Se Eiirepegscfoe Oorlog. Ingezonden. Uit de Omstreken. Hi Ti Eng. Fant. Hoeden 2.50, f 3.50, n. 1. f .1 en '5. Onovei'trefTelijk v. d. prys. N. Eijn 46. H. A. TIMMERMAN, HoU. AGENDA VAN DE WEEK. Zaterdag. Cal' Jansen, Mandenmakerssteeg: Specia liteiten, 'a avonds 7 uur.' Zondag: „Zomerzorg": Tooneelvereeniging ,,1'Ui.ion fait Ia force", Gezellige avond, S uur. Leidsche Schouwburg: Maatschappij tot Bev. der Toonkunst, Volksuitvoering, „De Jaargetijden", 8 uur. liet Leidsche Volkshuis: Kerstconcent, 's avonds halfnegeu. Café Jansen, Mandenmakerssteeg: Specia liteiten, 's avonds 8 nur. Maandag Leidsche Schouwburg: Het Eott. Tooneel- gezelschap: „De Snob", 's avonds 8 uur. Café Jansen, Mandenmakersstc-eg: Specia liteiten, 's avonds 7 uur. Donderdag „Zcmersorg": HollandschVlaamsche Avond, 's avonds 8 uur. Vrijdag: Leidsche Schouwburg: Buitengewoon Kin- deimatineé. Keilenba.h's Paedagogiseh Pop- fenspel. 'sMidd. half drie. Dadelijks: Bioscope Variété-Theater, Stationsweg 19, uur. (Zaterdag, Zondag 8 nur). Thalia Bioscoop en Variété-Theater, Haar- leirmerstreat 52, 7 uur. 's Zondags alleen S nur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). Wereldrevolutie ©n het einde der wereld. 1 Geachte Heer Redacteur! Wilt u mij een klein plaatsje to taan in uw blad van lieden? Welen zullen hebben staan kijken van de beweringen van den steller der vraag in uw blad van Woensdag 1.1., nl., dat er wellicht een wereldrevolutie zou op lil zijn, en nog erger het vergaan der wereld in aantocht! Direct ben ik het met genoemden heer eens, dat de toestanden van heden, stof tot nadenken geven; dat iedereen kan begrijpen, dat 't zóó niet langer kan. klaar wie zijn dan de schuldigen van dit alles? Toch ze ker met de beschaafd© volkeren zelf, die, met uitzondering van enkelen, aflen to gen den oorlog zijn, er op ingejaagd wor den tegen hun zin en zonder hun weten vaarom. Indien van af heden het al of niet laten uitbreken van 'n oorlog van lien sou afhangen, zou de huidige krijg met al zijn gruwelen en krankzinnigheden, zeker de laat ste zijn. Wanneer toch worden we wijs; gaan we inzien, dat de oorlog is een anti- Christelijke daad. waarin beden a's: „God straffe Engeland", „Zegen onze "Wapenen", enz., als de idiootste kunnen worden aan gemerkt. 0! wat zal het geven, als slechts wordt geluisterd naar den raad, Mijnheer de Re dacteur, dat wij, neutralen, nuchter moe ten blijven en or.s oog gericht moeten hou den op de toekomst, "waarin het niet meer mogelijk zal zijn, dat druwelen van thans zich kunnen herhalen. Wat zal dit alles ba ten, als rij ntofc gaan begrijpen, dat wij zelf daadwerkelijk moeten optreden, om dat dit onze plicht is; als wij niet gaan inzien, dat een voordeel, door een oorlog voerend land behaald, niet opweegt, tegen alle ellende, er door veroorzaakt, en dat ten slotte (en dit als hoofdzaak) het indi vidu gaat boven de gemeenschap) omdat de gemeenschap het gevolg is van het groepeeren der individuen. Al ging deze 8telling niet op, dan nog is een ieder, die voor den oorlog durft pleiten, achterlijk te noemen. Laat ons aller oog van af heden gericht t^n op "werkelij k - v red el ie vend eDlaten wij ze (en dit in allo landen, te beginnen hier, in Europa) als afgevaardigden naar de Ka mers zenden, opdat een nieuwe Grondwet, INTERNATIONAAL, laan tot stand komen. Dit is de eenige weg, om, zonder drup peltje bloed te behoeven vergieten, tot een eeuwigdurenden vredo te geraken. U, Mijnheer de Redacteur, dank ik voor aw welwillendheid. L. LEIDERDORP. De Raad vergadert Maandagavond, to halfacht. NOORDWIJK. Het dep. Noord wijk der Maatschappij tot Nut van het Algemeen had gisteravond een bijeenkomst belegd in het „H'of van Holland," waarin als spreker optrad dr. J. H. Sauveur, van Haarlem, ora te spreken over een reisje door do Fransche letter kunde. Ln café „Het Fortuin" trad gister avond voor de afd. Noordwqk van den Yolksbond tegen Drankmisbruik" als spre ker op mr. H. Verkouteren, lid van de Prov. Staten van Noord-HoBand met het onderworp: „De voordeelen der matig heid." NOORDWIJKERHOUT. Het collego van Kerkvoogden en No tabelen herkoos tot president-kerkvoogd den heer J. Waseenaar. Alhior werd gisteravond opgericht een St.-Bari)ara^-vc ree-na ging, een onderaf dee ding van den R.-K. Volksbond. Het doel dezer nieuwe vereeniging is: het verlce- aen van^bulp en bijstand bij R.-K. bografe- In café „Gooi", bij Piet-Gijzonbrug, vergaderde de tuinde rave reeniging „Eens gezindheid", waartoe behooren bijna alle tuinders van Noordwi jkerh out en velen uit Voorhout en Sassenheim. Opgekomen waren 140 leden. De Voorzatter, de heer J. de Groot, open de ,en zeide, dat hem een moeilijke taak wachtte. Het gerucht ging n.l., dat er een tekort in kas was. Hiervan is een gedeelte waar heid, en do voorzitter vermoedde dan ook wel, dat het er zou ©pannen. Allereerst maande hij allen tot kalmte aan. Hij braoht in herinnering, hoe de Vereeniging in de vier jaren van haar bestaan met reuzen schreden was vooruitgegaan. Bij haar op richting was er zelfs geen bestuur te vin den thans is ,,De Eensgezindheid" eon machtige vereeniging met een eigen ge bouw. Hetgeen wel blijkt uit het feit, dat zij in het a-fgeloopen seizoen verveilde voor ƒ146,800. Waarschijnlijk heeft do Vereeni ging een te groote vlucht genomen, want thans is er in de kas eentekort, dat ech ter geenszins aam het bestuur te wijten is. Door de overtollige drukte aan Piet- Gij zenbrug zijn bij de veilingen te veel zak ken weggeraakt, en eon heel kapitaal is daardoor zoek geraakt. Hoe dit tekort gedekt zal worden was een onderwerp van langdurigo en velerlei be sprekingen, waaraan geen einde kwam en waarover later een beslissing genomen aal worden. Thans was in kas f 228. Het uitzoeken van inkomsten en uitga ven werd bereidwillig aanvaard door de heeren Jac. van Noort, alhier, en C. Heems kerk, van Sassenheim. Een foit is 't, dat do boeken in orde zijn, wat te danken is aan de goede zorgen van den lieer Va-n Emmerik. Dat de leden het vertrouwen in hun voorzitter niet verloren hadden, blijkt wel Meruit, dat hij bij acclamatie herkozen wend. Ook dio overige vijf bestuursleden wer den na stemming herkozen. De voorzitter dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen en hoopte, dat binnen kort do Vereeniging weer geheel in eere hersteld moge zijn. RIJNSBURG. De installatie van den nieuwen bur gemeester, den heer J. L. Bosschieter, i3 vastgesteld op a.s. Donderdag, des namid dags te twee uren. TER-AAR. De Raad heeft- benoemd tot hoofd der openbare school, den heer B. Jonker, thans in zoodanige betrekking te Sandeweert,. ge meente Kantens, jrovincie Groningen. WASSENAAR. De liberale kiesvereeniging stelde tot candidaat voor den Raad, den heer Heldring. WARMOND. Do bakkersgezellen, alhier, hebben de hoofden bij elkaar gestoken en gezame- 1 ijle een schrijven gericht aan de patroons, ten einde dezen te verzoeken, van hun plan den Eersten Kerstdag en den Nieuwjaars dag te bakken, terug te komen. KERKELIJKE BERICHTEN. Lis se. Ned.-Herv. Gun. Zondagmorgen te tien uren, ds. Roscam Abbing, van Leiden. .Voorschoten. Jcrue'. Wcnsdagavonl te halfacht: Bijbelverklaring. Zondagavond te halfacht: Evangelisatie. Mond- en Klauwzeer. Met ingang van 19 Dec. is ingetrok ken het verbod op het vervoer vam herkau wende dieren en varkens uit, naar, binnen de gem. Bodegraven, de gen. Hoens- broek en een kring in de gem. Leider dorp en dat vervoer verboden voor de buurtschap Varssel, gem. Hengelo (O.) en de buurtschap „Bonrepas", gem. Vlist. BURGERLIJKE STAND-OMSTREKEN. SXSSENHEIM. G eb or cd: Johannes Frederica Catharina. d. v. H. J. Upliolf en E. M. Lambermont. Overladen- Theodoras Johannes, 1 j. z. v. Tb. J. Broinver en AI. Waaijor. BUITENLAHDSCHE BERICHTEN. Vérines, onder-luitenant bij het Fran sche vliegeroorps, is, volgens een Reuter- telcgram uit Pau, Maandag naar beneden gestort, terwijl hij op eem hoogte van 800 voet vloog -en werd doodelijk gewond. Deze aviateur moet niet-verward worden met den bekenden Fransohen vlieger Vé- drmes. Bij South-Shields heeft een spoorweg ongeluk plaats gehad Een ledige trein kwam in botsing met een rangeerlooomotief en een passagierstrein, waardoor brand ont stond. Er zijn volgens de eerste berichten tien personen gedood onder wie een vrouw. Iiater werd gemeld, dat ujj het ongeluk, dat aan den heerschenden mist wordt toegeschreven, 5 personen gedood en 50 ge wond zijn. China weer Keizerrijk. Do „Times" verneemt uit Peking éeni- gf-. bijzonderheden over de uitroeping van Jocan-Sji-Kai tot keizer van China. Den llen December zond de staatsraad een me moriaal aan president Joean-Sji-Kai, waar- ia er op werd aangedrongen, dat hij den troon van China zou bestijgen, met het oog op het feit, dat de verkiezingen in alle provincies ten gunste van een conatitutio- neele monarchie, met don president als keizer, waren uitgevallen. Joean-Sji-Kai gaf toe, dat hij zich voor uen wil van het volk moest buigen, maar erlcl.i .rde, dat hij, gebonden door de eed en, die hij bij do in stelling van da repu'oliek had afgelegd, den troon niet kon bestijgen. Hij raadde aan een ander aan te wijzen. De staatsraad vergaderde opnieuw en bood toen een tweede memoriaal .aan, waarin word uit eengezet, dat Joean-Sji-Kai, aangezien hij de eenigo persoon was, die keizer kon zijn, het land zou benadeelen, indien hij zich tegen den wil van de geheele bevolking verzette. Na eenigon tijd gaf de president toe, maar hij eischte, dat er voorloopig nog geen verandering zou worden ingevoerd, voordat de noodige maatregelen waren ge nomen. Hij drong er bij de ministers op aan, alle moeilijkheden te vermijuen en er werden telegrammen naar de prov' dale gouver neurs gezonden, om het volk mede te dee- len, dab de president berustte in den na- tionalen wensch van een monarchie. De bladen in de hoofdstad waren rood gedrukt) ter viering van de gebeurtenis. De bevolking van Peking voelt zich zear ver licht, nu de periode van onzekerheid voor- bi] is. V Opium-Bcstrijding in China? Te Hongkong w:b een groote hoeveelheid opium opgeslagen, welke bestemd was voor den invoer in China maar door de maat regelen der Chineesche autoriteiten, tot be strijding van het opium-euvel, haar bestem ming niet had kunnen volgen. Onlangs is die voorraad opgekocht door een Chineesc-h syndicaat to Kanton, samen gesteld uit ambtenaren en kooplieden en over een kapitaal beschikkende van 1.200.000 dollars. De bedoeling van dit syndicaat heet te 2ijn, mede to werken tot bestrijding van het opium-kwaad, door te voorkomen dat bedeelde voorraad in China binnengesmok keld en dan weer voor de opium-pijp bereid zou worden. Aan de „Straits Budget' wordt uit Hongkong geschreven, dab de 1200 kisten cpium, die door genoemd syndicaat zijn aangekocht, bestemd zijn om voor „medici nale doeleinden" aan den man te worden gebracht Dr.C is maar 'n praatje, zegt de corres pondent van het Straitsblad. De deelne ming" van kooplieden aan het syndicaat duidt er op, dat dezen er een goede zaak in zien. Zij zullen hun geld niet in een onderneming steken, die enkel 1200 kisten opium voor „medicinale doeleinden" wil verkoopen. Er moet dus wat achter zitten. Order de kooplieden-deelnemers ran het syn-aicaafc zijn er ook enkelen uit de provin cie Yoehan, waar, naar bekend is, groote opium-voorraden zijn. De correspondent vermoedt dus, dat het syndicaat, onder patronage der Kanton- neesche regeering, niet meer of minder zou beoogen, dan door invoer tevens van Yoe- n;m-opium do gelegenheid tot heb schuiven van opium weer op ruime schaal open te stellen. Wel werden nog kort to voren in Kanton bevelen uitgevaardigd, volgens welke een ieder moet toestaan, op straffe zelfs van ^den dood, dat beambten der opium-recherche, de woningen binnendron gen om naar opium to speuren. Maar, die bevelen kunnen zeer wel bedoeld zijn, als écn waarschuwing in hot belang van het nieuwe opium-syndicaat. I)e Aniertkaanschc Voorstellen tot Legem itbrciding. Het ministerie van Oorlog in do Yereenig- de Staten heeft, naar Reuter aan Engelscho bladen, uit Washington meldt, de voorstel len t-ot uitbreiding van het leger bekend gemaakt. Het loger is in twee groepen gesplitst, 't „regular army" en het „continental army". De soldaten van het „regular army", dab uit 141.843 man zal bestaan, zullen een ze ker aantal jaren onder de wapenen blijven en daarna met verlof naar huis gaan, maar in gevallen van oorlog nog een tijdlang op geroepen kunnen worden. Men wil in de volgende twee jaar het „re gular army" indoelen in: 10 regimenten infanterie; 4 regimenten veld-artillerie 52 compagnieën kust-artillerie 15 compagnieën pontonniers 4 luchteskaders. Een jaarklasse van hot „continental ar my" zal 133.000 man tellen. Deze soldaten zullen drie jaar lang telkens gedurende eemge maanden degelijk geoefend worden en dan nog drie jaar met klein verlof gaan. Beide legers zullen uit vrijwilligers tus- schen 18 en 45 jaar bestaan. De uitbreiding van het leger vereischt na tuurlijk een grooter aantal officieren voor de uitbreiding van 't officierenkorps worden dan ook reeds de noodige plannen bestu deerd. WTe op den tegenwoordigen oorlog let, zal misschien opmerken, dat dit leger ntef veel beteekenep zal. De Moordenaar van Jaurès. Reuter meldt uit Parijs, dat Raoul Vil lain, do moordenaar van Jaurès, den Fran- schen gocialistisehen leider, den 20en De cember voor het gerecht zal verschijnen. LEVEND BEGRAVEN DOGH GERED. FraUsche bladen bevatten het volgende verhaal van twee Sappeurs uit het Fransche leger, die in Artoisi levend begraven raakten. Den 30en October ontplofte er in Art ais, in de buurt van den Doolhof, een Duitsehe mijn tusschen de twee linies en verstopte een ondergrondschen gang, die wij (de Fran- Schen) gemaakt hadden van onze loopgra ven tot aan den anderen kant van de Duit sehe loopgraaf. Op dat oogenblik waren er twee Breton- scho sappeurs, Manduit en Cadoret, in den gang aan het werk op' 28 meter van den ingang. Na een hevigen Schok, die van teen ver blindend licht vergezeld ging konden z$ vaststellen hun lamp was blijven bran den, dat zij opgesloten zaten in een ruim te van twee-en-een-halven meter lengte. Manduit merkte tevens op, dat zgn horloge •was bljjven stilstaan op vijf minuten voor tienen. 2jj begonnen onmiddellijk pogingen te doen om uit hun gevangenis te komen door hot verstopte gedeelte® van den gang door te graven. Zij slaagden daar ©enigszins in, maar de aarde, die door den dim der ontploffing samengeperst was, werd hoe lan ger hoe harder en moeilijker door te graven. De mannen, die steeds moeilijker adem kon den halen dachten toen, dat ze zich ge makkelijker konden bevrijden door schuin naar bovon te graven, aan den kant van de Fransche linie. Het stuk, dat zij door moes ten graven was zoo wel Langer, minder ge makkelijk dan een verticale doorgraving naar de vijandelijke loopgraaf, maar het kwam zelfs niet bij hun op om hun leven te red den zoo ze het met gevangenschap bij de Duitschers zouden moeten betalen. De lucht, die ze in moesten ademen was spoedig zoo bedorven, dat de lamp nitging en de luci- feis niet rilden branden. In vol a age n duis ternis begonnen zij zich dus schuin naar de oppervlakte der aarde uit te graven, waarb'"1 degeen die graaft, gaat slaan op den rug van zijn makker, die op de knieën ligt Zij moedigen elkaar aan en zingen met halve stem 3reionsche liedjes. Na lange uren wer kers schijnt er door een of ander spleetje in de aardkorst een beetje lucht binnen te drin gen, waardoor hun benauwdheid iets minder groot wordt- Een glimworm duidt er op, dat ze de oppervlakte van de aarde raderen en wel dra maakt inderdaad oen laatste steek met de spade een opening, waardoor de lucht naai* binnendringt en waardoor ze een paar sterren aan den hemel bespeuren. Het was in den nacht van 30 op 31 October. Zonder hun koelbloedigheid te verliezen, luisteren ze scherp toe en weldra bemerken ze, dat er dicht bij hen Duitsoh gesproken wordt. Onder het bereik van hun armen is een schietgat: ze zijn vlak bij een loopgTaaf van don vjjand. Hun besluit is onmiddellijk genomen. Ze duiken in den grond terug en beginnen opnieuw te graven, nu horizontal, van het Duitsehe schietgat af, in de rich-, ting, waar, naar zij vermoeden de Fran sche linie is. De aarde, die zij uitgraven, werpen zjj in de ruimte vau twee meter, die zij achter zich hebben en zoo wroeten zij zich verder en eerst den tweeden nacht, dien van 31 October op 1 November, kou men zij uit in den wijden trechter (15 meter doorsnede) dien de Duitsehe mijn in den giond tusschen de twee linies geslagen heeft. De nacht is helder, de maan schijnl; als zo in dit heldere licht het wagen door den mijn- trechter te gaao> dan hebben ze alle kans gedood te worden door vrienden of vijanden. Zoo besluiten ze het duistere deel van den volgenden nacht af te wachten. Hun kleeren zijn aan flarden; ze maken ze zoowa'o vast door er hun been-band en rond te winden. Langer dan twee dagen hebben ze niets ge geten of gedronken. Den geheelen dag ont ploffen nu de granaten dicht bij de ope ning van hun gang. Onze zware bommen vallen eenige meters achter hen in de Duit sehe loopgraaf, kreten, geschreeuw, dood go- rochel en overhaaste beweging bij den vij and wekkend. Uitgeput zuigen de twee Fran sche sappeurs wortels uit of trachten in een gleuf wat regenwater te verzamelen. Ein delijk den derden avond, den len November om elf uur, klautert Mauduit langs den rand. van den trechter en komt bij de Fran- echo waarnemingspost. Hoewel hij op ruwe iwijza bij de keel gegrepen wordt, kan hij zich nog bekend maken, terwijl Cadoret, die hem volgt, het evenwicht verliest en in den trechter valt, waar de Duitschers, door het leven opmerkzaam geworden, op hem! schieten. Maar geholpen door Zijn makker, weet hij tegen (Wj. wand op te komen en en hij 'valt in de Fransche linie, waar hij en Manduit hartelijk ontvangen worden. Manduit en Cadoret hebben de jnilitaire medaille gekregen. D© plannen van d© Duitschers sn het Westen. Dezer dagen zijn eenige Nederlanders, die verscheidene maonuen in een munitie fabriek bij Keulen gewerkt hadden, naar ons land teruggekeerd. In een onderhoud vertelden zij, dat rij 50 mark in de week hodden verdiend, waarfegenover echter stond, dat het leven zeer duur was. In den beginne had men nog vrij goed voedsel kun nen krijgen, doch vooral de laatste weken was de kwaliteit der levensmiddelen hoe langer hoe slechter geworden. Den laataten tijd was het op de spoorlij nen bij Keulen bijzonder druk geweest, ver telden de werklieden. Volgens hun. zeggen, passeerden er vaak dagelijks 60 lange trei nen met troepen en oorlogsmateriaal, be stemd voor hot westelijk front. Zooals blijkt, werd er ook nu weer flink gesnoefd over het groote offensief" en de „doorbraak, dio nog voor het Nieuwjaar zou püatas hebben." Bij Keulen zco werd ook nog verteld zouden zich wel 200 vliegmachines be vinden die echter nooit gebruikt worden. Do „Centraal News"-corrcspondent in het noorden van Frankrijk meldt dat men op een Durtech deserteur in het noorden van Frankrijk een proclamatie heeft ge vonden van prins Albrecht van Würfetem- berg. In dit stuk kwamen o.a. de volgende zinsneden voor: „Binnenkort zult gij een schok moeten doorstaan, waarvoor gij al uw energie moet verzamelen, ten cinue den vijand een be- slisöenden stag toe te brengen, die u den weg naar de kust zal openen en aldus naar de zegepraal. Binnen enkele dagen zal uw keizerlijke meester in uw midden verschijnen om u tot nieuwe triomfen aan te voeren. Geeft hem een bewijs van uw loyaliteit en vastbeslo tenheid om den vijand van uw vaderland ïo verslaan, zoodat onze wapenen met Gods hulp eeuwigen vrede op aardo kunnen bren gen en ons de dankbaarheid van de toe komstige geslachten zullen verschaffen". Deze proclamatie bevestigd de geruchten, die de rond© doen over een mogelijk offen sief in het westen. De „Temps", die de waarschijnlijkheid hiervan bespreekt, rijst op de groot© concentratie van troepen in het westen, die gemak'elijk uitvoerbaar is met het oog op den stilstand op het ooste lijk front. De militaire medewerker van de „Tempa^ acht een nieuw Duitsch offensief aan het westelijk front niet onwaarschijnlijk. De voorbereidingen, die door den Duitechen generalen staf worden gemaakt, dragen een uitgebreid karakter. „Wij rijn echter bereid de vijanden .te ontvangen," verMaart ge noemd blad. Nog een munitiefabriek ontploft Woensdag j.l. werd aan de „N. R. Ct.'2 uit Klundert geseind, dat men daar een hevige ontploffing had waargenomen, waar door de grond dreunde. Uit Zeeuwseh- Ylaanderen meldde men gister aan dit blad, dat die ontploffing ook in geheel die buurt gehoord is. Men vermoedt nu, dat in Bel gië een munitiefabriek in detluoht is gevlo gen. Kitchener naar Egypte De Amsterdam scho correspondent van de' „Yoss. Ztg." zegt uit Londen te heooen ver nomen, dat Kitchener binnenkort naar Egypte gaat om het opperbevel over de troepen daaj ter plaatse te aanvaarden. Ontploffing in een kruitfabriek. In verband met de ontploffing van de Belgische kruitfabriek kan nog gemeld, dat er 140 dooden zijn. In officieele kringen ge looft men met kwaadwilligheid to doen te hebben. De Fransche autoriteiten hebben in kisten met kruit, die uit Amerika kwa- meD, ook reeds een paar maal een helsch machinetje gevonden. De begrafenis der slachtoffers heeft met groote plechtigheid plaats gehad in do kerk waar vele ministers en hooggeplaatste mili tairen tegenwoordig waren. Honderd-en-een lijkkisten waren in de kerk opgesteld. In een eindeloozen stoet van lijkwagens had het transport naar het kerkhof plaats. Duitsehe intriges in Indië. De „Times" verneemt uit PekingD$ mail heeft hier uit Nederland een groote massa pamfletten, getiteld: „Do zoogenaam de trouw van Indië aan Engeland" atunge braoht. Het d!oel van dezo pamfletten is d© onderdrukking vam IncK^. door Engeland bekend te maken en te trachten een revo lutie daar te bewerkstelligen. Op de boe* ken staat, dat zij zijn uitgegeven door ch Indische Nationale Partij, maar heb is dui delijk, dat zij uit DuitschLa-nd afkomstig zijn en door do Nederlandsoho mail aange bracht. Italianeia naar Albanië. De Italiaan?cho legatie te 's-Gravenhage deelt ons het volgende communiqué barer regeering, dato 15 dezer, mede: Uit Oostenrijksche bron zijn betreffende gebeurtenissen, deze laatst© dagen in de Adriatische Zee voorgevallen, geruchten verspreid, die deels onjuist zijn en deels ten doel hebben de beteekenis to overdrij ven van eenige voorvallen, die als onvei> mijdelijk kunnen worden beschouwd met het oog op de ingewikkelde opdrachten op. het gebied van troepenverplaatsingen on der bescherming onzer zeemacht. De eeni ge daad, welke de yijand heeft kunnen vol brengen, was de beschieting door een sterk eskader torpedojagers, van eenigo kleine koopvaardijvaarlAiigcn, meercndeels zeil' scheepjes,- dio deel uitmaakten van ver scheidene voor de approviandeerrng op de Albaneesche kusten gebezigde vaartuigen. Deze aanval heeft in geen enkel opzicht onze belangrijke en goed onderhouden veiv bieding met Albanië belemmerd en nog minder het succes van onze militaire actie. Hetgeen geschieden moest voor het ver voer van troepen en een belangrijke bewe ging van groote schepen noodig maakte, is tot een goed einde gebracht. Ondanks de liii.derlaag van 's vijanda zijde hebben onze transporten van troepen en huisvestmgs- ë:i oorlogsmateriaal, begeleid door onze scheepsmacht, in volmaakte orde de havens die zij moeeten binnenloopen, bereikt en heeft do ontscheping plaats gehad. Slecht© een vrachtschip, de „Re Umber- to," van het jaar 1892 en metende 1182 ton netto, en do torpedojager „Intrepido" zijn op drijvende mijnen gestdoten, want in de ze zeestreek was van te voren zorgvuldig naar mijnen gevischt. Een snelle en han dig© manoeuvro van het escorte reddo het geheele detachement ingescheepte troepen eD de bemanning van den torpedojager, met uitzondering van veertig man van de „Re Umberto" en drio van de „Intrepido", die voor het meerendeel onmiddellijk als slachtoffers van de ontploffing vielen. De „Giornale" stelt in het licht, dat de. Italianen meti hun landing op de Albanee-J sche kust een tweeledig doel bcoogen. Het le is dat 't Servische leger te helpen dat op nieuw van munitie is voorzien cn zich op de Albaneesche kust bevindt. Het tweede is, den Bulgaren en Oostenrijkers te beletten1, zich op de Albaneesche kust te nestelen en daar een protectoraat in te stellen. Do spanning, waarmede Italië de gebeur tenissen in Albanië volgt, is hefc gevoeg van de aanwezigheid van goede havens aldaar, van welke er één, Valona, vele maanden lang door de Italiaansche troepen bezet i« geweest cn van het ontbreken van zulk© ha vens op. do Italiaansche zijde van de Adria tische Zee, mochten deze havens den vij and in handen vallen, dan zou de Italiaai}- sche vloot zeer gehinderd zijn id haar ope raties tegen de Oostenrijksche vloot. De Duitschers in Beigië. In do gevangenis te Bruggo ligt nu al weken een vrouw, diie met bekennen wil, wat de Duitschers eisdhen. Eens was zo met een Diritsoh officier uit geweest. E>e militair v/as dronken gewor den. 's Morgens vreesde hij den vorigen avond misschien te veel te hebben g©-1 zegd. 't Was gedaan met de vriendschap. Wel licht had hij tegen zijn plicht gehandeld, maar een ander zou er voor boeten. Hij liet de vrouw aanhouden. Dezo werd ge kerkerd.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2