cm hield eensklaps op terwijl haar oogen zich met tranen vul den. „Gij weet, dat haar wensch was, dat een ander er zooveel troost in mooht vinden als zij." „Niemand kan er meer waarde aan hech ten maar zoudfc gij er afstand van kunnen doen?" „Ja, wanneer gij het wilt aannemen alsof zij het u schonk." „En geeft gij het mij op dito oogenbSk waarin ik mij zoo door ongeduld heb laten vervoeren, weorin ik zoo weinig naar haar geleek?" „In dit oogenblüc hebt gij, evenals zij deed, tegen uw gebreke® gestredengij doet uw beofc om in kletme beproevingen uw dogelijkBch kruis te uien, «ai inche® gij zoo voortgaat, aai de kalmte, <fie haar een gave der natuur was, u als een gift der ge nade geschonken warden.p LISSE. VIn do vergadering van den Ned. R.-K. Volksbond trad alhier cle heer A. H. Schra- ma, lid van den Gemeenteraad, als spre ker op met het onderwerp „Sociale actie". Naar wij vernemen kan men den bouw van een nieuw orgel in de Ned.-Herv. Kerk alhier binnen korten tijd to gemoet zien. De daarvoor benoodigde fondsen zijn door inteekening bijeengebracht. RIJNSBURG. Hedenavond vergiaderfc de Raad te zeven uren. KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgeest. Hpd.-Herv. Gem. Oude jaarsavond te halfzeven in hefc Groene Kerkje, ds. A. J. Ruys. Nieuwjaarsmorgen te tien uren e-n Zondag d. a. v., 'amor gens te tden ure®, ds. A. J. Ruys. Voorhout. Ntfd.-Herv. Gem. Oude jaarsavond te zes uren, de heer Duij'ker, godsdienstonderwijzer te Leiden. Zondagnamiddag te twee Uren, ds. Wüs- tenhoff, van Sassenheim. Zwammerdam. Rem. Kerk Oude jaarsavond te halfzeven, ds. W. Macken zie. - SASSENHEIM. Gemeenteraad. Afwezig de heer War naar. Van Ged. Staten was ingekomen goedkeu ring Raadsbesluiten betreffende credietver- leening en comptabiliteit. Van de Kroon goodkeuring belastinghef fing voor ontsmetting bij besmettelijke ziek. ten. Een^verzoek van de Wed. Kniest, om eervol ontslag als beeropliaalster, met 1 Jan. 1916. werd toegestaan. In verband hiermede deelt de Voorzitter mede, dat door den oorlog do nieuwe in richting voor het ledigen van beerputten nog niet geleverd kan worden. Het zit hoofdza kelijk in de moeilijkheid om1 gumir.islangen te krijgen, zoodat voorloopig op de oude manier gewerkt moet worden. Eventueele meerdere kosten komen voor rekening van de gemeente. Naar aanleiding van een adres van de afd. Zuid-Holland van den Bond van Ge meente-ambtenaren, om salarisherziening, zegt de heer Roest, dat de wethouders be sloten hebben aan den Raad te vragen of in beginsel voor verhooging is, en zoo ja, of hij bereid is, dit nu te doen of na den oorlog. Dan zullen zij in een volgende vergadering met cjjfers komen. De heer Roozén zegt, dat, wanneer dit adres niet gekomen was, er niet over ge sproken zou zijn. Bjj de begrooting is er uitvoerig over beraadslaagdtoen is be sloten, met het oog op de omstandigheden, deze zaak later onder de oogen te zien. Is de toestand der financiën zooveel beter dan een paar maanden geleden? De heer Bader onderschrijft hetgeen de heer Marbus 'over het salaris van den bur gemeester bij de begrooting gezegd heeft, en is bereid verhooging toe te staan na den oorlog. De heer Speelman gaat mee met den heer Roozen. Het is nu de tij'd niet. De heer Marbus voelt veel voor verhoo ging, maar het bezwaar is, dat de burgerij het in dezen mo&ilyken tijd moet opbrengen. Het adres wordt aangehouden tot na den oorlog. Ingekomen was een verzoek van'hetRl- K. Armbestuur en de diaconieën der Ned.- Herv. en Geref. Gemeenten, om cokes tegen verminderden prijs ten behoeve van de ar men. De Geref. Gemeente had een monde ling verzoek tot den burgemeester gericht, wat geweigerd is, vandaar dit verzoek. Er is nu nog 400 H.L. Wanneer wij' nu aam de Diaconieën cokes afstaan, houden wjj 200 H.L. over, te weinig om nog tweemaal bon nen beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor om, als de Raad op dit adres ingaat, de cokes voor de armen beschikbaar te stellen. De lieer Marbus stelt voor 3 maal 50 H.L., en de re9t voor de burgers beschik baar te stellen. Aldus wordt besloten. De boeken en kas van den Gem.-Ontvan ger werden in orde bevonden. In kas was Op dat oogenblik werden zij gestoord door Brown, die met een van blijdschap stralend gezicht „Mr. Fofclioringham'aan diende, en zij zagen dadelijk daarop dien heer voor rich staan. „Ha, Percy, zijfc gij daar!" riep John, met ongewone vlugheid en blijdschap naar hem fcoeijlende, en hem de hand toeste kende, welke do ander met warmte drukte. „Wel, John, hoe gaat het u4" riep een hartelijke stem. „Do vrouw van Arthur." Aan deze weinig plechtige voorstelling had Violette een har- telijfcen handdruk te danken, doch zeer verlegen, dat zij juist bij hun eerste ont moeting hun in den weg liep, pakte zij haar schatten bijeen en sloop stilletjes weg, toe®. John zeide: „Ik had het bijna opgegeven xi vandaag" te zien." „Dat komt doordat ik een omweg heb gemaakt en bij uw valkenier ben aange gaan, om voor mijn kleinen Afcheensohen uil huisvesting te vragen. Ik heb dafc dier de geheele reds in mijn zak of op mijn hand gedragen, en heb hem nu aan Tom in bewa ring gegeven, dfie er op zal passen zoo lang Ik hier be®. Ik wist waarlijk niet, welke elegante jongedame gij daar bij u hadt. Hoe 1b dat huwelijk uifcgevall en „Uitmuntend!" sprak John met warmte. „Zij is inderdaad schoonmerkte Percï- val aan. „Dat ka® zij niet helpen, het armo kind," rei John glimlachend. „Zij is inderdaaa een allerliefst schepseltje; zoudt gij wel willen gelooven, dat zij mij dikwijls aan uw zus ter herinnert?" En toen Percy hem aan lag als wilde hij hem vragen of hij wel goed bij zijn ziDnen was, zeicle hij: „Ik verwacht ook niet, dat anderen die gelijkenis zullen f 3370.45V2- Gasvo'orziening eveneens. ïnkaa f792.14. In de vorige Raadszitting was besloten tot toetreding tot de Vereeniging van kleine gemeenten. Nu blijkt, dat dit voor 3 joaf moet zjjli, zoodat dit besluit ingetrokken, wordt. ji Van het Herhalingsonderwijs wordt geen gebruik gemaakt. Er heeft zich niet géh leerling aangemeld. [Verder deelt de Voorzitter mede, dat zuiver rundvet, dat nu 60 k 65 ets. kost, binnen enkele dagen voor 40 ets. per pond beschikbaar is, en dat 3 Jan. de prijs yap het varkensvleesch, enz. verminderd zal worden. 3. Aanschaffing brandspuit. B. en W. stellen in een uitvoerig pr&0- advies voor hiertoe niet over te gaan. Do heer Speelman zegt, dat het pröfe- advies ^lechts gedeeltelijk beantwoordt pan het door hem gevraagde. Verzocht is met plannen en cijfers te komen, Dit is niet ge beurd, waarom hij verzoekt dit punt van de agenda af te voeren. Terwijl de Secretaris de Notulen der be wuste vergadering opzocht, werd besloten het aantal vergunningen te verlagen tot 6. Uit de notulen blijkt, dat de heer Speel man zich vergist, waarop- deze zsgt, dat het toch de bedoeling van den Raad was. De Voorz. zegt, dat de Raad zich dan maar duidelijker moet uitspreken. De heer Speelman wijst op het gespro kene bij de begrooting (in comité-generaal) en zegt, dat het. prae-advies het gevoeleh van den opperbrandmeester niet juist weer geeft, Van morgen heeft hij in antwoord vam dezen nog een brief ontvangen, waarin staat, dab een derde ftpuit beslist noodzakelijk is. De Voorz. verzoekt, dien brief maar itt den zak le houden, al hetgeen de ópper- brandmeester heeft gezegd, staat van az in het prae-advies, Op die manier wordt het paard achter den wagen gespannen. De heer Speelman: Oudshoorn verklaarde, dat dezelfde woorden tot B. en W. gezegd zijn. De heer Roest: Stel* bet uit tot na den' oorlog. De heer Marbus zegt, dat de derde spuit zeker wel een motorspuit moet zijn. De heer Speelman heeft een deskundige, geraadpleegd, dio voor Sassenheim een mo torspuit afraadt. Een spuit zooals Warmond heeft, is de spuit voor "Sassenheim. Die kost f750 en f250 slangen. De kosten zjjn dan £50 rente en f50 aflossing per jaar, dus f100. Laten we. niet wachten tot na den oorlog, misschien krijgen wij* voor dien fcrjVI wel brand. Na langdurige discussies wordt besloten, dat B. en W. een rapport van de Brandt meesters zullen overleggen en de kosten van een nieuwe spuit. 4. Winkelsluiting. Van B. en W. een uitvoerig prae-advies,; waarin de noodzakelijkheid van winkelslui ting en Zondagssluiting betoogd en besire- den wordt, de winkelsluiting, en "het voor stel om afwijzend te beschikken. De heer Roest gaat niet mee met het prae-advies. Hij wijst op het feit, dat „Do Hanze" alleen winkelsluiting vraagt, er geen; Zondagssluiting aan toegevoegd Behoort te; worden. Do winkeliers is .9 uren een bei- sparing. Voor bedienden een uur minstens langer rust De heer Marbus meende, dat Zondagsslui ting voorloopig buiten beschouwing zou blijw ven. Den heer Bader spijt het, dat ook dit' prae-advies hun niet bevredigd. De Voorz. zegt» dat hij niet ontkenfy dat het prae-advies van zijn hand is, maa£ dat zjjn ze allen. De heer Bader: „De Hanze" vraagt 9- uur-sluiting en nu is het prae-advies over. Zondagssluiting; dat is niet gevraagd. Hij is voor isduiting, want 90 pCt. is er voor. en kunnen niet het initiatief nemen, daar op altijd on willigen zijn. De heer Marbus is niet van de noodzak kelvkheid eener wettelijke regeling over tuigd. De heer Rijnsburger wel. Het publiek! zegt: O, die winkel is nog open. De heer Speelman is het eens met de hee ren Bader en Roest. De heer Roozen is niet overtuigd, dat Zondagssluiting er aan verbonden moet won. den. Hij zag ook liever, dat het onderling geregeld werd, maar dat gaat niet. Ten slotte wordt jn beginsel besloten tot' 9-uur-sluiting. Tegen de heer 'Marbus. opmerken, daar cao slechts in de uitdruk king der oogen bestaat." „Maar hoo voelt gij u nu? Mij dunkt, gij ziet er beter uit." „Ik ben bijzonder wel. Is uw roman tot een gelukkige ontknooping gekomen?" „Het gelukkig paar was op Malta, toon ik va® daar vertrok." „En waar zijt gij sedert dien tijd ge weest?*' „O, in allerlei vreemde landen en rare plaatsen; maar dat zal ik later wel eens vertellen. Ik heb sedert een eeuw niets van u allen vernomen. Hoe maakt Theodora het? Ik vrees, dat zij to groot geworden is, öm zich haar oucte kennissen te herinne ren." „Zij gelijkt niet veel op andere sterve lingen." Zijt gijlieden allen thuis, en nog in statu quo?" „Ja, behalve dat tante veel ouder en zie kelijker ia geworden." „En Arthur ia zoo vader geworden? Dat sal ook op «zijn manier gaan." ,.Wel een weinigje", zei John met een glimlach; „maar waarlijk, het heeft hem veel goed gedaan. Hij schijnt meer gevoel te hebben, dan gij of ik hem toeschreven, e® zijn. huiselijk leven zal dat meer en meer ontwikkelen en ondanks hemzelven een man van hem maken.'5 „Hoo kwam zij er toe om zoo eensklaps met hem te trouwen?" „Omdat zij niet beter wist. hot arme kind; haar familie dreef hert. door cn maakte mis bruik van haar onschuld." (WoFdt vervplgd)?

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6