Nederland en de Oorlog. N°. 17122 Maandag £ÏO December. A0 1315. <§eze (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Gffieieele Kennisgeving. UIT ONS LAND. LEIDSCH PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer J0.17L Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents. Voor het incasseoren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Gents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. I l f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. i 0.10, Pranco per post1.65. Eerste Blad. Bezoek van H. fVL de Koningin. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat H. M. de Koningin het voornemen hoeft op WOENS DAG 22 DECEMBER a, s., DES NAMID DAGS TE ONGEVEER HALFTWEE UUR, EEN NIET-OFFICIEEL BEZOEK aan de gemeente te brengen en dat H. M. bij die gelegenheid de fabriek der firma Gebr. Van Wijk en Co. aan de Hoogewoerd zal bezichtigen en daarna eenige personen ten Raadhuize zal ontvangen. De weg, door H. JVf. bij het binnenkomen en bij het verlaten der gemeente te vol gen, alsmede die van den korten auto tocht, welke zal plaats hebbetn tusschen het bezoek aan bovengenoemdo fabriek en de audiëntie ten Raadhuize, zal nader wor den bekend gemaakt. Voorts noodigt do Burgemeester de inge zetenen uit van hun ingenomenheid met het Koninklijk Bezoek te doen blijken DOOR HET UITSTEKEN DER VLAG GEN. Do Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, den 20sten December 1915. LEIDEN, 20 DECEMBER. Bezoek van H. M. de Koningin. Zooals men uit de offieieele kennis gevingen zal zien, zal E. M. de Koningin Woensdag a. s. een bezoek brengen aan imze gemeente. Twee equilibristen, geheel als Volen- dammers gekleed, werken thans uitnemend in hot Bioscope-theater aan den Stations weg. Voor de specialitoiten-muziek zorgt mr. Harryson, xylophonist-tubaphonist. Wie nog zieD wil de boeiende film ,,De Fakkelloop", naar Henri Bataille, haaste :ch, want deze wordt nog slechts van- ..vond getoond. Op do te Utrecht gehouden nationale pluimvee-tentoonstelling behaalde de heer D. van As, alhier, een 16Q prijs. In de Stedelijke Werkinrichting zijn ti..12 tot 18 December opgenomen 316 volwassen personen, 65 kinderen, totaal 381 personen De heer H. W. T. Blöte, brievenbe steller alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het toelatingsexamen voor assistent en conducteur der brievenmalen. To Groningen is geslaagd voor bet examen Fransch M. O., B, mej. M. F. A. C. Eerstens, alhier. -Gisternamiddag om halfvier reed oen driewielig motorvoertuig van de Boommarkt het Kort-Rapenburg op. De wending werd door den bestuurder te kort genomen en daardoor viel heb voertuig om. Rappe han den zetten het weer overeind. Een portier raam was gebroken en het rechterspatbord ©enigszins gebogen. Niemand had letsel be komen. De directies der Bioscope-Theaters al hier treffen het dit jaar met do Kerstdagen niet bijzonder of iiever, zij treffen het slecht. Den Eersten Kerstdag moeten hun inrich tingen gesloten blijven. Den Tweeden Kerst dag zou er 's namiddags en 's avonds voor stelling gegeven mogen worden, indien het uan geen Zondag ware. Nu is dit alleen des avond- -van 'JlweeJon Kerstdag toegestaan. „DE JAARGETIJDEN". Een tweede uitvoering volksuitvoering beter gezegd: goodkoopo uitvoering, werd door de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst op touw gezet, ten einde het oanhooren van Haydn's muziek, vooral de zoo krachtig klinkende koren, binnen het bereik van velen te kunnen brengen. En, zooaJs gisteravond de goed gevulde Schouw burg en het daaruit klinkend krachtig ap plaus heeft bewezen, hebben vele aan dachtig luisterende toehoorders van „De Jaargetijden" genoten. Opnieuw zijn de ko len, onder do leiding van den bezielenden dirigent, krachtig en rotsvast, wat de inzetten betreft gezongen. Uit het man nenkoor, dat wat klankgeha'te betreft, sterk aan het grosien is, kwam nog meer geluid dan bij do vorige uitvoering, omdat het mannenkoor zich wat meer op den voor grond kon stellen. Ala solisten traden op mej. Vogelpoel, u t Amsterdam, met een helder sopraange- luid, dat aan vastheid gedurende het zingen steeds won. Do tenor, de heer Van Tulder, was ens wolbekend van de vorige maal; wö '4jn hem dankbaar voor zijn optreden. want een verkoudheid belette dezen zanger, om zijn geluid in vollen glans te doen stra len; evenwel was in de voordracht niets van die verkoudheid te bespeuren. Met de keuze van den heer Bolsius, bas zanger, uit Schjjndel, was men zeer ge lukkig geweest, waardoor alle aria's tot haar veile recht kwamen. Met veel geluid en wel overwogen voordracht werden deze ge zongen. Het orkest, ja1, dat hebben wij gemist. Al bezaten wij hier ter stede een liefhebbers- orkest, dan zou dit toch, hoe goed ook geschoold, ©en waagstuk blijven, omdat, speelt zulk een orkest niet vast, dit de so listen zenuwachtig maakt. En dan de bij Ilaydn zoo rijk bedeelde blaasinstrumenten: hoorn, groot© trom, pauken, die zou men toch moeten bekostigen en hiervoor ontbre ken de middelen, al gaat de Maatschappij ter bevordering der jToonkunst een tijd van bloei te gemoet, waardoor, naar wjj hopen een volgende volksuitvoering met orkest zal kunnen plaats vinden. Het orkest werd gisteren vertegenwoor digd door mej. M. van Geer op een Beck- steyn-vleugel van de firma Valk. Namens de Zangvereeniging werd aan mej. v. G. eon buitengemeen fraai bloemstuk aange boden. Ook de zangeres werd met bloemen bedacht. „LITTERIS SACRUM". „Het Pnuiiliekind". 't Komt wel voor, dat eenzelfde gegeven aanleiding is voor 't sohrijven van een klucht; zoowel als van een operette. Zoo hebben we hier nu binnen drie maanden tjd een operette en een klucht gehad van ge lijken inhoud. Of do operette gemaakt is naar het gegeven van de klucht of omgekeerd, dan wel of de een of andere novelle tot het schrijven van beide producten heeft ge ïnspireerd, weten we niet, maar het oeuvre van Bruno Deober en Otto Sprinzel, dat in October Braun's ensemble onder den titel „Der liebe Pepi" opvoerde, is als de klucht „Het Familiekind", vervaardigd door Fritz Friedmann Frederich, gegeven door „Litteris Saerum". Treedt deze, we zouden durven beweren zonder ook maar iets aan de andere vereonigingen te kort te doen meest po pulaire tooneelclub voor het voetlicht, dan is de schouwburgzaal geheel gevuld. Zoo cok Zaterdagavond. Eu al die belangstel lenden hebben bljjk gegeven nog veel waar- öc-ering te koesteren voor „Litteris Sacrum". Van „Der liebe Pepi" hebben we indertijd kortelings den inhoud meegedeeld. We ach ten het overbodig dit nu nogmaals te doen. 't Is een onmogelijke geschiedenis, naar men zich misschien nog zal herinneren, soms wel een beetje ondeugend. Maar we willen er onmiddellijk aan toevoegen, te ver gaat de schrijver niet. Het gegeven leent zich meer voor een operette dan voor een klucht. Wie dus „Der liebe Pepi" gezien heeft, moet wel eeniger- m.ite teleurgesteld zjjn geweest. Dal was dus voor de wakkere Leidsche club een niefc-aangenaam antecedent. Van des te meer durf getuigt het, dat „Het Familie- kind" gegeven is. Is „Litteris Sacrum" or over het alge meen genomen in geslaagd deze klucht ge heel naar de eischen te geven? Eerlijk ge zegd is men wel iets te kort geschoten. De stijl, waarin gespeeld werd, naderde meer het blijspel, dan de klucht. Een tooneelwerk als „Het Familiekind" moet in één dolle roes worden gespeeld. Men moet er zoo ongeveer door rollen. Dit he?ft slechts één van de spelenden goed voor den geest ge staan, n.l. den luitenant, over wic-n we straks nog een enkel woordje willen zeggen. De fout, waarop we hier wezen, kwam het sterkst uit in het eerste bedrijf. De beide andere mogen iets rustiger zijn, al stijgt ook hier het succes met do versnel ling van het speel-tempo. Het milieu, waarin gespeeld werd, was niet slecht gekozen, maar voor het tweede be drijf zouden we toch een uitzondering willen maken. Was dat nu een vertrek, waarin de Von Miillera dagelijks vertoeven? Die groen peluchen crapauds, het met rood bo- kleede piano-tabouretje, do stijf 'n e^n Look ongestelde, met een bont kleed bedekte divan en nog zoo eenige centrasten? Voor een klein kruideniertje, die mot smokkelarij een ton verdiend heeft, zou 't er op door kunnen, maar bij zulke oude adel zal 't er wel wat minder stjjf-burgerlijk uitzien. En verder moet ©Ik der spelenden zich goed in haar of zjjn rol in denken. Dacht u, dat bjj Von Muller elk z'n mes maar in de botervloot steekt? Of zou men daar een gepast ge bruik van botermesjes maken? Een freule Von Muller zal bovendien bjj het ontbjjt niet scheef aan de tafe! zitten, de linker elleboog stijf op dit meubelstuk geleund. Dat zjjn wel kleinigheden, maar leden van een goede dilottanten-club mogen ze niet verwaarloozon. De regie had hieraan zoo goed als aan de aanldeeding van het tooneel aandacht moeten wjjden. Dan nog iets. Het stuk speelt in den tegenwoordigen tijd. Dames, denkt u er dan om, dat u ook de mode van den tegenwoor digen tijd niet verwaarloost. Het stuk speelt in kringen, waar dit vraagstuk steeds sterk de aandacht trekt. Bovendien zal Leonie von Brake niet in een wandelkostuum eerste bedrijf van de jacht komen en eenige wisseling van toilet is voor deze dame geen overdrijving. De kleeding moet voor Leonie en Herta een groote mate van c-Iegance ten toon spreiden. „Litteris" heeft ditmaal bepaald nog al eenige nieuwe krachten naar voren ge bracht. Niet allen bewogen zich even gemak kelijk. Daarbjj denken we aan Heinz, die wat erg stijf deed, iets wat ook Horda eigen was. Amalia Weideburg had snibbigor gekund, dan was meer uitgekomen, dat dit de vrouw is, die allen in haar omgeving regeert. Karei Frederik was niet onaardig, maar iemand, die den wijnkelder zijn speciaal domein noemt, die nooit iets presteert, stélt men zich toch nog wel oven anders voor. Leonie moest zwieriger, vooral ia het eerste bedrijf. In het tweede en derde was ze veel beter, al zou eenige overmoed bij het drink gelag niet te versmaden zijn geweest Er was een niet-onaardige oude keukenmeid. Een goedgeslaagd type van een huismeubel, ge bruikelijke naam voor zoo'n oud factotum. Het dienstmeisje bij Von Muller had weinig gelegenheid iets bijzonders te geven. De opzichter ©n de houthakker waren beiden goed getypeerd. Baron Von Muller kwam bij het tweede bedrijf goed op dreef. Maar toen was hij ook lang niet onverdienstelijk. Wel was 't gewenscht geweest, dat bjj en Amalia scher per tegenover elkaar hadden gestaan. In het eerste bedrijf deed hij nog te degelijk. Zijn spel had daar luchtiger moeten zijn. Nu rest ons nog een der optredenden. Met opzet hebben we de vermelding van den Oostenrijkschen luitenant tot het laatst be waard. Der liebe Pepi want dat is lui tenant Hansliok heeft een groot succes te boeken. We maken hem wel ons compli ment. Van het begin tot het eind heeft hij zijn rol streng volgehouden. We kunnen hem zelfs neg de eer geven, dat hij beter dan George Braun er in geslaagd is, om deze vermakelijke diplomaat-luitenant te ge ven. Eén kleinigheidje had hij nog iets dui delijker kunnen maken, n.l. zijn genegen heid voor Leonie. Maar overigons niets dan lof. Elk tooneeltje, waarin hij optrad, slaag de alleen reeds door zijn tegenwoordigheid. Aan toejuichingen heeft het den damc-s en hoeren niet ontbroken. Ze zuilen er stellig door zijn aangemoedigd op den ingeslagen weg voort te gaan. Voor de dansiustigen was er na afloop nog gelegenheid zich aan de edele dans kunst te wijden. Stellig zal 't aan liefheb sters on liefhebbers niet hebben ontbroken. De Maatschappelijke beteekenis van de Moniessori - methode. In de bovenzaal van „In den Vergulden Turk", hield de afd. Leiden van den Bond van Vrouwenkiesrecht Zaterdagnamiddag 'n vergadering, waarin mevrouw mr. J. E. Prins Willekeus Mao Donald, hoofd eener Mon- tes3ori-school te Bussum, voor een zeer tal rijk gehoor een voordracht hield over; „de maatschappelijke beteekenis van de Mon- tessori-methode. Nadat de voorzitter der afdeeüng, dr. J. A. Vollgraff, de vele aanwez'gen, waaron der enkele heeren, welkom had geheeten, gaf hij het woord aan de spreekster, die aanving met een en ander te vertellen van de levensgeschiedenis van do begaafde Ita- liaansche vrouw, die het opvoedingssysteem, naar haar genoemd, heeft uitgedacht, en nog steeds verbetert, en (lat er op' gericht is, het kleine kind naar zijn aard en aanleg in vrpheid te ontwikkelen en op te voeden. Aan de hand van een collectie eenvoudige leermiddelen, die in de zaal waren ten toongesteld, ontwikkelde spreekster de Mon- tessori-methode, zooals zij deze in haar school toepaste, en liet de belangstellende aanwezigen zien, hoe zonder bepaalde in spanning de zintuigen worden ontwikkeld. Een eigenaardigheid hij het tpei assen de zer methode is, dat het kind in zjjn verrich tingen niet op zijn fouten wordt gewezeD, wat ontmoedigend zou werken, en hoe men het geheel buiten belooningen en straffen lean stellen. In het tweede gedeelte van haar betoog zette spr. de maatschappelijke beteekenis van deze opvoedingsmethode uiteen. Vele vrouwen zijn niet geschikt voor de opvoe ding harer kinderen. Het moederljjk instinct kan haar daarbjj ook niet voldoende den weg wi.zen. De ontwikkeling dor maatschappij heeft bovendien ten gevolge, dat tal ran moeders zich niet op voldoendo wjjze met do opvoeding harer kinderen kunnen bezig houden en de zorg er van, moeten over laten aan kinderjuffrouwen, bewaarschool- houderessen, enz Voor deze moeders is de Montes30ri-school een ware uitkomst. De leiding van een aan tel kinderen uit verschillende gezinnen kan ook aan een Montessori-moeder worden toe- trouwd, en zoo kan één moeder met voor de opvoeding bjjzondere gaven, deze dienst baar maken voor anderen. Spr. besloot met de Montesseri-school warm aan te bevelen. Op het gesprokene volgde een opgewekte en aangename gedachtenwisseling. Het zou ons niet verwonderen of weldra zullen in Leiden ook proeven worden genomen met deze opvoedingsmethode. In de pauze werd namen3 het bestuur der afdecling een kopje thee gepresenteerd. „L Union fait la Force". Do Leidscho tooneelver-oeniging ,,L'Union faót Ia Force" gaf Zondagavond een gezol- ligen avond in de groote zaal van „Zomer- zorg". Aan beide zijden van het tooneel waren sierlijke plantengroepen aangebracht, waarvan in oen hot vaamdel prijkte. Precies te acht uren werd aamgevangen met H. J. van Leeuwen's marech „Een dracht maakt Macht." Daarna trad die voorzitter voor het voetlicht, om loden, do nateurs; donatrices, kunstlievende leden en geuoodigden het welkom toe te roepen. Hij zei, dat, met het oog op de tijdsomstan digheden, niet zoo druk als vroeger uitvoe ringen werden gogovonhoopte dat deze avond, die gezellige avond is genoemd, dit ook in den vollen zin des woorda zou wor den dat voor dezen avond op veler ver langen een groot stuk in studio was geno men en de keuze was gevallen op het blij spel in drie bedrijven „Het Offerlam". Hij hoopte, dat dit voor dilettanten zware stuk tob aller genoegen zou worden afgewerkt en daardoor velen der gonoodigden tot do Tereeniging zouden toetreden. Direct tij gezegd, dat do opvoering vol komen is geslaagd. Toen wij het programma inzagen, ging ons de verzuchting van het hartWat zal daarvan terecht komen over schatten zjj hun krachten niet? Doch werke lijk, „L'Union", (dit i3 de verkorting onder de leden gebruikelijk) gjj hebt het er best afgebracht! Het is niet onze gewoonte om voor liefliebberij-vereenigingen personen to noemen, doch wij willen nu eens een uitzon dering maken. \Yanda en prof. Griebenow gaven spel zooals wij maar weinig van di lettanten zagen; ook Erich on Adelheid ga^ von meermalen aardige tooneeltjes te zien, doch ook de anderen (varen goed. Er werd vlot gespeeld en de stemming in de zaal bereikte meermalen het toppunt, zóó zelfs, dat de optredenden wel eens moesten sta ken om de aanwezigen te laten uitlachen. Jammer dat er op' het tooneel zoo met de ruimte gewoekerd moest worden. Jammer oSk, dat de bouquet, die aan het s'.ot aan een dame werd overhandigd, te vroeg werd ge bracht, zoodat de indruk, met de slotscène bedoeld, werd weggenomen. „L'Union" kan met voldoening op dezen avond terugzien. Na afloop, bracht de voorzitter dank aan allen, die medegewerkt hadden, en in het bijzonder aan den regisseur. Naar wjj vernamen, bleef de gezellige stemming op het bal, dat volgde, voortdu ren. Het was reeds morgen, toen mennoo- de, doch voldaan, huiswaarts keerde. Kerstconcert. Het Kerstconcert van het Volkshuis viel ongelukkigerwijze gisteren samen met de volksuitvoering v an „Die Jahreszeiten" zulk samentreffen zal in de toekomst wor den voorkomen, nu was het niet mogelijk meer. Voor een geheel gevulde zaal had met dit al de uitvoering in het Volkshuis plaats; de dames G. Kets (zang), E. Dentz (viool), A. Dentz en A. L. v. Sloo- ten (piano) deden van de haar geschonken gaven genieten. Was het in het bewustzijn der tijdsom standigheden, dat de slotnummers door pianiste en zangeres zóó gekozen waren, dat de eindindruk niet die van jubel we zen kon Bij enkelen heeft deze keus wel licht bevreemding gewekt. Nochtans oogstten alle solisten veel ap plaus als dank voor de onderscheidene nummers en was het in de mooi versierde zaal een „mooie" avond. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Ondortrouwd: A. P. Lange veld jm. 21 j. en A. M. de Vos jd. 23 j. J. Vlaariüngerbroek jm. en J. Boelee jd. C. den Ouden jm. 30 j. en A. van der Graaf jd. 26 j. J. Nieboer jm. 25 j. en E. de Haas jd. 22 j. A. Kruit jm. 25 j. en F. M. B. vaal der Tuin jd. 19 j A. de Wit jm 21 j. en M. H. Boelee jd. 19 j. W. Zaalberg jm. 22 j. cn P. Verstraaten jd. 21 j. J. W. van der Vlugt jm. 25 j. cn M. J. S. I dm and jd. 26 j. A. Teljeur jm. 28 j. en L. H. van Velden jd. 25 j. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEHRS. BTADSTIMJEEBWEEP. TELEPH. 1». Geopend i van 'smorgona 9—12 uur en dee middags van 2—6 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Reiziger, 2 Kantoorbedienden, 1 Incasseerder, 7 Tünmerliedon, 7 Opperlieden, 2 Steenhouwers, 3 Metselaars, 8 Stucadoora. 27 Sohildors, 3 Behan gers, 2 Stokers, 1 Grofbanlcwerkor, 1 Maoh. Bankwerker, 1 Kachelsmid. 3 Typografen, 1 Koet sier, 16 Grondwerkers, 6 Loopkncohtcn, 32 los3e Werklieden, 7 Aardappolsohilsters. 4 Werksters, 1 Breister, 1 "Verstclnaaister, 1 Naaister, 1 jongste Kantoorbediende (Meisje).' UIT ONZE STAD. Het Steuncomité alhier meldt' on^ dat met het Huisvestings-Comité te dezer stede volkomen overeenstemming is er- kregen wat betreft de te verleenc i hulp aan uit Duitschland teruggekeerde Leid sche gezinnen, zoodat die voortaan geheel zullen zijn aangewezen op het Steuncomité, Voor de Krijgsgevangenen. Er heeft zich te 's-Gravenhage een Uomi- tó gevormd tot leniging van het lijden van krijgsgevangenen van alle oorlogvoeren de staten. Het Comité heeft gemeend, dat Neder land in deze dagen niet slechts van zijn sympathie moet blijk geven, maar ook daad werkelijk steun moet verschaffen. In Leiden is een sub-Comité gevormd, dat, in tegenstelling van andere steden, dit doel niet tracht te bereiken door middel van oen sneeuwbal, omdat dit veel moeite on last benevens onnoodigo kosten veroor zaakt. Het Leidscho Comité maakt het gemakkelijk en vraagv eenvoudig: Zendt uw gaven van een kwartje of méér, met of zonder bijvoeging van uw naam. aartje aan de penningmeesteresse mevrouw De Jong, Br eestraat 47. Betuigt uw sympathie aan het streven van het Comité door de giften mild te doen vloeien I Do kapitein ter zee, commandant van do positie-IJmuiden, heeft, mot ingang van he den, nieuwe verordeningen vastgesteld vooi visschcrs vaartuigen. Baron Taets van Amerongen van Wou- denberg, eere-ridder van de oomnienderij Nederland van de ordo van St-Ian, zal op treden als administrateur van de Neder- landsc-he ambulance voor Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, die vermoedelijk even na Kerstmis voor zes maanden zal vertrek ken. Het dienstweigering-manifest. Van het manifest inzake dienstweigering is de vierde oplage verschenen. Te voren is aan alle onderteekenaren gevraagd of zij hun namen wilden handhaven. De derde op laag droeg 529 namen, daarvan zijn 183 teruggenomen; de vierde oplage draagt 577 ramen. Nederlands scheepvaart door het Suez-kanaai. Het ,,Hbld." verneemt dat de stoomvaart maatschappij „Nederland" haar vrachtboo- ton door hot Suezkanaai zal laten varen. De mail op Nederl. schepen. Naar de „N. R. Ct." verneemt, hebben de Engelschen ook de Deensche en Zwcedsche post aan boord van do „Frisia' in beslag ge nomen. Of zij het eveneens met de Noorsche post hebben gedaan, kan het blad niet met stellig heid zeggon; vermoedelijk wel. De Ned. Journalistenkring en do zaak-Schröder. Onder voorzitterschap van Mr. L. J. Plemp van Duiveland, heeft Zondag te Utrecht de Nederlandsche Journalisten kring een buitengewone algemecno verga dering gehouden ter bespreking van do gevangenneming van den heer .T. C. Schro der, hoofdredacteur van „Dt Telegraaf". De vergadering was zeer druk bezocht. ITa uitvoerige besprekingen werden ach tereenvolgens een drietal moties in stem ming gebracht. Een motie-Keiler om geen oordeel over de zaak uit te spreke werd verworpen met 44 tegen 22 stommen. Ook werd verworpen met 34 t-egen 33 stemmen een motie-Belinfanto c.s., waarin o.m. de verwachting werd uitge sproken, dat zoolang niet onherroepelijk beslist is, dat een dergelijk feit onder eenige strafbepaling valt, herhaling uitge sloten zal blijven. Met deze zelfde stemverhouding werd aangenomen een minder krachtige mefcie- Elout c.s. luidende als olgt: De vergadering van den N. J. K.", komma genomen hebbende van het bericht der preventieve arrestatit van den heer J. Schroder, hoofdredacteur van ,,De Telegraaf", overwegend dat haar do gegovei.^ ont breken, oodig ter beoordeeling van da redenen, die do Regeering wellicht hebben genoopt tot eenïg initiatief in dezen env in dat geval, ir afwijking van het in de Memorie van Antwoord betreffendo hoofd stuk I der Staatsbegrooting ton aanzie© van de Pers ingenomen standpunt.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1