iederlaiid ess de ioriep. Donderdag 28 December. Tweede IBIacl. A°. 1915. Twsede Kamer. Snqezonden. Zitting van gisternamiddag, itiond- en Klauwzeer. De heer "VAN WICHEN vraagt waar om verschillende geneesmiddelen niet eens iworden toegepast. Ook spr. zou een proe;.willen zien ge nomen met isolatie en spr. betoogt, dat althans het oogenblik is gekomen om tot een anderen vorm van bestrijding over te gaan. Reden om de kosten door belangstellen den te doen dragen, acht spr. niet aanwe zig. De heer BRUMMLLKAMP wijst er vervol- don weicietijd, een nieuwe beslissing zal tegen het afmaak-systeem zijn, dat slechts een locaal succes heeft verkregen. Ware .wetenschap, zegt spreker, is altijd bëscuci- den. Do heer VAN FOREE8T haalt de ge schiedenis op, en erkent, dat de adviseurs, die tot afmaken adviseerden, het bij het rechte eind gehad hadden tegenover de landbouwers. In de hoofdbestuursvergade ring van do Hollandsche Maatschappij yan Landbouw werd besloten, do motio- Teenstra te ontraden, opr. dient in een motie, waarin wordt uitgesproken, dat voorloopig dient te worden voortgegaan xnet het afmaak-systeem do ca uij veran- clerde omstandigheden en in el*, geval vóór den weidetijd een nieuwe besissing zal moeten worden genomen. Do MINISTER repliceert en wijst, er op, dat het doel moet zijn het veelokkende Ne derland zooveel mogelijk vrij te -ouden van mond- en klauwzeer en dat geschiedt hot bost door het afmaak-systeem. Under minister Talma is de bestrijding met een serum beproefd, evenals - Erankijlc, zonder resultaat. Voor spreker gaat het tussohen: afmaken en niets doen. Het iso- leeren kuimen de boeren zelf doen. Onjuist is do bewering, dat men er nu slechter voor staat dan eón vorig jaar, hetgeen spreker met cijfers tracht aan te toonen. in 60 pUt. ie het gelukt de besmeti.ng te beperken tot één hoeve. Had men het systeem niet toegepast, dan zou het vermoedelijk zoo ge gaan zijn als in 1911. Den heer Smeenge antwoordt spreker, Üat geen conclusie mag worden getrokken tdt het resultaat met enkele koeien. Met den Minister van Financiën bewerkt BfT. een ontwerp, waardoor een deel der kosten der bestijding gelegd wordt op de veehouders. In Friesland is men met de nesultaten van het systeem zeer tevreden, gelijk spr. uit een telegram van de Frie- scho Mij. van Landbouw voorleest. Nu den strijd te staken zou gelijk staan met den bouw van eon huis, dat tot aan het dak is, en waai bij men redeneert: wat het gekost Aoeft, heeft het gekost,, er komt geen dak verder op. (Een onbedaarlijk gelach ont stond en spr. moet zijn rede voor geruimen tftd afbreken, als hij zich verspreekt en het heeft over den „geachten afgevaardigde van Staphorst", in plaats van Steenwjjk, den heer Duymaer van Twist). Indien de bestrjj- «fttg veel gekost hoeft, is dat ook vooral geschied door het niet aangeven. Daarvoor beeft de heer Duymaer van Twist zelfs geen woord van afkeuring gesproken. (Als ae Minister, vervolgt: Naast Staphorst staat Delft (doelende op een ander voorbeeld) wordt er weder veel gelachen). De heer HUGENHOLTZ roept: Eerbied voor het gezag. De MINISTER verklaart ten aanzien van 'de melkvoorziening, alle verantwoording van rich nf te werpen, als de moüe wordt aan genomen. Ook ten aanzien van de boter en kaasproductie verkeert spr. in twijfel. Staakt men thans t et systeem, dan zullen iwo als de vrede' komt, nog niet van de riekte verlost zijta. Spr. raadt ten aanzien van do motie-Teenslra afmaken (gelach) en aanvaardt die van den heer Van Foreest. De heer TEENSTRA repliceert, en ver kort het woord „thans" niet uit de motie te kunnen verwijderen. De heer DS WIJKERSLOOTH repliceert. Als de heer DUYMAER VAN TWIST zal gaan repliceeren, ontstaat weder veel lawaai. De uiotie-Tmnstra, uitsprekende, dat het wenschclijk is, om thans op te i.den met het afinaaksystccin, wordt ten slotte aangenomen met 35 tegen 30 stemmen. (Voor: de heeren Rutgers (A.-R.), Jansen (R.-K.), Koster OJ.-L.), Bichon (Wild, C.-H.), Ruys (R.-K.), Van Veen (C.-H.), De Wrjker- slooth (R.-K.), Lohman (C.-II.), De Geer (C.-H.), Van By landt (C.-H.), Anker man (C.- i), Van Wichen (R.-K.), Teenstra (V.-D.), Gerhard (S.-D.), De Beaufort (V.-L.), Rink (U.-L.), Bongaerts (R.-K.), Schimmelpen- ^oinck (C.-H.), Van Voort v. Zijp (A-R.), v. A. Yelde (A.-R.), Loeff (R.-K.), De Montó 'Verloren (A.-R.), Aalberse (R.-K.), Arts (R.- K.), Nolons (R.-K.), v. d. Molen (A.-R.), Vh/n Twist (A.-R.), Duynstee (A.-R.), Brum- imelkamp (A.-R.), Lieftinck (U.-L.), Van Vliet (A.-R.), Ter Laan (S.-D., Den Haag), Beu bier (A.-R.), Knobel (V.-L.) en de Voor zitter (U.JL.). De heer DE WIJKERSL00TH is daarna feahi 't woord, doch door het stemmen-rumoer •totaal onverstaanbaar. Spreker klaagt over het w&nWieer der domeinen, die het gaarne iVan Landbouw zou willen zien overgebracht Nar Financiën. De MINISTER zegt overweging toe. <_I>e lieer ALBARDA bespreekt den toe stand der mijnwerkers, en bepleit lotsver- verbetering. Naar spreker verwacht zal men ina den oorlog een tekort krijgen aan mijn werkers. De lieer RUYS DE BEERENBROUCK be pleit verzekering van de mijnwerkers en een betere arbeidsinspectie. Voorts yerbetering van verkeersmiddelen en woningtoestanden in de mijnstreek. Spreker stelt zich voor arbeiderswoningvereenigingen, waarvan de, arbeider zelf deel uitmaakt. De heer DRION betoogt, dat het insti tuut arbeiders-opzichters in de mijnen niet aanbevelenswaardig is. De MINISTER antwoordt niet den indruk te hebben gekregen, dat er voor de on rust der mijnwerkers reden bestond. De ar beiders-commissies te doen vervangen door meer van de directies onafhankelijke con troleurs, verdient z.i. geen aanbeveling. Met do opmerking betreffende den woningbouw gaat spreker gjeheel mede. De heer ÉUYS DE BEERENBROUCK hoopt, dat de Minister den po3b voor den Mijnraad het volgend jaar onder de pogen zal zien. De MINISTER zegt overweging toe. Do heer' DUYMAER VAN TWIST ver klaart, dat hij de Regeering alle gelden wil toestaan,- noodig om de visscherjj-inspecr tie naqr behooren te cfoen vervullen. Ook de Minister acht het toezicht blijkbaar on voldoende, want hij.zegt: „Voor zoover de beschikbare krachten het toelaten." Ook op de rivieren, betoogt spreker, laat hot toezicht te wenschen over. Spreker zou het voorts betreuren, indien met het opzet- lijke nestvisschen wer'd vo-ofTgega&n, 2oo- i op de Noord- als op de Zuiderzee. De e.rste verliest veel van haar jonge viscfil De tweede wordt uitgemoord, om aan een denvoerder te komen. Daarvoor diende de mossel te worden gebruikt. Op de Noordzee diende de nestvisscherij internationaal to worden verboden. Spreker zal zijn rede later voortzetten. De vergadering wordt" te kwart ovër vijven verdaagd tot 8 uren. Avondvergadering van Woensdag. Financiën begrooting. Minister TREUB geeft de gevraagde na dere inlichtingen omtrent den oost voor steun can den kleinen diamanthandel De heer SCHIMMELPENNENCK dankt namens de Commissie van Rapp irteurs voor de gegeven inlichtingen. Het Hoofdstuk wc rdt zonder stemming aangenomen, evo .ate drie suppleto'.re be- grootingen voor VII A, VII B en II 19"! 4. Aan de orde is daarna het wetsontwerp tot vaststelling van tijdelijke bepalingen betreffende het vervoer en de nederlage van goederen. De heer JUTEN betoogt, dat vele ge vallen van smokkelarij voorkomen, om fa milieleden aan de overzijde der grens te helpen, en dat zij, die de nieuwe bepalin gen toejuichen, onbekend zijn met de stren ge en dikwijls onverstandige maatregelen der militaire overheid, waaronder de bewo ners onzer grensgemeenten leven. Hij zou alleen vrede kunnen hebben mee de voor- gestolde bepalingen als de uitvoering niet werd gelegd in handen van het militair gezag, doch in die van den fiscus en de Rijkspolitie. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT ziet in het ontwerp juist het voordeel, dat de uitvoering der maatregelen op de eer ste plaats zal worden opgedragen aai de belasting-ambtenaren, terwijl het boven dien de zoozeer gewenschte verbeurdver klaring van smokkelwaar mogelijk maakt. Echter zal van de uitvoering niets kunnen komen, als de militaire autoriteiten niet bereid zijn 'hun vorderingj\. te wijzigen, voor zoover die zaken betreft, welke ook door het ontwerp worden bestreken. Daar om zal spreker alleen voor stemmen als de Minister kan medcdeelen, dat de mili taire autoriteit daartoe bereid, is. De heer DE MEESTER acht het noodza kelijk in het belang der publieke morali teit streng tegen smokkelarij op te treden. Voorts wijst hij er op, dat niet de mili taire macht, doch de kom mie zen voorna melijk met de opsporing van overtredingen der wet zullen zijn belast. MINISTER TREUB sluit zich bij deze laatste verklaring aan. Voorts protes teert hij tegen de vergoelijking van de smokkelarij door den heer Juten en tegen enkele uitlatingen van dezen afgevaardig de over de militaire autoriteiten. Spreker meent voorts, dat door deze wet de militaire verordeningen vanzelf zul len vervallen. En voor zoover dit niet het geval mocht zijn, zal de Minister van Oorlog, die het ontwerp mede ondertee- kende, bereid zijn de militaire macht te doen terugtreden. Het ontwerp wordt zonder stemming aan genomen, nadat de heer Juten aanteeke- ning van zijn stem tegen heeft gevraagd. Landbouw begrooting. De heer DUYMAER VAN TWIST zet zijn te middags afgebroken rede voort en pleit voor het vaststellen van een maat voor haring, spiering en ansjovis en voor be scherming van voorns. MINISTER POSTHUMA zegt, dat het toezicht op de visscherij zoo goed mogelijk is en dat in de richting van afschaffing der kuilvisscherij wordt voortgegaan. De beide andere wenschen van den heer Duymaer van Twist za' Z.Exc. overwegen. De heer TER LAAN (Rotterdam) vraagt een periodieke traktenicntsregeling voor de ambtenaren van het bureau van den industrieelen eigendom. De MINISTER antwoordt, dat zulk een regeling in bewerking is. De heer LOHMAN licht een amendement toe, bedoelende de 335 abonnementen op de ,;Gazetto de Hollande", welke door het Departemfcnt worden betaald, met 1 Juli niet te hernieuwen. De MINISTER neemt dit amendement over. De heer ALBARDA dringt aan op een veiligheidswet voor de bouwbedrijven, een zelfde wet voor den landbouw, opheffing van de bepaling, welke toelaat, dat 12- jarige kinderen, voor wie geen onderwijs- gelegenheid bestaat, werkzaam mogen zijn op fabrieken, wettelijke regeling van den bakkersnachtarbeid en invoering van den vrijen Zaterdagmiddag op fabrieken. De heer DUYMAER VAN TWIST wenscht in het belang der visscherij maat regelen tegen waterv erontreiniging. De heer ROODENBURG vraagt- grondige reorganisatie van ."e Kamers van Arbeid. 1 heer HELSDINGEN hoopt, d_t spoe dig een betere regeling der arbeidsvoor waarden voor rijkswerklieden zal tot stand komen. De MINISTER acht wijziging drr bepa ling omtrent den arbeid voor 12-jarige kinderen niet gewenscht, zoolang de Leer plichtwet niet- is gewijzigd. De gevraagde wetsontwerpen zullen komen, doch tijdens deze buitengewone omstandigheden ont breekt den Minister de tijd voor de voor bereiding. Reorganisatie der Kamers van Arbeid zal de Minister overwegen. Hot Hoofdstuk wordt zonder stemming goedgekeurd. Aan de orde is daarna het wetsontwerp tot het verleenen van subsidie is verband met het middenstandscrediet, dat eveneens zonder stemming wordt aangenomen, even als nog eenige kleinere ontwerpen. Tor wille van de waarheid. Mijnheer de Eedacteur 1 Ik verzoek u nog een plaatsje in Uw veel gekzen Blad. Samsom schrijft, dat ik iets misplaatst heb; ik zou zoo zeggen, nis i c het verslag van die vergadering naast me leg, dan heeft dit het mis geiiad. Maar boe dat eq: Ware ik ter vergldering go- weesk er zou dan geen misverstand plaats gehad hebben. Nu schrijft Samsom: Van Leeuwen, van Driebergen; het verslag schreef toen Van Leersum, van Driebergen. Alweer een verschil, nietwaar, Samsom? Hoewel: Ik heb Samsom nu wel begrepen; bot misverstand kost gelukkig de heele Ne- derlandsche burgerij geen cent. Een ander geval zou het geweest zijn, als ik een misverstand gehad had van 8 millioen, zegge tachtigmaal honderdduizend gulden ten hs. te van de Nederlandsche burgerij en ter wille van een goddeloos werk;-ik zou me geschaamd hebben voor God en menschen. Het is nu in het bovenvermelde geval ge lukkig niet noodig mij te schamen. Manheer de Redacteur, het kwam in een van de bladen voor, over de ingewanden ven koeien, die geslacht zijn in het Openbaar Slachthuis, Wegens het mond- en klauwzeer. Nu, heeren van het Openbaar Slachthuis, het publiek heeft recht op uw medewerking, want elke belastingbetaler zal de kosten, die er gemaakt worden voor het afmaak- systeem, moeten helpen betalen. Ik zelf bsn zoo bang niet voor die besmetting of ver breiding; ganzen komen daar niet, maar an dere vogels komen soms met ganzen in aan raking, 'en kan die ziekte dan zich weer verbreiden; dat zijn niet mijn gedachten, maar wij hebben dat al zoo dikwijls in de bla den kunnen lezen, "dat menschen ,die op dat gebied leek zijn, dat gelooven; zoodoende gaan zi) daarover aan het schrijven, en mee. nen nu ook al het mond- en klauwzeer te gen te kunnen gaan. 'Wie nu acht geeït, zal nu 'toch wel eens gaan denken: Zou hét wel waar wezen, wat zij er ran geschreven heb ben, om maar iets te noemen, den weide tijd hebben we het onder de knie gehouden, als de beesten naar stal kwamen, was het zoo goed als zeker gewonnen. Ik vraag u, lezers, leert ondervinding het u iniet anders? In plaats ran in twee Pro vincies heerscht het nu in negen, soms in tien, ook al gebeurd in elf, dus in heel ons land. Dus: als ik hier neer schrijf, dat da theorie faalt, overdrijf ik niet. Maar toch, met al dat schrijven zijn veel menschen in de war geraakt; we hebben hot bij ondervinding, dat een advocaat bij een pleidooi van zijn studie afstapte, werd zoo verstrooid, dat hij begon wat Goddeloos is, toe~te juichen. Hoewel: ik neem hem dat niet kwalijk, ik neem aan, dat het ook ge komen is van hetgeen er over geschreven is in de bladen. Mijnheer de Redacteur, wij hebben ook in 'een van Uw bladen kunnen Ipzen. dat het Kamerlid Duymaer van Twist eenige vraeen gedaan heeft aan den Min. van Land bouw, 'den heer Posthuma; hij heelt ze niet alle beantwoord, voornamelijk niet die vraag over het Buitenland,-wat ik voor mjjzolf wel jammer vind. Ik vind het flink van den heer Duymaer van Twist, dat hij den Min. van Landbouw die vragen s.elt. Als hij ze dan beantwoordt, weten wij ook nog eens wat. We hebben nu kunnen lezen hoeveel beesten er pil afgemaakt zijn, hoeveel geld het de schatkist al gekost heeft; wij kun nen er dan al een beetje op rekenen, voor een volgend jaar met de bolastingpenningcn. Samsom schrijft over den bekwamen Min. mr. Treub. Nu; gelet op de uitgaven ter be- stTjjding Van- het Mond- en Klauwzeer van Min. Posthuma, blijft de schimmel er wel uit. Lezers, ik vraag u af, is het niet ver schrikkelijk, dat zulks geschiedt in een Christeljjien Staat? In dezen duren tijd als wij beleven? Met beleefden dank voor plaatsing. P. VAN VLIET. Voorschoten, 22 Deo. 1915. A. II. ÖIT 8NZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopea week meld- don zioh om steun aan.. 6 pers. Maakt met het totaal der vorige week ad. A 2773 2779 pers. Hiervan werden direct afge wezen262 Tot 17 Dec. waren behandeld 2509 In de afgeloopen week kwa men in behandeling 2 2511 pers. Thans worden ondersteund 222 personen. Smokkelarij. Marechaussees en militairen hebben aan de spoorlijn RoermondVenlo een nieuwe smokkelmethode ontdekt. Tusschen de sta tions Reuver en Swalmen bevinden zich daar uitgestrekte dennenbosschen, welke voort- loopen in de richting van de Duitsche grens. Dit dichtbegroeide en daarbij onbewoonde terrein is bij uitstek geschikt voor den smok kelhandel. De moeilijkheid schuilt echter in het overbrengen der smokkelwaar naar dit terrein, daar in Reuver en Swalmen zoo wel marechaussees als ambtenaren en mi litairen 8urveilleeren. Uitgelekt scheen het echter, dat de passeerende tremen voor dit doel werden gebezigd. En zoo konden de op den loer liggende wachten een dezer dagen constateeren, dat uit een 2e klasse- coupé een groote hoeveelheid rollen koper draad, ter waarde van 7 8003 gulden, naar buiten werd geworpen. Hoewel direct een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, verneemt men nog niets van eeuig resultaat. Alles wijst er op dat de laatste weken, aan de grenzen, krachtiger tegen de smok kelaars wordt opgetreden. In de omgeving van Beek, bij Nijmegen, werd een bende van 23 smokkelaars aangehouden, door den fourier Bonefaas met één soldaat, die hén dwongen met hun vracht naar Beek te gaan. 1400 pond meel en vijf vaten vet werden in beslag genomen. Belgisch Rootfl©- Kruis. In den loop der maand November is een ontzettend groot aantal vragen naar inlich tingen omtrent den gezondheidstoestand van Belgische militairen gericht aan het Belgi sche Roode Kruis (Lange Voorhout S3, Den Haag). Ten gevolge van onderbreking in het postverkeer z"jn deze vragen eerst op 18 December in Den Haag gekomen. Weshalve hun ontvangst aan adressanten niet zal wor den gemeld, en het antwoord later aan 'de belanghebbende families zal worden toege zonden. In de laatete jaren gold de bepa ling dat de nummers in de visscherrjregis ters der kustplaatsen, welke uitgegeven wa ren aan schepen bij een eventueele schip breuk of verkoop dezer schepen, weder aan nieuw in de vaart gebrachte vaartuigen moesten worden gegeven, ten einde geen openingen in de volgorde te krijgen. Deze bepaling is tijdelijk opgeschort in verband met de vermissing van vijf trawlers der IJmnider vloot, waarvan het verlies nog niet officieel is vastgesteld. yijftig geïnterneerden worden aan de fabrieken van de N. V. Philips metaaldraad lamp enfabrieken te Eindhoven aan het werk gesteld. Zij wordeh bajvaakt door een de tachement veld-artilleristen. Het depot wordt in Philipsdorp gevestigd. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend: dat postpak ketten voor Rusland en Perzië niet meer kunnen worden verzonden langs den weg EDgeland-Archangel en dat dientengevolge de verzending van pakketten met zoodanige be- stemmmg over Zweden geschiedt. Wijl dit land den doorvoer van vele artikelen heeft verboden, verdient het aanbeveling ten post kantore inlichtingen daaromtrent te vrager, alvorens pakketten voor genoemde landen ter post te bezorgen. In den avond van Zn'erdag 18 dezer kwam te Dinxperlo een Duits ;-h soldaat van de grenswacht in politiek oe r de grens, verklarende er genoeg van te hebben, 's Zon dags kwam Herr Oberzolleinnehmer mot eon Feidwebel (beiden in burger) liera zooken, maar de deserteur was re ills v rcrokk n in ae nciinng utrecht. Het bureel von iniichaagen, Lange Voorhout 17, Den Haag, be'ast- z'.ch met de doorzending der kleine pakjes voor de verbondenen, mits een tusschenkoinst ir. de kosten van een gilden per pak en per 5 K.G. Het is ten zeerste aan te bevelen, d n inhoud der pakken er op te vermelden. Het is verboden er eetwaren in te doen, zooa's kaas, vleesch, pop er noot en biscuits. Het R-K. Huisvesdngs-Comité he ft groot succes met zijn nieuw geopende in schrijving ten- bate der arme Nederlandsolie weverski niertjes uit Duitschland. Verleden Dinsdag beliep het totaal dor ingekomen giften reeds pi.ra. f 1-100, vrar- naast vele beltengrijke giften in boven- en onderkleeding. In Leiden zijn 52 kindertjes door het co mité gjholpen, in Almelo zullen c-en 70-tal kinderen voor ondersteuning in aanmerking komen. Aan den burgemeester van I.(Osr: r werd bereids, f250 door het comité ver zonden ter verdeeiing onder de we vers kin deren, wier ouders ten gevo'ge van het stop zetten eer fabrieken ia Gronou werkl os treworden zijn. Van verschillende fabrikanten uic het Zui den zijn reeds vragen ingekomen, tot- het in dienst nemen van arbeiders. Er wordt in deze met de pioat olijke auto riteiten overlegd. 'Ten slotte kunnen wij nog mededeel en, dat in Duitschland zelf 56 Nederlandsche families met pl.m. 250 kinderen zullen ge holpen worden, en wel in 't district M.-Gkd- bachCrefeld. Zooals dezer dagen werd medegedeeld, moeten houders, van Nederlandsche consu laire paspoorten, die zich naar Duitschland wenschen te begeven, de hand tee kening van den consulairen ambtenaar aan het departe ment van Buitenlands-olie Zaken laten legali- seeren, daar anders de Duitsche consulaire ambtenaar weigert het paspoort van rijn visum te voorzien. Ten einde den Nederlanders, die voor do Kerstdagen uit Duitschland overkomen en daarheën over Zevenaar terugkeerea, gcn reis naar Den Plaag te besparen, wordt van wege het departement van Buitenlands Yue Zaken een ambtenaar naar Zevenaar gezon den, die daar e enigen tijd zal verbij ven om voor de legalisaties zorg te dragen. Do Raad van Tilburg besloot tot toe kenning van een duurtetoeslag aan arobte- naren en werklieden in dienst der gemeente, wier traktement of loon per jaar niet meer dan f 1000 bedraagt, voor de gehuwden 10 pCt, voor de ongehuwden 5 pCt. per jaar van hun traktement of loon per jaar. Bovendien, indien rij gehuwd weduwnaar of weduwe zijn en k'inderen ts hu ld en laste hebben, 20 cents per week voor ieder kind, dat op 1 November 1915 niet den leeftijd van 14 jaren had bereikt. De duurtetoeslag zal worden uitgekeerd van 1 November 1915 tot en met 31 Maart 1916. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat bjj de aan gifte ten invoer, de herleiding van de in de Britsche munt uitgedrukte waardeopgaven van den inhoud van postpaketten thans ge schiedt. naar den koers, welke geldt voor de herleiding van op postwissels naar "Groot- Britannië en Ierland gestorte bedragen. Door de Haagse he politie is, ingevol ge art 100 sub 2 van het Wetboek van Strafrecht, proces-verbaal opgemaakt tegen een bewoner van de Ba-zariaan, die op zijn woning twee toestellen voor draadiooze te legrafie had opgesteld. De toestellen werden verwijderd en eenige tsekeoingen eb ge schriften werden in beslag genomen. Naar de „N. Grpn. Ct." meldt, zal over het Belgische rijtuig-materieel, dat hier van het begin van den oorlog af aanwezig is, in verband met de behoefte aan rijtuigen ge durende de Kerstdagen door de spoorweg maatschappijen hier te lande worden be schikt, en voor enkele dagen in gebruik wor den genomen. Een en ander in overleg met de Belgische spoorweg-directies. Een groot aantal dezer rijtuigen bevindt zich op de depót-stations Appingedara en Delfzijl. De N. O. T. heeft met de Handels- vereeniging „Rotterdam" een regeling ge maakt, waardoor sirausappe'en cpeciial voor de binneri.andsche consumptie uit Engeland kunnen worden aangevoerd voor winkelier?, die niet in staat zijn daarvoor de gewone bankgaranties te stellen Op de Zaterdag gehouden markt te Edam was zeer greoter aanvoel4 van kaas. Veertig u roe ent via het aangevoerde werd gereserveerd voor binnenlandsch gebruik, en na merking in het daarvoor bestemde pak huis opgeslagen. De markt was heel laat af geloopen, daar de nieuwe werkzaamheden veel tijd vereischten. f Te Breda is bericht ontvangen dat in het reservehospitaal te Usvidek in Ilongafijo Zaterdag is overleden dr. P. Beyers. Hij was. voor zijn vertrek naar het buiteriand arte te Breda, werd toen aan de Nederlandsche ambulance in Servië en later aan de Oos- tenrrjkache ambulance verbonden.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5