MOTOBBIj WIELENHarley Davidson Indian - Excelsior - Jamee - Levis - Douglas. Rechtzaken. Ingezonden. Vragen en Antwoorden. RÜHIiLREPARP.TEÜR Gevraagd i Financieel© zorgen N.V. Houthandel v/h J. J. v. Hoeken 8fZn., mTprutw«®eo^N®r1Iu j Mevr. v. Minden KUNST- Mej. de Wed. FRU1TMAN, LE¥EBEIf, H^RST]SLL£N, STALLING en ONDERHOUD. beloften, om do vreeselijke wyze waarop he arme België is overvallen en verwoest, om de talrijke executies die daar plaats liadden. Wat met België en daarna met Servië is gedaan, kan evengoed met Nederland ge beuren." Een feilen aanval doet de heer Colthof op de Pruisische jonkers en dan nogmaals wijzend op de vrijheid voor hen, die pro- Duitsch schrijven, zegt hij: „In de „Deutsche Wochenzeitung", die t> Amsterdam wordt uitgegeven door A. Prell, werd in het Vrijdag verschenen num mer openlijk het Nederlandsche volk be dreigd met de Duitsche vuist! In dat in Amsterdam verschenen Duit sche blad wordt brutaal ons toegeroepen, dat wjj hoog spel spelen met onze antl- Duitsche gezindheid. Denkt er aan, schrijft Prell, dat die Duitscher na den oorlog niet „meer zal zijn do vroegere goedmoedige, „hoffelijke Mof, maar een door den oorlog „geharde man, die in den economischen por- „log zijn vrienden de hand zal drukken, maar „zijn vijanden de vuist zal toonen!" Heeft iemand gehoord, dat de Nederland- scho justitie Prell liet gevangennemen? Ik verlang het niet, omdat ik een ieder vry w"l laten in zijn meaning. Maar na de arrestatie van den hoofdre dacteur der „Telegraaf' en de vervolgin gen van vele anderen is dit buitengemeen sprekend. De toestand in Nederland wordt gevaar lijk, als op dergelijke wijze een deeP der pers gekneveld wordt." „De Rotterdammer" schrijft o.m. „Aan den vrijen man het vrije woord, dat is de leus van den rondborstigen Neder lander, en wanneer dan een eerbaar man ach ter de kerkerdeuren moet boeten voor het geen hij a!s zijn overtuiging, misschien on voorzichtig, maar dan toch oprecht, heeft neergeschreven dan is de verleiding sterk om den martelaar zijn sympathie te schen ken en de vrijheidsberoovers te laken." „Het Huisgezin' zegt, dat het leed dat Schroder ondervindt, door eiken collega, vriend of tegenstander, gevoeld wordt. „Het Dagblad voor Zuid-Holland en 's-Gra^ vénkage" zet boven het aan deze kwestie gewijde artikel „Struisvogelpolitiek." De re dactie, hoewel niet steeds het optreden van üe ,Tel." kunnende goedkeuren, is met ver ontwaardiging bezield geweest, toen het van deze aanhouding kennis kreeg en in krach tige woorden geeft zij haar afkeuring te ken nen over deze daad van „terrorisme" tegen een man, die volgens zijn beste weten, vol gens zijn heilige overtuiging zijn ideeën verkondigde. De opgegeven reden voor de Aanhouding aanvaardt het blad niet. 't Is slechts de stok geweest om den hond te slaan. De „Nieuwe Arnh. Ct." geeft een schc-rpe oritiek onder den titel „Een Sk-Nicolaaa- surprise." En daarin lezen we o.m.: „Er zal thans vreugde heerschen onder „hoogstaande" wijsgeeren opgiet bureau van het Duitsche blad „De Toekomst". Er zal vreugde zijn in de kringen van hen, die, 't zy ail of niet te goedertrouw, liet optreden van „De Telegraaf' afkeurden. Vreugde ook onder hen, die reeds herhaal delijk door de onthullingen of aanduidingen van „De Telegraaf" zich de kans zagen ontglippen op 'n .,zoet winstje" en er nu op rekenen, dat waar de reeks vervolgingen tegen het blad ingesteld, niet afdoende bleek om het den „brutalen mond" te snoeren, dit door de gevangenneming van den hoof 1 re dacteur zal worden bereikt. Maar zij, die niet door partijhaat ver blind, noch in hun materieele belangen ge schaad zijn; die de vrije uiting van het woord door de pers stellen boven kleinzielige ge raaktheid wegens gekrenkte eigenliefde of een minder gepasten toon, zullen met diepe verontrusting dezen nieuwen stap in Pruisi sche richting zien nemen, de eerste van dien aard, i ndien wij ons niet bedriegen, sedert de afkondiging van de Grondwet; waarvan ons' zelfs uit de jaren der Fransche overheer- sching geen voorbeeld bekend is." 4 FAILLISSEMENTEN A. Gaasbeek, sigarenmaker en "winkelier, te Moarssen. R. de Haan, groentenhandelaar, te Hin- deloopen. D. Visser, schipper, te Leeuwarden. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal v.'ui Haver te Leiden. Wegens diefstal van twee zakken haver en een zak zaad moesten voor eenigen tjjd voor deza rechtbank terecht staan Jac. Herm. Alb. V., 22 jaar, transportarbeider, en Corn. B., pakhuisknecht, 27 jaar, beiden te Leiden. De eerste beklaagde was toen niet ver schenen en werd bij verstek veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, evenals zjjn kameraad. V. was tegen dit vonnis in verzet gekomen en zoo diende gisteren deze zaak opnieuw. Beklaagde zeide, dat hij in verzet was gegaan, omdat hij gaarne een geldboete wilde. De graanhandelaar J. de ia Bije verklaar de ook nu weer, dat er veel meer gestolen was, waarvan hij belde beklaagden verdacht. De verdediger van dezen beklaagde, mr. Vos, te Leiden, vroog of de schade niet was vergoed en of de heer De ia B. niet had beloofd, dan de justitie er niet in te mengen. Deze antwoordde, dat hij slechts f 54 te rug ontvangen had, maar er was voor veel meer geld vermist en bovendien had hij beklaagde ook nog geld geleend, dat deze niet terugbetaald had. Nadat ook nog weer de rechercheur van politie Corn, van Es en Pieter de Graaf, een jongmensch, die met een kruiwagen het gestolen graan had vervoerd, waren ge hoord, eisehte de officier bevestiging van bet vonnis. Mr. Vos drong aan op een clementer straf, liefst een geldboete, er op wijzende, dat de dieven tot stelen zijn aangezet door den heler. Deze jonge man is nog niet eerder met de justitie in aanraking geweest; hij is werkzaam bij de post als hulpbestelller en benoemd tot conducteur bij de Haar- lemsche tram. Doch hjj zal deze betrek kingen kwijt raken, als hij gevangenisstraf moet ondergaan. Vandaar dat pleiter gaarne zou zien, dat de rechtbank de straf in een geldboete veranderde. Mishandeling te Leiden. Om zich daarvoor te verantwoorden, was Jac. B. gisteren reeds te twee uren in de wachtkamer, evenals de getuigen in deze zaak. Hij werd eerst te halfzes opgeroepen. Hjj had volgens de dagvaarding de 61-jarige vrouw Meerevcldt, logementhoudstor in de Clarasteeg, op 25 Aug., 's middags, een paar rake klappen gegeven, was drie kwar tier later teruggekomen en had de vrouw toen zoo tegen de linkerheup geschopt, dat deze blauw zag. ,,'t Was waar," zei beklaagde, doch er bestond reden toe. Hij was Gijsbert Meere vcldt, de heer des huizes, die ruzie met zijn vrouw had gehad en nu in een café aan den overkant had gezeten, naar huis gaan brengen, omdat dezo alleen niet durfde en toen had vrouw M. zóó opgespeeld, dat hij hoor even terecht ging zetten. ,.Was je dronken?" vroeg de president. ,,Geen sprake van," zei beklaagde, maar zij waren allen in kennel ijken slaat. Mot zij bedoelde hij de vrouw en twee stamgasten uit Haarlem, den koopman Willem van Heu- ven, die met zijn negotie op den rug en leunend op een kruk voor de heeren kwam, en zijn vriendin de wed. Van Riek die deed, alsof zij het in Keulen hoorde onweeren, toen de president haar vroeg of ze dronken was geweest, 't Zou slecht gaan, dacht zij, want zij leed aan hartkloppingen. Moeder Mcereveldt was ook verontwaardigd, dat de kerel haar in staat achtte om dronken te zjjn. ,,En toch was het zoo," zei beklaagde, wat hem nog geen vrijheid gaf voor een mishandeling, volgens de heeren. De officier vatte de zaak nog al ernstig op en vroeg twee maanden gevangenisstraf. Valschheid in Geschrifte. Eindelijk werd nog een Leidsche zaak uitgeroepen. W. Spl., uit Leiden, was ge dagvaard wegens valschheid in geschrifte. Hij was echter niet verschenen, of misschien het lange wachten moede, evenals de ge tuigen, weder vertrokken. De zaak konjiu niet doorgaan en werd tot het begin van Januari uitgesteld. Diefsial niet Inbraak bij de Pa. Peek c.i Cloppenbnrg, 's-Gravenliage. In deze reeds gisteren vermelde zaak, die van 's voormiddags tien uur tot vijf uur 's namiddags duurde, met een korte pauze er tusschen, vorderde de subst.-officier mr. Bijnen, na een uitvoerig requisitoir, tegen J. van de K. en J. H. ieder vjjf jaar. en tegen den pandhuishouder F. J. de V., wien ten laste was gelegd de twee eerstge- noemden behulpzaam te zjjn geweest bij den diefstal, drie jaar gevangenisstraf. De verdedigers: mrs. Donker Curtius, Van Houten en Bourlier, betoogden allen drie, dat bet ten laste gelegde niet bewezen was en eischten vrijspraak, subsidiair ontslag van rech tsvervoiging. Le officier repliceerde, waarop nog mrs. Donker Curtius en Bourlier dupliceerden. Uitspraak 13 December. Engeland 1 Engeland! Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s.v.p. nog eenmaal een plaats je in Uw bind, ten einde een verkeerde ge volgtrekking uit mijn vroeger „Ingezonden" weg te nemen. Als men algemeen, ook de Engelsche lezers van Uw blad, in mijn stuk heeft gelezen, wat de heer H. v. K. blijkbaar heeft gedaan, zou het mij spijten mijn niee- ning te hebben geuit. De heer H. v. K. las in mijn stuk een nij'digen aanval pp Engeland. Maar alle gedachte daaraan was mij vreemd. Daartoe bewonder ik te veel wat Engeland gedaan heeft en nog doet voor zichzelf en in het belang van zijn bondgenooten. Indien iels als afkeuring bedoeld was, dan toch alleen het geschrijf in de kranten der geallieerden, vooral der Londensche bla den, en het verfoeilijk optimisme. Telkens slaak ik de verzuchting: Duitsohiand doet zaken en jullie maakt je hly met een doodo musch. Ü3t ik Engeland alleen noemde, had geen anderen grond dan de wetenschap, dat de huidige oorlog is een strjjd om de hege monie tusschen Engeland on Duitsohiand. De anderen zijn figuranten. Daarom zal Duitschland ook trachten Engeland in zijn gevoeligste plekken te treffen: de Kanaal- kust en de koloniën. Voor de eerste heeft Duitschland al stroomen bloeds geofferd denk maar aan de Yseraffaire. En de ko loniën? Het zjj me vergund, M. de R., door het volgende mjjn vroeger „Ingezonden" te ver duidelijken. Tot dusver heeft Duitschland de leiding van den oorlog. En waar het .-invalt, tracht Engeland het te weerstaan. Door dat her haald initiatief heeft Duitschland België, Noord-Frankrjjk, Polen en Servië veroverd. Haast voeg ik er bij: en een knap man, die den Duitscher er weer uitkrijgt. Wel smaal den do Londensehe bladen van „met groote overmacht Servië aanvallen," doch met dat al, Duitschland heeft rijn werk nogal af doende verricht, dunkt me. En daar komt het toch maar op aan. En nu gaat het kalm wee. aan de uitvoering van andere plannen. Want do Rus wordt wat opdringerig. En de Ita liaan zingt eon toon te hoog. En de Turk moet geholpen. En Saloniki? En Egypte? En Mesopotamië? De Duitscher heeft maar voor het kiezen, waar hp door zijn gewicht de schaal wil laten doorslaan. Dit was het, wat ik te duchten vond voor Engeland. En daarom zeide ik: Roep Japan en laat dit doen, wat de Duitecher met Ser vië deed: met overstelpende macht de Tur. Ken aanvallen. Maar doe het spoedig! Ben Japansch leger in Frankrijk was haast on uitvoerbaar. Welnu, de Pervische Golf is beter te bereiken, en geen Duitsche duik- fcooten bedreigen de verbindingslijnen. Dan was het lot van den Turk beslist. Engeiaads troepen in Mesopotamië konden Indië in rust houden; de troepen in Egypte en aan de Dardanellen kwamen vrjj; Rusland kon zijn Kaukasuslegers elders gebruiken: de Balkanslaten zouden de hekjes misschien verhangen en zich bij Engeland aansluiten, om Oostenrijk van uit bet Zuiden te be dreigen; in het kort: de Duitecher zou het initiatief kwjjt gaan. Was dat voor Enge land niet veel waard? Ik noemde maar half Achter-Indië bijwijze van spreken. Als Enge land maar zoo'n bod wil doen, dat de 'Ja panner het inderdaad de moeite waard acht zijn handen vuil te maken. Nalnu lijk bekent Engeland daarmee zelf onmachtig te zijn, doch ik zou zeggen, stei het belang dan maar eens voor do eer. Oostenrpk schaamt zich' ook niet zijn machteloosheid tegen het kleine Servië te erkennen. M. de R., alles was voorheen rustig op het wereldtooneol en Nederland genoot in vrede het bezit van Insulinde. En Engeland was geen slechte buurman, al moesten we soms wat toegeven als de jongste aan den grooten broer. Mijns inziens zal het er voor ons niet be ter op worden, als Engeland de teugels ont vallen en Duitschland voortaan het wagen tje bestuurt. Met een verlamd Engeland en een met Ruslands geld rjjk geworden Japan, ducht ik voor onze koloniën het ergste. Daarom hoop ik ook uit zakelijke overwegingen op de overwinning der geal lieerden. Dankend voor de plaatsruimte. X. r Nog eens: Weten te Handelen. De secretaresse ran de afd. Leiden van don Ned. A.-O. Raad heeft in haar stuk van Zaterdag als haar meening te kennen gegeven, dat ik mij, met Leiden achterlijk te noemen ten opzichte van de vredesbe weging, te sterk heb uitgedrukt. De afd. Leiden (en Omstreken niot te vergeten!) telt 626 leden (medestanders), zoo zegt gen. secretaresse, en noemt ook, wat mij niet onbekend was, een getal aangesloten ver- eenigingen. Zij concludeert hieruit, dat Lei den, in vergelijking met andere plaatsen, niet achterlijk mag genoemd worden, maar wekt daarnaast toch krachtig op tot aan sluiting, zoodat haar gedachtengang het best is weer te geven door het „dankbaar, maar niet voldaan". Wolhu, het komt mij voor, dat de secre taresse wat hl te spoedig dankbaar is, en hl te veel is ingenomen met het tot heden verkregen resultaat. Ik heb voor mij de opgave van het aantal nieuwe medestanders van 627 Nov. (1260)7 Hieronder vind ik vermeld, onder meer, Amersfoort met 330 en Vlissingen met 320; in een kort tijdsbestek, en dat voor plaatsen met resp. 24,000 en 22,000 inwoners. Zóó bekeken, kan ik mijn min-gunslig oer deel omtrent Leidens aandeel in het vredes werk onmogelijk wijzigen. Maar wij moeten bet nog uit een ander oogpunt bekijken. En dan geldt de opmer king ook andere plaatsen. Mqt dezen Europeeschen oorlog, die zich op dit oogenblik over niet minder dan 13 Staten heeft uitgestrekt, staan we voor een gebeurtenis, die een ieder -ik zal dan maar zeggen een ieder, en even vergeten, dat er tal van menschen zjjn (de militai- risten op-ende-op en de oorlogswinsten ma kers) die den uitgebroken krijg, zoo al niet verheerljjiken, dan toch vergoelijken, die ieder onzer met afgrijzen vervult. Wie denkt aan het aantal levens, dat dagelijks wordt weggerukt, aan het aantal voor hun verder leven verminkten, en daarnaast aan de tienduizenden vreedzame burgers, in den barren wintertijd zonder beschutting of voedsel uit hun woonplaats verdreven, voelt de begeerte in zich opkomen, naast z'n zuch ten, wenschen of verwenschingen, zijn per soonlijk aandeel te leveren in den oorlog tegen den oorlog, in den strijd tegen deze massa-verwoesting en massa-moord. Zoo, althans, moest het zijn. Maar wat is het inderdaad? Aan de beweging, die den vrede wil, niet door het zwaard, maar door het recht, die, bij verwezenlijking van het in haar Mini mum-Program: gestelde doel, het verbroken vredesevenwicht langs arbitralen weg wil herstellen, aan deze beweging hebben zich in een 15 maanden tijds. in heel het land, slechts een 26 h 27,000 menschen hun sympathie betuigd door het lidmaat schap, en hieronder 600 in Leiden. 600. Laat ik eens een enkele vergelijking ma ken: een honderdste partje va.n het zielen aantal; het tiende deel van het kiezers aantal, (enkel mannen), etc., etc. En dat voor een zaak, waarover iedereen den mond vol heeft. Vindt dit misschien zijn oorzaak in het feit, dat velen hun afzgdigriiouden, hun on verschilligheid verdedigen met de frase: iedoreen is tegen den oorlog, en zich hier mede van elke medewerking onthouden. Als het waar is, dat enkel het zéggen voldoende is, vanwaar dan het uii„reken van dezen oorlog?! Slechte op een georganiseerd wil len en werken komt het aan. Dat zien we immers on alle terrein. Eerst dan is het mogelijk, (lat een algemecne wensoh in wer kelijkheid "wordt omgezet. Zoo mogen we dus met het bereikte aan- tal medestanders nóch dankbaar zijn, nóch' minder voldaan. Toevallig heeft dezo pennestrijd plaats in den adventstijd. Wellicht brengt deze ad- ventestemming er velen toe zich de vraag te Btelien: is hier iets to doen, en kan ik hier iets doen en dan is het antwoord vooraf reeds gegeven: Geeft U op als mede standersisters) aan het reeds genoemde adres: Mevr. v. PoelgeestBrand, Leider dorp. P. J. P. i Leiden, 6—XII—'15. STOOMSCHEPEN. STOOMVAARTMIJ. „NEDERLAND". Ambon" (uitreis) is 6 Dec. Dungeness gepas seerd: ,.Banda" (thuisreis) arriv. 5 Deo. to Suez; „Prins der Nederlanden" (uitreis) passeerde 6 Deo. het Galloper vuurschip; „Rotti" (thuisreis) vertrok 4 Dec. van Genua; „Sumatra" (thuisreis) passeerde 4 Deo. Perim. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Insulinde" (thuisreis) vertrok 5 Dee. van Pa- dang; „Kawi" (thuisreis) passeerde 4 December Finl-sterre; „Kediri" (thuisreis) vertrok 6 Deo. van Padang; „Ophir" (uitreis) passeerde 5 Dec. Dun genoss; „Palembang" (uitreis) arriv. 6 Dec' to Padong; ..Djoejo" (uitreis) is 4 Deo. hij Deal geankerd. KON. WEST-I ND. MAILDIENST. „Oranje Nassau" (thuisreis) vertrok 2 Dec. ran Paramaribo; „Columbia" (uitreis) passeerde 4 Dec. Fini8torro. KON. MOLL. LLOYD. „Tubantia" (thuisreis) vertrok 5 Dec. van Pernambuco. HOLLAND AMERIKA LIJN. „Sommelsdij^", van La Plata naar Landscrona, vertrok 5 Deo. van Londen. Vraag; Zou er voor iemand, die thans 8 maanden gedetacheerd is bij het 4e Keg. Inf., maar behoort bij het 8 Reg. Inf. gele genheid bestaan voor overplaatsing bij zijn eigen R-egiment en op welke manier? Antwoord: Indien U kunt aantoo- nön, dat de overplaatsing noodzakelijk is, dan, ja, bestaat daarvoor wel kans, anders niet. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, wan neer lichting 1912 van den landstorm op moet komen? Ik ben in Nijmegen ingeschre ven, heb op mijn „Kennisgeving" volgnum mer 1 en registernummer 1. Mijn naam be gint met P. Ik hoorde o.a. dat do landstor- mers van die jaarklasse in 2 gedeelten op geroepen zouden worden. Antwoord: De jaarklasse 1912 komt op 20 December eerste helft, 10 Maart 2de helft. Of u bij dc le, dan wel bij de 2de helft zult wezen is ons onmogelijk te zeggen. V raag: Ik ben van de lichting 191i3 en ben ingelijfd bij het 3de Regiment huzaren te 's-Gravonhage. Wanneer zou ik nu op moeten komen Antwoord: Vermoedelijk tusschen 15 October. "V raag: Zou U mij ook kunnen zeggen hoe het toch komt, dat in het Nederlandsche Leger geen stalen helmen ingevoerd worden aangezien die in de oorlogvoerende landen zoo doeltreffend bleken te zijn? Waarom worden niet onmiddellijk afgeschaft de been windsels, waar de bcenen door afgesloten worden en zoodoende in de loopgraven be vriezen? Nu is hot. mijns inziens nog tijd, want bij mogelijken oorlog en daar moet toch ook rekening mede gehouden worden, staat het Ned. leger nog een eind achter. Antwoord: Richt u deze vraag eens aan den Minister van Oorlog, die U uaarop beter antwoord zal kunnen geven dan wij. Vraag: Ik heb een herdershond van on geveer 5 maanden oud nu vallen hem tus- 8chenbeiden de stukken tand of kies zoo maar uit den bek. Kan u mij ook zeg gen of dit door wisseling is, of is het een slecht gebit en zouden de afgebrokenen nu weer door nieuwo vervangen worden? Antwoord: Uw hond wisselt. Honden wisselen tusschen 3 on 9 maanden. De groot ste wisselen het eerst. gevraagd om terstond in dienst te treden, zelfstandig kunnende werlten. Adres: Morschstr. 16. 3752 6 BUVERJïErjSTEfS. Gevraagd voor Leiden beschaafd Persoon, teneinde voor fabrikant in fijne Toilet-Art. enz. op te treden als agent. Br. met voll. inl. en rel. aan Laboratorium „Santa", Amst. 1431a 6 voor 2 Dames, 3 a 4 ongo- meuhiieerde Kamers, liefst in de Breestraat, of onmiddellijken omtrek daarvan. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 3751. 8 Gevraagd tegen Januari: een gemeubileerde Zit- en Slaap kamer met of zonder pension, z(jn overbodig. Oude en algemeen bekende Bank geelt thans billijk geld ter leen, onder strengste diseretie. Rente 4°/0. Geen kosten vooruit. Uitbetaling van de volle som, zonder korting. Brieven Bur. van dit Blad No. 507. 16 Kamer met oi zonaer pension, MOOI DROOG TIMMERHOUT. Maredljk m 2723b 12 prijsopgave aan het Bareel van dit Blad. Verhuisd van Hoetkade 14, naar v. Ravensteinsfraat 17, bij de Hobbemastraat, Den Haag. 1229 6 K. HE ME RIK, Apothekersdjjk 11 Leiden. Trouw- en Gelegenheids- Costuums te huur, inkoop van nette Heerenkleeding, oud Goud, Zilver, Bank v. Leeuinghriefjes, Meubelen, heele en gedeeltelijke inboedels en Winkelopruimingen. Aanbev. 8135 7 door 2 Heeren: een ZÏT- en een SLAAPKAMER, alleen met ont bijt en koffie, liefst in de buurt van de Pieterskerkstraat. Brieven Bureel van dit Blad No. 3742. 7 landen en Gebitten worden tegen de hoogste prijzen ingekocht door Morschstraat 52. 1432a 7 O .-ii-' - 1 - it- j "f* 'O- —i-; m'.V—ÜAA .'O-.1".A—iVO-V ie- i 1 Mil, nooseweii) 52, 2461 150

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6