Uit de Omstreken. Van de Nederlandsche ambulance in Servië. r/nnnp Voeten worden voorkomen door IVUUilL Slobkousen. Nieuwe Rjjn 46. H. A. TIMMERMAN, Hofl. Telet. 142. AGENDA VAN DE WEEK. Zaterdag: „Zomerzorg": Propaganda-avond Ned. Ver. Afsch. Alcoh. Dranken. 8 uur. Café Jansen, Mandenmakerssteeg: Specia liteiten, 's avonds 7 uur. Zondag: Leidsche Schouwburg: N. V. Hei Tooneeï, i,Mr vrouw Warrens bedrjjf", 8 uur. „Zomerzorg": L. T.-V. „Jacob Cats", Soirèe met Bal, 's avonds S uur. Café Jansen, Mandenmakerssteeg: Specia liteiten, 's avonds S uur. Maandag Leidscho Schouwburg: „Mea Culpa", Kon. Ver. Ned. Tooneel, 's avonds 8 uur. Zomer zorg"': Werk] i eden-Zang veréenhte g „Kunst na Arbeid", Uitvoering, 's avonds bal f negen. NutszaaJ: „Vrede door Recht", Openbare Vergadering, S uur. Leidsch Volkshuis: Voordrachten Prof. Dr. J. J. Hartman, 's avonds halfnegen. Café Jansen, Mandeomakerssteeg: Specia liteiten, 's avonds 7 uur. Oosterkerk: Zendirigs-Bidstond, 's avonds 8 uur. „Leidsche Volkshuis". Tentoonstelling van Bijbelsche prenten, 710 uur 's avonds. Woensdag: Ghr. School to Nieuwe Wetering. Chr. Zangverecniging „Geef God'e Eer". Uit voering, 's avonds 7 u u r. „Leidsche Schouwburg". Openb. Uitv. Leerl. Muziekschool Mij- van Toonkunst- Aanvang 7 uur. Donderdag: Luthersche Kerk. Voordr. Ds. H. Heek- man „Saul en David". 8 uur. Leidsche 'Schouwburg< N«V. j^Hefc Too neel". Royaards „Notabelen". S uur. Dadelijks: Bioscopo Variété-Theater. Stationsweg 19, 1 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). Thalia Bioscoop en Variété-Theater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen S uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). storking, bovendien spelen ze thuis, zoodat „D. L. V.", dat in zijn laatste wedstrijden 9ok nogal in goeden vorm was, heb niet gemakkelijk zal hebben. In de tweede klasse gaat het gemakkelijk een overwinning van „Lisse II" op „Bere- steyn II" te voorspellen; minder gemak kelijk is dat ten aanzien van „Ajax III" ,,L. F. C. II".. We gelooven echter, dat „L. V. O. II" sterker is en dus ook wel zal Winnen. De derde klassers die de ontvangende partij morgen zijn, geven we do beste kan- ien voor de overwinning, dus „Noordwij- kerhout" en „U. V. S." Verder staan op het programma nog twee bekerwedstrijden. „x>eresteyn" zal als eer- stc-klassei' va-n den 2den-kiasser „L. V. V. III" moeten winnen, 'tls maar gewenscht, dat hier de bekerloopbaan van „L. V. V. III" eindigt, want dan kan dit elftal, dat door late inschrijving nog geen enkelen competitiewedstrijd speelde, eens met do Stallen van zijn a-fdeeling gaan kennis maken. Evenzoo zal „Do Sportman II" van ,,D. L. V. II" moeten winnen. Voor de Leidscho korfballers zijn er mor gen twee wedstrijden. „Fluks* begint nu rijn reeks van thuiswedstrijden met „O. S. O. R.", waarschijnlijk het zwakste twaalf tal van do afdeeCing. Dat kan dus een goed begin worden, indien de Rotterdammers wederom niet wegblijven. De „Yitc3se"-reserves ontvangen „Resi- ridentie", waart-cgen de Leidcnaars in Den Haag gelijk speelden. De Yitessenaren, die ongetwijfeld nu wel zullen winnen, hebben na het falen va-n „Fluks II" de hoop nog niet opgegeven. KATWIJK. Voor de met 1 Jan. e.k. ter Gem'eenfo- Secretarie vacc c-rende betrekking van amb tenaar eerste k]a*se, hebbem zien 13 eolli- jilflnten aangemeld. KATWIJK AAN DEN RUN. Het aantal kweekers in ons ïïorp, dat zich toelegt op het trekken van tuinen, neemt jaarlijks toe. Dit jaar is het wederom met twee vermeerderd. De heer C. Kor- pershook Jr. en de heer E. van Vjjver, heb ben namelijk ieder een kast gebouwd en brengen voor dit jaar hun pro ducten in den handel. Eerstgenoemde kou reeds in de afgeloopen week een flinke tartij Scarlet Due snijden. Gezien de re sultaten van dit bedrijf, in naburige dorpen, kan het niet anders dan worden toegejuicht, lat ook hier de trekkerjj meer en meer wordt beoefend. NOORDWIJK. Dinsdagmorgen te tien uren vergadert Ie Raad. NOORDWIJKERHOUT. In ealé „Duinzicht", Rui'gcnlioek, veF- 'uderde de tuindersvereeniging „Eendracht". Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er dit jaar voor f 90.000, aan erwten en fcoonen geveild was. In 1914 was dit bedrag tJecbta f15.000; een bewijs, dat de Ver inniging met reuzenschreden -vooruitgegaan is. Besto! n werd een brandkast aan te schaften. Dö nieuwe villi aan rlern „Langevel- Herweg*i3 decreed en zal Maandag betrok ken worden door mgr. Rijekenberg. Nog twee villa's zullen aan denzelfden weg ver razen. i. WASSENAAR, Alhier is de eerste steen gelegd voor een gebouw der Ger. Kerk. Het woord werd gevoerd door den consu lent, ds. Al ting, van Voors hoten. De steenligging geschiedde door den heer D.' vtan Barneveld, ribavan den Kerke- raad. KERKELIJKE BERICHTEN. Voorschoten. Jerueh Woensdagavond te halfacht: Bijbelverklaring. Zondagavond te halfacht: Evangelisatie. BURGERLIJKE STAND-OMSTREKEN. A2.ÜL ANDER VEEN. Go boron: Jacob, zoon van J. Slapper on T. Verboom; Marias, z. v. O. Heem- rood en E. Yorzaal. Overleden: Annigjo van dor "Veen, ved. O. Blok, oud 76 jaar; Cornolig don Elankon, ond 63 J.j Jnriën Hupser. oud 71 jaar. Gehuwd: G. v. d. Bijl en S. H. de Vries. AILKEMADE. Geboren; Cornelia Elisabeth, d. v J. van dor Moor en G. Koot; Getrouwd: D. KLees, 29 j. en H. N. van Nieuwkoop, 21 j.; W. Spaargaren, 23 j. on A. M. Meijer, 23 j. Overleden: P. Snijders, echtg. v. G. van Klink, 63 j.; N. Jansen, eelitg. v. A. Keijzer, 49 j.; M. Wes- selman, wetl. J. van der Meer, 84 j.; A. Turk, wed. v. O. J. van der Drift, 80 j. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 11 Deo. 1915. Boter. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabriekeboter (controle) van f 59 tot 61, idem goede 56; pfima boeren boter 58 tot 61, idem goede 54 tot 56: Aangevoerd 182/8e, 42/16e vaten, wegende 4060 K.G. Hmdel slecht. LEIDEN. 11 Dec. 1915. Eieren. Aanvoer 2324 stuks. De prijzen waren ICipeiexen 10.40 a 11.10, Eendeeieren 8 a 8.45 per 100 stulw* Handel matig. LEIDEN, 6 Deo. tot en met U Dcc, 1915, Turf. Lange turf nihil. Prijs 6.50. LEIDEN, 11 Doe. Graanmarkt. Stemming heden kalm. Handel lusteloos. Prijzen in hot voordeei der koopers. Te noleeren zijn: Tarwe 10 lliu p?r 80 K.G.Gerst f 9.10 it 10 p. 65 K.G.Haver 13.40 it 13.80 p. 100 K.G.Erwten 23.50 24 per H.L. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. 10 Dec. Veüing der Tuinb. Ver. „K. en O,". Bloemkool I 5.50 a 10, dito II 1.50 A 2.75 j Roodo kool 8 A 12; Savoye kool 2.50 it 5.75; Peen p. H.L. 1.90 A 2: Rapen 0.90 A 1.20; Kroten /IA 1.25 p. H.L. Weinig aan voer. Handel matig. Dinsdag 14 Doe. laatste veiling. ZWOLLE, 10 Dec. Vee. Op do heden gebonden vee markt bestond de aanvoer uit 171Ö stuks als: 332 runderen, 71 kalveren, 64 schapen en lammeren, 69 varkens en 674 biggen. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien 200' a 360, dito vaarzen on sohotten 190 A 310, gusto koeien voor do vetweido of stal 160 A 240, dito vaarzen 155 A 220, voorjaars kalvende koeien 160 A 230, ossen voor de vetweido 175 A 250. l>2-jarige eprmgrtieren 95 A 190, 1^4-jarige Sinken f 95 A 190, jonge fokkalveren 45 A 110, uchtere kalveren 8 A 23, vette koeien en ossen aan bouten 72 A 92 ct.. stieren 65 a 84 ct., dito kal veren 75 A 100 ot., dito schapen 45 A 60 ct-.. per K.G., 6-weekscho biggen f7 A 11, 10-woeJtsche id. 7' 13 A 20. drachtige varkens f 55 a 80. magere id. 45 A 60 per stuk, vette varkons 0.77 A 0.79 per K.G. Boter. 4960 K.G. waarvan 200,8e vaten, 60/16e vaten en 720 stukken van V* K.G. Prijs f 1.50 A 1 60 per K.G. Per 1/8 vat vau 20 K.G. prima f 30.50 A 31. afwij kende 30 A 30.50, 2o soort 29.50 A 30. Per 1/16 vat van 10 K.G. 14.50 A 15. Handel willig. Huiden. Koe- 40 A 42" ct.. pink vellen 40 A 42 ct., stierenvellen 35 A 36 ct. per /a K.G., paardenvellen (met baar) f 14.75 A 15.50 per Btuk. Onveranderd. LEEUWARDEN. 10 Deo. 1915. Kaas. Prijs fa- brieksnagelkaas f 39 a 72 per 150 K.G, Aanvoer 23574 K.G. LOOSDUINEN, 11 Deo. -Op de tuinen zijn bo- taald voor: Bloemkool le soort 12 a 15, idem 2e soort 4 a 7; Roodo kool 2.60 a 6.40; Savoye kool 1.90 a 3.20; Groene kool 1.70 a 3 per 100 stuks; Salade lo soort /3a 4.50; Idem 2o soort /la 2.50 per 100 kropPeen lo soort 5.70 a 7.20: Prei f 1.40 a 2; Selderij 1.40 a 1.80; Raap stelen f 1,50 a 2; per 100 bos; Kroten 1.10 a 1.20 per halve H.L Andijvie 0.60 a 1.40 per 100 struik; Spinazie 0.45 a 0.62; Stoofela 0.20 a 0.25; Boe renkool 0.15 a 0.20 per mand; Schorseneeren le soort 7.50 a 8.60; id. 2o soort f 2.50 a 3.50; To maten le soort 20 a 25ld. 2e soort 10 a 14 per 60 K.G. MAASTRICHT, 10 Dcc. Aan do Botcrmijn alhier zijn aangevoerd 54995 K.G. Hoogste prijs binnenland 1.50, middenprijs bin nenland 1.49, laagste prijs binnenland 1.42 ALKMAAR, 10 Doe. Tor kaasmarkt heden aange voerd 2 stapels, wegende 3219 K.G. Prijzen klo'ne fabrieksbaas 55, commissie boerenkaas 44. Koon fabr. 66n stapel niet doorgegaan. UTRECHT. 10 Dec. Op do kaasmarkt warenannge- vcerd 83 wagens knas, te zamen wegende 23843 K G. Prijs le kwal 71.50 A 75, 2e kwal. 63.50 A 71. Rijks- merkkaas 69 A 75 per 50 K.G. Handel matig. SCHIEDAM. 10 Dcc. Notoering van de Beuxscom- missie. Moutwijn f 72}/*. per Nederl. vat, zonder fust on zonder belasting. Moutwijn willig. Spoeling per ketol 2.20. Graan-Spiritue 40 A 51; Mela«se-Spiritus 38; Ruwe Spiritus 19 A 21. Notec-ring van den Bond van Distilateurs in Ne derland. Moutwijn 25; Jenever 29; Ameterd. proef 30.50, alles per Hl. contant, zonder fust en zon der accijns. BÜITENLANBSCHE BERICHTEN. Keizerlijke TFraak. Jean de Bonnefon vertelt in het Parijscha „Journal", dat de groot-hertogin van Luxem burg zich in een klooster heeft begeven, en wat haar tot dit besluit bracht: „Dezelfde Duitschers, die grijsaards en kinderen martelen, die door hun vliegers bommen lieten werpen op den trein waar mede die gekroonde heilige, die de koningin der Belgen heet, haar land ontvluchtte, heb ben thans tot slachtoffer gekozen de jongste, de teedeisfce loot 3an den laatsten tak van een alouden stamboom, die geen mannen arm kon verdedigen: Marie Adelaide, groot hertogin van Luxemburg, de lieftallige, frêle afstammelinge der oude Nassau's. Men zegt, dat zij haar moedig gedragen smart is gaan verbergen achter do deuren van een klooster. Zij weet zeker niet, dat de troonsafstand en een godsdienstig loven haar, niet zullen beschermen tegen Wilhelm II, want wij hebben hier te doen met haat en wraakzucht, met gekwetste jjdelkeid. D-. geschiedenis werd verteld bij de ter-aarde-bestelling van groothertog (WShelm, "vader van de vervolgde souvereine. Op 25 Februari 1912 weende prinses Mör rie Adelaide, sedert een uur groot-hertogin, aan den voet van baars vaders sterfbed, toen zij den afgezant van den keizer van D.uitechland moest ontvangen. Deze condoleerde haar met eenige WooiE- den, en vervolgde toen: „En mijn verheven mees ter ïïee'ft to^j Op gedragen, aan Uwe Hoogheid mede te deo- len. dat hij haar de vreugde en de eer heeft voorbehouden, met prins Jooohlm, den zesden zoon van Z. M. te huwen." De vorstin verhief zich in haar volle lengte en antwoordde: „Mijnheer, gij zult aan Z$no Majceteft zeggen, nu hy m\j op dit smartelijk oogen- blik tot een antwoord dwingt, dat ik zweer, hier bjj het sterfbed van mjjn vader, nim mer een Hohenzollern te huwen. Ik zal de redenen daartoe aan uw meester mededee- len, zoo hy er mij om vraagt." Die redenen is Wilhelm II niet komen vernemen. Maar hij heeft zich op een dapper jong medsje gewroken door zonder nood zaak haar landje binnen te dringen, dat alleen maar verdedigd werd door het ver drag van 11 Mei 1867, dat zijn volstrekte onzijdigheid vaststelde. Zij was een paar weken te voren 20 jaar geworden, de bevallige prinses, op dien mor gen in Augustus 1914, toen de Duitscke cavalerie de kleine hoofdstad bezette. De groot-hertogin kon zich tegen de invasie niet verdedigen. Maar zij wist als een ko ningin te protesteeren. Zij beval, het open gaJarijtuig te doen aanspannen. Het stal personeel mocsb de twee schoonste paar den, opgetuigd met de liarnacbementen met het groothertogelijk wapen, inspannen. De prinses, in het zwart gekleed, nam de zijden sjerp in de Luxemburgsche kleuren in de hano, stapte in het rijtuig en liet zich naar de groote brug rijden, die het dal aan den ingang van de stad overspant. „Zet uw paarden dwars over de brug!"- bevai zij den pikeur. Aldus werd gedaan. En het galarijtuig versperde de brug over haar geheele breedte. Zoo wachtte Mario Adelaide, onbeweeglijk in de kussens der kales geleund, den vijand af. En geen sou- vereine wras ooit zóó souverein als dat jonge meisje, in dat historisch oogenblik. Do Duitsche generaal, door j>atrouilles ge waarschuwd, kwam ter piaatse. De groot hertogin wierp een kalmen b'ik op hem en wachtte. Daarop deed de generaal namens den keizer beloften, toezeggingen. „Gij zijt de sterkste^" antwoordde de groot hertogin eindelijk, „tegen een jong meisje, zooals uw meesters het waren tegen het her togdom Nassau. Behandel mij zooals gij het bezit mijner ouders hebt behandeld-" Ei toen beleefde men het vernederend schouwspel van soldaten, die gebruikt wer den om leen giaCarijtuig uit te sjannen, waarin een jong meisje, een heldin in haar zwak heid, rustig bteef zitten Wekenlang bleef Mario Adelaide de ge vangene in haar eigen paleis, steeds de har.dteekening weigerend, die men haar wil de afdwingen. En thans zinkt-deze moed eener vrouw, om niet door het zwaard te worden ver pletterd, aan den voet van het kruis in een. De koninklijke mantel valt af, en maakt plaats voor den sluier eener kloosterlinge..'2 Een Verklaring van Joean-Sji-Kai. Do president der Chineescho Republiek, Joean-sji-Kai, heeft dezer dagen een belang wekkende verklaring aangaande zijn bedoe lingen en de toekomst van China afgelegd in het New-Yorksche weekblad „Indepen dent", dat hem door zijn" vertegenwoordiger te Poking een soort vragenlijstje had laten voorleggen. Joean verklaarde o.m. „De republiek is geen mislukking geble ken, zooals wel beweerd wordt, en haar voortbestaan staat vast. De monarchistische regeoringsvorm is in China even dood als iu de Vereenigde Staten, waar hij, en dan nog in zeer beperkten zin, zoo goed als nimmer bestaan heeft. Ik bes president van China, en ik wensch niets anders te zijn. Uw bladen kunnen er niet te sterk den nadruk op leggen, dat de beweringen, als zou ik een herstel der mo narchie gunstig gezind zijn, en dat ik kei zer wensch te worden, kant noch wal raken en door mijn vijanden zijn verzonnen, zeker niet door mijn vrienden. Sommige mijner critici, hier te lande zoo wol als in den vreemde, meenen in mijn schrift nopens de officioele herleving van het Confusianisme een terugkeer tot alle oude instellingen te moeten zien. Er ligt echter geen politieke beteekenis in deze hernieuwde bevestiging van ons nationaal geloof in den Grooten Wijsgeer, tenzij men het zoo mocht opvatten dat het hechter aan eensmeden van een volk in moreel en ethisch opzicht politieke beteekenis heeft. Het is waar, dat de Staatsraad adviseerde, dat ik last zou geven tot het bijeenroepen Van een burgercongres, dat over een nieuwe Grondwet zou beraadslagen. Daarbij zal ook de kwestie van den monarchistischen re- geeringsvorm wel ter sprake worcïen ge bracht, en men zal er lang en ernstig over beraadslagen, maar er bestaat niet de minste kans, dat de royalisten in de meerderheid zuilen zijn. De zoogonaamde eischen van Japan u'jn boosaardiglijk overdreven door hen, die niet kunnen aanzien, dat er vrede tusschen de beide landen heerscht. Japan zou zelfs een dwingend politiek en commercieel gezag in geheel China uitoefenen. Het is echter een feit, en ik zou gaarne wenschen dat uw bla den hierop nadrukkelijk wezen, dat Japan hoegenaamd geen aanvallende politiek je gens ons voort. Japan heeft ons plechtig ver zekerd, dat het concessie-gebied van Kiouls» fou, op de Duitschers veroverd, door Enge land en Japan slechts zoolang zullen wor den bezet, als de rogeling der zaken bij de boeindiging van den oorlog in Europa zulks zal eischen. Het is niet waar dat Japan in eenïg op- üoht de contróle heeft verkregen över de ijzermijnen in Midden-China, te Hankow of elders in ons rijk, buiten de grenzon oer provincie Mandsjoerije. Noch zijn er aan dat land of eenigo andore nati^ ooncessies gegund in de Shen-si en Shan-ai steenkolen- verden. Deze velden, de rijkste en grootste ter wereld, zijn in bezit van het Ohineesche volk en zullen dat blijven. Ten slotte deelde Joean-eji-Kai nog mede, dat er thans met succes onderhandelingen tusschen hem en Ohineesche kapitalisten werden gevoerd in verband met de oprich ting van een of meer belangrijke sHieep- ▼aartlijnen op Amerika. Bei Panama-bentoonstelfling te San- Fr^noisco ia gesloten. Zo moet een bate van 1 millioen dollar hebben opgeleverd. Drie zusters der Nederlandsche Ambu lance in Servië zijn te Amsterdam gear riveerd. Twee er va-n, de zustere \erwey Méjan en Hasevoet, waren zoo welwillend ons te vertellen van de wederwaardighe den, die ze in Kragusjevatz hebben be leefd, vertelt^ de „Tel.". In het privé-kantoor van den consul- generaal van Servië, den heer Aler na, gewaagden ze, onder het portret van den grijzen koning Peter, van het volk, dat zoo zwaar beproefd wordt, van het volk, diat men van den aa/dbodem wilde ver dwijnen. Want Duitsckland en Oostenrijk, de eerste vooral, vernielen Seivië met ijzeren vuist. Vrouwen en kinderen wor den niet ontzien en gewone soldaten wor den erger dan beesten behandeld. Aan den kant der wegen ziet men dikwerf de lijken liggen vam <foo - uitputting gestorven vrou wen, van kindei en, die hun moeder nog vasthielden in den laatst en strijd tegen den honger. Ons eerste^ hospitaal, aJdus vertelde mevr. Verwey ;Méjan, had het groote na deel, vlak bij ee-n munitiefabriek to lig gen. Drie weken, voor de Cenbralen hun intocht in Kragusjvat.z hielden, werd 's morgens om" zeven uur een aeroplaan tegen den blauwen lucht zichtbaar. Alge- meem werd dit door de Serviërs als een verkenningstocht beschouwd. Maar die vemoedens kwamen faükant uit, want een oogenblik later ontplofte met een donde rend geluid een bom Eenige bommen vie len in het tenien-ambu1ancek»4np, waar zuster Hasevoet werkzaam was. De vol gende dagen om 5 uur werd appèl ge maakt en werden de gewonden naar vei liger oorden gebracht. Steeds verschenen de machines om 7 uur in den morgen, regel matig hun explosieve cadeaux naar bene den werpende. Een der vliegmachines* werd door een shrapnell geraakt en stortte brandend in de -stad, waar zij een groot gat in de be strating sloeg. De beide inzittenden wa ren onherkenbaar vermaakt. Een der bom men, die zij geworpen had, was 20 M. van ons af gevallen. Den eersten keef wer den vijfc personen gedood. We maakten de intocht der Duitschers en Oostenrijkers op den eersten Novem ber te Kragusjewaitz mee. Onafgebroken trokken artillerie, cavalerie, genie en in fanterie door de stad. De achtergebleven vrouwen en kinderen waren doodsbang. Ze zwaaiden met stokken, waaraan ze een witte lap gebonden hadden; kinderen droegen een zakdoek om den arm. De in tocht droeg een kalm karakter. De bevolking was voor die Oostenrijkere niet zoo bang als voor de Duitschers, die ze Schwaben noemen. De Engelsche missions waren gevlucht> Maar daar we onderdanen van een neu trale mogendheid waren, bleven we. We hadden ons eerste ziekenhuis naast het arsenaal verlaten en onzen intrék geno men in die stad. Van hot dak wapperde de Roode Kruis en de Nederlandsche vlag met een oranje- doekje er boven, dat de rol van wimpel vervulde. De Hollandsche vlag heeft ons ndet beschermd, integendeel, er werden bommen op ons gebouw geworpen. Een snelbode gela-stte ons de vlag binnen te halen. Nu moet ik er. echter bijvoegen, diat de Hollandsche vlag veel op de Ser vische lijkt. Op de eerste verdieping bevonden zich een aantal patiënten, die verzorgd werden door een ouden dokter van 80 jaar, die do schrik voor de Duitschers met een borrel pleegde weg te spoelen. Van de chirurgie wist hij bovendien niet veel af. Verwondering mag het dan ook niet baren, dat de gewonden als ratten 8 tier ven. De Servische verpleegstertjes waren aar dige, een weinig kokette meisjes, die van de verplegingskust weinig verstonden. De jonge dofetoren daarentegen knappe, intelligente kerels. Allen waren het er over eens, dat de ge wonden door dum-dum-kogels getroffen warendat was duidelijk aan de wonden té zien. Bij de komst d<-r Duitschers raak te het eten opde aanvoer der Duitschers was door de si-echte wegen gebrekkig, bo vendien ging de eerste voorraad naar het front. De Duitschers verklaarden e-en- Btenuoig, dat Servië de slechtste wegen be zat, die ze ooit zagen. Die in Polen wa ren lang ndet zoo onbegaanbaar. Door de gewonden werd vreeselijk ge leden en door hun kwetsuren en door den honger. Ze misten hun lebba en suppa (brood en soep) maar al te zeer. Soms kregen ze rozijnen, gekookt in water. Koortsen kwamen op en do otterende wonden werden fataal, nu het uitgeteerde lichaam zoo weinig weerstandsvermogen bood. Het beetje brood, aldus zuster Méjan, verdeelden we onder elkaar. De Duitschers mengden zich op gruwe lijke wijze in den sanitadren verplegings dienst. De lacht gewonden kregen een kruis van rood tinctuur op het voorhoofd, een kenteeken dat ze loopen konden. Gingen zj te langzaam naar den zin der Duit- Bchers, dan werden ze even met de bajo net geprikt. Tusschen den weg van Kra- gujevatz naar Kralsjevo werden er 14 doodgeschoten. Voor ze ons ziekenhuis verlieten, sloegen do arme kerels een kruis. De Duitsche doktoren waren zeer be nieuwd naar de opinie in Nederland. Ze vonden 't heel natuurlijk, dat de kleine landen opgeslokt werden door de groote. Dit gebeurde toch ook met de kleine winkels, die plaats maakten voor waren huizen Grooten dienst hebben de Utermöhilens he emelverbanden bewezen, da elk soldaat iö zijn ransel meevoert. Treurig is hot om aan te zien, hoa eeu dapper en edel volk als de Serviërs lang zaam ten onder gaat. Daarom is het ook zoo toe te juichen, dat zich hier een com missie heeft gevormd, die gelden voor de noodlottigen inzamelt en waarvan de heer T. Th. Gleichman, Keizersgracht 553, pen ningmeester is. Dit is een klein gedeelte van het ver haal, dat de zusters deden. De Strijd in het Westen. PARIJS, 11 Dec. (R. O.). Avondoom- muniqué Do Franscho artillerie is vrij aftief opge treden, vooral iu Artois, waar twee vijan delijke batterijen tot zwijgen gebracht wer den. De Engelsche pers over de rede van den Rijkskanselier. LONDEN, 11 Dec. (R. O.). De Engel sche bladen wijzen eenstemmig het dank beeld van Yon BetJimann-Hollwcg, dat ói geallieerden vrede zullen vragen, af. De „Westm G-az.„ schrijftIndien do heer Von l. - hmann-Holhreg, moenfc, dat als Engel a-nd er niet was, do oorlog roods lang zou zijn geëindigd op do Duitèche voor waarde en ten gevolge van do Ikurbseh vreesaanjaging, dan zijn we trotsch op di; compliment en we beloven hem, dat de oor log niot zal eindigen, eer we voldoende waarborgen hebben tegen Duitschlaod, opdat dit niet weer oorlog kan maken volgens de beginselen, thans gevolgd en pogingen kan. doen om zrjn buren te ovor- heersohen door methoden, als waarvan de ze oorlog die voorbeelden gaf. Do jonge mannen antwooFdeu flink op den oproep om soldaten on ons boste» out woord is dan ook to wijten op do reorutee ringsbureaux. De „Star" zegt: Wij nemen met trots de eerste pCaats aan, die de heer Von Beth- ïïiann ons in dien ooricg van bevrijding aanwijst. Wij hebben veel verdragen, maar zijn bereid nog meer te dragen tot het ein de toe. De mannen van het land rukken op het geluid der kanonnen aan. Hoo groote/ de moeilijkheden, hoe krachtiger onze wil om te winnen. De „Globe" schrijft: Von Bethmann zegt, dat Duitschland geen vrede wil makon 'eer de geallieerden nederig vragen'om de voorwaarden. Dat is goed nieuws, omdat het gevaar van ©en voorbarigen, overhaas ten vrede er door wordt vermeden. Aan de Oostenrljkseh-Itallaanschc grens. ROME, 11 Dcc. (R. O.). OfficieelOp ver schillende plaatsen van hot front hadden gevechten van minder belang plaats en heerschte artillerie-activiteit. Pogingen om onze stollingen op de Oslavie-hoogte ten noordwesten van Görz to nemen, werden verijdeld. Bommen op Ancona. ROME, 11 Deo. (R. O.) Vier vliegers wierpen bommen op Ancona waarbij twee personen gedood en eenigen gewond wer den. Materieefie schade werd niet toege bracht. Do Strijd In het Oosten. PETROGRAD, 11 Bed. (P. T. A.) Offi cieel: Op het oostelijk oorlogstooneel had den geen veranderingen p'aa's. Bjj Khumsk ten oosten 'van Kremenetz, is een Oosfcen- rijksche vliegmachine binnen onze linies ge. vallen. De Strijd in Servië. PARIJS, 10 Dec. (R. 0.) Toen gebleken was, dat verbinding met den rechtervleu gel ^an de Servische legers onmogelijk was, werd besloten de Fransche voorgeschoven stellingen aan de Tsjerna, en in de richting ran Kriwolasj te ontruimen. Achtereenvolgens werden de terugtrek kende bewegingen methodisch en zonder groote moeite volbracht, ondauks de aan vallen der Bulgaren, volgende op de -hevi ge gevechten van Woensdag en Donderdag, in welke zij zoo zware verliezen hadden geleden. Wij hebben een nieuw front ljeeo! aan de Bojimia-rivier, aansluitend aan dat der Engelschen. i i SALONIKI, 10 Dec. (R. O.) Van betrouw bare zijde wordt bericht, dat twee Duitsohe divisies onder bevel van v. Gallwits Ghevgeli hedenmorgen hebben bezet. SALONIKI, 11 Dec. (R. O.) Het gerucht omtrent de bezetting van Ghevgeli door de Duitschers is voorbarig. Te'4 uur 's na middags was geen vijand in de onmiddellijke nabijheid. LONDEN, 11 Dec. (R. O.). Do „Daily Ohi*on." ontving telegrammen van de Grieksohe grens, waarin wordt gezegd, dat do torugfcodht der geallieerden wordt voortgezet in goede orde. Een hoeveelheid munitie en materiaal benevens artillerie zijn reeds op Griekseih grondgebied overge bracht. Gewonden komen in grooten gertu- lo aan het grensstation Geogela. Groote Duitsohe troepenconcentratie te Oeekjo^t en Phiiippopel worden gemold. In do laatste plaats begaf het volk zich met ba nieren en heiligenbeelden naar de mos kee, welke werd bestormd. De te zwakke gendarmerie wias niet in staat do oprooi'* makers uiteen te jagen. Dezen maakten zioh meester van de moskee, welke zd thans in hun bezit hebben. Do regoeriuè hooft de noodóge troepen gezonden om verder el'ke Oproerige beweging te onder drukken. SOFIA, 10 Deo. (W. B.) Officieel berichS van 8 Dec-.: Onze troepen hebben in den loop van «Rr dag belangrijke resultaten bereikt. Na d0 reeds vermelde nederlaag van de Fransen0 bataillons bij Petrowo op 6 dezer, trokken de Franschen in de buurt van Petrowo eon

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2