N«. 17127 Maandag 27 December. Tweede Blad. A0. 1915. TRAMONGELim. Gemengd Nieuws, list de Omstreken. Gisteravond, ruim negen uren, heeft op de Ijjn van de IJselstoomtram, van Den Haag naar Voorburg wederom een ernstige tram- botsing plaats gehad en weder evenals een der vorige malen, doordat een tram den wissel voorbijreed. De botsing viel thans voor op den Ach terweg. in den bocht even voorbij het kerk hof, ter hoogte van de buitenplaats „Vreug de en Rust". De trambaan heeft daar enkel spoor en de tram, welke uit de richting van Den Haag kwam, om 8 u. 57 uit Voorburg vertrekkend, had daarvóór opi het dubbel spoor moeten wachten totdat de tram uit Leiden (vertrek 8.37) gepasseerd zou zijn. De machinist reed door en op den don keren Achterweg, die aan weerskanten een een sloot heelt, reden de trams met tamelijk snelle vaart; tegen elkaar. De trams, eik uit drie rijtuigen en eon locomotief bestaande, waren zeer vol, in zonderheid die uit Den Haag, vooral met soldaten, die naar hun garnizoen te Leiden terugkeerden. De machinist van de Leid- sohe tram zag het ongeluk aankomen, sprong van de machine en in de sloot H(j was spoe dig op het droge gebracht Die van de Haagsche tram ging 'in verbijstering weg, naar zijn huis, met eon ongemak aan liet been. Een conducteur kreeg een lichte ver- w onding. Van de Leidsche tram werd alleen de machine vrij erg beschadigd, tejrwjjl een paar balkons een opbollenden vloer kregen. De Haagsche tram daarentegen leed ge ducht Twee wagens werden zoo goed als vernield, een heel stuk in elkaar geschoven. De voorste wagen had de meeste slachtof fers. Het mag een wonder heeten, dat het be trekkelijk zeer ernstige ongeluk niet een tamp werd. Verscheidene slachtoffers za len vastgeklemd, maar gelukkig konden zjj vrg spoedig uit hun ellendige® toestand ver lost worden, da^r dadelijk geneeskundige en technische hulp, om hen uit te zagen, tij de lianu was. Men lean zich het tooneel van schrik en verwarring op "den smallen weg, in den lonkeren avond by guur weer, voorstellen. Vloisoling was de vreugde vau de feestgan gers in verbijstering verkeerd en het is te verwonderen, dat niet meer personen in de ondiepe, maar modderige slooten raakten. Trouwens, men was daar niet gerust op. Do meeste slachtoffers zeven in getal werden naar St.-Antonius Hove te Voor burg vervoerd. Van de zeven zgn zes mili tairen uit het garnizoen van Leiden, n.L de heeren Gamers, uit Delft, Van den Bosch, uit Den Haag; Groenevold uit Delft; Van Haastrecht uit Den Haag; A. O. van den Berg uit Delft; Van de Velde uit Delft; terwjfl de zevende is mejuffrouw* Van der Lubbe, uit Voorburg. De wonden beslaan meest uit beenbreu ken en hoofdkwetsuren. De vijfde gewonde h er zoo ernstig aan toe, dat men vreest, et amputatie te. zullen moeten overgaan. De doctoren behalve de Voorburgsche genecsheeren was ook dr. S. B. de Groot rut Den Haag aanwezig namen de voorzorg de gewonden .lillen tegen de tetanus in te enten. Naar het militaire hospitaal in Den Haag weiden 4 soldaten overgebracht: de heeren Breevaart, uit Delft (enkelkneuzing); Maag denberg uit Delft „(beenkneuzing); Schaap uit Seheveningen (beenwond); en Advocaat (verbrijzelden voet). Ook bij dezen patiënt zal vermoedelijk amputatie noodig zijn. Gelukkig verkeerde gisteravond geen en kele der patiënten in direct levensgevaar. Het kan verbazing wekken, dat, waar de ramen der Haagsche rijtuigen in splinters werden geslagen, zoo goed als geen glas- wonden zijn voorgekomen. Er waren verder nog eenige lichtgewon den en in hun zenuwen ontredderden een heer uit Den Haag kreeg o.a. een zenuw toeval. In den loop van den avond trof de ver slaggever van „Het Vad." drie personen span, die naar vermisten zochten. Twee broers zochten hun zuster en de andere persoon zijn dienstmeisje. Dat de zuster, een mejuf frouw W., in den voorsten Haagschen wa gen moet gezeten hebben, bleek uit het ver haal van een dame, die naast haar zat en bij1 de botsing haar taschje had gegrepen. La ter had zij niets meer gezien. De omstan digheid, dat de vermiste oen epileptica is, verhoogde, zooals men begrijpen kan, de onrust der beide heeren zeer. De Voor burgsche politie wist van het geval niels. De andere vermiste, een mejuffrouw L. v. d. K., keerde altijd vast met deze tram huiswaarts. Zij behoort niet tot de gewon den en was toch .gisteravond half één nog niet in liaar woning teruggekeerd. Nog wordt vernomen, dat een vrouw in een der rij tuigen onverwacht moeder werd en in een particuliere woning werd bin nengebracht. Ër is verband tusschen dit ongeluk en Heb vorige van 18 September. De hen schul dige machinist mag namelijk nog niet rjj- den en daarom had de directie een anderen uit den dienst laten komen. Naar men ver zekerde, vond deze de betaling van dien aard, dat hij liever weer dienen ging. De directie ontbood toen weer een anderen, ook sen uit den dienst. De jongeman reed na tuurlik eerst proef, en naar men meedeelde, verstaat hij zijn rak goed. Of nu de man nog niet voldoende mat de wisselplaatsen op de hoogte was, dan wel andere redenen het verzuim veroorzaakten? Bi; afwezigheid van den burgemeester, werd het onderzoek geleid door den waar- nemenden burgemeester, wethouder Van den Eerg. Spoedig waren mrs. J. J. Carsten en P. W. -J. Brjnen, officier en substituut-offi cier van justitie uit Den Haag ter plaatse. De Haagsche machinist werd in zijn huis op gespoord en in,verhoor genomen. Tot zeer iaat heerschte natuurlijk drukke bedrijvigheid ia Voorburg. De verontwaar diging was. algemeen en men sprak den wensch uit, dat dit ongeluk nu het laatste mag zijn. Dit is nu ifieeds in korten tijd de vierde keer, dat op deze ljjn de tram door een wissel heenreed. In twee van deze gevallen werd een botsing voorkomen, tweemaal re den de trams op elkaar. Tegen halféén wa3 de kapotte tram, op de machine na, weggesleept De dienst naar Leiden werd dadelijk na het ongeluk "ge staakt; de dienst VoorburgDen Haag on geregeld voortgezet. Doodsl ag te Rotterdam. De 22-jarige juffrouw C. C. de V., vrouw van P. van Df, te Wageningen woonachtig, waar haar man als milicien-soldaat iu garnizoen is bracht de Kerstdagen bjj haar ouders in de Banketstraat te Rotterdam door. Zaterdagavond omstreeks elf uren stond z?} met haar broeders en zusters voor de deur van het ouderlijk huis te praten, boen er twee huzaren van het 4de regiment, gede tacheerd bij deri etappendienst op „Wou- densteyn" daar ter stede, voorbij kwamen. Een dezer huzaren, A. V. genaamd, wilde het jonge vrouwtje, dat hy te voren nimmer gezien of gesproken had, beetpakken. ontsnapte aan zijn greep, liep de ouderlijke woning binnen en sloeg de deur achter zich dicht, waarop de huzaar met zijn vuisten aan het slaan ging. Eenige oogenblikken later, in de meeniüg, dat de huzaren nu wel vertrok ken zouden zijn, deed juffrouw Van D. de straatdeur weder open en kwam naar buiten- Maar zy waren er nog en de huzaar A. V. liep nu op hapr af en stak haar, zonder dab er iets vooraf ging, in koelen bloede zjjn knipmes tot het heft in den rug. Wan kelend liep zij eenige passen verder de straat in en zakte ineen. Door burgers opgenomen en binnengebracht in een café op den hoek van Banketstraat en Prinsen straat, kon dr. P. H. G. de Ridder, wiens hulp men inriep, slechts den dood constat toeren. De metaaldraaier K. T. de V., die zdn aangevallen zuster, waarmede hij voor de deur had sfean praten, te hulp kwam, werd om die reden door den tweeden huzaar B. H. B., met een mes in den rechterschouder gestoken. Hij1 is niet ernstig gewond. Beide huzaren namen de vlucht, do^li wer den, door burgers achtervolgd, op den Goud- schensingel gegrepen, aan de politie over geleverd en naar het bureau in de Meer manstraat gebracht. Daar trachtte de hu zaar A. V. het bebloede mes, waarmede h# den doodelijken steek toebracht, in een zand bak te werpen, doch het werd opgemerkt en het mes in beslag genomen. Ook de hu zaar B. H. B. werd in het bezit van een me3 gevonden, dat eveneens in beslag ge nomen is. De huzaren zjjn vervolgens naar het po litiebureau in de Lange Torenstraat gebracht, waar de commissaris van politie, de heer M. B. van der Hoeven, bijgestaan door den in specteur, den heer W. van Nooten, gister nacht de Aangehoudenen en een twaalftal personen, die zich als getuigen opgaven, in verhoor heeft genomen. De huzaar A. V. ontkent den steek te hebben toegebracht, doch de getuigen legden alle pertinente verklaringen af. Bet lijk van de vermoorde vrouw> is naar het ziekenhuis op den Coolsingel gebracht vcor de gerechtelijke schouwing en de bei de huzaren zijn door den commissaris van politie ter beschikking van de militaire auto riteit gesteld, nadat de garnizoenscomman dant en de auditeur-militair met het voor gevallene in kennis waren gesteld. Do huzaren waren eenigszins onder den invloed van gebruikten drank. („N. R. Ct.") Zweedsch schip vergaan. De stoomtrawler „Zaanstroom II"-, schip- por Louw Groen, heeft Zondagmiddag te ÏJmiiiden aangebracht tien man en twee vrouwen, alle opvarenden van het in Go thenburg thuisbelioorende Zweedsche stoomschip „Expert", kapitein Bengts«o;i. Na te Groningen hout gelost te hebben, laadde liet in Einden cokes voor Christino- ham. Na vertrek op Dinsdagmiddag uit Ein den, word het op de Noordzee door storm be- loopen, waardoor het in ontredderden toe stand kwam, terwijl de machine defect ge raakte en de machinekamer vol water liep. Het was voor de opvarenden een onmoge lijkheid hot zinkende stoomschip te verla ten, wijl de booten waren weggeslagen. Vrij dagmiddag bemerkte de bemanning van den trawler, die toevallig door het slechte weer eenigszins uit den koers was gedreven, het ontredderde stoomschip. Dadelijk stelden zij pogiif.yen in het werk om do schipbreuke lingen te redden. Bij het overzetten van de seheepsboot sloeg deze door de wilde zeeën tegen den trawler stuk, zoodat. men als laat ste redmiddel moest trachten de menschen met, lijnen van boord te balen. Door het flinke optroden van de visscherslioden, die met levensgevaar met hun trawler langszij- den van het stoomschip moesten trachten te komen, om verbinding te krijgen, gelukte het den Zweden de aan een lijn verbonden reddingsboei, welke door de vissckers was uitgeworpen, op te pikken, waardoor de redding, hoewel hoogst bezwaarlijk, toch mogelijk werd. Des namiddags omstreeks één uur had men de menschen overgeno men. Men wachtte niet af tot het stoom schip zonk; naar de meening der zeelieden kan het niet lang meer drijvende zijn geble ven. Alle eigendommen van de Zweden gin gen bij deze schipbreuk verloren. Door oen toeval werd be- merkt, dat een loopknecht van den heer J. 0. Caderius van Veen, behanger en stof feerder te Haarlem, zijn patroon beslal. In zijn woning werden tal van kleedjes, enz. in beslag genomen, andere had h\j beleend. Een en ander tot een waarde van f 275. Ondanks de felio regen- en windvlagen waren Vrijdagavond op den Dam te Amsterdam honderden saamge- stroomd om de carillonbespeling van den hoer J. Vincent aan te hooren. 't Waren de bekende Kerstliederen die weder ten gehoo- re werden gebrachtStille Nacht", „Vrede op Aarde", „Heerlijk klonk het lied der Englen" enz. Stil, welhaast devoot, hoorde de menigte het gebeier der vredesklanken aan. Noen, geen opgewekte goest was het, die de menschen bezielde. rt Was alsof het naar geestige, huiverige regenweder zocht zich te manifesteeren als symboliek, als kille, af wijzende getuigenis van het vredesgeroep, dat. hier gezucht, daar gebeden, ginds ge smeekt wordt. De klanken verstierven over de huizenrij en. Dicht bijeen gepakt bleven de luisteren den staan, tot do laatste tonen van het „Halleluja, looft den Heer" waren-verklon ken De regen striemde al maar door („Hbld.") Uit do bfrieveapostzeading van het postkantoor Rotterdam, d.d. 23 de zer,-bestemd voor hot kantoor te Vlissingen bleek bij aankomst het geleidebiljet met drie aangoteekende brieven te zijn verdwe nen. Een dezer brieven bevatte een waarde van f 165. Als gevolg hiervan werd de posfc- conducteur J. van der M., te Vlissingen, on der wiens toezicht de zending was overge bracht, Vrijdagmiddag op weg naar zijn wo ning in hechtenis genomen en ter beschik king van den officier van justitie gesteld. Hoog water. Men seint ons uit Maastricht: De Maas is sedert Zater dagmiddag nog 28 cM. gov assen. Zij is weer buiten haar oevers getreden en stroomt, weer over de buurtwegen en in het dorpje Heugen. De stand was Zondagavond 3.8G M. of 45.87 boven N.A.P. Het hotel op den Dam to A m- sterdam. Wij lezen in „De Telegraaf"? In het Woensdagavond gehouden comité- generaal van den Raad, werd aan wethou der Vliegen gevraagd, hoe het stond met den voortgang van het werk voor het hotel op den Dam. Hot werk vorderde niet, terwijl het toch zaak was, die onooglijke plek in ons stads centrum zoo spoedig mogelijk te doen ver dwijnen. De laatste week was echter met halve kracht gewerkt, zoodat de combinatie blijk baar van meening is, dat zij voldoenden tijd heeft voor den opbouw, terwijl toch nog al tijd 1 Juli 1916 als fatale termijn geldt. Dan zou het hotel gereed moeten zijn. Wethouder Wiegen heeft meegedeeld, dat voor eenig slecht risico voor de gemeente geen vrees behoeft te bestaan. Het werk schiet niet hard op, doordat de Vaderlandsehe Hypotheekbank in Den Haag de termijnen niet betaalt voor voldoende waarborg voor don hypothoektermijn aan wezig isgewoonte trouwens bij 't verstrek ken van bouwcrediet-termijnon. Aan de com binatie werd nu van gemeentewege meege deeld, dat eerst dan een.voorstel tot het ver schuiven voor één jaar van den fatalqn termijn van de zijde van B. en W. te wachten is, als een belangrijk deel van het work in gereedheid was gebracht. De gemeente heeft thans van -bedoelde combinatie twee jaren erfpaehtcanon te pakken tot een gezamen lijk bedrag van f 88.000, on f 60.0ÜO waar borgsom. In het uiterste geval zou ze er toe kunnen overgaan, gesteld dat hot werk niet werd voortgezet, beslag op heel het hebben en houden op het midden-Damterroin te leg gen. Na Juli 1916 ten minste. Zoover zal het niet komen. Verwacht wordt, dat door de onderneming met groote kracht zal worden aangepakt. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. STA DSTIMMER WERF. TELEPH. 127. Geopend: van 'smorgens 9—12 uur en des middags van 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Heiliger, 2 Kantoorbedienden, 1 Incasseerder, 12 Timmerlieden, 16 Opperlieden. 3 Steenhouwers. IS Metselaars, 10 Stucadoors, 31 Schilders. 3 Bo.h.in- gors, 1 Meubelmaker, 2 Stokers. 1 Grof-Bonlc- werker, 1 Maoh. Bankwerker, 2 Smeden. 4 Typo grafen, 2 Koetsiers, 16 Grondwerkers, '3 Bloemis t mi, 1 TnLnmoii 1 Nachtwaker, 6 Loopknecht or,. 35 losse Werklieden, 1 Huisknecht, 2 Aacaiippclsehi]- sters. 3 Werksters, 1 Breister, 1 >k»M?tor. 1 Ver- stelnaaister. De Landbouw miskend? Geachte Redactie. In liet „Leidsch Dagblad" komt in heb verslag van do afd. Leiden van de Holl. Maatschappij van Landbouw een wijdge- drukte passage voor: „JL)e heer Bakker, te Oegst-geest, (bestuurslid), mag met ver helen, dat het hem onaangenaam heeft ge troffen, dat onder de porsonen, die ten stadhuize door H. M. de Koningin zijn ont vangen, werd gemist een vertegenwoordi ger van eenige landbouworganisatie hier ter stede. Dit bevreemdt hem te mepr, om dat bekend is, dat H. M. en Haar Regec-- ring terecht veel voelen voor den land bouw, als nog altijd, een van de beste bronnen van bestaan." Do voorzitter, mr. Fokker, onderstreep te deze woorden, wat ik mij kan voorstel len. Ik kan echter niet inzien waarom, als de Koningin een bezoek aan Leiden brengt, om zich op de hoogte te stellen van de Leidsche textiel-industrie en er worden dan eenige personen aan H. M. voorge steld, die, op eenige verklaarbare uitzon deringen na, direct of indirect met die in dustrie in aanraking Komen, een vertegen woordiger van eenige landbouworganisatie hier ter stede niet mag ontbreken. Maar als inderdaad een vertegenwoordiger van den landbouw had moeten zijn ontvangen, dan zijn ook miskend de middenstand, de Maat schappij voor Nijverheid, de afd. Leiden van de Ned. Yereeniging voor Werkge vers, enz. Zeer ter.ocht is dan ook geen vertegen woordiger van een landbouworganisa.io ten stadhuize ontvangen. Dit kan daaruit blij ken, dat, mocht de Koningin eens te Lei den komen om kennis te maken met den landbouw hier ter stede en er worden, op eenige verklaarbare uitzonderingen na, alleen personen aan H. M. voorgesteld, die met den landbouw in zekere hoedanig heid iets te maken hebben, dan zal geen der textielorganisafcies het bevreemdend vinden, dat haar vertegenwoordigers wor den gepasseerd. En toch via«en duizenden in do textielindustrie een middel van be staan. Met dank voor de opname. Uw dienstw., L. WE IJL. Leiden, 23 December 1915. HILLEG0M. De derde tentoonstelling van konijnen en pluimvee, werd Vrijdagmiddag door de vereeiiiging „Door jVeredo'ing Verbetering" alhier in de zaal van „Flora" geopend. De inzendingen bestonden uit 238 nummers. De meeste punten van de geheele tentoonstel ling werden toegewezen aan IV. F. Daudeg-, die tevens het grootste aantal punten ltreeg voor de schoonste collectie koujjnen. Ver der werden do meeste punten behaald door J. van Donselaar voor hoenders, P. Baum voor duiven, M. Drost (bij loting) voor water en siervogels. Op de beide Kerstdagen was de tentoonstelling ook open. HAARLEMMERMEER. c Gemeenteraad. .Voorzitter: burgemeester mr. Slob. Afwezig zijn de heeren Los en Van Zij- verden. Medegedeeld word!, dat tot gemeente veldwachter jatangesteld- is D. Terpstra van Weespercarspel. Besloten wordt van dén heer J. L. Hui- zinga, c. i. te De Bildt in dpnk te aanvaar den een portret in lijst van Haarlemmer meers tweeden burgemeester, mr. J. P. Amersfoort. Naar B. en W. werd om advies gezonden een adres van J. Suidgeest o.a., bewoners dezer gemeente nabij de Cruequies, waarin wordt aangedrongen op. de vestiging ran eeu liulp-telegraaf- en telefoonkantoor in die om geving, waar reeds een vijftal belanghebben den aansluiting aan het telefoonnet vragen. Naar B. en W. wordt na veel discussie 0111 advies gezonden een adres ran de afd. Haar lemmermeer van den Nederlandsthen Bond voor Vrouwenkiesrecht, waarin gevraagd wordt als leden der plaatselijke schoolcom missie ook vrouwen aan te wijzen en waar in er tevens op gewezen wordt, dat de com- missio zich tot heden niet doet bijstaan door een comité van vrouwen voor het toezicht op Het handwerkondenvijs Do heer Van Mansum houdt een warm pleidooi voor behandeling van het adres vóór de benoemingen. 't Mag niet haten. De Raad spreekt zich uit heden te willen benoemen 'en later het pdres to willen behandelen. Benoemd wor den tot leden der commissie: de heeren P. Bier, mr. J. H. ten Boltkel Iluinink, J. G. Lekkerkerker, J. A. Overmeer, G. J. Tie- mens en pastoor T. A. J. M. Vlek. Tot hoofd van school 9 (Zwanenburg), wordt benoemd, de lieer^S. Sto'p, hoofd der school to Berkel en Rodenrijs, die in het bozit is van land- en tuinbouwakte. Een suppletoir kohier hondenbelasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 11.75. Een aanvulling der politie-verord.-ning om trent losloopende honden, bij nacht langs cleu openharen weg, of op terreinen van an deren, wordt aangehouden, daar op verzoek! van ae Heeren Van Mansum en Borst, te vens een redactie voorgesteld zal worden voor een artikel, waarhij eigenaars van bjj dag losloopende gevaarlijke honden, straf baar gesteld zullen worden. Hierop wordt een halfuur gepauzeerd. Na heropening komt aan de orde: behan deling van belastiiigontwerpen. B. en W. brengen een nieuw ontwerp ter tafel voor den hoofdelijken omslag, met opklimmend' percentage bij toeneming van het" belast baar inkomen van 1 pCt. tot 3Va pCt. en een percentage van het be'ast'oaar inkomen van 1 tot 2.S3 5/6 pCt. Voor noodzakelijke' levensbehoeften zal £400 worden afgeirok. ken en voor ieder kind beneden 14 jaan f25. Lang en breed wordt dit ontwerp "be sproken. De heer Van Mansum dient nog een an der ontwerp in met een percentage van toe. neming van 1 tot' 3 piCt. Ten s'otte wordt de voordracht van B. en W. aangenomen; het ontwerp bestaat uit 37 artikelen. Eveneens wordt goedgekeurd de verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag. liet ydan blijk! te be staan den ontvanger op meerdere plaatsen m de gemeente zitdagen te doen houden, in verhand met het 'verbod aan do veld. wachters' om voor de ingezetenen belasting te betalen. Te ruim half zes wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Mond- en Klauwzeer. Do Minister van Landbouw heeft tot liet bestuur van het Ned. Landbouw-Comité het volgende schrijven gericht: Het zal uw Comité niet zijn ontgaan, dat den 22':ten Dec. 1.1. in de Tweede Kameit de navolgende motie is aangenomen: „Do Kamer, overwegende, dat de bestrij ding van het mond- en klauwzeer door hef Z.g. afmaak-systeem thans geen aanbeveling verdient, gaat over tot de orde van den dag." Door te voldoen aan de, door aanneming van deze motie, aan mij kenbaar gemaakte meening, zal de bestrijding van het mond en klauwzeer voor het grootste deel komen te rusten op de landbouwers zelf. Ik acht het daarom mijn plicht 5 to ver zoeken deze aangelegenheid onder de aan dacht der belanghebbenden te brengen, op dat door hen kan worden nagegaan wat in elk bijzonder geval en wat in elke gemeente moet worden verricht, waar onverhoopt het mond- en kluawzeer mocht uitbreken. In verband met de noodzakelijke voor bereiding tot den strijd acht ik het in hef belang van de veehouders niet geraden van gedragslijn te veranderen, alvorens hun de gelegenheid te geven de noodige maatre gelen te treffen. De aandacht zal daarbij 111 hooge male worden geschonken aan de isoleering der besmette erven en hoeven, en de zorg van do smetstof binnen de grenzen van het ter. rein te Houden; een taak, die door gebrek' aan personeel voor het Veeartsenijkundig Staatstoezicht niet uilvoerbaar is, maar die door de belanghebbenden met ernst opge vat en met inspanning ran alle krachten^, naar ik hoop, kan worden volbracht. Evenals tot dusverre, zal voor zooveel mogelijk door inspectie worden getracht na- latigen in het doen van de tijdige aangifte! bedoeld in art. 13 van de wet, tot hun plicht te brengeD; en er voorts voor wor den gewaakt, dat artikel 14, houdende ver plichting tot afzondering van zieke dieren,, behoorlijk wordt nageleefd. Waar zulks noodig is, zullen zij, die alle voorzorgen tegen besmetting nemen met allo middelen, die de wet biedt, worden be schermd tegen de gevaren, welke hen be dreigen van de zijde van hen, die door na latigheid, zorgloosheid of onverschilligheid] de verbreiding van de ziekte in de haml w er ken. Maatregelen, die het verkeer en "den handel tot de kleinst mogelijke afmetingen tei ugbrengen, zullen zeer waarschijnlijk meer, dan tot nu toe noodzakelijk blijken. By de thans gevolgde wijze van bestrijding is slechte bjj. uitzondering tot dergelijke hinderlijke' maatregelen overgegaan, omdat de strijd iu de eerste plaats gericht was op de uitroei ing van den besmettingshaard. Wordt deze echter in siand gehouden, dan zijn de ge varen, die daaruit voortvloeien, belangrijk grooter; men denke slechts aan het alge meen bekende „vluchten" met vee om de gevolgen van de ziekte te ontkomen, wanneer! in de omgeving het mond- en klauwzeer uit breekt. Het gevaar voor besmetting van' markt- en handelsvee zal dan niet anders dan door sluiting van markten in de besmette gebieden kunnen worden voorkomen. Ik vertrouw, dat uw comité den weg zal vinden, om de- veehouders, nu zij in 80' nuaslo toekomst waarschijnlijk zullen wor den geplaatst voor een taak, die inderdaad veel van hen eischt, op. te wekken tot krach. tigen arbeid. Van mijn zijde za! dan door oeii strenge toepassing en handhaving van al de' bepalingen, die de wot mij ter voorkoming van verbreiding van liet mond- en klauwzeer in de hand geeft, elk ernstig streven hunner, zrds krachtig worden gesteund. Door het bestuur van liet Ned. Landbouw, comité is dat schrijven tor kennis gebracht van do besturen van' alle provinciale eg gewestelijke landboutvmaa'schappijen, v.rec- nigingen en bonden en vau de bestureni der rundveestamboeken.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5