Nederland en de Oorlog. N'. 17126 A0 1915. fBeze fëourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Ulï ONS LAND. Gemengd Nieuws. idsch; TRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /1.05. Iedere regel meer f 0.17 b Kleine advertentiên Vvan 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woordeü meer 10 Oonta, "Voor het incasseeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30 j per week, Buiten Leiden en waar agenten geTestigd zijn por week. Branco per post 0.09. 0.10. 1.65. füottdenbchisting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der verordening, rege lende de invordering der plaatselijke directe belasting op de honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zgn, verplicht is daarvan voor of op den 31vn Januari a s. bij den Gemeen te-ontvanger aangifte te doen, door inleve ring van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat be doelde inschijjvingsbiljetten voor het dienst jaar 1916 kosteloos ten kantore van den Gemeenteontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voorn., N. G. DE GIJSELA AR. Burgemeester. WAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 December 1915. ISKOMSTEM BE LASTING. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen in herinnering dat den 31en December o.k. de LAATSTE termijn ver valt van de PLAATSELIJKE INKOM STENBELASTING, dienst 1916, en dat al- zoo op den lsten Januari 1916 DE GE- HEELE AANSLAG MOET ZIJN VOL DAAN. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden ait om, ter voorkoming van vervolgingskos- ten, tot do betaling van het verschuldigde «en kantore van den Gemeente-Ontvanger over te gaan Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GESELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretarie. Leiden, 24 Dec. 1915. LEIDEN, 24 DECEMBER. Op veelvuldig verzoek werd gister avond in „Zomerzo rg", alhier, ten twee den male oen Hollandsoh-Vlaamsahe avond gegeven door de hoeren Wierta en Renó de Clorcq, met welwillende mede werking van Lea Fuldauer, sopraan, en Jos. Spoorenberg, bariton. Het bezoek had veel grooter kunnen zijn er bicven to veel onbezette stoelen over. Evenals den vorigen keer hebben zij, die er waren, veel genoten, en dit ook getoond door hun bijvalsbetuigingen. De Ylaamsohe dichter sprak over het iietl en over zijn landover verleden, he den en toekomst er vanover zijn ko ning, dien hij vurig bemint, en gaf omtrent de meeste zijner godliohten, voordat zij ge zongen wercöen, een verklaring van hun beteökenis en oorsprong. Behalve liederen van den Vlaamschen diohter werden or gezongen van Anna Su- torius, G. W. Lovendaal en B. van Mc-urs. Ongetwijfeld za.1 menigeen der toehoor ders vele dezer liedieren reeds meerma len hebben gehoordmaar toch zal liet hun hoogst aangenaam zijn geweest hen van deze zangers, die zo zoo voortreffelijk voordroegen, nogmaals te hoeren, en ge deeltelijk mee te kunnen zingen Onnoodig te zoggen, dat de piano-begelei ding van den componist der liederen, den heer J. P. J. Wierts, niets te wensohen overliet. Ook nieuwe liederen van den Vlaming werden ten gehoor© gobraclit, o.a. een Kerstlied. Door die commissie voor de vee-arbi trage in de provincie Zuid-Holland worden voor de gewestelijko oommissio voor Leiden en Omstreken de namen bekend gemaakt. Leden zijn de heeren Th. G. Wesselingh, te Hazorswoudedr D. G. Ubbels, te Leiden, en A. G. de Groot, te Zoetermeerplaats vervangende leden de heeren D- van Gra ting, to Leiden J. W. Marbus. to Sassen- hctim, en J. Verhoog, te Leiden. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandisohe Zaken zijn, voor het tijd vak van 1 Januari tot en met 31 D ©corn er 1916, benoemd tot conservator bij het latuurkundiisr laboratorium en kabinet aan do universiteit dr. G' A. Crorranelintot conservator bij 's Rijks herbarium dr. H. Halliermet ingang van 1 Januari be noemd tot observator bij de Sterrenwacht de heer J. Woltjer Jr., thans tijdelijk observa tor. Heden skiacden voor het diploma Boek houden van de hande's- en kantoo-bedien- denvereenigiug „McrciiriiB", de heeren J. S'oos, II.-van d?r V.'erff,-J. Martin, C. Se- gaar cn W. J. Batist Jr., allen alhier*. v'oor het examen Boekhouden en aanver wante vakken, afgenomen door de Federatie Handels- en Kantoorbediendenvereeni- ging.^n, is geslaagd de heer J. Kriek, alhier. UIT ONZE STAD. Voor de Militairen. In het Militair Tehuis aan den Morsch- weg werd gisteravond een gezellige samen komst belegd, waarin de vioolclub „Ad nos trum utilitatem", dir. de heer J. J. van We eren Jr., zich deed hooren en mej. [Ver- hegge eenvoudige liederen zong. Door eenige bestuursleden werden de aan wezigen toegesproken. Door bemiddeling van den heer Snel lenberg, uit Hillegersbcrg, ontving het Huia- vestingcomité alhier van de Engelsche firma Reckitt Sons honderd paar kousen, bene vens een som van f 150 als Kerstgave voor do onder zijn beheer slaande kinderen. Het totaal der giften voor de ÏJed- wevers- kinderen uit Duitschland van liet Huisves ting Comité wees heden aan 1522.30$. Uit Markslo (Duisburg) zullen eerstdaags alhier vijf Ne der 1. weesjes arriveeren uit een gesticht, dat voor liaar geen eten meer heeft. Deze kinderen zullen oerst naar het Doorgangshuis op de Hoogewoerd gebracht on dan bij particulieren geplaatst worden. Er is voor deze kinderen reeds plaats ge vonden. Vredespogingen Tan Sociaal-democraten ca it alle landen In het gebouw van het, voor den duur van den oorlog in de Theresiasfcraat te 's-Gra- venhago gevestigde Internationaal Bureau kwamen Woensdagavond 22 December j.l. een aantal vooraanstaande sociaal-democra ten uit oorlogvoerende landen bijeen om onder Jeiding van de Nederlandsche gede legeerden bij het Bureau der Internationalen den toestand te bespreken on na te gaan, welke gemeenschappelijke stappen ter beu vordering van oen ppoedigen vrede zouden kunnen worden gedaan. Naar wij vernemen, waren er bekende sociaal-democraten uit alle oorlogvoerende landen tegenwoordig, Italië uitgezonderd. De besprekingen droegen uiteraard een zeer voorloopig karakter. MilitielichÜEig 1908 cn de ondste iicliting der bereden korpsen. In de Tweede Kamer heeft minister Bos boom gistermiddag medegedeeld, dat de mi. litielichting 1903 op 31 Juli 1916 naar de landweer zal overgaan en spoedig daarop waarschijnlijk met verlof naar huis zal wor den gezonden. Voorts zeide de minister, dat de oudste lichting der bereden korpsen op 1 April 1916 met verlof zal gaan De maildienst op Eng and Men meldt uit Vlissingen d.d. 2o ~~c.: Heden zal liier geen mailboot uit Enge land aankomen. Morgenochtend vertrekt de „Koningin Regentes" van hier, De zaak Schroder. Do „N. R. Ct." schrijft nog over de in vrijheidstelling van den heer J. O. Schro der: Aan de rechtbank is uit het gerechte lijk onderzoek gebleken, dat de lieer Schrö. der, de hoofdredacteur van „De Telegraaf niet meer verantwoordelijk moet worden ge acht voor den verderen inhoud van dat blad, en op grond daarvan is de heer S. in vrij heid gesteld. Hieruit kan dus worden afgeleid, oordeelt de „N. R. Ct.", dat de heer Schroder do verantwoordelijkheid voor het artikel, waar om de vervolging plaats heeft, tot nu toe niet, gelijk door den advocaat van do „Tel." in vooruitzicht gesteld was, met een beroep op het „verantwoordelijk adviseurschap" van den heer Holdert, ook formeel van zich af heeft geschoven, waardoor hij buiten ver volging zou zijn gesteld kunnen worden. Do in vrijheidstelling i3 dus waarschijnlijk het gevolg hiervan, dat, nu formeel is komen te blaken, dat de hoofdredacteur niet meer verantwoordelijk is, een der motieven voor do in hechtenis neming: vrees voor herha>- ling, is vervallen. In de „Tel." lezen we: Naar aanleiding van enkele persstemmen en de daarbij gemaakte opmerkingen, kun nen wij op de meest besliste wijze tegen spreken, dat door den heer J. O. Schroder, ten einde zijn invrijheidstelling te bewerken, een andere belofte is gedaan, dan de navol gende: „dat hij zich niet door vlucht aan het onderzoek der justitie zou onttrokken." Smokkelarij. In bijna eiken D.-trein voor Duitsch- kmd worden reizigers aangetroffen, dtio het verbod van uitvoer van verschillende artikelen trachten to overtreden, zoo meldt men uit 01 den zaal. Dezer dagen werd door do douane tegen een red zager proces-verbaal opgemaakt we gens verboden uitvoer van twee baaltjes rijst, die op do W. O. verborgen waren, do reiziger moest bovendien hiér tot een volgenden trein Wijven en miste daardoor de aansluiting op den trein te Bentheim, Later werd ©en reiziger aangehouden en proces-verbaal tegen hem opgemaakt, we gens verboden uitvoer van boter. De rei ziger had een 10-tal K.G. op zijn rug ver borgen. Een ander reiziger was verplicht oenigo kilogrammen banket, kaeöqes, krakelin gen, denkelijk vpor het Kerstfeest, achter te laten, die zioh troostte met de toestem ming het achtergelaten© op zijn terugreis in de volgende week hier weer te kunnen meenemen. Naar aanleiding van het bericht omtrent de aanhouding smokkelaars enz. door den fourier Bonefaas uit Beek meldt deze het volgende Wo waron met ons tweeën, de militair Rijnen en ik, op vrijwillige patrouille en zagen een bende van .20 man. De militair volgde do smokkelaars, terwijl ik hen omtrok om ze in het front aan te vallen. Het toeval echter wilde, dat een patrouil le, bestaande uit de miliciens Zaal en Jans een, reeds in het front aanwezig waren, zoodot ik de flank koos. Rijnen riep aan, daarna laatstgenoemde patrouille en ik. De bende voldeed aan het bevel „halt" en beweerde geen uitweg gezien te hebben door do insluiting. Ik nam nu do verdere leiding en. dwong hen met mijn drie man hun last op te pak ken en bracht hen naar Berg en Dal en van daar verder zonder lasten naar ons kwar tier te Beek. De buit bestond uit 16 zak ken van pl.m. elk 2*5 K.G. rijst en 3 zak ken van pl.m. elk 25 K.G. bloem, dros geen 1400 pond meel, vet enz. Bovendien zijn dien na-cht nog vier man gearresteerd met hun buit, door een pa trouille onder leiding van een korporaal, terwijl verder nog aanhalingen zijn ge daan, waarbij ons geen personen in han den vielen. De bussen vet waarover ge meld wordt, zijn door den veldwachter van Berg en Dal in beslag genomen. De totale buit van ons detachement "was dien nacht 32 zakken rijst en bloem. De commissie van beroaj. van den Christelijken schoolraad keefr, naar de „Stand." meldt* beslist, dat de oproepingen voor den landstorm behooren tot de .„on voorziene o; roepingen." Dienlengevo'ge heeft zij een ongevraagd ontslag aan een onder wijzer, voor den landstorm opgeroepen, ver nietigd. Bepaald is, dat zoodra ten gevolge van het invallen van de vorst de scheep vaart door ijs gestremd wordt, de aan dienst plichtigen verleende bijzondere verloven tot het uitoefenen van de binnenschip perij door compagnies- (esk.-, batterij-, fort-, detache ment®-) commandanten behooren te worden geschorst. Gedurende dat tijdvak kan door deze mi litaire chefs, met inachtneming van de grens van toelaatbare afwezigheid voor bijzondere verloven (10 pCt.) aan hen die in gewone tijden transportmiddelen te land leiden of bedienen, een bijzonder verlof worden toe gestaan, wanneer deze dienstplichtigen tij dens dat verlof in hun maatsckappelgken werkkring noodig zijn. Voorts zal bij voldoende sterkte van het ijs, en dan bij voorkeur zoo spoedig moge lijk door genoemde militaire chefs met in achtneming van bedoelde grens van toelaat bare afwezigheid van kort verlóf kunnen Vmrden verleend aan rietsnijders (landbou wers), ten einde gelegenheid te hebben de dikwijls groote hoeveelheden riet in poelen en plassen te kunnen oogsten. De Kon. Ned. Meubelfabriek, H. P. Mutters Zn., te 's-Gravenhage, heeft aan hot nationale comité voor het aanbieden van ambulanoetrednen aan H. M.'a regee ring welwillend ten geschenke aangeboden de ventueelo inrichting van den wagen voor de geneesheoren van dien trein. „Do Ware Jacob" dreigt een Duitsch orgaan to worden, schrijft do „Tel." Reeds waren ue onderhandelingen met een Duitsche groep tamelijk ver gevorderd toen plotseling do campagne van Speen- boff tegen de arrestatie van den heer Schroder een klink in -en kabel bracht. Do Duitsclie onderhandelaars stelden daar om als eisch, dat Speenlioff de redactie van het blad geheel zou laten varen. Bui ten diens medeweten is eenigen tijd gele den oen zekere heer W. aan do redactie van „Do Ware Jacob" vorbonden en dezo heeit thans opdracht den heer Speenhoff er zoo spoedig mogelijk uit to werken. De redactie van „Do Ware Jacob" be reidt op het oogenblik een Cristiaan Do Wot-nummer voor, dat waarschijnlijk den 1st n Januari a.s. zal verschijnen, voor honorarium aan de medewerkers en ter bestrijding van de drukkosten is van Duit- sohe zijde speciaal voor dit nummer f 500 beschikbaar gesteld. Slaagt deze proef, clan zullen do verdere onderhandelingen pen zeer vlot vorloop hebben. Naar „Het A oik" verneemt, ïs ook van do Dinsdag to IJmuidon binnengeko men „Tubantia" van den Kon. Holl. Lloyd gekomen van ©uenos-Ayres, allo mail door d'o Engelschen in beslag genomen, Minister PI yte. De Minister van Koloniën, mr. Pleyte, vertoeft te St.-Moritz, in Zwitserland. Volgens de jongste berichten bevindt do Minister zith wel. Ten gevolge van de herziening van het algemeen reglement der Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken moest het aantal hoofdbestuursle den der Vereeniging uitgebreid worden van 7 op 9. Voor deze twee nieuwe zetels wer den door do afdeelingen 15 candidaten ge steld. Uit deze 15 candidaten werd bij eerste stemming met 3035 van de 5240 geldig uitge brachte stemmen gekozen dr. W. Hingst, te Utrecht, terwijl een herstemming moest plaats vinden tusschen de heeren J.. A. Bergmeijer, te Dordrecht, en ds. B. J. Graatsma, te Bccrta. Bij deze herstemming i3 ds. B. J. Graatsma met 2367 stemmen gekozen. Op den heer Bergmeijer waren 2290 stemmen uitgebracht. Do heer Jacques Deen, te Amsterdam, is na een langdurige ziekte in het ziekenhuis op de Prinsengracht aldaar overleden. Do heer Deen was oprichter en commis saris van do „Deli-Courant", commissaris van verschillende mdustrieelo maatschap pijen en bestuurslid van vele philanthro- pische instellingen te Amsterdam. Hij be reikte den leeftijd van 60 jaar. Het bestuur van de afd. Amsterdam der Nod. Vereeniging van Huisvrouwen heeft be sloten medailles te laten maken voor de dienstboden. Deze medailles zullen in het zilver worden uitgereikt aan de dienstmeis jes, die tien jaren onaTgebroken in eenzelf de betrekking werkzaam zijn. De gouden medaille wordt uitgereikt aan haar, die 25 jaar in haar betrekking zijn gebleven. Deze uitreiking geschiedt kosteloos aan do dienstmeisjes van leden der Vereeniging; de medailles zijn tegen den kosfcenden prijs vorkrijgbaar voor niet-leden en reeds in 't begin van 1916 te verkrijgen. De Minister van Financiën maakt be kend, dat door den inspecteur der directe belastingen, enz. te Haarlem, 2de afdeeling ten behoeve van 's Rijks schatkist, van een onbekende, onder letters N. N., is ontvan gen f 1000, ter voldoening van den lande aankomende belastinggelden. De Bataviasehe correspondent van de Medansche bladen verneemt, dat op 't land- bouwdepartement te Buitenzorg niet meer wordt gerekend op den terugkeer van den directeur dr. H. J. Lovink. De heer T>. W. Htork is na een voor spoedige reis gisteravond geheel hersteld uit Zwitserland te Höngelo teruggekeerd. Tot leeraar in de oude talen aan het stedelijk gymnasium te Utrecht is benoemd de heer A. Roobol, thans leeraar aan een bijzonder gymnasium te Zetten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is de bij Kon. besluit van 27 Augustus 1915 gedane benoeming tot. tij delijk lector aan de Technische Hoogeschool te Delft van C. van der Worp, dirigeerend officier van gez. 3de kl., te Haarlem, inge trokken is aan N. de Boer, op zijn verzoek, met in gang van 1 Februari, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Rijks hoogere bur gerschool te St-eenwijk; is aan J. Kuiler, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag verleend a's hoofdcommios bij hot Departement van Binnenlandsche Zakeu, onder dankbetuiging zijn met ingang van 1 Januari benoemd tot opzichter bij 's Rijks bureau voor drink watervoorziening J. J. Verlinde en R. Hoff, beiden te 's-Gravenhago zijn benoemd met Ingang van 29 December tot burgemeester van Nieuwerkerk aan den IJscl J. van der Moulcn, secretaris; met in gang van 31 December tot burgemeester Vhn Bovenlcarspel C. Boon J.Czn.; met in gang van 28 December tot burgemeester van 's Heer Arendskerke jhr. M. E. Lewe van Nijenstein is met ingang van 1 Januari 1916lo. als ambtsgebied van den inspecteur van de volksgezondheid R. M. M. Eykel nader aan gewezen de provinciën Noord-Brabant, Gel derland on Limburg, met bepaling, dat hij binnen dit ambtsgebied in het bijzon der belast zal zijn met het toezicht op ie handhaving van de wettolijke bepalingen betreffende besmettelijke ziekten en met de zaken rr>'~:^r*n r1n hvgicno van bodem, water cn lucht, en 2o^ benoemd tot inspecteur van de voiksge/.oiiuuuid dr. B. H. Stephan, ge neesheer-directeur van hot Burgerzickenliais te Amsterdam met aanwijzing als zijn ambts gebied de provinciën Friesland, Overijssel, Groningen cn Drente, met bepaling, dat hij binnen dat ambtsgebied in het bijzonder be last zal zijn met het toezicht op de handha ving van de wettelijke bepalingen betreffen de besmettelijke ziekten en met de zaken rakende de hygiëne van bodem, water en lucht is benoemd mot ingang van 1 Januari, tot A. Vriend, secretaris is benoemd met ingang van 1 Januari, tot kantonrechter te Boxmeer, mr. H. F. M. Kortmann, thans griffier bij het kantonge recht te Venlo. („Staats-C!rt.") VanTersc helling me ldtmenons: Het stoomschip „IJsel", komende van Her- nösand, met bestemming voor Rotterdam, is gestrand. Het werpt de deklast, hout, over boord. Sleepboolen en reddingsboot z'jn tor assistentie vertrokken. De equipage is nog aan boord. De zee is kalm. Men meldt ons uit Amsterdam: Men herinnert -zich do inbraak te Utrecht, in den nacht van 2 op 3 December in den goudsmidswinkel der firma Mandersloot, aan de Oude Gracht te Utrecht Eveneens, dat de daders spoedig door do Amsterdamsche recherche werden ge pakt en het ontvreemde goud werd in beslag genomen. Achteraf i3 gebleken, "dat nog o m. wor den vermist; een zestiental broches, 67 gou den ringen en zes gouclen ringen mét dia manten, 2 gouden broches met di^mantei^ 11 gouden colliers, 7 paar gouden oorknop jes, benevens een aantal kleinere gouden en zilveren sieraden. Donderdag, zoo lezen wij in de „Dordtiohe Courant", kc-mt oen commis sie uit het olassnoale bestuur van Dordt te Hendrik-I do-Ambacht om te trachten „de kerkelijke zaken zoo mogelijk in het reiue te brengen". Dat 't noodig is, dat dé ker kelijko overheid zonder dralen ingrijpt, blijkt weer uit het verslag van de verhu ring van zitplaatsen, die het blad geeft. De groote meerderheid van de Ned.- Hcrv. Gemeente, die op d© hand van da. Willokes is, wil geen geld voor de huui van zitplaatsen geven, om kerkvoogden en notabelen te nopen hun ontslag te nemen. Zaterdagmiddag zou dan. in do consistorie de verhuring plaats hebben. Voor de heei Johs. Nugteren, de president-kerkvoogd, met het „bieden" kon laten beginnen, nara de heer j. Stehouwer Tzn., ldd van den Ge meenteraad, hot woord en 9prak onge veer als volgt: „Wij hebben óók onze voorwaardenle wenschcn wij geregeld tweemaal cüenst per Zondag door onzen predikantgeregeld orgelspel en goed lioht bij den avonddienst 2e wensohen wij, dat kerkvoogden onver wijld tot do herstelling van het verwaar loosde kerkgebouw overgaan, zoodot, wan neer er plaatsen gehuurd zijn, do huurders niet nat regenen; 3e. wensohen wij, dat kerkvoogden aan den predikant, die dit jaar nog geen eent heeft ontvangen, onver wijld zijn volle traktement over dab jaai zullen uitkeeren, en dat zij voor het ver volg het traktement elke drie maanden zul len uitbetalen, zooals dit overal en ook hier altijd do gewoonde is geweest." De lieer Johs. Nugteren, president-kerk voogd: „We hebben geen geld! We heb ben al aan de Koningin geschreven en aan do synode, maar wij krijgen niets!" Een stem: „Je hoeft niet naar do Ko ningin te gaan! Je hadt geld gehad, als je op je post gebleven was en. jo plicht ge daan hacÜl" De lieer J. Stehouwer Tzn.„De hoofde lijke omslag is nu ruim f 8.50. Verdubbel clicn, dan hebt ge f 1700 cn dan behoeft go aan niemand plaatsen te verhuren. En wa' het herstel van het kerkgebouw aangaat, ge weet wel, dat de Rijksarchitect bier ge weest is, en dat hij gezegd heeft: „Vraag Rijkssubsidie aan mot overlegging van de boekhouding, maar... ge moet beginnen met te col loc tee ren." Hierop word niet geantwoord. Toen begon de „verhuring" die telkens door uitroepen werd afgewisseld. De een riep er: „Begin met de ouderling- en cha- benbankdie zijn toch altijd leeg Een t-wocde „Bank 28 moet je niet huren, want daar regen je nat!" Een dorde: „Bank 29, daar moet jo jc parapluie opsteken!" Een vierde„Schrijf maar drie .plaatsen voor mij op ,yoor vijf centenEen vijfde„Ik heb mijn plaats nu voor vijf stuivers ge huurd, maar ik maak er guldens van, als alles weer ordelijk gaatEnz. Er zijn plaatsen gehuurd voor 5 ets. er voor 25 ets. per jaar. De geheel e verhuring bracht slechts luttele guldons op. Diofstal aan boord van de „Tubantia." Omtrent den dièfstal aan boord van het s.s. „Tubantia" der Kon. Holl. Lloyd, deelt do „Tel." nog het vol gende mede: Op do heenreis heeft zich aan boord een geheimzinng feit voorgedaan. In Enge land werden 50 kistjes ingeladen, ieder in- hoüdondo 5000 Engelsche ponden. Toen het schip Buenos-Ayres aandeeu, bleken er slechts 49 kistjes to zijn. Het govolg was, dat niemand het schip mocht verlaten cn zoowel do passagiers als do bemanning ge fouilleerd werden. Zonder resultaat even wel. Hot schijnt niot onrnogei.^, te wezen, dat in Engeland slechts 49 kistjes ingeladen zij®, die in een afgesloten ruimte geborgen

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1