en oe ilonoy Eci*aste Blad. j\o jg]5_ N\ 17117 Dinsdag 14 December. (Deze <Qcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Officieel® Kennisgeving. UIT 0MS LAND. PKIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer /"0.17£. Kleine advertentien ▼an 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Yoor h6t incasseeren wordt f 0.05 berekend, Bewijsnummer 6 Oents. PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. I i B 0,10. Franco per post 1-65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien art. 8, lo alinea, der Hinderwet; BrongeD bij deze ter algemeene kennis, dat door hen oi> heden vergunning is verleend aan GEBRS. G. en J. VAN DEN OORD, eu reohtvcr- krij gendon tot het oprichten van een broodbak kerij op het perceel 3 Octoberstraat, Sectie M no. 3470. Burgemeester eD Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR, Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 14cn December 1915. FABRIEK S- EN HANDELSTERKEINEN. In ons blad van 11 November namen wij ©en «artikel op ondor het hooid: „Industrie terreinen te Leiden", waarin de wensohe- ljjkheid werd betoogd om van gemeentewege in dien geest werkzaam te zijn. Dat dit geen unicum zou zijn, ook niet in dezen t'rjd, blijkt wel uit een besluit van den Gemeenteraad van Deventer, waarin een voorstel van B. en ,W. "werd aangenomen tot inrichting van een groot terrein aan den IJeel en den Zutphen. sohen Straatweg, tot handels- en fabrieks terreinen. B. en W. werden gemachtigd tot den aanleg van do noodige wegen, lesplaat sen, enz., terwijl in verband met de kosten de prys werd gesteld op f6 per vierk. M. Zulk een besluit is een bewijs van kloeken durf on van geloof in de toekomst van ons land en van deze gemeente in het bijzon der. Wy meenden niet kwaad te doen, dit be sluit van de Vroedschap uit Deventer eens nis een voorbeeld ter navolging ook van Leiden, mede to deelen. Wy gelooven nog altijd, dat ons land na den oorlog in de gunstige gelegenheid zal bomen, om zijn handel en industrie zeer uit te breiden. Daarvoor zal allereerst noodig zijn gold, 'lat ongetwijfeld zal kunnen worden gevon den, als maar de rechte mannen de zaak aanpakken. In de tweede plaats zal men er voor moeten hebben geschikte terreinen. Het zou ons niet verwonderen, of ondernemende zakenmenscken 6peuren reeds hier en daar rond of er ergens ook goede gelegenheid aanwezig is om hun ondernemingsgeest tot uiting to brengen en al zoo ook mede te wer ken aan de a'gemeen© welvaart. •Rn nu wil het ons lijken, dat Leiden als middel-groote s iad, met een welvarende oml- goving en groote vaarwaters in de nabijheid een niet to vorsmaden plaats zou zijn voor de vestiging van verschillende nieuwe in dustrieën. Zou het nu ook niet op den weg van ons gemeentebestuur liggen stippen in deze richting te doen en de gedegenheid te ope nen, dat energieke mannen ook hier huü gading kunnen vinden? Er is bij de behandeling van de gemeen- tebegrooting ook over deze kwestie gespro ken en terecht opgemerkt, dat de aanwe zigheid van industrie niet altijd en in alle opzichten voordeelen voor de gemeente op levert. Dit is waar, vooral wanneer zulk een industrie niet floreert en de fabrikanten niet bijzonder goed zorgen voor hun perso neel. Daar staat echter tegenover, dat bloei ende industrieën zeer veel tot de verhooging der algemeene welvaart eener plaats bij dragen. En dank zij' een steeds verbeterde ar beidswetgeving en een voortdurend streven naar betere sociale toestanden, mogen wo vertrouwen, dat de toestanden van dó men. Btehon, die in do nijverheid werkzoam zijn, ook nog gaandeweg zullen verbeteren, waar door hun tegenwoordigheid in dö maat schappij, behalve als werkkrachten, niet meer nis een noodzakelijke last behoeft te Wor den beschouwd. Een goed betaalde arbeidersklasse kan aan den welstand van den neringdoenden jniddenstand zeer bevorderlijk zijn. Zoo mogen wr' vertrouwen, dat de aan- wmrigheid van industrieën vooral ia de toe komst zal medewerken tot vooruitgang eener plaats en tot verhooging van het peil der algemeene welvaart. Daarom durven wij het besluit van Deventer met gerustheid aan ore gemeentebestuur a's een navolgenswaar dig voorbeeld voorhouden. Fk moet iets gewaagd worden, zeker, doch wio niet waagt, kan ook niet winnen. Leiden verkeert in een stadium, dat stil stand er achteruitgang zou beteekenen en wij mosten vooruit! LEIDEN, 14 DECEMBER. Voor den dienst in Ned -Indië is bo- stenrd de heer L. A. de Graaff, alhier, voor administratief ambtenaar. Inzake het voorkomen van dipinheri- ti&-gova!!en onder de leerlingen der G'hr. M. £7. L. O.-school aan het Noordeinde, om Wftlko reden aldaar thans geen onderwijs wordt gegeven, deelt mea ons nader mede, dat zich verleden week vijf gevallen dier ziskte onder do leerlingen van de eerste klasse hebben voorgedaan, dat tweo der nji-ngetaste kinderen zijn overledendat de drio andere patiënten herstellende, zoo goed als beter zijn. Voort», dat zich tot dus verre onder de leerlingen dier school geen nieuwe gevallen hennen voorgedaan en dat de genomen maatregelen door het bestuur der school zijn getroffen in overleg met ge zondheidscommissie en schoolarts. In de Memoatie van Antwoord inzake het Hoofdstuk Binnonlandsoho Zaken der Staatsbegrootiing 1916, merkt de mini ster op, dat, indien de voortgaande ontwikke ling der Vereeniging tot bevordering van Tropische geneeskunde alhier, een subsi- dieoring van Rijkswege noodig maakt, de Minister bereid is haar te bevorderen. Vrede door Recht. Do pfdeeïing Leiden van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht", heeft het ge waagd weer eens iets van zich te laten hoo- ren. Zjj belegde gisteravond een openbare» bijeenkomst in het Nuts gebouw, waarvoor als sprekers waren aangekondigd mevrouw FhielWérbein, uit Haarlem, en mr. dr. S. J. M. van Geuns, advocaat-generaal by het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. De presidente, mej. Van Eek, opende ilo niet talryke vergadering, met een kort woord, waarin zij de verhouding schetste tusschen den Anti-Oorlograad en den Bond Vrede door Recht". Na den oorlog zal „Vrede door Recht" weder zijn ei^en weg gpah, thans werken beide organisaties liefst samen. Het eerst trad op mevrouw ThielWeE-- hein, die de afdeeling Leiden hulde er voor bracht, dat zjj deai moed had gehad, in deze dagen voor den vrede te willen getuigen. Spr. behandelde vervolgens "de taak van de vrouw en de vredesbeweging. In den stryd voor den vrede behoort ae vrouw, ge dreven door li3ar moederlijk instinct, voot-.. aan te staan. Men doet 't best. de vrouwen in de oorlogvoerende landen voorloopig uit te schakelen. Doch ook deze vrouwen zullen eenmaal inzien,. dat zij haar mannen en zo- aien niet hebben gegeven aan een heilige zaak, maar aan zucht naar grootheid en machtsverlangen. Gelukkig komt er zelfö onder Duitsche vrouwen kentering, wat spr. met voorbeelden aantoonde. Aan de vrouwen uit neutrale landen is do taak. haar zusters in de oorlogvoerende landen voor het pacifisme op te voeden. Vóór wij daartoe overgaan, moeten wij echter de. hand in eigen boezem steken, zeide spr. tot de vrouwen. En als wij dat doen, merkte zij op<, dan voelen wij, dat wij, yrouwen, ook schuldig staan. Hebben wij onze kinderen opgevoed tot degelijke menschen met rots vaste karakters? Het is een harde les, die oolc de vrouwen uit dezen oorlog knnnen vrekken, meent spr. Zij1 mogen zieh meer dan tot dusver 'toeleggen op. zelftucht. Spr. roept daarvoor ook de mannen te hulp.; de man nen. die zolf in zoovele dingen te kort schieten. Met het prediken .van den vrede kunnen we niet vota taan. In deze dagen voelen Wij meer dan ooit de schrijnende tegenstelling tusschen ideaal en werkelijkheid. Wij moe ten het prediken niet laten, doch daar naast moeten vrij macht st?llen. Het werk der duisternis berust slechts by enkelen, doch machtige, personen, waar wy tegenover moe ten stellen de macht van het aantal. Met een opwekking tot aansluiting bij den Bond en bij den Anti-Oorlograad, besloot spr. haar warm gevoelde reae. Mr. van Geuns hield vervolgens een pak kende improvisatie over: „Het Pacifisme en do Werkelijkheid." Vooraf deed spr. uitkomen, hoe het tijd schrift „Ons Land", dat nog wel eens na tionaal orgaan wil zijn van do vredesbewe ging. een caricatuur is. Wortelt ons streven inderdaad in de wer kelijkheid? vroeg spr. Zeker niet de oude vredebond, zooals spr. dezen zich nog uit zijn jeugd herinnert, die over den vrede droomde. Doch de huidige vredesbeweging wil den vrede gebouwd heb ben op recht. Waarom kunnen de reohte- verhoudingen tusschen de Staten niet op de zelfde wyze geregeld worden, als die van do individuen? Wij zien den oorlog als een onrecht, als iets onwaardigs en onwaars, maar wy zien hem ook a's een groot ge beuren. Zelfs in den oorlog komt» de vredes- gedachte, de broederschap der menschen tot uiting, zooals spr. met treffende voor beelden demonstreerde. Die gedachte moe ten de vredesvriendert verder dragen door de wereld, en daarby tooneri, dat het begrip vaderlandsliefde zich zeer goeci verdraagt met de internationale gedachte. Ten slotte deed spr. zien hoe men de vredesdenkboelden kan propagecren, niet al leen door middel van bonden en vereenigin. gen, maar ook door de Kerk en in de school. En waar inderdaad het pacifisme, zooals spr. had aangetoond, op de werkelijk heid steunt, gelooft spr. ook in dezen moei lijken tijd aan zijn eindelijke zegepraal. Beide spr. werdon worm toegejuicht. Daar niemand gebruik maakte yan de ge legenheid om vragen te stellen, sloot de presidente to ruim tien uren de openbare bijeenkomst. In een korte huishoudelijke "bijeenkomst van leden, werd mevrouw Poelgeest tot se cretaresse der afdeeling benoemd. „KUNST NA ARBEID". Alweer eon uitvoering van de werklie- den-zangvereeniging „Klunst na Arbeid." Nu reeds met die van g^oravond in „Zomer- zorg" de veertigste. En aldoor blijft op haar uitvoeringen do belangstelling groot en de aandacht on verdeed; bewijzen dat men de zangers en hen, üie hun uitvoerin gen opluisteren, gaarne hoort. Zulk een groot aantal concerten brengt natuurlijk mede, dat door neb koor flink moet worden geoefend, daar de directeur, de heer Bh. Rank AJzn., dikwijls moot zorgen voor nieuwe nummers, geschikt voor het koor. Wij kunnen niet anders zeg gen dan dat zijn zookon vrijwel altijd met een goeden uitslag wordt oekroond. Hij kent de krachten, waarover hij heeft te beschikken, weet zich te hoeden voor over schatting daarvan, en werao daardoor niet weinig mede tot het succes, dat het koor bijna altijd behaalt. Daarbij ls er steeds eon welkome afwisseling in het repertoire der zangers, dat plaats geeft aan ernstige en vroolijke nummers; een factor, welken de hoorders op grooten prijs stellen. Ook gisteravond werd weer zeer ten ge noegen van de vele aanwezigen gezongen. „Psalm Y1II" van R. Hol en de „Hymne" van J. A. van Eyken vooral werden flink ten gohoore gebracht. De luchtiger num mers „Goede Rag-d" van Rud. Wagner en „De Speelman" van R. Salzbrenner ver oorzaakten een gepast vroolijke stemming in de zaal. Het -laatste nummer moest wor den herhaald. Bijzonder veel kunstgenot heeft de heer A Diemer Kool doen smaken door zijn on berispelijk zuiver en gevoelvol violoncel- spel. Met zijn zes voordrachten heeft hij inderdaad het programma opgeluisterd en de werkende leden van „Kunst na Ar beid" zullen het ons niet kwarijk nemen, al» wij heb zoggen, daar waren zij zeiven veel to verrukt voor den avond groote- iijks in waarde doen stijgen. Onder al de genen, die de Vereeniging welwillend heli- ben bijgestaan bij haar uitvoeringen, neemt de heer Diemer Kool, uie het gisteren voor het eerst deed, van nu aan een eere-plaats in. Zijn medewerking blijvo 'fc zal ailler wensch wezen niefc bepaald tot dezen één'en keerl Voordracht-A vond van Prof. Dr. J. J. Hartman In het Lcidsohe Volkshuls. Voor een vrij talrijk opgekomen publiek hield prof. Hartman gisteravond de aange kondigde voordracht over „De Broeders", blijspel van den Romeinschen dichter Te- rentius. Na een korte beschouwing over de betee- kenis van het tooneel in onze samenleving, waarin spreker het denkbeeld bestreed, dat het ooit een leerschool des volks is geweest, maar ten allen tijde een machtig middel tot vermaak en ontspanning, werd een beeld gegeven van de tooneelinrichting uit Te- rentius' tijd, zijnde pl.m. 200 vóór Chr. De moeilijkheid, om op een gegeven oogenblik de gewenschte personen op ongezochte wij ze te vereenigen, wist men in die dagen reeds handig te ondervangen door de han deling op straat te doen afspelen. Een paar voorgevels van huizen, aan beide zijden be grensd door een straat, die op de markt of aan hoJ^ strand uitkwamen, vormden ge woonlijk den achtergrond van hot tooneel de auteur kon dus ten allen tijde aldaar de spelerB doen ontmoeten en een stuk, waarin acht k tien rollen voorkwamen, werd vaak door drie k vier personen gespeeld. Na een korte 6chets van den inhoud van hot stuk, werden enkele gedeelten uit het blijspel voorgedragen en de handelende per sonen door spreker lovendig uitgebeeld. De goedhartige Micio, de vrekkige Demca en hun beider zoon en pleegzoon Aeschinua, voorts een paar slaven worden sprekende opgevoerd en menige aardige beschouwing en origineele opvatting wekten vroolijkheid onder hert. publiek. Op deze wijze slaagde de hoogleeraar er in zijn gehoor een aardigen kijk te geven op het Romeinsche Volksleven in die dagen. Posterijen. De Direobeur va»n het Postkantoor brengt tor kennis van belanghebbenden, dat op 14 dezer de brievenbus staande aan den Wit ten Singel tegenover perceel No. 69 zal worden verplaatst naar de Groenho- vensfcraat tegen den z ij g e v e 1 vain het hoekhuis Witte Singel No 62. De Directeur voornoemd, M. O. HENNEQUIN. Lolden, 13 Deo ember 1916. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. STA D8TIMMER WERF. TELEPH. 127. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Kantoorbediende, 1 Incasseerder, 10 Tim merlieden, 2 Mach. Houtbew., 15 Opperlieden, 3 Steenhouwers. 10 Metselaars, 1 Voeger, 8 Stu- cadoora, 22 Schilders, 2 Behangers, 1 Grof- Bankwerker, 1 Stoker, 4 Typografen, 3 Brood bakkers, 1 Koetsier, 1 Schipper, 1 Bloemist, 18 Grondwerkers, 6 Loopknechten, 32 losse "Werklieden, 4 Anrdappelschilstore, 6 Workstors, 1 Breister, 1 Yerstetnaaister, 2 Wasohvrouwen1 Jougate Kantoorbediende (Meisje). LEIBSCHE SCHOUWBURG. „MEA CULPA". Wanneer jlir. Van Riemsdyk mee wil wer ken aan de veredeling van het repertoire van de K, V. „Het Neder tan dsch Tooneel", dan zal een zijner eerste daden moeten zijn, op te komen tegen de vertolking van „Pro Domo" en „Mea Culpa", 't Zijn kasstukken, maar met kunst hebben ze niets gemeen. En we hebben pns gisteravond afgevraagd, hoe 't toch mogelyk is, dat zooveel talent volle actrices en acteurs worden bijeenge bracht om hun krachten te geven aan een spel als „Mea Culpa". „Mea C'uipa' heeft dezellfde motieven tot ondergrond, die- later ook voor „Pro Domo" hebben dienst gedaan, 't Gaat weer over de degeneratie van den adel. Weer een vader, die op z'n ©er gesteld is en èen zoon, die om al dat moois niets geeft De schrijver heeft zich in „Mea Culpa" beyverd om toch zoo romantisch mogeiyk te zijn. Het eind doet de deur dicht. Dan komt de reeds stervende tuinmsnsdochter de kamer binnenwandelen, om ten aan- achouwe van het publiek de laatst* minuten van haar leven door te brengen. In die weinige minuten vermurft Z3 des baron zyn zoon, die zich jegens hr.ar op schromelijke wijze misdragen heeft, toch over oen paar weken in heb huwelijk te laten treden en koppelt ze nog even haar zuster, aan den door haar versmalen dienstknecht. Als je zoo iets hebt gezien, verlang je zoo spoedig mogelijk naar de frissche avondlucht. In die paar minuten gooit en passant ook ae baron zijn eergevoel nog te grabbel, door zyn liederlijken zoon, wiens d.a 1 in den geheelen omtrek spoedig bekend zal zijn, te doen huwen met een onschuldig, rein meisje. Het lust ons niet over dit toonr-elspel ook nog maar een enkel woord te zeggen. We zullen ons verder bepalen tot het spel. Dat was in één woord van allen vooriref- felyk. Heb moei lij leste deel had wel Rika Hopper als de door jonker Ernst van Ka v-t a onteerde tummcinsiocht.r, Anna. Al het leed, dat over dit meisje is gekomen, heeft ze treffend uitgebeeld. Ei-rst die stomme smart, wanneer ze weet, hoe 'b met haar gesteld is on daarna die vlagen van krank zinnigheid. Zij geeft een uitbeelding, die langzamerhand de geheele verwildering voor bereidt. Men gevoelt h?t onvermijdelijke ran de vernietiging van dit leven. Een frissche deern was Gusta de Vos- Poolman, als de andere dochter van den tuinman, Marie. Frisch ook in haar uit barstingen tegen de weldoeners van haar en haar familie als gevolg van het leed, dab de jonge baron over" haar zusti-r, vader, kortom over allen, die haar lief en dierbaar ztjti, heeft gebracht. Een natuurgetrouwe uitbeelding van een dochter van hefc land. Betty Holtrop-Van Gelder is er ook nu weer prachtig in geslaagd een liefhebbende moeder uit te beelden en een correcte huis vrouw wier leven alleen door die twee zaken in beslag wordt genomen. Deze ba rones vroeg minder van haar krachten dan de hnlstarrige gravin in „Pro Domo". Het freuletjo had 't hier ook erg gemak kelijk. Er werd niet meer geëlscht dan dat ze een goedig, meelijdend dametje zou zijn en het vraagt van Mientje van Kerckhoven- Kling absoluut geen inspanning om zoon persoontje uit te beelden. Sara Heyblom was een kittig, brutaal dirnstmeisje en voor het weergeven van een burgerjuffrouw heeft mevrouw Van Nieuwland-De Koning een goeden naam. Louis Bouwmeesters naam stond op het programma met vette letters afgedrukt. Dit maal is daartoe weinig reden. De baron toch vervult in „Mea Culpa" oen vrij onder geschikte rol. Geheel anders als de graaf in „Pro Domo", indertijd door Bouwmeester gespeeld. Bouwmeester gaf weer krachtig spel te zien. Vooral in de scène, waarin hij zijn zoon over het gebeurde onderhoud en met hem breekt Een oude tuinman, toonbeeld van dank baarheid voor de genoten bescherming, kan jhf. Van Riemsdyk in rijn adel-degeneratie tconeelspelen niet missen. Jan C. de Vos vertolkt dien braven man en liefdevollen ra der. dat beide kwaliteiten duidelijk uitkomen. Aan Jac. Reule was de vertolking van den jonker toevertrouwd. Dat uit zijn optreden reeds onmiddellyk is op te maken, hoe 'de situatie is, iets wat niet sterker uitkomt dan in den afecheidsfuif met Zijn vrienden waar men alleen verstelt staat over het totale gemis aan opmerkingsgave bij die vrienden is de schuld ran aen schrijver. Reule heeft met veel sentiment, met veel hartstocht, 't minder soliden jongen rnensoh, dat zich niet ontziet connecties aan teknoo- pen, met een geëngageerde tuinmansdoehter, tenvyl hij zelf ook verloofd is, ja zelfs binnen weinige weken zal trouwen, weerge geven- Willem van der Veer, was de miskende galant ran Anna, de knecht by den baron. We waren werkelyk verheugd Van der Veer, ran wien we vroeger elk oogenblik weer iets moois te zien kregen, te aanschou wen. Met reuzenschreden hebben wo de laatste jaron zjjto talent zien groeien. Uit een oogpunt ran kunst beschouwd, is dé verandering voor Van der Veer geen voor uitgang geweest. Zyn talent is bet r werk waardig, dan deze rol. Hier had hij allcrminstl gelegenheid zich geheel te geven. Aan hemj lag het niet, dat men van het handelen, van dezen jongen man niels begrijpt. J. Kaart Jr. .was de zoon van den tuin. man. Wel wat al te komisch in dit milieu. De nachtkroeg-scène uit „Pro Domo" was in „Mea Culpa" verrangen door een af- scheidsfuif op een studentenkast. Het pro gramma gaf meer fuifnummers aaa dan we te zien kregen. Dat is misschien de oor zaak, dat de namen zoo door elkaar wc-rden gegooid en de vier mede-studenten van den jonker, toch maar do zes namen voor hun rekening namen. Constant, van Kerckhoven moest een jong- mensch weergeven, die de panje te veel eer heeft aangedaan. Dat heeft hij hier wel eerder te zien gegeven en nu evena's tgén bewezen, dat hij die kunst bijzonder verstaat Timrott is de meer zwaarwichtige k ant Een sermoen houden, gaat hem a'tijd goed af, ook nu wper. Het programma verkondigde ons eeu wijziging van Timrotl's voornaam. We hadden er trouwens reeds van gehoord. Jolian heeft afgedaan, 't is in het v rvog Jchn. Het samenspel sloot als een bus en h t applaus gold dan ook stellig de spelenden. Summa summarum: Het voortref!?'ijk spel was omgekeerd evenredig aan he gegeven tooneelwerk. We hebben bier wel eens gekl agd over het geringe loge-bezook Ditmaal hebben de lcgebezoekers groot gelijk gehad met met te komen. Overigens viel de opkoms'. nie1; tegen, dank zij het feit, dat e:n cantinoWas zoo goed voorzien was, dat een zeventigtal mi litairen op kosten van die ka3 op den twee den rang p'aais konden nemen. 01T ONZE STAD. NederJandsche arbeiderskinderen uit Duiiscfrlartd. Reeds van verschillende zijde kwamen bij het Huisvestin ga comité, Witte Singel 8-iD, belangrijke giften im, niet alleen in geld, maar ook in kleodirtg. Het Oorait-é heeft besloten, een geheel afzonderlijke afdooling voor dit dool aaa? zijn propaganda te verblinden en buiten de ingekomen giften, al naar gelang der be hoefte, een som uit zijn eigen kas beschik baar te stellen. Te Leiden alléén zullen een 35-tal kin dertjes geholpen, en evenals 60 B»lgjes, in de boeken van het Comité ingeschreven worden. Gcvluokte-n uit Rheine vertellen, dat de toestand onder do Nederlandsche arbeiders te Münster nog treuriger moet zijn en dat zij te Almelo vijf huisgezinnen uit Rheine in een kamer zagen ondergebracht. Ook over die streken zal hot Comité door do aanstelling van correspondenten eerst- daags gaan werken. In het klein-auditorium van het Academie-gebouw heeft gisteravond prof. dr. W. Nolen, op verzoek van de Commis sie voor Ontspanning der Gemobilisoerden, een voordracht gehouden over „Besmette lijke riekten en bacteriën". Do voordracht, dlie men met groot© aandacht volgde, werd toegelicht door vele lichtbeelden ©d domon- etra tl e -ma teri aa 1 Ten gevolge van den storm der laat ste dagen zijn bij het strau- te Cadzand, evenwel op Belgisch grensgebeid, verschil lende mijnen aangespoeld, waarvan er en kele zijn ontploft, waardoor inatcrieeie schade ontstond. Maandagmorgen spoelde bij de haven van Hoofdplaat een mijn aan, welke tot de komst van de marine-autoriteiten onder de bewaking van twöe burgers werd gesteld. Op de Yliehors op V li dl and is een En- gelsche mijn met vangarmen aangespoeld. Gistermorgen werd tc Nieuwediep in de haven -een drijvejide mijn opgemerkt, welke door een stoombarkas onuer de Toxelsche kust gesleept en aldaar vernie tigd is. Nabij den vuurtoren wu d door den stoom schoener „Dolfijn" eveneons een mijn waar genomen en in den grond geboord. Do N. O. T.-commissie van do Hanzi heeft zich, op eon desbei - ffende vraag, ge daan namens de tot stand gekomen Fede ratie van R.-K. Middenstands-organisaties in Nederland, bereid verklaard, om haar bemiddeling ook te verleen en voor het op dezelfde wijze tot stand brengen van invoe ren voor importeurs uit. anrnro bisdom men, zoo», a de in die bisdommen bestaan de R.-K. Middenstands rganïsaties met de Nederlandsohe Overzee Trust-maatschappij eenzelfde overeenkomst zullen hebben ge sloten.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1